Wróć

Artykuły

Portfel kryptowalut – jak działa i który wybrać?

Flipping – co to jest, jak na nim zarobić?

Jak przechowywać kryptowaluty?

Najgorsze hasła do konta, czyli jak podłożyć się hakerom

Jak zamknąć konto w PKO BP?

O co konsultant banku nigdy Cię nie zapyta. Praktyczny poradnik, jak bronić się przed vishingiem

Czy płatność kartą w sieci jest bezpieczna?

Co to jest saldo konta, a czym są środki dostępne po operacji?

Do czego służy rachunek techniczny w banku?

Cashback i moneyback, czyli wygoda i zwrot środków za zakupy

Konto indywidualne to rachunek bankowy przeznaczony do celów niezwiązanych z celami biznesowymi. Na rynku funkcjonują różne rodzaje takich kont, a różnią się przede wszystkim przeznaczeniem.

W tej kategorii przede wszystkim mieszczą się konta bankowe, którymi posługujemy się na co dzień - ROR-y. Rachunki osobiste służą do odbierania naszych dochodów (np. wynagrodzenia, renty, stypendium, świadczeń socjalnych), opłacania rachunków czy innych rozliczeń (ze znajomymi czy rodziną).

W zależności od tego, kto jest posiadaczem ROR-u, możemy tu wyróżnić standardowe konta osobiste (dla osób pełnoletnich), rachunki dla dzieci, młodzieży, studentów i seniorów.

Dlaczego warto mieć indywidualne konto w banku?

Wygoda, szybkość, nieograniczony czasowo dostęp do oszczędności - to główne zalety związane z posiadaniem bankowego rachunku. Musisz jednak wiedzieć, że za pośrednictwem swojego ROR-u nie tylko wykonasz standardowe operacje finansowe, lecz także skorzystasz z wielu ciekawych rozwiązań, które mogą Ci się przydać w codziennym życiu.

Finanse osobiste pod większą kontrolą

Jednym z takich udogodnień jest usługa ułatwiająca kompleksowe zarządzanie środkami na koncie. Manager Finansów (bo tak się nazywa ta funkcjonalność) pozwoli Ci szybko sprawdzić, na co najczęściej wydajesz swoje pieniądze. Dzięki temu będziesz mógł odszukać „niepotrzebne” zakupy i uniknąć podobnych w przyszłości, słowem - będziesz mógł rozsądniej zarządzać swoim budżetem i unikniesz zbędnych wydatków.

Dodatkowe usługi

Kolejnym atutem kontem osobistego są rozmaite produkty finansowe, z których będziesz mógł w każdej chwili skorzystać. Przykładowo – będziesz mógł zaciągnąć pożyczkę, wystąpić o limit kredytowy w koncie, wykupić ubezpieczenie czy przystąpić do atrakcyjnych programów rabatowych.

Ponadto niektóre banki organizują promocje skierowane do najaktywniejszych klientów i oferują w nich różnego rodzaju premie i bonusy (np. zwrot części wydatków poczynionych w danym miesiącu), tak więc Twoje indywidualne konto może Ci też przynieść dodatkowe zyski.

Bezpieczeństwo

Korzystanie z rachunku osobistego jest nie tylko wygodne, ale też bezpieczne. Wszystkie środki zgromadzone na rachunku są objęte ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do równowartości kwoty 100 tys. euro. Ponadto banki stosują rozmaite zabezpieczenia (np. szyfrowaną transmisję danych, silne uwierzytelnienie), chroniące ROR przed dostępem niepowołanych osób.

Lepsza historia kredytowa

I wreszcie - posiadanie konta w banku zwiększy Twoją zdolność kredytowe. Osoby, które regularnie zasilają swoje ROR-y, są dla bankowców bardziej wiarygodne, dlatego mogą liczyć na uproszczone procedury okołokredytowe. Ta zaleta kont osobistych może być istotna zwłaszcza dla osób, które w przyszłości zamierzają kupić mieszkanie lub wybudować dom przy wykorzystaniu kredytu hipotecznego.

Pozostałe rodzaje kont indywidualnych

Do rachunków indywidualnych możemy zaliczyć także konta oszczędnościowe. Jak wskazuje ich nazwa, służą one do lokowania naszych wolnych środków finansowych, aby osiągały zysk, a jednocześnie były chronione przez inflacją.

Oprócz powyższych kont istnieją jeszcze inne rachunki dla osób prywatnych. Konta walutowe prowadzone są w walutach obcych i cieszą się uznaniem podróżujących za granicę, z kolei rachunki maklerskie służą inwestowaniu na giełdzie. Funkcjonują tu jeszcze konta techniczne przeznaczone do obsługi kart kredytowych, jednak w ich przypadku mówi się właśnie o “kredytówce”, a nie o samym rachunku.

To, jakiego rachunku dla klientów indywidualnych potrzebujesz, zależy od wielu czynników, m.in. Twojej sytuacji materialnej, preferencji, pasji itd. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś korzystał z wielu różnych kont; ważne jest natomiast, aby były one dla Ciebie pomocą na co dzień i nie generowały niepotrzebnych kosztów.