Finansowanie faktur – jak tworzymy nasz ranking
Układając nasz ranking, wzięliśmy pod lupę wyłącznie oferty adresowane do firm z niedużymi obrotami i niewielką liczbą klientów. Dodatkowo sprawdziliśmy, czy faktor udostępnia faktoring online i daje możliwość sfinansowania pojedynczej faktury. Przyjęliśmy też, że na ocenę poszczególnych propozycji decydujący wpływ będą miały następujące kryteria:
- dzienna stawka prowizyjna za pojedynczą fakturę,
- limit faktoringowy,
- wysokość zaliczki,
- termin płatności faktury przyjętej do sfinansowania i jej minimalna wartość,
- czas oczekiwania na decyzję faktoringową i wypłatę środków,
- korzyści i udogodnienia oferowane przez daną firmę faktoringową,
- dodatkowe produkty faktoringowe.
Najwyżej oceniliśmy te propozycje, które łączą przystępne warunki cenowe z wysoką jakością obsługi i szerokim wachlarzem udogodnień. Wyszliśmy bowiem z założenia, iż dla wielu klientów istotna jest kompleksowość i różnorodność oferty.
Układając nasze zestawienie uwzględniliśmy także popularność danego faktora. Uważamy, że propozycje, które budzą większe zainteresowanie naszych Czytelników, zasługują na wyższe miejsce w rankingu.
Finansowanie faktury - koszty
Faktorzy udostępniający finansowanie faktur pobierają wyłącznie prowizję administracyjną, czyli określony procent od kwoty brutto pojedynczej faktury, tak więc przedsiębiorca nie musi martwić się stałymi kosztami abonamentowymi, takimi jak prowizja za zweryfikowanie kontrahentów, prowizja za podwyższenie limitu czy opłata za zaangażowanie. Trzeba również podkreślić, że przypadku tej opcji finansowania klient nie wnosi opłaty za rozpatrzenie wniosku, nie ponosi też kosztów prowizji przygotowawczej. Ta odmiana faktoringu jest więc znacznie tańsza niż klasyczny faktoring.
Czas oczekiwania na decyzję faktoringową i wypłatę środków
W przypadku finansowania faktur procedury weryfikujące zdolność faktoringową są w pełni zautomatyzowane, a formalności ograniczone do niezbędnego minimum. Dzięki temu odzyskanie gotówki z wystawionej faktury jest znacznie szybsze niż w klasycznym faktoringu. W zależności od firmy faktoringowej przekazanie środków trwa od kilkunastu minut do maksymalnie 2-3 dni roboczych (przy czym wydanie decyzji o finansowaniu z reguły zajmuje faktorowi od 5 do 15 minut).
Warto w tym miejscu dodać, że w większości instytucji przyjmujących faktury do finansowania umowa ma formę dokumentową, czyli do jej zawarcia jest wykorzystywany Internet. Faktor przesyła umowę na podany we wniosku adres e-mail, zaś klient zatwierdza dokument za pomocą kodu SMS lub elektronicznego podpisu. Taka forma podpisania umowy także ułatwia błyskawiczne otrzymanie środków.
Są jednak na rynku i takie podmioty, które wyrażają zgodę na wypłatę zaliczki bez zawarcia formalnej umowy. Ta praktyka jest często stosowana przez firmy faktoringowe działające w ramach banków i najczęściej dotyczy klientów posiadających w nich konta firmowe.
Dodatkowe korzyści i produkty
Przed podpisaniem umowy warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czego tak naprawdę oczekujemy od firmy faktoringowej - czy zależy nam wyłącznie na szybkim zastrzyku gotówki, czy istotne są dla nas również usługi dodatkowe oferowane przez danego faktora. W wielu przypadkach możemy bowiem otrzymać nie tylko finansowanie faktur sprzedaży, lecz również cały szereg rozwiązań, które ułatwią nam prowadzenie biznesu. Do takich dodatkowych opcji należą:
- weryfikacja wiarygodności i wypłacalności każdego zgłoszonego do faktoringu kontrahenta,
- zarządzanie należnościami,
- monitorowanie spłat od kontrahentów,
- wsparcie w tzw. miękkiej windykacji,
- finansowanie faktur w obcych walutach.
Ponadto w wielu firmach faktoringowych możemy skorzystać z dodatkowych bonusów, zdecydowanie podnoszących atrakcyjność oferty. Może być to np. wysoki rabat dla stałych klientów, bezpłatny okres tolerowanego opóźnienia, darmowe ubezpieczenie przed niewypłacalnością odbiorców, możliwość sfinansowania tylko części faktury itp.
Dla kogo jest nasz ranking?
Finansowanie faktur jest tak naprawdę uproszczoną wersją klasycznej usługi faktoringowej. Zapewnia niemal natychmiastowy dostęp do finansowania (proces ubiegania się o środki przebiega w całości online i jest skrócony do minimum, a pieniądze trafiają na konto klienta nawet w kilkanaście minut od zgłoszenia faktury). Dodatkowo charakteryzuje się brakiem stałych kosztów - w tej wersji faktoringu obowiązuje zasada "nie korzystasz, nie płacisz", a przedsiębiorca korzysta z usługi, kiedy chce i kiedy jest to dla niego wygodne. Z tego też powodu finansowanie faktur można polecić niewielkim firmom, które wystawiają faktury nieregularnie, na różnych kontrahentów i nie chcą zawierać długoterminowej umowy faktoringowej. Ta forma faktoringu sprawdzi się również w przypadku podmiotów, które nie mogą się pochwalić dobrym wynikiem finansowym bądź też działają w tzw. ryzykownych branżach, charakteryzujących się sezonowością przychodów (np. budowlanej lub transportowej).
Podsumowanie
Na zakończenie chcemy zaznaczyć, że nasze zestawienie stanowi jedynie podpowiedź przy wyborze konkretnej oferty. Mamy nadzieję, że dzięki uwzględnionym w rankingu parametrom ocena propozycji poszczególnych faktorów stanie się dla Was o wiele łatwiejsza.
Pozostałe formy finansowania dla firm
Sprawdź pozostałe metody finansowania przeznaczone dla przedsiębiorstw: