Wróć

Płatności zegarkiem

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych

9 komentarzy
Płatności zegarkiem
Spis treści

Płatności kartą czy telefonem należą już do codzienności i nikogo nie dziwi, kiedy w sklepie zbliżamy smartfon do terminala płatniczego. Większe zdziwienie może budzić, jeśli próbujemy zapłacić… zegarkiem bądź podobnym urządzeniem z funkcją zbliżeniową. Okazuje się, że ten sposób płatności ma się coraz lepiej – w Polsce korzysta z niego ok. 14% klientów. Przyjrzyjmy się dostępnym metodom dokonywania transakcji przy użyciu smartwatcha.

Płatność zegarkiem – na czym polega taka transakcja?

Tutaj nie trzeba wiele pisać – płatność zegarkiem polega po prostu na zbliżeniu zegarka do terminala płatniczego w sklepie. Wiedz jednak, że aby cała transakcja doszła do skutku, powinieneś posiadać:

  • kartę płatniczą – to podstawa, bowiem transakcje zegarkiem są możliwe po dodaniu karty banku, który wdrożył u siebie daną metodę płatności,
  • odpowiedni zegarek – musi to być urządzenie z anteną NFC, umożliwiającą transakcje zbliżeniowe,
  • odpowiednią aplikację w telefonie – pobierzesz ją ze sklepu Google Play/AppStore/AppGallery; będzie ona potrzebna do zarządzania niektórymi funkcjami zegarka, dodania karty płatniczej itp.

W zależności od wybranej metody (Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay, FitBit Pay itd.) sam proces płatności może wyglądać nieco inaczej, najczęściej jednak będziesz musiał wybrać w zegarku kartę, którą chcesz zapłacić, i przyłożyć urządzenie do czytnika (ewentualnie także potwierdzić transakcję odpowiednim kodem zabezpieczającym).

Zegarkiem nie możesz zapłacić w sklepie internetowym.

Jak wybrać zegarek do płatności zbliżeniowych?

To, jaki zegarek do płatności zbliżeniowych wybierzesz, zależy w dużej mierze od tego, jaką metodę wspiera bank, w którym posiadasz konto osobiste. Jeśli chcesz płacić zegarkiem, powinieneś wykonać poniższe kroki:

  1. Sprawdź, jakie metody płatności smartwatchem obsługuje Twój bank.
  2. Sprawdź, czy posiadany przez Ciebie zegarek wspiera daną metodę płatności.
  3. Zamów kartę płatniczą, jeśli jej nie posiadasz.
  4. Zainstaluj w telefonie aplikację powiązaną z wybraną metodą płatności i powiąż zegarek z telefonem.
  5. Dodaj w aplikacji w telefonie kartę płatniczą.

Zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję, sprawdź, jakie są dostępne metody płatności zegarkiem i jakie urządzenia oferują taką możliwość. Opcji jest kilka.

Zegarki do płatności zbliżeniowych

Metoda płatności

Przykładowe zegarki

Google Pay

zegarki z systemem Wear OS: Fossil, Skagen, Michael Kors, Samsung Galaxy Watch 4

Apple Pay

Apple Watch

Garmin Pay

zegarki z serii: Fenix, Venu, Vivomove, Forerunner, Instinct

FitBit Pay

Sense, Versa 3, Versa 2, Versa Special Edition, Ionic, Charge 3 Special Edition, Charge 4 and Charge 5

Xiaomi Pay

Mi Band 6 NFC

SwatchPAY!

wybrane modele z linii New Gent i BIG BOLD Swatch

Jak widzisz, w tabeli znalazły się znane z płatności telefonem Google Pay i Apple Pay. Obie metody mogą być używane także na zegarkach, jednak sama konfiguracja i przebieg transakcji może wyglądać inaczej niż na smartfonie. W dalszej części tekstu zajmiemy się sposobami płatności, których możesz użyć tylko w smartwatchu.

W kontekście płatności mobilnych często wymienia się także niedostępne w Polsce Samsung Pay. O ile posiadacze telefonów Samsung bez problemu skorzystają z Google Pay, to już w przypadku większości zegarków tej marki nie będzie to możliwe, bowiem usługa jest wspierana tylko w nowej serii Samsung Galaxy Watch 4.

Garmin Pay i Fitbit Pay

Bliźniacze metody płatności zegarkami – Garmin Pay i FitBit Pay – wdrożyło w Polsce już sporo banków (choć pierwsza z metod wydaje się bardziej popularna). Oba rozwiązania są dostępne jedynie dla zegarków poszczególnych producentów (niestety są dość kosztowne) i polegają na zbliżeniowych płatnościach tymi urządzeniami. Warto także wiedzieć, że w zależności od banku do danej metody płatności możemy podpiąć kartę Visa lub Mastercard.

Garmin Pay wprowadziły u siebie: Alior Bank, Bank BPS, Bank Millennium, Bank Pekao, Bank Pocztowy, BNP Paribas, Credit Agricole, Getin Bank, ING, mBank, Nest Bank, Noble Bank, PKO BP,  Santander Bank Polska oraz Spółdzielcza Grupa Bankowa.

FitBit Pay jest dostępny dla klientów Alior Banku, Banku BPS, Banku Pekao, BNP Paribas, Credit Agricole, mBanku, Nest Banku, Santander Bank Polska, Spółdzielczej Grupy Bankowej.

Xiaomi Pay i SwatchPAY!

Opaski sportowe Mi Band cieszą się popularnością na całym świecie i było tylko kwestią czasu, kiedy w naszym kraju pojawią się zegarki z funkcją płatności zbliżeniowych od Xiaomi. Wraz z debiutem Mi Band 6 NFC klienci kolejnych banków mogą wygodnie płacić za zakupy, nie wyciągając portfela ani telefonu z kieszeni.

Obok opasek Xiaomi na polskim rynku jest jeszcze jedna nowa metoda płatności zegarkiem – SwatchPAY! Skierowana jest ona do posiadaczy wybranych modeli szwajcarskich zegarków Swatch, a w Polsce wdrożyło ją tylko kilka banków.

Xiaomi Pay jest dostępne w Banku Pocztowym, BNP Paribas, mBanku i Spółdzielczej Grupie Bankowej.

SwatchPAY! wprowadziły u siebie: Alior Bank, BNP Paribas, Getin Bank, mBank, Nest Bank i Noble Bank.

Smartwatch z płatnościami NFC – uważaj na koszty!

O ile przy płatnościach telefonem nietrudno znaleźć odpowiednie urządzenie, to już w przypadku zegarków trzeba wiedzieć, czego szukać. Najważniejsze jest, by smartwatch z funkcją płatności posiadał antenę NFC. Kwestią drugorzędną jest, z jakich dodatkowych opcji będziesz korzystał, warto jednak wiedzieć, że im bardziej nowoczesne i wszechstronne urządzenie, tym jego cena będzie wyższa. Powinieneś liczyć się z koniecznością wydania minimum kilkuset złotych, chyba że wybierzesz dopiero rozwijające się w Polsce Xiaomi Pay, wtedy za opaskę z NFC zapłacisz mniej niż 250 zł. Warto śledzić także dostępne promocje bankowe, nierzadko bowiem pojawiają się konkursy, w których do wygrania jest nowoczesny telefon bądź zegarek.

Płatność zegarkiem w Polsce coraz popularniejsza

Nie da się ukryć, że płatność zegarkiem nie jest tak popularna jak telefonem, jednak na przestrzeni ostatnich lat banki intensywnie pracowały nad udostępnieniem tej usługi swoim klientom. Podczas gdy niektóre z metod dokonywania transakcji smartwatchem na dobre się u nas zadomowiły, na rynku pojawiły się nowości w postaci Xiaomi Pay i SwatchPAY!, które z pewnością znajdą swoich sympatyków. Kwestią czasu pozostaje dostosowanie przez banki swojej oferty płatności mobilnych do konkurencji i potrzeb klientów.

Komentarze

(9)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
P
Piotrek
Gość

Posiadam zegarek Samsung Galaxy Watch 4 i jak płacić zbliżeniowo zegarkiem w sklepie jak mój bank(Millennium) nie obsługuje GooglePay ani żadnej apki na WearOS

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Piotrek

W tej sytuacji nie zapłacisz przez GPay na zegarku, bo Millennium nie udostępnia tej formy płatności swoim klientom (wyjątek to tylko karty dawnego eurobanku).

Odpowiedz

R
Rafał
Gość

Mam pytanie mam Samsung Galaxy Watch 4 (Z WearOS) i czy bez internetu zapłacę w sklepie GooglePay?

Odpowiedz

P
paladinek
Gość
@Rafał

Zegarkiem nie zapłacisz w Internecie..

Odpowiedz

R
Rafał
Gość
@paladinek

Chodzi mi o płatność w sklepie stacjonarnym bez internetu czy jest możliwy

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Rafał

Z doniesień naszych Czytelników wynika, że tak :)

Odpowiedz

M
Michał
Gość
@Rafał

Jak Ci się udało dodać kartę? U mnie jest to niemożliwe, a tylko po to kupiłem ten zegarek, żeby móc nim płacić.

Odpowiedz

K
Karol
Gość

Zabrakło informacji o kraju pochodzenia wymienionych systemów płatności. Teraz jest moda na hejtowanie wschodnich marek.

Odpowiedz

B
bankowicz
Gość
@Karol

Jakoś dla mnie ta informacja nic nie zmienia. Chcesz płacić zegarkiem, to sprawdź, czy w ogóle możesz, a potem się zastanawiaj nad innymi rzeczami.

Odpowiedz