Przewodnik po rankingu
Najlepiej oceniane aplikacje bankowe
L.p. | Aplikacja | Ocena |
---|---|---|
1. | mBank | 4.9 |
2. | IKO (PKO BP) | 4.9 |
3. | Moje ING Mobile (ING Bank Śląski) | 4.9 |
4. | PeoPay (Bank Pekao) | 4.8 |
5. | Bank Millennium | 4.8 |
6. | VeloBank | 4.7 |
7. | Santander mobile (Santander Bank Polska) | 4.7 |
8. | GOmobile (BNP Paribas) | 4.7 |
9. | CA24 Mobile (Credit Agricole) | 4.5 |
10. | Alior Bank | 4.1 |
11. | Nest Bank | 4.1 |
Liczby nie kłamią – współcześni klienci banków do codziennego zarządzania finansami wykorzystują przede wszystkim bankowość mobilną. Nie jest to zaskoczenie, biorąc pod uwagę, że jej możliwości właściwie nie odbiegają dziś od tego, co oferują banki w swoich serwisach internetowych, a to właśnie smartfon jest tym urządzeniem, z którym zwykle się nie rozstajemy.
W konsekwencji jakość aplikacji banku stała się istotnym elementem oceny, czy oferta produktu finansowego (np. konta osobistego) jest dla nas atrakcyjna. Ranking jest więc odpowiedzią na rosnące znaczenie bankowości mobilnej w naszym życiu.
Co sprawdzamy w rankingu bankowych aplikacji mobilnych?
Większość publikowanych dotąd rankingów aplikacji bankowych opierała się na założeniu, że o miejscu w zestawieniu powinna decydować średnia ocena wystawiona w sklepach z aplikacjami dla systemów Android i iOS. Opinia użytkowników jest oczywiście bardzo istotna, ale zawsze odnosiliśmy wrażenie, że takie podejście do tematu jest jednak pewnym „pójściem na skróty”.
W efekcie decydujący wpływ na kolejność aplikacji w naszym zestawieniu mają zarówno obiektywne kryteria (w dużym skrócie: oferowane funkcjonalności), jak i popularność wśród klientów, o której świadczą nie tylko oceny z Google Play i App Store, ale także opinie użytkowników Moneteo.
Poświęciliśmy dużo czasu, by opracować szczegółową metodologię, przetestować aplikacje banków, zebrać wystarczającą ilość informacji na ich temat i na tej podstawie stworzyć rzetelne zestawienie. Od tamtej pory jest ono na bieżąco aktualizowane.
Najlepsza aplikacja bankowa – kryteria oceny
Zasady punktacji są proste: aplikacje oceniamy w pięciu kategoriach, w każdej z nich przyznając od 0 do 5 punktów:
Następnie wyciągamy z tych ocen średnią, która decyduje o miejscu w rankingu.
Oceny w ramach poszczególnych kategorii dokonujemy w oparciu o wskazane poniżej pytania pomocnicze. Pogrubiliśmy te funkcjonalności, które uznajemy za najważniejsze.
Ekran startowy i logowanie
- Ile metod logowania oferuje aplikacja (PIN, odcisk palca, wzór, obrazek, FaceID, inne)?
- Czy użytkownik ma możliwość zmiany ustawień ekranu startowego?
- Jeśli tak, to w jakim stopniu? Czy może ustawić widok stanu konta przed zalogowaniem? Wykonać przelew do zaufanego odbiorcy? Wygenerować kod Blik? Sprawdzić ostatnią historię rachunku?
- Jeśli nie, to jakie elementy są na stałe umieszczone na ekranie startowym? Ile ich jest i w jakim stopniu są przydatne?
Transakcje (przelewy, płatności)
- Czy w aplikacji zlecimy – oprócz zwykłego przelewu – przelew natychmiastowy, walutowy i podatkowy? Czy zlecimy przelew zdefiniowany i przelew zwrotny? Czy możemy ponowić przelew?
- Czy aplikacja wyświetla opłatę za operację, którą chcemy zlecić (np. przelew natychmiastowy)?
- Czy dostępna jest mobilna autoryzacja transakcji?
- Czy aplikacja daje nam szczegółowy podgląd każdej transakcji?
- Czy mamy dostęp do historii rachunku? Czy możemy ją wygodnie filtrować?
- Czy udostępniana jest usługa ułatwiająca zarządzanie finansami w stylu „menedżer finansów”, analiza wydatków lub choćby prosty bilans uznań i obciążeń rachunku?
- Jakie dodatkowe funkcje związane z dokonywaniem transakcji oferuje aplikacja? Doładowanie telefonu? Wygodne opłacanie rachunków (skanowanie faktur, QR, itd.)? Spłata karty kredytowej?
- Czy aplikacja umożliwia wygenerowanie kodu Blik?
- Czy możliwe jest wygenerowanie czeku Blik? Wykonanie przelewu na telefon Blik? Wygenerowanie karty HCE?
- Czy w aplikacji są oznaczeni odbiorcy, do których można zlecić przelew na telefon Blik?
- Czy możliwe jest dodanie karty do Google Pay / Apple Pay z poziomu aplikacji?
Ustawienia
Ustawienia konta i karty (zarządzanie produktami):
- Czy aplikacja pozwala na sprawdzenie limitów przelewów lub płatności kartą?
- Czy aplikacja pozwala na zmianę wspomnianych limitów?
- Czy mamy możliwość ustawienia lub zmiany PIN-u do karty?
- Czy możliwe jest zastrzeżenie karty płatniczej z poziomu aplikacji?
- Czy istnieje możliwość wnioskowania o nowe produkty oszczędnościowe? Konto oszczędnościowe, lokatę?
- Czy istnieje możliwość wnioskowania o nowe produkty kredytowe? Limit w koncie, kartę kredytową, pożyczkę?
- Czy aplikacja daje dostęp do usługi wymiany walut? Czy znajdziemy w niej tabelę z kursami? A może oferowany jest kalkulator walut?
- Czy aplikacja oferuje inne usługi? Zakup ubezpieczenia? E-administrację?
Ustawienia aplikacji:
- Czy mamy dostęp do ustawień dotyczących zarządzaniem powiadomieniami PUSH?
- Czy możliwa jest ingerencja w wygląd aplikacji (np. zmiana tła, czcionek, dodanie zdjęcia profilowego, ułatwienia dla osób niedowidzących itd.)?
Przydatne lub unikalne funkcjonalności
- Jakie przydatne lub unikalne funkcjonalności oferuje aplikacja?
Przykłady takich funkcji: czasowe blokowanie karty, zastrzeganie dokumentów, opłacenie miejsca parkingowego, zakup biletów komunikacji miejskiej, doładowanie gier i multimediów, usługi typu „sejf”, dostęp do rabatów, ukraińska wersja językowa itd.
Wygoda korzystania z aplikacji
- Czy aplikacja „słynie” z awaryjności i powolnego działania? Czy bank często uniemożliwia korzystanie z aplikacji z powodu przerw technicznych?
- Czy korzystanie z aplikacji jest intuicyjne?
- Czy w aplikacji znajdziemy listę / mapę oddziałów i bankomatów?
- Jakie formy kontaktu z bankiem możemy nawiązać z poziomu aplikacji? Telefoniczny? Czat? Rozmowa wideo? Czatbot?
- Czy możliwe jest skopiowanie numeru rachunku (lub innych danych, np. kodu Blik) do schowka? Ewentualnie czy można je wysłać SMS-em, mailem?
- Czy przycisk wylogowania umieszczony jest w widocznym miejscu (nie trzeba go szukać np. w ustawieniach)? Czy po zamknięciu aplikacji wylogowanie następuje automatycznie?
Dodatkowe informacje dotyczące naszego zestawienia
W rankingu uwzględniliśmy te aplikacje, z których regularnie korzystamy, co pozwoliło na dokonanie ich szczegółowej oceny. Gdy uda nam się uzyskać wszystkie dane dotyczące pozostałych aplikacji, dodamy je do zestawiania.
Naszym celem było stworzenie takiej metodologii, która pozwoli na maksymalnie rzetelną ocenę. W przypadku 4 z 5 kategorii decydują obiektywne kryteria – albo dana aplikacja oferuje daną funkcję, albo nie. Tutaj sprawa jest prosta.
Jedyny, aczkolwiek niemożliwy do uniknięcia, element subiektywizmu znajdziemy w kategorii „Wygoda korzystania z aplikacji”, zwłaszcza przy ocenie intuicyjności czy problemów technicznych (awarii, powolnego działania itd.). W tych przypadkach podstawą analizy były nasze osobiste doświadczenia wsparte Waszymi opiniami otrzymywanymi w wiadomościach oraz komentarzami użytkowników zamieszczonymi w sklepach z aplikacjami.
Pamiętaj, że zestawienie stanowi jedynie podpowiedź przy wyborze konkretnego banku. Może się okazać, że najlepsza aplikacja bankowa w naszym rankingu nie będzie wcale najlepszą dla Ciebie. Wiele zależy od indywidualnych preferencji. Być może zwycięzca w naszym zestawieniu nie posiada akurat funkcji, z której lubisz lub (chciałbyś zacząć) korzystać? Poza tym na ocenę produktów banku wpływa wiele czynników, a bankowość mobilna jest tylko jednym z nich.
Ranking aplikacji do bankowości mobilnej tworzymy dla Ciebie!
Moment, w którym konto w banku stało się powszechnym produktem, jest już dawno za nami. Aktualnie zmierzamy – czy nam się to podoba, czy nie – w stronę stopniowej rezygnacji z gotówki. Aplikacje bankowe i płatności mobilne znacząco przyczyniają się do tego procesu.
Wierzymy, że na bieżąco aktualizowany ranking bankowych aplikacji mobilnych będzie pomocą dla tych z Was, dla których jakość bankowości mobilnej ma kluczowe znaczenie przy wyborze oferty banku.
Dlatego właśnie zachęcamy Was do zgłaszania uwag i sugestii, a także pytań, gdyby cokolwiek nie było dla Was jasne. Szczególnie cenne będą uwagi dotyczące chociażby wygody korzystania z aplikacji gdyż, jak wiadomo, jest to kwestia bardzo subiektywna.
Wybrałeś już aplikacje?
Wybór aplikacji za Tobą? Sprawdź, jak pozostałe produkty Twojego banku wypadają na tle innych:
Komentarze i opinie
(12)Czy możemy liczyć na to, by Państwo uzupełnili dany ranking o pozostałe aplikacje banków ogólnopolskich takich jak, Citi Handlowy, BOŚ, czy Bank Pocztowy?
Odpowiedz
Dziękuję za sugestię :)
Tak, uzupełnienie rankingu jest jak najbardziej realne. Nie chciałbym jednak mówić o perspektywach czasowych, bo dodanie kolejnych aplikacji musi zostać poprzedzone analizą ich możliwości i szczegółowymi testami. Wszystkie nasze zestawienia sukcesywnie uzupełniamy o kolejne produkty i usługi.
Odpowiedz
Korzystam z kilku aplikacji bankowych ,ale mBank na 1 miejscu to raczej przesada ,produkty które oferuje z tym się zgodzę ale aplikacja na tel na pewno nie ,biorę pod uwagę korzystanie w Polsce w codziennym życiu
1.Millennium
2.PKO
3.mBank
4.ING
8.BNP Paribas
9. Nest
Odpowiedz
Dzięki za cenną opinię :) Ranking bazuje w dużej mierze na rozbudowanym wykazie opcji i wskazaniu, czy dana aplikacja ją posiada, czy nie. To naturalne, że ostatecznie każdy z nas korzysta z aplikacji nieco inaczej – ktoś może nie wyobrażać sobie apki bez konkretnej funkcji, a ktoś inny wcale jej nie potrzebuje itd.
Zwróć też uwagę, że różnice punktowe poszczególnych aplikacji, nawet tych oddalonych od siebie o kilka miejsc, są do siebie dość zbliżone, np. ocena apki Banku Millennium wciąż jest bardzo wysoka.
Odpowiedz
Dlaczego aplikacja banku Millenium otrzymała tylko 4 gwiazdki za ustawienia?
Odpowiedz
W tej kategorii istotnym czynnikiem jest udostępnienie w aplikacji możliwości wymiany waluty, której aplikacja Banku Millennium niestety nie oferuje.
Odpowiedz
W sensie, że nie ma możliwości przelania środków pomiędzy kontami w różnej walucie?
Odpowiedz
Możesz zlecić przelew w obcej walucie na dowolny rachunek, ale tu chodzi o brak osobnego modułu do wymiany walut (kantoru) w aplikacji.
Odpowiedz
Po pierwsze, szacunek. Inne rankingi bazują zazwyczaj tylko na ocenach użytkowników i jest to jakiś punkt zaczepienia, ale tutaj mamy jasny wykaz funkcji i ocenę na ich podstawie, dużo danych - dobra robota.
Po drugie, moje spostrzeżenia są takie, że nie ma jakiejś ogromnej przepaści między najlepszymi a najgorszymi aplikacjami. To nie jest tak, że część wyraźnie odstaje. Prawie wszystkie jednak mają te podstawowe opcje i o tym, czy apka jest dobra czy nie, decydują drobiazgi, no i subiektywne odczucia użytkownika. Właściwie to dobrze świadczy o bankach, widać, że traktują to priorytetowo.
Po trzecie, ciekawi mnie, jak aplikacje polskich banków wypadają na tle zagranicznych - ale to tak tylko na marginesie :)
Pozdrawiam
Odpowiedz
Po tym, co widzę w zagranicznych bankach mobilnych (!) wnioskuję, że te polskie to top i to pomimo wszelkich wad. Potężny Revolut z milionami klientów na całym świecie nie łapałby się do 10-tki w tym rankingu, o N26 i innych z litości nie wspomnę. Jasne, że np. taki blik to polskie rozwiązanie i tego w zagranicznych apkach siłą rzeczy nie znajdziesz, ale ogólnie za granicą jest chyba mniejsze ciśnienie na aplikacje. Mają po prostu być i oferować podstawowe opcje.
Odpowiedz
Absolutnie się nie zgadzam. Taki ranking żeby odważyć się zrobić... W każdym razie czołowe miejsca nie spełniają podstawowych norm prywatności to jest bank? A co za tym idzie i bezpieczenstwa jak np millenium. A w takich czasach to jest podstawa.
Odpowiedz
Wyjaśnisz coś więcej? Jakie normy masz na myśli? Mam apkę Millennium, chętnie się dowiem. I które te normy spełniają, skoro nie wszystkie.
Odpowiedz