Oferta została wycofana ponieważ EnveloBank zakończył działalność na polskim rynku.

EnveloKonto z EnveloBanku - Recenzja i Opinie

Komentarze i opinie
Dlaczego możesz nam zaufać?
🧐
Dlaczego możesz nam zaufać?

Oferta przeanalizowana przez analityka Moneteo na podstawie własnego doświadczenia, testów oraz informacji udostępnionych przez instytucję finansową. Analiza powstała oparciu o obiektywne kryteria wspólne dla wszystkich produktów w danej kategorii, dzięki czemu masz gwarancję rzetelnego porównania tej oferty względem konkurencji.

Moneteo jest serwisem afiliacyjnym, czyli zarabiającym na pośrednictwie między Tobą a instytucją finansową. Współpraca (lub jej brak) z instytucją finansową nie wpływa na ocenę produktu.

Opracowane przez:
Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych

161 publikacji 3249 komentarzy

Recenzent promocji bankowych i autor tekstów poradnikowych dotyczących zarządzania finansami osobistymi będący zdania, że nawet najbardziej skomplikowane zagadnienie można przedstawić w prosty i przystępny sposób.

Szczegóły oferty

EnveloKonto oferuje podstawowe funkcjonalności rachunku bankowego przy umiarkowanych kosztach. Zadowoli tych, którzy chcą powierzyć swoje pieniądze stabilnemu bankowi preferującemu sprawdzone rozwiązania. Może też przypaść do gustu osobom szukającym rachunku z łatwym dostępem do konta i prostą tabelą opłat.

Spis treści

EnveloKonto z oferty EnveloBanku (cyfrowej marki Banku Pocztowego, w którego placówkach są obsługiwani klienci EnveloBanku preferujący kontakt bezpośredni) należy do grupy rachunków oferujących standardowe usługi w umiarkowanej cenie. Każdy musi indywidualnie ocenić, czy dostrzega w nim funkcjonalności lub bonusy, które mogą mu być przydatne.

Niemal darmowe konto

Tabela opłat EnveloBanku jest prosta, przejrzysta i logicznie rozplanowana. Zaznajomienie się z nią oraz znalezienie odpowiedniej usługi i powiązanej z nią prowizji nie powinno nikomu nastręczać kłopotów. Oto najważniejsze opłaty.

Konto
0 zł
Miesięczna opłata za prowadzenie rachunku 0 zł

0 zł

Karta
0 zł / 5 zł
Miesięczna opłata za kartę 0 zł / 5 zł

opłaty unikniesz, jeżeli:

 • nie ukończyłeś 26 lat LUB
 • zapewnisz wpływ na rachunek w wysokości min. 1000 zł ORAZ
 • wykonasz min. 1 transakcję bezgotówkową kartą
Bankomaty
0 zł
Bankomaty 0 zł

0 zł

od 1 września 2020 r. każda wypłata będzie kosztować 2 zł

Przelew internetowy
0 zł
Płatności mobilne
Konto
Przeznaczenie konta

konto osobiste dla osób powyżej 18. r.ż.

Oprocentowanie rachunku

0%

Opłata za otwarcie konta

0 zł

Miesięczna opłata za prowadzenie rachunku

0 zł

od 1 września 2020 r. opłata może wynieść 7,99 zł/mies.

Możliwość uniknięcia opłaty za prowadzenie rachunku

opłaty unikniesz, jeśli do konta została wydana karta debetowa

Karta
Typy kart płatniczych

Visa Debit

Funkcjonalność karty
 • płatności zbliżeniowe
 • płatności internetowe
 • cashback
 • 3D Secure
 • karta z korzystnymi przewalutowaniami
 • program rabatowy Visa Oferty
Opłata za wydanie karty

0 zł

Opłata za odnowienie karty

0 zł

Miesięczna opłata za kartę

0 zł / 5 zł

od 1 września 2020 r. opłata za kartę będzie mogła wynieść 6,99 zł/mies.

Możliwość uniknięcia opłaty za kartę

opłaty unikniesz, jeżeli:

 • nie ukończyłeś 26 lat LUB
 • zapewnisz wpływ na rachunek w wysokości min. 1000 zł ORAZ
 • wykonasz min. 1 transakcję bezgotówkową kartą
Bankomaty i operacje gotówkowe
Wypłata z bankomatów w Polsce

0 zł

od 1 września 2020 r. każda wypłata będzie kosztować 2 zł

Wypłata z bankomatu w Polsce Blikiem

niedostępne

Wypłata z bankomatów za granicą
 • 0 zł - wypłaty EUR w strefie EOG
 • 1%, min. 5 zł

od 1 września 2020 r. każda wypłata w strefie EOG będzie kosztować 2 zł

Wpłata gotówki we wpłatomacie

0,5%, min. 1 zł (Euronet)

Cashback

0,50 zł

Wpłata gotówki w oddziale banku

0 zł (dot. również wpłat na Poczcie)

Wypłata gotówki w oddziale banku

1,50 zł  (dot. również wypłat na Poczcie)

od 1 września 2020 r. wypłaty będą darmowe

Przelewy
Zwykły przelew internetowy

0 zł

Przelew natychmiastowy
 • 5 zł przez internet
 • 2,50 zł w aplikacji mobilnej
Zlecenie stałe

0 zł

Polecenie zapłaty

0 zł

Zwykły przelew w oddziale banku

2,50 zł

od 1 września 2020 r. przelew w oddziale banku będzie kosztował 3 zł

Koszt przelewu SEPA

0 zł

Koszt przelewu (zagranicznego) SWIFT

0,25%, min. 25 zł, maks. 200 zł 

Kody SMS (autoryzacja operacji)

0 zł

Przelew na telefon Blik

niedostępne

Inne
Płatności mobilne

Garmin Pay

Warunku dotyczącego zniesienia opłaty za kartę nie trzeba spełniać w miesiącu jej otwarcia. Bank sprawdza wywiązanie się z niego dopiero po upływie pierwszego pełnego miesiąca kalendarzowego od chwili założenia konta (np. założyłeś konto w listopadzie, bank sprawdzi, czy wykonałeś minimum 1 operację kartą i zapewniłeś wpływ min. 1000 zł w grudniu. Jeśli nie, to w styczniu pobierze opłatę za konto).

Konto dla osób ceniących przejrzystą ofertę

EnveloKonto to łatwy w obsłudze i tani w utrzymaniu rachunek, który może zainteresować osoby ceniące stabilność i prostotę oferty.

Rachunkowi powinni się bliżej przyjrzeć ci, którzy wiele podróżują. Co prawda bank nie proponuje kont walutowych i kart wielowalutowych, ale za to przelicza transakcje dokonane w walutach obcych na złotówki po korzystnym kursie Visy i umożliwia wykupienie za niewielką opłatą pakietu bezpłatnych wypłat z bankomatów za granicą.

Warto też odnotować funkcjonalność dostępną w bankowości elektronicznej, która pozwala na przypisanie płatności do konkretnego dnia i dokonywanie przelewów bezpośrednio z kalendarza. Taka opcja może zainteresować poszukiwaczy nowinek oraz osoby pragnące mieć swoje finanse pod pełną kontrolą.

Dość szerokie możliwości dla podróżnika

Często podróżujący po świecie znajdą w ofercie EnveloBanku sporo interesujących elementów.

Na tle średniej rynkowej pozytywnie wyróżniają się opłaty za wypłaty z bankomatów za granicą. Istnieje też opcja wykupienia miesięcznego abonamentu na darmowe korzystanie bez ograniczeń z bankomatów za granicą.

Jako zalety EnveloKonta, które pozwalają zredukować niedogodności związane z brakiem w ofercie EnveloBanku kont walutowych, kart wielowalutowych czy kantoru walutowego, należy wymienić brak prowizji za przewalutowanie oraz dokonywanie przeliczenia transakcji wykonanych w walutach obcych na złotówki po korzystnym kursie Visy.

Ciekawostki dla rodziców i seniorów

Ze względu na prostotę oferty, przejrzystą tabelę opłat i prowizji oraz szerokie możliwości wpłat/wypłat gotówki (nie tylko w placówkach Banku Pocztowego, ale i w urzędach pocztowych) EnveloKonto można zaproponować osobom z bardzo konserwatywnym podejściem do bankowości, np. dopiero oswajającym się z usługami bankowymi i seniorom.

Propozycja dla seniorów

Osoby w starszym wieku z pewnością zainteresuje możliwość otrzymywania pieniędzy bezpośrednio do domu. Co prawda trzymanie gotówki w przysłowiowej „skarpecie” nie jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem, ale rozumiemy, że niektórym osobom, np. z powodu choroby, dużej odległości do placówki czy bankomatu, takie rozwiązanie może ułatwić życie.

Wnioski dla rodziców

Wśród propozycji, które mogą zainteresować rodziców, warto wspomnieć o możliwości wnioskowania z poziomu bankowości elektronicznej o świadczenia w ramach programów rządowych 500+ i Dobry Start.

Rzeczy do rozważenia

Niestety bank nie zadbał o materiały informacyjne i wsparcie, którego zapewne oczekiwaliby seniorzy oraz początkujący w finansach. Każdy musi więc indywidualnie rozważyć, czy prosta, tania oferta i przejrzysty design bankowości elektronicznej przeważą nad kłopotami technicznymi, jakie mogą się pojawić podczas jej uruchamiania.

Osoby, które nie są przekonane do kart płatniczych, będzie „bolała” konieczność zapłaty 1,50 zł prowizji za wypłaty w placówce Banku Pocztowego lub na poczcie.

Bankowość internetowa – możliwe kłopoty na początek

Stawiających pierwsze kroki w kontaktach ze współczesną bankowością, w tym także seniorów, może początkowo nieco „przestraszyć” bankowość internetowa. Jej uruchomienie, podobnie jak aplikacji mobilnej, jest relatywnie skomplikowane. Użytkownicy tej drugiej często skarżą się na forach dyskusyjnych na kłopoty z zainstalowaniem aplikacji i wykonywaniem w niej przelewów.

Przyjazna grafika

Na szczęście później jest już dużo łatwiej. Bankowość elektroniczna ma przyjazną grafikę i raczej intuicyjną nawigację. Przed podjęciem decyzji o założeniu EnveloKonta można się z nią zapoznać i przetestować dostępne funkcjonalności, gdyż bank udostępnił wersję demonstracyjną.

Znaczącym problemem, zwłaszcza na początku, może być przyzwyczajenie się do faktu, że transakcje niezaksięgowane nie są widoczne w historii rachunku, ale na osobnej „liście blokad”. Inny przykład: przelewy zlecone w dni wolne od pracy wyświetlają się wśród zaplanowanych operacji, ale przeznaczona na nie kwota nie jest odejmowana od salda (stanu) rachunku.

Płać wygodnie telefonem lub... zegarkiem

Jeśli lubisz płacić telefonem, z pewnością będziesz zadowolony z różnych form płatności mobilnych, które oferuje EnveloKonto. Na liście udogodnień, z których będziesz mógł skorzystać, są Google Pay i Apple Pay, a także płatności zbliżeniowe za pomocą zegarka - Garmin Pay.

Przypomnienie o terminach płatności

Ciekawym rozwiązaniem, na które mogą zwrócić uwagę osoby zabiegane, słabo zorganizowane, czy po prostu lubiące korzystać z nowinek technologicznych, jest opcja ustawienia w kalendarzu w bankowości elektronicznej przypomnień o terminach płatności. Bank informuje o nich – zależnie od wybranej opcji – powiadomieniem push, e-mailem lub wiadomością sms.

Szczęście byłoby jeszcze większe, gdyby dostępna była opcja analizy wydatków ułatwiająca zarządzanie domowym budżetem. Niestety bank tego nie oferuje.

Proponuje za to możliwość dodawania do systemu transakcyjnego faktur otrzymanych drogą elektroniczną oraz zdjęć papierowych dokumentów. Potem wystarczy jedno kliknięcie, by uregulować należność.

Minusy rachunku

Jak już wspominaliśmy, EnveloKonto skierowane jest do osób szukających prostego w obsłudze i taniego rachunku. W ofercie EnveloBanku wiele interesującego dla siebie nie znajdą łowcy promocji czy szukający wysokiego oprocentowania swoich oszczędności.

Oszczędzający niewiele zyska

Oszczędzający, pragnący ochronić swoje pieniądze przed inflacją, nie znajdzie dla siebie propozycji w EnveloBanku. Oferta depozytowa jest bardzo ograniczona. Na dodatek zarówno konto oszczędnościowe, jak i lokaty (mobilna i internetowa) oprocentowane są bardzo nisko.

Nie ma też specjalnej zachęty do systematycznego oszczędzania czy automatycznego odkładania „resztówek” z dokonywanych transakcji. Co prawda dostępny jest odpowiedni mechanizm – EnveloSaver – ale gromadzone przy jego pomocy środki trafiają na “standardowe” konto oszczędnościowe i nie są objęte podwyższonym oprocentowaniem, które by zachęcało do regularnego oszczędzania.

Jak otworzyć EnveloKonto?

Podpisanie umowy o EnveloKonto może się odbyć na trzy sposoby, ale droga do każdego z nich rozpoczyna się w tym samym miejscu – na stronie internetowej.

W kolejnych krokach będziesz poproszony o określenie, jak często (co miesiąc czy co kwartał) oraz w jakiej formie (elektronicznie na adres e-mail czy papierowej) chcesz otrzymywać wyciągi oraz o podanie danych personalnych, teleadresowych oraz o wyrażenie zgód marketingowych i oświadczeń o udostępnianiu informacji. Jest ich bardzo wiele. Bank umożliwia zaakceptowanie wszystkich zgód jednym kliknięciem, ale zachęcamy do spokojnego przejrzenia zapisów, by mieć pełną świadomość na co się wyraża zgodę.

Na ostatnim – piątym – etapie przyjdzie czas na wybór sposobu podpisania umowy.

Wariant nr 1 to przelew weryfikacyjny z rachunku w innym banku. Ich liczba jest niestety ograniczona: mBank i Orange Finanse, Alior Bank i T-Mobile Usługi Bankowe, eurobank, Nest Bank, Raiffeisen Polbank, Santander Bank Polska (dawniej BZ WBK). Po wykonaniu przelewu bank porówna zawarte w nim dane z tymi z wniosku i poinformuje Cię w e-mailu o dalszych krokach.

Opcja nr 2 – spotkanie z kurierem w dogodnym miejscu i czasie. W tym przypadku konieczne jest dodanie skanu/zdjęcia obu stron dowodu osobistego. Jest możliwość wpisania innego adresu niż zamieszkania/do korespondencji, np. adresu miejsca pracy.

Wariant nr 3 - wizyta w placówce Banku Pocztowego lub Poczty Polskiej. Na końcu wniosku on-line znajdziesz formularz umożliwiający wybór placówki, do której chcesz się udać. Umowa będzie tam na Ciebie czekała.

Nasza ocena EnveloKonta

EnveloKonto jest standardowym, a przy tym niedrogim rachunkiem. Zadowoli przede wszystkim tych, którym zależy na niskich i przejrzystych opłatach oraz łatwej w obsłudze bankowości internetowej (choć jej uruchomienie może sprawić kłopoty). Z tego względu może zainteresować rozpoczynających korzystanie z usług banków oraz seniorów. Pewną przeszkodą, by te grupy klientów były w pełni zadowolone z oferty EnveloBanku, są niedoskonałości aplikacji mobilnej, o których wspomnieliśmy wyżej.

Specjalnych powodów do zachwytów nad EnveloKontem nie znajdą oszczędzający: oferta depozytowa jest bardzo skromna i nisko oprocentowana. Z EnveloKontem nie są także związane unikalne funkcjonalności bankowości elektronicznej, choć pozytywnym wyróżnikiem opisywanego konta jest możliwość przypisywania płatności do kalendarza oraz opcja wprowadzania faktur do systemu transakcyjnego, by potem uregulować je jednym kliknięciem.

Najwięcej pozytywów w cechach EnveloKonta dostrzegą osoby często podróżujące po świecie. Co prawda bank nie proponuje kont i kart walutowych ani kantoru walutowego, ale równoważy to brakiem prowizji za przewalutowanie oraz korzystnym kursem przeliczania transakcji w walutach obcych na złotówki. Do listy plusów trzeba jeszcze dodać niskie opłaty za korzystanie z bankomatów za granicą, a także dostęp do nowoczesnych płatności mobilnych (Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay).

Gwoli ścisłości dodajmy, że klienci EnveloBanku, jako posiadacze kart Visa, mogą korzystać z programu Visa Oferty. To także akcja związana z moneybackiem. Część wydatków dokonanych u partnerów programu wraca na konto karty bez konieczności zbierania punktów czy wymieniania ich na nagrody.