Wróć

Czym jest przelew weryfikacyjny i kiedy należy go wykonać?

Beata Szymańska
Beata Szymańska
Analityk produktów finansowych
Beata Szymańska
Beata Szymańska
Analityk produktów finansowych

139 publikacji 147 komentarzy

W Moneteo specjalizuje się w analizowaniu produktów dedykowanych klientom firmowym oraz w tekstach poradnikowych przeznaczonych dla bankowych nowicjuszy. Oprócz tego zajmuje się aktualizacją danych i zmianami w bankowych ofertach.


Czym jest przelew weryfikacyjny i kiedy należy go wykonać?
Spis treści

Charakterystyczną cechą pozabankowych pożyczek online jest sprowadzona do niezbędnego minimum procedura ich udzielania. Jeśli zależy Ci na szybkim zastrzyku gotówki, musisz wypełnić wniosek na stronie firmy pożyczkowej, potwierdzić swoją tożsamość za pomocą wybranej metody i poczekać kilka minut na wydanie decyzji. Jeśli weryfikacja Twojej osoby przebiegnie pomyślne (a pożyczkodawca pozytywnie oceni Twoją zdolność kredytową), możesz mieć pewność, że środki, o które wnioskowałeś, wkrótce zasilą Twoje konto w banku.

W zależności od tego, jaką metodę weryfikacji wybierzesz, wspomniany wyżej proces zajmie Ci od godziny do trzech dni roboczych. Najprawdopodobniej będziesz miał do wyboru dwie możliwości: przelew weryfikacyjny lub specjalną aplikację, którą należy zainstalować na komputerze, a następnie zalogować się na konto w banku. Program pobiera dane osobowe z rachunku oraz sprawdza historię transakcji (wpływy, wydatki, stałe opłaty). Uzyskane w ten sposób informacje trafiają do pożyczkodawcy i stanowią potwierdzenie tożsamości klienta.

Jednak choć ten sposób weryfikacji jest szybki i wygodny, a do tego pozwala na błyskawiczną ocenę kondycji finansowej wnioskodawcy, cześć pożyczkobiorców wybiera bardziej tradycyjne rozwiązanie, czyli identyfikację za pomocą przelewu.

Co to jest przelew weryfikacyjny?

To jednorazowy transfer pieniężny, który musisz wykonać ze swojego konta na rachunek bankowy firmy pożyczkowej. Zazwyczaj wysokość przelewu wynosi 1 grosz lub 1 złotówkę, jest to więc symboliczna kwota (którą większość firm na dodatek zwraca).

Pamiętaj jednak, że przelew musi pochodzić wyłącznie z indywidualnego konta bankowego, nie może być to rachunek firmowy lub wspólny (a tym bardziej – cudzy). Po drugie, Twoje dane w banku, z którego wysyłany jest przelew, muszą być identyczne z danymi, które podałeś we wniosku o pożyczkę.

Większość firm pożyczkowych wymaga, aby klient zamieścił w formularzu następujące informacje: imię i nazwisko, numer PESEL, numer i serię dowodu osobistego, adres e-mail, numer telefonu komórkowego, adres zameldowania. Niekiedy wymagane jest też podanie obywatelstwa oraz kraju urodzenia. Jeśli więc – przykładowo – we wniosku o pożyczkę wpiszesz numer telefonu różniący się od numeru, który podałeś w banku, pożyczkodawca Twój wniosek odrzuci.

Pamiętaj, że przelew weryfikacyjny służy tylko i wyłącznie do potwierdzenia Twojej tożsamości – w żadnym wypadku nie jest to opłata za rozpatrzenie wniosku! Jeśli więc zostaniesz poproszony o przelanie np. 10 lub 20 zł, możesz być pewny, że masz do czynienia z wyłudzeniem.

Kto musi wykonać przelew weryfikacyjny?

Najczęściej ta procedura dotyczy osób, które są nowymi klientami danej firmy pożyczkowej. Jeśli jesteś już w systemie firmy pożyczkowej i korzystałeś z jej usług, nie musisz ponownie wysyłać przelewu.

Krótka instrukcja, jak wykonać przelew

Zanim puścisz przelew, skorzystaj z pomocy kalkulatora pożyczkowego zamieszczonego na stronie firmy pozabankowej, wybierz kwotę i okres spłaty pożyczki, zapoznaj się z przykładem reprezentatywnym i zwróć uwagę na takie dane, jak Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO), wysokość odsetek, stopa oprocentowania oraz pozostałe koszty.

Kliknij w przycisk “Weź pożyczkę” i uzupełnij formularz rejestracyjny, podając wszystkie wymagane dane. Następnie ustanów hasło, którym będziesz logować się do Profilu Klienta i wyraź wszystkie wymagane zgody.

Zaloguj się do profilu Klienta i wybierz przelew weryfikacyjny jako metodę identyfikacji. W większości firm pożyczkowych wyświetli Ci się w tym momencie krótka instrukcja, w jaki sposób należy przeprowadzić tę operację oraz numer rachunku bankowego pożyczkodawcy (numer konta możesz otrzymać również sms-em lub e-mailem).

Następnie zaloguj się na swoje konto w banku i wykonaj następujące czynności:

  • Skopiuj numer rachunku firmy udzielającej pożyczki (wyeliminujesz w ten sposób ryzyko pomyłki), 
  • Uzupełnij tytuł przelewu zgodnie ze wskazówką podaną w instrukcji,  
  • Wpisz kwotę wymaganą przez pożyczkodawcę, 
  • Zatwierdź i wykonaj przelew weryfikacyjny.  

Ile trwa przelew weryfikacyjny?

Jeśli posiadasz konto w tym samym banku, co firma pożyczkowa, przelew może trafić na jej rachunek niemal natychmiast (maksymalnie w czasie godziny). Jest to możliwe dlatego, bo przelewy wewnętrzne – czyli transakcje pomiędzy dwoma różnymi kontami w tym samym banku – są realizowane w czasie rzeczywistym. W tym przypadku przelanie i zaksięgowanie środków odbywa się automatycznie z wykorzystaniem bankowego systemu transakcyjnego. Weź jednak pod uwagę, że niektóre instytucje księgują takie przelewy wyłącznie w dni robocze i tylko do określonych godzin.

Niestety w sytuacji, w której pożyczkodawca prowadzi rachunek w innym banku niż Ty, przelew może dotrzeć do odbiorcy dopiero po kilku, a nawet kilkunastu godzinach. Musisz bowiem wiedzieć, że transfer pieniędzy pomiędzy dwoma różnymi bankami opiera się na tzw. sesjach Eliksir. W ramach tego systemu rozliczanie przelewów wychodzących oraz przychodzących jest wykonywane w określonych blokach czasowych od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni wolnych od pracy. Dlatego jeśli wykonasz przelew weryfikacyjny np. w sobotę, Twój bank zrealizuje go dopiero w poniedziałek.

Zanim puścisz przelew weryfikacyjny, sprawdź, jakie banki współpracują z Twoim pożyczkodawcą

Na szczęście, większość firm pożyczkowych posiada konta w przynajmniej kilku różnych instytucjach bankowych, co znacznie zwiększa prawdopodobieństwo szybkiego przesłania przelewu. Listę banków, z którymi współpracuje dana firma, z reguły można znaleźć na jej stronie.

Ty też masz prawo do zweryfikowania firmy!

Tak jak firma pożyczkowa ma prawo sprawdzić Twoją wiarygodność, tak samo Ty masz prawo zweryfikować firmę pożyczkową. Warto więc, abyś się upewnił przed wykonaniem przelewu, czy dane konto faktycznie należy do pożyczkodawcy i czy jest to firma godna zaufania.

W tym celu możesz się samodzielnie zapoznać się z rejestrem pożyczkodawców znajdujących się na stronie Komisji Nadzoru Finansowego lub zajrzeć na stronę Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych – organizacji zrzeszającej przedsiębiorstwa działające w sektorze mikropożyczek on-line, które w swojej działalności kierują się polityką odpowiedzialnego pożyczania. Członkowie PZIP – po przejściu kilkustopniowej weryfikacji i otrzymaniu rekomendacji Zarządu – zobowiązani są prowadzić działalność w sposób etyczny z poszanowaniem interesu swoich klientów i zasad uczciwej konkurencji.

Ponadto instytucje, które zajmują się udzielaniem pożyczek, powinny zamieścić na swojej stronie tzw. przykład reprezentatywny. Mówiąc w pewnym uproszczeniu, jest to zestaw informacji dla klientów, umożliwiający ocenę danej oferty. Przykład powinien zawierać najbardziej zbliżone do realnych koszty zawarte w umowie pożyczki i muszą się w nim znaleźć następujące dane: przykładowa kwota pożyczki, czas obowiązywania umowy, Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO), kwota, którą stanowią odsetki, stopa oprocentowania (z zaznaczeniem, czy jest stała czy zmienna), całkowita kwota pożyczki, informacja o wszystkich pozostałych kosztach. Wszystkie te dane powinny zostać przedstawione w sposób jednoznaczny, zrozumiały i widoczny dla klienta. Jeśli firma pożyczkowa nie stosuje się do tych zaleceń, powinno to wzbudzić Twoją czujność.

Kolejną sytuacją, która powinna Cię zastanowić, jest brak danych teleadresowych pożyczkodawcy. Firma, która nie podaje numeru telefonu umożliwiającego kontakt z pracownikiem działu obsługi klienta, jest instytucją mało wiarygodną i powierzanie jej swoich danych osobowych może okazać się ryzykowne.

Podsumowanie

Przelew weryfikacyjny pozwala w szybki i prosty sposób potwierdzić tożsamość osoby ubiegającej się o pożyczkę. Jednak będziesz mógł skorzystać z tej opcji tylko wówczas, gdy masz aktywne konto bankowe i dysponujesz środkami umożliwiającymi wykonanie przelewu. Co jednak, jeśli nie będziesz w stanie spełnić tego wymogu? W tym przypadku będziesz musiał sprawdzić, czy firma pożyczkowa udostępnia inne metody identyfikacji klienta (np. podpisanie umowy za pomocą kuriera, spotkanie z przedstawicielem, rozmowę telefoniczną z konsultantem). Będziesz musiał być również przygotowany na to, że skorzystanie z innego sposobu weryfikacji znacznie wydłuży proces pozyskania pożyczki.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy