Płatności Google Pay i Portfel Google

Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych

51 publikacji 4474 komentarze

Na Moneteo.com zajmuje się tematami oszczędnościowymi i walutowymi, skupiając się na kontach oszczędnościowych i walutowych oraz lokatach terminowych. Obserwuje rynek, dbając przy tym o aktualność danych. Do jej zawodowych zadań należy także kontakt z Czytelnikami.


101 komentarzy
Płatności Google Pay i Portfel Google
Spis treści

Jak działa Google Pay?

Google Pay to system płatności mobilnych opracowany przez firmę Google. Wcześniej usługa bazowała na aplikacji o tej samej nazwie, w której można było dodać karty płatnicze i lojalnościowe – stąd jej podobieństwo do cyfrowego portfela. W lipcu 2022 r. aplikacja Google Pay zmieniła się w Portfel Google, dzięki czemu klienci zyskali nowe funkcje (niektóre dopiero będą dostępne).

Obecnie Google Pay to część aplikacji o nazwie Portfel Google. Przy transakcjach np. w sklepach internetowych wciąż spotkasz się z “Google Pay” jako metodą płatności.

Google Pay działa w oparciu o technologię HCE i służy do płatności zbliżeniowych telefonem tak, jak tradycyjną kartą debetową czy kartą kredytową. Dzięki temu nie musisz nosić przy sobie "plastiku”, bowiem dla banków płatności Google Pay są tożsame z płatnościami kartą. Dodajmy, że możliwość płacenia przez Google Pay masz wszędzie tam, gdzie widnieje znaczek płatności zbliżeniowych (tzw. falka).

Symbol płatności zbliżeniowych
Symbol płatności zbliżeniowych

Portfel Google w Polsce

Google już wcześniej zapowiadało zmiany w swoim systemie płatności mobilnych, chcąc rozszerzyć jego możliwości. Małą rewolucję mogliśmy zaobserwować w lipcu 2022 r., kiedy to pierwsi użytkownicy na swoich telefonach zamiast aplikacji Google Pay ujrzeli Portfel Google, czyli aplikację, która zastąpiła tę dotychczasową.

Czym jest i jak działa Portfel Google?

Portfel Google co do zasady nie różni się w swoim działaniu od aplikacji Google Pay. Można do niego dodać nie tylko karty debetowe i kredytowe, ale także:

  • bilety na wydarzenia,
  • karty pokładowe,
  • bilety na przejazdy,
  • klucze cyfrowe,
  • kupony zniżkowe.

Usługa Google Pay z kolei służy wyłącznie do płatności za zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych.

Karty płatnicze w Google Pay
Karty płatnicze w Google Pay

Czy Portfel Google i Google Pay to to samo?

Niekoniecznie. Można powiedzieć, że Portfel Google to aplikacja, której częścią jest Google Pay jako metoda płatności. Pierwsza jest nadrzędna, można bowiem do niej dodać także karty lojalnościowe czy bilety komunikacji miejskiej, druga zaś służy tylko do opłacania zakupów.

Czy portfel Google zastąpi Google Pay? Zależy, jak na to spojrzymy. Pod kątem nazewnictwa samej aplikacji do płatności to już się stało, bowiem jedna zastąpiła drugą. Co do samej usługi, którą można płacić w sklepach, jak na razie zostaje Google Pay, które jest rozpoznawalne na całym świecie.

W dalszej części tekstu zajmiemy się Google Pay jako metodą płatności.

Jak płacić Google Pay?

Wymagania techniczne aplikacji portfel Google zależą od Twojego urządzenia. Wystarczy posiadać telefon z systemem Android w wersji min. 5.0 (Lollipop) oraz modułem NFC (użytkownicy iPhoneów mogą skorzystać z bliźniaczej usługi Apple Pay). Poza tym powinieneś być klientem jednego z banków, który wdrożył u siebie płatności mobilne od Google (patrz niżej).

Instalacja Google Pay

Kolejnym krokiem - dość oczywistym – jest posiadanie Konta Google (inaczej – adresu mailowego w Google), które jest wymagane do poprawnego działania telefonu z Androidem i umożliwia pobranie aplikacji Portfel Google (jest ona darmowa). Sam program możesz pobrać ze sklepu Google Play.

Warto również pamiętać o ustawieniu Google Pay jako domyślnego sposobu do płatności telefonem. Na etapie instalacji można to zrobić od razu. Później powinniśmy wejść w ustawienia NFC na smartfonie i wybrać portfel Google Pay do transakcji zbliżeniowych telefonem.

Dodawanie karty płatniczej

Do prawidłowego działania usługi musimy jeszcze wykonać jeden krok konfiguracyjny, czyli podpiąć kartę płatniczą. Wystarczy podać jej dane, pamiętając przy tym o sprawdzeniu poprawności informacji umieszczonych na "plastiku". W nowszych modelach telefonów, zamiast ręcznego przepisywania numeru karty, można zrobić zdjęcie - potem wystarczy tylko wpisać jej datę ważności oraz kod CVC/CVV. Jeśli dodamy więcej kart, będziemy mogli wybrać domyślną kartę, którą będziemy dokonywać płatności.

Dodawanie karty do Google Pay
Dodawanie karty do Google Pay

Następnie należy zweryfikować kartę, czyli podać kod SMS otrzymany od banku, który jest jej wystawcą.

Co ciekawe, w mBanku z karty w Google Pay można korzystać, zanim faktycznie ją otrzymamy; wszystko dzięki integracji usługi z aplikacjami mobilnymi banku. Ponadto klienci mogą podpiąć wydaną kartę płatniczą w aplikacji mBanku bez instalowania Google Pay; podobnie wygląda to np. w Alior Banku czy Getin Banku.

Proces płatności w sklepie stacjonarnym

A jak wygląda sam proces płatności przez Google Pay? Naszym zdaniem jest to naprawdę proste i wygląda tak jak płatność kartą (jeśli terminal płatniczy obsługuje płatności zbliżeniowe, to pozwala także na opłacanie zakupów przez Google Pay). Nie musimy nawet uruchamiać aplikacji - wystarczy wybudzić telefon i zbliżyć do terminala w sklepie. Przy transakcjach powyżej 100 zł należy dodatkowo odblokować telefon. Jeśli płatność przebiegła pomyślnie, na ekranie smartfona powinno wyświetlić się jej potwierdzenie (przykład niżej).

Potwierdzenie płatności Google Pay w sklepie stacjonarnym
Potwierdzenie płatności Google Pay w sklepie stacjonarnym

W aplikacji sprawdzisz także historię transakcji, ale tylko tych dokonanych przez Google Pay.

Szczegóły transakcji w Google Pay
Szczegóły transakcji w Google Pay

Proces płatności w sklepie internetowym / aplikacji mobilnej

Przez Google Pay można również płacić w sklepach internetowych i w aplikacjach mobilnych Allegro, Uber, Pyszne.pl czy Google Play (wykaz wszystkich takich miejsc znajdziesz także tutaj). Podczas wyboru formy zapłaty wskazujemy Google Pay i zatwierdzamy płatność; nie trzeba dodatkowo logować się do banku czy potwierdzać płatności PIN-em, jednak podczas płatności w sklepie internetowym może być konieczne podanie kodu przesłanego SMS-em od banku (w ramach zabezpieczenia transakcji) bądź zatwierdzenie operacji odciskiem palca, jeśli w aplikacji mobilnej mamy ustawioną taką formę weryfikacji.

Płatność przez Google Pay w aplikacjach
Płatność przez Google Pay w aplikacjach

Dodatkowe funkcje

Obecnie aplikacja Portfel Google pozwala dodać karty lojalnościowe, a nawet bilety do kina. Na poniższej grafice widać, że obejmuje to karty różnych sklepów, np. Biedronka, Empik, Rossmann itd.

Karty lojalnościowe w Google Pay
Karty lojalnościowe w Google Pay

Smartwatch z Google Pay

Google Pay dostępne jest również na smartwatchach z systemem Wear OS 2. Konfiguracja płatności niewiele różni się tej przeprowadzanej na telefonie: wystarczy posiadać zegarek z NFC i dostępnymi płatnościami GPay (np. Samsung Galaxy Watch, Fossil)  oraz zainstalować na urządzeniu aplikację Google Pay. Dodawanie karty także wygląda podobnie i wymaga ustawienia blokady ekranu, a podczas samej płatności trzeba otworzyć GPay.

Ważne: Jeśli kartę dodamy na zegarku, to nie pojawi się już ona w aplikacji na telefonie!

W jakich bankach zapłacę przez Google Pay?

W Polsce Google Pay (jeszcze jako Android Pay) pojawiło się jesienią 2016 r. Obecnie usługa jest dostępna w ofercie następujących banków:

Google Pay pośrednio dostępne jest także w Banku Millennium. Pośrednio, ponieważ dotyczy to tylko klientów dawnego eurobanku, który od 11 listopada 2019 r. jest częścią Millennium. Karty kredytowe eurobanku dodane do portfela Google przed tą datą dalej funkcjonują i można nimi płacić za pomocą telefonu. Z Bankiem Millennium powiązana jest także aplikacja zakupowa Goodie - wydawane w jej ramach karty również można dodać do GPay.

Do Google Pay można również dodać karty fintechów takich jak Revolut, Curve, Twisto.

Bezpieczeństwo

Część z Was pewnie zastanawia się, czy płatności Google Pay są bezpieczne. To pytanie jest całkowicie uzasadnione - bezpieczeństwo w przypadku transakcji jest kwestią absolutnie kluczową. Naszym zdaniem Google Pay jest równie bezpieczne (o ile nie bardziej) co płatność tradycyjną kartą. Twórcy usługi zadbali o to poprzez tzw. tokenizację. Po dodaniu karty jej numer zostaje zastąpiony przez wirtualny ciąg cyfr. W trakcie płatności sprzedawca otrzymuje wygenerowany, unikatowy token - który reprezentuje naszą kartę – oraz jednorazowy kryptogram, który działa jak hasło. Oba te elementy są konieczne do poprawnego przeprowadzenia transakcji.

Wymogiem bezpieczeństwa podczas konfiguracji Google Pay jest również ustawiona blokada ekranu telefonu. Jeśli nasz smartfon nie jest w ten sposób chroniony przed niepowołanym użyciem, nie będziemy mogli korzystać z usługi, zatem warto pamiętać o tym kroku podczas instalowania aplikacji.

Wspomnijmy jeszcze o jednej kwestii związanej z Google Pay. Opinie użytkowników wskazują, że kwestia zabezpieczenia, jakim jest blokada ekranu, wymaga dopracowania, bowiem w niektórych smartfonach moduł NFC można włączyć nawet przy zablokowanym urządzeniu (ściągając górną belkę). W razie utraty takiego telefonu osoba niepożądana może skorzystać z GPay na nasz koszt, co oczywiście nie powinno mieć miejsca. Warto sprawdzić, jak wygląda to w naszym przypadku i odpowiednio skonfigurować smartfon.

O czym warto pamiętać?

Korzystanie z aplikacji Google Pay jest bezpłatne. Warto jednak pamiętać, że bank wciąż może pobierać opłaty za kartę debetową, którą podłączyliśmy do tej usługi. To, że nasza karta jest w telefonie jako wirtualny numer, nie oznacza, że nie ponosimy żadnych kosztów za jej używanie! Na szczęście dla banków transakcje przez Google Pay są na równi z tymi dokonanymi kartą płatniczą, zatem jeśli bank pozwala nam uniknąć opłaty za kartę przez wykonanie transakcji bezgotówkowych, to dzięki płatnościom Google Pay łatwiej będzie spełnić taki warunek.

Jeśli posiadamy kilka kart w aplikacji, uważajmy, którą ustawiamy jako domyślną. Może się okazać, że w konkretnej sytuacji chcieliśmy użyć innego "plastiku" (np. karty debetowej zamiast kredytowej) i w efekcie obciążyliśmy kartę, na której mieliśmy za mało środków.

Portfel Google Pay wciąż na topie

Nie da się ukryć, że karta płatnicza w telefonie to modny i popularny sposób płatności w sklepach i Internecie. W naszym kraju Google Pay jest już dostępny w 22 bankach i 7 innych instytucjach (np. Revolut, N26), które aktywnie go promują, a kolejne rozważają wdrożenie usługi.

Płacenie przez Google Pay przebiega prosto i bezpiecznie - wystarczy dodać w aplikacji swoją kartę płatniczą, uruchomić moduł NFC w telefonie, a potem tylko zbliżyć urządzenie do terminala w sklepie. Nie należy jednak zapominać przy tym o bezpieczeństwie telefonu; blokada ekranu to minimum wymagane przez Google, jednak ten mechanizm nie jest pozbawiony wad (do płatności wystarczy wybudzenie telefonu, a nie odblokowanie!). Warto o tym pamiętać i wyłączać NFC, kiedy nie korzystamy z płatności zbliżeniowych telefonem.

Nie ulega wątpliwości, że Google Pay (i jego bliźniak Apple Pay) są obecnie na topie i powoli wypierają z banków konkurencyjne metody płatności (HCE). Kiedy klient i tak posiada kartę debetową, to podpięcie “plastiku” do portfela Google może być wygodniejszą opcją niż logowanie się do aplikacji banku i zamawianie wirtualnej karty HCE. Swego czasu pojawiały się także promocje, gdzie Google i jego partnerzy zachęcali nas do płatności przez Google Pay – niestety obecnie takie akcje dla użytkowników aplikacji odeszły w zapomnienie, a szkoda, bo dla obecnych klientów banków była to czasem jedyna szansa na drobny bonus.

Z Google Pay możesz płacić zbliżeniowo telefonem, w aplikacjach mobilnych i na stronach internetowych. Cały proces przebiega sprawnie i wygodnie, co doceniają sami klienci. Do pełni szczęścia brakuje tylko potwierdzania transakcji biometrią, jednak tu dostrzegamy pozytywne zmiany. Płatności przez Google Pay powyżej 100 zł można już potwierdzać na swoim telefonie, a nie terminalu sprzedawcy. Wystarczy odblokować telefon, a transakcja zostanie autoryzowana. Mamy nadzieję, że kolejne miesiące przyniosą nam kolejne interesujące aktualizacje aplikacji Portfel Google.

Oceń artykuł
5
(2 oceny)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos