Jak zamknąć konto w banku?

Jak zamknąć konto w banku?

Zamykanie rachunku bankowego rzadko budzi w klientach pozytywne emocje. Procedury, terminy, dokumenty – wszystko to potrafi skutecznie zniechęcić, jednak jeśli nie jesteśmy zadowoleni z konta, nie warto na siłę z niego korzystać i lepiej zdecydować się na rozwiązanie umowy. Jak zamknąć konto w banku, aby stracić jak najmniej czasu i nerwów? Sprawdzamy!

Z tekstu dowiesz się:

  • W jakich sytuacjach możesz zamknąć konto w banku?
  • Co wpisać we wniosku o wypowiedzenie umowy?
  • Jakie są praktyczne sposoby na rozstanie z bankiem?

Dlaczego zamykamy konto bankowe?

W dzisiejszych czasach prawie każdy posiada konto bankowe, a wraz z nim otrzymuje większy lub mniejszy pakiet usług dodatkowych. Z biegiem czasu oferta banku zmienia się, przede wszystkim pod kątem opłat, niemniej przychodzi moment, kiedy chcemy pożegnać się z daną instytucją. Jakie są przyczyny wypowiedzenia umowy rachunku?

Głównym argumentem przemawiającym za zamknięciem konta w banku są podwyżki opłat i prowizji. Nikt nie lubi płacić więcej za korzystanie z rachunku czy karty płatniczej, nie mówiąc już o przelewach, dlatego wzrost kosztów najczęściej jest powodem likwidacji konta.

Kolejną przyczyną może być niezadowolenie z samego produktu. Pod wpływem różnych czynników oferta banku się zmienia, pojawiają się nowe rachunki czy usługi i to one są rozwijane i udoskonalane (“stare” rachunki przestają być atrakcyjne), a jedyną opcją na skorzystanie z nowoczesnych form płatności czy rozwiązań walutowych jest założenie nowego konta. Dotychczasowy rachunek idzie w odstawkę i przychodzi w końcu moment, kiedy trzeba go zamknąć, aby konto nie generowało dodatkowych kosztów (szczególnie jeśli bank wycofał je ze sprzedaży).

Zdarza się, że decyzja o zamknięciu konta zostaje podjęta pod wpływem niskiej jakości obsługi. Można sobie wyobrazić sytuację, kiedy próbujemy załatwić jakąś sprawę w oddziale banku, ale trafiamy na jedno wolne okienko, a kolejka zdaje się nie mieć końca. Być może chcieliśmy uzyskać informację telefonicznie, ale czas oczekiwania na połączenie był długi, a konsultant niezbyt pomocny. Klient potrafi być zmęczony i zniechęcony nieprzyjaznym podejściem pracowników banku, a to może bardzo szybko skłonić go do zamknięcia konta.

Najpierw wniosek o zamknięcie konta

Bankowość, jak mało która dziedzina gospodarki, wiąże się z umowami i dokumentami. Kiedy zakładamy rachunek bankowy, podpisujemy umowę, potwierdzając przy tym tożsamość dowodem osobistym. Każdy kolejny wniosek o nowe konto, lokatę czy kartę kredytową wiąże się z regulaminami i koniecznością akceptowania coraz to nowych regulacji. Nie inaczej jest z likwidacją rachunku w banku.

Dokumentem, który powinieneś napisać w tej sytuacji, jest wniosek o zamknięcie konta, czyli po prostu wypowiedzenie umowy rachunku. W piśmie powinny znaleźć się dane identyfikujące Cię jako klienta:

  • imię i nazwisko,
  • adres,
  • PESEL,
  • numer (identyfikator) klienta w systemie banku.

Oprócz tego musisz wskazać, z jakich produktów i usług rezygnujesz oraz podać numer rachunku, na który zostaną przekazane środki z zamykanego konta. W zależności od sposobu, w jaki rozwiążesz umowę (osobiście w oddziale, telefonicznie, online lub pocztą), wniosek o zamknięcie rachunku sporządzisz sam lub zrobi to za Ciebie pracownik banku.

Zamknięcie rachunku bankowego w praktyce

Tyle teorii. W rzeczywistości zamknięcie rachunku bankowego może przebiegać nieco inaczej, w zależności od wybranego sposobu. Przyjrzeliśmy się poszczególnym możliwościom, wskazując ich mocne i słabe strony.

Udaj się do oddziału

Wizyta w placówce banku jest najpewniejszym sposobem na zamknięcie konta osobistego, choć zwykle wymaga poświęcenia więcej czasu. Pracownik banku poprosi Cię o dokument tożsamości i zapyta o powód rezygnacji z rachunku. Podczas wizyty możesz być przekonywany do pozostawienia konta, a pracownicy mogą (ale nie muszą) Ci zaproponować specjalną ofertę w postaci preferencyjnych opłat czy usług, o ile zrezygnujesz z wypowiedzenia umowy. Jeśli jesteś zdecydowany na rozstanie z bankiem, powinieneś jasno przedstawić, z jakich produktów rezygnujesz oraz czy chcesz pozostawić sobie dostęp do bankowości elektronicznej. Zwykle pracownik sam generuje wniosek o zamknięcie konta, a Ty składasz podpis zgodny ze wzorem złożonym w banku.

Umowny okres wypowiedzenia to 30 dni. Oznacza to, że od złożenia wypowiedzenia do faktycznego zamknięcia rachunku mija około miesiąc. Przez ten czas wciąż możesz korzystać ze środków na koncie.

Zalety: pewność co do złożenia wniosku, możliwość zadawania dodatkowych pytań

Wady: czasochłonność

Zadzwoń na infolinię

Jeśli nie masz możliwości, aby udać się do oddziału, konto możesz zamknąć także za pośrednictwem infolinii banku (choć nie wszędzie). Wystarczy zadzwonić pod numer wskazany w umowie lub na stronie internetowej danej instytucji i w rozmowie z pracownikiem wyrazić chęć zamknięcia rachunku. Na początku konsultant sprawdzi Twoją tożsamość, a po pozytywnej weryfikacji zapyta także o powód Twojej decyzji. Tutaj, częściej niż w przypadku oddziału, możesz otrzymać propozycję pozostawienia konta w zamian za dodatkowe benefity.

Weryfikacja klienta przebiega w różny sposób. Są banki, w których będziesz musiał podać specjalne hasło do kontaktu z infolinią, podczas gdy w innych instytucjach usłyszysz pytania sprawdzające Twoje dane osobowe.

Jeśli obstajesz przy swojej decyzji, wskaż dokładnie, z jakich produktów i usług rezygnujesz oraz zapytaj, kiedy konto zostanie zamknięte. Jeśli to możliwe, poproś także o potwierdzenie złożenia wypowiedzenia drogą mailową. Warto mieć taki dokument na wypadek problemów z zamknięciem rachunku.

Jeśli często korzystasz z promocji bankowych, upewnij się, że rozstajesz się z bankiem na dobre i nie wiąże Cię np. umowa o bankowość elektroniczną. Jeśli w systemie banku będziesz widniał jako klient, nie będziesz mógł w przyszłości założyć promocyjnego rachunku w tej samej instytucji.

Zalety: możliwość zadawania dodatkowych pytań, oferta na zatrzymanie klienta

Wady: czasochłonność, koszty połączenia z infolinią

Zamknij konto online

Wymarzonym sposobem likwidacji konta w banku jest złożenie dyspozycji przez bankowość elektroniczną. Niestety, dostępność tej metody wciąż jest marginalna. Nie wiedzieć czemu, banki nie umożliwiają klientom zdalnego zamknięcia rachunku, być może ze względu na fakt, że przy składaniu takiej dyspozycji trudno poznać powody ich decyzji i przekonać do zmiany zdania. Pomijając te kwestie, warto wiedzieć, że likwidacja konta przez Internet sprowadza się w zasadzie do zalogowania do bankowości elektronicznej i złożenia wniosku. Nie musisz dzwonić na infolinię, ale powinieneś się spodziewać, że pracownik banku skontaktuje się z Tobą celem potwierdzenia Twojej dyspozycji lub zaproponowania tzw. oferty utrzymaniowej (preferencyjne opłaty, moneyback, lokata w zamian za pozostanie w banku).

Zalety: szybkość, wygoda

Wady: brak możliwości zadawania dodatkowych pytań, rzadko dostępne

Wyślij wypowiedzenie pocztą

Ostatni sposób na rozstanie z bankiem można nazwać metodą dla odważnych. Mowa o sporządzeniu wypowiedzenia umowy na piśmie i wysłania go pocztą. Ważne jest, abyś podał swoje dane, dzięki którym pracownicy banku Cię zweryfikują, i wskazał, z jakich produktów i usług rezygnujesz (pamiętaj także, aby podpis złożony na dokumencie był taki sam jak na karcie wzoru podpisu, który posiada bank). Po sporządzeniu wypowiedzenia pozostaje wizyta na poczcie.

Dokumenty wyślij listem poleconym ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Dzięki temu Twoja przesyłka będzie zarejestrowana w systemie poczty, a Ty otrzymasz zwrotne potwierdzenie doręczenia wypowiedzenia do banku.

Dlaczego ten sposób wskazaliśmy na końcu? Naszym zdaniem jest on najmniej efektywny. Napisanie wypowiedzenia wymaga nieco czasu, choć więcej wysiłku może nam zająć wizyta na poczcie. Po wysłaniu dokumentów praktycznie nie mamy już wpływu na los przesyłki, zdarza się, że zostanie ona zagubiona i nie dotrze do banku. To właśnie ten brak pewności sprawia, że na wypowiedzenie umowy konta pocztą decyduje się niewiele osób.

Zalety: dostępne we wszystkich bankach

Wady: czasochłonność, niepewność co do doręczenia przesyłki i realizacji dyspozycji

Wybór ma znaczenie

Wypowiadanie jakiejkolwiek umowy, a zwłaszcza tej bankowej, nie należy do najprzyjemniejszych sytuacji. Kiedy zakładamy konto osobiste, nie myślimy przecież od razu o jego zamknięciu, dlatego nie wiemy, jak będzie wyglądało nasze rozstanie z bankiem. A to nie zawsze przebiega bezproblemowo: tu zostanie nam dostęp do bankowości elektronicznej, tam bank naliczy zaległą opłatę i rachunek nie zostanie zamknięty albo wypowiedzenie nie dotrze do centrali. Nikt nie lubi takich komplikacji, dlatego klienci marzą o łatwym i szybkim zamknięciu konta online – niestety, tu banki wciąż czeka wiele pracy.

Jeśli decydujesz się na zamknięcie konta w banku, wybierz metodę, która sprawi Ci najmniej problemów i odpowiada Twoim przyzwyczajeniom. Oddział banku będzie niezłym wyborem dla osób, które mijają go na co dzień, natomiast infolinia spełni oczekiwania tych, którzy przy rozmowie telefonicznej czują się jak ryba w wodzie. Niemniej jednak warto zdawać sobie sprawę z ograniczeń i wad każdej z metod zamykania konta w banku, aby nie być zaskoczonym, kiedy coś pójdzie nie tak.

Dodaj komentarz