Co zrobić, gdy zapomnimy login lub hasło do konta bankowego?

Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych

144 publikacje 759 komentarzy

W serwisie Moneteo zajmuje się ofertą oszczędnościową, dla przedsiębiorców oraz dla dzieci i młodzieży. Odpowiada za weryfikację i aktualność danych. Analizuje bankowe regulaminy, dokumenty oraz przepisy prawne związane z podatkami i sprawami finansowymi.


17 komentarzy
Co zrobić, gdy zapomnimy login lub hasło do konta bankowego?
Spis treści

Czym jest hasło do logowania?

Hasło to Twój osobisty kod dostępu, który ustalasz sam. Podstawowa różnica między loginem a hasłem jest taka, że kod dostępu znasz tylko Ty – w przeciwieństwie do loginu, który nadał Ci bank (a przynajmniej jego pierwszą wersję). Hasło podczas logowania wychodzi z Twojego komputera jako ciąg zaszyfrowanych znaków; systemy je weryfikują, ale bank nie wie, jak ono brzmi. Z tego też względu ścieżki odzyskiwania dostępu do konta różnią się w zależności od tego, czy utraciłeś identyfikator, czy hasło.

Co to jest login do banku (identyfikator)?

Login to po prostu identyfikator używany w systemach informatycznych, w tym również w systemach bankowości internetowej. W zależności od banku określenia te mogą się nieco różnić, np. bank może pytać o „identyfikator”, „numer identyfikacyjny klienta”, ale zawsze chodzi o te same dane.

Login do konta internetowego nadawany jest przez bank. Jest to identyfikator unikatowy dla każdego użytkownika systemu. Zazwyczaj klienci indywidualni i firmowi otrzymują go wraz z umową o konto. Czasami jednak login przesyłany jest w przelewie zwrotnym, jeżeli rachunek zakładaliśmy za pomocą przelewu aktywacyjnego z innego banku lub nawet w SMS-ach startowych.

Niektóre banki, np. PKO BP, mBank czy Citi Handlowy, oferują możliwość zmiany odgórnie narzuconego loginu na spersonalizowany, stworzony przez samego klienta. Jest to przydatne rozwiązanie, szczególnie w sytuacji, gdy trudno nam zapamiętać wszystkie używane przez nas loginy. Nie należy jednak stosować przy każdym koncie (również pocztowym, na portalach społecznościowych itp.) tego samego identyfikatora oraz nie dzielić się loginem z innymi osobami.

Niektóre – w tym m.in. BNP Paribas, Bank Millennium i VeloBank – proponują klientom utworzenie aliasu, czyli alternatywnego loginu. W takich przypadkach funkcjonuje on równolegle z tym, który został nadany przez bank.

Co zrobić, gdy zapomniałem hasła do konta bankowego?

Zdarza się także, że wpisywane przez nas hasło system odrzuca jako nieprawidłowe, a my nie możemy sobie przypomnieć jego prawidłowej formy. Jak już wspomnieliśmy, hasło jest (a przynajmniej powinno być) znane tylko nam, dlatego jeśli zapomnimy, jak brzmiało, jego odzyskanie będzie niemożliwe. Nie oznacza to oczywiście, że już nigdy nie będziemy mogli zalogować się do naszego rachunku: po prostu będziemy musieli ustalić nowe.

Jak to zrobić? We wszystkich bankach możesz zmienić hasło w placówce. W większości z nich również przez infolinię, a w niektórych nawet także przez Internet (ING, VeloBank). Przygotuj się na serię pytań weryfikacyjnych, np. o login, telekod (Credit Agricole), numer klienta (PKO BP), dzięki którym pracownik banku będzie mógł potwierdzić, że faktycznie jesteś osobą, za którą się podajesz. W oddziale będzie potrzebne przedstawienie dowodu osobistego.

W przypadku weryfikacji internetowej i telefonicznej system prześle na Twój numer telefonu tymczasowe hasło do bankowości internetowej, dzięki któremu zalogujesz się do swojego konta – wtedy też będziesz musiał utworzyć swój nowy kod dostępu (VeloBank, Credit Agricole). W niektórych bankach nowe hasło nadajesz sam w automatycznym serwisie telefonicznym, działającym przez 7 dni w tygodniu. Dzięki tym rozwiązaniom bank w dalszym ciągu nie zna Twojego kodu. Sprawdź, jak stworzyć bezpieczne hasło do konta bankowego.

Pamiętaj, że Twój numer telefonu musi być zgodny z tym, który podałeś w banku. Jak widzisz, nawet jeżeli nie wykonujesz przelewów z danego konta i nie używasz SMS-ów z kodami autoryzacyjnymi, w przypadku zapomnienia loginu lub hasła aktualny numer telefonu pozwala w najprostszy i najszybszy sposób rozwiązać problem. Warto więc aktualizować swoje dane w systemie bankowym za każdym razem, gdy ulegają one zmianie.

Jak zmienić hasło w poszczególnych bankach?

W poniższej tabeli przedstawiliśmy, jak zmienić hasło do konta w danym banku. Zmiana jest zawsze darmowa.

Jak zmienić hasło w banku?
Bank Jak zmienić hasło?
Alior Bank

Internet

infolinia

mobilnie

oddział

Bank Millennium

Internet

infolinia

oddział

Bank Pekao SA

Internet

infolinia

oddział

Bank Pocztowy

Internet

infolinia

oddział

BNP Paribas

oddział (klient otrzymuje pakiet startowy)

infolinia

Internet

Citi Handlowy

bankowość internetowa

infolinia

Credit Agricole

infolinia

oddział

ING Bank Śląski

bankowość internetowa (również jeśli nie pamiętasz hasła)

infolinia

mBank

mLinia

aplikacja mobilna

Internet

Nest Bank

bankowość internetowa

infolinia (w przypadku zablokowania aplikacji mobilnej)

PKO BP

bankowość internetowa

infolinia

oddział

aplikacja mobilna

Santander Bank Polska

oddział

infolinia

bankowość internetowa

aplikacja mobilna

Santander Consumer Bank

Internet

infolinia

VeloBank

Internet (również jeśli nie pamiętasz hasła)

oddział

infolinia

Co zrobić, gdy zapomniałem loginu do konta bankowego?

Loginy do bankowości internetowej bywają niekiedy bardziej skomplikowane niż hasła, które stosujemy (inna rzecz, że proste hasło to prosty sposób na utratę środków w wyniku kradzieży. Czytaj więcej o tym, jakie są najgorsze hasła do konta i czego zdecydowanie powinieneś unikać). Co zrobić w sytuacji, gdy na stronie logowania za nic nie możemy przypomnieć sobie swojego identyfikatora? Gdzie sprawdzić login? Pamiętając o tym, że login otrzymaliśmy od naszego banku przy podpisywaniu umowy, w pierwszej kolejności powinniśmy odszukać dokumenty od banku. Nasz identyfikator powinien znajdować się w umowie lub na przesyłce startowej.

Czasami jednak skorzystanie z tej ścieżki z różnych względów nie jest możliwe (np. z powodu wyjazdu, przeprowadzki czy choćby otrzymania loginu w przelewie zwrotnym, którego danych już nie mamy). Co zrobić w takiej sytuacji? Niekiedy login znajdziesz w swojej aplikacji mobilnej w zakładce dotyczącej danych osobowych (lub podobnej) - tak jest m.in. w ING i mBanku. W pozostałych przypadkach konieczny będzie kontakt z bankiem. Nasz login zawsze możemy odzyskać w placówce lub dzięki kontaktowi z infolinią.

Gdzie szukać loginu do konta?

W poniższej tabeli prezentujemy informacje, które uzyskaliśmy od banków, dotyczące tego, gdzie znajdziemy identyfikator klienta, jak możemy go uzyskać ponownie i czy możemy ustawić samodzielnie login. Za wszystkie te czynności banki nie pobierają żadnych opłat.

Login do konta
Bank Gdzie mogę znaleźć login? Odzyskiwanie loginu Czy można samemu ustawić login?
Alior Bank

tytuł przelewu zwrotnego przy aktywowaniu konta

umowa ramowa lub umowa o dowolny produkt

Internet (na stronie logowania w bankowości internetowej należy wybrać Problem z logowaniem → Przypomnij CIF)

oddział

tak (Ustawienia Autoryzacja i bezpieczeństwoRozwiń)
Bank Millennium

umowa

SMS z banku

aplikacja mobilna (Ustawienia → Dane osobowe → Twój Millekod)

aplikacja mobilna (kontakt z konsultantem)

infolinia

oddział

tak
Bank Pekao SA

Karta Klienta Banku

umowa

aplikacja mobilna (Profil → Moje dane)

infolinia

oddział

aplikacja mobilna

tak
Bank Pocztowy Numer Identyfikacji Klienta (NIK) otrzymany w potwierdzeniu założenia rachunku

infolinia

oddział

nie
BNP Paribas umowa

Internet

infolinia

oddział

tak
Citi Handlowy sam ustalasz login w trakcie rejestracji w bankowości elektronicznej Internet – należy postępować zgodnie z instrukcją tak
Credit Agricole

oddzielna umowa o bankowość elektroniczną

aplikacja mobilna (Twój profil → Bezpieczeństwo  Kanały dostępu → CA24 eBankZobacz identyfikator)

infolinia

oddział

tak
ING Bank Śląski

umowa

aplikacja mobilna (Moje dane)

przelew zwrotny przekazany podczas składania wniosku o udostępnienie systemu bankowości internetowej ING na stronie banku

oddział nie
mBank

widoczny w pakiecie aktywacyjnym

aplikacja mobilna

mLinia

oddział

tak
Nest Bank

umowa

infolinia

oddział

bankowość internetowa

infolinia

oddział

tak
PKO BP

umowa

dokument o nazwie "Potwierdzenie nadania numeru Klienta"

wiadomość e-mail

infolinia (login zostanie przesłany e-mailem. Konieczne jest posiadanie hasła www/telefonicznego lub aktywnego narzędzia autoryzacyjnego i aktualnego adresu e-mail w danych w iPKO)

oddział

tak
Plus Bank

umowa (jeśli była podpisywana w oddziale)

w jednym z SMS-ów startowych

infolinia

oddział

tak
Santander Bank Polska umowa Santander Online

infolinia

oddział

tak
Santander Consumer Bank umowa (Indywidualny Numer Klienta, ICN)

Internet

infolinia

tak
VeloBank

e-mail z banku

umowa o bankowość elektroniczną

Internet – konieczne odpowiedzi na pytania weryfikacyjne

infolinia

oddział

tak

Bezpieczeństwo i zapobieganie problemom z danymi logowania

Identyfikator i hasło dostępu do systemu bankowości internetowej (lub mobilnej) to dane wrażliwe, których ujawnienie osobom trzecim może poważnie zagrozić naszym pieniądzom zgromadzonym na koncie. Wiele osób padło już ofiarą oszustów, którzy – podając się za pracownika banku – wyłudzali od klientów banków dane do logowania. Ten rodzaj przestępstwa nosi nazwę vishing. Sprawdź także, o co nie zapyta Cię pracownik banku.

Pamiętaj, że bank, dzwoniąc do Ciebie lub wysyłając wiadomość, nigdy nie poprosi Cię o potwierdzenie Twoich danych osobowych ani nie zapyta Cię o komplet danych autoryzacyjnych. W szczególności nikt z banku nigdy nie będzie oczekiwał podania hasła do konta, ponieważ, jak już wspominaliśmy, hasło znasz tylko Ty, zaś pracownik banku nie może go w żaden sposób „zweryfikować” (robi to tylko system). Jeżeli obawiasz się o swoje bezpieczeństwo, zapytaj w swoim banku o możliwość ustalenia specjalnego hasła do kontaktu, dzięki czemu uzyskasz pewność, że rozmawiasz z osobą z tej instytucji.

Poznaj zasady bezpiecznego korzystania z konta bankowego oraz zasady bezpieczeństwa bankowości mobilnej.

Podsumowanie

Utrata loginu bądź hasła do bankowości internetowej to stresujące i nieprzyjemne doświadczenie; kilkukrotne nieudane logowania do bankowośc pozbawiają nas możliwości wykonywania większości operacji na naszym koncie. Niemniej, banki stosują szereg rozwiązań, które mają ułatwić nam jak najszybsze wyjście z kłopotu. W niemal wszystkich bankach przypomnienie loginu (identyfikatora) możliwe jest przez infolinię, a w niektórych instytucjach również przez Internet. Login w zasadzie wszędzie odzyskamy w oddziale banku. Część banków umożliwia swoim klientom zmianę ustawień i ustalenie innego lub alternatywnego identyfikatora, który będzie łatwiejszy do zapamiętania.

Jeżeli zapomnieliśmy kodu dostępu, konieczne będzie nadanie nowego hasła. W tym celu należy albo skorzystać z systemu bankowości elektronicznej, albo skontaktować się z bankiem – poprzez infolinię lub w oddziale (czasami można próbować poprzez aplikację mobilną). Bank wyda nam tymczasowy kod dostępu, który podczas najbliższego logowania do bankowości będziemy musieli zmienić na hasło stworzone przez nas samych. Zapomniane hasło nie może zostać w żaden sposób przywrócone.

Twoje hasło powinieneś znać tylko Ty; jeżeli więc ktoś rzekomo z banku żąda od Ciebie podania kodu dostępu, najpewniej masz do czynienia z oszustem.

Mamy nadzieję, że informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci szybciej i łatwiej rozwiązać problemy z logowaniem i szybko odzyskać hasło lub login. Powodzenia!


Oceń artykuł
5
(2 oceny)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(17)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
J
Jacek
Gość

A bank spółdzielczy?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Jacek

Domyślam się, że Twoje pytanie dotyczy odzyskiwania danych do logowania do bankowości elektronicznej w bankach spółdzielczych. W takiej sytuacji trzeba się skontaktować ze swoim bankiem. W Polsce działa kilkaset banków spółdzielczych i przygotowanie pełnego zestawienia byłoby szalenie trudne.

Odpowiedz

М
Марина
Gość

Nie pamietam login

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Марина

W artykule zamieściliśmy przydatną tabelę - odnajdź w niej swój bank, a dowiesz się, gdzie można znaleźć zapomniany login.

Odpowiedz

S
Sylwia
Gość

Ktoś się zna na tym?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Sylwia

A czy możesz zalogować się na konto przez bankowość internetową?

Odpowiedz

S
Sylwia
Gość

Miałam aplikacje banku SGB po przywroceniu ustawień fabrycznych i ściągnięciu aplikacji po nownie nie mogę się zalogować bo nie pamiętam hasła. Więc mam mały problem jak to odzyskać?

Odpowiedz

M
Michał
Gość

Mam problem. Nie pamiętam danych logowania do citi handlowy a dodatkowo zmieniłem numer telefonu, więc każda próba odzyskania kończy się fiaskiem... co zrobić żeby odzyskać możliwość korzystania z bankowości online?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Michał

W tej sytuacji zostaje kontakt z infolinią.

Odpowiedz

D
Diana
Gość

Zgubiłam telefon i portfel, nie pamiętam loginu oraz hasła do mBanku, a chcę zablokować kartę. Do tej pory korzystałam jedynie z aplikacji, umowa z banku niestety jest daleko ode mnie, co powinnam zrobić? Zgubienie dokumentów zgłosiłam już na policję.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Diana

W tej sytuacji udaj się do najbliższego oddziału mBanku, a jeśli w Twojej okolicy nie ma takiego, może to być też inny bank. Potrzebny będzie dowód osobisty - jeśli go nie posiadasz, powinno wystarczyć zgłoszenie zagubienia dokumentów, które otrzymasz od policji.

Odpowiedz

B
Bruno
Gość

Podobno w Millennium jeśli jedna osoba zablokuje swoje hasło, ale wciąż je pamięta, tp może poprosić o odblokowanie inną osobę z aktywnym dostępem do bankowości internetowej. To prawda?

Odpowiedz

Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
@Bruno

To prawda, chociaż dotyczy kont dla przedsiębiorców :). Bank Millennium podaje taką ścieżkę: "W tym celu należy w opcji: Ustawienia - Użytkownicy kliknąć na dane użytkownika, któremu ma zostać przywrócone hasło. Po przejściu na stronę ze szczegółami należy wybrać przycisk Odblokuj hasło w dolnej części ekranu- wówczas pojawia się ekran umożliwiający przywrócenie

Hasła – należy zaznaczyć opcję Odblokuj obecne hasło i wybrać przycisk Zapisz. Hasło może zostać przywrócone także przez pracownika HelpDesk."


Klient indywidualny może sam odblokować hasło w bankowości internetowej, korzystając z opcji "Problemy z logowaniem". Tak radzi bank:

Odpowiedz na 5 pytań dotyczących Twojego konta i usług w Banku Millennium wybierając TAK lub NIE.

Wszystkie odpowiedzi muszą być poprawne, by przejść dalej.

Ustal H@sło Tymczasowe składające się z 4 cyfr.

Zatwierdź operację H@słem SMS lub Autoryzacją Mobilną.

Po odblokowaniu możesz zalogować się do Millenetu tak jak podczas pierwszego logowania.

Odpowiedz

A
An
Gość

W pko bp powiedziano mi, że login zostanie przeslany mailem, jesli klient przebywa zagranicą przez ponad pól roku. W przeciwnym wypadku należy udac sie osobiście do punktu banku z dowodem osobistym.

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@An

Dziękujemy za informację.

Odpowiedz

K
Konrad Borowski
Gość

W Nest Banku można uzyskać nowe hasło na stronie https://wnioski.nestbank.pl....

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@Konrad Borowski

Dziękujemy za informację, z pewnością przyda się ona innym

Odpowiedz