Przewodnik po rankingu
Giełdy kryptowalut stanowią dziś centralną część całego ekosystemu aktywów cyfrowych. To za ich pośrednictwem możesz handlować bitcoinami, ale również altcoinami, takimi jak ethereum, litecoin, cardano czy ripple. Sęk w tym, że obecnie funkcjonuje kilkaset kryptogiełd, co sprawia, że znalezienie najlepszej nie jest proste. Dlatego członkowie naszej redakcji, którzy od lat zajmują się inwestycjami, opracowali założenia metodologiczne, na podstawie których wskazali najkorzystniejsze – ich zdaniem – giełdy kryptowalut.
Jak tworzymy ranking giełd kryptowalut?
Ranking opracowaliśmy z myślą głównie o polskich początkujących i średniozaawansowanych inwestorach, dlatego premiuje on giełdy, które oferują ważne dla nich produkty i usługi.
W praktyce, analizując oferty kryptogiełd, bierzemy pod uwagę wszystkie najważniejsze dla inwestora elementy, w tym koszty i bezpieczeństwo handlu, możliwości inwestycyjne czy funkcjonalność platformy giełdowej. Dodatkowo uwzględniamy to, czy dana giełda oferuje polską obsługę, pary z polskim złotym, a także możliwość dokonywania swobodnych wpłat i wypłat w rodzimej walucie.
Ustalając kolejność miejsc w zestawieniu, poza wspomnianymi obszarami, bierzemy też pod uwagę popularność poszczególnych ofert. W ten sposób chcemy niejako uwzględnić to, jaki stosunek mają do nich nasi użytkownicy. Istnieją bowiem platformy z dobrymi parametrami, które z różnych powodów (np. z uwagi na krótką historię działalności, głośne afery) nie cieszą się zainteresowaniem. Są też giełdy, które nie mają najlepszej oferty, ale z uwagi np. na dobry marketing czy brak kontrowersji związanych z ich działalnością, są chętnie wybierane przez inwestorów.
Główne kryteria oceny giełd kryptowalut
Poniżej opisaliśmy szczegółowo parametry ofert, do których przywiązujemy największą wagę, oraz określiliśmy ich wpływ na ocenę atrakcyjności poszczególnych propozycji.
O naszej ocenie końcowej decydują następujące czynniki:
-
atrakcyjność opłat, czyli prowizje i inne koszty,
-
bogactwo oferty, a więc liczba coinów i dostępność handlu z dźwignią,
-
funkcjonalność i jakość handlu na giełdzie,
-
bezpieczeństwo korzystania z giełdy.
Pora wyjaśnić, co konkretnie analizujemy w tych czterech obszarach.
Atrakcyjność opłat
Na najważniejsze koszty składają się przede wszystkim pobierane prowizje transakcyjne, a także opłaty za wypłatę oraz ewentualną wpłatę środków (najczęściej jest bezpłatna). Samo założenie i prowadzenie konta na giełdzie praktycznie zawsze jest darmowe.
Największą wagę przywiązujemy do prowizji za handel na kryptowalutach, ale w swoich kalkulacjach uwzględniamy również stawki dla transakcji z dźwignią. Koszty wypłaty środków pieniężnych uważamy za nieco mniej istotne, bowiem jest to rzadziej wykonywana operacja.
Maksymalne prowizje za transakcje na kryptowalutach wahają się od 0,1 do 0,5% wartości transakcji, przy czym warto podkreślić, że praktycznie każda giełda różnicuje stawki ze względu na wielkość obrotów użytkowników. Inwestorzy, którzy w ciągu miesiąca zawierają transakcje o średniej wartości kilku milionów złotych mogą liczyć nawet na kilkukrotnie niższe opłaty. Co więcej, giełdy zwykle stosują nieco inne stawki dla prowizji maker (dotyczy realizacji uprzednio złożonego zlecenia kupna/sprzedaży) oraz prowizji taker (pobieranej w przypadku zrealizowania już istniejącej oferty innego użytkownika). Ta pierwsza jest nieco niższa, bowiem obejmuje zlecenia, które wspierają płynność handlu na giełdzie.
Bogactwo oferty
Część początkujących inwestorów poszukuje atrakcyjnego miejsca do handlu jedynie głównymi kryptowalutami, ale nie brakuje też tych, którzy oczekują większych możliwości inwestycyjnych. Giełdy z bogatą ofertą udostępniają ponad 200-250 coinów i ponad 1000 par walutowych, natomiast w przypadku uboższych propozycji wartości te są kilkukrotnie niższe. Niektóre podmioty umożliwiają również handel z dźwignią, przy czym także i tutaj liczba instrumentów jest różna i waha się od kilku do kilkudziesięciu.
Funkcjonalność
Dla inwestora ważne są nie tylko prowizje i dostępne instrumenty, ale również szeroko rozumiana „jakość” handlu oraz dostępne narzędzia inwestycyjne. W tym obszarze oceniamy giełdy pod kątem:
-
średnich wolumenów obrotów,
-
dostępności walut fiat (dodatkowo premiujemy polskiego złotego) i stable coinów,
-
funkcjonalności platformy transakcyjnej, czyli m.in. dostępnych rodzajów zleceń i narzędzi analizy technicznej,
-
możliwości korzystania z aplikacji mobilnej oraz jej jakość.
Oceniając giełdy kryptowalut, bierzemy pod uwagę również te nieco mniej istotne elementy, takie jak dostępność supportu i strony w języku polskim lub angielskim, a także jakość obsługi klienta. Uznaliśmy, że o tej ostatniej sporo mówią m.in. dostępne sposoby komunikacji czy występowanie systemu powiadomień o ważnych dla użytkowników sprawach (np. wstrzymaniu działania giełdy).
Bezpieczeństwo
W tym obszarze oceniamy wszystko to, co wpływa na bezpieczeństwo korzystania z danej giełdy. Szczególnie uważnie przyglądamy się zabezpieczeniom technicznym oraz organizacyjnym. Punkty przyznajemy za:
-
dwuetapową weryfikację,
-
przechowywanie większości kryptowalut klientów na zewnętrznych portfelach (tzw. cold walletach),
-
stosowanie białej listy portfeli, dzięki czemu środki można wypłacać tylko na adresy dodane do konta,
-
dodatkową autoryzację,
-
zabezpieczenie historii transakcji,
-
program big bounty, który premiuje użytkowników za zgłaszanie błędów bezpieczeństwa,
-
ubezpieczenie środków lub utworzenie funduszu gwarancyjnego.
Na naszą ocenę bezpieczeństwa wpływa również czas istnienia giełdy oraz jej otoczenie prawne. Giełd działających krócej niż 3 lata nie uwzględniamy w rankingu w ogóle, ponieważ naszym zdaniem jest to okres zbyt krótki, by móc rzetelnie ocenić ich wiarygodność. Na minus zapisujemy także podleganie słabo uregulowanym jurysdykcjom, takim jak Bahamy czy Seszele. Pozytywnie oceniamy natomiast funkcjonowanie na podstawie przepisów krajów przyjaznych dla kryptowalut, czyli m.in. Singapuru, Malty, Estonii czy Szwajcarii.
Ponadto przyglądamy się incydentom związanym z naruszeniem bezpieczeństwa inwestorów. Udane ataki hakerskie, brak zwrotu skradzionych środków czy nietypowe zdarzenia (np. wielogodzinna niedostępność platformy) to czynniki, które skutkują obniżeniem naszej oceny.
Jakie są największe giełdy kryptowalut i dlaczego warto z nich korzystać?
Chcąc inwestować w kryptowaluty, powinieneś skupić się na ofercie najbezpieczniejszych i największych kryptogiełd. Ich operatorzy oferują dużą liczbę coinów, stosują wiele zabezpieczeń, zarówno organizacyjnych, jak i technicznych, a przy tym gwarantują wysoką płynność handlu. Dzięki tej ostatniej kursy aktywów pozostają względnie stabilne i nie są podatne na duże wahania powodowane wysokokwotowymi transakcjami. To ważne zwłaszcza w przypadku mniej popularnych coinów, choć na giełdach z niewielkimi obrotami problematyczny bywa nawet handel bitcoinami.
Wielkość giełdy określają przede wszystkim:
-
wartość obrotów (warto zwrócić uwagę na średnią miesięczną),
-
liczba dostępnych kryptowalut,
-
liczba par krypto-krypto i krypto-fiat.
Informacje na temat powyższych parametrów znajdziesz na stronach, które integrują statystyki handlu kryptogiełdowego – część z nich uwzględnia również nasz ranking giełd kryptowalut.
Biorąc pod uwagę wspomniane parametry, możemy stwierdzić, że do największymi giełd zaliczają się obecnie: Binance, Kraken, Crypto.com, Coinbase czy Huobi.
Najlepsza giełda kryptowalut – jak ją znaleźć?
Aby znaleźć najlepszą giełdę kryptowalut, trzeba poświęcić wiele godzin na uważne przeanalizowanie aktualnych ofert, przyjrzenie się historii poszczególnych podmiotów czy weryfikację kompetencji i wiarygodności osób, które za nimi stoją. Działań, które warto tu wykonać, jest sporo, ale nie musisz ich podejmować samodzielnie – zrobiliśmy to za Ciebie, tworząc ranking giełd kryptowalut. Uważnie przeanalizowaliśmy, co mają do zaoferowania zagraniczne oraz polskie kryptogiełdy, i na tej podstawie stworzyliśmy zestawienie najlepszych propozycji rynkowych. Ich szczegóły na bieżąco aktualizujemy, więc zawsze masz wgląd w najkorzystniejsze w danym momencie oferty.
Nasz ranking giełd kryptowalut opracowaliśmy tak, aby odzwierciedlał najlepsze oferty dla początkującego i średniozaawansowanego polskiego inwestora. Będzie dla Ciebie przydatny także wówczas, jeśli oczekujesz dostępu do mało popularnych kryptowalut, albo handlujesz głównie lub wyłącznie na kontraktach terminowych. Nasze zestawienie powinieneś jednak traktować jedynie jako wskazówkę, gdzie można opłacalnie i bezpiecznie wymieniać krypto. Ostateczną decyzję co do wyboru konkretnego usługodawcy musisz podjąć samodzielnie, biorąc pod uwagę swoje potrzeby i oczekiwania.
Dużą zaletą giełd kryptowalut jest fakt, że nie pobierają opłat za założenie i prowadzenie konta. Możesz zatem swobodnie i bez dodatkowych kosztów korzystać z kilku platform giełdowych, tak aby zapewnić sobie dostęp do wszystkich kryptowalut i usług, na których Ci zależy. Pamiętaj tylko, że zyski i straty wygenerowane na poszczególnych giełdach powinieneś uwzględnić w rozliczeniu podatkowym. W przypadku dużej liczby transakcji i dużej liczby użytkowanych platform może okazać się to dość problematyczne.
Pozostałe produkty inwestycyjne
Sprawdź nasze pozostałe rankingi z kategorii finansów inwestycyjnych:
Inwestowanie jest ryzykowne i możesz stracić część lub całość zainwestowanego kapitału. Podane informacje służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym i nie stanowią żadnego rodzaju porady finansowej ani rekomendacji inwestycyjnej.
Komentarze i opinie
(1)Istnieje jakakolwiek giełda która nie weryfikuje użytkowników? Czy te piękne czasy już za nami?
Odpowiedz