Przewodnik po rankingu
Jak tworzymy ranking firmowych kont walutowych?
Układanie każdego rankingu poprzedzamy dokładną analizą, co może przydać się klientowi banku, które produkty warte są zainteresowania, jakie parametry oferty są bardzo istotne, a które mniej. Następnie określamy, w jakim stopniu przekładają się one na ocenę poszczególnego konta, uwzględniając przy tym ewentualne „haczyki”, wyjątki i koszty, którymi banki nie lubią się chwalić, a które mogą nieprzyjemnie zaskoczyć posiadacza rachunku.
Nasze zestawienie rachunków firmowych prowadzonych w walutach obcych skierowane jest przede wszystkim do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, choć z niektórych z przedstawionych bankowych propozycji mogą skorzystać także inne podmioty, np. spółki. W rankingu zwracamy uwagę przede na wszystkim na koszty korzystania z konta (comiesięczna opłata, opłaty za przelewy, obsługa gotówkowa), czy można uzyskać do niego kartę (i ile to kosztuje), liczbę walut, dostępność ułatwień w rodzaju kantoru walutowego itp.
Metodologia tworzenia rankingu kont walutowych dla firm
Na ocenę poszczególnych ofert firmowych kont walutowych wpływają czynniki takie jak: opłaty, które musi ponosić przedsiębiorca, koszt wymiany waluty, udogodnienia w postaci karty wielowalutowej, duża liczba dostępnych walut, dostępność kantoru walutowego z niskimi kursami, oferty oszczędnościowe w walutach obcych oraz konieczność posiadania konta firmowego prowadzonego w złotych polskich.
Konto walutowe dla firmy: opłaty i koszty
Opłaty i prowizje, jakie pobierane są przy okazji korzystania z konta walutowego, to najważniejszy aspekt oceny bankowej oferty. W tym obszarze sprawdzamy takie parametry jak:
- spread, czyli różnicę między kosztem kupna a sprzedaży waluty w danym banku,
- opłatę za prowadzenie rachunku walutowego,
- prowizję za przelewy walutowe: SEPA, SWIFT oraz przychodzące w walucie obcej,
- koszt wpłaty i wypłaty waluty w oddziale banku,
- opłatę za korzystanie z karty: walutowej lub wielowalutowej.
Konieczność posiadania konta firmowego w PLN
To kolejny aspekt, który bierzemy pod uwagę w naszym rankingu, ponieważ konieczność łączenia konta walutowego z kontem firmowym prowadzonym w PLN oznacza podwójne koszty. Niestety, w przypadku zdecydowanej większości rachunków walutowych wymagane jest założenie konta głównego dla danego typu działalności gospodarczej.
Wyjątkiem są fintechy, które pozwalają otworzyć jedno konto z jedną stałą opłatą w wielu walutach.
Karta wielowalutowa lub walutowa
Możliwość skorzystania z karty wydanej do rachunku to duży atut dla przedsiębiorców. Niestety, część banków potrafi sobie słono liczyć za ten „przywilej”. Z kolei inne oferują przedsiębiorcom karty wielowalutowe, które można podłączyć i do głównego konta firmowego, i do rachunków walutowych. Oferty z kartami wielowalutowymi oceniamy jako atrakcyjniejsze.
Kantor walutowy
Wymiana waluty po niskim kursie to kolejny aspekt, na który należy zwracać uwagę przy ocenianiu kont walutowych. Część banków udostępnia swoim klientom kantory internetowe, w których można wymienić walutę po znacznie atrakcyjniejszym kursie, niż gdyby środki zostały automatycznie przewalutowane według tabel bankowych.
Liczba dostępnych walut
Najczęściej spotykane na rynku są konta firmowe w EUR, USD i GBP, niekiedy także CHF. Ale niektóre banki rozszerzyły swoje oferty również o mniej popularne waluty, takie jak korony czeskie, duńskie, szwedzkie, norweskie, dolary kanadyjskie i australijskie, liry, jeny, dirhamy i randy. Im większa różnorodność, tym lepsza pozycja w rankingu.
Jak wybrać konto walutowe dopasowane do potrzeb Twojej firmy?
Obecnie znalezienie firmowego konta walutowego nie jest specjalnie trudne, ponieważ wiele banków ma je w swojej ofercie. Zdecydowanie większym problemem jest wybranie rachunków odpowiadających naszym potrzebom; „odpowiadających”, gdyż zdecydowana większość firmowych kont walutowych funkcjonuje jako rachunek pomocniczy do głównego konta firmowego prowadzonego w PLN, co oznacza, że przy wyborze rachunku walutowego należy również dokładnie przeanalizować parametry podstawowego konta dla przedsiębiorców. Innym słowy, wybierasz de facto dwa rachunki: główny i walutowy.
Od czego należy zacząć? W pierwszej kolejności trzeba znaleźć ofertę z walutą, której szukamy, i dopiero do niej dopasować resztę ważnych parametrów: obliczyć koszt korzystania z głównego rachunku firmowego i rachunku walutowego, koszty przelewów – nie tylko pojedynczej operacji, ale też w kontekście pewnego okresu, np. miesiąca i sprawdzić kursy walut stosowane przez bank. Na końcu zwróć uwagę na udogodnienia przydatne Twojej firmie: czy bank oferuje kantor internetowy i kartę w walucie obcej lub kartę wielowalutową – i które z nich będą dla Ciebie przydatne.
Wydawać by się mogło, że z uwagi na wielość ofert kont walutowych dla firm znalezienie odpowiedniego rachunku nie będzie nastręczało większych trudności. Rzeczywiście, tak może być w przypadku kont w najpopularniejszych walutach, czyli EUR, USD czy GBP, ale jeżeli szukasz rachunku w CAD lub AUD, masz już do czynienia ze znacznie węższą ofertą. Na szczęście obecnie już kilka banków proponuje przedsiębiorcom rachunki w aż kilkunastu walutach obcych, nie jesteś więc skazany na jedną instytucję.
Walutowa oferta oszczędnościowa dla przedsiębiorców
Niektóre banki, poza kontami walutowymi, oferują także produkty oszczędnościowe w najpopularniejszych walutach: EUR, USD i GBP. Mogą to być zarówno walutowe konta oszczędnościowe dla firm, jak i lokaty walutowe. Za taki bonus przyznajemy ofercie kilka punktów „ekstra”.
Lokaty walutowe dla firm
Depozyty w walutach obcych dla przedsiębiorców dostępne są w większości banków oferujących konta walutowe. Innymi słowy, jeśli zdecydujesz się na rachunek walutowy w danej instytucji, prawdopodobnie będziesz mógł założyć lokatę.
Większość z nich prowadzona jest w USD i EUR oraz GBP, ale zdarzają się wyjątki: Bank Pekao SA oferuje depozyty w aż 12 walutach.
Lokaty w walucie znajdziesz w:
- Banku Millennium: EUR, USD i GBP,
- Banku Pekao SA: EUR, USD, GBP, CHF, AUD, CAD, DKK, NOK, SEK, CHK, HUF i JPY,
- BOŚ Banku: USD i GBP,
- BNP Paribas: USD,
- Citi Handlowym: EUR, USD i GBP,
- Credit Agricole: EUR, USD i GBP,
- mBanku: EUR, USD i GBP,
- VeloBanku: USD.
Walutowe konta oszczędnościowe dla firm
Walutowych kont oszczędnościowych przygotowanych z myślą o przedsiębiorcach jest wyraźnie mniej niż lokat. Znajdziesz je w:
- BNP Paribas: EUR i USD,
- ING Banku Śląskim: EUR, USD i GBP,
- Nest Banku: EUR.
Alternatywa dla firmowych kont walutowych
Już od dłuższego czasu realną alternatywą dla kont walutowych prowadzonych w tradycyjnych bankach są usługi oferowane przez fintechy i banki mobilne. Można wręcz powiedzieć, że to właśnie rozwój rozwiązań pozabankowych napędził rywalizację i sprawił, że wybór atrakcyjnych produktów walutowych jest szerszy niż kiedykolwiek.
W kontekście nowoczesnych sposobów na korzystne przechowywanie i wymianę walut nie sposób nie wspomnieć o Revolucie – początkowo fintechu, który zdobył popularność właśnie na fali zapotrzebowania na podobne usługi. Do tego dochodzą platformy do międzynarodowych transferów pieniężnych (Wise, TransferGo) oraz licencjonowane firmy i banki mobilne oferujące konta w walutach obcych obsługiwane z poziomu smartfona (N26, Blackcatcard, Monese, ZEN).
Michał Radzimiński
Ekspert Moneteo ds. fintechów
Inne produkty finansowe dla biznesu
Rachunki walutowe to jedna z wielu propozycji banków dla przedsiębiorców. Trzeba przyznać, że polskie banki oferują nie tylko ciekawe konta firmowe, służące do codziennej obsługi, ale też usługi kredytowe, w tym pożyczki dla firm, i produkty oszczędnościowe: firmowe konta oszczędnościowe oraz lokaty dla firm. Z uwagi na szeroki zakres oferty oraz coraz więcej udogodnień dla przedsiębiorców ze strony banków jest bardzo prawdopodobne, że dobierzesz odpowiedni dla siebie rachunek walutowy, który będzie Ci służył przez lata i nie obciążał budżetu Twojej firmy.
Komentarze i opinie
(0)