Wróć

Podwyżki w Credit Agricole od 1 czerwca 2022 r.

Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych

136 publikacji 751 komentarzy

W serwisie Moneteo zajmuje się ofertą oszczędnościową, dla przedsiębiorców oraz dla dzieci i młodzieży. Odpowiada za weryfikację i aktualność danych. Analizuje bankowe regulaminy, dokumenty oraz przepisy prawne związane z podatkami i sprawami finansowymi.


1 komentarz
Podwyżki w Credit Agricole od 1 czerwca 2022 r.
Spis treści

…No dobrze, bądźmy sprawiedliwi: trochę obniżek również. Czy jednak ucieszą one klientów banku, to już inna sprawa (ktoś z Was używa tokena? Tak? W takim razie macie szczęście).

Na początku kwestia najważniejsza: szykują się podwyżki opłat za prowadzenie rachunku i wypłaty z bankomatów. Zdrożeją najważniejszy rachunek osobisty Konto dla Ciebie, rachunek premium Konto dla Ciebie VIP oraz konta walutowe, a także obsługa kart kredytowych Standard i Silver.

Nie zmienią się natomiast opłaty za prowadzenie studenckiego Konta dla Ciebie MOVE! i młodzieżowego GO!

Od 1 czerwca 2022 r. wzrosną także opłaty za przelew zlecony w oddziale i przez infolinię (zwykły, natychmiastowy, SORBNET itd.), komunikaty SMS od banku, przelew zagraniczny SWIFT, przelew z karty kredytowej, sprawdzenie salda w bankomacie czy powołanie pełnomocnika.

Droższe konta osobiste

Wyższe prowizje czekają właścicieli rachunków osobistych (z wyjątkiem Konta dla Ciebie GO! dla nastolatków, które jest bezwarunkowo darmowe). Przykładowo, za sztandarowy ROR Credit Agricole, czyli Konto dla Ciebie, możesz od czerwca zapłacić 9 zł.

Opłata z konto

Rachunek

Prowadzenie rachunku do 31 maja 2022 r.

Prowadzenie rachunku od 1 czerwca 2022 r.

Konto dla Ciebie

7 zł

9 zł

Konto dla Ciebie VIP

40 zł

50 zł

Konto dla Ciebie MOVE!

3 zł

3 zł (bez zmian)

Konto dla Ciebie GO!

0 zł

0 zł (bez zmian)

Nas najbardziej interesuje jedno: czy opłaty za konto i kartę będzie można tak samo łatwo uniknąć? Na szczęście tak. W przypadku Konta dla Ciebie wystarczy co miesiąc zapewnić wpływ 1000 zł i choć raz zapłacić kartą lub Blikiem na dowolną kwotę.

Z kolei prowizji za korzystanie z Konta dla Ciebie VIP unikniesz, gdy Twój wpływ na rachunek wyniesie 10 tys. zł/mies. lub średniomiesięczne saldo na wszystkich Twoich rachunkach w PLN wyniesie 150 tys. zł.

Drogie konta walutowe

Kiedyś za rachunki w walutach obcych bank pobierał symboliczną prowizję 1 zł miesięcznie, potem wzrosła ona bezwarunkowo do 2 zł (dało się to jeszcze jakoś przełknąć), ale od 1 czerwca 2022 r. ta opłata będzie wynosiła aż 4 zł/mies. I to niezależnie od ROR-u, jaki posiadasz. Opłaty nie można w żaden sposób uniknąć.

Droższe karty debetowe i wypłaty z bankomatów

Mało który bank nie podnosił w ostatnim czasie prowizji za korzystanie z bankomatów obcych (dobrze, że chociaż bankomaty własne wszędzie są zupełnie bezpłatne. Kwestia czasu?). W Credit Agricole ta usługa będzie od 1 czerwca kosztowała nawet 7 zł. 

Opłata z bankomaty

Rachunek

Wypłata z bankomatów obcych do 31 maja 2022 r.

Wypłata z bankomatów obcych od 1 czerwca 2022 r.

Zwolnienie z opłat w miesiącu (bankomaty obce za 0 zł)

Konto dla Ciebie

6 zł

7 zł

  • Wpływ 1000 zł
  • 1 transakcja kartą lub Blikiem

Konto dla Ciebie VIP

0 zł

0 zł (bez zmian)

-

Konto dla Ciebie MOVE!

3 zł

6 zł

Jedna transakcja kartą lub Blikiem

Konto dla Ciebie GO!

3 zł

6 zł

Jedna transakcja kartą lub Blikiem

Jest i dobra wiadomość. Bankomaty obce, w tym wypłaty EUR w strefie EOG, wciąż będą darmowe, o ile spełnisz warunek aktywności: zapewnienie wpływu na rachunek (Konto dla Ciebie) oraz jedna transakcja bezgotówkowa kartą lub Blikiem (Konto dla Ciebie, MOVE! oraz GO!).

Wydanie karty z niestandardową grafiką z katalogu będzie od czerwca kosztowało dla wszystkich kont 15 zł (z wyjątkiem rachunku VIP, w przypadku którego taka karta zawsze była darmowa). Do tej pory młodzi płacili za taką debetówkę 10 zł, od połowy roku nie będzie już żadnej taryfy ulgowej.

Więcej zapłacisz także za sprawdzenie salda w bankomacie: z 5 zł na 6 zł (dotyczy wszystkich rachunków z wyjątkiem VIP).

Podwyżki za przelewy

Od 1 czerwca zdrożeją przelewy zlecane w oddziale i przez infolinię. Podwyżki dotyczą wszystkich rodzajów przelewów, od zwykłego Elixir po wysokokwotowego SORBNET:

Opłaty za przelewy

Przelew w oddziale / przez infolinię

Do 31 maja 2022 r.

Od 1 czerwca 2022 r.

Standardowy Elixir

12 zł

15 zł*

Standardowy SEPA

12 zł

15 zł*

Natychmiastowy Express Elixir

17 zł

20 zł*

SORBNET

30 zł

50 zł

* dla Konta VIP opłata wynosi 0 zł

Dla wszystkich rodzajów kont osobistych zdrożeją również przelewy SWIFT (także w kanałach zdalnych), z 0,25% min. 40 zł, maks. 250 zł na 0,5% min. 60 zł, maks. 300 zł.

Droższe karty kredytowe

Podwyżki nie ominą również kart kredytowych. Przede wszystkim wzrośnie miesięczny koszt obsługi karty Standard i Silver oraz przelewu z rachunku karty. Pojawi się także nowa prowizja za operacje kartą w miejscach takich jak: : kasyna, kasyna internetowe, gry losowe, zakłady bukmacherskie, loterie i totalizatory.

Opłaty za kartę kredytową

Usługa

Opłata do 31 maja 2022 r.

Opłata od 1 czerwca 2022 r.

Obsługa karty (opłata miesięczna)

  • 7,90 zł - karta Silver
  • 4,90 zł - karta Standard
  • 10 zł - karta Silver
  • 8 zł - karta Standard

Przelew z rachunku karty

5%, min. 12,90 zł

6%, min. 12,90 zł*

Płatność kartą w punktach oznaczonych jako: kasyna, totalizatory itp.

Brak opłat

4%, min. 10 zł*

* opłata dotyczy również karty Gold.

Warunki uniknięcia opłaty za korzystanie z kart kredytowych Standard i Silver pozostają bez zmian: wykonanie w danym okresie rozliczeniowym transakcji bezgotówkowych na 400 zł (karta Standard) lub 700 zł (karta Silver).

Wzrost opłat za inne usługi

Za jakie jeszcze usługi zapłacisz więcej od 1 czerwca? Zdrożeją m.in. komunikaty SMS (z 5 zł na 6 zł; nie chodzi tu SMS-y z kodami autoryzacyjnymi, które są darmowe) i ustanowienie bądź modyfikacja pełnomocnictwa do konta (z 15 zł do aż 25 zł).

Zwróć też uwagę na zmiany w kategoriach takich jak cesja, blokada środków, zaświadczenia i opinie – w tych obszarach bank również wprowadzi niemałe podwyżki.

Co się NIE zmieni?

Sprawdźmy teraz, jakie prowizje pozostaną na tym samym poziomie. Nie zapłacisz więcej za korzystanie z karty debetowej, za wypłaty z bankomatów zagranicznych poza strefą EOG, nie zmieni się również prowizja za przewalutowanie (wciąż 4%, czyli i tak drogo). 

Prowadzenie Rachunku Oszczędzam nadal będzie bezpłatne.

Co stanieje od 1 czerwca?

Skoro już jesteśmy przy koncie oszczędnościowym, to warto dodać, że od 1 czerwca przelewy z tego rachunku będą nieco tańsze. W przypadku Konta dla Ciebie koszt operacji spadnie z 10 zł do 8 zł, a z rachunków Move! i GO! – z 5 zł do 4 zł.

Pierwszy w miesiącu przelew pozostaje bezpłatny.

Tańsze dla Konta dla Ciebie będą również abonamenty: za pakiet przelewów ekspresowych, darmowe przelewy z Rachunku Oszczędzam oraz „Bezpieczna karta”. Mniej zapłacisz też za korzystanie z tokena.

W przypadku kart kredytowych Standard i Silver trzeba wspomnieć, że wydanie kart dodatkowych i zamówienie nowego numeru PIN będą całkowicie darmowe.

Nowości w aplikacji CA24 Mobile

W aplikacji mobilnej Credit Agricole (CA24 Mobile) pojawią się nowe funkcje: przelewy SORBNET, SEPA i SWIFT. Informację o ich uruchomieniu bank prześle w specjalnym komunikacie do klientów.

Podsumowanie. Podwyżki w Credit Agricole od 1 czerwca

Po modyfikacjach wprowadzonych 1 czerwca 2022 r. każdy rachunek z aktualnej oferty banku zdrożeje średnio o kilka złotych (z wyjątkiem kont dla młodych: MOVE! oraz GO!). Wzrosną też m.in. opłaty za pobranie gotówki z bankomatów obcych, przelewy w oddziale czy przez infolinię, usługi w rodzaju ustanowienia pełnomocnictwa itp. Wątpliwe, czy w takiej sytuacji obniżka prowizji za korzystanie z tokena będzie skutecznym pocieszeniem.

Najmniej przyjemna zmiana czeka osoby korzystające z rachunków w walucie obcej. Niemożliwa do uniknięcia opłata wzrośnie aż do 4 zł miesięcznie. Niczego nie sugerujemy, ale w innych bankach konta walutowe są za darmo… (Sprawdź ranking kont walutowych.)

Podwyżki za prowadzenie rachunków dotkną też klientów, którzy korzystają z kont pozostających jedynie w obsłudze (niebędących w aktualnej ofercie banku, np. Konto PROSTOoszczędzające). Credit Agricole proponuje im darmową zamianę konta na jeden z wariantów Konta dla Ciebie. Zważywszy na to, że za „stare” rachunki nie można było uniknąć comiesięcznych prowizji, jest to propozycja zdecydowanie warta rozważenia.

Niemniej, warto pamiętać, że warunki zwolnienia z opłat za prowadzenie Konta dla Ciebie i VIP się nie zmienią: wciąż wystarczy 1000 zł wpływu na rachunek i jedna płatność bezgotówkowa na dowolną kwotę. W obecnej sytuacji na rynku są to kryteria dość przyjazne i łatwe do wykonania. Jeżeli więc spełniałeś je do tej pory, to w praktyce od 1 czerwca nic dla Ciebie się nie zmieni: dalej nie będziesz ponosił opłat za prowadzenie konta i wypłatę ze wszystkich bankomatów w kraju.

Jeżeli nie zgadzasz się z zapowiadanymi zmianami, możesz złożyć swój sprzeciw w banku i zamknąć rachunek.

Wykaz zmian znajdziesz na tej stronie.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(1)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
A
Ania
Gość

Najlepsze jest to, że można wypowiedzieć umowę telefonicznie, dawno czekałam na taką okazję, bo jakoś nie po drodze mi na pocztę, a w oddziel zawsze kolejki...

Odpowiedz