Wróć

Kryptowaluty – jak zacząć inwestować? Informacje dla początkujących

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com

14 komentarzy
Kryptowaluty – jak zacząć inwestować? Informacje dla początkujących
Spis treści

Kryptowaluty dla początkujących

W tym artykule podpowiadamy, co trzeba wiedzieć przed pierwszym zakupem bitcoinów czy innych kryptowalut. Dodatkowo, znajdziesz w nim odpowiedzi na najczęstsze pytania początkujących inwestorów kryptowalutowych. Dzięki lekturze tekstu łatwiej odnajdziesz się na tym specyficznym rynku oraz zorientujesz, czy w ogóle warto zainwestować na nim swoje pieniądze.

Ze względu na obszerność i złożoność tematu, w tym opracowaniu poruszane zagadnienia zostały omówione w dużym skrócie. Znajdują się w nim jednak linki do innych naszych artykułów, w których dokładnie wyjaśniliśmy poszczególne aspekty związane z inwestowaniem w kryptowaluty. Dodatkowo, znajdziesz w nim mój wywiad dla Radia Strefa FM, w którym opowiedziałem o przyczynach wieloletniej hossy na bitcoinie oraz wysokiej zmienności cen cyfrowych walut.

Dlaczego inwestycja w kryptowaluty stała się tak popularna? Poznaj fenomen wirtualnych aktywów

Początkujący kryptoinwestor powinien wiedzieć, z czego wynika rosnąca popularność kryptowalut, zwanych również wirtualnymi (cyfrowymi) walutami (aktywami). To ważne, bo jako dość skomplikowana i jedna z najmłodszych form inwestycji dostępnych na całym świecie wciąż są one obarczone wieloma niedopowiedzeniami. Inna sprawa, że rozumiejąc, co stoi za sukcesem kryptowalut, łatwiej jest ocenić ich potencjał do generowania zysków w przyszłości.

Aby zrozumieć fenomen kryptowalut, wystarczy przeanalizować losy najstarszej i najważniejszej z nich. Bitcoin, bo o nim mowa, jeszcze w 2009 roku kosztował ułamki centa, podczas gdy w szczycie hossy z 2017 roku jego cena sięgnęła 20 000 dolarów amerykańskich, a w listopadzie 2021 roku aż 69 000 dolarów.  Jednak raptem rok później za 1 BTC (takim symbolem oznaczany jest bitcoin) płacono już „tylko” 17 000 dolarów, co pokazuje, że handel kryptowalutami niesie ze sobą nie tylko szanse na duży i szybki zarobek, ale również wysokie ryzyko inwestycyjne.

Kryptowaluty przyciągają także rewolucyjną technologią blockchain, częściowo lub w pełni anonimowymi transakcjami, łatwą dostępnością dla inwestorów z praktycznie całego świata, a także silnymi krótkoterminowymi wahaniami cen, z których chętnie korzystają traderzy. Niezależnie od tego, z jakich powodów chciałbyś zacząć inwestować w kryptowaluty, musisz dobrze poznać ich rynek i specyfikę. Powinieneś także rozumieć, skąd się wzięły silne wzrosty ich wartości i dlaczego charakteryzują się ogromną zmiennością cen – o tym posłuchasz w poniższym wywiadzie.

Jak zacząć inwestować w kryptowaluty? Najpierw zrozum specyfikę rynku

Aby uchwycić istotę kryptowalut, warto najpierw zapoznać się ze specyfiką bitcoina. Wyjaśnijmy zatem, że jest on zdecentralizowaną cyfrową walutą, stworzoną po to, aby umożliwić tanie, szybkie, wygodne i maksymalnie bezpieczne płatności, które nie wymagają udziału banków czy innych pośredników. Bitcoin pozostaje poza kontrolą rządów i banków centralnych, a przy tym ma z góry ograniczoną podaż, która wynosi 21 mln jednostek i nie może zostać w żaden sposób zmieniona. Wydobycie kolejnych bitcoinów trwa, choć warto odnotować, że do obiegu wprowadzono ich już blisko 19 mln.

Ta ograniczona ilość, ale również duże wahania ceny i rosnąca popularność, która niejako przyczyniła się do spadku wydajności sieci bitcoina i wzrostu opłat transakcyjnych, ukształtowały sposób postrzegania kryptowaluty. Dziś dla większości osób jest to nie waluta czy środek płatniczy, lecz zwykły instrument finansowy, który może stanowić ciekawą alternatywę dla inwestowania w akcje czy surowce. O tym, dlaczego tak jest i jak właściwie on działa, przeczytasz w tekście Bitcoin – co to jest i jak na nim zarabiać?

Rynek kryptowalut – ogromny i mocno zróżnicowany...

Pojawienie się bitcoina i powiązanej z nim technologii blockchain zapoczątkowało tworzenie kolejnych kryptowalut (nazywamy je altcoinami lub kryptowalutami alternatywnymi). Niektóre miały być jego udoskonaloną wersją i służyć do błyskawicznych płatności, ale z czasem rynek zdominowały aktywa cyfrowe o innych właściwościach i zastosowaniach. 

Niektóre kryptowaluty umożliwiają budowanie zdecentralizowanych aplikacji i serwisów, część pozwala zbierać fundusze na rozmaite projekty, inne są zabezpieczone prawdziwymi towarami (np. złotem czy dolarami) i mają naśladować zmiany ich cen. Są też takie, które tworzy się niejako dla żartu (to tzw. memcoiny). Warto dodać, że obecnie istnieje już kilkanaście tysięcy kryptowalut, więc siłą rzeczy jest to naprawdę rozbudowany i mocno zróżnicowany rynek.

W artykule Kryptowaluty – czym są, jak działają? znajdziesz wszystkie informacje niezbędne do tego, aby w pełni zrozumieć istotę i działanie wirtualnych aktywów.

....ale za to młody i niedojrzały

Co ważne, choć rynek kryptowalut jest ogromny, to jednak wciąż pozostaje bardzo młody, a to niesie ze sobą wiele istotnych konsekwencji (o niektórych mogłeś posłuchać we wspomnianym wywiadzie). Zalicza się do nich m.in. fakt, że nadal trudno jest określić, które konkretnie projekty kryptowalutowe odegrają w przyszłości ważną rolę – podkreślmy, że prawdopodobnie większość z nich nie odegra żadnej i z czasem zostanie zapomniana.

Istotnym wyrazem niedojrzałości rynku jest to, że niektóre kryptowaluty z dużym potencjałem cieszą się niewielkim zainteresowaniem inwestorów, natomiast wysokie zyski generują aktywa praktycznie bezwartościowe, ale za to ze świetnym marketingiem. W tej drugiej grupie znalazł się m.in. dogecoin (psia kryptowaluta), którego cena w 2021 roku wzrosła tysiące procent głównie za sprawą tweetów Elona Muska.

Jak postrzegać bitcoina i pozostałe kryptowaluty? Dziś to przede wszystkim instrumenty finansowe

Różnice konstrukcyjne i funkcjonalne pomiędzy poszczególnymi kryptowalutami bywają naprawdę spore (więcej o tym w artykule Rodzaje kryptowalut – jakie są i co musisz o nich wiedzieć?), ale trudno będzie Ci je zrozumieć przy pierwszym kontakcie z tematem. Na początek powinieneś jednak zapamiętać, że wszystkie wirtualne aktywa mają swoją cenę i są notowane na specjalnych giełdach, więc z perspektywy przeciętnego inwestora stanowią zwyczajne instrumenty finansowe.

Inwestowanie w kryptowaluty pod wieloma względami przypomina handlowanie akcjami, tradycyjnymi walutami czy surowcami. Jego istota w większości przypadków polega na tym, aby dany instrument możliwie najtaniej kupić i drogo sprzedać. Warto jednak zaznaczyć, że niektóre cyfrowe aktywa pozwalają zarabiać dodatkowo na tzw. stakingu (odsetkach za przechowywanie ich w określonym miejscu) lub na miningu (wydobywaniu nowych jednostek kryptowalut).

Kryptowaluty – jak zacząć handel? Załóż konto na giełdzie i rozpocznij inwestowanie

Jeśli zadbałeś już o podstawy i rozumiesz, z jakimi instrumentami masz do czynienia, pozostaje Ci dokonać zakupu bitcoina lub innych wirtualnych aktywów. Transakcję możesz zawrzeć na kilka sposobów (opisaliśmy je w artykule Gdzie inwestować w kryptowaluty?), przy czym zdecydowanie najpopularniejszym jest skorzystanie z usług jednej ze specjalnych giełd.

Giełdy kryptowalut umożliwiają wygodny handel wirtualnymi aktywami i tym samym stanowią niejako centrum ich całego ekosystemu. Obecnie istnieje już kilkaset kryptogiełd, ale zdecydowana większość działa bardzo podobnie i łączy funkcje brokerów oraz klasycznych giełd (np. papierów wartościowych). Odpowiadają one za wykonywanie zleceń czy wprowadzanie kryptowalut do obrotu, a jednocześnie udostępniają platformy inwestycyjne, które pozwalają zawierać transakcje, śledzić ceny i analizować ich wykresy, czy też korzystać z narzędzi analizy technicznej.

Kupno bitcoina i innych kryptowalut jest możliwe po założeniu bezpłatnego konta na wybranej giełdzie. Jest to bardzo proste, zajmuje dosłownie kilka minut, i przypomina rejestrację w wielu innych serwisach internetowych. W większości przypadków nie obejdzie się bez podania danych osobowych i weryfikacji tożsamości, ale nadal są giełdy, na których możesz handlować anonimowo (przynajmniej w teorii, bo w praktyce w sieci nikt nie jest anonimowy).

Proces kupna kryptowalut i ich sprzedaży wygląda bardzo podobnie jak w przypadku giełd papierów wartościowych czy rynku forex. Po zalogowaniu się na konto składasz zlecenie o określonych parametrach (cena, liczba nabywanych jednostek itp.) i czekasz na realizację transakcji.

Ranking giełd kryptowalut - Wrzesień 2023

1 miejsce
Binance
Złóż wniosek
Ocena bezpieczeństwa
(4)
Liczba kryptowalut
>380
Prowizja maker/taker
0,1% / 0,1%
Prowizja maker/taker 0,1% / 0,1%

0,1% maker

0,1% taker

są to najwyższe możliwe prowizje, które dotyczą użytkowników ze średnimi miesięcznymi obrotami poniżej równowartości 1 mln BUSD (Binance USD to dolarowy stable coin giełdy Binance); stawki maleją wraz z wielkością obrotów na koncie oraz w przypadku korzystania z tokenów BNB (taniej o 25% w stosunku do standardowych stawek), które są emitowane przez Binance.

Waluty FIAT
PLN, EUR, GBP, AUD, BRL, NGN, RUB, TRY, RON, UAH, ZAR
Stablecoiny
TAK
Pokaż szczegóły
 • Szczegóły oferty
 • Recenzja

Informacje ogólne

 • Rok założenia

  2017

 • Kraj siedziby

  Kajmany

 • Obsługa w języku polskim

  TAK

 • Strona w języku polskim

  TAK

 • Obsługiwane waluty FIAT

  PLN, EUR, GBP, AUD, BRL, NGN, RUB, TRY, RON, UAH, ZAR

 • Wymagana weryfikacja konta

  TAK

Oferta instrumentów

 • Liczba kryptowalut

  >380

 • Stablecoiny

  TAK

 • Handel z dźwignią

  TAK

Opłaty i prowizje

 • Opłata za założenie konta

  0 zł

 • Opłata za prowadzenie konta

  0 zł

 • Prowizja na transakcjach spot

  0,1% maker

  0,1% taker

  są to najwyższe możliwe prowizje, które dotyczą użytkowników ze średnimi miesięcznymi obrotami poniżej równowartości 1 mln BUSD (Binance USD to dolarowy stable coin giełdy Binance); stawki maleją wraz z wielkością obrotów na koncie oraz w przypadku korzystania z tokenów BNB (taniej o 25% w stosunku do standardowych stawek), które są emitowane przez Binance.

 • Prowizja na transakcjach z dźwignią

  maker 0,02% (handel w USDT), 0,012% (handel w BUSD)

  taker 0,04% (handel w USDT), 0,03% (handel w BUSD)

  są to najwyższe możliwe prowizje, obowiązujące użytkowników ze średnimi miesięcznymi obrotami poniżej równowartości 15 mln BUSD; odpowiednio niższe stawki obowiązują w przypadku wyższych miesięcznych obrotów lub korzystania z tokenów BNB (taniej o 10% w stosunku do standardowych prowizji).

Bezpieczeństwo

 • Ocena bezpieczeństwa
  (4)
 • Dwuetapowa weryfikacja

  TAK

 • Cold wallety (bezpieczne przechowywanie większości kryptowalut poza siecią)

  TAK

 • Dodatkowa autoryzacja

  TAK

 • Zabezpieczenie historii transakcji

  TAK

 • Program bug bounty

  TAK

 • Fundusz gwarancyjny (ubezpieczenie środków)

  TAK

Inne

 • Sposoby wpłaty środków pieniężnych

  przelew bankowy

  karta płatnicza

 • Sposoby wypłaty środków pieniężnych

  przelew bankowy

  na kartę płatniczą

 • Aplikacja mobilna

  TAK

2 miejsce
Kraken
Złóż wniosek
Ocena bezpieczeństwa
(4.5)
Liczba kryptowalut
>230
Prowizja maker/taker
0,16% / 0,26%
Prowizja maker/taker 0,16% / 0,26%

maker 0,16%

taker 0,26%

są to najwyższe możliwe prowizje, które dotyczą użytkowników ze średnimi miesięcznymi obrotami do 50 000 USD; stawki maleją wraz ze wzrostem aktywności na rachunku

Waluty FIAT
EUR, USD, GBP, AUD, CAD, CHF, JPY
Stablecoiny
TAK
Pokaż szczegóły
 • Szczegóły oferty
 • Recenzja

Informacje ogólne

 • Rok założenia

  2011

 • Kraj siedziby

  USA

 • Obsługa w języku polskim

  NIE

 • Strona w języku polskim

  NIE

 • Obsługiwane waluty FIAT

  EUR, USD, GBP, AUD, CAD, CHF, JPY

 • Wymagana weryfikacja konta

  TAK

Oferta instrumentów

 • Liczba kryptowalut

  >230

 • Stablecoiny

  TAK

 • Handel z dźwignią

  TAK

Opłaty i prowizje

 • Opłata za założenie konta

  0 zł

 • Opłata za prowadzenie konta

  0 zł

 • Prowizja na transakcjach spot

  maker 0,16%

  taker 0,26%

  są to najwyższe możliwe prowizje, które dotyczą użytkowników ze średnimi miesięcznymi obrotami do 50 000 USD; stawki maleją wraz ze wzrostem aktywności na rachunku

 • Prowizja na transakcjach z dźwignią

  maker 0,02%

  taker 0,05%

  są to najwyższe możliwe prowizje, stosowane w przypadku średnich obrotów do 100 000 USD miesięcznie; bardziej aktywni użytkownicy mają dostęp do odpowiednio niższych stawek

Bezpieczeństwo

 • Ocena bezpieczeństwa
  (4.5)
 • Dwuetapowa weryfikacja

  TAK

 • Cold wallety (bezpieczne przechowywanie większości kryptowalut poza siecią)

  TAK

 • Dodatkowa autoryzacja

  TAK

 • Zabezpieczenie historii transakcji

  TAK

 • Program bug bounty

  TAK

 • Fundusz gwarancyjny (ubezpieczenie środków)

  TAK

Inne

 • Sposoby wpłaty środków pieniężnych

  przelew bankowy

 • Sposoby wypłaty środków pieniężnych

  przelew bankowy

 • Aplikacja mobilna

  TAK

Inwestycja w kryptowaluty w pytaniach i odpowiedziach

Powyższe informacje to zaledwie wycinek wiedzy, którą musisz zgłębić, chcąc z powodzeniem inwestować w kryptowaluty. Aby ułatwić Ci lepsze zrozumienie tematu, stworzyliśmy cykl artykułów, w których dokładnie omówiliśmy poszczególne zagadnienia. Zanim przystąpisz do ich lektury, zapoznaj się jeszcze z odpowiedziami na popularne pytania początkujących kryptoinwestorów.

Dla kogo jest inwestowanie w kryptowaluty?

Dla każdego, kto dostrzega potencjał w tym rynku, wiąże z nim nadzieje na uzyskanie wysokich stóp zwrotu, a zarazem akceptuje towarzyszące mu ryzyko. Co ważne, w waluty cyfrowe mogą obecnie swobodnie inwestować ludzie z praktycznie całego świata.

Ile trzeba zainwestować w kryptowaluty, aby mieć szanse na duże zyski? Jakie jest ryzyko inwestycyjne?

Kryptowaluty mają bardzo duże wahania cen i są w stanie wygenerować zarówno dotkliwe straty, jak i ogromne, niespotykane na żadnym innym rynku, stopy zwrotu. Niektóre projekty w czasie hossy potrafią zyskać na wartości nawet kilkaset czy kilka tysięcy procent w ciągu tygodnia lub miesiąca, co pokazuje, że nawet niewielkie kwoty inwestycji w kryptowaluty mogą zapewnić naprawdę wysokie zyski. Pamiętaj jednak, że ryzyko na tym rynku jest niezwykle wysokie i w okresie gwałtownych wyprzedaży można bardzo szybko stracić większość zainwestowanego kapitału.

Jak ograniczyć zagrożenia związane z inwestowaniem w kryptowaluty?

Sposobem na ograniczenie ryzyka inwestycyjnego są m.in. sukcesywne zakupy kryptowalut, które pozwolą uśrednić cenę wejścia w inwestycję, a także stosowanie i trzymanie się określonej strategii inwestycyjnej; należy mieć też na uwadze analizę techniczną oraz fundamentalną i unikać nabywania aktywów tuż po silnych wzrostach. Poza tym warto również zadbać o bezpieczne przechowywanie swoich kryptowalut i nie korzystać z giełd mało znanych lub o złej reputacji.

Od jakich kwot można zacząć inwestowanie w kryptowaluty?

W odróżnieniu np. od akcji kryptowaluty możesz nabywać w ułamkowych częściach. Dzięki temu nawet bitcoin, który kosztuje dziesiątki tysięcy dolarów, jest dostępny dla osób z niewielkim kapitałem. Minimalna wartość transakcji zależy od giełdy i konkretnej kryptowaluty, przy czym najczęściej nie przekracza kilku dolarów.

Jakie są najważniejsze i najpopularniejsze kryptowaluty?

Poza bitcoinem, zaliczamy do nich m.in. litecoina (LTC), ethereum (ETH) czy ripple (XRP). Ta ostatnia została stworzona z myślą o potrzebach banków, litecoin zapewnia szybsze i tańsze transakcje niż bitcoin, natomiast sieć ethereum pozwala na tworzenie zdecentralizowanych aplikacji. Dużą popularnością cieszą się również cardano, polkadot, solana czy dogecoin.

Z jakimi technologiami i innowacjami wiążą się kryptowaluty?

To m.in. technologia blockchain, kryptografia, smart kontrakty, tokeny NFT, DeFi (decentralized financed) czy inne zdecentralizowane aplikacje i serwisy, a nawet internet rzeczy.

Czy giełdy kryptowalut są bezpieczne?

W przeszłości zdarzały się poważne kradzieże, a nawet zniknięcia całych giełd (wraz ze środkami inwestorów). Obecnie wiele z nich to duże przedsiębiorstwa o globalnym zasięgu, które chcą dostarczać inwestorom możliwie najlepsze i najbezpieczniejsze usługi. Stosują  liczne zabezpieczenia swoich systemów, czy też co najmniej dwuetapową autoryzację transakcji i wypłat środków. Mimo wszystko, ze względu choćby na brak regulacji, kryptogiełdy nadal nie są tak bezpieczne, jak np. domy maklerskie czy banki.

Gdzie przechowywać kryptowaluty?

Krypto możesz trzymać na giełdzie, ale bezpieczniejszym rozwiązaniem jest przesłanie ich do specjalnego portfela kryptowalut. Taki portfel może mieć postać fizyczną, internetową, mobilną, desktopową, a nawet papierową. Niezależnie który wybierzesz, musisz zadbać o bezpieczne przechowywanie klucza prywatnego (hasła dostępu).

Czy na rynku kryptowalut możliwy jest handel z dźwignią?

Tak, w obrocie dostępne są kontrakty terminowe i opcje na kilkadziesiąt najpopularniejszych kryptowalut, przy czym oferują je tylko niektóre kryptogiełdy (np. Binance). Z lewarem możesz inwestować w krypto także za pośrednictwem kontraktów CFD, udostępnianych przez tradycyjnych brokerów np. XTB czy TMS Brokers.

Jak rozliczyć dochody z inwestycji kryptowalutowych?

Dochody z kryptowalut są opodatkowane 19% podatkiem od zysków kapitałowych i muszą zostać rozliczone na formularzu PIT-38. Chodzi tutaj o ten sam dokument, który wykorzystuje się do rozliczania transakcji na rynku akcji, obligacji czy innych instrumentów finansowych.

Mamy nadzieję, że lektura artykułu choć trochę pomogła Ci zrozumieć podstawy inwestowania w kryptowaluty. Jeśli jednak nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytania albo któraś z podanych informacji jest dla Ciebie niejasna – daj znać w komentarzu.

Komentarze

(14)
Sortuj od najnowszych
K
Kuba
Gość
2 miesiące temu

Czy mogę wypłacić tylko cześć środków w kryptowalucie z danego konta ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
2 miesiące temu
@Kuba

Tak, możesz wypłacić tylko część środków z konta na giełdzie i przelać je np. do zewnętrznego portfela krypto.

Odpowiedz

K
Kuba
Gość
2 miesiące temu
@Marcin Kowalczyk

I podatek muszę zapłacić tylko za wypłacane środki ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
2 miesiące temu
@Kuba

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, obowiązek podatkowy powstaje w momencie wymiany kryptowaluty na walutę fiat. Ewentualne transfery krypto pomiędzy swoimi portfelami nie mają tutaj znaczenia.

Odpowiedz

J
Jan
Gość
8 miesięcy temu

Hej co myślicie o btc? Upada czy warto wziąć te propozycję pod uwagę??

Odpowiedz

T
Tomek
Gość
8 miesięcy temu
@Jan

Warto brać pod uwagę, ale niewykluczone, że upada :D a tak naprawdę to trudno powiedzieć, cena wydaje się atrakcyjna, ale z drugiej strony nie podążył ze wzrostami za rynkami akcji. Już nawet polska giełda mocno odbiła, a btc nic...

Odpowiedz

X
Xei12
Gość
10 miesięcy temu

Ok, zobaczyłem giełdę i nie ma tam mojej kryptowaluty. Czy polecasz/znasz jakąś giełdę z kryptowalutami: Salt i Bytecoin?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
10 miesięcy temu
@Xei12

Widzę, że obie powinny być na: Gate.io i HitBTC. Tego, na jakich giełdach dostępne są poszczególne kryptowaluty, dowiesz się ze strony coinmarketcap.com (zakładka "cryptocurrencies")

Odpowiedz

X
Xei12
Gość
11 miesięcy temu

Jak zainwestować w daną kryptowalutę gdy nie ma jej na xtb i tak dalej a jednak pojawia się w kryptowalutach w googlu i jest bardzo ciekawa?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
11 miesięcy temu
@Xei12

Jeśli zależy Ci na jakiejś mniej popularnej kryptowalucie, potrzebne będzie założenie konta na giełdzie kryptowalut z bogatą ofertą produktów, czyli np. na Binance. Zacznij więc od sprawdzenia, na jakich giełdach notowana jest kryptowaluta, którą chcesz zakupić.

PS Pamiętaj, że w XTB i u innych tego typu brokerów nie ma rzeczywistych kryptowalut. Są jedynie kontrakty CFD na kryptowaluty, które pozwalają zarabiać na zmianach cen poszczególnych krypto, ale nie mogą być np. wypłacane z giełdy czy wykorzystywane do płatności.

Odpowiedz

A
Adam
Gość
15.01.2022 22:01:15

Czy giełdy crypto przesyłają inwestorom PIT albo chociaż wykaz transakcji, żeby można było jakoś rozliczyć podatek?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
15.01.2022 22:14:57
@Adam

Obecnie niestety nie – a przynajmniej ja takiej nie znam. Większość udostępnia jednak przejrzystą historię transakcji, na podstawie której można obliczyć podatek.

Odpowiedz

P
Przemo
Gość
31.12.2021 01:04:20

Z jaką dźwignią można inwestować w kontrakty na krypto?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
04.01.2022 11:33:06
@Przemo

To zależy od giełdy i konkretnej kryptowaluty. Kontrakty na bitcoina, ethereum i inne popularne krypto z wysoką płynnością mogą mieć dźwignię do x100 lub x125, a te bardziej ryzykowne zwykle maksymalnie x50 lub x75.

Odpowiedz