Przewodnik po rankingu
Jak tworzymy ranking kont oszczędnościowych dla firm?
Nasz ranking rachunków oszczędnościowych dla firm pomoże Ci wybrać najlepszą ofertę do ulokowania nadwyżek finansowych Twojego przedsiębiorstwa. Konta oszczędnościowe dla firm to jeden z podstawowych sposobów lokowania nadwyżek finansowych przedsiębiorstwa. Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, powinny mieć swobodny dostęp do swoich pieniędzy, a rachunki lokacyjne zapewniają taką możliwość.
Układając zestawienie rachunków oszczędnościowych dla firm kierujemy się kilkoma kryteriami, które uznaliśmy za najważniejsze przy ocenie tego rodzaju kont. Obok oprocentowania uwzględniamy także inne parametry, które wpływają na atrakcyjność konta oszczędnościowego dla firmy. Choć wysokość oprocentowania jest kluczowym parametrem wpływającym na miejsce danego konta w rankingu, w przypadku gdy stawka jest identyczna, w ocenie bierzemy pod uwagę takie kwestie jak: czas trwania oferty, maksymalna kwota objęta oprocentowaniem, wymóg korzystania z bieżącego rachunku firmowego oraz opłaty związane z rachunkiem oszczędnościowym.
Oprocentowanie kont oszczędnościowych dla firm
Firmowe rachunki lokacyjne, w porównaniu do ich odpowiedników oferowanych klientom indywidualnym, charakteryzują się wyraźnie niższym oprocentowaniem, jednak to ten element uznaliśmy za najważniejszy przy tworzeniu naszego rankingu firmowych kont oszczędnościowych. Najwyższe pozycje rankingu zajmują rachunki z najbardziej korzystnym oprocentowaniem, natomiast propozycje, w których stawki są nieatrakcyjne, trafiły na dalsze miejsca.
W parametrach poszczególnych kont na pierwszym miejscu pokazujemy oprocentowanie najwyższe, obowiązujące do określnych kwot lub w ramach promocji; niższe stawki również uwzględniamy w szczegółach oprocentowania rachunków.
Czas trwania oferty
Konta oszczędnościowe z zasady prowadzone są na czas nieokreślony, jednak z ważnym zastrzeżeniem: oprocentowanie może ulec zmianie w każdej chwili. Niektóre banki o zmianie stawek informacją ze sporym wyprzedzeniem, inne po prostu publikują nowe dokumenty z modyfikacjami obowiązującymi od tego samego dnia.
Od powyższej zasady są wyjątki: promocje na podwyższone oprocentowanie. W przypadku oprocentowania promocyjnego banki zobowiązują się, że nie obniżą stawki przez określony czas, np. przez 3 miesiące. Im dłuższe trwanie zagwarantowanych stawek, tym oferta jest atrakcyjniejsza.
Kwota minimalna i maksymalna
W parametrach kont znajdziesz także wartości minimalnych i maksymalnych kwot objętych oprocentowaniem. W niektórych bankach maksymalne wysokości środków są mocno ograniczone, w innych - nie ma żadnego limitu. Oczywiście im wyższą kwotę możesz zdeponować na rachunku, tym lepiej.
Wymóg posiadania bieżącego konta firmowego
Konieczność posiadania bieżącego rachunku dla przedsiębiorców stanowi niekiedy bardzo poważną przeszkodę w skorzystaniu z konta oszczędnościowego. Dodatkowe konto firmowe to często dodatkowe formalności oraz koszty, które mogą pochłonąć zysk z odsetek uzyskanych na rachunku oszczędnościowym.
Opłaty związane z rachunkiem oszczędnościowym
Samo konto oszczędnościowe również może Cię nieco kosztować. Zwykle banki nie pobierają opłaty za prowadzenie takiego rachunku, ale już przelewy lub zlecenia stałe mogą być płatne i to niemało (od kilku do dziesięciu złotych za przelew). Zazwyczaj darmowa jest tylko pierwsza operacja w miesiącu. Koszty związane z korzystaniem z konta oszczędnościowego również uwzględniane są w parametrach rachunków i brane pod uwagę w ocenie.
Wszystkie kryteria, które stosujemy przy ocenianiu rachunków, razem powinny dać Ci pełny obraz rachunku oszczędnościowego dla Twojej firmy i pomóc w wyborze najlepszej oferty.
Inne produkty finansowe dla biznesu
Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą mogą Cię również zainteresować:
Komentarze i opinie
(4)Brak oferty AS Inbank z której sam korzystam. Oprocentowanie lokaty 12 miesięcznej dla firm, w tym spółek, fundacji i stowarzyszeń = 5,20%
Odpowiedz
Dziwne jest to oprocentowanie dla firm. W pojedynczych bankach dość wysokie a w pozostałych słabe, albo żenujące. Od czego to zależy?
Odpowiedz
Jednym zależy bardziej, innym mniej. Widać, kto szanuje przedsiębiorców...
Odpowiedz
Cóż, nie ma tu żadnej tajemnicy... jednym bankom bardziej zależy na przyciągnięciu oszczędzających, innym - mniej (żeby nie powiedzieć, że niemal w ogóle). Pod względem produktów oszczędnościowych przedsiębiorcy faktycznie nie są uprzywilejowaną grupą.
Odpowiedz