Prywatne ubezpieczenie zdrowotne, jakie wybrać?

Prywatne ubezpieczenia medyczne

Teoretycznie obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne powinno zapewnić nam dostęp do różnorodnych świadczeń oferowanych przez polską służbę zdrowia. W praktyce na wizytę u lekarza specjalisty czeka się miesiącami, zdobycie skierowania na skomplikowane badanie często graniczy z cudem, a opieka świąteczna po prostu nie istnieje. Nic więc dziwnego, że coraz większa liczba Polaków decyduje się na prywatne ubezpieczenie … Czytaj dalej Prywatne ubezpieczenie zdrowotne, jakie wybrać?

Doradca kredytowy

Doradca kredytowy

Dla laika samodzielne przeanalizowanie ofert banków może okazać się dużym wyzwaniem. Dlatego jeśli Twoja wiedza na temat kredytów jest raczej niewielka, powinieneś pomyśleć o wsparciu doradcy kredytowego. W tekście wyjaśniamy, na czym konkretnie polega pomoc takiego eksperta i dlaczego warto zweryfikować jego kwalifikacje.  Z tekstu dowiesz się: Kim jest doradca kredytowy i jaki jest zakres … Czytaj dalej Doradca kredytowy

Mieszkania bezczynszowe: konieczność czy okazja?

Mieszkanie bezczynszowe

Przy poszukiwaniu mieszkania nie raz można trafić na oferty lokum bezczynszowego. Jedni chwalą sobie to rozwiązanie, argumentując, że jest ono wyraźnie tańsze, inni traktują je raczej jako zło konieczne. A jak jest w istocie? Poznaj wady i zalety mieszkania bezczynszowego.  Z tekstu dowiesz się:  Czym jest mieszkanie bezczynszowe i czy jest nazwa poprawna?  Jakie są … Czytaj dalej Mieszkania bezczynszowe: konieczność czy okazja?

Ubezpieczenie sportów ekstremalnych – na czym polega i jaką polisę wybrać?

Ubezpieczenia sportów ekstremalnych

Jeśli lubisz balansować na krawędzi ryzyka, kochasz wyzwania i towarzyszącą im adrenalinę, a Twoją ulubioną dyscypliną sportową jest np. rafting lub wspinaczka lodowa, zdecydowanie powinieneś zadbać o dobre ubezpieczenie. Sprawdź więc, co powinna zawierać polisa obejmująca sporty ekstremalne i dlaczego warto ją wykupić.   Z tekstu dowiesz się:  Jakie dyscypliny są uznawane za sporty ekstremalne?  Ile … Czytaj dalej Ubezpieczenie sportów ekstremalnych – na czym polega i jaką polisę wybrać?

Czym są ubezpieczenia grupowe i czy opłaca się je wykupić?

Ubezpieczenie grupowe

Coraz więcej firm oferuje swoim pracownikom możliwość zakupu ubezpieczenia grupowego. Na czym jednak polega to rozwiązanie i czy warto z niego skorzystać?   Z tekstu dowiesz się:  Czym jest pracownicze ubezpieczenie grupowe?  Jaki zakres ochrony gwarantuje ten rodzaj polisy?  Ile kosztuje wykupienie ubezpieczenia?  Jak przebiega wypłata odszkodowania?  Dla kogo to rozwiązanie jest najbardziej korzystne?  Co to … Czytaj dalej Czym są ubezpieczenia grupowe i czy opłaca się je wykupić?

Jak odstąpić od umowy kredytu?

Odstąpienie od kredytu

Przeanalizowałeś wiele ofert kredytowych, wybrałeś najlepszą i podpisałeś umowę, a tu nagle pojawia się jeszcze ciekawsza propozycja lub po prostu rozmyśliłeś się. Czy masz szansę, by zrezygnować z zaciągniętego już zobowiązania? Tak, możesz skorzystać z przysługującego Ci prawa do odstąpienia od umowy kredytu. Tłumaczymy, kiedy jest to możliwe i jak to zrobić w różnych bankach.  … Czytaj dalej Jak odstąpić od umowy kredytu?

Linia kredytowa – czym jest i kto skorzysta z tego rodzaju produktu?

Linia kredytowa

Produkty kredytowe cieszą się niesłabnącą popularnością zarówno wśród klientów indywidualnych, jak i firmowych. Potrzeba zapewnienia sobie środków w razie nieprzewidzianych wydatków jest szczególnie istotna w przypadku tych drugich – w końcu nagła utrata płynności finansowej może poważnie zaszkodzić kondycji i reputacji firmy. Odpowiedzią na tę potrzebę jest linia kredytowa.  Z tekstu dowiesz się:  Czym jest … Czytaj dalej Linia kredytowa – czym jest i kto skorzysta z tego rodzaju produktu?

Pożyczki dla osób z zajęciem komorniczym – gdzie je zdobyć i na co uważać?

Pożyczki z zajęciem komorniczym

Niewiele instytucji posiada w swojej ofercie pożyczki dla osób figurujących w bazach dłużników. Trudno się temu dziwić, bo współpraca z zadłużonym i być może niewypłacalnym klientem wiąże się z dużym ryzykiem. Na szczęście, są również instytucje pozabankowe, które działają w oparciu o mniej restrykcyjne zasady. Firmy te udzielają pożyczek także tym klientom, którzy są objęci … Czytaj dalej Pożyczki dla osób z zajęciem komorniczym – gdzie je zdobyć i na co uważać?

Na czym polega prolongata kredytu?

Prolongata kredytu

Nie sposób przewidzieć każdej sytuacji, która może wydarzyć się w trakcie okresu kredytowania. Gdy pogorszy się Twoja sytuacja finansowa i nie będziesz w stanie terminowo spłacać rat, pomocnym rozwiązaniem może okazać się prolongata kredytu. Czym właściwie ona jest, na czym polega i jakie warunki należy spełnić, by z niej skorzystać? Wyjaśniamy!  Z tekstu dowiesz się:  … Czytaj dalej Na czym polega prolongata kredytu?

Franczyza – szybki sposób na rozkręcenie biznesu?

Franczyza

Chciałbyś otworzyć swój biznes, jednak nie masz doświadczenia w prowadzeniu firmy ani pomysłu na przyciągnięcie klientów? Być może powinieneś uruchomić działalność pod skrzydłami doświadczonego partnera, czyli przystąpić do sieci franczyzowej. W naszym tekście wyjaśniamy, na czym polega franczyza i jakie może dać Ci korzyści.  Z tekstu dowiesz się:  Czym jest franczyza?  Jakie elementy powinna zawierać … Czytaj dalej Franczyza – szybki sposób na rozkręcenie biznesu?

Na czym polega karencja spłaty kredytu?

Karencja spłaty kredytu

Terminowe regulowanie rat jest obowiązkiem każdego kredytobiorcy. Może się jednak zdarzyć, iż w wyniku wystąpienia problemów finansowych nie będziesz w stanie spłacić należności na czas. Wychodząc naprzeciw potrzebom swoich klientów, banki umożliwiły karencję spłaty kredytu. Na czym dokładnie ona polega i czy rzeczywiście warto z niej skorzystać? Wyjaśniamy.  Z tekstu dowiesz się:  Czym jest karencja … Czytaj dalej Na czym polega karencja spłaty kredytu?

Bank hipoteczny – co to jest i jakie ma zadania?

Bank hipoteczny

Wśród wielu instytucji finansowych działających w Polsce szczególną rolę pełnią banki hipoteczne. Czym różnią się od banków komercyjnych? Czy każdy może skorzystać z usług takiej instytucji? Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu. Z tekstu dowiesz się: Czym jest bank hipoteczny? Jakie są różnice między bankiem komercyjnym a hipotecznym? Jakie banki hipoteczne działają w Polsce? Bank hipoteczny – … Czytaj dalej Bank hipoteczny – co to jest i jakie ma zadania?

Dofinansowania dla firm. Jak pozyskać dotacje unijne w 2022 r.?

Dofinansowania dla firm

Zaledwie kilka banków decyduje się na udzielenie kredytu osobom, które nie mają żadnego doświadczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej i które dopiero startują na rynku. Na szczęście, młode stażem firmy nie są skazane jedynie na kredyt bankowy i mogą skorzystać z innych form finansowania, np. unijnych i krajowych dotacji. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie warunki musi spełnić … Czytaj dalej Dofinansowania dla firm. Jak pozyskać dotacje unijne w 2022 r.?

Kredyt hipoteczny dla singla – czy masz szansę na uzyskanie finansowania?

Kredyt hipoteczny dla singla

Utarło się przekonanie, iż małżeństwom łatwiej jest pozyskać wsparcie finansowe na zakup lub budowę nieruchomości. Nie należy jednak zapominać, że sporą częścią wnioskodawców są osoby starające się o kredyt w pojedynkę. Jak to wygląda w ich przypadku? Czy single również mają szanse na kredyt hipoteczny? Wyjaśniamy.   Z tekstu dowiesz się:  Jakie szanse na kredyt hipoteczny … Czytaj dalej Kredyt hipoteczny dla singla – czy masz szansę na uzyskanie finansowania?

Kredyt hipoteczny na remont: możliwości, warunki i… opłacalność

Kredyt hipoteczny na remont

Kredyty hipoteczne nieodłącznie kojarzą się nam z nieruchomościami: kupnem mieszkania czy budową domu. A czy można zaciągnąć kredyt hipoteczny na remont? Na jakich zasadach? I najważniejsze: czy to się opłaca?  Z tekstu dowiesz się:  Czy można wziąć kredyt hipoteczny na remont?  Jakie wymogi trzeba spełniać, aby otrzymać taki kredyt?  Na jakich zasadach udzielany jest kredyt … Czytaj dalej Kredyt hipoteczny na remont: możliwości, warunki i… opłacalność

Oprocentowanie nominalne – czym jest i czy mówi całą prawdę o kosztach kredytu?

Oprocentowanie nominalne

Są takie pojęcia, które każda osoba zaciągająca kredyt powinna znać już w momencie poszukiwania ofert. Jednym z nich jest z pewnością oprocentowanie nominalne. Czy jednak znajomość tego parametru wystarczy, by móc rzetelnie ocenić atrakcyjność kredytu?  Z tekstu dowiesz się:  Czym jest oprocentowanie nominalne kredytu?  O czym nam mówi oprocentowanie nominalne?  Czy jest ono wystarczającym wskaźnikiem … Czytaj dalej Oprocentowanie nominalne – czym jest i czy mówi całą prawdę o kosztach kredytu?

Kredyt hipoteczny w euro – kto może go otrzymać?

Kredyty hipoteczne w euro

Kredyt hipoteczny w euro to najpopularniejszy rodzaj zobowiązania w walucie obcej udzielany przez polskie banki. Zastanawiasz się nad jego zaciągnięciem? Dowiedz się, dla kogo przeznaczony jest ten produkt i jakie warunki należy spełnić, aby go otrzymać.   Z tekstu dowiesz się:  Kto może uzyskać kredyt hipoteczny w euro?  Jakie warunki należy spełnić, by otrzymać pozytywną decyzję?  … Czytaj dalej Kredyt hipoteczny w euro – kto może go otrzymać?

Listy zastawne – wciąż mało znane papiery wartościowe

Listy zastawne

Listy zastawne znane są i wykorzystywane do finansowania nieruchomości przez banki od blisko 200 lat. Mimo to większość osób nie wie nic, albo bardzo niewiele, na temat tych bezpiecznych dłużnych papierów wartościowych. Przedstawiamy instrument finansowy, którego zasady funkcjonowania są bardzo zbliżone do obligacji zabezpieczonych.  Z teksu dowiesz się:  Czym są listy zastawne i czemu służą?  … Czytaj dalej Listy zastawne – wciąż mało znane papiery wartościowe

Wpis hipoteki do księgi wieczystej – co powinieneś wiedzieć?

Wpis hipoteki do KW

Zaciągając kredyt hipoteczny, powinieneś mieć świadomość, iż bank będzie wymagać dokonania wpisu hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości. Wpis ten jest bowiem podstawowym zabezpieczeniem interesów kredytodawcy. Jak zatem złożyć wniosek o wpis hipoteki, jakie koszty należy ponieść i ile trwa ta cała procedura? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.   Z tekstu dowiesz się:  … Czytaj dalej Wpis hipoteki do księgi wieczystej – co powinieneś wiedzieć?

Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, czyli rejestr papierów wartościowych i ich posiadaczy

KDPW

Po nabyciu akcji czy obligacji otrzymujesz potwierdzenie transakcji, które stwierdza przekazanie przez Ciebie pieniędzy na zakup. To, że jesteś ich właścicielem, musi zostać odnotowane w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych. Jego zadaniem jest prowadzenie i czuwanie nad systemem rejestracji papierów wartościowych i obrotu nimi. Czym jeszcze zajmuje się KDPW i jaka jest jego rola w systemie … Czytaj dalej Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, czyli rejestr papierów wartościowych i ich posiadaczy

Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny w 2022 r.

Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny

Kredyty mieszkaniowe cieszą się niesłabnącym powodzeniem i nie ma w tym nic dziwnego, w końcu kto z nas nie marzy o własnych czterech ścianach. Wątpliwości mogą jednak pojawić się, kiedy Twoja forma zatrudnienia to umowa zlecenie. Kredyt hipoteczny, wbrew obiegowym opiniom, dostępny jest także dla klientów na umowach cywilnoprawnych. Jak go w takiej sytuacji uzyskać? … Czytaj dalej Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny w 2022 r.

Ubezpieczenie pomostowe – na czym polega i ile kosztuje?

Ubezpieczenie pomostowe

Decydując się na kredyt hipoteczny, powinieneś być przygotowany na konieczność poniesienia dodatkowych kosztów. Jednym z nich jest ubezpieczenie pomostowe. Na czym polega ten rodzaj ubezpieczenia? Kogo tak naprawdę chroni i jak długo trzeba je płacić? Wyjaśniamy!  Z tekstu dowiesz się:  Co to jest i na czym polega ubezpieczenie pomostowe?  Czy ubezpieczenie pomostowe jest obowiązkowe?  Ile … Czytaj dalej Ubezpieczenie pomostowe – na czym polega i ile kosztuje?

IPO – co to jest i jakie ma znaczenie dla spółki akcyjnej

IPO

Zaciągnięcie kredytu w banku nie jest jedyną możliwością pozyskania przez firmę kapitału potrzebnego na realizację jej planów rozwojowych. Inna opcja to emisja akcji i zaoferowanie ich szerokiemu gronu inwestorów w ofercie publicznej. W razie powodzenia przedsięwzięcia spółka zyskuje prestiż i środki finansowe, a inwestorzy wzbogacają swoje portfele inwestycyjne o kolejny walor.  Z tekstu dowiesz się:  … Czytaj dalej IPO – co to jest i jakie ma znaczenie dla spółki akcyjnej

Kredyt denominowany a indeksowany – jakie występują między nimi różnice?

Kredyt denominowany a indeksowany

Niegdyś kredyty w obcej walucie cieszyły się ogromną popularnością wśród kredytobiorców. Szczególne zainteresowanie dotyczyło przede wszystkim kredytów frankowych, wśród których wyróżnić można było dwa rodzaje: denominowane oraz indeksowane. Dowiedz się, na czym polega każdy z nich oraz jakie występują między nimi różnice.  Z tekstu dowiesz się:  Na czym polega kredyt denominowany?  Na czym polega kredyt … Czytaj dalej Kredyt denominowany a indeksowany – jakie występują między nimi różnice?

Ulga mieszkaniowa: kto może z niej skorzystać i na jakich zasadach?

Ulga mieszkaniowa

Gdy sprzedajesz nieruchomość w ciągu 5 lat od jej nabycia, obojętnie, czy jest to dom, mieszkanie czy grunt, musisz odprowadzić na rzecz fiskusa odpowiedni podatek „od wzbogacenia się”. Od tego obowiązku istnieje jednak wyjątek: ulga mieszkaniowa. Sprawdź, czy przysługuje ona również Tobie i na jakich zasadach możesz z niej skorzystać. Z tekstu dowiesz się: Kto … Czytaj dalej Ulga mieszkaniowa: kto może z niej skorzystać i na jakich zasadach?

Ubezpieczenie GAP samochodu w leasingu – czy warto je zawierać?

Ubezpieczenie GAP

Poszukując najlepszej oferty leasingu samochodu, na pewno usłyszysz o konieczności wykupienia pełnego pakietu ubezpieczeń komunikacyjnych OC/AC i zapewne zostanie Ci zaproponowane skorzystanie z ubezpieczenia straty finansowej GAP. Dobrze przemyśl tę propozycję, która przyda Ci się w razie szkody całkowitej i pozwoli uniknąć przykrych konsekwencji finansowych. Poznaj zasady i walory ubezpieczenia GAP. Z tekstu dowiesz się: … Czytaj dalej Ubezpieczenie GAP samochodu w leasingu – czy warto je zawierać?

Kredyt pod zastaw działki: co to za forma zobowiązania?

Kredyt pod zastaw działki

Kiedyś mawiało się, że nie ma nic pewniejszego niż własny kawałek ziemi – i pomimo upływu czasu opinia ta nie traci na aktualności. Własny grunt może stać się także zabezpieczeniem kredytu lub pożyczki. Na jakich zasadach? Czy to faktycznie się opłaca?  Z tekstu dowiesz się:  Czy „kredyt pod zastaw działki” lub „kredyt hipoteczny pod zastaw … Czytaj dalej Kredyt pod zastaw działki: co to za forma zobowiązania?

Czym są ubezpieczenia komunikacyjne?

Ubezpieczenia komunikacyjne

Ubezpieczenia komunikacyjne zaliczamy do ubezpieczeń majątkowych działu II. Tego typu polisy chronią posiadaczy samochodów, motocykli, przyczep, ciągników rolniczych, pojazdów wolnobieżnych przed kosztami związanymi ze zniszczeniem lub utratą pojazdu bądź też zabezpieczają interesy osób poszkodowanych wskutek zdarzenia drogowego.   Z tekstu dowiesz się:  Które ubezpieczenia komunikacyjne są dobrowolne, a które obowiązkowe?  Na czym polega ubezpieczenie OC i … Czytaj dalej Czym są ubezpieczenia komunikacyjne?

Podatek od spadku: kto i w jakiej wysokości musi go zapłacić

Podatek od spadku

Gdy otrzymujemy spadek – nawet po bliskiej osobie – powstaje obowiązek podatkowy. Wysokość daniny zależy od stopnia pokrewieństwa i wartości dziedziczonego majątku, możliwe jest także częściowe bądź całkowite zwolnienie od zapłaty. W artykule wyjaśniamy, kto, kiedy i jak musi uiścić podatek od spadku, a kto może liczyć na ulgi.  Z tekstu dowiesz się:  W jakich … Czytaj dalej Podatek od spadku: kto i w jakiej wysokości musi go zapłacić

Jak sprawdzić księgę wieczystą?

Jak sprawdzić KW?

Jedną z podstawowych czynności poprzedzających zakup nieruchomości jest sprawdzenie księgi wieczystej. Jest to bowiem najważniejsze źródło informacji przedstawiające stan prawny interesującego Cię budynku, lokalu czy gruntu. Czym tak właściwie jest księga wieczysta, co zawiera i gdzie możesz ją sprawdzić? Wyjaśniamy!  Z tekstu dowiesz się:  Czym jest księga wieczysta?  Jak sprawdzić księgę wieczystą?  Czy księgę wieczystą … Czytaj dalej Jak sprawdzić księgę wieczystą?

OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczenia. Co w nich znajdziemy?

OWU

Nikt nie lubi skomplikowanych umów i dokumentów naszpikowanych niezrozumiałymi sformułowaniami. Niestety, nie zmienia to faktu, że rzetelne zapoznanie się z ich treścią to nieraz po prostu konieczność. Do dokumentów, którym należy poświęcić szczególną uwagę, niewątpliwie należą ogólne warunki ubezpieczenia (OWU).  Z tekstu dowiesz się:  Czym są ogólne warunki ubezpieczenia (OWU)?  Co zawiera OWU?  Dlaczego tak … Czytaj dalej OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczenia. Co w nich znajdziemy?

Kim jest Anioł Biznesu i jak zdobyć jego przychylność?

Anioł biznesu

Zdobycie funduszy na rozwój nowej firmy nie jest w naszym kraju prostym zadaniem. Początkujący przedsiębiorca ma do wyboru zaledwie kilka opcji: może włożyć w firmę własne oszczędności, pożyczyć pieniądze od rodziny i przyjaciół, ewentualnie – przy dużej dozie determinacji – skorzystać bankowego kredytu bądź unijnych dotacji. Alternatywne formy finansowania, np. wsparcie Anioła Biznesu, są w … Czytaj dalej Kim jest Anioł Biznesu i jak zdobyć jego przychylność?

Ryzyko kredytowe – kogo dotyczy i jak je zminimalizować?

Ryzyko kredytowe

Zanim otrzymasz kredyt, będziesz musiał poddać się badaniu zdolności kredytowej. W trakcie tego procesu być może będziesz narzekał na szczegółowość zadawanych Ci pytań, zainteresowanie banku Twoim życiem osobistym czy konieczność wykupienia ubezpieczenia na życie lub od utraty pracy. Nie denerwuj się, bank ma obowiązek podjąć tego typu działania, by zminimalizować ryzyko, że pieniądze nie zostaną … Czytaj dalej Ryzyko kredytowe – kogo dotyczy i jak je zminimalizować?

Hipoteka przymusowa – skuteczny sposób na odzyskanie długu?

Hipoteka przymusowa

Dłużnik nie oddaje pożyczonej kwoty lub jego zarobki nie pozwalają na odzyskanie należności? Zwykle najbardziej wartościową częścią majątku jest nieruchomość: dom, mieszkanie lub działka. Także i ona może stać się zabezpieczeniem spłaty zobowiązania. W artykule wyjaśniamy, czym jest hipoteka przymusowa i jak ją ustanowić.  Z tekstu dowiesz się: Czym jest hipoteka przymusowa i w jakich … Czytaj dalej Hipoteka przymusowa – skuteczny sposób na odzyskanie długu?

Kredyt hipoteczny na budowę domu – na czym polega?

Kredyt hipoteczny na budowę domu

Budowa domu to kosztowna inwestycja wymagająca ogromnych nakładów finansowych. Niestety, niewiele osób dysponuje odpowiednimi środkami, które umożliwiłyby pokrycie kosztu takiego przedsięwzięcia. Wówczas z pomocą przychodzi oferowany przez banki kredyt hipoteczny na budowę domu. Czym charakteryzuje się ten rodzaj finansowania i jakie warunki należy spełnić, by go uzyskać? Z tekstu dowiesz się: Czym różni się kredyt … Czytaj dalej Kredyt hipoteczny na budowę domu – na czym polega?

Umowa faktoringu – co powinna zawierać?

Umowa faktoringu

Faktoring jest specyficzną formą finansowania bieżącej działalności firmy. Abyś jednak mógł skorzystać z tego rozwiązania, musisz podpisać umowę faktoringową. W artykule wyjaśniamy, jakie wymogi powinien spełniać taki kontrakt i na jakie jego zapisy warto zwrócić szczególną uwagę.  Z tekstu dowiesz się:  Na czym polega umowa faktoringowa?  Jakie elementy powinna zawierać?  Które aspekty umowy należy wyjaśnić przed jej podpisaniem?  Jakie dokumenty … Czytaj dalej Umowa faktoringu – co powinna zawierać?

Zadatek a zaliczka przy kupnie mieszkania – to trzeba wiedzieć

Zadatek a zaliczka przy kupnie mieszkania

W codziennym życiu często posługujemy się zamiennie terminami zaliczka i zadatek. Jeśli robimy to w luźnej rozmowie, nie ma to większego znaczenia. Jednak, gdy dochodzi do szczegółowych ustaleń i podpisania umowy przedwstępnej kupna mieszkania, użycie konkretnego słowa rodzi określone skutki prawne. Sprawdź, co jest dla Ciebie korzystniejsze.  Z tekstu dowiesz się:  Czy zaliczka na mieszkanie jest zwrotna?  Jakie reguły dotyczą zadatku?  Jaka jest różnica … Czytaj dalej Zadatek a zaliczka przy kupnie mieszkania – to trzeba wiedzieć

Książeczka mieszkaniowa – cenny relikt PRL

Książeczka mieszkaniowa

Dawno minęły czasy, gdy książeczki mieszkaniowe były sposobem gromadzenia środków na zakup mieszkania. Mimo to szacuje się, że Polacy posiadają ich jeszcze około miliona sztuk! Nowelizacja przepisów, która weszła w życie w styczniu 2021 r. ma pozwolić ustalić, ile książeczek mieszkaniowych pozostało do rozliczenia i ułatwić ich posiadaczom skorzystanie z premii gwarancyjnej. Warto wiedzieć, na co można ją obecnie … Czytaj dalej Książeczka mieszkaniowa – cenny relikt PRL

Kredyt hipoteczny pod zastaw mieszkania. Wyjaśniamy najważniejsze pojęcia i wątpliwości

Kredyt hipoteczny pod zastaw mieszkania

Zapewne większość z nas słyszała, że właściciele mieszkania lub domu mogą go „zastawić” i dzięki temu uzyskać niemałą kwotę w formie pożyczki. Z grubsza rzecz ujmując, jest to prawda, ale sedno, jak zwykle, tkwi w szczegółach. Dość powiedzieć, że sam termin „kredyt hipoteczny pod zastaw mieszkania” jest mylący. Dlaczego? Na czym polega zadłużenie nieruchomości? Czy … Czytaj dalej Kredyt hipoteczny pod zastaw mieszkania. Wyjaśniamy najważniejsze pojęcia i wątpliwości

Rodzaje własności nieruchomości – co warto o nich wiedzieć?

Rodzaje własności nieruchomości

Nie trzeba być wcale właścicielem nieruchomości, by móc z niej korzystać, ale realną swobodę w dysponowaniu nią daje dopiero prawo własności. Trzeba mieć jednak świadomość możliwych ograniczeń oraz obowiązków ciążących na właścicielach. Spójrzmy na możliwe formy własności mieszkania, przeanalizujmy korzyści, jakie niesie własność hipoteczna oraz ograniczenia związane ze spółdzielczym prawem własności.  Z tekstu dowiesz się:  Jakie są rodzaje własności nieruchomości?  Z … Czytaj dalej Rodzaje własności nieruchomości – co warto o nich wiedzieć?

Czym jest zdolność leasingowa, gdzie ją sprawdzić i jak jest obliczana?

Zdolność leasingowa

Choć firmy leasingowe stosują znacznie łagodniejszą formę weryfikacji klientów niż banki, to również i one oceniają sytuację finansową leasingobiorców. W naszym tekście wyjaśniamy, na czym polega zdolność leasingowa i co musisz zrobić, by otrzymać leasing.   Z tekstu dowiesz się:  Czym jest zdolność leasingowa?  Na czym polega ocena zdolności leasingowej w leasingu konsumenckim?  W jaki sposób możesz sprawdzić, czy dostaniesz leasing?  … Czytaj dalej Czym jest zdolność leasingowa, gdzie ją sprawdzić i jak jest obliczana?

Kredyt bez wkładu własnego: podpowiadamy, co zrobić, gdy nie masz gotówki na koncie oszczędnościowym

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego

Wkład własny – pojęcie-bat na kredytobiorców, choć niektórzy woleliby raczej określenie „krótka smycz”. Tak uciążliwy, że nawet rząd w swoim programie Nowy Ład postanowił wspomóc kredytobiorców i „podarować” im coś na kształt wkładu własnego. Nie taki jednak wkład własny straszny, jak go piszą; mało kto wie także, że nie musi mieć on zawsze formy gotówki. … Czytaj dalej Kredyt bez wkładu własnego: podpowiadamy, co zrobić, gdy nie masz gotówki na koncie oszczędnościowym

Indywidualny rachunek podatkowy – każdy musi go posiadać

Indywidualny rachunek podatkowy

To, że podatki płacić trzeba, jest rzeczą oczywistą. Jednak na jakie konto, by należność została prawidłowo zidentyfikowana przez fiskusa? Z tym przez lata był problem, który został rozwiązany wprowadzeniem dla każdego podatnika indywidualnego rachunku podatkowego. Jest on niezmienny przez całe życie, nie ma związku z prowadzoną aktywnością zawodową i miejscem zamieszkania. Mikrorachunek podatkowy jest tylko Twój i służy do płacenia jedynie … Czytaj dalej Indywidualny rachunek podatkowy – każdy musi go posiadać

Ustawa o kredycie hipotecznym – co warto o niej wiedzieć?

Ustawa o kredycie hipotecznym

Ustawa o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami reguluje zasady udzielania kredytów oraz określa prawa i obowiązki stron umowy. Jej celem jest ochrona praw konsumentów oraz zwiększenie transparentności ofert. Jakie zmiany na rynku kredytowym wprowadziła niniejsza ustawa? Wyjaśniamy.  Z tekstu dowiesz się: Od kiedy obowiązuje ustawa o kredycie hipotecznym? Jakie zmiany wprowadziła … Czytaj dalej Ustawa o kredycie hipotecznym – co warto o niej wiedzieć?

Czy kredyt hipoteczny i ubezpieczenie na życie to nierozłączna para?

Ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego, na ogół w wysokości kilkuset tysięcy złotych, to duża odpowiedzialność, gdyż w przypadku śmierci kredytobiorcy obowiązek jego spłaty przechodzi na współkredytobiorców lub spadkobierców. Jest jednak sposób na uchronienie ich od takiego „prezentu” – kredyt hipoteczny plus ubezpieczenie na życie.  Z tekstu dowiesz się:  Czy ubezpieczenie na życie pod kredyt hipoteczny jest obowiązkowe?  Dlaczego warto wykupić polisę ubezpieczeniową, biorąc kredyt hipoteczny?  … Czytaj dalej Czy kredyt hipoteczny i ubezpieczenie na życie to nierozłączna para?

Hossa i bessa – co to jest?

Hossa i bessa

Hossa i bessa to stosunkowo proste, ale za to niezwykle ważne zagadnienia związane z rynkami finansowymi. Powinieneś je dobrze poznać i zrozumieć niezależnie od tego, w które instrumenty i jakie kwoty zamierzasz inwestować. Dzięki temu będziesz mógł swobodniej poruszać się po różnych rynkach i unikniesz prostych błędów inwestycyjnych.  Z tego tekstu dowiesz się: Co to … Czytaj dalej Hossa i bessa – co to jest?

Czy warto wziąć kredyt hipoteczny z rodzicami?

Kredyt hipoteczny z rodzicami

Znasz zapewne powiedzenie, że z rodziną dobrze wychodzi się tylko na zdjęciach. Nie będziemy odnosili się do jego prawdziwości w różnych sytuacjach życiowych, ale przedstawimy Ci argumenty pokazujące, że kredyt hipoteczny z rodzicami akurat warto wziąć. Potrzebna jest dobra wola wszystkich zainteresowanych i świadomość konsekwencji, jakie wiążą się z zaciągnięciem zobowiązania, pod którym podpisało się kilka osób..  Z tekstu dowiesz … Czytaj dalej Czy warto wziąć kredyt hipoteczny z rodzicami?

Śmierć kredytobiorcy nie oznacza umorzenia kredytu – czy da się uchronić bliskich przed problemami?

Umorzenie kredytu po śmierci kredytobiorcy

Mówi się, że śmierć zawsze nadchodzi nie w porę, lecz w przypadku śmierci kredytobiorcy sytuacja może być szczególnie trudna – ponieważ umiera osoba de facto obciążona długiem. Co dzieje się w takich okolicznościach z kredytem? Jakie obciążenia przejmują spadkobiercy? Wyjaśniamy.  Z tekstu dowiesz się: Czy kredyt lub pożyczka zostają umorzone po śmierci kredytobiorcy? Jakie są konsekwencje dla rodziny, gdy … Czytaj dalej Śmierć kredytobiorcy nie oznacza umorzenia kredytu – czy da się uchronić bliskich przed problemami?

Koszty leasingu – nie tylko rata leasingowa

Koszty leasingu

Kalkulując koszty leasingu, musisz wiedzieć, że zapłacisz nie tylko raty leasingowe. Powinieneś się też liczyć z opłatą wstępną, opłaceniem ubezpieczenia i poniesieniem innych wydatków. Tylko kompleksowa analiza przedstawionej oferty leasingu pozwoli Ci ocenić, czy jest ona atrakcyjna. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.  Z tekstu dowiesz się:  Ile kosztuje leasing?  Co się składa na całkowity koszt leasingu?  Jaki jest koszt leasingu operacyjnego?  … Czytaj dalej Koszty leasingu – nie tylko rata leasingowa

Czym jest przelew weryfikacyjny i kiedy należy go wykonać?

Przelew weryfikacyjny

Czy zastanawiałeś się, w jaki sposób firma pożyczkowa sprawdza tożsamość klientów, mimo iż wnioskują oni o chwilówkę przez Internet i nie mają bezpośredniego kontaktu z doradcą? Skąd pożyczkodawca czerpie pewność, że Ty to Ty, a nie oszust, który się za Ciebie podszywa? Odpowiedź jest prosta – dzięki wygodnej i szybkiej metodzie identyfikacji, jaką jest przelew weryfikacyjny. … Czytaj dalej Czym jest przelew weryfikacyjny i kiedy należy go wykonać?

Windykacja – co to jest i jakim podlega regułom?

Windykacja

Dłużnicy w bardzo różny sposób reagują na kłopoty w spłacie zobowiązania. Część podejmuje rozmowy z wierzycielem, stara się wyjaśnić przyczyny opóźnień w regulowaniu należności. Inni zapadają się pod ziemię, licząc na… no właśnie, na co? Przedstawiamy działania, jakie mogą być podjęte wobec nierzetelnych dłużników i skutki jakie one wywołują. Informacje mogą Ci się przydać, gdybyś miał kłopoty ze spłatą … Czytaj dalej Windykacja – co to jest i jakim podlega regułom?

Przychód a dochód – nie myl obu terminów

Przychód a dochód

Słyszał o nich każdy, kto zarabia, obojętnie czy jako pracownik, czy przedsiębiorca. Ściśle wiążą się z kwestią opodatkowania i już sam ten fakt powinien skłaniać do skrupulatnego zaznajomienia się z tymi pojęciami. Czy można stosować je wymiennie? Czy może istnieć przychód bez dochodu? Od czego w końcu naliczane są podatki? Odpowiadamy.  Z tekstu dowiesz się: … Czytaj dalej Przychód a dochód – nie myl obu terminów

Co to jest BIG, czyli o biurach informacji gospodarczej

Co to jest BIG?

Choć wielu z nas nieraz słyszało o rejestrach długów i dłużników, to już nie każdy potrafi dokładnie powiedzieć, z jakimi konsekwencjami dla osób zadłużonych się one wiążą. Warto mieć świadomość, że w Polsce funkcjonują biura informacji gospodarczej (BIG), gromadzące dane o długach zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorstw. Wbrew pozorom wpisanie osoby lub firmy do takiej … Czytaj dalej Co to jest BIG, czyli o biurach informacji gospodarczej

Rodzaje kredytów – jakie kredyty oferują banki?

Rodzaje kredytów

Kredyty bankowe stanowią nieocenione wsparcie w przypadku konieczności sfinansowania wydatków, których nie jesteśmy w stanie pokryć z własnej kieszeni. Ogromne zainteresowanie tymi produktami sprawiło, iż banki dostosowały się do potrzeb konsumentów, wprowadzając do swojej oferty różne rodzaje kredytów. Jakie występują pomiędzy nimi różnice i który z nich będzie dla Ciebie najkorzystniejszy?   Z tekstu dowiesz się:  Co to jest kredyt bankowy?  … Czytaj dalej Rodzaje kredytów – jakie kredyty oferują banki?

Pożyczka leasingowa – co łączy ją z kredytem i leasingiem?

Pożyczka leasingowa

Pożyczka leasingowa jest specyficznym produktem finansowym, który łączy w sobie cechy klasycznego leasingu i kredytu bankowego. Warto wiedzieć, czym dokładnie charakteryzuje się to rozwiązanie i kiedy opłaca się z niego skorzystać.   Z tekstu dowiesz się:  Czym jest pożyczka leasingowa?   Na czym polega jej podobieństwo do kredytu?  Czy jest bardziej opłacalna od leasingu?  Dla jakich firm będzie … Czytaj dalej Pożyczka leasingowa – co łączy ją z kredytem i leasingiem?

Fundusze obligacji – propozycja dla inwestorów ceniących spokój

Fundusze obligacji

Ludzie mają różne gusty i upodobania, także w zakresie inwestowania swoich oszczędności. Jeśli należysz do tych, którzy od ponadprzeciętnych zysków związanych często z wysokim ryzykiem inwestycyjnym wolą mniejsze zyski, ale osiągnięte bez wielkich obaw o utratę pieniędzy, to ten tekst o funduszach obligacji jest dla Ciebie. Przeczytaj, jak one działają, jakie przynoszą profity i skąd się bierze ich … Czytaj dalej Fundusze obligacji – propozycja dla inwestorów ceniących spokój

Decydujemy się na kredyt hipoteczny. Do jakiego wieku możemy zaciągnąć zobowiązanie?

Kredyt hipoteczny - do jakiego wieku?

Jednym z podstawowych sposobów na sfinansowanie własnej nieruchomości jest kredyt hipoteczny. Do jakiego wieku kredytobiorcy mogą starać się o przyznanie kredytu? Warto wiedzieć, że nie zawsze granicą naszych możliwości kredytowych jest osiągnięcie wieku emerytalnego.   Z tekstu dowiesz się: Czy istnieje odgórna regulacja ograniczająca dostęp do kredytów seniorom? Do jakiego wieku można spłacać kredyt hipoteczny? Jakie są dodatkowe obostrzenia dla … Czytaj dalej Decydujemy się na kredyt hipoteczny. Do jakiego wieku możemy zaciągnąć zobowiązanie?

Jak zrobić przelew z karty kredytowej? Zastanów się, czy na pewno warto…

Jak zrobić przelew z karty kredytowej?

Masz już kartę kredytową, ale chciałbyś zasilić pożyczonymi środkami swoje konto osobiste? A może przyszło Ci do głowy, by wypłacić gotówkę z bankomatu właśnie przy użyciu kredytówki? Oczywiście możesz to zrobić, ale… nie oznacza to, że na pewno powinieneś.  Z tekstu dowiesz się:  Jak zlecić przelew z rachunku karty kredytowej?  Ile możesz zapłacić za przelew z karty kredytowej … Czytaj dalej Jak zrobić przelew z karty kredytowej? Zastanów się, czy na pewno warto…

Leasing czy wynajem długoterminowy – co wybrać?

Leasing czy wynajem długoterminowy?

Wynajem długoterminowy stanowi specyficzną odmianę leasingu operacyjnego. Dzięki tej usłudze możesz przez kilka lat użytkować samochód, korzystając jednocześnie z pakietu usług dodatkowych, a następnie zwrócić pojazd i wynająć nowszy model.   Z tekstu dowiesz się:  Na czym polega wynajem długoterminowy?  Co powinna zawierać umowa wynajmu długoterminowego?  Czym różni się wynajem długoterminowy od klasycznego leasingu?  Która z tych … Czytaj dalej Leasing czy wynajem długoterminowy – co wybrać?

Podatek Belki – obowiązkowa danina od osiągniętych zysków

Podatek Belki

Podatek od zysków kapitałowych, tzw. podatek Belki, należy do tych obciążeń finansowych, które wywołują najwięcej emocji. Zapewne dlatego, że dotyczy zysków wypracowanych przez oszczędności, które są związane z naszymi dochodami, również obciążonymi daniną dla fiskusa. Tłumaczymy, kto i w jakich sytuacjach musi go płacić oraz wyjaśniamy, czy istnieją sposoby jego uniknięcia lub odłożenia w czasie.  Z tekstu … Czytaj dalej Podatek Belki – obowiązkowa danina od osiągniętych zysków

Podatek katastralny w Polsce: czy zostanie wprowadzony, a jeśli tak, to co to oznacza dla właścicieli nieruchomości?

Podatek katastralny

Choć w Polsce nie obowiązuje podatek katastralny, co jakiś czas temat ten powraca w naszej debacie publicznej, często w formie straszaka na właścicieli domów i mieszkań. Czy słusznie? Czym jest podatek katastralny i jakie są jego wady i zalety?  Z tekstu dowiesz się: Czym jest podatek katastralny i co wpływa na jego wysokość?  Jakie są … Czytaj dalej Podatek katastralny w Polsce: czy zostanie wprowadzony, a jeśli tak, to co to oznacza dla właścicieli nieruchomości?

Kredyt a umowa na czas określony – co powinieneś wiedzieć?

Umowa na czas określony a kredyt

W trakcie procesu kredytowego bank dokładnie analizuje sytuację finansową wnioskodawcy. Nie od dziś wiadomo, iż profil idealnego kredytobiorcy ma osoba, która może pochwalić się wzorową historią kredytową, stałymi wysokimi dochodami oraz umową na czas nieokreślony. Jednak co w przypadku, gdy jesteś zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony? Czy wówczas również masz szansę … Czytaj dalej Kredyt a umowa na czas określony – co powinieneś wiedzieć?

Umowa leasingu – co powinna zawierać?

Umowa leasingu

W opinii wielu przedsiębiorców wyleasingowanie środka trwałego jest bardziej opłacalne niż sfinansowanie jego kupna za pomocą drogiego (i często trudnego do uzyskania) kredytu. Warto jednak wiedzieć, że podpisanie umowy leasingowej niesie ze sobą szereg obowiązków. W naszym tekście wyjaśniamy, jakie elementy zawiera umowa leasingowa i na jakie jej zapisy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.   Z tekstu dowiesz … Czytaj dalej Umowa leasingu – co powinna zawierać?

Obligacje rodzinne dla beneficjentów programu 500+

Obligacje rodzinne

W czasie, gdy banki oferują niskie oprocentowanie depozytów, naturalne jest, że posiadacze oszczędności szukają alternatywnych sposobów zagospodarowania swoich pieniędzy. Przyglądamy się rodzinnym obligacjom skarbowym, które pozwalają zarobić więcej niż inne obligacje, ale nie każdy może je kupić. Sprawdź, czy jesteś wśród uprawnionych do ich nabycia, a jeśli tak, to na jakich warunkach możesz inwestować środki.  Z … Czytaj dalej Obligacje rodzinne dla beneficjentów programu 500+

Przedawnienie długu: kiedy, w jakich sytuacjach i na jakich warunkach możesz liczyć na „przeterminowanie” zobowiązania

Przedawnienie długu

Mandat, niezapłacona faktura, debet na karcie kredytowej… Drobne lub poważniejsze zobowiązania, o których zdarza się niektórym zapomnieć lub wręcz celowo unikać ich spłaty. Czy długi mogą się przedawnić? Jeśli tak, to na jakich warunkach?  Z tekstu dowiesz się:  Co to jest przedawnienie długu?  Po upływie jakiego czasu dług może się przedawnić?  Co to jest przerwanie biegu przedawnienia?  Czym … Czytaj dalej Przedawnienie długu: kiedy, w jakich sytuacjach i na jakich warunkach możesz liczyć na „przeterminowanie” zobowiązania

Czy w kantorze można wymieniać monety? O kłopotliwym bilonie w obcej walucie

Czy w kantorze można wymieniać monety?

Jeśli podczas pobytu za granicą operujemy gotówką, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że do kraju wrócimy z pokaźną ilością monet w walucie obcej. Często wychodzimy z założenia, że są to pieniądze stracone. Czy rzeczywiście jest tak, że z takich „drobnych” będziemy mogli skorzystać dopiero podczas kolejnego wyjazdu?  Z tekstu dowiesz się:  Czy w kantorze możliwa jest wymiana bilonu w … Czytaj dalej Czy w kantorze można wymieniać monety? O kłopotliwym bilonie w obcej walucie

Co to są akcje i jak w nie inwestować?

Co to są akcje i jak w nie inwestować?

Biorąc pod uwagę całkowitą kapitalizację globalnego rynku, akcje tworzą mniejszy segment niż obligacje. Z drugiej strony, ze względu na większy potencjał zysku, przykuwają uwagę znacznie szerszego grona inwestorów. Sprawdź zatem, co musisz wiedzieć, by móc z powodzeniem inwestować na rynku akcji. Z tekstu dowiesz się: Co to są akcje oraz kto i dlaczego je emituje? … Czytaj dalej Co to są akcje i jak w nie inwestować?

Leasing operacyjny a finansowy – który z nich umożliwia większe oszczędności podatkowe?

Leasing operacyjny a finansowy

W większości firm leasingowych możesz skorzystać z dwóch pozornie podobnych do siebie produktów: leasingu operacyjnego oraz finansowego. W rzeczywistości jednak obie formy finansowania oferują inne korzyści podatkowe i są w różnym stopniu opłacalne. Jeśli więc zastanawiasz się, jaki rodzaj leasingu będzie dla Twojej firmy optymalny, podpowiedź znajdziesz w naszym tekście.  Z tekstu dowiesz się:  Czym jest leasing? Jakie … Czytaj dalej Leasing operacyjny a finansowy – który z nich umożliwia większe oszczędności podatkowe?

Wykup samochodu z leasingu – zasady i ograniczenia

Wykup samochodu z leasingu

Kończący się okres leasingu operacyjnego stawia leasingobiorcę przed pytaniem: co dalej? Oddać leasingowany przedmiot leasingodawcy, czy też wykupić go, by stać się jego właścicielem? Udzielenie odpowiedzi z pewnością ułatwi wiedza na temat zasad wykupu oraz możliwości dysponowania wykupionym przedmiotem leasingu. Zapraszamy do lektury artykułu poświęconego tym zagadnieniom.  Z tekstu dowiesz się:  Czym jest wartość wykupu samochodu z leasingu?  Co oznacza wykup samochodu z leasingu na cele … Czytaj dalej Wykup samochodu z leasingu – zasady i ograniczenia

Kredyt studencki od A do Z

Kredyt studencki

Podjęcie studiów to zawsze mniejszy lub większy wysiłek finansowy; niektórzy studenci, aby się utrzymać i móc kontynuować naukę, zastanawiają się nad zaciągnięciem kredytu studenckiego. Jednak czy zadłużanie się przez osoby, które jeszcze nie osiągają dochodów lub dorabiają, na pewno jest dobrym pomysłem? Czy taka inwestycja nie pogrąży młodego kredytobiorcę na samym wejściu w dorosłość?   Z … Czytaj dalej Kredyt studencki od A do Z

Sprzedaż mieszkania krok po kroku

Sprzedaż mieszkania krok po kroku

Sprzedaż domu lub mieszkania wymaga czasu, zaangażowania i choćby minimalnej wiedzy o rynku nieruchomości. Zanim przekażesz klucze nowemu właścicielowi, będziesz musiał zgromadzić różne dokumenty, prawidłowo wycenić mieszkanie, podpisać umowę z kupującym i rozliczyć podatek z Urzędem Skarbowym. W naszym poradniku znajdziesz podpowiedź, jak płynnie przeprowadzić cały ten proces.   Z tekstu dowiesz się:  Z jakich etapów składa się … Czytaj dalej Sprzedaż mieszkania krok po kroku

Leasing – co to jest i kto może z niego skorzystać?

Co to jest leasing?

Większości z nas leasing kojarzy się z usługą dostępną dla przedsiębiorców, którzy dzięki niej mogą korzystać z potrzebnych im samochodów. Tymczasem w leasing można wziąć także sprzęt biurowy, maszyny, nieruchomości, a nawet technologie czy… instalację fotowoltaiczną. Krótko mówiąc, wszystko to, co potrzebne do prowadzenia biznesu. Od pewnego czasu dostępny jest także leasing konsumencki oferowany osobom indywidualnym. Przekonaj się, … Czytaj dalej Leasing – co to jest i kto może z niego skorzystać?

Przeniesienie kredytu hipotecznego na inną nieruchomość – jak przebiega ten proces?

Przeniesienie kredytu hipotecznego na inną nieruchomość

Gdy w trakcie spłaty kredytu hipotecznego podejmiesz decyzję o przeprowadzce, dobrym rozwiązaniem może okazać się przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość. Jakie warunki powinieneś spełnić, by było to możliwe? Jak wnioskować o przeniesienie kredytu hipotecznego? Tego dowiesz się z naszego artykułu.  Z tekstu dowiesz się: Czy można przenieść hipotekę na inną nieruchomość? Na czym polega przeniesienie … Czytaj dalej Przeniesienie kredytu hipotecznego na inną nieruchomość – jak przebiega ten proces?

Czy w kantorze można płacić kartą?

Czy w kantorze można płacić kartą?

Płatności bezgotówkowe są już obecne nawet w automatach z przekąskami, ale w przypadku kantorów wymiany walut często nabieramy wątpliwości: można w takich miejscach zapłacić kartą czy nie? Jeśli tak, to czy to się opłaca?   Z tekstu dowiesz się:  Czy w kantorach stacjonarnych można zapłacić debetówką lub kredytówką?  Na co zwracać uwagę przy wyborze kantoru i czy płatność kartą wiąże się z dodatkową … Czytaj dalej Czy w kantorze można płacić kartą?

Kredyt na wykończenie domu i mieszkania

Kredyt na wykończenie domu

Kompleksowe wykończenie domu lub mieszkania nie jest tanie. Zanim wprowadzimy się do własnych czterech kątów, często musimy wyłożyć od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych na różne niezbędne prace budowlane, np. ułożenie posadzek, malowanie ścian, wykończenie schodów itp. W sytuacji, gdy nie posiadamy własnych oszczędności, jedyną metodą, by sfinansować wszystkie prace wykończeniowe, jest pożyczenie środków … Czytaj dalej Kredyt na wykończenie domu i mieszkania

Kredyt odnawialny, czyli awaryjne środki bez karty kredytowej

Limit odnawialny

Każdemu z nas mogą przytrafić się niespodziewane wydatki. Niektórzy na takie okoliczności mają w zanadrzu kartę kredytową, ale wizja wnioskowania o kolejny „plastik” nie wszystkim odpowiada. Alternatywnym rozwiązaniem jest limit odnawialny na karcie debetowej, który również pozwala na korzystanie z pożyczonych środków w dowolnym momencie. Jak to działa?  Z tekstu dowiesz się:  Czym jest kredyt (limit) odnawialny?  Z … Czytaj dalej Kredyt odnawialny, czyli awaryjne środki bez karty kredytowej

Wezwanie do zapłaty, czyli ostrzeżenie przed kłopotami

Wezwanie do zapłaty

Wierzyciel nie może według własnego uznania egzekwować należności od dłużnika. Musi przestrzegać obowiązujących przepisów, które wymagają, by najpierw wysłał wezwanie do zapłaty, czyli przypomnienie o zaległości z informacją o planowanych dalszych krokach. Wiedza o wezwaniu do zapłaty przyda Ci się niezależnie od tego, w jakiej roli się z nim zetkniesz.  Z tekstu dowiesz się:  Do czego służy przedsądowe wezwanie … Czytaj dalej Wezwanie do zapłaty, czyli ostrzeżenie przed kłopotami

Odrzucenie spadku: jak, gdzie i do kiedy?

Odrzucenie spadku

Nie zawsze spadek oznacza konkretne, materialne korzyści. Bywa, że zaległości finansowe zmarłego znacznie przekraczają wartość jego majątku lub – co gorsza – nie mamy pewności, czy długi istnieją i ile mogą faktycznie wynosić. W takiej sytuacji wielu z nas wolałoby nie przyjąć spadku i całkowicie pozbyć się kłopotu. Takie rozwiązanie wymaga jednak wypełnienia kilku formalności w … Czytaj dalej Odrzucenie spadku: jak, gdzie i do kiedy?

Analiza fundamentalna – czym jest i jak z niej korzystać?

Analiza fundamentalna

Analiza fundamentalna pomaga znaleźć odpowiedź na pytanie, w jakie aktywa warto zainwestować pieniądze. Co konkretnie należy przez to rozumieć? Jak przeprowadzić badanie fundamentów? Na jakich rynkach sprawdza się AF? Oto krótki poradnik dla inwestorów średnio- i długoterminowych. Z tego tekstu dowiesz się: Czym jest analiza fundamentalna i do czego służy? Z jakich etapów składa się … Czytaj dalej Analiza fundamentalna – czym jest i jak z niej korzystać?

Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym – czy to możliwe?

Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym

Kredyt hipoteczny to długoletnie zobowiązanie finansowe. W trakcie jego spłaty wiele może się zmienić. Co w przypadku, gdy po kilku bądź kilkunastu latach zechcesz sprzedać kredytowaną nieruchomość? Czy to możliwe? Oczywiście, jednak wiąże się to z dodatkowymi formalnościami. Sprawdź zatem, jak przebiega procedura sprzedaży mieszkania z kredytem hipotecznym.  Z tekstu dowiesz się: Czy można sprzedać … Czytaj dalej Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym – czy to możliwe?

Przywłaszczenie karty bankomatowej – jakie są tego konsekwencje?

Przywłaszczenie karty bankomatowej

Kradzież karty płatniczej z pewnością zasługuje na karę, podobnie posłużenie się znalezionym „plastikiem”. Istniejące przepisy pozwalają ukarać sprawców obu rodzajów czynów. Są też uregulowania pozwalające szukać sprawiedliwości, będąc ofiarą nieuprawnionej transakcji. A co prawo mówi na temat posługiwania się kartą innej osoby za jej zgodą i w ramach poczynionych uzgodnień? Wyjaśniamy zawiłości prawne w przystępny sposób, … Czytaj dalej Przywłaszczenie karty bankomatowej – jakie są tego konsekwencje?

Wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej – poradnik

Wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej

Po spłacie kredytu zabezpieczonego hipoteką czeka Cię jeszcze jedna formalność – wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej. Na czym jednak polega ta operacja i ile będziesz musiał za nią zapłacić? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym poradniku.   Z tekstu dowiesz się:  Czym jest hipoteka?  Jak uzyskać od banku zgodę na wykreślenie hipoteki?  Jakie informacje powinien zawierać kwit mazalny?  … Czytaj dalej Wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej – poradnik

Jakie progi podatkowe obowiązują w 2021 r. w Polsce?

Progi podatkowe 2021

Czym są progi podatkowe? Ile ich jest i ile musimy zarabiać, aby zapłacić wyższy podatek? Czym jest dochód i podstawa opodatkowania? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.  Z tekstu dowiesz się:  Czym są progi podatkowe i podatek dochodowy? Przy jakiej wysokości wynagrodzenia płacimy wyższy podatek? Jak wylicza się podstawę opodatkowania?  Progi podatkowe w … Czytaj dalej Jakie progi podatkowe obowiązują w 2021 r. w Polsce?

PPE czy PPK, co lepsze, czyli rozterki przyszłego emeryta

PPE czy PPK - co lepsze?

PPE czy PPK, może IKE lub IKZE, a może tylko sam ZUS… Prędzej czy później powinieneś zdecydować, w jaki sposób chcesz gromadzić kapitał, z którego będziesz korzystał po zakończeniu aktywności zawodowej. Im wcześniej zaczniesz oszczędzanie, tym większa szansa, że uzbierasz środki, które pozwolą Ci na godne życie na emeryturze, realizację swoich pasji.  Z tekstu dowiesz się:  … Czytaj dalej PPE czy PPK, co lepsze, czyli rozterki przyszłego emeryta

Kwota wolna od podatku – co to jest i jakie znaczenie ma jej wysokość?

Kwota wolna od podatku

Jednym z wielu tematów, które jak bumerang powracają do debaty publicznej, jest kwota wolna od podatku. Trudno się dziwić, wszak kwestie podatkowe (choć mogą się wydawać mało interesujące) mają bezpośredni wpływ na stan naszych finansów.  Z tekstu dowiesz się:  Czym jest kwota wolna od podatku i kto może z niej skorzystać?  Ile aktualnie wynosi?  W jaki sposób jej wysokość … Czytaj dalej Kwota wolna od podatku – co to jest i jakie znaczenie ma jej wysokość?

Umowa kredytowa – zanim ją podpiszesz, dokładnie przeczytaj

Umowa kredytowa

Umowa kredytu jest dokumentem określającym wzajemne prawa i obowiązki występujące w relacjach między kredytodawcą a kredytobiorcą. Warto jednak wiedzieć, iż nie wszystkie jej zapisy mogą być korzystne dla klientów. Na jakie haczyki w umowie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?  Z tekstu dowiesz się:  Jakie informacje muszą się znaleźć w umowie kredytu?  Jakie elementy umowy kredytowej powinieneś wziąć pod lupę?  Jakie klauzule powinny … Czytaj dalej Umowa kredytowa – zanim ją podpiszesz, dokładnie przeczytaj

Co to jest marża kredytu hipotecznego i jak ją obniżyć?

Co to jest marża kredytu hipotecznego?

Gdy szukamy kredytu – gotówkowego, konsumpcyjnego czy hipotecznego – zderzamy się z pojęciami, które dla wielu z nas mogą brzmieć bardzo podobnie: marża, stawka, wskaźniki, oprocentowanie, prowizja… Dziś przyjrzymy się marży i odpowiemy na pytanie, dlaczego warto zadbać o to, aby była ona jak najniższa.  Z tekstu dowiesz się: Co to jest marża? Dlaczego warto … Czytaj dalej Co to jest marża kredytu hipotecznego i jak ją obniżyć?

Czym charakteryzują się kredyty dla rolników?

Kredyty dla rolników

Kto stoi w miejscu, ten się cofa – to znane powiedzenie można odnieść także do produkcji rolnej, która wymaga nieustannych nakładów inwestycyjnych. Często, ze względu na specyfikę działalności rolniczej, konieczne jest też pozyskanie finansowania na bieżącą działalność gospodarstwa rolnego. Przeczytaj, na co zwracać uwagę, oceniając ofertę banków dla rolników.  Z tekstu dowiesz się:  Na co mogą być wykorzystane kredyty dla rolników?  Co … Czytaj dalej Czym charakteryzują się kredyty dla rolników?

Kredyt hipoteczny – ile wkładu własnego wymagają banki?

Kredyt hipoteczny - ile wkładu własnego?

Kredyt hipoteczny jest produktem, który pozwala spełnić marzenia o własnym mieszkaniu bądź domu. Warto jednak wiedzieć, że banki nie finansują całości kosztu nieruchomości. W celu uzyskania kredytu hipotecznego niezbędne jest wniesienie wkładu własnego. Zatem, czym właściwie jest wkład własny i ile powinien wynosić? Z tekstu dowiesz się: Czym jest wkład własny? Dlaczego banki wymagają wniesienia … Czytaj dalej Kredyt hipoteczny – ile wkładu własnego wymagają banki?

Analiza techniczna – co to jest i czy warto z niej korzystać?

Analiza techniczna

Analiza techniczna, czyli analiza wykresów cen, przez część inwestorów uważana jest za narzędzie, które najlepiej wspomaga podejmowanie decyzji inwestycyjnych. Nie brakuje jednak takich, którzy uważają ją za mało skuteczną, a wręcz bezużyteczną. Która grupa ma rację? Z tekstu dowiesz się: Na czym polega analiza techniczna? Na jakich założeniach opiera się AT? Jakie są główne narzędzia … Czytaj dalej Analiza techniczna – co to jest i czy warto z niej korzystać?

Podatek od darowizny nieruchomości

Podatek od darowizny nieruchomości

Aktem prawnym, który reguluje zasady rozliczania podatku od darowizn jest ustawa z dnia 28 lipca 1983 o spadkach i darowiznach. Zgodnie z tą regulacją otrzymanie darowizny jest w niektórych przypadkach całkowicie zwolnione z obowiązku podatkowego, w innych wiąże się z koniecznością jego odprowadzenia. Sprawdźmy więc, kto i w jakich okolicznościach po otrzymaniu darowizny nieruchomości musi … Czytaj dalej Podatek od darowizny nieruchomości

Odsetki ustawowe 2021: ile wynoszą i jak je obliczyć?

Odsetki ustawowe

Chyba każdy, kto kiedykolwiek pożyczał pieniądze lub zaciągał kredyt, zdaje sobie sprawę z tego, że od pożyczki naliczane są odsetki – w końcu podmiot pożyczający zwykle nie robi tego za darmo. Niemniej gdy w umowie pojawiają się pojęcia takie jak „odsetki ustawowe”, „maksymalne”, „od opóźnienia” itd., większość z nas robi wielkie oczy i zastanawia się, które dokładnie pojęcia ich … Czytaj dalej Odsetki ustawowe 2021: ile wynoszą i jak je obliczyć?

IKE Obligacje – co to jest i czy warto w ten sposób oszczędzać na emeryturę?

IKE Obligacje

Przybywa możliwości odkładania pieniędzy z myślą o emeryturze. IKE Obligacje to produkt dla tych, którzy mają zaufanie do państwa i gotowi są zainwestować w emitowane przez rząd obligacje skarbowe, bo obawiają się zmienności wyceny funduszy inwestycyjnych czy akcji. Zobacz, czy ta propozycja spełnia Twoje oczekiwania.  Z tekstu dowiesz się:  Na czym polega specyfika IKE Obligacje?  Jak założyć … Czytaj dalej IKE Obligacje – co to jest i czy warto w ten sposób oszczędzać na emeryturę?

Co oznacza wskaźnik LTV i jaki jest jego wpływ na kredyt hipoteczny?

Wskaźnik LTV

Słownik kredytowy jest pełen dość enigmatycznych pojęć. Jednym z nich jest wskaźnik LTV. Jeżeli planujesz pozyskać kredyt hipoteczny, możliwe, że już o nim usłyszałeś. Zatem, co dokładnie oznacza ten tajemniczo brzmiący skrót, co decyduje o wysokości tego wskaźnika i jaki jest jego wpływ na ostateczny koszt zobowiązania? Z tekstu dowiesz się: Co oznacza skrót LTV? … Czytaj dalej Co oznacza wskaźnik LTV i jaki jest jego wpływ na kredyt hipoteczny?

Spread walutowy – co to jest i jak go uniknąć?

Spread walutowy

Każdy, kto choć raz stanął przed koniecznością wymiany walut – czy to w banku, czy w kantorze – wie, że taka operacja zawsze wiąże się z kosztami. Kiedy chcemy określić, czy transakcja w euro lub dolarach się nam opłaci, powinniśmy kierować się głównie kursem walutowym, który wskaże poniesiony przez nas koszt. Jeśli z kolei chcielibyśmy … Czytaj dalej Spread walutowy – co to jest i jak go uniknąć?

Kredyt obrotowy dla firm – czy warto z niego korzystać?

Kredyt obrotowy dla firm

Kredyt obrotowy jest produktem bankowym adresowanym wyłącznie do przedsiębiorców. Środki pozyskane za pomocą takiego kredytu ułatwiają firmie zachowanie finansowej płynności i mogą być wykorzystane na rozmaite cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.  Z tekstu dowiesz się:  Na czym polega kredyt obrotowy?  Jakie są rodzaje kredytów obrotowych?  Od jakich warunków zależy przyznanie kredytu obrotowego?  Ile kosztuje … Czytaj dalej Kredyt obrotowy dla firm – czy warto z niego korzystać?

System Dokumenty Zastrzeżone, czyli ochrona przed kradzieżą tożsamości

System Dokumenty Zastrzeżone

Kradzież tożsamości to jedno z największych zagrożeń czyhających na każdego z nas nie tylko w świecie wirtualnym, ale i rzeczywistym. Wiąże się z pozyskaniem przez przestępców danych osobowych pozwalających na zaciąganie zobowiązań czy dokonywanie zakupów w „imieniu” osoby, której dane zdobyli. System Dokumenty Zastrzeżone, w którym gromadzone są informacje o utraconych dokumentach, znacznie utrudnia ten proceder.  Z … Czytaj dalej System Dokumenty Zastrzeżone, czyli ochrona przed kradzieżą tożsamości

Rozwód a kredyt hipoteczny – kto powinien spłacić zobowiązanie?

Rozwód a kredyt hipoteczny

Utarło się powiedzenie, że kredyt hipoteczny wiąże mocniej niż węzeł małżeński. Niestety coraz częściej okazuje się to prawdą. Nierzadko zdarza się, iż okres spłaty kredytu hipotecznego jest dłuższy od czasu trwania małżeństwa. Zatem, co dzieje się z kredytem hipotecznym po rozwodzie? Kto jest odpowiedzialny za spłatę zadłużenia? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym artykule. … Czytaj dalej Rozwód a kredyt hipoteczny – kto powinien spłacić zobowiązanie?

Czy kredyt hipoteczny dla młodych jest możliwy do uzyskania? Sprawdzamy praktyki banków

Kredyt hipoteczny dla młodych

Własne M to marzenie wielu młodych ludzi, niekiedy też konieczność w zapewnieniu sobie stabilizacji i dobrego startu. Niestety, mało kogo stać na kupno mieszkania za gotówkę – reszcie pozostaje zdanie się na „łaskę” banku i zaciągnięcie kredytu hipotecznego. I tu pojawia się największy problem: czy młody kredytobiorca jest dla bankowców wiarygodny?  Z tekstu dowiesz się:  … Czytaj dalej Czy kredyt hipoteczny dla młodych jest możliwy do uzyskania? Sprawdzamy praktyki banków

Kredyt hipoteczny a działalność gospodarcza

Kredyt hipoteczny a działalność gospodarcza

Kredyt hipoteczny dla firm w zasadzie nie różni się od kredytu hipotecznego przeznaczonego dla klientów indywidualnych. Oba produkty są zabezpieczone hipoteką ustanowioną na kredytowanej nieruchomości, cechują się wysoką kwotą zobowiązania i długim okresem spłaty, a także posiadają celowy charakter. Jednak w przypadku kredytów hipotecznych dla firm bank znacznie dokładniej weryfikuje zdolność kredytową klientów niż ma to … Czytaj dalej Kredyt hipoteczny a działalność gospodarcza

Kupić czy wynająć mieszkanie? – oto jest pytanie

Kupić czy wynająć mieszkanie?

Szekspir pytał: być albo nie być, a wielu z nas staje przed równie fundamentalnym dylematem: co jest lepszym rozwiązaniem – kupić czy wynająć mieszkanie? Rozstrzygnięcie tej kwestii nie jest proste, zależy od bardzo wielu czynników, m.in. od sytuacji rodzinnej i zawodowej pytającego. Warto zrobić zestawienie plusów i minusów każdej z opcji.  Z tekstu dowiesz się:  Co przemawia za kupnem mieszkania?  Czemu … Czytaj dalej Kupić czy wynająć mieszkanie? – oto jest pytanie

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem – czy to dobry wybór?

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem

Decydując się na kredyt hipoteczny, staniesz przed wyborem rodzaju oprocentowania. Coraz więcej kredytobiorców wybiera oprocentowanie stałe, gdyż kojarzy im się ono z większym bezpieczeństwem oraz stabilnością. Czy rzeczywiście tak jest? Tłumaczymy, na czym dokładnie polega oprocentowanie stałe, jakie daje korzyści i kiedy warto się na nie zdecydować.  Z tekstu dowiesz się: Czym jest oprocentowanie kredytu … Czytaj dalej Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem – czy to dobry wybór?

Rozdzielność majątkowa a kredyt hipoteczny – czy można wspólnie zaciągnąć zobowiązanie?

Rozdzielność majątkowa a kredyt

Pieniądze w małżeństwie to coraz rzadziej temat tabu i obecnie niemało par decyduje się zachować swoje odrębne majątki, ze względu na wyłączne zachowanie własnego dorobku lub na ryzyko prowadzenia własnego biznesu. Czy jednak podpisanie intercyzy może przeszkodzić w zaciągnięciu wspólnego kredytu? Wyjaśniamy.  Z tekstu dowiesz się: Czym jest rozdzielność majątkowa i w jakiej sytuacji można ją ustanowić?  … Czytaj dalej Rozdzielność majątkowa a kredyt hipoteczny – czy można wspólnie zaciągnąć zobowiązanie?

Obligacje korporacyjne – czym są i jak w nie inwestować?

Obligacje korporacyjne

Dość powszechne jest przekonanie, że obligacje korporacyjne dają większy zarobek niż lokaty i obligacje skarbowe, a jednocześnie są bezpieczniejsze od akcji. W rzeczywistości to spore uproszczenie, o którym lepiej zapomnieć wchodząc na rynek dłużnych instrumentów korporacyjnych. Sprawdź zatem, co powinieneś wiedzieć, by móc na nim skutecznie inwestować. Z tego tekstu dowiesz się: Czym są obligacje … Czytaj dalej Obligacje korporacyjne – czym są i jak w nie inwestować?

Przeniesienie konta bankowego, czyli jak łatwo zmienić bank?

Przeniesienie konta bankowego

Myśl o zmianie banku, który prowadzi dla nas rachunek, może nam przyjść do głowy nawet po wieloletniej współpracy z jedną instytucją. Zdarza się, że warunki dotychczas posiadanego konta przestają być atrakcyjne albo po prostu nasze oczekiwania wobec tego produktu nieco się zmieniły. Sprawdź, jak przebiega przeniesienie konta bankowego i z czym wiąże się taka decyzja.  Z tekstu dowiesz się:  … Czytaj dalej Przeniesienie konta bankowego, czyli jak łatwo zmienić bank?

Jak działa kantor internetowy?

Jak działa kantor internetowy?

Postęp w różnych dziedzinach życia sprawia, że także usługi bankowe muszą iść z duchem czasu i dostosowywać się do potrzeb klientów. Jednym z nowocześniejszych rozwiązań są kantory internetowe, przygotowane z myślą o osobach poszukujących sposobów na tanią i wygodną wymianę walut. Z tekstu dowiesz się: Jak działa kantor internetowy prowadzony przez bank? Jaki jest schemat … Czytaj dalej Jak działa kantor internetowy?

Czym jest zabezpieczenie kredytu i jakie formy może przybierać?

Zabezpieczenie kredytu

Banki ograniczają ryzyko związane z udzieleniem kredytu, domagając od kredytobiorcy różnych zabezpieczeń, które w przypadku wystąpienia problemów ze spłatą pozwoliłyby na całkowite lub częściowe odzyskanie zaangażowanej kwoty. Formy zabezpieczenia kredytów mogą przybierać postać różnych instrumentów prawnych: najczęściej są to zabezpieczenia osobiste oraz rzeczowe.   Z tekstu dowiesz się:  Na czym polega zabezpieczenie kredytu?  Jakie zabezpieczenia są zaliczane do zabezpieczeń … Czytaj dalej Czym jest zabezpieczenie kredytu i jakie formy może przybierać?

Nadpłata kredytu hipotecznego – czy to się opłaca?

Nadpłata kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie zaciągane zwykle na długi czas. W trakcie trwania umowy kredytowej polepszeniu może ulec Twoja sytuacja finansowa. Wówczas zaczniesz się zastanawiać, w jaki sposób wykorzystać wolną gotówkę. Może warto byłoby nadpłacić kredyt hipoteczny? Sprawdź, na czym dokładnie polega takie rozwiązanie i czy rzeczywiście się opłaca.  Z tekstu dowiesz się: Na czym polega … Czytaj dalej Nadpłata kredytu hipotecznego – czy to się opłaca?

Obligacje komunalne, czyli jak zarobić pożyczając pieniądze samorządom

Obligacje komunalne

Będąc w potrzebie finansowej, osoby indywidualne zaciągają pożyczkę gotówkową, firmy sięgają po kredyt inwestycyjny, państwa emitują obligacje skarbowe Jak radzą sobie samorządy terytorialne, gdy w ich kasach brakuje środków na sfinansowanie wszystkich wydatków? Mają kilka możliwości, wśród nich m.in. emisję obligacji samorządowych, zwanych też komunalnymi czy municypalnymi. Kupujący je mogą zyskać odsetki, a samorządy ze zdobytych w ten … Czytaj dalej Obligacje komunalne, czyli jak zarobić pożyczając pieniądze samorządom

Jak założyć Profil Zaufany przez bank?

Jak założyć Profil Zaufany przez bank?

Profil Zaufany to bardzo przydatne narzędzie, oszczędzające Twój czas i energię. Dzięki niemu załatwisz mnóstwo spraw urzędowych, a nawet zarejestrujesz się na szczepienie – i to bez wychodzenia z domu. Co więcej, klienci niektórych banków mogą założyć Profil Zaufany za pośrednictwem swojej bankowości elektronicznej.   Z tekstu dowiesz się:  Czym jest Profil Zaufany i do czego może się … Czytaj dalej Jak założyć Profil Zaufany przez bank?