Przewodnik po rankingu
Ranking lokat dla firm: metodologia
Lokaty terminowe przedstawione w rankingu ułożone są według wysokości oprocentowania. Ponadto przy każdym depozycie znajdziesz istotne informacje takie jak:
- kwota depozytu (od-do)
- czas trwania lokaty
- wymóg posiadania konta firmowego (lub nie)
- odnawialność bądź nieodnawialność lokaty
- dodatkowe warunki, np. wymóg wpłacenia tzw. nowych środków, wzięcia udziału w promocji itp.
Uzależnienie oprocentowania depozytu od wspomnianych dodatkowych warunków często sprawia, że porównanie lokat dla firm stanowi nie lada problem. Dlatego też dokładamy szczególnych starań, aby te wymogi, od których zależy Twój zysk z lokaty, były skrupulatnie wymienione i klarownie opisane (uwaga! w rankingu nie uwzględniamy lokat dla przedsiębiorstw i spółek).
Jak wybrać najlepszą lokatę dla firmy?
Szukając odpowiedniego depozytu firmowego, nie warto zapominać o warunkach innych niż oprocentowanie. Konieczność korzystania z rachunku dla przedsiębiorcy w tym samym banku, wymagana dodatkowa aktywność na koncie (np. wykonywanie transakcji kartą), wpłata nowych środków – to wszystko liczy się do ostatecznego zysku. Trzeba pamiętać, że bank za każdy niespełniony warunek od razu obniża stawkę oprocentowania.
Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy też rozstrzygnąć, jaką kwotę i na jak długi czas będzie założona lokata. Zamrożenie środków na depozycie długoterminowym może w pewnych okresach dać wyższy zysk niż skorzystanie z depozytu kilkumiesięcznego, warto jednak zdawać sobie sprawę, że im dłuższy będzie czas oszczędzania, tym więcej może się pojawić nieprzewidzianych zdarzeń, w których potrzebna będzie gotówka. Lepiej więc zastanowić się, czy nie otworzyć kilku depozytów po to, aby w razie konieczności zerwać tylko jedną lokatę na mniejszą kwotę, a nie stracić odsetek na pozostałych.
Zakładanie lokaty firmowej
Założenie lokaty firmowej wymaga wpierw otwarcia konta firmowego w danym banku. Bez tego kroku w zasadzie nie ma co myśleć o zdeponowaniu firmowych oszczędności (identyczny wymóg obowiązuje także w przypadku kont oszczędnościowych dla firm).
Gdy już posiadasz rachunek dla przedsiębiorcy, kolejne kroki do otwarcia lokaty zależą od konkretnej oferty. Niektóre depozyty można założyć jedynie w oddziale, inne – tylko przez aplikację mobilną, przy innych nie ma żadnych ograniczeń i możesz wybrać dowolny sposób, jaki Ci odpowiada.
Najlepsze lokaty dla firm
Lokaty firmowe charakteryzują się zazwyczaj gorszymi warunkami niż te oferowane osobom fizycznym, co nie znaczy, że nie można wśród nich znaleźć ciekawej oferty. Niemniej, w porównaniu do depozytów dla osób fizycznych oferta lokat dla przedsiębiorców prezentuje się znacznie ubożej: takich produktów jest zdecydowanie mniej.
Przeglądając propozycje lokat dla osób fizycznych, znajdziemy całe mnóstwo różnego rodzaju promocyjnych ofert skierowanych do nowych klientów. Tymczasem w przypadku lokat dla przedsiębiorców od razu w oczy rzuca się niemal całkowity brak analogicznych propozycji. Jedyny wyjątek stanowią lokaty na nowe środki, objęte wyższym oprocentowaniem.
Oprocentowanie lokat dla firm
W ostatnich latach najlepiej oprocentowane były depozyty długoterminowe, wymagające zamrożenia środków na minimum 12 miesięcy. Od czasu do czasu zdarzają się jednak dobre oferty krótko- i średnioterminowe, przebijające stawką lokaty kilkunastomiesięczne.
Właściciel firmy, pragnący ulokować swoje środki na lokacie, stoi dziś przed poważnym dylematem. Jeśli nie chce ich mrozić na dłuższy okres – nie ma co liczyć na atrakcyjne odsetki. Natomiast jeśli chciałby od swoich pieniędzy otrzymać relatywnie wysoki zysk, powinien rozejrzeć się przynajmniej za 12-miesięczną lokatą lub – ewentualnie – za promocją na nowe środki.
Jak jednak wiemy, przez ten okres w biznesie może zdarzyć się bardzo wiele, począwszy od zawarcia jakiegoś lukratywnego kontraktu, na (odpukać) zagrożeniu bankructwem skończywszy. Dlatego mało który przedsiębiorca może pozwolić sobie na założenie rocznej lub dwuletniej lokaty. Wprawdzie taki depozyt w razie potrzeby da się w każdej chwili zerwać, ale wówczas straci się naliczone odsetki. Zdając sobie z tego sprawę, lepiej już zdeponować pieniądze na krótki czas np. jeden miesiąc. Ale wówczas należy spodziewać się znacznie niższych zysków.
Inne produkty finansowe dla biznesu
Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą mogą Cię również zainteresować:
Komentarze i opinie
(11)w ING nie ma żadnej lokaty z ww.
informacja sprawdzona przez serwis www. oraz przez infolinie
Odpowiedz
To ciekawe, bo dalej są u nich na stronie. Masz JDG?
Odpowiedz
Spółka z o o
Odpowiedz
I korzystasz z Moje ING? I w nim nie widzisz tych lokat?
Odpowiedz
Tak, nie ma ich. Dla pewności zadzwoniłem na infolinie. Potwierdzili. Dla jasności korzystałem z oko na promocji gdzie było ponad 5% . Ale wg tu przedstawionych informacji lokaty powinny być dla obecnych klientów a ich nie ma
Odpowiedz
Lokaty przedstawione w tym rankingu są dostępne tylko dla JDG - w tym prezentowane depozyty ING. ING ma inną ofertę dla spółek.
Odpowiedz
Nie ma żadnej oferty dla obecnych klientów mimo iż w powyższym zestawieniu jest . Wymaganiem jest otwarte konto oszczędnościowe ( mam takie) , patrz wyzej lokata 6m 4.75 lub 12m 5%.
Odpowiedz
Tomaszu, piszesz powyżej, że masz spółkę z o.o. Powyższe oferty ING nie są dla spółek. Dlatego nie widzisz ich w swojej bankowości i nie możesz ich założyć.
Odpowiedz
Dokładnie - na stronie banku https://www.ing.pl/male-firmy/oszczednosci/lokaty-terminowe-dla-malych-firm jest wyraźnie napisane "To jest oferta dla jednoosobowych działalności gospodarczych, które korzystają z uproszczonych zasad księgowości." Ja mam JDG i założyłam lokatę bez problemu.
Odpowiedz
Pani Justyno, Ale gdzie w ofercie powyżej to jest napisane ? Jest „konto dla firm” - firmy ograniczają się do jdg ? Jdg to praktycznie nie firmy tak poza tematem
Odpowiedz
Kasia napisała Ci wyżej - na stronie ING sam podaje, że te lokaty są dla JDG. Miej pretensje do banku, a nie do redaktorów.
Odpowiedz