Przewodnik po rankingu
Karta paliwowa to specyficzny instrument płatniczy umożliwiający bezgotówkowe płatności za paliwo na określonych stacjach benzynowych. Daje również dostęp do zniżek i rabatów na niektóre akcesoria samochodowe oraz pozwala na regulowanie opłat drogowych. Sprawdź nasz ranking kart paliwowych i wybierz kartę dopasowaną do potrzeb Twojej firmy.
Jak tworzymy nasz ranking kart paliwowych?
Układając zestawienie kierujemy się obiektywnymi wskaźnikami, które regularnie weryfikujemy. Bierzemy pod lupę:
- rodzaje kart udostępnionych przez danego emitenta oraz zakres ich funkcjonalności,
- sieć akceptacji oraz tryb fakturowania,
- produkty oferowane w pakiecie z kartą (np. zwrot podatku VAT i akcyzy, opłaty drogowe),
- dodatkowe korzyści i udogodnienia.
Kolejnym kryterium decydującym o miejscu w przygotowanym przez nas rankingu jest popularność danej oferty. Propozycje, które cieszą się większym zainteresowaniem klientów, otrzymują od nas dodatkowe punkty.
Produkty oferowane w pakiecie z kartą
Podstawową funkcją karty paliwowej są transakcje bezgotówkowe umożliwiające szybkie tankowanie paliwa na stacjach benzynowych. Jednak sięgając po ten specyficzny instrument płatniczy, możemy skorzystać z wielu dodatkowych usług. Bazując na opiniach naszych Czytelników oraz wnioskach z dyskusji toczonych na portalach społecznościowych uznaliśmy, że na atrakcyjność kart paliwowych największy wpływ mają następujące czynniki.
Zniżki i rabaty na paliwo
Płacąc kartą, z reguły możemy kupić paliwo za nieco niższą kwotę, niż wynosi cena detaliczna obowiązująca na danej stacji benzynowej. Najczęściej koncerny paliwowe oferują rabaty na poziomie 7 - 10 groszy za litr benzyny / LPG / oleju napędowego.
W zależności od wystawcy karty zniżki mogą być naliczane od tzw. ceny „na słupku” (czyli ceny podawanej na stojącym obok stacji pylonie reklamowym) lub od obowiązującej w danym dniu ceny hurtowej. Ta ostatnia jest codziennie aktualizowana i publikowana na stronach internetowych poszczególnych wystawców karty, tak więc przed zatankowaniem łatwo ją zweryfikować.
Często spotykanym warunkiem otrzymania zniżki jest zakup określonej ilości paliwa w miesiącu, przy czym w zależności od emitenta limit ten oscyluje w granicach od 400 do 1000 litrów. Oczywiście, klient może zadeklarować wyższe miesięczne zużycie, a wówczas ma szansę na większe rabaty, sięgające nawet kilkudziesięciu groszy na litrze.
Bezgotówkowe płatności za myto i akcesoria samochodowe
Sprawdzamy również, czy dana karta paliwowa umożliwia regulowania należności za opłaty drogowe, przeprawy promowe, przejazdy tunelem i płatne parkingi oraz czy ułatwia uzyskanie rabatów na zakup akcesoriów na stacji benzynowej i korzystanie z myjni samochodowych. Niektóre karty dedykowane dużym przewoźnikom dają ponadto dostęp do tańszych usług serwisowych, takich jak naprawy w trasie, wymiana opon, holowanie pojazdu, transport kolejowy czy konwojowanie.
Kolejnym benefitem związanym z posiadaniem karty paliwowej są programy lojalnościowe, polegające na zbieraniu punktów za zakupy wybranych produktów na stacjach danej sieci, które następnie można wymienić na nagrody rzeczowe i kupony rabatowe. Ciekawą propozycją jest również upominkowa karta paliwowa dla pracownika, którą oferują niektórzy emitenci (np. PKN Orlen). Takie karty można doładować dowolną kwotą i wręczyć pracownikom szczególnie zaangażowanym w rozwój firmy.
Kontrola wydatków na paliwo
Korzystanie z karty paliwowej ułatwia monitorowanie wydatków na paliwo. Właściciel plastiku zyskuje dostęp do panelu klienta, w którym każda transakcja kartą jest widoczna w czasie rzeczywistym. Dzięki temu na bieżąco śledzi zużycie paliwa na trasie i ma wgląd w służbowe wydatki ponoszone przez zatrudnionych przez siebie kierowców.
Szybki dostęp do informacji o kosztach przejazdu ma jeszcze jedną, istotną zaletę - pozwala ustalić, jaką ilość paliwa na 100 km spala dany samochód i czy nie tankuje zbyt często (co może świadczyć o usterce pojazdu lub nadużyciach kierowcy).
Łatwiejsza księgowość
Karta paliwowa usprawnia również proces fakturowania wydatków na paliwo. Na koniec ustalonego w umowie okresu rozliczeniowego emitent wystawia zbiorczą fakturę, na której są ujęte wszystkie płatności wykonane w określonym okresie wszystkimi posiadanymi przez klienta kartami. Kierowcy na stacji benzynowej nie muszą płacić gotówką - odpada więc problem z księgowaniem zaliczek. Nie muszą też zbierać faktur za każde tankowanie, co ułatwia utrzymanie porządku w firmowej dokumentacji. Ponadto jedna zbiorcza faktura zamiast kilkudziesięciu dokumentów zakupowych pozwala zredukować koszty związane z zewnętrzną obsługą księgową.
Dodatkowe korzyści i udogodnienia
Uważamy, że warto docenić karty paliwowe, które oferują dodatkowe udogodnienia zarówno dla zarządców flot, jak i kierowców. Przyglądamy się więc funkcjom dostępnym w aplikacji mobilnej powiązanej z kartą oraz w panelu klienta. Do takich przydatnych rozwiązań zaliczamy:
- ustanowienie górnego limitu dla pojedynczej płatności,
- uzyskanie informacji o ilości zakupionego paliwa, miejscu tankowania, liczbie przejechanych kilometrów,
- ustawienie alertów dla pojazdów przekraczających ustaloną normę zużycia benzyny,
- samodzielne skonfigurowanie pakietu usług powiązanych z daną kartą i wprowadzenie ograniczeń związanych z zakupami (np. płatność jest możliwa tylko w określonych godzinach lub za określony rodzaj paliwa),
- włączenie opcji "zawsze podawaj stan licznika przy tankowaniu",
- możliwość zablokowania podejrzanych transakcji,
- sprawdzanie stanu bieżących zobowiązań i wystawionych faktur z wyszczególnieniem dat, rodzajów, ilości i wartości nabytych produktów,
- raporty z tankowania poszczególnych pojazdów + historia transakcji dokonywanych wszystkimi kartami firmy.
Oprócz funkcji ułatwiających kontrolę nad flotą pojazdów i ograniczających ryzyko nadużyć ze strony pracowników wystawca karty może oferować rozwiązania pozwalające na optymalizację przejazdów. Może być to np. działająca w trybie online wyszukiwarka stacji benzynowych z aktualnymi cenami paliw, możliwość rezerwacji miejsc na promach i płatnych parkingach lub płatność za paliwo bezpośrednio przy dystrybutorze.
Karta paliwowa dla firmy - jaką wybrać?
Mniejsze firmy, dysponujące niewielką liczbą pojazdów i wydające na paliwo mniej niż 10-14 tys. miesięcznie, powinny rozważyć wyrobienie karty przedpłaconej. Argumentem przemawiającym za tym rozwiązaniem jest uproszczona weryfikacja klientów, a także niski koszt obsługi plastiku. Posiadacze kart przedpłaconych są zwolnieni z obowiązku wpłaty kaucji gwarancyjnej, nie muszą również tankować określonej ilości paliwa w miesiącu. Jednak ten rodzaj kart z reguły daje dostęp do mniejszych zniżek i znacznie skromniejszego pakietu dodatkowych korzyści.
Natomiast dla większości firm flotowych decydującą rolę przy wyborze karty będzie miał jej zasięg terytorialny oraz wysokość dostępnych rabatów.
Karta paliwowa dla osób prywatnych
Karta paliwowa dla klientów indywidualnych tak naprawdę nie jest instrumentem płatniczym, a jedynie imienną kartą lojalnościową. Nie da się nią bezgotówkowo zapłacić za paliwo, umożliwia jednak skorzystanie z atrakcyjnych rabatów i zniżek na produkty oferowane przez danego wystawcę (np. benzynę, myjnię, spryskiwacze). Niekiedy pozwala również na zbieranie punktów, które można wymienić na nagrodę rzeczową.
Ten rodzaj kart jest udostępniany przez duże koncerny paliwowe i działa wyłącznie na terenie Polski. Karty paliwowe dla osób prywatnych można zamówić na stacji paliw lub na stronie emitenta. Niektóre z nich są aktywne natychmiast po ich wydaniu, inne trzeba najpierw zarejestrować w panelu klienta.
Najlepsza karta paliwowa - jak ją znaleźć?
Karta paliwowa może zapewnić wiele korzyści, jednak tylko wtedy, gdy będzie pasowała do specyfiki prowadzonej działalności gospodarczej. Dlatego zanim zdecydujemy się na nawiązanie współpracy z danym emitentem, powinniśmy rozważyć następujące kwestie:
- czy lokalizacja stacji benzynowych akceptujących karty wystawcy pokrywa się z obszarem, na którym działa nasza firma?
- na jakich rabatach najbardziej nam zależy (wyłącznie na paliwo, dodatkowo na myjnie i na akcesoria samochodowe)?
- jaką ilość paliwa miesięcznie zużywają nasze firmowe pojazdy? Ile będziemy mogli zaoszczędzić na zniżkach? Czy bardziej korzystna będzie cena pylonowa czy hurtowa?
- czy biorąc pod uwagę kondycję finansową naszej firmy, lepszym wyjściem będzie karta przedpłacona, którą możemy zasilić w dowolnym momencie, czy karta oferująca odroczony termin płatności?
- jakie dodatkowe funkcjonalności karty są dla nas ważne (monitoring wydatków na paliwo, zarządzanie flotą, rozliczanie podatku VAT w Polsce i za granicą, kontrola pracowników?),
- czy posiadanie karty wiąże się ze spełnieniem dodatkowych warunków, takich jak wniesienie depozytu czy konieczność zakupu określonej ilości paliwa w miesiącu? Czy nasza firma będzie w stanie wywiązać się z tych obowiązków?
- jak kształtuje się koszt obsługi plastiku? Czy wystawca pobiera prowizję za prowadzenie karty, a jeśli tak, czy jest to stała miesięczna opłata czy procent od ceny zatankowanego paliwa?
- czy zakupy kartą wystawioną przez danego emitenta uprawniają do odliczenia VAT-u?
Reasumując, karta paliwowa tylko wtedy będzie opłacalna, gdy faktycznie pozwoli na zmniejszenie wydatków na paliwo i ułatwi zarządzanie flotą. Jednak wybór odpowiedniego produktu wcale nie jest prosty. Lista firm oferujących karty paliwowe jest długa, a poszczególni emitenci z reguły proponują kilka rodzajów plastiku, tak więc samodzielne porównanie kart paliwowych może zabrać Ci sporo czasu. Mamy nadzieję, że nasz ranking ułatwi Ci to zadanie.
Pozostałe produkty finansowe dla firm
Sprawdź pozostałe rankingi produktów finansowych przeznaczonych dla przedsiębiorstw:
Komentarze i opinie
(12)Czy JDG też może wyrobić sobie taką kartę?
Odpowiedz
A jaką firmę masz na myśli?
Odpowiedz
swoją ;P jestem programistą
Odpowiedz
Dzień dobry to walka z koncernem BP ciąg dalszy. Po 100 dniach łaskawie dostałem informację o zwrocie kaucji w terminie 7 dni. I UWAGA z wpłaconych 4000 tysięcy złotych chcą mi zwrócić ok.1200zł czy ktoś ma jakiś pomysł jak uniknąć okradzenia mnie
Odpowiedz
Dzień dobry wszystkim, karty paliwowe BP rozliczanie ich to tragedia i porażka. Współpraca z tą firmą powinna być zakazana ustawowo. Od momentu zmiany siedziby firmy ani nie przysyłają faktur na skrzynkę mailową a na portalu klienta generują się z 2-3 dniowym opóźnieniem albo wcale co powoduje, że mają Państwo czas na zapłatę 4 dni ( łatwo się spóźnić z płatnością ). Przypomnę, że to nie za ich środki finansowe płacicie za paliwo tylko musicie swoje pieniądze wpłacić jako depozyt do nich wg przyznanego limity. ( w Orlenie otrzymałem bez problemu limit taki sam jako kredyt kupiecki nie wymagali depozytu a cała procedura przyznania kart, kontakt telefoniczny, mailowy są wzorowe ) Ale najlepsze zostawiłem na koniec. Działania tej firmy, która zapewne ma kłopoty finansowe od tego roku to jest od stycznia 2024 to już katastrofa. Za przysłanie maila z upomnieniem o braku zapłaty w terminie wystawiają fakturę " REKOMPENSATA ZA ODZYSKANIE NALEŻNOŚCI " UWAGA 40EURO I TO FAKTURA BEZ PODATKU VAT. W dniu 5.03.2024r. zażądałem natychmiastowe rozwiązanie umowy i tu następna niespodzianka poinformowali mnie, że przyjęli zgłoszenie i się wkrótce ze mną skontaktują do dnia dzisiejszego tj. 11.04.2024r zero reakcji poza oczywiście natychmiastową blokadą kart paliwowych. Nie wiem kiedy nastąpi rozwiązanie umowy telefonicznie dowiedziałem się, że podobno wpłacone środki finansowe zwrócą na moje konto do 60 dni co jeszcze nie nastąpiło. Należności uregulowałem i karty odblokowali ale w dniu dzisiejszym otrzymałem ponownie wezwanie do zapłaty 2 razy po 40 EURO w związku z tym sam natychmiast zablokowałem wszystkie karty. Także proponuję wszystkim użytkownikom tych beznadziejnych kart nosić przy sobie komputer lub inne urządzenie, w którym będziecie mogli ściągnąć sobie od tych naciągaczy fakturę i natychmiast ją opłacić. Cztery razy po 40 EURO spowodowało, że ten niby upust na litrze paliwa to bzdura. Raz się spóźnicie i upust z ok. 3400litrów paliwa nie pokrywa " REKOMPENSATA ZA ODZYSKANIE NALEŻNOŚCI " Pozdrawiam Serdecznie i ZDECYDOWANIE ODRADZAM WSPÓŁPRACĘ Z TĄ firemką.
Odpowiedz
BP Routex mnie rozczarowało. Miałam na jednej fakturze drobną niedopłatę. Zablokowali mi wszystkie karty bez żadnego zawiadomienia o zaległości mimo że tego dnia uregulowałam zaległość jak tylko wychwyciłam swój błąd.
Odpowiedz
Ile miesięcznie kosztuje karta w Circle?
Odpowiedz
To zależy od karty. Easy Card jest bezpłatna, natomiast w przypadku Pro Card i Routex obowiązuje 10 zł za wydanie karty + miesięczna opłata za kartę do 3 zł.
Odpowiedz
czy można zamówić dwie karty paliwowe do jednego numeru rejestracyjnego?
Odpowiedz
Niestety nie, do jednego numeru rejestracyjnego może być przypisana tylko jedna karta
Odpowiedz
Jestem byłym użytkownikiem kart BP.
Niestety po rezygnacji usług BP nie jestem w stanie odzyskać depozytu.
Kontakt telefoniczny nie istnieje. Email nieskuteczny.
Jestem rozczarowany łagodnie mówiąc.
Odpowiedz
i prawdopodobnie będę miał tak samo patrz komentarz z 11.04.2024r
Odpowiedz