Przewodnik po rankingu
Zestawienie najlepszych rachunków inwestycyjnych zostało stworzone w oparciu o ściśle określone założenia metodologiczne. Opracowali je ci członkowie naszej redakcji, którzy od wielu lat zajmują się inwestycjami giełdowymi – zarówno od strony praktycznej, jak i teoretycznej. Informacje niezbędne do oceny i porównania poszczególnych ofert pozyskali przede wszystkim ze strony Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie oraz z internetowych witryn poszczególnych biur i domów maklerskich.
Jak tworzymy ranking kont maklerskich? Najważniejsze kryteria oceny
Za kluczowe elementy, wpływające na pozycję danego rachunku w rankingu, uznajemy:
- koszty inwestowania, a więc przede wszystkim prowizje od zleceń maklerskich oraz opłaty za prowadzenie konta,
- bogactwo instrumentów finansowych, zarówno z GPW, jak i zagranicznych giełd,
- szeroko rozumianą wygodę handlu.
Nasze porównanie kont maklerskich przewiduje, że w każdym ze wspomnianych obszarów dana oferta może otrzymać od 0 do 5 gwiazdek. Wychodzimy z założenia, że wszystkie są istotne, ale za najistotniejsze uznaliśmy koszty, dlatego mają one nieco większy udział w końcowej ocenie rachunku.
Ustalając kolejność miejsc w rankingu, poza wspomnianymi kryteriami, w pewnym stopniu kierujemy się również popularnością poszczególnych ofert. W ten sposób chcemy niejako uwzględnić to, jak podchodzą do nich nasi użytkownicy. Zdarzają się bowiem konta, które „na papierze” prezentują się naprawdę nieźle, ale z różnych względów (np. z uwagi na krótki staż działalności usługodawcy, sporadyczne awarie systemu transakcyjnego, itp.) nie cieszą się zainteresowaniem. Są też rachunki, które nie mają najlepszych parametrów, ale z uwagi np. na duże zaufanie do oferujących je domów lub biur maklerskich, są chętnie wybierane przez inwestorów.
Opłaty za inwestowanie, czyli prowizje maklerskie i koszty prowadzenia rachunku maklerskiego
W przypadku prowizji od zleceń maklerskich bierzemy pod uwagę nie tylko polski rynek akcji, obligacji i kontraktów terminowych, ale również zagraniczne rynki akcji i ETF-ów; jest tak dlatego, że polscy inwestorzy coraz częściej dywersyfikują swoje portfele pod względem geograficznym. Uściślijmy, że ocena w tej kategorii jest wypadkową atrakcyjności opłat pobieranych za handel na GPW oraz na giełdach zagranicznych: amerykańskich, niemieckiej i brytyjskiej.
Kolejną kategorią, która decyduje o pozycji danej oferty w naszym zestawieniu najlepszych kont maklerskich, są opłaty za prowadzenie konta. W tym zakresie uwzględniamy koszty, takie jak: otwarcie i prowadzenie rachunku, koszty przelewów oraz opłaty za przechowywanie papierów wartościowych i dostęp do notowań giełdowych.
W porównaniu do prowizji od zleceń waga wspomnianych kosztów jest już znacznie mniejsza. Oznacza to, że nawet najlepsze pod tym względem konto w końcowym rozrachunku może zająć w naszym rankingu dość odległą pozycję (stanie się tak, jeśli wysokie będą prowizje od zleceń kupna i sprzedaży akcji, ETF-ów oraz pozostałych instrumentów finansowych).
Na jakie inwestycje pozwala rachunek maklerski, czyli bogactwo oferty instrumentów finansowych
W naszym rankingu skupiamy się przede wszystkim na polskich domach i biurach maklerskich, przy czym ujmujemy w nim również oferty firm zagranicznych, które działają w skali globalnej i zapewniają bogaty wybór instrumentów finansowych (w tym do polskiego rynku akcji).
Ponieważ polscy inwestorzy coraz częściej lokują środki za granicą, istotny aspekt oferty stanowi dla nas bogactwo wyboru instrumentów nie tylko polskich, ale także z rynków zagranicznych – cenimy sobie przede wszystkim szeroką paletę akcji i ETF-ów. Siłą rzeczy w naszym zestawieniu promowane są rachunki, które oferują dostęp zarówno do GPW, jak i innych rynków finansowych, zwłaszcza amerykańskiego, brytyjskiego i niemieckiego.
Z perspektywy naszego rankingu istotniejsza jest dostępność zagranicznych akcji i ETF-ów niż mniej popularnych instrumentów z GPW, takich jak opcje indeksowe, obligacje korporacyjne czy walory z NewConnect. Co więcej, przyjęliśmy w nim założenie, że kontrakty CFD w pewnym sensie można traktować jako produkty substytucyjne względem kontraktów futures. Jeśli zatem dany dom maklerski nie oferuje np. futuresów na WIG20, ale za to udostępnia CFD na ten indeks, to nie odejmujemy mu punktów za brak klasycznych kontraktów.
Wygoda korzystania z konta inwestycyjnego, czyli jakość aplikacji i platformy handlowej
Wychodzimy z założenia, że ważna jest również wygoda korzystania z usług maklerskich, czyli m.in. funkcjonalność aplikacji i platformy handlowej danego domu maklerskiego (bierzemy pod uwagę własne doświadczenia, ale też opinie użytkowników, wyrażone np. poprzez oceny aplikacji w Google Play i App Store) oraz jakość obsługi klienta.
Ponadto, pewien udział w końcowej ocenie danego konta ma dostępność usług i produktów dodatkowych, takich jak kontrakty CFD czy formularz W-8BEN, a także przebieg procesu zakładania rachunku. Za jeszcze ważniejszy element uznaliśmy możliwość łatwego rozliczenia się ze swoich inwestycji. Z tego względu zagraniczne domy maklerskie, które nie wysyłają inwestorom dokumentu podatkowego PIT-8C, są karane odgórnym odjęciem 0,5 punktu od końcowej oceny w kategorii funkcjonalność.
Z oceną gwiazdkową obniżoną o 0,5 punktu muszą liczyć się też firmy, które stosują wysoki depozyt minimalny (przyjęliśmy, że akceptowalny poziom wynosi 2000 zł).
Bezpieczeństwo domów i biur maklerskich
Analizując poszczególne konta inwestycyjne, zwracamy także uwagę na to, czy korzystający z nich klienci oraz ich aktywa podlegają odpowiedniej ochronie.
Licencjonowane polskie domy maklerskie objęte są takimi samymi gwarancjami KDPW. W tym przypadku, w razie np. upadku jednego z nich, klienci mogą liczyć na zwrot środków pieniężnych trzymanych na koncie inwestycyjnym. Do określonej kwoty obowiązuje pełna ochrona, a suma przekraczająca jej poziom (i jednocześnie mieszcząca się w ustalonym limicie) gwarantowana jest w 90%; natomiast posiadane papiery wartościowe, niezależnie od ich wartości, gwarantowane są w 100%. Jeśli chodzi o zagraniczne domy maklerskie, to mogą one posiadać licencje różnych krajów i tym samym podlegać odmiennym regulacjom dotyczącym ochrony środków.
Z uwagi na fakt, że w naszym zestawieniu prezentowane są produkty jedynie sprawdzonych, licencjonowanych domów maklerskich, ocena w kategorii „bezpieczeństwo” nie ma większego wpływu na końcowy wynik danej oferty.
Gdzie założyć konto maklerskie? Pomocne ustalenie profilu inwestora
Zdajemy sobie sprawę, że poszczególni inwestorzy dość mocno różnią się chociażby pod względem tolerancji ryzyka czy częstotliwości dokonywania transakcji. Różnice można odnotować również z uwagi na rodzaj instrumentów, którymi handlują. Wprawdzie dominująca część uczestników rynku giełdowego koncentruje się na inwestycjach w akcje, ale sporo jest też takich, którzy zamiast nich (lub poza nimi) wybierają obligacje, ETF-y, instrumenty pochodne (głównie kontrakty terminowe na indeksy) czy inwestowanie na rynku forex.
Z powyższych względów, opracowując nasz ranking, stworzyliśmy pięć niezależnych profili inwestycyjnych, odpowiadających odpowiednio:
-
daytraderowi,
-
inwestorowi średnioterminowemu,
-
inwestorowi długoterminowemu,
-
osobie handlującej na rynkach zagranicznych,
-
osobie inwestującej na rynku instrumentów dłużnych (obligacji).
Dla przykładu – daytrader to osoba, która w ciągu miesiąca dokonuje przynajmniej 100 giełdowych operacji, wliczając w to kupno i sprzedaż kontraktów terminowych oraz akcji. Z kolei inwestor średnioterminowy to taki, który w ciągu roku realizuje od kilku do kilkunastu transakcji kupna lub sprzedaży interesujących go instrumentów finansowych.
Mamy nadzieję, że stworzenie takich profili pozwoli Ci znaleźć najwygodniejsze i najtańsze konto maklerskie, odpowiadające Twojemu podejściu do inwestowania. Informacje na temat tego, który rachunek może sprostać potrzebom danego profilu, umieściliśmy bezpośrednio w szczegółach naszego rankingu. W wielu przypadkach wskazaliśmy więcej niż jeden profil – to sygnał, że dane konto sprawdzi się u osób preferujących różne style inwestowania.
Konto maklerskie dla początkujących i średniozaawansowanych – wybór łatwy jak nigdy dotąd
Dzięki zastosowaniu powyższej metodologii stworzyliśmy zestawienie, które naszym zdaniem pozwoli Ci wybrać najatrakcyjniejsze i najlepsze dla Ciebie konto maklerskie. Pamiętaj jednak, że przy wyborze rachunku warto kierować się własnymi preferencjami i oczekiwaniami.
Nasze spojrzenie jest tylko jednym z wielu i skupia się głównie na potrzebach początkujących i średniozaawansowanych inwestorów. Choć będzie pomocne także dla doświadczonych graczy, to jednak wychodzimy z założenia, iż są oni na takim poziomie zaawansowania i rozumienia własnych potrzeb, że nie potrzebują podpowiedzi i wskazówek ze strony innych specjalistów.
Mamy nadzieję, że nasz ranking pomoże Ci znaleźć najlepszy rachunek, którym będziesz się cieszył przez kolejne lata. Jeśli natomiast masz uwagi czy wątpliwości w odniesieniu do naszego zestawienia kont maklerskich, napisz do nas. Jesteśmy otwarci na dyskusję i wszelkie sugestie.
Pozostałe produkty inwestycyjne
Sprawdź nasze pozostałe rankingi z kategorii finansów inwestycyjnych:
Inwestowanie jest ryzykowne i możesz stracić część lub całość zainwestowanego kapitału. Instrumenty finansowe, zwłaszcza z dźwignią, niosą ryzyko poniesienia strat przekraczających pierwotnie zainwestowany kapitał. Podane informacje służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym i nie stanowią żadnego rodzaju porady finansowej ani rekomendacji inwestycyjnej.
Nota prawna od XTB: 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD.
Komentarze i opinie
(0)