Jak założyć firmę przez Internet i co będzie do tego potrzebne?

Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych

95 publikacji 3338 komentarzy

Recenzent promocji bankowych i autor tekstów poradnikowych dotyczących zarządzania finansami osobistymi będący zdania, że nawet najbardziej skomplikowane zagadnienie można przedstawić w prosty i przystępny sposób.


3 komentarze Jak założyć firmę przez Internet i co będzie do tego potrzebne?
Spis treści

Zakres formalności, jakie trzeba dopełnić, by móc rozpocząć działalność gospodarczą, jest bardzo różny, zależy od branży, w której będziesz działał. Często konieczne jest odpowiednie zaadaptowanie lokalu, by spełniał wymogi sanitarne czy przeciwpożarowe, zgromadzenie specjalistycznego sprzętu i zatrudnienie wykwalifikowanego personelu. Niekiedy może być wymagane zdobycie określonego certyfikatu. Wszystkie te „praktyczne” działania możesz rozpocząć z pewnym wyprzedzeniem, jeszcze zanim dopełnisz formalności, czyli zarejestrujesz swoją firmę w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Przed laty rejestr przedsiębiorców prowadziły urzędy gmin, do których trzeba się było udać ze stosownym wnioskiem. Konieczne też było powiadomienie o rozpoczęciu działalności gospodarczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, urzędu skarbowego, a także Głównego Urzędu Statystycznego. Wszędzie czekały dokumenty do wypełnienia, zaświadczenia do odebrania.

Na szczęście te czasy odeszły już do przeszłości. Teraz wszystko możesz załatwić w dogodnym dla siebie miejscu i czasie, korzystając ze strony biznes.gov.pl lub bankowości internetowej wybranego banku. Ze względu na możliwość równoczesnego otwarcia rachunku firmowego rekomendujemy tę drugą opcję.

Na czym polega zakładanie działalności gospodarczej online?

Dokładnie na tym samym, co dawniej musiałeś zrobić, odwiedzając urzędy – na dopełnieniu wszelkich wymaganych formalności. Tyle tylko, że teraz (niemal) wszystko załatwisz na jednym wniosku, a system prześle niezbędne informacje do poszczególnych instytucji, które zwrotnie potwierdzą ich otrzymanie, przekażą ważne dla Ciebie informacje (szczegóły znajdziesz poniżej).

Cały proces jest prosty, szybki i bezstresowy, odbywa się z wykorzystaniem bezpłatnego Profilu Zaufanego (podpis elektroniczny służący do uwierzytelniania dokumentów/wniosków w kontaktach z administracją publiczną, nie ma potrzeby posiadania płatnego i trudnego do uzyskania Podpisu Kwalifikowanego).

Działalność gospodarczą możesz założyć przez Internet, jeżeli:
• posiadasz pełną zdolność do czynności prawnych;
• masz polskie obywatelstwo i mieszkasz w Polsce (jesteś polskim rezydentem);
• posiadasz ważny dowód osobisty;
• nie został wobec Ciebie orzeczony sądowy zakaz prowadzenia działalności gospodarczej;
• nie masz jeszcze firmy zarejestrowanej w CEIDG (podmioty, których działalność jest zawieszona, traktowane są jako istniejące w bazie).

Jak założyć firmę przez Internet – na początek wiele rzeczy do przemyślenia

Zanim przystąpisz do wypełniania wniosku o zarejestrowanie firmy w CEIDG, musisz gruntownie przemyśleć wiele kwestii:

  • jaka będzie data rozpoczęcia działalności? Od tego dnia będzie na Tobie ciążył obowiązek opłacenia ubezpieczeń społecznych ZUS lub KRUS. Powinieneś wiedzieć, że przepisy pozwalają na zaliczenie w koszty uzyskania przychodu niektórych wydatków poczynionych przed uruchomieniem firmy, ale muszą być one udokumentowane.
  • jaki będzie adres firmy? Pamiętaj, że musisz posiadać tytuł prawny do lokalu/i (np. akt własności, umowa najmu) podanych we wniosku. Adres firmy może być różny od miejsca faktycznego prowadzenia działalności.
    W przypadku, gdy firma będzie zarejestrowana w Twoim mieszkaniu/domu, to w koszty działalności będziesz mógł zaliczyć część wydatków na prąd, ogrzewanie, czynsz. Na ogół ustala się to w ujęciu procentowym powierzchni „pokoju firmowego” w stosunku do wielkości całego lokalu.
    Uwaga: przy wskazywaniu urzędu skarbowego, któremu będzie podlegała firma, decydujące znaczenie ma adres zamieszkania jej właściciela.
  • jaką wybrać formę opodatkowania działalności, czyli sposób rozliczeń z fiskusem (ryczałt, karta podatkowa, podatek na zasadach ogólnych czy podatek liniowy)? Pamiętaj, że ma to przełożenie na możliwość zaliczenia w koszty działalności wydatków. Jeśli Twoja firma nie będzie generowała wielu kosztów, ale będziesz osiągał wysokie przychody, to korzystniejszy będzie dla Ciebie podatek liniowy, gdyż nie wpadniesz w wyższy próg podatkowy.
  • w jakiej formie będziesz wpłacał zaliczki na podatek dochodowy, co miesiąc, czy raz na kwartał?
  • rodzaj prowadzonych dokumentów finansowych (książka przychodów i rozchodów, księgi handlowe, inne ewidencje)?
  • kto będzie prowadził Twoją księgowość – Ty sam, czy może wybrane biuro rachunkowe? To ważna decyzja, gdyż wiąże się z odpowiedzialnością za ewentualne błędy w prowadzeniu dokumentacji. Konsekwencje pomyłek będziesz ponosił Ty lub biuro rachunkowe, z którym nawiążesz współpracę dotyczącą prowadzenia księgowości (zwróć uwagę czy zapis na ten temat jest w umowie). Na dodatek we wniosku o rejestrację firmy musisz wskazać miejsce przechowywania dokumentów księgowych.
  • jak będzie brzmiała nazwa firmy, także ta skrócona? Dobrze jest pomyśleć perspektywicznie i wybrać nazwę, która będzie pasowała do firmy niezależnie od jej wielkości, nie będzie kłopotów z jej wymówieniem (także przez obcokrajowców) czy umieszczeniem na lokalu firmowym i wizytówkach, czy innych elementach identyfikacji wizualnej.
  • jaki rodzaj działalności wpiszesz we wniosku, czyli jakiego kodu PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności) użyjesz? Musisz wskazać główny przedmiot działania (tzw. przeważający rodzaj działalności) i możesz określić dowolną liczbę działań uzupełniających. Nie ma przeciwskazań, by wpisać ich jak najwięcej, dzięki czemu nie będziesz musiał się zastanawiać, czy usługa, którą masz wykonać, mieści się w przypisanym do Twojej działalności katalogu.
    W przypadku, gdy ciężko Ci wpasować swoją firmę do któregoś z kodów, wybierz kilka zbliżonych do tego, co zamierzasz robić. Uwaga: Nie można wystawiać faktur za usługi, które nie mieszczą się w obszarach objętych zadeklarowanymi kodami PKD. Gdyby urząd skarbowy stwierdził takie uchybienie, może uznać to za odmowę wykonania obowiązku statystycznego i skierować sprawę do sądu, który ma prawo ukarać przedsiębiorcę grzywną do 5000 zł.
  • z jakiego tytułu chcesz płacisz składki na ubezpieczenie społeczne: ZUS czy KRUS? Z pewnością wolałbyś uiszczać je według stawek dla KRUS, ale niestety mogą to robić osoby prowadzące określone rodzaje działalności gospodarczej związane z rolnictwem.
W każdej chwili możesz zaktualizować wpis, dodając nowe PKD. Kod PKD może mieć znaczenie przy ubieganiu się o dotacje czy dofinansowanie. Bywa, że są one przeznaczone dla podmiotów z określonego regionu i prowadzących działalność związaną ze wskazanymi kodami PKD.

Wniosek CEIDG-1 online - nic trudnego

Zanim przejdziemy do omówienia procesu zakładania działalności gospodarczej w poszczególnych bankach, spójrzmy jeszcze na sam wniosek do CEIDG. Wypełnienie go nie jest wcale trudne, jeśli udzielisz sam sobie odpowiedzi na powyższe pytania.

Sugerujemy też, byś zajrzał do poradnika "Co musisz wiedzieć zanim zarejestrujesz firmę" na stronie biznes.gov.pl. Sprawdzisz w nim:

  • czy musisz rejestrować firmę,
  • czy potrzebujesz do jej prowadzenia pozwoleń lub koncesji,
  • czy musisz płacić podatek VAT,
  • jakie składki zapłacisz do ZUS.

Powinieneś też wiedzieć, że:

  • jako datę rozpoczęcia działalności możesz wpisać datę z przyszłości, nie musi to być moment wypełniania wniosku,
  • system CEIDG niezwłocznie informuje o nieprawidłowościach i można je szybko poprawić.

Jak wypełnić wniosek CEIDG?

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na założenie firmy na stronie urzędowej, czy w systemie wybranego banku, to zawsze wypełniasz ten sam dokument, podajesz te same dane dotyczące Ciebie jako przedsiębiorcy i Twojej firmy. Różnica sprowadza się do tego, że korzystając ze strony instytucji finansowej, wniosek CEIDG-1 będzie jednym z kilku dokumentów. Pozostałe dotyczą rachunku firmowego i ewentualnie innych produktów bankowych, z których zdecydowałeś się skorzystać.

Decydując się na złożenie wniosku online, otworzysz firmę, nie wychodząc z domu, nie tracąc czasu na dojazd do urzędów i wypełnianie w kilku miejscach różnych formularzy zawierających po części te same dane dotyczące Ciebie i Twojej firmy.

Gdzie założysz firmę przez Internet? Przewodnik krok po kroku w różnych bankach

Przebieg procesu zakładania firmy przez Internet w poszczególnych bankach wygląda podobnie. Różnica dotyczy głównie ścieżki dostępu do miejsca, w którym trzeba rozpocząć działanie, sposobu weryfikacji wnioskodawcy.

Jeśli już współpracujesz z daną instytucją finansową i korzystasz z jej bankowości elektronicznej, możesz się zalogować i od razu przejść do formalności związanych z zakładaniem firmy.

W wniosku o założenie działalności gospodarczej musisz podać swoje dane osobowe, informacje na temat zakładanej firmy (m.in. związane z formą opodatkowania i wybranymi zasadami prowadzenia rachunkowości) a także wpisać informacje potrzebne do otwarcia rachunku firmowego (m.in. wybrać kartę, zaznaczyć niezbędne oświadczenia).

Zakładanie firmy przez Internet w Santander Bank Polska

W tym banku zakładanie działalności gospodarczej online musisz zacząć od otwarcia indywidualnego konta bankowego, co pozwoli na weryfikację Twojej tożsamości, stworzenie Profilu zaufanego (jeśli jeszcze go nie posiadasz) i przyznanie Ci dostępu do bankowości Santander Internet.

Zanim przystąpisz do wypełniania wniosku, powinieneś poznać parametry konta firmowego:

  • Konto
    0 zł
  • Karta
    0 zł

  • Bankomaty
    0 zł

  • Przelew internetowy
    0 zł
Unikalne cechy: pakiet darmowych przelewów ekspresowych Blue Cash i bezpłatne wpłatomaty banku.

Wniosek o rejestrację jednoosobowej działalności gospodarczej oraz o założenie konta firmowego znajdziesz w bankowości internetowej w zakładce eUrząd (na samej górze strony). Wypełnienie go przebiegnie sprawnie, jeśli zapiszesz sobie odpowiedzi na postawione na wstępie pytania dotyczącej Twojej przyszłej firmy. Możesz to zrobić, przykładowo, w miejscu na notatki w poradniku przygotowanym przez Santander Bank Polska, zawierającym wskazówki przydatne przy zakładaniu firmy.

Jeżeli masz pytania o przepisy dotyczące zakładania firmy lub nie wiesz, jak wypełnić wniosek, możesz skorzystać ze specjalnej infolinii księgowej inFakt czynnej od 7:00 do 22:00. Numer telefonu znajdziesz na wniosku w bankowości internetowej Santandera. Konsultant wyjaśni Ci wszelkie kwestie prawne i w razie potrzeby pomoże wypełnić formularz.

Po wypełnieniu formularza w kolejnym kroku potwierdź chęć wysłania wniosku kodem sms otrzymanym z banku. Tą samą drogą, a także w wiadomości e-mail, otrzymasz z CEIDG informację zwrotną o:

  • zarejestrowaniu Twojej firmy;
  • nadanych jej numerach NIP i REGON;

Wkrótce potem wspomnianymi wyżej kanałami kontaktu dostaniesz z Santandera wiadomość zawierającą numer Twojego rachunku firmowego, login i hasło do bankowości Mini Firma.

Zakładanie firmy przez Internet w mBanku

Chcąc założyć działalność gospodarczą z mBankiem, nie trzeba posiadać konta indywidualnego ani Profilu zaufanego. Bank informuje jednak, że w takim przypadku proces będzie nieco dłuższy, gdyż konieczna będzie weryfikacja tożsamości wnioskującego i podpisanie przez niego dokumentów.

mBank zachęca do korzystania z darmowej infolinii dla przyszłych przedsiębiorców działającej codziennie od 9 do 17 pod numerem 22 100 45 43. Można na niej uzyskać informacje nt. dotacji i dofinansowań na rozpoczęcie działalności gospodarczej, miejsc, w których znajdują się wiadomości na ich temat oraz tego, jak poprawnie wypełnić wniosek.

W mBanku dostępne jest mBiznes konto Standard:

  • Konto
    0 zł

  • Karta
    0 zł

  • Bankomaty
    0 zł / 2,50 zł / 5 zł / 3,5%, min. 5 zł

  • Przelew internetowy
    0 zł / 1,50 zł

mBank zachęca, by przed przystąpieniem do wypełniania dokumentów odpowiedzieć sobie na kilka pytań związanych z nową firmą. Dla ułatwienia przygotowano listę zawierającą kwestie do przemyślenia.

Wniosek przygotowany przez mBank zaczyna się od podania danych personalnych oraz kontaktowych (numer telefonu, adres e-mail). Te ostatnie są potrzebne, by bank mógł Cię informować o realizacji kolejnych etapów zakładania działalności gospodarczej oraz rachunku firmowego.

Na tym etapie możesz zaznaczyć, że zgadasz się, by mBank przekazał Twoje dane osobowe do firmy Super Księgowa. Wyrażając na to zgodę, w razie pytań lub wątpliwości (np. odnośnie wyboru kodu PKD dla swojej firmy, formy opodatkowania) będziesz mógł uzyskać pomoc specjalisty. Później podajesz inne dane osobowe, a następnie informacje na temat zakładanej działalności gospodarczej. Właśnie od tego momentu możesz bezpłatnie skorzystać z pomocy księgowej, zamawiając rozmowę po kliknięciu w przycisk widoczny u góry strony.

W kolejnych punktach decydujesz o wyborze (lub nie) karty do rachunku, terminala płatniczego oraz księgowości. Nie ma przeszkód, byś decyzję w tych sprawach odłożył na później. Nie odkładaj za to zaznajomienia się z warunkami prowadzenia zakładanego rachunku. Dopiero po ich akceptacji możliwe jest przejście do tworzenia Profilu zaufanego. System pozwala na stworzenie go od podstaw lub powiązanie profilu, który już posiadasz w innej instytucji, z kontem w mBanku. W przypadku posiadaczy Profilu zaufanego w tym banku krok jest automatycznie pomijany.

Kolejny etap to akceptacja kilku oświadczeń oraz rubryka na wpisanie kodu polecającego otrzymanego od znajomego biorącego udział w programie rekomendacyjnym mBanku. W przyszłości, jako klient tej instytucji, też będziesz mógł występować w roli polecającego i zgarniać związane z tym bonusy.

Do dopełnienia formalności pozostało Ci jeszcze podpisanie umowy z mBankiem. Możesz to zrobić w dowolnej placówce lub zamawiając kuriera w dogodne dla Ciebie miejsce. Po wysłaniu wniosku otrzymasz e-mail ze wskazówkami jak dokończyć zakładanie firmy. Pozostały Ci dosłownie 3 kroki:

  • akceptacja Profilu zaufanego w systemie transakcyjnym mBanku. W tym celu musisz się zalogować do bankowości, wejść w komunikat z banku w skrzynce Wiadomości, kliknąć w link i zaznaczyć wszystkie zgody. Po autoryzacji tych działań otrzymasz e-mail z potwierdzeniem rejestracji Profilu zaufanego;
  • stworzenie Profilu zaufanego sprawi, że otrzymasz kolejną wiadomość, tym razem dotyczącą akceptacji wniosku o rejestrację firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Musisz wejść w korespondencję, kliknąć w link, zaznaczyć TAK i autoryzować operację. Wkrótce otrzymasz z CEIDG informację o zarejestrowaniu firmy, a także nadany jej NIP i REGON. Z kolei bank poinformuje Cię o numerze rachunku i danych do logowania do bankowości elektronicznej;
  • złożenie w ZUS formularza ZZA oraz poinformowanie urzędu skarbowego o zamiarze bycia płatnikiem podatku VAT (tylko jeśli Cię to dotyczy) na druku VAT-R.

Zakładanie firmy przez Internet w ING

Pierwsze kroki związane z zakładaniem działalności gospodarczej w ING uzależnione są od tego, czy jesteś jego klientem, czy też nie. W pierwszym przypadku powinieneś zalogować się w bankowości internetowej Moje ING i tam wypełnić wniosek (znajdziesz go w zakładce Usługi w części Sprawy urzędowe). Jeśli nie współpracujesz jeszcze z tym bankiem, możesz zacząć od założenia konta osobistego lub umówienia się na spotkanie z doradcą w jednej z placówek ING. Przed wykonaniem tych czynności warto skorzystać ze specjalnej ściągi od ING przygotowującej do złożenia wniosku.

Parametry rachunku firmowego w ING przedstawiają się następująco:

  • Konto
    0 zł / 19 zł

  • Karta
    0 zł / 10 zł

  • Bankomaty
    0 zł / 10 zł

  • Przelew internetowy
    0 zł / 1,20 zł

W trakcie wypełniania wniosku dotyczącego zakładania firmy możesz skonsultować z księgowym od ING wybór formy opodatkowania, księgowości oraz kodu PKD. Nie ma przeszkód, byś przerwał wypełnianie formularza, zapisał go i powrócił do niego po przerwie.

Po wysłaniu wniosku do CEIDG dostaniesz potwierdzenie założenia firmy w wiadomości sms i będziesz mógł rozwijać swój biznes, korzystając z narzędzi przygotowanych przez ING, np. aplikacji mobilnej, księgowości online, sklepu internetowego z płatnościami imoje. Oczywiście bank oferuje także produkty kredytowe, leasing czy terminale płatnicze.

Dla początkujących przedsiębiorców bank przygotował kilka poradników dotyczących m.in. zakładania firmy, tworzenia biznesplanu, prowadzenia sklepu internetowego czy korzystania z funduszy europejskich, które zostały zamieszczone na specjalnej stronie internetowej. ING podpowiada też, co trzeba jeszcze zrobić po zarejestrowaniu działalności gospodarczej, np. złożyć deklarację VAT, zgłosić się do ZUS/KRUS jako ubezpieczony, uzyskać zgody i koncesje (jeśli są wymagane).

Zakładanie firmy przez Internet w banku PKO BP

Podstawowy warunek to posiadanie rachunku osobistego w PKO BP z dostępem do bankowości internetowej iPKO lub aplikacji mobilnej IKO. To właśnie w iPKO, w profilu klienta (po prawej strony u góry), dostępna jest opcja Otwórz konto firmowe, a tuż nad nią Załóż firmę. Jeśli nie masz jeszcze Profilu zaufanego, to zostaniesz przekierowany do krótkiego wniosku.

Ten bank proponuje przedsiębiorcom PKO Konto Firmowe:

  • Konto
    0 zł / 12 zł

  • Karta
    0 zł / 10 zł

  • Bankomaty
    0 zł / 3,5%, min. 5 zł

  • Przelew internetowy
    0 zł / 1 zł

Unikalne cechy: tańsze przelewy w walutach krajów EOG.

Na stronie banku znajdziesz wskazówki, o jakie informacje zostaniesz poproszony we wniosku. Gdybyś miał wątpliwości, potrzebował pomocy, to możesz poprosić o wsparcie doradcy. W tym celu kliknij w znajdujący się w prawym dolnym rogu niebieski symbol słuchawki i wpisz numer telefonu kontaktowego.

W kolejnych krokach wybierasz konto najlepiej dopasowane do potrzeb swojej firmy, decydujesz, czy chcesz zamówić kartę do rachunku, skorzystać z debetu na koncie i powiadomień sms, a następnie wpisujesz dane dotyczące zakładanej firmy. Najtrudniejszym momentem będzie chyba skorzystanie z wyszukiwarki kodów PKD, a konkretnie zdecydowanie się na ten odpowiadający Twojej głównej działalności.

W trakcie wypełniania wniosku możesz wybrać usługi dodatkowe ułatwiające prowadzenie firmy oferowane przez PKO BP.

W PKO BP możliwe jest przerwanie wypełniania wniosku i dokończenie go później. Zapisane dane będą dostępne w serwisie iPKO w sekcji Moje sprawy.

Po wysłaniu wniosku zostaniesz poproszony o zapoznanie się z jego treścią i przygotowaną umową, a następnie o ich akceptację sms-em autoryzacyjnym. Po dopełnieniu formalności dokumenty trafią do CEIDG. Wiadomość o założeniu działalności oraz informacje dotyczące założonego konta firmowego otrzymasz w wiadomości sms i na adres e-mail.

Zakładanie firmy przez Internet w Pekao SA

Na swojej stronie internetowej bank deklaruje, że wypełnienie wniosku o założenie firmy w jego bankowości elektronicznej trwa 10-15 minut i na każdym etapie znajdują się przydatne podpowiedzi. W ogólnodostępnej części zamieszczone są tylko wskazówki, jakie informacje związane z zakładaną działalnością trzeba przygotować (np. nazwa firmy, dane teleadresowe, rodzaj działalności i kody PKD).

Do założenia działalności gospodarczej z Pekao konieczne jest posiadanie w tym banku rachunku osobistego z dostępem do bankowości elektronicznej. Dzięki temu możliwe jest skorzystanie z Profilu zaufanego niezbędnego do potwierdzenia wniosku do CEIDG.

Parametry Konta Przekorzystnego Biznes prezentujemy poniżej:

Oferta nieaktywna
Bank Pekao
  • Konto
    0 zł / 12 zł

  • Karta
    0 zł / 8 zł

  • Bankomaty
    0 zł / 2%, min. 5 zł

  • Przelew internetowy
    0 zł / 1,50 zł

Unikalne cechy: korzystne przewalutowania i brak prowizji za transakcje walutowe kartą.

Zakładanie firmy przez Internet Alior Bank

Alior Bank także umożliwia założenia działalności gospodarczej w swojej bankowości elektronicznej. Na stronie banku znajdziesz podpowiedzi, co musisz przygotować przed złożeniem wniosku o rejestrację działalności gospodarczej. Po powstaniu firmy, nadaniu jej numeru NIP, możesz stworzyć swój profil w serwisie zafirmowani.pl i korzystać z jego możliwości. Są wśród nich m.in. bezpłatna księgowość online, wirtualna wizytówka, rabaty udzielane przez partnerów portalu oraz artykuły dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej tworzone przez ekspertów współpracujących z serwisem.

Najpopularniejszy rachunek przeznaczony dla przedsiębiorców to iKonto Biznes, którego parametry wyglądają następująco:

  • Konto
    0 zł
  • Karta
    0 zł / 8 zł

  • Bankomaty
    0 zł / 3%, min. 5 zł

  • Przelew internetowy
    0 zł

Zakładanie firmy przez Internet Bank Millennium

Bank Millennium również wdrożył możliwość zakładania firmy z jego pomocą. Na stronie internetowej tego banku znajdziesz informacje o danych niezbędnych do założenia działalności gospodarczej, ofercie dla przedsiębiorców (np. finansowanie, leasing, faktoring, terminale płatnicze) oraz związane z codziennym korzystaniem z bankowości elektronicznej (np. dotyczące zasad realizacji przelewów, ustanowienia zleceń stałych i poleceń zapłaty czy wpłat i wypłat).

W tym banku rachunek firmowy nosi nazwę Konto Mój Biznes.

  • Konto
    0 zł / 20 zł

  • Karta
    0 zł / 7 zł

  • Bankomaty
    0 zł / 3,5%, min. 5 zł

  • Przelew internetowy
    0 zł / 1,50 zł

Propozycje innych banków

W wielu bankach nie jest jeszcze możliwe założenie działalności gospodarczej wraz z rachunkiem firmowym. Bywa, że początkujący przedsiębiorcy mogą liczyć na leasing od początku istnienia firmy czy finansowanie na rozkręcenie biznesu. Najczęściej jednak oferta ogranicza się do terminali płatniczych czy wsparcia doradców. Dopiero po pewnym okresie istnienia firmy na rynku (na ogół min. 12 miesięcy) banki chętniej współpracują z przedsiębiorcami w szerszym zakresie niż tylko prowadzenie dla nich konta firmowego.

Ile trwa założenie firmy przez Internet?

Wyjaśnijmy, że proces składa się z dwóch etapów - wypełnienia niezbędnego wniosku oraz przetwarzania przesłanych danych przez CEIDG. Czas trwania pierwszego zależy od Ciebie, od tego na ile dokładnie przygotujesz się do niego, odpowiadając na pytania podane na początku artykułu, jak sprawnie będziesz wprowadzał dane. Druga część uzależniona jest od liczby wniosków o założenie działalności gospodarczej przetwarzanych aktualnie przez CEIDG.

Wypełnienie wniosku zajmuje kilkanaście minut, potem jest on przetwarzany od kilku do kilkudziesięciu godzin w CEIDG. Jest to proces niezależny od banku, który otwiera konto firmowe automatycznie po otrzymaniu z CEIDG danych rejestrowych firmy. W sumie założenie jednoosobowej działalności gospodarczej przez Internet nie powinno zająć przyszłemu przedsiębiorcy dłużej niż 2-3 dni.

Potem pozostanie Ci jeszcze ewentualnie:

  • złożenie formularza ZZA w ZUS (dotyczy zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego osoby, która podlega tylko temu ubezpieczeniu, np. jest już zatrudniona na etacie);
  • formularza VAT-R w urzędzie skarbowym (dotyczy tylko osób, które muszą/chcą być podatnikami VAT).
Ze względów technicznych nie ma możliwości złożenia wniosku o rejestrację firmy każdego dnia między 20:00 a 23:59.

Gdyby Twój wniosek do CEIDG o zarejestrowanie działalności gospodarczej został odrzucony, to otrzymasz wiadomość z wyjaśnieniami. Jeśli uznasz je za niewystarczające, skorzystaj ze wskazówek zawartych na stronie Ministerstwa Rozwoju. W banku uzyskasz tylko informacje nt. dostępu do bankowości elektronicznej, wybranego rachunku firmowego.

Wznowienie/zawieszenie/zamknięcie działalności, jak również zmiana jej zakresu, nie mogą być dokonane za pośrednictwem banku. Tego typu działania wykonasz tylko na stronie biznes.gov.pl.

Uwaga: rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej z wykorzystaniem wniosku złożonego w bankowości elektronicznej wykonywana jest bezpłatnie. Osoby, które podają się za przedstawicieli CEIDG lub innych organów administracji i wysyłają przedsiębiorcom wezwania do zapłaty za rejestrację firmy online, to oszuści, nie wykonuj takich płatności.

Zakładanie firmy przez bank – czy to dobry pomysł?

Zdecydowanie tak, gdyż za jednym zamachem załatwisz dwie sprawy: założysz działalność gospodarczą i otworzysz rachunek firmowy potrzebny do jej prowadzenia. Jeśli otworzysz firmę przez Internet, ale nie za pośrednictwem banku, będziesz musiał w osobnym procesie uruchomić konto bankowe, a potem jeszcze doprowadzić do wpisania jego numeru do CEIDG. Po co więc masz na to tracić czas, zdecydowanie lepiej konto firmowe uruchomić podczas zakładania działalności gospodarczej, zwłaszcza, że często przy okazji możesz otrzymać od banku jakiś bonus.

Co prawda nie ma formalnego wymogu, by każda firma posiadała dedykowany rachunek, ale obowiązujące przepisy w wielu przypadkach wymuszają rozdzielenie finansów osobistych od firmowych, by w ten sposób utrudnić udział w machinacjach podatkowych. Warto w tym miejscu wspomnieć o białej liście podatników VAT oraz o mechanizmie podzielonej płatności.

Wspomniana lista to elektroniczny wykaz podmiotów gospodarczych prowadzących działalność, wraz z informacją o ich statusie podatnika VAT i numerach posiadanych rachunków bankowych. Transakcje o wartości przekraczającej 15 tys. zł zrealizowane na rachunki nie figurujące na białej liście podatników VAT nie mogą być zaliczone w koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Co więcej, dokonanie płatności na konto spoza listy, niezależnie od kwoty, oznacza solidarną odpowiedzialność dostawcy za niezapłacenie podatku VAT przez kontrahenta.

Mechanizm podzielonej płatności, tzw. split payment, który dotyczy firm z określonych branż, oznacza z kolei, że bank odbiorcy przelewu dzieli go na “należność główną” (kwota netto), która trafia na rachunek firmowy i podatek VAT, który jest przekazywany na specjalne konto.

Krótko mówiąc, posiadanie rachunku firmowego jest korzystne, pokazuje Twoją firmę jako solidnego partnera i powoli staje się wręcz niezbędne do efektywnego prowadzenia biznesu.

Bonusy na dobry początek współpracy

Oszczędność czasu (za jednym zamachem rejestrujesz firmę i zakładasz konto firmowe) i nerwów (nie musisz nigdzie chodzić, stać w kolejkach) to nie jedyne zyski, jakie odniesiesz, decydując się na zakładanie firmy przez bank. Bardzo często możesz jeszcze zdobyć na dobry początek współpracy pokaźne premie gotówkowe, otrzymać konto bankowe na pewien czas za darmo albo pakiet usług na promocyjnych warunkach czy też moneyback za aktywne korzystanie z karty. Wszystko zależy od hojności i pomysłowości organizatorów dostępnych akurat promocji.

Przy zakładaniu firmy wymagane jest często posiadanie konta osobistego w danym banku. Nie traktuj tego jako uciążliwości, ale szansę na premię za założenie ROR-u czy inne bonusy dla klientów indywidualnych.

Nie ma przeszkód, byś brał udział w organizowanych okazjonalnie działaniach marketingowych, w których czekają premie za sięgnięcie po terminal płatniczy, leasing, produkt kredytowy, ubezpieczenie albo szansa na wygranie atrakcyjnej nagrody w konkursie.

Spójrz na nasz ranking kont firmowych, by przekonać się, jak wygląda oferta różnych banków dla przedsiębiorców, jakie bonusy przygotowano dla nich w poszczególnych instytucjach.

Usługi przydatne w codziennej działalności

Myśląc o założeniu firmy, z pewnością zakładasz, że będzie ona działała przez wiele lat. W związku z tym premie za nawiązanie współpracy z bankiem zapewne uważasz za miły gest, ale przede wszystkim interesuje Cię, jak bank może Ci pomóc w codziennym prowadzeniu biznesu.

Kredyty, leasing, możliwość wymiany walut czy gwarancje bankowe to rzeczy, bez których trudno sobie wyobrazić współczesną bankowość, więc znajdują się one w ofercie niemal każdego banku.

Warto zatem zwracać uwagę na mniej znane usługi, które są niezwykle przydatne na co dzień, np. faktoring, możliwość korzystania z pieniędzy banku do wpłacenia wadium w przetargach publicznych czy pomoc instytucji finansowej w prowadzeniu windykacji.

Zakładanie firmy przez Internet nie jest trudne

Być może czujesz się przytłoczony objętością tekstu, wielością różnorodnych informacji. Zwróć jednak uwagę, że znaczna część treści związana jest z pytaniami, na które musisz sobie odpowiedzieć, planując rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Kiedy rozwiążesz już te dylematy, musisz wybrać konto firmowe, które uważasz za najbardziej pasujące do rodzaju Twojej działalności i sprawdzić, czy oferujący je bank umożliwia założenie firmy przez Internet.

Jeśli tak, pozostanie Ci wypełnienie wniosku, wpisanie danych, które automatycznie pozwolą na uruchomienie rachunku firmowego dla Twojego biznesu. Naprawdę zajmie Ci to niewiele minut. Zaoszczędzony w ten sposób czas będziesz mógł przeznaczyć na planowanie działań promocyjnych. Powodzenia!

Oceń artykuł
5
(2 oceny)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(3)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
W
Weteran Biznesu
Gość

Swoje lata mam i mogę tylko pozazdrościć młodym, jak łatwo teraz otwiera się firmę. Gdy ja zaczynałem, to było mnóstwo urzędniczych barier, a załatwienie formalności było drogą przez mękę. Najbardziej się stresowałem określeniem zakresu działalności, bo każdy dopisek, to były kolejne papierki i opłaty. O pomocy księgowej z banku, różnych usługach wspierających biznes to nikomu nawet się nie śniło.

Odpowiedz

R
Robert_1970
Gość

Skąd bank wie, czy jest wobec mnie orzeczony zakaz prowadzenia działalności?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Robert_1970

To nie bank weryfikuje tego typu informacje lecz systemy państwowe, które wymieniają między sobą dane.

Odpowiedz