Finanse firmowe

Potrzeby firm są zróżnicowane. Niezależnie od tego, czy szukasz rachunku bieżącego, źródeł finansowania działalności, sposobów na lokowanie nadwyżek czy innych usług przydatnych w prowadzeniu biznesu – wszystko to znajdziesz poniżej. Wystarczy, że wybierzesz interesującą Cię kategorię produktów dla przedsiębiorców.

Konta

Oszczędności

Waluty

Finansowanie

Faktoring

Inne

Konto firmowe służy dokonywaniu bieżących rozliczeń związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, ale w przepisach nie ma wymogu jego posiadania przez każdego przedsiębiorcę.

Obowiązek otwarcia rachunku wynika, w niektórych przypadkach, z uregulowań związanych z rozliczaniem podatku VAT, np. dotyczących mechanizmu podzielonej płatności (tzw. split payment) czy białej listy podatników VAT. Zawarte w nich rozwiązania sprawiają, że rachunek firmowy musi się znaleźć w sferze rozważań także wielu mikro przedsiębiorców.

Bez jego posiadania firma może nie otrzymać zapłaty za swoje usługi lub mieć kłopoty z nawiązaniem nowych kontaktów biznesowych, ewentualnie stracić obecne.

Do regulowania i otrzymywania bieżących rozliczeń potrzebny jest rachunek firmowy. Gdyby pojawiły się nadwyżki finansowe, przyda się firmowe konto oszczędnościowe. Wielu przedsiębiorców z pewnością będzie zainteresowanych produktami kredytowymi oferowanymi przez banki.

Wybór konta należy dobrze przemyśleć, by było ono maksymalnie dopasowane do potrzeb prowadzonego biznesu. Pomocne wskazówki znajdziesz w tekście „Jak wybrać konto firmowe?”, a w rankingu kont firmowych sprawdzisz aktualne propozycje banków.