Wróć

Kredyt hipoteczny dla singla – czy masz szansę na uzyskanie finansowania?

Ewelina Niedzielska
Ewelina Niedzielska
Analityk produktów kredytowych
Ewelina Niedzielska
Ewelina Niedzielska
Analityk produktów kredytowych

79 publikacji 49 komentarzy

Finansistka z wykształcenia i zamiłowania. Jej szczególnym zainteresowaniem jest tematyka kredytowa - specjalizuje się w kredytach hipotecznych, gotówkowych i pożyczkach. Autorka licznych artykułów i analiz ofert kredytowych. Czuwa nad aktualnością danych w serwisie i uważnie obserwuje wszelkie zmiany na rynku kredytowym.


Kredyt hipoteczny dla singla – czy masz szansę na uzyskanie finansowania?
Spis treści

Życie w pojedynkę staje się coraz bardziej popularne. Jak wynika z danych statystycznych opracowanych przez Eurostat, prawie co czwarte gospodarstwo domowe w Polsce to gospodarstwo jednoosobowe. Wiele z tych osób, chcąc pozyskać wparcie od banku na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych, zastanawia się, jakie są ich szanse. Powszechnie bowiem uważa się, iż singlom dużo trudniej jest otrzymać kredyt, gdyż banki większym zaufaniem obdarzają pary oraz rodziny z dziećmi. Czy rzeczywiście tak jest?

Kredyt hipoteczny dla singla – czy to możliwe?

Kredyt hipoteczny to popularny rodzaj finansowania oferowany przez banki. Pozyskane środki kredytobiorca może przeznaczyć na kupno mieszkania na rynku pierwotnym bądź wtórnym, budowę domu, zakup działki budowlanej czy remont nieruchomości. Zabezpieczeniem spłaty zobowiązania jest hipoteka ustanawiana najczęściej na finansowanej przez bank nieruchomości. Ze względu na spore koszty przedsięwzięcia oraz długi okres spłaty kredyty hipoteczne są produktami, które przynoszą bankom spore zyski. Jednocześnie jednak narażają je na ryzyko związane z niewypłacalnością kredytobiorcy oraz trudnościami w odzyskaniu należności. Z tego powodu banki skrupulatnie badają nie tylko bieżącą kondycję finansową wnioskodawcy, lecz także – uwzględniając różne czynniki – starają się przewidzieć, jak mogłaby się ona zmienić na przestrzeni lat.

Z punktu widzenia instytucji finansowej dwoje kredytobiorców znacznie zmniejsza podejmowane ryzyko. Para posiadająca dwa niezależne źródła dochodów daje większą gwarancję, iż w przypadku pojawienia się problemów finansowych jednej osoby, druga będzie w stanie spłacać raty w wyznaczonym terminie. Niestety, nie może tego zapewnić wnioskodawca samodzielnie ubiegający się o kredyt. Jednakże, wbrew pozorom single nie stoją na straconej pozycji. Wszystko zależy od tego, czy spełnią oni określone wymagania nałożone przez kredytodawcę.

Kredyt hipoteczny dla singli – zdolność kredytowa

Kredyt hipoteczny dla singla nie jest odrębnym  produktem bankowym i niczym nie różni się od tego udzielanego parom. Nie istnieją również żadne przesłanki, które decydowałyby o braku możliwości przyznania finansowania osobom wnioskującym w pojedynkę.

Niezależnie od liczby wnioskodawców jednym z najważniejszych warunków decydujących o przyznaniu kredytu hipotecznego jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej. Jej wysokość określa maksymalną kwotę jaką jest w stanie przyznać Ci bank na wnioskowany okres.

Weryfikując zdolność kredytową singla banki biorą pod uwagę przede wszystkim: wiek, płeć, miejsce zamieszkania, wykształcenie, wykonywany zawód, formę zatrudnienia, wysokość zarobków, koszty utrzymania oraz wysokość zobowiązań finansowych.

Osoba starająca się o kredyt powinna mieć pewne zatrudnienie gwarantujące spłatę zobowiązania. Zaskoczeniem nie jest zatem fakt, iż banki najprzychylniej patrzą na wnioskodawców zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, najlepiej na czas nieokreślony, jednak szansę na uzyskanie finansowania mają również osoby posiadające terminową umowę o pracę, umowę cywilnoprawną czy prowadzące własną działalność gospodarczą.

Ważne jest również to, czym zajmujesz się zawodowo. Podczas analizy sytuacji finansowej bank ocenia, jak wysokie jest zapotrzebowanie na rynku pracy na wykonywany przez Ciebie zawód. Istotne znaczenie ma także miejsce zamieszkania – w przypadku utraty stanowiska z reguły osoby mieszkające w dużym mieście mają większe szanse na znalezienie nowej pracy w krótszym czasie.

Oczywiście, istotnym czynnikiem jest przede wszystkim wysokość osiąganych przez Ciebie dochodów, jednak równie ważne są także miesięczne koszty utrzymania oraz wysokość spłacanych zobowiązań finansowych. Jak łatwo się domyślić, najbardziej pożądanym profilem kredytobiorcy jest osoba uzyskująca stałe, wysokie dochody i nieposiadająca żadnych zobowiązań. Często jednak wnioskodawcy posiadają kredyty bądź pożyczki. Obowiązkiem banku jest zweryfikowanie czy kwota pozostała po odliczeniu wszelkich kosztów pozwoli na bezproblemową spłatę kredytu.

Jakie warunki należy spełnić, by otrzymać kredyt hipoteczny dla singli?

Jak już wspomnieliśmy, podstawowym warunkiem niezbędnym do uzyskania kredytu hipotecznego jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej. Nie jest to jednak jedyny wymóg – równie ważna jest pozytywna historia kredytowa. Bank sprawdzi ją, pobierając raport z rejestru Biura Informacji Kredytowej (BIK). Dzięki temu kredytodawca może dowiedzieć się czy jesteś osobą wiarygodną, która terminowo spłaca swoje zobowiązania. Pamiętaj, iż na uzyskanie kredytu mają szanse tylko Ci wnioskodawcy, którzy nie posiadają opóźnień bądź zaległości w regulowaniu zobowiązań.

Kolejnym niezbędnym wymogiem jest wniesienie wkładu własnego. Zgodnie z Rekomendacją S sporządzoną przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) powinien on wynosić min. 20% wartości nieruchomości. Warto jednak wiedzieć, iż część banków obniża ten próg do 10%, jednak wówczas niezbędne jest wykupienie ubezpieczenia niskiego wkładu własnego co wpływa na zwiększenie całkowitego kosztu kredytu.

By zrekompensować zwiększone ryzyko udzielenia singlowi kredytu hipotecznego bank może wymagać spełnienia dodatkowych wymagań. Najczęściej dotyczą one zawarcia umowy ubezpieczenia na życie, od utraty pracy czy od zdarzeń losowych. Stanowią one zabezpieczenie dla kredytodawcy w przypadku pojawienia się problemów z regulowaniem zobowiązania.

Gdzie szukać kredytu hipotecznego dla singli?

Zdecydowałeś się na zaciągnięcie kredytu, jednak nie wiesz, od czego zacząć? Gdzie znajdziesz najlepszą ofertę? Poszukując kredytu zdecydowanie polecamy skorzystanie z rankingu kredytów hipotecznych. Znajdziesz tam aktualne i najatrakcyjniejsze oferty instytucji finansowych. Zestawienie umożliwia szybkie i łatwe porównanie ofert oraz wybór tej, która najbardziej odpowiada Twoim oczekiwaniom.

Co w przypadku, gdy bank odmówi udzielenia kredytu hipotecznego dla singla?

Jeżeli bank nie zgodzi się na przyznanie Ci finansowania, warto zastanowić się nad alternatywnym rozwiązaniem. Jednym z nich może być znalezienie współkredytobiorcy.

Warto wiedzieć, iż zgodnie z obowiązującym prawem nie istnieją żadne ograniczenia odnośnie tego, kto może zostać współkredytobiorcą. Tę rolę może pełnić np. członek rodziny bądź przyjaciel. Nie należy jednak zapominać, iż taka osoba powinna wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową oraz sumienną, terminową spłatą aktualnych zobowiązań.

Inną dostępną możliwością może być przystąpienie do kredytu z poręczycielem, który zobowiąże się do spłaty Twojego zobowiązania, jeżeli Ty nie będziesz w stanie go uregulować. W przypadku poręczyciela bank również będzie wymagać stabilnych dochodów w odpowiedniej wysokości oraz pozytywnej historii dotychczasowych spłat.

Przystąpienie do kredytu hipotecznego ze współkredytobiorcą bądź poręczycielem może znacznie obniżyć ryzyko kredytowe i zwiększyć Twoje szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji.

Kredyty hipoteczne dla singli – podsumowanie

Wiele osób żyjących w pojedynkę sądzi, że na pewno nie otrzyma kredytu hipotecznego. Nic bardziej mylnego! Bycie singlem nie przekreśla szans na uzyskanie zgody banku. Nie w każdym przypadku większa liczba wnioskodawców daje gwarancję otrzymania finansowania. Dla instytucji finansowej decydujące znaczenie ma przede wszystkim wiarygodność oraz zdolność kredytowa potencjalnego kredytobiorcy. Do procesu kredytowego warto przygotować się jeszcze przed złożeniem wniosku. Spełnienie wszystkich warunków określonych przez kredytodawcę umożliwi Ci uzyskanie niezbędnych środków, które pozwolą na spełnienie marzeń o posiadaniu własnej nieruchomości.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy