Przewodnik po rankingu
Usługa automatycznego oszczędzania to użyteczne narzędzie, które może nas wspierać w oszczędzaniu drobnych kwot. Jeśli zastanawiasz się, który bank oferuje ją na najlepszych warunkach, warto przyjrzeć się naszemu zestawieniu.
Jak tworzymy ranking programów do autooszczędzania?
Przy tworzeniu rankingu programów automatycznego oszczędzania kierowaliśmy się poniższymi kryteriami:
- Oprocentowanie
- Sposoby oszczędzania
- Opłaty
- Konieczność posiadania konta oszczędnościowego.
Oprocentowanie
W przypadku każdego produktu oszczędnościowego najważniejszą rolę spełnia oprocentowanie i nie inaczej jest w programach automatycznego oszczędzania. Najwięcej punktów w naszym rankingu zyskują te rachunki, które oferują możliwie najwyższe oprocentowanie.
Sposoby oszczędzania
Specyfika rachunków do autooszczędzania sprawia, że istotne znaczenie ma tu sam mechanizm odkładania “końcówek” od transakcji. Idealną sytuacją będzie, kiedy możemy oszczędzać nie tylko na zaokrągleniach, ale także poprzez odkładanie ustalonego procentu czy określonej kwoty od każdej transakcji. Systematyczne oszczędzanie może także polegać na realizacji zleceń stałych, zatem tę metodę także uwzględniamy.
Opłaty
Ważnym kryterium oceny programów automatycznego oszczędzania są także opłaty. Tu odrębnie ocenialiśmy prowadzenie rachunku oraz przelewy. Premiujemy te konta, które prowadzone są bezpłatnie i oferują możliwie dużo bezpłatnych przelewów. Z drugiej strony, jeśli bank pobiera opłatę za obsługę programu automatycznego oszczędzania, nie przyznawaliśmy punktów w ogóle.
Konieczność posiadania konta oszczędnościowego
Ostatni oceniany przez nas element to wymóg posiadania przez klienta dodatkowego rachunku oszczędnościowego. Możesz tu zapytać - dlaczego nie osobistego? Odpowiedź jest prosta – programy automatycznego oszczędzania działają właśnie na kontach osobistych, zatem co do zasady trzeba posiadać taki rachunek, aby móc korzystać z usługi.
Konta do automatycznego oszczędzania mogą być udostępniane jako odrębne produkty bądź usługi powiązane z rachunkami oszczędnościowym. W naszym rankingu lepsze noty otrzymują te programy automatycznego oszczędzania, dla których wystarczy samo konto osobiste, bez zakładania dodatkowego konta oszczędnościowego.
Wszystkie opisane przez nas kryteria składają się na ocenę poszczególnych programów automatycznego oszczędzania w polskich bankach. Jeśli masz uwagi co do rankingu, poinformuj nas o tym.
Inne produkty oszczędnościowe
Sprawdź alternatywne metody oszczędzania i wybierz te dopasowane do Twojej sytuacji i potrzeb finansowych:
Komentarze i opinie
(10)UWAGA NA numer 1 w zesatwieniu. Kasa Stefczyka - wprowadz aklientów w błąd z moją skarbonką! W przeciwieństwie do pozostałych instrumentów z zestaienia umiemiżliwiają oni zasilanie celu przelewem! Tymsamym, pomimo iż de facto jest to subkonto oszczędościowe , więc powinna być mozliwość wykonainia dla niego przelew wychodzącego jak i przyhcodzącego , to jednak nie ma tkaiej możlwiości. Bank zablokował opcję wykonania przelewu by zasilić cel. WIęc jesli macie wolną gotówkę, któą sądzicie, że ulokujecie od dnia 1 na oprocenotwanie 7,5% to się grubo mylicie. Cele można osoiagnac tylko z zaokrągleń działan na konćie. Niemniej jednak każdy inny bak, czy mbank, czy velo czy Nest bank umożliwiają zasilenie celu natychmiast, by zmaksymalizować zyski. A KAsa Stefczyka jak zawsze inna i specjalnej troski. Ponad tydzień ustalałam i potwierdzałam zarówno na pismie jak i telefonicznie ,że jest taka opcja. Pani na linii produktowej jedno-pan z technicznego co innego. Owsze, mozna zalozyc Twoją skarbonkę, zasilic ją , ale tam jest już tylko 2,85%. Także polecam nie liczyć na ofertę 7,5%. A różnica jest zasadnicza. Definitywnie braki w wiedzy pracowników banku a bank żerujący na niewiedzy klienta. Choć ja przestudiowałam wszelkie regulaminy. Kasa jak zawsze musiała się popisać na niekorzyśc. No i od razu zajmuali mi 17 zł za składkę i korzystanie z usług , bo zrobiłam przelew by od razu tam przelac środki na cel. No nie... i przez weekend msze czekać az je odzyskam. Nie polecam.
Odpowiedz
Dzięki za to, zastanawiałam się właśnie nad tą ofertą, ale do głowy by mi nie przyszło, że nie można zrobić normalnego przelewu na to konto..
Odpowiedz
Pani Asiu, pani Janina, która poczyniła główny wpis ma niestety problem ze zrozumieniem z jakiego instrumentu finansowego korzysta. Skarbonki do automatycznego odkładania niewielkich, ustalonych wg różnych kryteriów kwot, to nie to samo, co rachunek oszczędnościowy. Pani Janina mija się z prawdą, jestem klientem holenderskiego banku, który również oferuje tego typu instrument i działa on dokładnie na tej samej zasadzie jak inne skarbonki bankowe, także ta w Kasie Stefczyka.
Odpowiedz
Widziałem, że Nest Bank ma coś jak Nest Konto Twoje Cele. To też pozwala oszczędzać reszty z transakcji?
Odpowiedz
Tak , ma teraz jest 6.8%. Ale najelpeij jest wplacic od razu maksymalna kwote na jaką obowiazuje wyzsze oprocenotwanie. wtedy to działa jak konto oszczesdnisciowe - a wplacajac maksymalna kwote kasa pracyje ci cały czas maksymalizujac zyski. ja wplacilam wszytsko. trzeba tylko uwazac bo czasem by uzyska wyzsze % trzeba wykonac jakies operacje lub wplat itp.
Odpowiedz
Tylko to nie jest klasyczne autooszczędzanie, tylko bardziej takie celowe konto oszczędnościowe. Nie można tu oszczędzać z końcówek transakcji, co najwyżej ustawia się zlecenie stałe.
Odpowiedz
Ale to w niczym nie przeszkadza. Ja korzystam z Moich Celów w mBanku i nawet nie korzystam z ROR-u, tylko co miesiąc przelewam tam 100 zł, a wcześniej wpłacam większą kwotę :)
Odpowiedz
Santander też ma coś takiego, wiem bo mi się odkłada. Dlaczego w tym rankingu tego nie ma?
Odpowiedz
Bo w Santanderze jest to zdaje się nieoprocentowane, więc chyba dlatego.
Odpowiedz
Racja w sumie, trochę lipa.
Odpowiedz