Przewodnik po rankingu
Jak tworzymy nasz ranking wynajmu długoterminowego?
Przygotowując nasze zestawienie firm oferujących najem długoterminowy uznaliśmy, że o ich atrakcyjności decydują następujące aspekty: warunki najmu, elastyczność oferty oraz popularność firmy udostępniającej finansowanie.
Warunki najmu - w ramach tego obszaru sprawdziliśmy:
- dostępność różnych klas pojazdów (osobowe, dostawcze, elektryczne, specjalistyczne, nowe / używane),
- okres wynajmu,
- limit darmowych kilometrów oraz sposób jego rozliczania (miesięczny / roczny / ustalany indywidualnie),
- czynsz inicjalny (obligatoryjny/ dobrowolny).
Elastyczność oferty - w tej kategorii uwzględniliśmy takie zmienne, jak:
- dodatkowe usługi wliczone w miesięczną ratę (serwis, wymiana ogumienia, ubezpieczenie GAP itp.),
- opcje związane z zakończeniem umowy (zwrot pojazdu do finansującego / wymiana auta na nowy model / wykupienie pojazdu na własność),
- różne udogodnienia proponowane przez finansującego (np. możliwość skorzystania z samochodu przedkontraktowego, usługa “door-to-door", opcja podpisania umowy najmu online).
Popularność - kolejnym kryterium decydującym o miejscu w przygotowanym przez nas rankingu jest popularność danej oferty. Propozycje, które cieszą się większym zainteresowaniem klientów, otrzymują od nas dodatkowe punkty. W ten sposób współautorami zestawienia stają się także nasi Czytelnicy.
Co dokładnie analizujemy?
Pora przejść do szczegółowego opisu poszczególnych składników oceny.
Limit kilometrów
Wprowadzenie limitu kilometrów pozwala firmie wynajmującej zabezpieczyć wartość samochodu. Ponadnormatywny przebieg zwiększa ryzyko poważnych awarii, utrudnia też późniejszą sprzedaż auta. Aby uniknąć napraw związanych z intensywną eksploatacją i uchronić pojazd przed spadkiem wartości, finansujący narzuca więc limit kilometrów, które w ciągu roku może przejechać auto.
Z reguły klient ma do wyboru kilka limitów (np. 10 tys., 15 tys. lub 30 tys. km w ciągu roku). W praktyce oznacza to, że jeśli wybierze trzyletni najem z limitem 10 tys. km rocznie, może w trakcie trwania umowy przejechać maksymalnie 30 tys. km, a po przekroczeniu tej granicy musi zapłacić za każdy "nadprogramowy" kilometr.
Stawki różnią się w zależności od modelu auta i wyposażenia, jednak najczęściej wynoszą od 30 do 70 groszy za 1 km. Choć kwoty te wydają się niewielkie, to jednak warto mieć świadomość, że obejmują nadkilometraż z całego okresu finansowania samochodu. Może więc się okazać, że w dniu zwrotu pojazdu należy dopłacić całkiem sporą kwotę.
Oczywiście, możemy uniknąć takiej sytuacji, decydując się na wyższy limit, jednak w takim przypadku miesięczna rata także poszybuje w górę. Alternatywną opcją może być najem długoterminowy bez limitu kilometrów, w którym opłata jest naliczana za każdy przejechany kilometr, a przebieg auta weryfikowany na koniec każdego miesiąca. Niestety, tego typu rozwiązanie ma w swojej ofercie niewiele firm wynajmujących.
Przed podpisaniem umowy najmu warto więc ustalić, jaki limit kilometrów będzie w naszym przypadku najbardziej optymalny. Jeżeli źle oszacowaliśmy jego wartość, wciąż mamy w zapasie "'wyjście awaryjne", czyli zmianę limitu w trakcie trwania umowy. Z reguły musimy wówczas podpisać aneks oraz wnieść dodatkową opłatę. Niemniej takie posunięcie może być dla nas finansowo bardziej opłacalne niż jednorazowa wysoka opłata naliczona przy zwrocie pojazdu.
Czynsz inicjalny
Wiele firm oferujących usługę najmu rezygnuje z czynszu inicjalnego - można więc wydzierżawić samochód bez wpłaty własnej, niezależnie od tego, czy będzie to nowe auto z salonu czy używany pojazd z kilkuletnim przebiegiem. Niemniej część finansujących daje swoim klientom wybór - jeśli chcą, mogą oni wnieść opłatę i tym samym obniżyć wysokość miesięcznej raty lub zdecydować się na droższe rozwiązanie z prowizją wstępną na poziomie 0%.
Są jednak i takie firmy, w których czynsz inicjalny jest obligatoryjny i z reguły wynosi od 5 do 20% wartości pojazdu. Kwotę tę należy uiścić jednorazowo w momencie podpisywania umowy.
Usługi wliczane w miesięczną ratę
Wynajem długoterminowy wymaga obligatoryjnego wykupienia usług dodatkowych (w leasingu skorzystanie z dodatkowych opcji leży wyłącznie w gestii klienta). Niemniej to, jakie usługi są wkalkulowane w koszt miesięcznej raty, zależy od konkretnego finansującego. Pakiet świadczeń może obejmować:
- samochód zastępczy,
- kartę paliwową,
- pełne ubezpieczenie na cały okres wynajmu (AC, OC, NNW),
- assistance,
- wymianę opon,
- przeglądy okresowe i czynności zalecane przez producenta samochodu, takie jak wymiana i uzupełnianie oleju pomiędzy przeglądami, wymiana płynu hamulcowego i chłodniczego itp.,
- likwidację szkód,
- naprawy usterek mechanicznych związanych z eksploatacją pojazdu (wymianę klocków i tarcz hamulcowych, żarówek, zużytych piór wycieraczek i innych części).
Niektóre firmy oferują także darmową dostawę samochodu w wybrane przez klienta miejsce, a nawet opiekę dedykowanego concierge.
Reasumując, realny koszt wynajmu zawsze zależy od warunków, które klient indywidualnie ustalił z finansującym. Zmiana choćby jednego parametru, np. okresu najmu lub wysokości czynszu inicjalnego potrafi znacząco zmniejszyć lub zwiększyć sumę kosztów.
Koszt wynajmu
Rata najmu posiada odmienną konstrukcję od raty płaconej przez leasingobiorców. W leasingu klient spłaca wartość samochodu powiększoną o marżę finansującego, w przypadku najmu płaci za korzystanie z auta oraz pakiet dodatkowych usług. To powoduje, że rata za wynajem jest znacząco niższa od raty leasingu, natomiast wykup pojazdu - znacząco droższy.
Wysokość konkretnej raty jest uzależniona od kilku kwestii: marży finansującego, długości najmu, opłaty wstępnej, zakresu usług dodatkowych, limitu kilometrów, a nawet modelu wynajmowanego auta.
Poza kosztem całkowitym finansujący może pobierać prowizje za różne czynności związane z obsługą umowy. Listę wydatków mogą więc powiększyć:
- kary za przekroczenie warunków zapisanych w umowie (np. dokonywanie nieautoryzowanych napraw, nieprzestrzeganie terminów przeglądów, a nawet palenie papierosów w pojeździe),
- opłaty pobierane za udział w szkodzie (jest to kwota, którą klient musi zapłacić w razie całkowitego uszkodzenia pojazdu),
- kaucja - depozyt wnoszony na czas trwania umowy najmu i zwracany klientowi w przypadku zwrotu samochodu w stanie nie pogorszonym. Finansujący ma prawo potrącić z depozytu opłaty administracyjne wynikające z cennika jak i rozliczyć ewentualne uszkodzenia pojazdu.
- prowizja za zmianę okresu najmu (wcześniejsze rozwiązanie umowy, jej skrócenie lub przedłużenie),
- stawka za przekroczony limit kilometrów,
- koszty (często niebagatelne) związane ze zwrotem pojazdu po zakończeniu umowy.
Reasumując - to, ile realnie zapłacimy za wynajem, zależy od warunków ustalonych indywidualnie z finansującym. Do tego wiele kosztów ma charakter potencjalny (jak chociażby stawka za przekroczony kilometraż). Z tego też powodu pominęliśmy kryterium cenowe przy ocenie poszczególnych ofert.
Wynajem długoterminowy samochodów - zalety
W powszechnej opinii głównym atutem najmu są przewidywalne koszty użytkowania samochodu. Miesięczna rata obejmuje zysk firmy wynajmującej, koszt eksploatacji oraz realny spadek wartości samochodu - taka konstrukcja sprawia, że z góry wiemy, ile zapłacimy za korzystanie z auta przez cały okres trwania umowy.
Kolejnym plusem jest elastyczność - możemy dopasować parametry najmu do naszej sytuacji finansowej. Jeśli chcemy - możemy wpłacić czynsz inicjalny i obniżyć w ten sposób miesięczną ratę, jednak nie musimy tego robić. Od nas zależy również sposób zakończenia umowy, przy czym do wyboru mamy aż trzy opcje (zwrot pojazdu do finansującego / wymiana auta na nowy model / wykupienie pojazdu na własność).
Następnym mocnym punktem jest wygoda - nie musimy pamiętać o terminach przeglądów czy wymianie opon, w razie awarii pojazdu otrzymamy samochód zastępczy. Do tego finansujący przypomni nam o odnowieniu polisy i udzieli wsparcia w likwidacji szkody.
Oczywiście, nie są to jedyne zalety wynajmu. Przedsiębiorca, który zdecyduje się na ten rodzaj finansowania, może skorzystać z tarczy podatkowej i zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu następujące wydatki: czynsz inicjalny, miesięczne raty (w pełnej wysokości), opłaty manipulacyjne, opłaty serwisowe (o ile wynikają one z odrębnej umowy serwisowej i nie zostały wliczone w miesięczną ratę), koszty ubezpieczenia oraz wydatki eksploatacyjne, np. na paliwo, myjnię, parkingi.
Czy wynajem długoterminowy samochodu się opłaca?
Każdy z nas ma inne oczekiwania i potrzeby, dlatego nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na powyższe pytanie. Niemniej można wskazać osoby, w przypadku których długoterminowy najem może być opłacalny.
I tak, wynajem będzie korzystnym rozwiązaniem dla tych klientów, którzy nie mają dużych oszczędności ani zdolności kredytowej, która umożliwiłaby im skorzystanie z innych form finansowania pojazdu (takich jak kredyt czy leasing samochodowy). Za stosunkowo niską ratę mogą korzystać z wysokiej klasy pojazdów, a po zakończeniu umowy wymienić auto na nowy model.
W opinii wielu osób kolejną zaletą najmu jest wygoda. W gestii klienta pozostaje jedynie opłacanie comiesięcznych rat, tankowanie i dbanie o pojazd. Pozostałe kwestie związane z ubezpieczeniem, rejestracją, serwisowaniem, koordynacją szkód czy wymianą opon bierze na siebie firma wynajmująca.
Najem długoterminowy jest też świetną opcją dla firm, które chcą w szybkim czasie powiększyć swoją flotę pojazdów, jednak nie mają środków, by zakupić auta na własność (bądź też nie są zainteresowane kupnem, bo np. realizują okresowy kontrakt). Dla takich podmiotów wynajem zarówno pod względem logistycznym, jak i kosztowym stanowi najbardziej optymalne wyjście z sytuacji - z jednej strony pozwala na realizację zleceń, z drugiej umożliwia zachowanie finansowej płynności, z trzeciej nie obniża zdolności kredytowej (najem nie obciąża bilansu finansowego firmy).
Niemniej wynajem długoterminowy nie sprawdzi się u firm i osób, które po zakończeniu umowy chcą wykupić auto na własność. W leasingu operacyjnym cena wykupu jest najczęściej symboliczna i z reguły wynosi 1% wartości samochodu, natomiast w wynajmie drastycznie rośnie. Istotnym ograniczeniem jest też limit kilometrów - niewłaściwe oszacowanie tego parametru może nas narazić na wysokie koszty, podobnie zresztą jak ponadnormatywne zużycie pojazdu.
Reasumując, zanim zdecydujemy się na wynajęcie auta, powinniśmy określić, na jakich korzyściach zależy nam najbardziej i dopiero wtedy dokonać wyboru. Mamy nadzieję, że nasz ranking firm wynajmu długoterminowego ułatwi Ci znalezienie najbardziej optymalnej oferty.
Pozostałe produkty finansowe dla firm
Sprawdź pozostałe rankingi produktów finansowych przeznaczonych dla przedsiębiorstw:
Komentarze i opinie
(5)dla osoby indywidualnej jakie są najlepsze oferty?wpłacając swoje pieniądze za 50% np.?
Odpowiedz
Czy w Masterlease możliwa jest zmiana korzystającego (cesja) i czy jest to usługa płatna?
Odpowiedz
Tak, w przypadku cesji Masterlease pobiera 3% wartości początkowej przedmiotu leasingu (nie mniej niż 500 zł, nie więcej niż 2500 zł)
Odpowiedz
Dzięki. A czy orientujesz się, jakie karty paliwowe są u nich dostępne?
Odpowiedz
Orlen (tylko krajowa), BP, Shell i Circle K (Polska i Europa).
Odpowiedz