Płatności Google Pay i Portfel Google

Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych

54 publikacje 4456 komentarzy

Na Moneteo.com zajmuje się tematami oszczędnościowymi i walutowymi, skupiając się na kontach oszczędnościowych i walutowych oraz lokatach terminowych. Obserwuje rynek, dbając przy tym o aktualność danych. Do jej zawodowych zadań należy także kontakt z Czytelnikami.


104 komentarze Płatności Google Pay i Portfel Google
Spis treści

Jak działa Google Pay?

Google Pay to system płatności mobilnych opracowany przez firmę Google. Wcześniej usługa bazowała na aplikacji o tej samej nazwie, w której można było dodać karty płatnicze i lojalnościowe – stąd jej podobieństwo do cyfrowego portfela. W lipcu 2022 r. aplikacja Google Pay zmieniła się w Portfel Google, dzięki czemu klienci zyskali nowe funkcje (niektóre dopiero będą dostępne).

Obecnie Google Pay to część aplikacji o nazwie Portfel Google. Przy transakcjach np. w sklepach internetowych wciąż spotkasz się z “Google Pay” jako metodą płatności.

Google Pay działa w oparciu o technologię HCE i służy do płatności zbliżeniowych telefonem tak, jak tradycyjną kartą debetową czy kartą kredytową. Dzięki temu nie musisz nosić przy sobie "plastiku”, bowiem dla banków płatności Google Pay są tożsame z płatnościami kartą. Dodajmy, że możliwość płacenia przez Google Pay masz wszędzie tam, gdzie widnieje znaczek płatności zbliżeniowych (tzw. falka).

Symbol płatności zbliżeniowych
Symbol płatności zbliżeniowych

Portfel Google w Polsce

Google już wcześniej zapowiadało zmiany w swoim systemie płatności mobilnych, chcąc rozszerzyć jego możliwości. Małą rewolucję mogliśmy zaobserwować w lipcu 2022 r., kiedy to pierwsi użytkownicy na swoich telefonach zamiast aplikacji Google Pay ujrzeli Portfel Google, czyli aplikację, która zastąpiła tę dotychczasową.

Czym jest i jak działa Portfel Google?

Portfel Google co do zasady nie różni się w swoim działaniu od aplikacji Google Pay. Można do niego dodać nie tylko karty debetowe i kredytowe, ale także:

  • bilety na wydarzenia,
  • karty pokładowe,
  • bilety na przejazdy,
  • klucze cyfrowe,
  • kupony zniżkowe.

Usługa Google Pay z kolei służy wyłącznie do płatności za zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych.

Karty płatnicze w Google Pay
Karty płatnicze w Google Pay

Czy Portfel Google i Google Pay to to samo?

Niekoniecznie. Można powiedzieć, że Portfel Google to aplikacja, której częścią jest Google Pay jako metoda płatności. Pierwsza jest nadrzędna, można bowiem do niej dodać także karty lojalnościowe czy bilety komunikacji miejskiej, druga zaś służy tylko do opłacania zakupów.

Czy portfel Google zastąpi Google Pay? Zależy, jak na to spojrzymy. Pod kątem nazewnictwa samej aplikacji do płatności to już się stało, bowiem jedna zastąpiła drugą. Co do samej usługi, którą można płacić w sklepach, jak na razie zostaje Google Pay, które jest rozpoznawalne na całym świecie.

W dalszej części tekstu zajmiemy się Google Pay jako metodą płatności.

Jak płacić Google Pay?

Wymagania techniczne aplikacji portfel Google zależą od Twojego urządzenia. Wystarczy posiadać telefon z systemem Android w wersji min. 5.0 (Lollipop) oraz modułem NFC (użytkownicy iPhoneów mogą skorzystać z bliźniaczej usługi Apple Pay). Poza tym powinieneś być klientem jednego z banków, który wdrożył u siebie płatności mobilne od Google (patrz niżej).

Instalacja Google Pay

Kolejnym krokiem - dość oczywistym – jest posiadanie Konta Google (inaczej – adresu mailowego w Google), które jest wymagane do poprawnego działania telefonu z Androidem i umożliwia pobranie aplikacji Portfel Google (jest ona darmowa). Sam program możesz pobrać ze sklepu Google Play.

Warto również pamiętać o ustawieniu Google Pay jako domyślnego sposobu do płatności telefonem. Na etapie instalacji można to zrobić od razu. Później powinniśmy wejść w ustawienia NFC na smartfonie i wybrać portfel Google Pay do transakcji zbliżeniowych telefonem.

Dodawanie karty płatniczej

Do prawidłowego działania usługi musimy jeszcze wykonać jeden krok konfiguracyjny, czyli podpiąć kartę płatniczą. Wystarczy podać jej dane, pamiętając przy tym o sprawdzeniu poprawności informacji umieszczonych na "plastiku". W nowszych modelach telefonów, zamiast ręcznego przepisywania numeru karty, można zrobić zdjęcie - potem wystarczy tylko wpisać jej datę ważności oraz kod CVC/CVV. Jeśli dodamy więcej kart, będziemy mogli wybrać domyślną kartę, którą będziemy dokonywać płatności.

Dodawanie karty do Google Pay
Dodawanie karty do Google Pay

Następnie należy zweryfikować kartę, czyli podać kod SMS otrzymany od banku, który jest jej wystawcą.

Co ciekawe, w mBanku z karty w Google Pay można korzystać, zanim faktycznie ją otrzymamy; wszystko dzięki integracji usługi z aplikacjami mobilnymi banku. Ponadto klienci mogą podpiąć wydaną kartę płatniczą w aplikacji mBanku bez instalowania Google Pay; podobnie wygląda to np. w Alior Banku czy Getin Banku.

Proces płatności w sklepie stacjonarnym

A jak wygląda sam proces płatności przez Google Pay? Naszym zdaniem jest to naprawdę proste i wygląda tak jak płatność kartą (jeśli terminal płatniczy obsługuje płatności zbliżeniowe, to pozwala także na opłacanie zakupów przez Google Pay). Nie musimy nawet uruchamiać aplikacji - wystarczy wybudzić telefon i zbliżyć do terminala w sklepie. Przy transakcjach powyżej 100 zł należy dodatkowo odblokować telefon. Jeśli płatność przebiegła pomyślnie, na ekranie smartfona powinno wyświetlić się jej potwierdzenie (przykład niżej).

Potwierdzenie płatności Google Pay w sklepie stacjonarnym
Potwierdzenie płatności Google Pay w sklepie stacjonarnym

W aplikacji sprawdzisz także historię transakcji, ale tylko tych dokonanych przez Google Pay.

Szczegóły transakcji w Google Pay
Szczegóły transakcji w Google Pay

Proces płatności w sklepie internetowym / aplikacji mobilnej

Przez Google Pay można również płacić w sklepach internetowych i w aplikacjach mobilnych Allegro, Uber, Pyszne.pl czy Google Play (wykaz wszystkich takich miejsc znajdziesz także tutaj). Podczas wyboru formy zapłaty wskazujemy Google Pay i zatwierdzamy płatność; nie trzeba dodatkowo logować się do banku czy potwierdzać płatności PIN-em, jednak podczas płatności w sklepie internetowym może być konieczne podanie kodu przesłanego SMS-em od banku (w ramach zabezpieczenia transakcji) bądź zatwierdzenie operacji odciskiem palca, jeśli w aplikacji mobilnej mamy ustawioną taką formę weryfikacji.

Płatność przez Google Pay w aplikacjach
Płatność przez Google Pay w aplikacjach

Dodatkowe funkcje

Obecnie aplikacja Portfel Google pozwala dodać karty lojalnościowe, a nawet bilety do kina. Na poniższej grafice widać, że obejmuje to karty różnych sklepów, np. Biedronka, Empik, Rossmann itd.

Karty lojalnościowe w Google Pay
Karty lojalnościowe w Google Pay

Smartwatch z Google Pay

Google Pay dostępne jest również na smartwatchach z systemem Wear OS 2. Konfiguracja płatności niewiele różni się tej przeprowadzanej na telefonie: wystarczy posiadać zegarek z NFC i dostępnymi płatnościami GPay (np. Samsung Galaxy Watch, Fossil)  oraz zainstalować na urządzeniu aplikację Google Pay. Dodawanie karty także wygląda podobnie i wymaga ustawienia blokady ekranu, a podczas samej płatności trzeba otworzyć GPay.

Ważne: Jeśli kartę dodamy na zegarku, to nie pojawi się już ona w aplikacji na telefonie!

W jakich bankach zapłacę przez Google Pay?

W Polsce Google Pay (jeszcze jako Android Pay) pojawiło się jesienią 2016 r. Obecnie usługa jest dostępna w ofercie następujących banków:

Google Pay pośrednio dostępne jest także w Banku Millennium. Pośrednio, ponieważ dotyczy to tylko klientów dawnego eurobanku, który od 11 listopada 2019 r. jest częścią Millennium. Karty kredytowe eurobanku dodane do portfela Google przed tą datą dalej funkcjonują i można nimi płacić za pomocą telefonu. Z Bankiem Millennium powiązana jest także aplikacja zakupowa Goodie - wydawane w jej ramach karty również można dodać do GPay.

Do Google Pay można również dodać karty fintechów takich jak Revolut, Curve, Twisto.

Bezpieczeństwo

Część z Was pewnie zastanawia się, czy płatności Google Pay są bezpieczne. To pytanie jest całkowicie uzasadnione - bezpieczeństwo w przypadku transakcji jest kwestią absolutnie kluczową. Naszym zdaniem Google Pay jest równie bezpieczne (o ile nie bardziej) co płatność tradycyjną kartą. Twórcy usługi zadbali o to poprzez tzw. tokenizację. Po dodaniu karty jej numer zostaje zastąpiony przez wirtualny ciąg cyfr. W trakcie płatności sprzedawca otrzymuje wygenerowany, unikatowy token - który reprezentuje naszą kartę – oraz jednorazowy kryptogram, który działa jak hasło. Oba te elementy są konieczne do poprawnego przeprowadzenia transakcji.

Wymogiem bezpieczeństwa podczas konfiguracji Google Pay jest również ustawiona blokada ekranu telefonu. Jeśli nasz smartfon nie jest w ten sposób chroniony przed niepowołanym użyciem, nie będziemy mogli korzystać z usługi, zatem warto pamiętać o tym kroku podczas instalowania aplikacji.

Wspomnijmy jeszcze o jednej kwestii związanej z Google Pay. Opinie użytkowników wskazują, że kwestia zabezpieczenia, jakim jest blokada ekranu, wymaga dopracowania, bowiem w niektórych smartfonach moduł NFC można włączyć nawet przy zablokowanym urządzeniu (ściągając górną belkę). W razie utraty takiego telefonu osoba niepożądana może skorzystać z GPay na nasz koszt, co oczywiście nie powinno mieć miejsca. Warto sprawdzić, jak wygląda to w naszym przypadku i odpowiednio skonfigurować smartfon.

O czym warto pamiętać?

Korzystanie z aplikacji Google Pay jest bezpłatne. Warto jednak pamiętać, że bank wciąż może pobierać opłaty za kartę debetową, którą podłączyliśmy do tej usługi. To, że nasza karta jest w telefonie jako wirtualny numer, nie oznacza, że nie ponosimy żadnych kosztów za jej używanie! Na szczęście dla banków transakcje przez Google Pay są na równi z tymi dokonanymi kartą płatniczą, zatem jeśli bank pozwala nam uniknąć opłaty za kartę przez wykonanie transakcji bezgotówkowych, to dzięki płatnościom Google Pay łatwiej będzie spełnić taki warunek.

Jeśli posiadamy kilka kart w aplikacji, uważajmy, którą ustawiamy jako domyślną. Może się okazać, że w konkretnej sytuacji chcieliśmy użyć innego "plastiku" (np. karty debetowej zamiast kredytowej) i w efekcie obciążyliśmy kartę, na której mieliśmy za mało środków.

Portfel Google Pay wciąż na topie

Nie da się ukryć, że karta płatnicza w telefonie to modny i popularny sposób płatności w sklepach i Internecie. W naszym kraju Google Pay jest już dostępny w 22 bankach i 7 innych instytucjach (np. Revolut, N26), które aktywnie go promują, a kolejne rozważają wdrożenie usługi.

Płacenie przez Google Pay przebiega prosto i bezpiecznie - wystarczy dodać w aplikacji swoją kartę płatniczą, uruchomić moduł NFC w telefonie, a potem tylko zbliżyć urządzenie do terminala w sklepie. Nie należy jednak zapominać przy tym o bezpieczeństwie telefonu; blokada ekranu to minimum wymagane przez Google, jednak ten mechanizm nie jest pozbawiony wad (do płatności wystarczy wybudzenie telefonu, a nie odblokowanie!). Warto o tym pamiętać i wyłączać NFC, kiedy nie korzystamy z płatności zbliżeniowych telefonem.

Nie ulega wątpliwości, że Google Pay (i jego bliźniak Apple Pay) są obecnie na topie i powoli wypierają z banków konkurencyjne metody płatności (HCE). Kiedy klient i tak posiada kartę debetową, to podpięcie “plastiku” do portfela Google może być wygodniejszą opcją niż logowanie się do aplikacji banku i zamawianie wirtualnej karty HCE. Swego czasu pojawiały się także promocje, gdzie Google i jego partnerzy zachęcali nas do płatności przez Google Pay – niestety obecnie takie akcje dla użytkowników aplikacji odeszły w zapomnienie, a szkoda, bo dla obecnych klientów banków była to czasem jedyna szansa na drobny bonus.

Z Google Pay możesz płacić zbliżeniowo telefonem, w aplikacjach mobilnych i na stronach internetowych. Cały proces przebiega sprawnie i wygodnie, co doceniają sami klienci. Do pełni szczęścia brakuje tylko potwierdzania transakcji biometrią, jednak tu dostrzegamy pozytywne zmiany. Płatności przez Google Pay powyżej 100 zł można już potwierdzać na swoim telefonie, a nie terminalu sprzedawcy. Wystarczy odblokować telefon, a transakcja zostanie autoryzowana. Mamy nadzieję, że kolejne miesiące przyniosą nam kolejne interesujące aktualizacje aplikacji Portfel Google.

Oceń artykuł
5
(3 oceny)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(104)
Sortuj odNajnowszych
  • Najnowszych
  • Najstarszych
Dodaj swój komentarz...
T
Teresa
Gość

Ciekawa sprawa... mimo że korzystam na codzień z iphona mogę nadal korzystać z google pay, który miałam zainstalowany na poprzednim telefonie z androidem :)

Odpowiedz

P
paladinek
Gość
@Teresa

Ale... jak?? Przecież to dwa różne systemy. Jak iPhone widzi to, co miałaś na telefonie z Androidem? xd

Odpowiedz

T
Teresa
Gość
@paladinek

Nie doprecyzowałam, że chodzi mi o płatności internetowe :D

Odpowiedz

B
Beata
Gość

Do tej pory płaciłam telefon bez google Pay. Aktualnie po zmianie telefonu nie mogę płacić zbliżeniowo ponieważ pojawia się komunikat o konieczności zainstalowania google portfela. Nie chcę tej aplikacji. W telefonie mam ustawione płatności NFC. Co mogę zrobić żeby płacić zbliżeniowo jak do tej pory bez dodatkowej apki? Nadmienię, że chodzi o płatności kartą Revolut.

Odpowiedz

T
technik
Gość
@Beata

Jak przepraszam płaciłaś wcześniej? Pamiętasz, co miałaś wybrane do płatności NFC w ustawieniach telefonu?

Odpowiedz

A
Anna
Gość

Dzień dobry. Podzielam kartę kredytową Banku PKO BP do google pay I za każdym razem kiedy place pobierana jest opłata 4 zł. Nie jest to chyba żadna weryfikacja ponieważ nie jest zwracane te 4 zł. Nigdzie w internecie nie znalazłam odpowiedzi na to pytanie. Kwota 4 zł nie jest też zależna od waluty w jakiej płace, ani kwoty.

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Anna

W tabeli opłat i prowizji PKO BP nie widzę pozycji, która mogłaby mieć zastosowanie w takiej sytuacji. Proponuję napisać reklamację i poprosić bank o wyjaśnienie dlaczego taka opłata jest pobierana.

Odpowiedz

M
Mariusz
Gość
@Krzysztof Duliński

Mam dokładnie to samo (Revolut)

Ktoś, coś?

Odpowiedz

R
Regina
Gość

ostatnio na wyciagu z konta pojawila mi sie platnosc NA RZECZ(KONTO) Google temperary hold za platnosc karta- jak pobierane sa te oplaty( za kazda platnosc czy miesiecznie?) i w jakiej wysokosci?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Regina

Wygląda to na obciążenie czasowe w celu weryfikacji karty, które powinno zostać anulowane po kilku dniach. Czy płaciłaś gdzieś kartą pierwszy raz?

Odpowiedz

M
Magda
Gość

Przeczytałam większość komentarzy, ale nie znalazłam odpowiedzi na pytanie: czy podpiętą kartą konta walutowego (w euro) płaci się za granicą bez dodatkowych kosztów? Dziękuję z góry za odpowiedź

Odpowiedz

B
bankowicz
Gość
@Magda

Nie zawsze, bo to zależy od banku - płatność zbliżeniowa telefonem wygląda jak płatność zwykłą kartą. Jeśli dla Twojego konta walutowego bank pobiera np. prowizję za przewalutowanie, to przy GPay też to pobiorą. Dlatego najlepiej płacić w walucie konta.

Odpowiedz

D
Dziki
Gość

A jak z bezpieczeństwem i wyciekiem danych na Gplay ?? Ja mam IKo i jakoś mam święty spokój...

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Dziki

Szczerze, to nie są mi znane przypadki takich wycieków. Podczas płatności przez Google Pay numer karty jest stokenizowany, więc sprzedawca w żaden sposób nie może go poznać.

Odpowiedz

A
Adam
Gość
@Aldona Derdziak

Nie zgodzę się z tą Pani opinią. U mnie kilka miesięcy temu włamano się na moje konto google, do którego były podpięte 2 karty (z 2 różnych banków) i zostały

skradzione 2 kwoty (złodzieje wystawili faktury na fikcyjne usługi reklamowe). Po reklamacji do google i banków kwoty zostały odzyskane, ale karty musiałem zamknąć, zamówić nowe i oczywiście wszystko "odpiąć" od portfela google! Pragnę wszystkich ostrzec - nie udostępniajcie Swoich kart w google, wystarczy że ktoś jedynie się na nie włamie i jesteście załatwieni!

Odpowiedz

B
bankowicz
Gość
@Adam

Nie demonizujmy od razu. To, co Cię spotkało, to co innego niż wyciek z Google Pay. Ktoś Ci się włamał na konto Google, ale tam nie można podejrzeć danych kart, bo są ukryte. Nie wiem, jaki był cały mechanizm kradzieży, ale procedury zadziałały i odzyskałeś kasę.

Odpowiedz

A
Adam
Gość
@bankowicz

Nie procedury zadziałały tylko ja działałem ze "strachem". Nie odzyskałbym kasy z automatu. Jeżeli ktoś mi się włamał na konto google to właśnie podpięte tam karty nie są w żaden sposób chronione!!! Wniosek jest taki, że bez podpięcia pod googlePay nie zapłacimy zbliżeniowo, a samo "jedynie" włamanie na zwykłe konto google otwiera złodziejom wrota na szeroko (gucio nie ma żadnej ochrony) Samo właśnie wejście na to konto jest jak włamanie na konto jakiegokolwiek banku. Nie demonizuję, do ubiegłego roku korzystałem z płatności NFC ponad 2 lata w banku mBank i "BGŻ" a na google włamał mi się ktoś z Irlandii. Wróciłem do plastiku, mimo że jestem zwolennikiem nowoczesnych technologii, i przestrzegam jeszcze raz - ZASTANÓWCIE SIĘ TRZY RAZY zanim podepniecie kartę pod googlePay!

Odpowiedz

M
moa coś powstać nowego
Gość
@Adam

Sprawców złapano? Bo przecież wiadomo że to albo pracownicy firmy albo przewoźnik dostawca internetu albo służby.

Oczywiście jeżeli poprawnie użytkowałeś telefon i internet w sensie nie logowałeś się no do publicznego wifi lub nie klikałeś w linki nieznane lub nie zabezpieczyłeś telefonu fizycznie np hasłem pinem lub palcem lub twarzom i jeszcze aplikacje też najlepiej. I nie dałeś dostępu komuś z otoczenia do hasła. Ciekawa historia podasz jakiś konkret? Dziwne jest na prawde że tak wiele w Polsce jest takich "włamań" i zero sprawców.

Odpowiedz

E
emek
Gość

Dla mnie to trochę czarna magia. Może dlatego, że nigdy NFC nie było dla mnie priorytetem. Niedawno zmieniłem telefon. A że jest w nim NFC to postanowiłem zacząć korzystać. Podpiąłem kartę ING, Revolut i Curve.

Mam kilka pytań/wątpliwości. Może ktoś mnie oświeci (albo podlinkuje inny artykuł). Będę wdzięczny.

1. Z artykułu dowiedziałem się, że transakcje powyżej 100zł wymagają wprowadzenia PINu. U mnie PIN nie jest wymagany. Coś mam źle ustawione? Wolałbym jednak autoryzować transakcje powyżej pewnej kwoty (najchętniej powyżej 50zł ale w ostateczności powyżej 100zł też może być).

2. W aplikacji ING i w Revolucie miałem karty wirtualne i fizyczne. Mam wrażenie, że po wprowadzenia kart do google pay (ale tych fizycznych) są one już w aplikacji niedostępne. Tak ma być?

3. Skoro Revolut i ING w swoich aplikacjach mają karty wirtualne to zakładam, że dopuszczali inny sposób płacenia niż google pay. Jest jakaś alternatywa?

Odpowiedz

B
bankowicz
Gość
@emek

1. To może być kwestia starego telefonu albo systemu. U mnie transakcje powyżej 100 zł wymagają tylko wybudzonego telefonu.

2. Tego Ci nie powiem, ale ING nie ma kart wirtualnych - ma tylko kartę Visa, której można użyć do płatności telefonem jako HCE.

3. Nie rozumiem niestety, doprecyzujesz?

Odpowiedz

E
emek
Gość
@bankowicz

1. Moto edge30 i android 12. Raczej więc nowy telefon.

2. Jest karta mastecard w telefonie. Pewnie źle się wyraziłem.

3. Już znam odpowiedź. W ing można płacić przez NFC bez udziału google pay. W revolucie nie ma takiej możliwości. W curve chyba też się nie da.

Odpowiedz

B
bankowicz
Gość
@emek

Chodzi Ci o to, że w apce ING można zapisać kartę w Google Pay i potem tak płacić bez instalowania apki GPay?

Odpowiedz

E
emek
Gość
@bankowicz

Raczej nie o to. W opcjach NFC teraz mam ustawioną płatność domyślną: moje ing.

Płaciłem dzisiaj za zakupy powyżej 100zł. Terminal wymagał kodu PIN. Jest już więc bezpieczniej.

Na dniach google wprowadził apkę google portfel. Korci mnie przetestować.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@emek

Z tego, co wiemy, "następca" Google Pay, czyli Portfel, na razie działa tak samo. Wciąż można płacić zbliżeniowo, dodawać karty lojalnościowe. Nowością ma być możliwość podglądu stanu środków np. na karcie podarunkowej czy dodawanie biletów lotniczych, na wydarzenia itd.

Odpowiedz

J
Jano
Gość

Dzień dobry, chciałbym zapytać jak wygląda sytuacja z Google Pay w przypadku zmiany telefonu? Zmieniam aparat i przekładam obecną kartę SIM do nowego telefonu. Czy po zainstalowaniu na nowym telefonie appki Google Pay - następuje jakieś "rozpoznanie" karty, czy też potrzebna jest konfiguracja od podstaw?

Przepraszam za powyższe pytania, ale do tej pory sporadycznie używałem GP i nie mam doświadczenia z "przenoszeniem" aplikacji "finansowych" pomiędzy telefonami;)

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam:)

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Jano

Przy zmianie urządzenia karty powinny wciąż być widoczne w Google Pay, jednak trzeba będzie dla każdej z nich dokończyć weryfikację, czyli podać CVV i datę ważności, a następnie potwierdzić SMS-em z banku.

Odpowiedz

J
Jano
Gość
@Aldona Derdziak

Dziękuję Pani bardzo za odpowiedź:) Mam jeszcze jedno pytanie, a mianowicie czy do Google Pay można dodać jedynie swoje własne karty, czy też np. kartę żony również mogę dodać na moim telefonie?

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam:)

Odpowiedz

M
Magda
Gość
@Jano

Technicznie to możesz, ale nie powinno udostępniać się danych swojej karty nikomu ;)

Odpowiedz

J
Jano
Gość
@Magda

No wiadomo, że tak się nie powinno robić;) Ale skoro można.... to spróbuję;) Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź:)

Odpowiedz

R
Rafał
Gość

Posiadam zegarek Samsung Galaxy Watch 4(z WearOS) i czy mogę płacić GooglePay bez internetu?

Odpowiedz

P
paladinek
Gość
@Rafał

A sprawdzałeś, czy się da? :)

Odpowiedz

R
Rafał
Gość
@paladinek

Da się bez internetu bo sprawdzałem 3 dni temu?

Odpowiedz

R
Rafał
Gość

Będzie kiedyś możliwość płaceniem google pay w banku millennium dla klientów inwidualnych

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Rafał

Kibicujemy, by banki oferowały swoim klientom jak najwięcej metod płatności. Wdrożenie ich zależy już od samej instytucji finansowej, jak tylko wiemy o wprowadzeniu przez jakiś bank nowego rozwiązania, niezwłocznie aktualizujemy opis związanych z nim produktów/usług.

Bank Millennium już od kilku miesięcy zapowiada wdrożenie Google Pay. Jak dotąd udostępnił tę usługę przedsiębiorcom. Data jej wdrożenia dla klientów indywidualnych nie jest znana.

Odpowiedz

M
Magdalena
Gość

Wczoraj opłaciłam CDA z google Pay , dziś mam skradzione środki z karty . Zdążyłam zablokować bo kontakcie z bankiem który zauważył dziwna transakcje na koncie ale część środków skradziono. Nigdy więcej google Pay.

Odpowiedz

P
paladinek
Gość
@Magdalena

Przykro mi, że Cię to spotkało, ale nie sądzę, aby to była wina Google Pay. Nie ma pewności, że to był powód kradzieży środków z karty, dane mogły wyciec w inny sposób - przy płatności Google Pay dane karty nie są w żaden sposób ujawniane.

Odpowiedz

M
Magdalena
Gość

Wczoraj skorzystałam z google Play. Dziś mam skradzione środki z kart która była przypisana i korzystalam z niej tylko w tej aplikacji.

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Magdalena

W takiej sytuacji powinnaś zastrzec kartę podpiętą do Goole Pay w banku, który jest jej wydawcą oraz skorzystać z procedury reklamacyjnej, tzw. chargeback.

Odpowiedz

M
Michał
Gość

czemu nie moge przelać srodków z salda google pay na konto bankowe


Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Michał

O jakim saldzie mówisz? Google Pay opiera się na przypisanych kartach płatniczych, nie da się go zasilić jak e-portmonetki.

Odpowiedz

K
Kamila
Gość

Dlaczego gdy zapłaciłam zbliżeniowo przez Google pay to z konta pobrało mi więcej pieniędzy niż powinno?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Kamila

Trudno odpowiedzieć na Twoje pytanie nie znając szczegółów transakcji. Być może nastąpiło z jakiegoś powodu przewalutowanie, może były jakieś inne okoliczności, np. usterka w systemie transakcyjnym banku.

Proponuję złożenie reklamacji w banku z dokładnym opisem okoliczności dokonania transakcji.

Odpowiedz

M
Marek
Gość

Nie polecam google pay zero bezpieczeństwa na zablokowanym telefonie idzie sciągnąć górne menu tzw belka rozwijana i kliknąć ikonę NFC na i już złodziej może płacić bo w POLSCE można płacić do 100 zł wystarczy wybudzić ekran nie trzeba odblokowywać,górne menu można zablokować ale gdy telefon jest zablokowany można wejść przez aparat na blokowanym telefonie i rozwinąć menu od góry i włańczyć NFC i płacić zero bezpieczeństwa.

Odpowiedz

P
paladinek
Gość
@Marek

Nie do końca tak jest. Ja mam Samsunga i o ile górny pasek da się wyciągnąć na zablokowanym ekranie, to już NFC nie włączysz. Sprawdziłam, po naciśnięciu ikonki NFC musiałam odblokować telefon, a że Google Pay wymaga przynajmniej ustawionego wzoru odblokowania, to złodziej niekoniecznie na niego trafi.

Odpowiedz

M
Marek
Gość
@paladinek

No to brawo Samsung nie każdy telefon jednak tak ma ona Xiaomi w domu mają Luke i normalnie idzie klikając NFC poprzez belkę

Odpowiedz

P
paladinek
Gość
@Marek

Wtedy zostaje Ci albo pilnować telefonu, albo ukryć NFC w górnej belce. Może to jakiś sposób?

Odpowiedz

M
Marek
Gość
@paladinek

Ukrycie górnej belki nie daje zbyt wiele bo w każdym telefonie jest luka bezpieczeństwa i wystarczy na zablokowanym telefonie kliknąć aparat i wchodzisz do belki tzw górne menu poprzez aparat często poprzez skrut aparatu na blokadzie telefonu.

Odpowiedz

P
paladinek
Gość
@Marek

Tak, wiem, ale nawet wtedy u mnie nie mogę włączyć NFC, bo działa sam aparat i i tak muszę odblokować telefon.

Nie chodziło mi o ukrycie całej górnej belki, tylko ikonki NFC. U mnie te skróty na górnej belce mogę ustawiać.

Odpowiedz

M
Marek
Gość
@paladinek

Tak skrót idzie ukryć poprzez edycję ale i tak można na zablokowanym telefonie spowtotem dodać skrut i go włączyć,czyli zero bezpieczeństwa google pay.ktos bierze telefon i włącza NFC i płaci bez blokady ,skoro w Samsungu nie można włączyć NFC na zablokowanym telefonie to brawo Samsung w większości przypadków idzie,zatem google pay wcale nie jest bezpieczne jak mówią i się chwalą.

Odpowiedz

P
paladinek
Gość
@Marek

Tylko że to nie chodzi o Google Pay, ale zabezpieczenia telefonu. Sama usługa jest w porządku, płacę w ten sposób i nie narzekam. Uwagi można mieć właśnie do producentów telefonów, którzy umożliwiają - jak u Ciebie - zmianę takich ustawień bez odblokowania telefonu.

Odpowiedz

M
Marek
Gość
@paladinek

Nie jestem do końca pewnym czy to wina telefonu,mój syn ma taki sam i konto w mbanku on musi odblokować telefon by kupić lizaka ja mogę tylko wybudzić ekran i już place zależy od banku nie polecam credit Agricole

Odpowiedz

A
Antoni
Gość
@Marek

Włączenie NFC nie oznacza, że można za cokolwiek zapłacić telefonem. Urządzenie musi wiedzieć co ma z sygnałem z czytnika zrobić - do tego potrzebna jest aplikacja bankowa bądź Google Pay. Żadna z tych aplikacji nie jest dostępna z poziomu "Lock Screen" (a skrót do aplikacji z poziomu Lock Screen i tak oznacza, że trzeba telefon odblokować, aby z niej skorzystać).

Android 12 ma, oczywiście, ikonkę portfela (GPay), ale jest to system w wersji Beta, której żaden bank nie zaakceptuje.

Odpowiedz

P
paladinek
Gość
@Antoni

Dokładnie. A aplikacja będzie tym bardziej potrzebna, jak chcesz zmienić kartę do płatności przez GPay.

Odpowiedz

M
marek
Gość
@Antoni

Wpolsce do 100 zł można płacić na zablokowanym telefonie wystarczy wybudzić ekran co potwierdza google , Natomias t mając zablokowany telefon sciągamy belkę i klikamy ikonę NFC i płacimy tracąc 100zł na rzecz złodzieja

Odpowiedz

B
bankowicz
Gość

Nie polecam płatności GPay kartą Citi w Internecie. Wczoraj za pierwszym podejściem pojawiło się powiadomienie z apki Citi, ale po kliknięciu w nie nic się nie wydarzyło... Dobrze że sklep umożliwił ponowną płatność - wtedy wszystko się udało. Mają sporo do poprawy, bo np. w Santanderze płaciłem tak samo i całość bez zarzutu.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@bankowicz

Spotkałam się z podobnymi opiniami o płatnościach w Citi. Jak widać to "sport" dla ludzi o silnych nerwach ;)

Odpowiedz

A
Ania
Gość
@bankowicz

mam na to sposób, bo niestety tak jak piszesz miałam w 90% przypadków ;) jak zalogujesz się w aplikacji citi przed transakcją google pay to nie ma problemu z autoryzacją

Odpowiedz

B
bankowicz
Gość
@Ania

Dzięki za podpowiedź, następnym razem tak spróbuję.

Odpowiedz

M
Magda
Gość

czy zeby placić google pay muszę mieć kartę, którą można płacić zbliżeniowo? co jeżeli tą funkcję zablokowałam sobie w aplikacji?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Magda

To może zależeć od banku i odrębnych regulacji dotyczących dodawania i używania kart w ramach Google Pay. Przykładowo, że w mBanku będzie można korzystać z GPay przy zablokowanej zbliżeniowości na karcie. Najlepiej sprawdzić to w praktyce u siebie, zanim wybierzemy się na zakupy tylko z telefonem.

Odpowiedz

M
Magda
Gość
@Aldona Derdziak

a wiesz może jak jest w ing?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Magda

W ING możesz dodać kartę Visa zbliżeniowa, ale jeśli wyłączysz zbliżeniowość, nie zapłacisz przez Google Pay.

Odpowiedz

M
Magda
Gość
@Aldona Derdziak

super, dzięki za info

Odpowiedz

P
Paweł
Gość

sprawdzałem na stronie Millenium że obsługują płatności google, to jak to w końcu jest. Mógłby napisać jakiś posiadacz rachunku, bo się mocno zastanawiam nad zmianą z Mbanku.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Paweł

Gdzie widziałeś taką informację? Posiadacze kont w Millennium nie mogą korzystać z Google Pay, ale są jeszcze klienci dawnego eurobanku, dla których GPay było wcześniej dostępne.

Odpowiedz

P
paladinek
Gość

Czy komuś z Was udało się już zapłacić przez GP powyżej 100 zł i zatwierdzić transakcję na smartfonie?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@paladinek

To na razie nieoficjalne informacje, ale dochodzą do nas głosy, że niektórym użytkownikom się udało. Możliwe, że Google wprowadza to testowo dla wybranych kart i banków.

Odpowiedz

P
paladinek
Gość
@Aldona Derdziak

Google mi dziś wyświetliło powiadomienie, że transakcje ponad 100 zł mogę potwierdzić zwykłym odblokowaniem telefonu. No ciekawe...

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@paladinek

Też to widziałam i jestem ciekawa, jak zadziała w praktyce. Z doświadczenia wiem, że np. terminale w Żabce mają często problem z płatnościami przez GPay, okaże się, jak będzie to funkcjonować na innych urządzeniach.

Odpowiedz

R
Radosław
Gość

Jakie firmy zegarków udostępniają płatności Google Pay?

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Radosław

Jest ich trochę ? Osobiście korzystam z Garmin Pay, ale z tego, co się orientuję, udostępnienie Google Pay w zegarku to nie tyle kwestia firmy, co konkretnych modeli. Przed zakupem zegarka należy sprawdzić w specyfikacji, czy obsługuje on ten rodzaj płatności.

Odpowiedz

Z
Zbigniew
Gość
@Michał Radzimiński

Nie rozumiem. Czy zegarkiem Garmina mogę płacić zarówno przez Garmin Pay jak i Google Pay?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Zbigniew

Zegarek Garmina jest dedykowany właśnie do Garmin Pay. Google Pay z reguły jest używane na smartfonach.

Odpowiedz

K
Krystian
Tester
@Aldona Derdziak

Głównie, ale nie tylko ?

Co do zegarków z GPay, to jest tego sporo: Fossil, Kors, Garett, Samsung... - generalnie interesuje Cię smartwatch z NFC i kompatybilny z Android Wear OS.

Odpowiedz

K
Kevin.C
Gość

W jaki sposób można płacić GP przez Internet? Chodzi mi o to czy jest to możliwe tylko w aplikacji czy także przez przeglądarkę.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Kevin.C

Na pewno jest to możliwe, mi udało się przy płatności w Multikinie. O ile pamiętam, to na początku, po załadowaniu PayU, była tam opcja GPay. Wybrałam ją, wskazałam kartę, którą chcę zapłacić i gotowe (możliwe, że w międzyczasie trzeba też zalogować się do konta Google). W aplikacjach mobilnych też można zapłacić przez Google Pay (np. w Pyszne.pl, Empiku itd) - wtedy cały proces jest szybszy :)

Odpowiedz

K
Krystian
Tester
@Kevin.C

Dodam, usługą Google Pay można zarządzać także od strony przeglądarki, gdzie możemy powiązać karty płatnicze ze swoim kontem Google - https://pay.google.com/

Płatność jest dwuetapowa: wybieramy (logujemy się) na swoje konto Google, a następnie wybieramy kartę, jaką chcemy płacić. Zwykle już na wstępie podane są domyślne ustawienia (konto Google i karta) więc całość sprowadza się do jednego kliknięcia "Akceptuj".

Gdy korzystamy z płatności internetowych przez Google Pay nie musimy nawet posiadać telefonu z Androidem. GP działa wówczas, jak internetowa portmonetka na karty :)

Odpowiedz

J
Jacek
Gość

Moje pytanie dotyczy płatności Google Pay w zegarku. Czy to działa na tej samej zasadzie?

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@Jacek

Płatność zegarkiem to Garmin Pay. Zasada jest dość podobna do Google Pay - do portfela Garmin Pay trzeba dodać kartę i potem można korzystać z jej funkcjonalności "płacąc" nadgarstkiem.

Kto wie, czy za jakiś czas znane obecnie sposoby płatności nie odejdą do lamusa. Amazon złożył wniosek patentowy dotyczący terminala pozwalającego płacić... dłonią :)

Odpowiedz

P
pytanie
Gość
@najlepszekonto.pl

A można płacić Google Pay przez Fitbit?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@pytanie

Nie - Fitbit działa podobnie jak Garmin Pay i też polega na płatności zegarkami. Każda metoda działa odrębnie.

Odpowiedz

T
Tymonix 007
Gość

Jeżeli mam na Google Play np 30 zł(z kodu) czy mogę zapłacić tymi pieniędzmi za pomocą Google pay?

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@Tymonix 007

Według naszej wiedzy, m.in. w oparciu o informacje na stronie usługi Google Play i warunków wykorzystania związanych z nią kart podarunkowych, nie ma takiej możliwości. Środki będące do dyspozycji w Google Play można wykorzystać na rzeczy oferowane w tej usłudze.
Google Pay to rodzaj płatności mobilnej wymagającej "podpięcia" karty płatniczej. Wówczas korzysta się ze środków dostępnych na tej karcie

Odpowiedz

P
pomadziarz
Gość

Chciałbym zapytać, ile trwa przelew robiony na inne konto bankowe niż mam ja poprzez Google Pay? I ile trwa przelew na inne konto bankowe płacąc kartą płatniczą w internecie ?

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@pomadziarz

Przez Google Pay nie dokonamy przelewu, możemy tylko płacić kartą przypisaną do Google Pay. W obu przypadkach, zarówno płacąc w Internecie kartą w tradycyjny sposób, jak i przez Google Pay, środki z karty zostaną pobrane od razu. To, kiedy trafią na konto sprzedawcy, zależy już od organizacji przetwarzającej transakcję.

Odpowiedz

K
kierzko
Gość

Podłączyłem kartę Revolut do GPay`a na której są 2 r-nki PLN i Euro. W pierwszym sklepie zapłaciłem 44zł i pobrało z karty 44zł natomiast w drugim sklepie zapłaciłem 225zł ale tym razem pobrało 241,91zł, Na paragonie (First Data Polcard) widnieje przewalutowanie na USD czyli pobrało w USD ale że nie mam r-nku w USD więc prawdopodobnie Revolut ponownie przewalutował na PLN i w rezultacie pobrało z karty 241,91zł. Terminal nie pytał o PIN, poszło szybko, sprawnie za jednym przytuleniem do terminala. W związku z tym mam pytanie czy można w jakiś sposób zabezpieczyć transakcję przed takimi sztuczkami wielmożnych e-payaców, którzy nieuczciwie wyciągają kasę? Rozmawiałem tel. z FD Polcard, wtedy pan powiedział że należy złożyć reklamację u sprzedawcy etc.

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@kierzko

To niestety wygląda jak problem nie tyle z Revolutem, co z usługą DCC na terminalu First Data. To dziwne, że zwykła płatność w złotówkach została pośrednio przewalutowana na USD. Kontakt ze sprzedawcą może pomóc, ale niewykluczone, że reklamację trzeba będzie wnieść do First Data.

Odpowiedz

P
Poziom Poziomski
Gość

Własnie przeszedłem z ios na android....google pay nie jest bezpieczne. Jak sami napisaliście: wystarczy 'wybudzić' telefon żeby zapłacić więc jak ktoś go ukradnie może płacić po 50 pln bez problemu. Apple pay wymaga zawsze użycia odciska palca-moim zdaniem lepsze rozwiązanie.
Nie wiem też jak z obsługą wielu kart. Co jeśli chcę tym razem zapłacić inną kartą niż domyślna? Muszę zmieniać? W apple po użyciu odcisku palca masz domyślną kartę "na wierzchu" ale możesz zmienić na inną "w locie".

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@Poziom Poziomski

Korzystanie z Google Pay wymaga ustawienia przynajmniej blokady ekranu, ale istotnie - jak piszesz - jeśli będziemy mieli aktywne NFC i stracimy telefon, to złodziej może użyć urządzenia do płatności. Ja osobiście wyłączam NFC, kiedy go nie używam, więc nie mam tego problemu :)

Co do obsługi wielu kart - w nowszych wersjach Androida jest opcja, gdzie przy dłuższym naciśnięciu ikonki Google Pay wyświetla nam się lista kart i wtedy możemy wybrać, którą chcemy zapłacić.

[Aldona]

Odpowiedz

P
Poziom Poziomski
Gość
@najlepszekonto.pl

O, dziękuję za informację z listą kart. Mam Pixela 3a więc i android najnowszy. Muszę się przyjrzeć przy kolejnej płatności. Dzięki!

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@Poziom Poziomski

Cieszę się, że mogliśmy pomóc :)

[Aldona]

Odpowiedz

F
FazZi. PL
Gość

Są jakieś elektroniczne portfele które można zasilić sms-em?

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@FazZi. PL

Niestety nic nam nie wiadomo o takich portfelach :( Może ktoś z naszych Czytelników pomoże?

Odpowiedz

L
Lena
Gość

Znalazłam u Was na stronie artykuł:

https://moneteo.com/artykuly/platnosci-mobilne
jest tam bardzo interesująca tabela - na kiedy są te dane?

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@Lena

Tabelę staramy się aktualizować na bieżąco, a ponadto cyklicznie sprawdzamy jej poprawność.

Odpowiedz

V
vinchi
Gość

Witam, mnie z kolei interesuje aspekt bezpieczeństwa płatności Google pay w aplikacjach. O ile przy płatnościach zbliżeniowych weryfikacja odbywa się na etapie odblokowania telefonu, to podczas płatności na allegro itp. żadnej weryfikacji i potwierdzenia pinem lub odciskiem palca nie ma miejsca. Tutaj pytanie, co jeśli okaże się że dana aplikacja zleca (wyłudza) płatności bezgotówkowe w tle???

Testowałem również Apple Pay i tutaj finalizując zakup w aplikacjach musimy autoryzować odciskiem palca w/w płatność.

Odpowiedz

D
Doris
Gość
@vinchi

A z ciekawości, w jakim banku masz kartę powiązaną z Google Pay? Bo u mnie (Getin Bank) jest weryfikacja i jet to powiązane z 3-D Secure. Transakcję muszę każdorazowo potwierdzić smsem.

Odpowiedz

J
Joanna
Gość
@vinchi

Czy jeśli mamy dwa telefony, które posiadają te same konta Google to podpinajac kartę płatniczą do jednego z ich jest ona udostępniona również na drugi telefon (bez jej fizycznego wprowadzenia)?

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@Joanna

Sprawdzimy to i wrócimy z odpowiedzią :)

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@najlepszekonto.pl

Przy korzystaniu z Google Pay na nowym urządzeniu, po uruchomieniu aplikacji (przy włączonym Internecie) powinna pojawić się lista kart według stanu ze starego telefonu. Różnica jest jednak taka, że trzeba będzie ponownie dokończyć konfigurację płatności. Dla każdej z kart będzie to kod CVC/CVV i weryfikacja w banku (zwykle kodem SMS).

Odpowiedz

P
Piotr Mróz
Gość

Nie zgodzę się z autorem artykułu, Google Pay nie jest wygodne z kilku względów. Wymaga hasła na telefon, jeśli nie chcemy go używać mamy problem. Jeśli mamy zrootowany telefon możemy prawie zapomnieć o możliwości skorzystania z Google Pay. (Magisk może być lekiem na tę dolegliwość) prawdopodobnie internet także jest wymagany, jeśli nie wyprowadzcie mnie z błędu. Ogólnie jest gorzej niż było! SHIT!

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@Piotr Mróz

Hasło nie jest konieczne do korzystania z Google Pay. Z naszych testów wynika, że wystarczy blokada ekranu ustalonym wzorem. A rootowanie telefonu niestety jest ryzykownym krokiem i producenci oprogramowania mogą blokować używanie aplikacji na takim sprzęcie.

Wszystko zależy tu od naszych preferencji. Jeśli chcemy płacić telefonem i jesteśmy w stanie zaakceptować wymogi danej usługi, może to być przydatne i wygodne. Jeśli nie - pozostaje tradycyjna karta płatnicza :)

Odpowiedz

P
Piotr Mróz
Gość
@najlepszekonto.pl

Płatność telefonem działa u mnie bez zarzutów od 2015 do marca 2018 z chwilową przerwa gdy zmuszony zostalem męczyć się z Android Pay, teraz to wrócilo w postaci Google Pay. Programiści przekombinowali, nie myśląc o tych najbardziej wymagających użytkownikach telefonów z rootem. Google ma u mnie wielkiego minusa, wszystko chcą wiedzieć i sterować tym... Hasła na cały telefon mnie nie interesują jedynie na poszczególne apk, telefon bez roota także.
Nie wazne ktory, najnowszy telefon np.S9 na rynku nie daje takich mozliwosci co dwa modele nizszy S7 z rootem. Pozdrawiam

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@Piotr Mróz

Na szczęście oprócz Google Pay jest jeszcze tradycyjne HCE oferowane przez niektóre banki. Jeśli nie chcemy udostępniać Google naszych danych, a wolimy płacić telefonem, zostaje właśnie HCE lub Blik :)

Odpowiedz