Przewodnik po rankingu
Dziś trudno sobie wyobrazić, aby importerzy i eksporterzy wymieniali waluty w kantorze stacjonarnym bądź w oddziale banku. W końcu od lat istnieją kantory internetowe dla firm i klientów indywidualnych, które zapewniają atrakcyjne kursy walut, wygodną i bezpieczną wymianę, a także możliwość zawierania transakcji o dowolnej porze. Nasz ranking pomoże Ci uchwycić atrakcyjność poszczególnych z nich i wybrać najlepszą dla siebie ofertę. Natomiast z poniższego tekstu ;dowiesz się, czym się kierowaliśmy, tworząc nasze zestawienie i ustalając kolejność miejsc.
Jak tworzymy ranking kantorów dla firm?
Giełdy i kantory internetowe dla firm mają atrakcyjniejszą ofertę wymiany walut niż kantory stacjonarne czy oddziały banków, niemniej w ich obrębie występują spore różnice. Aby ułatwić Ci znalezienie tych najlepszych, sprawdziliśmy, jak poszczególne platformy walutowe wypadają w trzech najistotniejszych – naszym zdaniem – obszarach.
Oceniając oferty, braliśmy pod uwagę:
-
opłaty i koszty, czyli przede wszystkim spready i prowizje za przelewy,
-
funkcjonalność platformy walutowej, czyli dostępność takich usług i udogodnień, jak szybkie przelewy zagraniczne, karta wielowalutowa, aplikacja mobilna czy możliwość negocjowania cen,
-
bezpieczeństwo i komfort użytkowania platformy transakcyjnej, a więc m.in. stosowane zabezpieczenia, sposób autoryzacji transakcji czy przejrzystość interfejsu.
W praktyce, analizując oferty giełd i kantorów firmowych, braliśmy pod uwagę bardzo podobne elementy do tych, które ocenialiśmy w przypadku platform dla użytkowników indywidualnych (o ich szczegółach można przeczytać w tekście znajdującym się na stronie osobnego rankingu kantorów internetowych). Główna różnica polega na tym, że w tym zestawieniu uwzględniliśmy dodatkowo aspekty ważne dla przedsiębiorców; chodzi tu m.in. o opcję zawierania transakcji wysokokwotowych po bardziej atrakcyjnym kursie czy możliwość swobodnego korzystania z platformy nie tylko przez właściciela firmy, ale i upoważnione przez niego osoby.
Co istotne, kolejność miejsc w naszym rankingu w pewnym stopniu zależy też od popularności poszczególnych ofert. W ten sposób uwzględniamy również to, jak postrzegają je nasi użytkownicy. Zdarzają się bowiem kantory firmowe, które mają wprawdzie atrakcyjne parametry, ale z różnych względów (np. z uwagi na krótki staż działalności) cieszą się niewielkim zainteresowaniem. Są też platformy, które mają nieco gorszą ofertę, ale z uwagi np. na duże zaufanie do danej instytucji, są chętnie wybierane przez przedsiębiorców.
Wymiana walut dla firm – dostępne rodzaje platform
Należy podkreślić, że określenie „kantor internetowy” odnosi się w praktyce do dwóch, a w zasadzie trzech różnych sposobów wymiany walut online: bankowych i niebankowych e-kantorów, a także społecznościowych giełd walutowych. Niezależnie od tego, o którym rozwiązaniu mowa, może być ono przeznaczone dla klientów firmowych i indywidualnych albo wyłącznie do jednej z tych dwóch grup użytkowników.
Jak korzystać z kantoru, będąc firmą?
Kantory bankowe wymagają zwykle posiadania w danym banku rachunku bieżącego, dlatego mogą sprawdzić się głównie u osób, które już dysponują takim kontem lub planują je założyć. Aby zatem przedsiębiorca mógł korzystać z kantoru bankowego, musi najpierw założyć konto firmowe, a później aktywować usługę walutową w serwisie transakcyjnym.
Natomiast większość giełd walutowych i kantorów niebankowych jest dostępna zazwyczaj dla wszystkich przedsiębiorców. Aby móc skorzystać z ich oferty, klienci firmowi muszą jedynie założyć konto na wybranej platformie, co wiąże się z koniecznością podania danych firmowych, m.in. pełnej nazwy firmy, adresu siedziby czy numeru NIP. Niezbędna jest również weryfikacja tożsamości, którą najczęściej można wykonać za pomocą przelewu weryfikacyjnego. Wszelkie procedury związane z zakładaniem konta zajmują kilka minut, a po ich przejściu można już korzystać z pełnej funkcjonalności giełdy lub kantoru internetowego dla firm.
Czy korzystanie przez firmę z kantoru jest bezpieczne?
Warto podkreślić, że aby zakup waluty w kantorze był bezpieczny, należy korzystać z wiarygodnych i sprawdzonych platform walutowych. Takich na szczęście nie brakuje, przy czym trzeba pamiętać, że nawet jeśli dany podmiot korzysta z zaawansowanych zabezpieczeń, to i tak zawsze trzeba zachować czujność podczas korzystania z jego usług. Mowa tu jednak o standardowej ostrożności, którą należy mieć na uwadze choćby w przypadku użytkowania konta bankowego czy logowania się do innych ważnych usług online.
Same kantory walutowe dostępne w naszym rankingu są bezpieczne i posiadają niezbędne pozwolenia na prowadzenie działalności. Wybierając jeden z nich, możesz mieć pewność, że za Twoje transakcje będzie odpowiadał zweryfikowany i pozytywnie oceniany usługodawca.
Inne produkty finansowe dla biznesu
Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą mogą Cię również zainteresować:
Komentarze i opinie
(0)