Moneteo
Spis treści
Wróć

Koszty leasingu – nie tylko rata leasingowa

Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych

160 publikacji 3209 komentarzy

Recenzent promocji bankowych i autor tekstów poradnikowych dotyczących zarządzania finansami osobistymi będący zdania, że nawet najbardziej skomplikowane zagadnienie można przedstawić w prosty i przystępny sposób.


Koszty leasingu – nie tylko rata leasingowa

Leasing staje się coraz popularniejszy, mogą z niego korzystać nie tylko przedsiębiorcy, ale i osoby prywatne (leasing konsumencki). Warto więc nie tylko wiedzieć, co można wyleasingować i na jak długo, ale i z jakimi wiąże się to kosztami. Myśląc o nich, przychodzi nam na myśl przede wszystkim rata leasingowa. Jej wysokością można manewrować zwiększając/zmniejszając wpłatę początkową (inicjalną) lub kwotę wykupu, ewentualnie zmieniając czas trwania umowy. Trzeba mieć świadomość, że z leasingiem wiążą się też inne koszty.

Co się składa na całkowity koszt leasingu?

Całkowity koszt leasingu to suma wszelkich opłat z nim związanych:

  • rata leasingowa składająca się z części kapitałowej (wynikającej z wartości przedmiotu leasingu i warunków umowy) oraz odsetkowej (wynagrodzenie leasingodawcy uwzględniające jego marżę i powiązane z poziomem WIBOR-u); 
  • opłata wstępna związana z przygotowaniem umowy; 
  • ubezpieczenie przedmiotu leasingu. Należy zwrócić uwagę, czy jest ono wliczone w ratę czy też opłacane przez leasingobiorcę w odpowiednim momencie; 
  • depozyt gwarancyjny (kaucja) – swego rodzaju zabezpieczenie ze strony leasingodawcy, że gdyby nie doszło do wykupu przedmiotu leasingu, to zostanie on zwrócony w stanie wynikającym z normalnej eksploatacji. Gdy zużycie jest ponadstandardowe, to firma leasingowe ma prawo zatrzymać całość lub część kaucji; 
  • opłaty manipulacyjne – np. za zmianę harmonogramu spłat, przygotowanie zaświadczeń dotyczących przedmiotu umowy, obsługę procesu likwidacji szkody albo zarejestrowanie (jeśli jest to konieczne) przedmiotu leasingu; wskazanie policji, Inspekcji Transportu Drogowego czy innym służbom posiadacza samochodu w sytuacji, gdy został on zarejestrowany w związku z popełnieniem wykroczenia bądź przestępstwa; 
  • kary umowne – np. za wcześniejszy wykup przedmiotu leasingu lub zwrócenie go po terminie; odsetki, opłaty i kary w przypadku opóźnień w płatnościach (np. za wysłanie monitu, wezwania do zapłaty czy oddanie sprawy do windykacji).

Rzetelnie obliczony i podany w procentach całkowity koszt leasingu pokazuje, ile naprawdę zapłacisz, wybierając daną ofertę.

Zapis 106 % oznacza, że w okresie leasingu za przedmiot o wartości 100 000 zł zapłacisz w sumie 106 000 zł.

Ile kosztuje leasing?

Faktyczny koszt leasingu samochodu osobowego, maszyny czy nieruchomości uzależniony jest od bardzo wielu czynników. Olbrzymie znaczenie ma wysokość wpłaty początkowej, gdyż wpływa ona na kwotę pozostałą do rozliczenia, od której liczone jest wynagrodzenie dla leasingodawcy. Czy to oznacza, że biorąc potrzebny Ci środek trwały w leasing zawsze powinieneś wnieść wysoką wpłatę inicjalną? Nie, taki wybór mógłby oznaczać dla Twojej firmy duże obciążenie i wpłynąć na jej płynność finansową, może nawet uniemożliwiłby realizację innych celów.

Jeśli nie masz zbyt wielu środków, a zależy Ci na przedmiocie leasingu, możesz go dostać w użytkowanie już po wpłacie 1% jego wartości. Od tego, jak wysoką wybierzesz wartość wykupu, zależy wysokość comiesięcznych rat leasingowych. Możesz więc regulować bieżące koszty adekwatnie do tego, kiedy chcesz ponosić niższe/wyższe obciążenia podatkowe, gdyż wydatki związane z leasingiem stanowią koszt prowadzonej przez Ciebie działalności gospodarczej. Krótko mówiąc, wpłata początkowa powinna być powiązana ze strategią księgową.

Koszty leasingu – sztuczki leasingodawców

Firmy leasingowe, podobnie jak pożyczkodawcy, stosują różne sztuczki, by przedstawić swoje oferty leasingu w korzystnym świetle. Najpopularniejsza z nich to uzależnienie możliwości skorzystania z przedstawionej propozycji od wykupienia jednej lub kilku usług dodatkowych, np. otwarcia rachunku w banku związanym z leasingodawcą, wykupienia ubezpieczenia w określonym towarzystwie.

Doliczenie kosztów dodatków może sprawić, że propozycja nie będzie wcale atrakcyjna. Skąd taki manewr? Po prostu firma leasingowa rezygnuje z części swojego zysku na podstawowym produkcie i stara się zrekompensować to sobie prowizją od oferenta dodatkowej usługi.

Porównywanie całkowitego kosztu leasingu ma sens tylko wtedy, gdy analizujemy oferty o tych samych parametrach (okres leasingu, wpłata wstępna, wysokość wykupu) i w obliczeniach uwzględnione są wszystkie istotne elementy. Nie zawsze tak jest. Bywa, że niektórzy leasingodawcy w opisie swojej oferty „zapominają” ująć kwotę wykupu. Łatwo to dostrzec, gdy jest ona wysoka, ale jej niska wartość może przejść niezauważona i zakłócić ocenę.

Zdarzają się sytuacje, gdy atrakcyjna oferta dostępna jest jedynie przy ściśle określonych parametrach, a zmiana choćby jednego z nich sprawia, że miesięczna rata leasingowa ulega drastycznej podwyżce i propozycja przestaje być warta zainteresowania.

Warto dopytać, czy dana firma leasingowa stosuje tabelę opłat dodatkowych, czy też pobiera roczną opłatę za wszelkiego rodzaju działania administracyjne. Mając do czynienia z pierwszą opcją, sprawdź, za jakie rzeczy będziesz musiał dodatkowo zapłacić, zastanów się nad prawdopodobieństwem ich wystąpienia, po czym porównaj koszty ich obsługi z jednorazową opłatą u innego leasingobiorcy. Może lepiej ponieść konkretną jednorazową opłatę niż drżeć z obawy przed kolejnymi niespodziewanymi wydatkami.

Jaki jest koszt leasingu operacyjnego?

Podjęcie decyzji o skorzystaniu z leasingu nie oznacza końca wyborów. Musisz sobie jeszcze odpowiedzieć na pytanie – leasing finansowy czy operacyjny?

Na ogół przedsiębiorcy wybierają leasing operacyjny, w którym przedmiot leasingu jest własnością leasingodawcy, więc leasingobiorca nie może rozliczać jego amortyzacji, ale po stronie kosztów swojej firmy ma prawo wpisać wysokość raty leasingowej, opłatę wstępną, wydatki związane z eksploatacją leasingowanej rzeczy (np. paliwo, ubezpieczenie). W przypadku samochodu osobowego nie zawsze możliwe jest ujęcie w kosztach prowadzonej działalności wszystkich wydatków eksploatacyjnych. Zależy to od deklarowanego przeznaczenia pojazdu – tylko do celów służbowych (pełne odliczenie, ale i konieczność zgłoszenia pojazdu w urzędzie skarbowym na specjalnym druku oraz opracowania regulaminu korzystania z auta) lub do użytku prywatnego i służbowego (można odliczyć 50% VAT i 75% wydatków eksploatacyjnych).

Miesięczny koszt leasingu operacyjnego możesz poznać, korzystając z kalkulatorów internetowych. Odpowiedź uzyskasz po wpisaniu kategorii środka trwałego, który chcesz wziąć w leasingu (np. samochód osobowy lub ciężarowy, sprzęt IT), roku jego produkcji i ceny netto, a także preferowanego okresu umowy oraz wysokości pierwszej wpłaty i wartości wykupu. Wynik obliczeń powinieneś potraktować jako orientacyjny, gdyż w obliczeniach uwzględnione zostaną tylko najbardziej podstawowe parametry. Musisz jeszcze pamiętać o ewentualnych kosztach ubezpieczenia przedmiotu leasingu, zapłaceniu opłaty wstępnej za rozpatrzenie wniosku czy kaucji gwarancyjnej i innych możliwych wydatkach.

Masz wpływ na rzeczywisty koszt leasingu

Jak wspomnieliśmy, rzeczywisty koszt leasingu uzależniony jest od Twoich decyzji, od tego, jak wysoką wpłatę wstępną wybierzesz, ile będzie trwała umowa leasingu i na jaką kwotę wykupu się zdecydujesz. Pamiętaj, że proste zsumowanie opłat występujących w analizowanych ofertach niewiele mówi, gdyż na koszty leasingu mają wpływ wspomniane wyżej elementy.

Rozważając skorzystanie z promocji, sprawdź, czy jej warunki są rzeczywiście atrakcyjne. Może okazać się, że, przykładowo, standardowy leasing samochodu i samodzielne wykupienie ubezpieczenia będzie dla Ciebie korzystniejsze niż skorzystanie z promocyjnego pakietu oferowanego przez firmę leasingową.

Zawsze pytaj o wszelkie szczegóły budzące Twoje wątpliwości, staraj się poznać opinie leasingobiorców na temat firmy, której ofertę rozważasz, negocjuj proponowane Ci warunki. Nie zapominaj, że czasem lepiej zapłacić nieco wyższą ratę leasingową i mieć lepsze warunki obsługi, większy komfort psychiczny, że nie zostaniesz zaskoczony nieprzewidzianymi opłatami niż łasić się na kilka złotych oszczędności i być wciąż zaskakiwanym nieprzewidzianymi sytuacjami. Takie niespodzianki mogą utrudniać prowadzenie biznesu i zniechęcać do leasingu, choć to przydatna i atrakcyjna usługa.

Tak więc, przeczytaj uważnie umowę leasingową i wyjaśnij wszelkie niejasności, zanim ją podpiszesz, a potem koncentruj się na rozwijaniu swojej firmy.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy