Przewodnik po rankingu
Atrakcyjność usług finansowych – a do takich należy również odroczenie płatności – zazwyczaj da się ocenić na podstawie kilku kryteriów, które mają w konkretnym przypadku największe znaczenie. To one definiują nasze oczekiwania, są podstawą do porównania i dokonania ostatecznego wyboru.
Sprawdź, jakie czynniki są kluczowe w kontekście w rankingu płatności odroczonych.
Jak tworzymy ranking odroczonych płatności?
Analizując oferty płatności internetowych z odroczonym terminem spłaty, zwracamy szczególną uwagę na kilka aspektów opisanych poniżej.
W tym miejscu zaznaczmy jednak, że – poza obiektywnymi kryteriami, które jasno wynikają z informacji udostępnianych przez dostawców usługi – w rankingu uwzględniamy także popularność poszczególnych rozwiązań wśród użytkowników.
Warunki odroczenia
W kontekście warunków istotny jest przede wszystkim okres, w którym korzystamy z odroczenia płatności za darmo – liczony jest on od momentu złożenia zamówienia i trwa standardowo 30 dni. Jeśli jest on dłuższy, działa to na duży plus analizowanej oferty.
Kolejny czynnik to kwota, której płatność można odroczyć – dokładny limit ustalany jest dla każdego klienta z osobna na podstawie oceny zdolności kredytowej, czasem musi się on mieścić w ustalonych przez dostawcę „widełkach”. Bywa, że limit dotyczy pojedynczego zakupu, a czasem określa maksymalną kwotę, którą klient może swobodnie dysponować (nawet, jeśli korzysta z odroczenia kilku transakcji jednocześnie).
Koszty
O ile spłata w okresie pierwszych 30 dni (czasem więcej) co do zasady nie generuje kosztów, to opcje przedłużenia terminu spłaty i płatności w ratach – już tak. W tym kontekście analizujemy także elastyczność, m.in. czy klient może wybrać dogodną dla siebie liczbę rat.
Należy mieć na uwadze, że opóźnienia w spłacie zadłużenia generują koszty odsetkowe z tego tytułu. Na ten aspekt również uczulamy w przypadku konkretnych ofert.
Dostępność i udogodnienia
Nawet najkorzystniejsza oferta nie zachęci nas do odroczenia płatności, jeśli zwyczajnie nie będzie ona dostępna w interesującym nas sklepie. Właśnie dlatego sprawdzamy, ile sklepów współpracuje z dostawcą usługi i jaka jest ich różnorodność.
W tej kategorii doceniamy też podmioty oferujące możliwość czytelnego zarządzania płatnościami w aplikacji mobilnej, płatności w sklepach stacjonarnych (np. dzięki karcie fizycznej), opcję otrzymywania powiadomień o zbliżającym się terminie spłaty oraz rabaty dla klientów.
Odroczone płatności w Polsce
Obecnie obserwujemy prawdziwy rozkwit odroczonych płatności w naszym kraju. Wraz ze wzrostem dostępności w sklepach internetowych rośnie zarówno liczba, jak i łączna wartość transakcji realizowanych tą metodą.
Nasz ranking zawiera najciekawsze oferty dostawców płatności odroczonych. Ze względu na dynamikę rozwoju branży spodziewamy się, że będzie on stale rozszerzany o kolejne rozwiązania. Z uwagą przyglądamy się również projektowi w ramach popularnych transakcji Blik (Blik Płacę Później) – jak widać, tradycyjne banki, współtwórcy Blika, również czują wiatr zmian i nie chcą zostać w tyle.
Odroczona płatność dla firm
Choć ranking tworzymy w oparciu o rozwiązania dostępne dla klientów indywidualnych, to warto mieć świadomość, że dynamiczny rozwój płatności odroczonych zaowocował także oferowaniem ich przedsiębiorcom.
Firmy, które często stoją przed koniecznością dokonania nieplanowanego zakupu, a jednocześnie chcą uniknąć choćby drobnych problemów z utrzymaniem płynności finansowej, są zainteresowane tą usługą w nie mniejszym stopniu niż osoby fizyczne. Uzyskanie finansowania w tradycyjnym banku również dla nich może być uciążliwe, więc prostsza alternatywa i w tym przypadku bywa kusząca.
Dostępność płatności odroczonych dla firm jest coraz większa – już teraz oferują je najwięksi przedstawiciele rynku e-commerce w Polsce.
Opinie o odroczonych płatnościach
Doświadczenia klientów związane z korzystaniem z odroczonych płatności (podobnie jest zresztą w przypadku każdej innej usługi finansowej) są w dużej mierze zależne od tego, z czyjej oferty mieli okazję korzystać. Jest sprawą oczywistą, że największy wpływ na opinie mają takie kwestie jak opłaty, wygoda, a nawet „jakość” kontaktu z instytucją, która udzieliła odroczenia.
Co do samego mechanizmu takich płatności, to są one powszechnie uznawane za przydatne, a nieustanne pojawianie się na tym rynku kolejnych podmiotów wskazuje jednoznacznie, że zapotrzebowanie na tę usługę wciąż rośnie. Jeśli i Ty chciałbyś poznać zalety płatności odroczonych, to powyższy ranking z pewnością Ci w tym pomoże.
Alternatywy dla płatności odroczonych
Płatności odroczone mogą być odpowiednią formą finansowania dla Ciebie. Jednak istnieją inne opcje, które warto rozważyć — w zależności od Twoich celów i przewidywanego okresu korzystania z pieniędzy:
Komentarze i opinie
(8)Ja ostatnio skorzystałem z BLIK Płacę Później - dla mnie spoko, czekam na kolejne sklepy.
Odpowiedz
Można zapłacić Blik płacę później za Brokuła, sprawdzone ;D
Odpowiedz
A co z usługą Blik Płacę Później?
Odpowiedz
Wreszcie coś w tym temacie ruszyło – dostęp do płatności odroczonych w ramach Blika otrzymali klienci VeloBanku przy zakupach na platformie VeloMarket. Skala na ten moment jest zatem zbyt mała, by uwzględniać Blik Płacę Później w rankingu, ale teraz sprawy prawdopodobnie nabiorą większego tempa. Monitorujemy sytuację.
Odpowiedz
A coś ciekawego jest na VeloMarket?
Odpowiedz
To już zależy od potrzeb klienta ;) Najprościej rzecz ujmując, VeloMarket oferuje asortyment przyjazny środowisku.
Odpowiedz
Twisto się strasznie popsuło jeśli chodzi o koszty i plany, ale jedno im trzeba przyznać, że mają najbardziej rozbudowaną usługę. Mimo to pewnie stracą (jeśli już nie tracą) na znaczeniu przy coraz silniejszej konkurencji. Skoro nawet banki wchodzą w odroczenie płatności...
Odpowiedz
Oni swego czasu mocno zdobywali klientów promocjami i na tym na pewno zdobyli popularność. Pewnie sporo tych użytkowników ostatecznie mimo wszystko zostało, bo rezygnacja z Twisto to nie taka prosta sprawa - wiem z doświadczenia ;)
Obecnie jak już odraczam płatność, to z Allegro Pay, ale chyba sprawdzę też, jak to działa w Aliorze.
Odpowiedz