Wróć

Co zrobić, gdy zapomnimy login lub hasło do konta bankowego?

Justyna Kalicińska
Redaktor Moneteo.com

15 komentarzy
Co zrobić, gdy zapomnimy login lub hasło do konta bankowego?
Spis treści
Pokaż więcej

Konto internetowe to podstawa bankowości detalicznej w Polsce. Liczba klientów mających dostęp do swoich kont z poziomu bankowości elektronicznej dawno przekroczyła 38 milionów, zaś aktywnie korzysta z niej ok. 20 milionów (przy czym należy wziąć pod uwagę, że mogą to być te same osoby posiadające po kilka kont lub dostęp do rachunków wspólnych).

Z kolei po bankowość mobilną sięga 14,5 mln z nas. Nic w tym dziwnego: Internet umożliwił szybki dostęp do rachunków bankowych, sprawił, że obserwujemy nasze wydatki i przychody na bieżąco, a prosty przelew nie wymaga już odbycia podróży do oddziału banku lub na pocztę. Dawne dowody osobiste weryfikowane w placówce bankowej zastąpione zostały danymi logowania: loginem i hasłem.

Zdarza się jednak, że z jakichś powodów zapominamy, jak brzmiało nasze hasło lub login. Co wtedy zrobić? W naszym artykule przedstawimy kilka związanych z tą kwestią porad.

Na początku przypomnijmy jednak, co to jest login do banku i hasło dostępu do konta internetowego i czym różnią się one od siebie.

Czym jest hasło do logowania?

Hasło to Twój osobisty kod dostępu, który ustalasz sam. Podstawowa różnica między loginem a hasłem jest taka, że kod dostępu znasz tylko Ty – w przeciwieństwie do loginu, który nadał Ci bank (a przynajmniej jego pierwszą wersję). Hasło podczas logowania wychodzi z Twojego komputera jako ciąg zaszyfrowanych znaków; systemy je weryfikują, ale bank nie wie, jak ono brzmi. Z tego też względu ścieżki odzyskiwania dostępu do konta różnią się w zależności od tego, czy utraciłeś identyfikator, czy hasło.

Co to jest login do banku (identyfikator)?

Login to po prostu identyfikator używany w systemach informatycznych, w tym również w systemach bankowości internetowej. W zależności od banku określenia te mogą się nieco różnić, np. bank może pytać o „identyfikator”, „numer identyfikacyjny klienta”, ale zawsze chodzi o te same dane.

Login do konta internetowego nadawany jest przez bank. Jest to identyfikator unikatowy dla każdego użytkownika systemu. Zazwyczaj klienci indywidualni i firmowi otrzymują go wraz z umową o konto. Czasami jednak login przesyłany jest w przelewie zwrotnym, jeżeli rachunek zakładaliśmy za pomocą przelewu aktywacyjnego z innego banku lub nawet w SMS-ach startowych.

Niektóre banki, np. PKO BP, mBank czy Citi Handlowy, oferują możliwość zmiany odgórnie narzuconego loginu na spersonalizowany, stworzony przez samego klienta. Jest to przydatne rozwiązanie, szczególnie w sytuacji, gdy trudno nam zapamiętać wszystkie używane przez nas loginy. Nie należy jednak stosować przy każdym koncie (również pocztowym, na portalach społecznościowych itp.) tego samego identyfikatora oraz nie dzielić się loginem z innymi osobami.

Niektóre – w tym m.in. BNP Paribas, Bank Millennium i Getin Bank – proponują klientom utworzenie aliasu, czyli alternatywnego loginu. W takich przypadkach funkcjonuje on równolegle z tym, który został nadany przez bank.

Co zrobić, gdy zapomniałem loginu do konta bankowego?

Loginy do bankowości internetowej bywają niekiedy bardziej skomplikowane niż hasła, które stosujemy (inna rzecz, że proste hasło to prosty sposób na utratę środków w wyniku kradzieży. Czytaj więcej o tym, jakie są najgorsze hasła do konta i czego zdecydowanie powinieneś unikać). Co zrobić w sytuacji, gdy na stronie logowania za nic nie możemy przypomnieć sobie swojego identyfikatora? Gdzie sprawdzić login? Pamiętając o tym, że login otrzymaliśmy od naszego banku przy podpisywaniu umowy, w pierwszej kolejności powinniśmy odszukać dokumenty od banku. Nasz identyfikator powinien znajdować się w umowie lub na przesyłce startowej.

Czasami jednak skorzystanie z tej ścieżki z różnych względów nie jest możliwe (np. z powodu wyjazdu, przeprowadzki czy choćby otrzymania loginu w przelewie zwrotnym, którego danych już nie mamy). Co zrobić w takiej sytuacji? Niekiedy login znajdziesz w swojej aplikacji mobilnej w zakładce dotyczącej danych osobowych (lub podobnej) - tak jest m.in. w ING i mBanku. W pozostałych przypadkach konieczny będzie kontakt z bankiem. Nasz login zawsze możemy odzyskać w placówce lub dzięki kontaktowi z infolinią.

Co zrobić, gdy zapomniałem hasła do konta bankowego?

Zdarza się także, że wpisywane przez nas hasło system odrzuca jako nieprawidłowe, a my nie możemy sobie przypomnieć jego prawidłowej formy. Jak już wspomnieliśmy, hasło jest (a przynajmniej powinno być) znane tylko nam, dlatego jeśli zapomnimy, jak brzmiało, jego odzyskanie będzie niemożliwe. Nie oznacza to oczywiście, że już nigdy nie będziemy mogli zalogować się do naszego rachunku: po prostu będziemy musieli ustalić nowe.

Jak odzyskać hasło do konta bankowego?

Jak to zrobić? We wszystkich bankach możesz zmienić hasło w placówce. W większości z nich również przez infolinię, a w niektórych nawet także przez Internet (ING, Getin Bank). Przygotuj się na serię pytań weryfikacyjnych, np. o login, telekod (Credit Agricole), numer klienta (PKO BP), dzięki którym pracownik banku będzie mógł potwierdzić, że faktycznie jesteś osobą, za którą się podajesz. W oddziale będzie potrzebne przedstawienie dowodu osobistego.

W przypadku weryfikacji internetowej i telefonicznej system prześle na Twój numer telefonu tymczasowe hasło do bankowości internetowej, dzięki któremu zalogujesz się do swojego konta – wtedy też będziesz musiał utworzyć swój nowy kod dostępu (Getin Bank, Credit Agricole). W niektórych bankach nowe hasło nadajesz sam w automatycznym serwisie telefonicznym, działającym przez 7 dni w tygodniu. Dzięki tym rozwiązaniom bank w dalszym ciągu nie zna Twojego kodu. Sprawdź, jak stworzyć bezpieczne hasło do konta bankowego.

Pamiętaj, że Twój numer telefonu musi być zgodny z tym, który podałeś w banku. Jak widzisz, nawet jeżeli nie wykonujesz przelewów z danego konta i nie używasz SMS-ów z kodami autoryzacyjnymi, w przypadku zapomnienia loginu lub hasła aktualny numer telefonu pozwala w najprostszy i najszybszy sposób rozwiązać problem. Warto więc aktualizować swoje dane w systemie bankowym za każdym razem, gdy ulegają one zmianie.

Co zrobić, gdy kilkukrotnie błędnie wpisałem dane i bank zablokował dostęp do mojego konta?

Zdarzają się i takie sytuacje, że kilkukrotne wpisanie niepoprawnego hasła uniemożliwia zalogowanie się na konto (nie tylko przez bankowość internetową, ale również za pomocą aplikacji mobilnej). W niektórych bankach dostęp do konta internetowego blokowany jest po trzykrotnym wpisaniu błędnego klucza (np. w Credit Agricole), w innych – po pięciu próbach (np. w ING). W Santander Bank Polska dopuszczalna liczba błędnych odpowiedzi zależna jest od tego, czy używasz hasła zwykłego (3 niepoprawne próby), czy maskowanego (5 szans). Jest to zabezpieczenie przed próbami kradzieży.

Ścieżka odblokowania dostępu do konta nie wszędzie wygląda tak samo. Niemal wszystkie banki umożliwiają ponowne zalogowanie po weryfikacji klienta przez infolinię lub w placówce. W większości instytucji można spróbować także przez Internet, rzadziej z pomocą aplikacji mobilnej. W efekcie jednak, podobnie jak w przypadku zapomnienia hasła, konieczne będzie zresetowanie hasła (chociaż i tutaj są wyjątki, np. nie wymaga tego Pekao SA ). Co ważne, otrzymane hasło tymczasowe zazwyczaj ważne jest tylko przez jakiś czas (np. kod dostępu uzyskany w oddziale ING ważny jest 30 dni) – jeżeli nie odblokujesz dostępu do serwisu w przewidzianym przez bank okresie, będziesz musiał przejść przez całą procedurę jeszcze raz.

Czy mogę zmienić swój login i hasło, które znam?

W dobie bankowości internetowej i mobilnej personalizacja rachunków ma istotne znaczenie. W sytuacji, gdy korzystamy z kilku kont, z pewnością łatwiej nam jest się nimi posługiwać, jeśli loginy (identyfikatory) tworzymy według znanego nam klucza.

Niektóre banki udostępniają możliwość tworzenia spersonalizowanego loginu, który możemy zmienić najczęściej w systemie bankowości internetowej (mBank, Bank Millennium). Citi Handlowy w ogóle nie daje klientowi odgórnie określonego identyfikatora; do systemu bankowości internetowej klient loguje się po raz pierwszy, podając np. numer swojego konta lub innego produktu Citi (np. karty kredytowej), a następnie sam ustala swój identyfikator. Jest to jednak wyjątek na tle pozostałych banków. Jak już wspomnieliśmy, niektóre instytucje dopuszczają również tworzenie aliasów, które funkcjonują równolegle z loginami i mogą być stosowane zamiennie.

Wszystkie systemy bankowości internetowej umożliwiają także zmianę hasła dostępu do konta. Właściwie to taki ruch jest nie tyle możliwy, co wręcz wskazany – przynajmniej od czasu do czasu, ze względów bezpieczeństwa. Wiele banków przypomina o tym swoim klientom. Zalecenie to dotyczy także aplikacji mobilnych.

Zmiany hasła możesz dokonać zawsze po zalogowaniu się na swój rachunek. Najczęściej bank zweryfikuje jeszcze wprowadzaną zmianę, wysyłając wiadomość na Twój numer telefonu, który podałeś wcześniej w tej instytucji lub poprzez aplikację mobilną. Zazwyczaj banki wymagają, aby znaki w haśle w dużej mierze różniły się od tych, które zostały użyte np. w ostatnich trzech kodach dostępu.

Uwaga na oszustów

Identyfikator i hasło dostępu do systemu bankowości internetowej (lub mobilnej) to dane wrażliwe, których ujawnienie osobom trzecim może poważnie zagrozić naszym pieniądzom zgromadzonym na koncie. Wiele osób padło już ofiarą oszustów, którzy – podając się za pracownika banku – wyłudzali od klientów banków dane do logowania. Ten rodzaj przestępstwa nosi nazwę vishing. Sprawdź także, o co nie zapyta Cię pracownik banku.

Pamiętaj, że bank, dzwoniąc do Ciebie lub wysyłając wiadomość, nigdy nie poprosi Cię o potwierdzenie Twoich danych osobowych ani nie zapyta Cię o komplet danych autoryzacyjnych. W szczególności nikt z banku nigdy nie będzie oczekiwał podania hasła do konta, ponieważ, jak już wspominaliśmy, hasło znasz tylko Ty, zaś pracownik banku nie może go w żaden sposób „zweryfikować” (robi to tylko system). Jeżeli obawiasz się o swoje bezpieczeństwo, zapytaj w swoim banku o możliwość ustalenia specjalnego hasła do kontaktu, dzięki czemu uzyskasz pewność, że rozmawiasz z osobą z tej instytucji.

Poznaj zasady bezpiecznego korzystania z konta bankowego oraz zasady bezpieczeństwa bankowości mobilnej.

Jak odnaleźć login i zmienić hasło w banku?

W poniższej tabeli prezentujemy informacje, które uzyskaliśmy od banków, dotyczące tego, gdzie znajdziemy identyfikator klienta, jak możemy go uzyskać ponownie, jak zmienić hasło do konta i czy możemy ustawić samodzielnie login. Za wszystkie te czynności banki nie pobierają żadnych opłat.

Bank Gdzie mogę znaleźć login? Nie mogę znaleźć loginu. Gdzie mogę go sprawdzić? Jak zmienić hasło? Czy można samemu ustawić login?
Alior Bank

tytuł przelewu zwrotnego przy aktywowaniu konta

umowa

Internet

oddział

Internet

infolinia

oddział

tak
Bank Millennium

umowa

SMS z banku

aplikacja mobilna (kontakt z konsultantem)

infolinia

oddział

Internet

infolinia

oddział

tak
Bank Pekao SA

Karta Klienta Banku

umowa

infolinia

oddział

aplikacja mobilna (nazwa użytkownika)

Internet

infolinia

oddział (jeśli nie pamiętasz hasła ani PIN-u do Pekao24)

tak
Bank Pocztowy Numer Identyfikacji Klienta (NIK) otrzymany w potwierdzeniu założenia rachunku

infolinia

oddział

Internet

infolinia

usługa Telekonto

oddział

nie
BNP Paribas umowa

infolinia

oddział

oddział (klient otrzymuje pakiet startowy)

infolinia

Internet

tak
Citi Handlowy sam ustalasz login w trakcie rejestracji w bankowości elektronicznej Internet – należy postępować zgodnie z instrukcją

bankowość internetowa

infolinia

tak
Credit Agricole oddzielna umowa o bankowość elektroniczną

infolinia

oddział

infolinia

oddział

tak
Getin Bank

e-mail z banku

umowa o bankowość elektroniczną

Internet – konieczne odpowiedzi na pytania weryfikacyjne

infolinia

oddział

Internet (również jeśli nie pamiętasz hasła)

oddział

infolinia

tak
ING Bank Śląski

umowa

aplikacja mobilna ("Moje dane")

przelew zwrotny przekazany podczas składania wniosku o udostępnienie systemu bankowości internetowej ING na stronie banku

oddział

bankowość internetowa (również jeśli nie pamiętasz hasła)

infolinia

nie
mBank

widoczny w pakiecie aktywacyjnym

aplikacja mobilna

mLinia

oddział

mLinia

aplikacja mobilna

Internet

tak
Nest Bank

umowa

infolinia

oddział

bankowość internetowa

infolinia

oddział

bankowość internetowa

infolinia (w przypadku zablokowania aplikacji mobilnej)

tak
PKO BP

umowa

dokument o nazwie "Potwierdzenie nadania numeru Klienta"

wiadomość e-mail

infolinia (login zostanie przesłany e-mailem. Konieczne jest posiadanie hasła www/telefonicznego lub aktywnego narzędzia autoryzacyjnego i aktualnego adresu e-mail w danych w iPKO)

oddział

bankowość internetowa

infolinia

oddział

aplikacja mobilna

tak
Plus Bank

umowa (jeśli była podpisywana w oddziale)

w jednym z SMS-ów startowych

infolinia

oddział

infolinia

oddział

tak
Santander Bank Polska umowa Santander Online

infolinia

oddział

oddział

infolinia

bankowość internetowa

aplikacja mobilna

tak

Podsumowanie

Utrata loginu bądź hasła do bankowości internetowej to stresujące i nieprzyjemne doświadczenie; kilkukrotne nieudane logowania do bankowośc pozbawiają nas możliwości wykonywania większości operacji na naszym koncie. Niemniej, banki stosują szereg rozwiązań, które mają ułatwić nam jak najszybsze wyjście z kłopotu. W niemal wszystkich bankach przypomnienie loginu (identyfikatora) możliwe jest przez infolinię, a w niektórych instytucjach również przez Internet. Login w zasadzie wszędzie odzyskamy w oddziale banku. Część banków umożliwia swoim klientom zmianę ustawień i ustalenie innego lub alternatywnego identyfikatora, który będzie łatwiejszy do zapamiętania.

Jeżeli zapomnieliśmy kodu dostępu, konieczne będzie nadanie nowego hasła. W tym celu należy albo skorzystać z systemu bankowości elektronicznej, albo skontaktować się z bankiem – poprzez infolinię lub w oddziale (czasami można próbować poprzez aplikację mobilną). Bank wyda nam tymczasowy kod dostępu, który podczas najbliższego logowania do bankowości będziemy musieli zmienić na hasło stworzone przez nas samych. Zapomniane hasło nie może zostać w żaden sposób przywrócone.

Twoje hasło powinieneś znać tylko Ty; jeżeli więc ktoś rzekomo z banku żąda od Ciebie podania kodu dostępu, najpewniej masz do czynienia z oszustem.

Mamy nadzieję, że informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci szybciej i łatwiej rozwiązać problemy z logowaniem i szybko odzyskać hasło lub login. Powodzenia!

Komentarze

(15)
Sortuj od najnowszych
М
Марина
Gość
6 miesięcy temu

Nie pamietam login

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
6 miesięcy temu
@Марина

W artykule zamieściliśmy przydatną tabelę - odnajdź w niej swój bank, a dowiesz się, gdzie można znaleźć zapomniany login.

Odpowiedz

S
Sylwia
Gość
11 miesięcy temu

Ktoś się zna na tym?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
11 miesięcy temu
@Sylwia

A czy możesz zalogować się na konto przez bankowość internetową?

Odpowiedz

S
Sylwia
Gość
11 miesięcy temu

Miałam aplikacje banku SGB po przywroceniu ustawień fabrycznych i ściągnięciu aplikacji po nownie nie mogę się zalogować bo nie pamiętam hasła. Więc mam mały problem jak to odzyskać?

Odpowiedz

M
Michał
Gość
11.09.2022 07:37:28

Mam problem. Nie pamiętam danych logowania do citi handlowy a dodatkowo zmieniłem numer telefonu, więc każda próba odzyskania kończy się fiaskiem... co zrobić żeby odzyskać możliwość korzystania z bankowości online?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
12.09.2022 09:32:46
@Michał

W tej sytuacji zostaje kontakt z infolinią.

Odpowiedz

D
Diana
Gość
05.11.2020 09:38:39

Zgubiłam telefon i portfel, nie pamiętam loginu oraz hasła do mBanku, a chcę zablokować kartę. Do tej pory korzystałam jedynie z aplikacji, umowa z banku niestety jest daleko ode mnie, co powinnam zrobić? Zgubienie dokumentów zgłosiłam już na policję.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
05.11.2020 10:22:37
@Diana

W tej sytuacji udaj się do najbliższego oddziału mBanku, a jeśli w Twojej okolicy nie ma takiego, może to być też inny bank. Potrzebny będzie dowód osobisty - jeśli go nie posiadasz, powinno wystarczyć zgłoszenie zagubienia dokumentów, które otrzymasz od policji.

Odpowiedz

B
Bruno
Gość
18.06.2020 14:49:53

Podobno w Millennium jeśli jedna osoba zablokuje swoje hasło, ale wciąż je pamięta, tp może poprosić o odblokowanie inną osobę z aktywnym dostępem do bankowości internetowej. To prawda?

Odpowiedz

Justyna Kalicińska
Redaktor Moneteo.com
19.06.2020 16:05:08
@Bruno

To prawda, chociaż dotyczy kont dla przedsiębiorców :). Bank Millennium podaje taką ścieżkę: "W tym celu należy w opcji: Ustawienia - Użytkownicy kliknąć na dane użytkownika, któremu ma zostać przywrócone hasło. Po przejściu na stronę ze szczegółami należy wybrać przycisk Odblokuj hasło w dolnej części ekranu- wówczas pojawia się ekran umożliwiający przywrócenie

Hasła – należy zaznaczyć opcję Odblokuj obecne hasło i wybrać przycisk Zapisz. Hasło może zostać przywrócone także przez pracownika HelpDesk."


Klient indywidualny może sam odblokować hasło w bankowości internetowej, korzystając z opcji "Problemy z logowaniem". Tak radzi bank:

Odpowiedz na 5 pytań dotyczących Twojego konta i usług w Banku Millennium wybierając TAK lub NIE.

Wszystkie odpowiedzi muszą być poprawne, by przejść dalej.

Ustal H@sło Tymczasowe składające się z 4 cyfr.

Zatwierdź operację H@słem SMS lub Autoryzacją Mobilną.

Po odblokowaniu możesz zalogować się do Millenetu tak jak podczas pierwszego logowania.

Odpowiedz

A
An
Gość
10.10.2019 20:06:45

W pko bp powiedziano mi, że login zostanie przeslany mailem, jesli klient przebywa zagranicą przez ponad pól roku. W przeciwnym wypadku należy udac sie osobiście do punktu banku z dowodem osobistym.

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
14.10.2019 06:45:00
@An

Dziękujemy za informację.

Odpowiedz

K
Konrad Borowski
Gość
05.08.2019 11:09:52

W Nest Banku można uzyskać nowe hasło na stronie https://wnioski.nestbank.pl....

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
05.08.2019 17:37:26
@Konrad Borowski

Dziękujemy za informację, z pewnością przyda się ona innym

Odpowiedz