Przewodnik po rankingu
Ranking pożyczek dla firm – założenia
Samodzielne poszukiwanie odpowiedniej pożyczki dla firm może być zajęciem żmudnym i czasochłonnym. Dlatego stworzyliśmy ranking, w którym znajdziesz oferty wiarygodnych firm pożyczkowych. Kolejność w rankingu ułożona jest według najczęściej wybieranych pożyczek, dzięki czemu dowiesz się, które z nich cieszą się największą popularnością.
Przeglądając ranking szybko ustalisz szczegóły interesujących Cię ofert. Poznasz:
- maksymalną kwotę pożyczki oraz okres spłaty,
- wymagane przez pożyczkodawcę zabezpieczenia,
- formalności, z jakimi wiąże się wnioskowanie o wybraną pożyczkę,
- dodatkowe korzyści i udogodnienia (np. brak prowizji za wcześniejszą spłatę, możliwość przedłużenia okresu spłaty bez ponoszenia kosztów itp.),
- możliwość skorzystania z oferty przez różne grupy przedsiębiorców (JDG, spółki, start-upy).
Po przejściu na stronę pożyczkodawcy sprawdzisz koszty pożyczki, wysokość raty oraz całkowitą kwotę do spłaty. Jeżeli zdecydujesz się na skorzystanie z oferty, wystarczy, że złożysz szybki wniosek online.
Pożyczki online dla firmy - dla kogo?
Pożyczki pozabankowe cechuje duża dostępność – zazwyczaj mogą z nich skorzystać wszyscy przedsiębiorcy, niezależnie od branży, stażu na rynku oraz formy prawnej. W praktyce oznacza to, że o środki mogą wnioskować zarówno klienci prowadzący JDG, jak i wspólnicy spółek cywilnych, a nawet rolnicy i freelancerzy. Wiele jednak zależy od polityki prowadzonej przez konkretne firmy pożyczkowe. W niektórych z nich szanse na pożyczkę mają wyłącznie osoby fizyczne działające w formie jednoosobowej działalności gospodarczej.
Pożyczki dla małych firm jednoosobowych
Jak już wspominaliśmy, pozabankowe pożyczki dla klientów biznesowych są dedykowane przede wszystkim małym firmom, które mają przejściowe kłopoty z płynnością finansową lub pilnie potrzebują środków na inwestycje. Tego typu podmioty gospodarcze często mają problemy z uzyskaniem kredytu w banku ze względu na niską zdolność kredytową, jednak firmy pożyczkowe traktują takich klientów znacznie bardziej liberalnie. Najczęściej aby skorzystać z pożyczki, przedsiębiorca musi posiadać działalność gospodarczą zarejestrowaną w CEiDG oraz przedstawić wyciągi z konta firmowego z ostatnich 3 lub 6 miesięcy. Niektórzy pożyczkodawcy wymagają również, by właściciel firmy miał ukończony 21. rok życia oraz stały adres zamieszkania w Polsce.
Pożyczki dla nowych firm
Firmy pożyczkowe działają na innych zasadach prawnych niż banki, dzięki czemu nie są zmuszone do rygorystycznej oceny zdolności kredytowej swoich klientów. Przykładowo: mogą same wyznaczyć poziom dopuszczalnego ryzyka związanego z udzieleniem pożyczki i uznać, że przedsiębiorstwo, które funkcjonuje na rynku zaledwie od miesiąca, jest mimo wszystko wiarygodnym klientem. Warto jednak mieć świadomość, że pożyczki dla nowo otwartych firm ma w swojej ofercie zaledwie kilku pożyczkodawców. Najczęściej też pożyczkobiorca może się ubiegać o dość niewielkie kwoty, maksymalnie wynoszące kilka tysięcy zł.
Pożyczka bez BIK dla zadłużonych firm
Zgodnie z ustawą Prawo bankowe każdy bank komercyjny musi spełnić szereg wymogów formalnych związanych z akcją kredytową. Jednym z nich jest wszechstronna analiza sytuacji finansowej klienta (najczęściej przeprowadzana w oparciu o dostarczone przez niego dokumenty). Kolejnym obowiązkiem banku jest sprawdzenie historii kredytowej wnioskodawcy. W tym celu bank przegląda wpisy w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) i Biurze Informacji Gospodarczej (BIG) i upewnia się, czy wnioskodawca terminowo i rzetelnie spłacał wcześniejsze kredyty, czy nie ma zobowiązań wobec innych instytucji finansowych, czy nie znajduje się na listach dłużników. W efekcie otrzymanie pożyczki dla firmy w banku może potrwać kilka dni, a nawet tygodni.
Natomiast firmy pożyczkowe mogą przymknąć oko na negatywną historię kredytową klienta, ponieważ żaden przepis nie zmusza ich do uwzględnienia tego aspektu podczas podejmowania decyzji kredytowej.
Warto jednak podkreślić, że podmioty oferujące firmowe pożyczki bez BIK stosują różne zabezpieczenia gwarantujące odzyskanie pieniędzy. Przykładowo, domagają się poręczenia wierzytelności przez osobę trzecią bądź też proponują pożyczkę pod zastaw nieruchomości.
Ta ostatnia forma pożyczki niesie jednak ze sobą spore ryzyko. Warto bowiem podkreślić, że niektóre oferty dostępne w Internecie są dodawane przez zwykłych oszustów, którzy wyłudzają w ten sposób dane osobowe potencjalnych klientów bądź też dążą do przejęcia nieruchomości od wnioskujących osób.
Dlatego zanim skorzystasz z tego typu oferty, skonsultuj z prawnikiem wszystkie zapisy w umowie oraz dokładnie sprawdź wiarygodność pożyczkodawcy. Przede wszystkim zwróć uwagę, czy firma jest zarejestrowana w Polsce, posiada wpis do Krajowego Rejestru Sądowego oraz jest członkiem organizacji zrzeszających firmy finansowe (np. Związku Przedsiębiorstw Finansowych lub Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych).
Jak uzyskać pożyczkę dla firmy?
Jak już wspomnieliśmy, charakterystyczną cechą pozabankowych pożyczek dla firm jest sprowadzona do niezbędnego minimum procedura ich udzielania. Aby uzyskać dofinansowanie, z reguły powinieneś wykonać następujące czynności:
- wypełnić formularz rejestracyjny na stronie firmy pożyczkowej, podając swoje dane personalne oraz firmowe: imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu, adres e-mail oraz NIP firmy.
- zweryfikować swoją tożsamość przelewem weryfikacyjnym bądź poprzez zalogowanie się do bankowości elektronicznej w swoim banku za pomocą usługi Kontomatik lub Instantor. Niektórzy pożyczkodawcy na tym etapie mogą też poprosić Cię o przesłanie skanu dowodu osobistego i wyciągów z konta firmowego z ostatnich 3 lub 6 miesięcy.
- po otrzymaniu pozytywnej decyzji o przyznaniu środków podpisać umowę z firmą pożyczkową (online, w oddziale firmy lub za pośrednictwem kuriera).
Ile kosztuje pozabankowa pożyczka dla firm?
Musisz wiedzieć, że pozabankowe pożyczki dla firm nie są objęte ustawą o kredycie konsumenckim ani też uchwaloną przez Sejm 6 października 2022 r. ustawą antylichwiarską. Oznacza to, że pożyczkodawcy nie są prawnie zobligowani do zamieszczania na swojej stronie Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania (czyli wskaźnika uwzględniającego wszelkie koszty ponoszone przez pożyczkobiorcę), nie muszą również stosować maksymalnych kosztów pozaodsetkowych. W efekcie większość firm pożyczkowych nie informuje potencjalnych klientów o tak podstawowych kwestiach, jak oprocentowanie pożyczki czy wysokość pobieranych prowizji (choć od tej reguły zdarzają się wyjątki).
Tak więc sięgając po pozabankową pożyczkę, najczęściej sam będziesz musiał ustalić najważniejsze koszty. Jeśli jakaś opłata wzbudzi Twoją wątpliwość – skontaktuj się z przedstawicielem firmy i poproś o wyjaśnienia. Możesz również - przed złożeniem wniosku - poprosić firmę pożyczkową o podanie przykładowych kosztów, jakich można się spodziewać przy wybranej kwocie i okresie spłaty.
W czym może pomóc Ci nasz ranking?
Mamy nadzieję, że informacje zawarte w naszym rankingu ułatwią Ci znalezienie najbardziej korzystnej oferty – pamiętaj jednak, że ostateczną decyzję o nawiązaniu współpracy z daną instytucją powinieneś podjąć po zapoznaniu się ze wszystkimi kosztami pożyczki.
Pozostałe produkty finansowe dla firm
Sprawdź pozostałe rankingi produktów finansowych przeznaczonych dla przedsiębiorstw:
Komentarze i opinie
(3)Czy ktoś brał pożyczkę w CapitalKO? Myślę o wzięciu dodatkowego finansowania dla swojej firmy. Chętnie poznam Wasze opinie :)
Odpowiedz
Na czym polega to zabezpieczenie w weltonie w formie notarialnego oświadczenia o poddaniu się egzekucji?
Odpowiedz
Posiadając taki akt notarialny Wealthon może wystąpić bezpośrednio do sądu o nadanie klauzuli wykonalności, a po jej uzyskaniu wszcząć postępowanie egzekucyjne. Dzięki temu może szybciej i sprawniej odzyskać należność
Odpowiedz