Moneteo
Spis treści
Wróć

Gdzie zgłosić zmianę konta firmowego?

Beata Szymańska
Beata Szymańska
Analityk produktów finansowych
Beata Szymańska
Beata Szymańska
Analityk produktów finansowych

139 publikacji 148 komentarzy

W Moneteo specjalizuje się w analizowaniu produktów dedykowanych klientom firmowym oraz w tekstach poradnikowych przeznaczonych dla bankowych nowicjuszy. Oprócz tego zajmuje się aktualizacją danych i zmianami w bankowych ofertach.


Gdzie zgłosić zmianę konta firmowego?

Zmiana konta bankowego w CEIDG

Jeśli jesteś przedsiębiorcą prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą i przeniosłeś konto firmowe do nowego banku, musisz zgłosić ten fakt do urzędu skarbowego w ciągu 7 dni od otworzenia nowego rachunku. Nie musisz jednak w tym celu odwiedzać fiskusa – aktualizację danych przeprowadzisz online po zalogowaniu się na stronę CEIDG.

Twoje dalsze postępowanie będzie zależało od tego, czy posiadasz Profil Zaufany, ewentualnie podpis elektroniczny. Jeśli tak, to informacja o Twoim nowym firmowym rachunku automatycznie trafi do właściwego urzędu skarbowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jeśli jednak nie możesz potwierdzić swojej tożsamości w internecie, to po zmodyfikowaniu danych we wniosku CEIDG będziesz musiał wykonać kilka dodatkowych czynności (ich opis znajdziesz w dalszej części tekstu).

Zgłoszenie zmiany w CEIDG za pomocą podpisu elektronicznego – krok po kroku

1. W pierwszej kolejności zaloguj się do Panelu Przedsiębiorcy i wybierz pozycję Operacje na wpisie -Zmień dane

Panel przedsiębiorcy CEIDG
Panel przedsiębiorcy CEIDG

2. Zostaniesz wówczas przeniesiony na kolejną podstronę, na której zaznacz opcję Wstępne przygotowanie danych – Na podstawie konta użytkownika / aktualnego stanu wpisu.

Zmiana konta firmowego w CEIDG
Zmiana konta firmowego w CEIDG

3. Po przeniesieniu do zakładki Rachunki bankowe uzupełnij dane nowego konta oraz określ, czy na wskazany rachunek mają być dokonywane zwroty podatku.

Informacja o rachunkach bankowych CEIDG
Informacja o rachunkach bankowych CEIDG

Ważne! Zwróć uwagę, że w formularzu jest miejsce tylko na jeden numer konta. Dlatego jeśli postanowiłeś zachować dawny rachunek bankowy, musisz przejść do załącznika CEIDG-RB i wpisać w nim numery wszystkich kont, jakie posiadasz.

4. Po wypełnieniu wszystkich wymaganych pozycji podpisz wniosek za pośrednictwem bankowości internetowej, profilem zaufanym bądź podpisem elektronicznym. Dowodem złożenia wniosku będzie Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO) – dostaniesz je mailem.

System automatycznie prześle aktualne dane do urzędu skarbowego, GUS, ZUS/KRUS oraz ewentualnie do rejestrów działalności regulowanej. Jest to więc najszybszy i najłatwiejszy sposób, by „hurtowo” poinformować wszystkie instytucje o zmianie firmowego rachunku.

Nie mam Profilu Zaufanego – co wtedy?

W tym przypadku możesz zmodyfikować formularz CEIDG-1, korzystając z tzw. trybu anonimowego. Aby wpisać we wniosku nowe dane, wybierz jedną z dwóch dostępnych metod: kliknij w zakładkę Formularze i instrukcje lub w czerwony kafelek Złóż wniosek w CEIDG. 

Składanie wniosku w CEIDG
Składanie wniosku w CEIDG

Ścieżka dostępu dla obu tych opcji prezentuje się następująco:

Wejdź w zakładkę Formularze i Instrukcje – kliknij Przygotuj wniosek online – wybierz kafelek Wypełnij wniosek elektronicznie i złóż w urzędzie – po wejściu na kolejną podstronę zaznacz w menu po lewej stronie pozycję Zmień dane we wpisie.

Wniosek online CEIDG
Wniosek online CEIDG

Opcjonalnie kliknij w kafelek Złóż wniosek CEIDGa kiedy znajdziesz się na następnej podstronie, naciśnij Załóż konto CEIDG. Po przeniesieniu do kolejnej zakładki, wybierz opcję Anonimowe przygotowanie wniosku i potwierdź swoją decyzję przyciskiem Dalej. Po wejściu na kolejną podstronę zaznacz Zmień dane we wpisie (w menu po lewej stronie).

Rejestracja przedsiębiorcy CEIDG
Rejestracja przedsiębiorcy CEIDG

Jak widzisz, oba te sposoby wymagają większej liczby „kliknięć” i są mniej intuicyjne, jednak doprowadzą Cię w to samo miejsce, czyli do podstrony Rachunki bankowe. Po wypełnieniu wszystkich wymaganych rubryk wybierz okienko Wydrukuj dokument. W tym momencie robocza wersja wniosku zostanie zapisana w systemie pod nowym numerem i będziesz mógł ją pobrać w formacie pdf.

Weryfikacja wniosku CEIDG
Weryfikacja wniosku CEIDG

Następnie w ciągu 7 dni od daty wypełnienia wniosku odwiedź dowolny urząd miasta lub gminy w celu potwierdzenia tożsamości. Możesz przynieść ze sobą wydrukowany i podpisany formularz lub poprosić urzędnika o jego wydrukowanie. Pracownik wydziału działalności gospodarczej odnajdzie Twój wniosek po nadanym numerze i przedłoży Ci dokument do podpisania.

Wniosek do urzędu gminy możesz także wysłać pocztą. Jest to jednak wyjątkowo uciążliwa metoda, ponieważ… wcześniej musisz potwierdzić swój podpis u notariusza. Nie dość więc, że poniesiesz niepotrzebne koszty, to jeśli Twój list polecony będzie szedł za długo, możesz się spóźnić ze zgłoszeniem zmiany i ponieść z tego tytułu mało przyjemne konsekwencje.

Dla fiskusa nie liczy się bowiem data wypełnienia wniosku on-line w trybie anonimowym, a dzień, w którym podpisany przez Ciebie formularz z danymi o nowym koncie został złożony w urzędzie miasta lub gminy.

Jeśli zaktualizujesz rachunek bankowy w urzędzie miasta, nie musisz o zmianie dodatkowo informować ZUS-u. Urząd to zrobi w Twoim imieniu.

Jak zmienić numer konta w urzędzie skarbowym w przypadku spółki cywilnej i spółki KRS?

Niestety, jeśli prowadzisz firmę w formie spółki cywilnej lub spółki zarejestrowanej w Krajowym Rejestrze Sądowym, konieczna będzie wizyta w urzędzie skarbowym. Podobnie jak w przypadku przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą obowiązuje Cię ściśle określony termin zgłoszenia zmiany – masz na to 7 dni od dnia otworzenia nowego rachunku.

Spółki zarejestrowane w KRS dokonują aktualizacji na formularzu NIP-8, zaś spółki cywilne na formularzu NIP-2. Nie muszą jednak o nowym koncie osobiście zawiadamiać ZUS-u, ponieważ dane z formularzy NIP są przekazywane automatycznie do Centralnego Rejestru Podmiotów - Krajowej Ewidencji Podatników (CRP-KEP), a stamtąd trafiają do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który samodzielnie generuje dokument ZUS ZBA.

Kary dla spóźnialskich

Obowiązek aktualizacji danych firmy, w tym poinformowanie właściwych urzędów o nowym rachunku bankowym, został zapisany w Ustawie o zasadach ewidencji i identyfikacji płatników i podatników oraz Kodeksie karnym skarbowym. Jeśli więc przekroczysz dozwolony termin (lub, co gorsza, w ogóle nie zgłosisz fiskusowi zmiany), Twoja opieszałość zostanie zakwalifikowana jako wykroczenie skarbowe i ukarana karą pieniężną w granicach od 1/10 do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia (dodajmy w tym miejscu, że w 2021 r. grzywna minimalna wynosi 280 zł, zaś maksymalna – 56 000 zł). Lepiej więc poświęć nieco czasu na dopełnienie wszystkich wymaganych formalności i nie narażaj się na niepotrzebną karę.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy