Przewodnik po rankingu
Wysoka nagroda pieniężna za otwarcie konkretnego konta nie musi oznaczać, że to najlepszy rachunek dostępny na rynku, a akcja, w której jest oferowany, jest najatrakcyjniejszą z aktualnie trwających. Są jeszcze inne parametry, które bierzemy pod uwagę w rankingu kont z premią, by nasze zestawienie było obiektywne, uwzględniało punkty spojrzenia różnych osób.
W rankingu kont osobistych oceniamy standardowe warunki prowadzenia konkretnego rachunku (np. opłaty za korzystanie z niego oraz możliwość ich uniknięcia), a także związanej z nim karty debetowej (np. miesięczne koszty jej użytkowania, wypłaty z bankomatów). Z uwagi na to, że co jakiś czas organizowane są promocje na wybrane konta osobiste, zdecydowaliśmy się opracować oddzielne zestawienie rachunków z premią.
W rankingu kont z premią uwzględniamy rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe (ROR), których otwarcie aktualnie wiąże się z otrzymaniem bonusu, oczywiście po spełnieniu warunków określonych przez organizatora akcji (najczęściej bank lub organizację płatniczą, ale czasami również inny podmiot).
Konto z premią – kryteria oceny
W naszym rankingu największe znaczenie przypisaliśmy wysokości i atrakcyjności proponowanej nagrody (pewne znaczenie ma też jej forma – gotówka, voucher, nagroda rzeczowa) oraz warunkom, jakie należy spełnić, by ją uzyskać. Opłaty dotyczące rachunku i karty płatniczej są tym razem na dalszym planie.
Jest to spowodowane faktem, że w wielu przypadkach wymagania promocji pokrywają się z warunkami umożliwiającymi bezpłatne korzystanie z konta osobistego lub karty płatniczej. Biorąc udział w promocji, rozwiązujesz ten problem, a po odebraniu nagrody za otwarcie konta nie masz obowiązku dalszego korzystania z rachunku ani powiązanych produktów. Możesz z nich zrezygnować bez ponoszenia żadnych konsekwencji.
Najważniejsze: atrakcyjny bonus za konto
Tworząc założenia naszego rankingu kont z premią, opieraliśmy się zarówno na własnych doświadczeniach z uczestnictwa w promocjach organizowanych przez banki, jak i na opiniach oraz sugestiach Bankonautów – czyli Czytelników naszego portalu, którzy mają bogate doświadczenie w korzystaniu z takich ofert.
Na tej podstawie uznajemy, że olbrzymie znaczenie ma atrakcyjność oferowanej nagrody. Przy czym mamy na myśli nie tylko jej realną wartość, ale i możliwość korzystania z niej oraz jej przydatność dla szerokiego grona osób.
Na szczycie takiego mini-rankingu nagród stawiamy konto z nagrodą gotówkową, gdyż klient sam może w pełni zdecydować, na co i kiedy wyda otrzymany bonus. W tej sytuacji nawet mniejsza kwota jest bardzo atrakcyjna.
Na drugim miejscu klasyfikujemy rachunki z bonem/voucherem. W tym przypadku swoboda wykorzystania premii jest już mniej lub bardziej ograniczona, zarówno w czasie (termin ważności vouchera), jak i w „przestrzeni” (miejsce wykorzystania bonu). Dobrze, gdy otrzymany kod uprawnia do zakupów w wielu sklepach albo – gdy jest ich mniej – ich asortyment jest bardzo różnorodny. Nagradzanie voucherami, które są ważne przez kilkanaście dni i można z nich skorzystać tylko w nielicznych, na dodatek „niszowych” sklepach, uważamy za niezbyt uczciwe wobec uczestników promocji.
Najniżej oceniamy atrakcyjność kont z nagrodą rzeczową czy punktami w ramach programu lojalnościowego. W pierwszym przypadku klient nie ma absolutnie żadnej decyzyjności – po prostu musi się cieszyć z bonusu, który przygotował organizator. W opcji z punktami jest nieco lepiej, bo istnieje wybór spośród nagród ujętych w katalogu programu. Oczywiście pod warunkiem, że punktów jest dostatecznie dużo, by móc je wymienić od razu na coś ciekawego. Nieprzychylnie patrzymy na sytuacje, gdy dla doprowadzenia do tego etapu trzeba się jeszcze wykazać jakąś aktywności i zebrać dodatkowe punkty.
Konto ze zwrotem za zakupy, czyli konto z moneyback
Podobnymi kryteriami kierujemy się przy ocenie specyficznego rodzaju rachunków, jakimi są konta ze zwrotem za zakupy. W ich przypadku zasada jest bardzo prosta – na rachunek klienta wraca część wydatków, które poniósł. Oceniamy takie oferty, zwracając uwagę na łatwość uzyskania zwrotu za płatności kartą (czy premiowane są wszystkie transakcje, czy tylko te w wybranych miejscach) oraz na wysokość zwrotu możliwego do uzyskania w miesiącu lub roku (zazwyczaj określanego procentowo, z kwotą maksymalną, lub kwotowo).
Duże znaczenie ma też fakt, czy posiadacz konta z moneyback musi wydać określoną kwotę minimalną, by zwrot został mu naliczony oraz to, po jakim czasie klient „odzyskuje” wydane pieniądze itp.).
Konta z cashback
Warto zaznaczyć, że nie punktujemy w dodatkowy sposób kont z cashback, czyli z możliwością wypłacenia pieniędzy z rachunku podczas zakupów. W czasach szeroko rozwiniętych płatności mobilnych, wobec dużej dostępności bankomatów, uznajemy, że cashback nie niesie ze sobą istotnej wartości dodanej wpływającej na atrakcyjność rachunku.
Warunki uzyskania premii
Uważamy, że atrakcyjna premia za otwarcie konta ma duże znaczenie dla jego oceny, ale równie ważne są warunki, jakie trzeba spełnić, by ją zdobyć. Weryfikujemy zakres niezbędnej aktywności, łatwość wywiązania się z warunków przez szerokie grono uczestników, ale także przejrzystość regulaminu.
Działania wymagane przez regulamin, a niezbędne do otrzymania premii, oceniamy pod kątem możliwości ich realizacji przez przeciętnego użytkownika danego produktu. Doceniamy, że wystarczy jakikolwiek wpływ na konto (lub w niewielkiej kwocie) albo tylko kilka transakcji kartą czy wydanie nią niewielkiej kwoty. W przypadku kont ze zwrotem za zakupy pochwalamy możliwość uzyskania zwrotu za każdą zrealizowaną transakcję bezgotówkową kartą.
Nieprzychylnie patrzymy na akcje, w których są bardzo rygorystyczne wymagania dotyczące pieniędzy wpływających na rachunek lub konieczne jest wykonanie choć jednostkowej transakcji kartą na dość wysoką kwotę minimalną.
Naszym zdaniem, nieprecyzyjny, dwuznaczny opis zasad promocji to poważny mankament wielu akcji mogący „odstraszać” potencjalnych uczestników, zwłaszcza początkujących Łowców Promocji. Dlatego zwracamy uwagę na sformułowania zawarte w regulaminach akcji specjalnych. Z uznaniem patrzymy na przejrzyste, napisane przystępnym językiem zasady promocji, zawierające precyzyjne definicje pojęć występujących w dokumencie. Negatywnie oceniamy zawiłe, trudne do zrozumienia regulaminy, które wymagają licznych konsultacji z pracownikami banku, a i tak pozostawiają dozę niepewności czy też dają organizatorowi pole do innej interpretacji zapisów.
Uważamy, że nie można premiować akcji i związanych z nimi rachunków, jeśli zawiłości regulaminu stwarzają możliwość sporów z organizatorem, istnieje ryzyko, że konieczne będzie pisanie reklamacji, gdy premia nie zostanie przyznana, albo uzyskanie nagrody będzie wynikało, choćby częściowo, z uznaniowej decyzji organizatora.
Opłaty
W sytuacji, gdy na potrzeby zestawienia rachunków z bonusem oceniamy atrakcyjność promocji i warunki uzyskania nagrody, kwestie związane z opłatami za podstawowe usługi bankowe, takie jak prowadzenie rachunku czy korzystanie z powiązanej karty płatniczej, schodzą na dalszy plan. Szczególnie w przypadku konta oferującego zwrot za płatności kartą, które zachęca do aktywnego korzystania z „plastiku”, co ogranicza ryzyko poniesienia dodatkowych opłat.
Jak już wspomnieliśmy, w wielu przypadkach aktywność wymagana przez regulamin akcji specjalnej jest zgodna z warunkami bezpłatności danego produktu określonymi w tabeli opłat i prowizji. Zdarzają się jednak promocje, w których wymagania dotyczące uniknięcia opłat są wyższe lub różnią się od zadań nałożonych na uczestników promocji. Dlatego, tworząc ranking kont z premią, oceniamy również miesięczny koszt prowadzenia konta czy korzystania z karty oraz możliwość uniknięcia tych opłat. W końcu nikt nie chce, by część zdobytego bonusu wracała do banku w postaci różnorodnych opłat.
Stawiamy na rzetelność i aktualność
Wkrótce po starcie nowej akcji uwzględniamy jej zasady w naszym zestawieniu, dzięki czemu zawsze masz rzetelny obraz aktualnej sytuacji rynkowej i wiesz, gdzie znajdziesz najatrakcyjniejsze konta z nagrodą. Można powiedzieć, że wykonaliśmy swoją pracę – dostarczyliśmy Ci przydatne informacje. Teraz ruch należy do Ciebie. To Ty musisz zdecydować, który rachunek z premią jest dla Ciebie najkorzystniejszy, a regulamin której akcji nie stawia przed Tobą trudnych do spełnienia wymagań, dzięki czemu bez stresu i wyrzeczeń zgarniesz przypisany bonus.
Pieniądze za założenie konta na wyciągnięcie ręki
Początkującym Łowcom Promocji radzimy, by zaczynali od prostych akcji z niewielkimi wymaganiami, w których nagrody może nie są oszałamiające, ale łatwe do zdobycia. Co więcej, w wielu promocjach nie musisz nawet ruszać się z kanapy – możesz zdobyć pieniądze za otwarcie konta w aplikacji mobilnej banku.
W miarę zdobywania doświadczenia i lepszego zrozumienia wymagań regulaminów można przejść do bardziej skomplikowanych promocji, aby w końcu zapolować na „grubego zwierza”, czyli bardzo atrakcyjną nagrodę.
O tym, że warto korzystać z akcji specjalnych, przekonasz się, czytając nasz tekst o tym, jak udział w promocjach korzystnie wpływa na charakter. A gdybyś chciał wiedzieć, dlaczego oferowane są konta z premią i kto na tym korzysta, zajrzyj do tekstu "Dlaczego banki organizują promocje".
Jeśli masz sugestie, propozycje zmian w metodologii naszego zestawienia kont z premią, chętnie je poznamy i przemyślimy. Pisz śmiało!
Alternatywy dla kont z premią
Nie znalazłeś konta spełniającego Twoje wymagania? Istnieją inne opcje, które warto rozważyć — w zależności od twoich potrzeb i preferencji:
Komentarze i opinie
(4)Na BNP Paribas w końcu może być 6 % na koncie lokacyjnym czy 8%?
Odpowiedz
6% na Koncie Lokacyjnym to oferta dla nowych środków obecnych klientów banku. Natomiast oprocentowanie 8% w skali roku bank oferuje osobom, które nie miały w nim konta osobistego w ciągu ostatniego roku.
Odpowiedz
Tylko dwa banki z pierwszej "10" nie mają nic ciekawego dla oszczędzających. Mimo atrakcyjnych warunków odrzucam te promocje,bo wolę przy okazji sensownie zagospodarować oszczędności
Odpowiedz
popieram, też wolę kompleksową ofertę a nie coś pojedynczego; szukanie innych potrzebnych mi rzeczy w innych bankach
Odpowiedz