Płatności Blik. Jak płacić Blikiem w sklepach?

Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych

51 publikacji 4474 komentarze

Na Moneteo.com zajmuje się tematami oszczędnościowymi i walutowymi, skupiając się na kontach oszczędnościowych i walutowych oraz lokatach terminowych. Obserwuje rynek, dbając przy tym o aktualność danych. Do jej zawodowych zadań należy także kontakt z Czytelnikami.


4 komentarze
Płatności Blik. Jak płacić Blikiem w sklepach?
Spis treści

Co to jest płatność Blik i na czym polega?

Blik to standard płatności, który pozwala na dokonywanie transakcji zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. W tych pierwszych możliwe są także płatności zbliżeniowe Blikiem, natomiast w drugich – płatności powtarzalne. Cały proces opiera się na kodach jednorazowych generowanych w aplikacji mobilnej konkretnego banku.

Jak płacić Blikiem w sklepie?

Blik służy przede wszystkim do płatności za codzienne zakupy. Aby zapłacić Blikiem w sklepach stacjonarnych, w aplikacji mobilnej wygeneruj kod Blik składający się z 6 cyfr, ważny przez 2 minuty, a następnie wpisz go w terminalu Następnie potwierdź płatność w telefonie – przy transakcjach na kwotę wyższą niż 100 zł konieczne może być dodatkowo zalogowanie do aplikacji bankowej.

Kod Blik
Kod Blik

Transakcja Blikiem w sklepie trwa nieco dłużej niż przy użyciu karty płatniczej (szczególnie zbliżeniowej); należy uruchomić telefon (czasem potrzebny będzie również dostęp do Internetu), potem aplikację mobilną banku, wygenerować kod itd. Oczywiście możesz to zrobić jeszcze w kolejce do kasy, jednak nie da się ukryć, że w takiej formie płatności Blikiem w sklepach przegrywają z kartami bezstykowymi. Z drugiej jednak strony, jeśli posiadasz starszy model smartfona i zastanawiasz się, jak płacić telefonem bez NFC, Blik będzie jedynym rozwiązaniem.

Kodem Blik nie zapłacisz za granicą.

Dostępność w bankach: Alior Bank, Bank BPS, Bank Millennium, Bank Pekao, Bank Pocztowy, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, BNP Paribas, BOŚ Bank, Citi Handlowy, Credit Agricole, Getin Bank, ING Bank Śląski, mBank, Nest Bank, Noble Bank, PKO BP, Santander Bank Polska, Spółdzielcza Grupa Bankowa.

Jak płacić Blikiem w Internecie?

Blikiem najczęściej płacimy podczas zakupów internetowych i obecnie z powodzeniem zastępuje on popularne płatności pay-by-link czy płatność kartą. Sam proces nie różni się bardzo od transakcji w tradycyjnym sklepie – podczas finalizowania zakupu na stronie sklepu wybierz odpowiednią metodę płatności i podaj wygenerowany w aplikacji kod, a następnie zaloguj się do aplikacji mobilnej i zatwierdź transakcję. Cały proces jest znacznie szybszy niż w przypadku tradycyjnych przelewów, płatności kartą czy szybkich przelewów pay-by-link.

Płatność Blikiem w Internecie
Płatność Blikiem w Internecie

Dodatkowym ułatwieniem może tu być wprowadzenie tzw. one clicka ("jedno kliknięcie"). Polega on na tym, że podczas płatności Blikiem w sklepie internetowym pojawi się pytanie, czy chcesz zapisać sklep bądź przeglądarkę internetową. Jeśli wyrazisz zgodę, przy następnych zakupach nie będziesz musiał wpisywać 6-cyfrowego kodu Blik, a jedynie zatwierdzisz transakcję jednym kliknięciem w telefonie (obok zalogowania do aplikacji). Usługa dostępna jest obecnie w Alior Banku, Banku Millennium ("Zakupy bez kodu"), Banku Pekao, ING, mBanku, Santander Bank Polska i PKO BP (“Zakupy bez kodu BLIK”), jednak została wdrożona tylko w niektórych sklepach internetowych, np. Allegro.

Dostępność w bankach: Alior Bank, Bank BPS, Bank Millennium, Bank Pekao, Bank Pocztowy, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, BNP Paribas, BOŚ Bank, Citi Handlowy, Credit Agricole, Getin Bank, ING Bank Śląski, mBank, Nest Bank, Noble Bank, PKO BP, Santander Bank Polska, Spółdzielcza Grupa Bankowa.

Czy można anulować płatność Blikiem?

Co do zasady płatności Blikiem nie można samodzielnie cofnąć. Podczas płatności w sklepie stacjonarnym środki natychmiast zostaną pobrane z naszego rachunku, natomiast w przypadku transakcji online pobierze je operator np. PayU, Dotpay itd. Jedynym sposobem na cofnięcie takiej transakcji jest kontakt bezpośrednio ze sklepem, w którym robiliśmy zakupy.

Płatności powtarzalne Blik

Jedną z nowszych funkcji Blika są płatności powtarzalne, czyli wygodny sposób na płatności online za abonament telefoniczny czy ubezpieczenie. Usługa działa bardzo prosto – wystarczy przy płatności Blik w sklepie internetowym, już po podaniu kodu Blik, zaznaczyć, że chcesz korzystać z płatności powtarzalnych. Następnie ustawiasz kwotę transakcji i wybierasz, czy zamierzasz za każdym razem potwierdzać przelew, podajesz także cykl pobierania opłat oraz datę ważności. Jeśli zdarzy się, że cykliczne płatności Blik będą na wyższą kwotę, system i tak wyśle Ci powiadomienie z prośbą o zatwierdzenie takiej transakcji.

Obecnie płatności powtarzalne Blik można wykorzystywać do opłacania usług w Play i LINK4.

Dostępność w bankach: Bank Pekao, ING Bank Śląski.

Prośba o przelew Blik

Ta usługa zadebiutowała w Bliku dopiero w 2020 r. i tym samym stała się sposobem na bezpieczne rozliczenia ze znajomymi. Funkcja działa podobnie do przelewów na telefon, jednak opiera się na odwrotnym mechanizmie – tutaj to nie Ty wysyłasz komuś pieniądze, tylko prosisz drugą osobę o przesłanie Ci określonej kwoty. W tym celu wystarczy wybrać ze spisu kontaktów innego użytkownika Blika (albo podać numer telefonu ręcznie) i wpisać, ile pieniędzy potrzebujesz.

Prośba o przelew Blik
Prośba o przelew Blik

Uwaga – prośbę o przelew możesz obecnie wysłać tylko do klienta banku, który wdrożył u siebie tę funkcję. Jeśli udostępnisz swojej aplikacji mobilnej listę kontaktów w telefonie, to osoby, które mogą odebrać prośbę o przelew, zostaną oznaczone ikonką Blika.

Jeśli chodzi o odbieranie prośby o przelew, to w momencie, kiedy Twój znajomy Ci ją wyśle, otrzymasz powiadomienie push w telefonie. Po przejściu do aplikacji mobilnej będziesz mógł zobaczyć prośbę i od razu na nią odpowiedzieć.

Odbieranie prośby o przelew Blik
Odbieranie prośby o przelew Blik

Dostępność w bankach: Getin Bank, ING Bank Śląski, mBank.

Blik – gdzie można płacić?

Blikiem zapłacisz zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Do pierwszej grupy należą np. stacje paliw, sklepy odzieżowe, apteki czy sklepy spożywcze. Blik dostępny jest w sklepach internetowych, w których płatności obsługiwane są przez Dotpay, PayU, CashBill, FirstData, Przelewy24, tpay, Blue Media.

Czy można płacić Blikiem w McDonald’s i Uber Eats?

Blik to powszechna metoda płatności i bez problemu zapłacisz nim w popularnym McDonaldzie. Dotyczy to zarówno transakcji bezpośrednio w kasie, jak i w urządzeniach samoobsługowych. Co do Uber Eats, to Blik jest dostępny w tej usłudze od 2021 r.

Czy można płacić Blikiem w sklepach Biedronka, Lidl i Kaufland?

W popularnych sieciach handlowych – Biedronka, Lidl – również opłacimy zakupy Blikiem. Możemy to zrobić tradycyjnie, wpisując kod Blik, jak i zbliżeniowo, przykładając telefon do terminala (należy wtedy traktować to jak płatność kartą). Niestety w sieci Kaufland obecnie nie można zapłacić Blikiem.

Czy można płacić Blikiem na Allegro i AliExpress?

Allegro i AliExpress to internetowi giganci znani prawie każdemu. Blik oczywiście jest dostępny dla klientów tych e-sklepów (na Allegro można także płacić bez kodu Blik) i niejednokrotnie skorzystanie z tej metody płatności pozwala zyskać dodatkowy bonus (np. na AliExpress).

Czy płatność Blikiem jest anonimowa?

Kiedy płacimy Blikiem w sklepie stacjonarnym i generujemy kod w aplikacji, zostaje on przypisany tylko do nas i mamy jedynie 2 minuty na jego wykorzystanie. Operator Blika nie przechowuje przy tym naszych danych, zatem są one bezpieczne.

Przy transakcjach online Blikiem każda płatność posiada identyfikator pozwalający na jej przypisanie do konkretnego adresu e-mail. W przypadku podejrzanych transakcji możemy użyć takiego ciągu znaków, aby skontaktować się z operatorem płatności i złożyć reklamację.

Czy płatność Blikiem jest bezpieczna?

W naszej ocenie Blik jest bezpieczną metodą opłacania zakupów. Zarówno w punktach stacjonarnych, jak i sklepach internetowych generujemy jednorazowe kody Blik, które ważne są tylko 2 minuty, zatem nawet jeśli ktoś pozna taki ciąg znaków, nie wykorzysta go ponownie. Najmocniejszym argumentem jest jednak to, że za każdym razem trzeba potwierdzić płatność Blikiem, niezależnie od tego, czy używamy kodu Blik, czy nie.

Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos