Moneteo
Spis treści
Wróć

Wirtualna karta płatnicza do wykorzystania także podczas realnych zakupów

Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych

160 publikacji 3209 komentarzy

Recenzent promocji bankowych i autor tekstów poradnikowych dotyczących zarządzania finansami osobistymi będący zdania, że nawet najbardziej skomplikowane zagadnienie można przedstawić w prosty i przystępny sposób.


Wirtualna karta płatnicza do wykorzystania także podczas realnych zakupów

Rozwój technologii informatycznych daje coraz więcej możliwości, eliminuje konieczność fizycznej obecności w wielu miejscach, pozwala na załatwienie licznych spraw na odległość. Branża finansowa należy do tych, w których nowinki techniczne wprowadzane są wyjątkowo szybko i ułatwiają życie olbrzymiej grupie klientów. Polacy nie mają oporów, by korzystać z możliwości, jakie daje współczesna bankowość, doceniają jej walory praktyczne i związane z nimi oszczędności. Dość powiedzieć, że według danych Związku Banków Polskich w 2010 r. z bankowości internetowej korzystało ok. 9 mln klientów. 7 lat później aktywnych użytkowników tej formy zarządzania finansami było już prawie 16 mln, a na koniec III kw. 2020 r. niemal 19,5 mln.

Coraz więcej Polaków przekonuje się też do aplikacji mobilnych (pod koniec 2020 r. używało ich niemal 14 mln osób), co sprzyja upowszechnianiu się wirtualnych kart płatniczych.

Wirtualna karta płatnicza – działa, choć nie istnieje

Każda karta płatnicza to zapis różnych danych w systemie informatycznym instytucji finansowej. Używane na co dzień "plastiki" mają swoją postać fizyczną w postaci prostokątnej karty, którą możesz schować do kieszeni czy portfela. Natomiast wirtualna karta płatnicza nie istnieje realnie, nie ma materialnej postaci, którą możesz wziąć do ręki i posłużyć się nią w trakcie dokonywania płatności. Mimo to także z taką kartą związane są atrybuty "plastiku":

  • numer karty, 
  • kody CVV2/CVC, 
  • okres ważności oraz 
  • kwotowy/ilościowy limit transakcji. 

Spełnione są więc wszystkie wymagania, by uznać, że transakcje wirtualnymi kartami są w pełni bezpieczne. Tym bardziej, że przy płatnościach z ich użyciem też są stosowane zabezpieczenia 3D Secure, a w razie niewywiązania się kontrahenta z umowy można zastosować procedurę reklamacyjną, tzw. chargeback. Możliwe jest również zastrzeżenie karty cyfrowej czy też po prostu jej usunięcie, by nikt nie mógł już z niej skorzystać.

Karty w postaci cyfrowej wydają zarówno banki, jak i coraz więcej fintechów (np. Curve, Revolut, Twisto, Skrill). Na rynku przybywa też wirtualnych kart płatniczych, którymi można płacić nie tylko w kraju (w rodzimej walucie), ale i za granicą (w innych walutach), identycznie jak w przypadku plastikowych kart wielowalutowych (np. karta od Cinkciarz.pl).

Wirtualne karty płatnicze do zakupów w Internecie, ale nie tylko

Wirtualne karty przedpłacone (pre-paid) polecane są szczególnie osobom, które często korzystają z różnych sklepów internetowych, przez co narażają się na to, że dane ich "plastiku" zostaną wykradzione. Płacąc odbiorcy, którego wiarygodności nie jesteś pewien, po dokonaniu transakcji możesz kartę zupełnie “rozładować”, przez co stanie się zupełnie nieatrakcyjna dla złodzieja. Nie ma przeszkód, by powrócić do niej dopiero po pewnym czasie lub zupełnie o niej zapomnieć i wyrobić nową.

Przedpłacone karty cyfrowe warto wykorzystywać do opłacenia rachunków za usługi cykliczne, z których chcesz skorzystać tylko na próbę. Karta przedpłacona uchroni Cię przed ponoszeniem wydatków za coś, z czego może nie będziesz chciał korzystać po okresie próbnym, kłopotami związanymi z rezygnacją z subskrypcji.

Zaznaczmy, że obecnie nie ma możliwości założenia karty prepaid zupełnie anonimowo, gdyż musi ona być podpięta do rachunku, a do jego uruchomienia trzeba podać dane osobowe. To jedna z form zabezpieczeń przed oszustami, praniem brudnych pieniędzy i ukrywaniem gotówki przed komornikiem.

Choć karty cyfrowe stworzono głównie pod kątem zakupów online, to możliwe jest też ich dodawanie do aplikacji umożliwiających transakcje w rzeczywistym świecie. W takim przypadku musisz po prostu podpinasz wirtualną kartę płatniczą do apki.

Zalety wirtualnych kart płatniczych

Jest ich kilka i trudno wskazać jedną, którą byłaby dominująca. Ci, którym zależy, by jak najszybciej po złożeniu wniosku o kartę móc dokonywać płatności, powiedzą, że jest nią krótki czas oczekiwania. Wynosi on tylko tyle, ile bank lub inny podmiot potrzebuje na przeprocesowanie Twojego wniosku i przesłanie Ci danych karty. Nie musisz czekać kilku dni na dostarczenie "plastiku" przez pocztę czy kuriera.

Ci, dla których liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo, wskażą na dostępność wirtualnych kart przedpłaconych. Kradzież danych takiej karty nie pozwoli złodziejowi na ograbienie Cię ze wszystkich pieniędzy. W najgorszym razie stracisz taką kwotę, jaką była zasilona karta. Osobna kwestia, że wirtualną kartę trudniej zgubić niż "plastik", bo na ogół jest zapisana wśród danych aplikacji mobilnej, a swojego smartfona większość z nas strzeże jak oka w głowie.

Z kolei Ci, którzy lubią mieć swobodę decydowania o miejscu zakupów, zauważą, że z wirtualną kartą płatniczą mogą płacić zarówno podczas zakupów internetowych, jak i w realnym świecie. Oczywiście pod warunkiem, że podepną ją wcześniej do odpowiednich aplikacji (np. Apple Pay czy Google Pay) i będą płacić telefonem.

Wszyscy z pewnością doceniają fakt, że wirtualne karty płatnicze są obsługiwane przez duże organizacje płatnicze (m.in. Visa, Mastercard) i można nimi zarządzać online (zawnioskować o kartę, dokonać jej zasilenia, sprawdzić stan środków).

Wady kart cyfrowych

Fakt, że karty cyfrowej nie można po prostu wziąć do ręki i użyć jej w sklepie, ale trzeba dysponować dodatkowo urządzeniem z odpowiednim oprogramowaniem, to jedna z wad tej formy płatności. Drugą jest brak możliwości skorzystania z bankomatów, które nie posiadają czytników zbliżeniowych. Wiele osób może też narzekać na dość uciążliwą konieczność doładowywania przedpłaconych kart cyfrowych.

Po stronie wad trzeba też zapisać fakt, że niektóre instytucje płatnicze pobierają dość wysokie opłaty za wygenerowanie cyfrowej karty. Na dodatek koszty będziesz ponosił każdorazowo, wnioskując o nową kartę po upływie terminu ważności starej.

Wirtualne karty płatnicze dla każdego

Choć bankowość elektroniczna jest coraz powszechniejsza, to wciąż są jeszcze osoby, które uważają ją za coś tajemniczego, niezbyt bezpiecznego. Jeśli do nich należysz lub znasz kogoś takiego, to proponujemy rozpocząć przygodę z wirtualnymi finansami od skorzystania z karty cyfrowej. Otrzymanie jej zajmuje tylko kilka chwil, wprowadzenie danych podczas dokonywania płatności kartą nie jest trudne, a zaraz po zakończeniu transakcji możesz kartę zastrzec, by mieć pewność, że nikt nie dobierze się do Twoich pieniędzy.

Po kilku próbach, gdy już przekonasz się do zalet bankowości online, przyjdzie czas, byś zastanowił się, w jakim zakresie zechcesz korzystać z bankowości elektronicznej na co dzień, nie od święta, czy na próbę. Zachęcamy, bo wiąże się to z wieloma korzyściami – transakcje realizujesz, kiedy i gdzie chcesz, nie musisz stać w kolejkach w placówkach bankowych, nie ponosisz opłat.

Jeśli jesteś w gronie tych, którzy od dawna korzystają z bankowości elektronicznej i doceniasz jej możliwości, to karta wirtualna z pewnością będzie dla Ciebie kolejnym narzędziem usprawniającym zarządzanie finansami.

Reasumując – wirtualne karty płatnicze do zakupów w Internecie, ale i rzeczywistym świecie, choć istnieją tylko jako ciąg znaków, mają wiele jak najbardziej realnych zalet, przynoszą korzyści każdemu, kto z nich korzysta.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy