Faktoring odwrotny - jak tworzymy nasz ranking?
Układając nasze zestawienie, wzięliśmy pod lupę następujące aspekty:
- limit zakupowy,
- wysokość zaliczki,
- koszt usługi,
- formę spłaty,
- czas oczekiwania na decyzję faktoringową i wypłatę środków.
Dodatkowo sprawdziliśmy, czy faktor udostępnia faktoring online i daje możliwość sfinansowania pojedynczej faktury. Uznaliśmy również, że propozycje, które budzą większe zainteresowanie naszych Czytelników, zasługują na wyższe miejsce w rankingu.
Co dokładnie analizujemy?
Pora przejść do szczegółowego opisu poszczególnych składników oceny.
Wysokość limitu zakupowego
Limit zakupowy to przyznana przez faktora pula środków, którą możesz wykorzystać do sfinansowania firmowych wydatków. Mogą nimi być zarówno towary, jak i usługi (np. remont hali, koszty marketingowe, szkolenia dla personelu itp.). Z reguły maksymalna kwota limitu jest uzależniona od oceny zdolności kredytowej przedsiębiorstwa i stanowi od 30% do 100% wpływów na firmowe konto, niemniej w kilku firmach faktoringowych klient może wnioskować o znacznie wyższy limit niż wynika to ze scoringu, wnosząc wymagane zabezpieczenia (np. hipotekę lub zastaw na środkach trwałych). Faktorzy, którzy udostępniają to rozwiązanie, otrzymują od nas dodatkowe punkty. Premiujemy również brak opłat za przyznanie i podwyższenie limitu.
Wysokość zaliczki
W zależności od firmy faktoringowej zaliczka może wynieść od 80% do 100% wartości faktur wystawionych przez Twojego kontrahenta. Warto jednak mieć świadomość, że część faktorów bierze pod uwagę wartość brutto faktury, a część - kwotę netto bez podatku. Ta druga opcja jest dla firm mniej korzystna, dlatego nie przyznajemy za nią punktów.
Koszt faktoringu zakupowego
W większości firm faktoringowych koszt usługi jest ustalany indywidualnie. Wysokość opłat zależy od kwoty finansowania oraz oceny kondycji finansowej faktoranta. Z reguły przedsiębiorca płaci prowizję faktoringową (najczęściej jest to określony procent od wartości faktury) oraz odsetki dyskontowe. Warto jednak podkreślić, że niektóre firmy faktoringowe mogą narzucać dodatkowe opłaty, np. prowizję przygotowawczą lub prowizję za zaangażowanie (czyli za brak wykorzystania przyznanego limitu).
Forma spłaty
W zależności od faktora spłata zaliczki może mieć formę jednorazową i / lub ratalną. Mówiąc innymi słowy, klient może oddać środki w kilku, a nawet kilkudziesięciu ratach lub zwrócić zaliczkę jednorazowo w uzgodnionym z faktorem terminie. Uważamy, że elastyczne warunki spłaty są dla przedsiębiorców jednym z najważniejszych kryteriów decydujących o atrakcyjności danej oferty, dlatego uwzględniliśmy ten aspekt w naszej punktacji.
Czas oczekiwania na decyzję faktoringową
Łatwy dostęp do gotówki to kolejny czynnik decydujący o miejscu w naszym rankingu. Analizujemy więc, ile czasu zajmuje faktorowi wydanie decyzji faktoringowej i w jakim terminie od złożenia wniosku następuje przekazanie zaliczki. Firmy faktoringowe, w których proces ubiegania się o środki przebiega w całości online i jest skrócony do minimum, nagradzamy dodatkowymi punktami.
W czym może pomóc Ci nasz ranking?
Mamy nadzieję, że informacje zawarte w naszym rankingu ułatwią Ci znalezienie najbardziej korzystnej oferty – pamiętaj jednak, że ostateczną decyzję o nawiązaniu współpracy z daną instytucją powinieneś podjąć po zapoznaniu się ze wszystkimi kosztami faktoringu.
Pozostałe formy finansowania dla firm
Sprawdź pozostałe metody finansowania przeznaczone dla przedsiębiorstw: