Przewodnik po rankingu
Konta bankowe dla dzieci to bardzo użyteczne i przyszłościowe narzędzie. Nie tylko można na nich regularnie odkładać środki na przyszłość pociechy lub lokować „nadwyżki” np. z komunii, ale również uczyć dziecko, jak zarządzać swoim – nawet skromnym - budżetem. Często konto dla dziecka wiąże się z ciekawymi propozycjami oszczędnościowymi i niezłym oprocentowaniem. Zobacz 5 powodów, dla których warto założyć dziecku konto.
Jak tworzymy nasz ranking kont dla dzieci?
Tworzenie zestawienia kont zawsze poprzedzamy dokładną analizą rynku, wyborem istotnych cech ofert i uszeregowaniu ich według stopnia ważności. Oto kryteria, które bierzemy pod uwagę.
Bezpłatne konto dla dzieci to podstawa
Układając nasze zestawienie kont dla dzieci, w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na warunki prowadzenia rachunku, przede wszystkim opłaty. Wychodzimy z założenia, że bezpłatne konto dla dziecka powinno być rynkowym standardem, podobnie jak brak opłat za podstawowe czynności związane z korzystaniem z bankowych usług (np. przelewy, przelewy w oddziale, autoryzacja operacji SMS-em, zlecenia stałe, wpłaty i wypłaty gotówkowe w placówce).
Ostatecznie rachunek dziecięcy ma służyć i ekonomicznej edukacji, i nauce mądrego dysponowania swoim budżetem, trudno więc „karać” małego klienta za to, że zdecydował się zrezygnować ze świnki-skarbonki i skorzystać z profesjonalnej usługi. Ponadto dzieci nie mają stałych dochodów ani wydatków, toteż wymaganie od nich systematycznego realizowania transakcji byłoby nieco niepoważne. A zatem im mniej prowizji związanych z kontem dziecka, tym więcej plusów przyznajemy.
Rachunek oszczędnościowy dla dziecka – ważna usługa dodatkowa
Ponieważ jednym z podstawowych powodów zakładania dziecku konta jest chęć oszczędzania, kolejnym kryterium oceny jest możliwość odkładania zarówno drobnych, jak i większych kwot na oprocentowanym rachunku. Sprawdzamy więc, czy do rachunku bieżącego można otworzyć konto oszczędnościowe dla dziecka i na jakich warunkach.
Do naszej oceny wlicza się zarówno oprocentowanie, jak i łatwość korzystania z konta: czy obsługa odbywa się wyłącznie w oddziale banku, poprzez system bankowości elektronicznej rodzica, czy bank udostępnia dziecku własną, specjalną aplikację.
Doceniamy wszelkie zachęty ze strony banków do oszczędzania: nie tylko korzystne oprocentowanie, ale i bonusy przyznawane przez bank za systematyczne odkładanie środków. Istotne jest również, czy dziecko może podglądać, jak rosną odsetki, i poznawać dzięki temu sens odkładania większych sum, zamiast wydawania od razu mniejszych kwot.
Konto bankowe dla dziecka to także edukacja i nowe umiejętności
I tu przechodzimy do kolejnego ważnego kryterium oceny kont w naszym rankingu kont dla dzieci: waloru edukacyjnego. W końcu konto dziecięce jest pierwszym krokiem młodego człowieka w świecie finansów.
Doceniamy dodatkowe aplikacje, samouczki, gry edukacyjne, „wirtualne odznaki” i skarbonki, jak również przystępność serwisu i zwracanie uwagi na potrzeby dzieci. Ostatecznie umiejętność zarządzania pieniędzmi, nawet niedużymi, to nie przelewki.
Czy konto bankowe dziecka to kolejne obowiązki dla rodziców?
Układając nasze zestawienie rachunków dziecięcych, uwzględniamy również wymagane konta dla rodziców.
Nie wszystkie banki obligują rodziców do założenia rachunku osobistego, jednak w niektórych jest to obowiązkowe. Zwracamy więc baczną uwagę na ewentualne koszty prowadzenia i korzystania z konta rodzica. Wychodzimy z założenia, że nawet darmowe konto dla dziecka nie jest najlepszą propozycją, jeśli wiąże się z dodatkowymi opłatami i obowiązkami dla rodziców.
Czy dziecko może płacić kartą?
Jeszcze kilka lat temu karta płatnicza dla dziecka w wieku 0-13 lat była prawdziwą rzadkością. Jedynie PKO BP proponował dzieciom kartę przedpłaconą (prepaid), działającą na zasadzie elektronicznej portmonetki. Jednak obecnie banki znalazły pewne rozwiązanie: karta płatnicza dla dla klientów poniżej 14. roku życia należy do rodzica lub jest powiązana z jego rachunkiem. Ponieważ dzisiaj karta płatnicza dla dziecka stała się standardem, możliwość jej wydania oraz opłaty związane z korzystaniem z niej również uwzględniamy w ocenie kont dziecięcych.
Aplikacja mobilna dla dzieci
Specjalne aplikacje mobilne umożliwiające dostęp do konta dziecięcego to kolejne ułatwienie nie tylko w korzystaniu z rachunku, ale też w nauce podstaw finansów. Jak dziecko miałoby uczyć się zarządzania swoim kieszonkowym, nie wiedząc, ile po zakupach zostało mu pieniędzy na koncie? Co prawda żaden bank nie udostępnia osobom poniżej 14. roku życia swojej standardowej bankowości internetowej i mobilnej, ale niektóre z tych instytucji zdecydowały się na stworzenie aplikacji dziecięcych przeznaczonych już dla siedmiolatków. W porównaniu do możliwości bankowości mobilnej funkcje takich aplikacji są bardzo ograniczone, ale w zupełności wystarczające dla młodszych dzieci. Adresowana dla dzieci specjalna aplikacja to kolejna zaleta, którą bierzemy pod uwagę przy ocenie konta dziecięcego.
Usługi standardowe dla dorosłych, dla dzieci – niekoniecznie
Nie uznajemy za wadę brak możliwości wykonywania wpłat przez wpłatomat, wypłat za pomocą usługi cashback („płać kartą i wypłacaj”) bądź realizowania kartą płatności w obcych walutach – czy to w bezpośrednich transakcjach bezgotówkowych, np. w sklepach, czy też przez Internet.
Podobnie jak w przypadku kart nie oceniamy takich standardowych pozycji, dostępnych bez przeszkód dla osób dorosłych, jak koszt przelewów natychmiastowych, przelewów zagranicznych SWIFT czy SEPA, dostępu do kont walutowych i usługi wielowalutowej, polecenia zapłaty itp. To, co w przypadku zwykłego konta osobistego wydaje się nieodzowne (choć rzadziej używane), w przypadku kont dla dzieci nie ma większego praktycznego znaczenia.
Bezpłatne konto dla dziecka poniżej 13 lat to dobry krok w stronę nauki oszczędzania, zarządzania swoimi pieniędzmi oraz zdobycia wiedzy, jak funkcjonuje dzisiejszy świat bankowości. Proces otwierania konta opisujemy w artykule Jak założyć konto dla dziecka do 13 lat. Mamy nadzieję, że nasz ranking kont dla dzieci pozwoli Ci wybrać najlepszy rachunek dla Twojej pociechy, którym będziecie się mogli wspólnie cieszyć przez następne lata.
Pozostałe rankingi kont bankowych
Dla pozostałych grup wiekowych, polecamy inne nasze rankingi:
Komentarze i opinie
(6)Dzień dobry, jak mogę przelać pieniądze z konta dziecka? da się w bankowości internetowej?
Odpowiedz
Nie, jeśli konto dziecka jest jego własnością, to pieniądze najczęściej można przelać tylko w oddziale banku i tylko do kwoty zwykłego zarządu (w jednym miesiącu kalendarzowym).
Odpowiedz
Do kogo należy konto dziecka? Do dziecka czy do rodzica? (Rodziców)?
Odpowiedz
Wszystko zależy od konkretnego banku i jego oferty. Generalnie konta dziecięce (od 0 do 13 lat) należą do nieletnich, choć dziecko ma bardzo ograniczone możliwości korzystania z takiego rachunku. Są też wyjątki, np. w mBanku eKonto Junior jest subkontem do rachunku rodzica i to rodzic jest właścicielem "Juniora".
Odpowiedz
Czy jak syn (13 lat), ma swoją kartę do konta, to może wypłacić pieniądze w oddziale na legitymację szkolną?
Odpowiedz
Tak, ale tylko do tzw. kwoty zwykłego zarządu.
Odpowiedz