Przewodnik po rankingu
Za co przyznajemy punkty w naszym rankingu kont dla spółek?
Zdajemy sobie sprawę, że w zależności od skali działalności firmy mogą posiadać różnorodne potrzeby. Dla jednej spółki najważniejsza będzie sprawna obsługa bieżąca (obejmująca niezbędne produkty podstawowe z opcją łatwego dobierania kolejnych), dla innej – zaawansowane narzędzia z zakresu zarządzania płynnością (Cash Management), dla jeszcze innej - możliwość korzystnego lokowania nadwyżek w połączeniu z dopasowaną formą finansowania. Oczywiście, w przypadku małych spółek z o.o. najistotniejszą rolę będą odgrywały koszty związane z prowadzeniem rachunku firmowego. Dlatego uznaliśmy, że na końcową ocenę poszczególnych kont firmowych powinny się złożyć następujące elementy:
- opłaty;
- funkcjonalności ułatwiające zarządzanie spółką dostępne w ramach bankowości elektronicznej;
- oferta kredytowa;
- oferta walutowa;
- oferta oszczędnościowa.
Proporcje poszczególnych składników oceny prezentują się następująco:
Kryterium dodatkowe - popularność poszczególnych produktów
Układając nasze zestawienie uwzględniliśmy także popularność danej oferty. Uważamy, że propozycje, które budzą większe zainteresowanie naszych Czytelników, zasługują na wyższe miejsce w rankingu.
Co dokładnie analizujemy?
Pora przejść do szczegółowego opisu poszczególnych składników oceny.
Konto dla spółki - najważniejsze opłaty
Układając nasz ranking kont firmowych dla spółek, przeanalizowaliśmy zarówno koszty związane z podstawowymi czynnościami bankowymi, jak i koszt bardziej zaawansowanych usług dedykowanych większym podmiotom gospodarczym. Bazując na naszym doświadczeniu oraz danych statystycznych, uwzględniliśmy opłaty za następujące operacje:
- otwarcie i prowadzenie rachunku głównego,
- otwarcie i prowadzenie kont pomocniczych,
- wydanie i obsługę karty głównej,
- wydanie i obsługę kart dodatkowych,
- internetowe przelewy krajowe,
- wypłaty gotówki z krajowych bankomatów.
Pod uwagę wzięliśmy również prowizje pobierane przez bank za niektóre specjalistyczne usługi, np. przelewy masowe czy wieloosobową akceptację transakcji.
Funkcjonalności ułatwiające zarządzanie spółką dostępne w bankowości internetowej
Mamy świadomość, że dla przedsiębiorców działających w większej skali ważna jest nie tylko cena usług, lecz także rozmaite funkcjonalności, dzięki którym spółka może lepiej kontrolować swoje finanse oraz obniżyć koszty administracyjne. Z tego też powodu wzięliśmy pod lupę dodatkowe usługi dostępne w ramach bankowości elektronicznej i przyznaliśmy punkty za rozwiązania wspomagające prowadzenie biznesu (przykładowo: programy do fakturowania, zintegrowane z rachunkiem usługi księgowo-rachunkowe czy zaawansowane narzędzia raportowe). Ocenialiśmy również stabilność, przejrzystość i prostotę serwisu transakcyjnego oraz aplikacji mobilnej banku.
Oferta kredytowa dla spółek
Brak funduszy na nowe projekty czy nagła utrata płynności finansowej to częste problemy polskich przedsiębiorców, dlatego w naszej ocenie kont dla spółek nie mogło zabraknąć oferty kredytowej. Wyszliśmy z założenia, że dla dynamicznie rozwijających się spółek istotna jest nie tylko różnorodność samej oferty, lecz również ułatwienia w dostępie do kredytów i pożyczek. Dodatkowo więc punktowaliśmy takie rozwiązania, jak np. umowa wieloproduktowa, gwarancje de minimis czy wsparcie doradcze dla firm starających się o środki unijne.
Oferta walutowa
Ocenie poddaliśmy również ofertę walutową, zwracając szczególną uwagę na następujące czynniki: liczbę walut, w których można założyć rachunek, opłaty za konta walutowe i karty walutowe, dostępność kantoru walutowego i wysokość spreadu oraz koszty związane z przelewami SEPA. Uznaliśmy również, że warto docenić takie udogodnienia, jak możliwość negocjacji kursu walut, tanią obsługę walutową w oddziale czy ofertę oszczędnościową w walutach.
Produkty oszczędnościowe
Ostatnim kryterium, które uwzględniliśmy przy ocenie poszczególnych rachunków dla spółek, była dostępność i atrakcyjność produktów oszczędnościowych. Analizie poddaliśmy firmowe konta lokacyjne i lokaty terminowe, a następnie przyznawaliśmy punkty za takie parametry, jak wysokość oprocentowania, okres obowiązywania danej stawki i maksymalną kwotę objętą tym oprocentowaniem.
Nie da się ukryć, że kryteriów oceny rachunków dedykowanych spółkom jest naprawdę sporo. Jeśli uważasz, że w rankingu kont dla spółek warto także uwzględnić pominięte przez nas opłaty i usługi, z radością przyjmiemy Twoje sugestie.
Zachęcamy Cię również do zapoznania się z analizą poszczególnych kont firmowych dla spółek. W naszych tekstach znajdziesz obiektywne omówienie wszystkich zalet oraz wad danego rachunku oraz wiele dodatkowych informacji, dzięki którym łatwiej podejmiesz decyzję o wyborze konta.
Pozostałe produkty finansowe dla firm
Sprawdź pozostałe rankingi produktów finansowych przeznaczonych dla przedsiębiorstw:
Komentarze i opinie
(11)We wtorek podpisałem umowę z Paribas w oddziale. Do dzisiaj (piątek) konto NIE JEST AKTYWNE. czy ktoś może mi to wyjaśnić??? Ile mam czekać na aktywację?????
Odpowiedz
Umowę podpisywałeś raczej w środę, bo wtorek (26.12.2023) był dniem wolnym od pracy. Jeśli dopełniłeś wszystkich formalności, a mimo to rachunek nadal nie jest aktywny, to proponuję skontaktować się z bankiem w celu wyjaśnienia sprawy.
Odpowiedz
chcę skorzystać z wieloosobowej transakcji w mbanku, ile wynosi limit na jednego wspólnika?
Odpowiedz
Witam, przy limicie jednoosobowym - do 10 tys., przy limicie dwuosobowym - bez ograniczeń kwotowych
Odpowiedz
Czy w przypadku prowadzenia działalności przez doradców restrukturyzacyjnych w formie spółki z o.o. konto należy założyć dla spółki czy też dla każdego z doradców indywidualnie?
Odpowiedz
Należy założyć zarówno konto dla spółki, jak i każdego z doradców jako osoby fizycznej
Odpowiedz
Które banki w Polsce prowadzą rachunki firmowe i na jakich warunkach dla Prostych Spółek Akcyjnych?
Odpowiedz
Miile, Alior i BNP Paribas. W teorii - w praktyce jak trafisz na niekumatego doradcę, to Cię odeślą albo każą wypełniać stos dokumentów.
Odpowiedz
A ING albo NEST podobno też nie wiesz?
Odpowiedz
W tych bankach akurat nie sprawdzałam, jak Ci poszło zakładanie? Bo ja w Mille dostałam białej gorączki, doradca nawet nie wiedział, że są takie spółki
Odpowiedz
U mnie też. Chcesz porozmawiać o takich sprawach na forum publicznym? Czy wolisz kontakt do mnie może idziemy tą samą ścieżką?
Odpowiedz