Wróć

Giełda kryptowalut Kraken


12 komentarzy / opinii
Giełda kryptowalut Kraken
Złóż wniosek
Ocena bezpieczeństwa
(4.5)
Liczba kryptowalut
>230
Prowizja maker/taker
0,16% / 0,26%
Prowizja maker/taker 0,16% / 0,26%

maker 0,16%

taker 0,26%

są to najwyższe możliwe prowizje, które dotyczą użytkowników ze średnimi miesięcznymi obrotami do 50 000 USD; stawki maleją wraz ze wzrostem aktywności na rachunku

Waluty FIAT
EUR, USD, GBP, AUD, CAD, CHF, JPY
Stablecoiny
TAK
 • Szczegóły
 • Recenzja(4.5)
 • Opinie(12)
Złóż wniosek
Szczegóły oferty

Kraken to jedna z najstarszych i najbardziej znanych giełd kryptowalut. Czy obok długiego stażu rynkowego i wysokiej rozpoznawalności może pochwalić się też dobrej jakości ofertą inwestycyjną?

Poniższy opis pozwala się zorientować, co ma do zaproponowania giełda Kraken i na które parametry jej oferty warto zwrócić szczególną uwagę.

Giełda Kraken i główne cechy jej oferty

Giełda Kraken została założona w 2011 r. w San Francisco przez spółkę Payward Inc., która działa na terenie USA, Europy i Kanady. W 2018 r. zarejestrowano ją w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych, dzięki czemu zyskała status brokera-dealera i alternatywnego systemu obrotu środkami finansowymi.

Oto najważniejsze cechy oferty Krakena:

 • bezpłatne założenie i prowadzenie konta,
 • dostęp do około 200 kryptowalut,
 • możliwość handlowania kontraktami na kryptowaluty,
 • obsługa walut fiat (brak polskiego złotego),
 • wymiana z udziałem stablecoinów,
 • całodobowa obsługa klienta (brak w języku polskim).

Podstawowe parametry oferty

Tak przedstawiają się parametry oferty giełdy Kraken i jej konta inwestycyjnego:

Informacje ogólne
Rok założenia

2011

Kraj siedziby

USA

Obsługa w języku polskim

NIE

Strona w języku polskim

NIE

Obsługiwane waluty FIAT

EUR, USD, GBP, AUD, CAD, CHF, JPY

Wymagana weryfikacja konta

TAK

Oferta instrumentów
Liczba kryptowalut

>230

Stablecoiny

TAK

Handel z dźwignią

TAK

Opłaty i prowizje
Opłata za założenie konta

0 zł

Opłata za prowadzenie konta

0 zł

Prowizja na transakcjach spot

maker 0,16%

taker 0,26%

są to najwyższe możliwe prowizje, które dotyczą użytkowników ze średnimi miesięcznymi obrotami do 50 000 USD; stawki maleją wraz ze wzrostem aktywności na rachunku

Prowizja na transakcjach z dźwignią

maker 0,02%

taker 0,05%

są to najwyższe możliwe prowizje, stosowane w przypadku średnich obrotów do 100 000 USD miesięcznie; bardziej aktywni użytkownicy mają dostęp do odpowiednio niższych stawek

Bezpieczeństwo
Ocena bezpieczeństwa
Dwuetapowa weryfikacja

TAK

Cold wallety (bezpieczne przechowywanie większości kryptowalut poza siecią)

TAK

Dodatkowa autoryzacja

TAK

Zabezpieczenie historii transakcji

TAK

Program bug bounty

TAK

Fundusz gwarancyjny (ubezpieczenie środków)

TAK

Inne
Sposoby wpłaty środków pieniężnych

przelew bankowy

Sposoby wypłaty środków pieniężnych

przelew bankowy

Aplikacja mobilna

TAK

Złóż wniosek

Giełda Kraken – opłaty i prowizje

Amerykańska giełda kryptowalut nie pobiera opłaty za otwarcie i prowadzenie konta ani za trzymanie na nim cyfrowych aktywów. W jej przypadku główny koszt stanowią prowizje od handlu kryptowalutami, które są naliczane od wartości transakcji.

Co ważne, na Krakenie wielkość pobieranej prowizji zależy również od wolumenu obrotów na koncie i rodzaju zlecenia (maker/taker), w ramach którego dochodzi do realizacji transakcji. Niższe są prowizje dla zleceń maker, które wspomagają płynność giełdy i są realizowane po spełnieniu określonych warunków (np. po wzroście wartości krypto do wskazanego poziomu). Więcej trzeba zapłacić za transakcje w ramach zleceń taker, które są wykonywane natychmiast po bieżącej cenie. Klienci z odpowiednio wysoką aktywnością na rachunku płacą niższą prowizję w przypadku obu typów zleceń.

Inne koszty na giełdzie Kraken – wypłata i wpłata środków

Jeśli chodzi o drugi najważniejszy rodzaj kosztów giełdowych, czyli prowizje za wpłaty i wypłaty środków, to na giełdzie Kraken co do zasady są one bezpłatne w przypadku operacji wykonywanych na kryptowalutach. Uściślając, wpłacając lub wypłacając środki w krypto poniesiesz jedynie opłatę, która obowiązuje w sieci danej waluty cyfrowej.

W przypadku walut tradycyjnych podstawową metodą realizacji wpłat i wypłat jest przelew bankowy, choć możliwe jest też skorzystanie z nieco droższej karty płatniczej. Wysokość prowizji zależy od waluty i metody transferu środków, przy czym najtańszą opcją jest przelew SEPA w euro. Warto dodać, że giełda nie obsługuje wpłat i wypłat w polskich złotych.

Kraken – podatki, PIT i urząd skarbowy

Handel kryptowalutami na Krakenie, podobnie jak na każdej innej giełdzie, wiąże się z koniecznością rozliczenia przeprowadzonych operacji i ewentualnego uregulowania 19% podatku od dochodów kapitałowych. Co istotne, zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, formalności tych inwestor musi dopełnić w sytuacji, gdy w poprzednim roku kalendarzowym wymieniał waluty cyfrowe na tradycyjne. Jeśli realizował jedynie transakcje krypto-krypto, nie musi składać druku PIT-38 i nie podlega obowiązkowi podatkowemu.

Kraken, w odróżnieniu np. od polskich domów maklerskich, nie wysyła formularza podatkowego z podsumowaniem transakcji, ale za to udostępnia historię operacji, w tym wpłat i wypłat środków. Dzięki temu można we własnym zakresie podsumować efekty swojego handlu kryptowalutami i rozliczyć się z fiskusem.

Oferta kryptowalut na giełdzie Kraken

Ważny aspekt oferty każdej kryptogiełdy stanowi bogactwo oferowanych instrumentów finansowych. Na Krakenie znajduje się około 200 kryptowalut i tokenów, w tym popularne stablecoiny dolarowe, takie jak tether (USDT) czy USD coin (USDC). Ponadto giełda oferuje handel z dźwignią, udostępniając kontrakty futures na ponad 40 popularnych walut cyfrowych, w tym BTC, ETH, LTC czy DOGE.

Handel na giełdzie Kraken jest możliwy w parach krypto-krypto i krypto-fiat (nie są dostępne pary z polskim złotym), przy czym tych drugich jest znacznie więcej. Najbardziej rozbudowane rynki tworzą: dolar, euro i bitcoin, w stosunku do których notowane są dziesiątki kryptowalut. Stablecoiny USDC i USDT występują w znacznie mniejszej liczbie par kryptowalutowych.

Kraken – jak zacząć inwestować na giełdzie?

Osobom zainteresowanym inwestowaniem na Krakenie, pozostaje założyć konto na giełdzie i rozpocząć handel.

Początek handlu na Krakenie – rejestracja i logowanie

Założenie konta na Krakenie zajmuje kilka minut i nie różni się zbytnio od procedur, które są stosowane przez inne giełdy i brokerów oferujących handel instrumentami finansowymi. Trzeba podać dane osobowe i kontaktowe, ustawić hasło i login, a następnie aktywować dostęp do giełdy za pośrednictwem linka przesłanego na skrzynkę mailową. Aby zalogować się na konto, każdorazowo podaje się tylko swoją nazwę użytkownika i hasło, niemniej można też ustawić dodatkowe metody autoryzacji.

Weryfikacja tożsamości

Co istotne, giełda Kraken umożliwia handel jedynie zweryfikowanym użytkownikom. Oznacza to, że aby rozpocząć inwestowanie, należy przesłać zdjęcie paszportu lub dowodu tożsamości, a także dokument potwierdzający miejsce zamieszkania, np. rachunek za media.

Przydatne dokumenty
Złóż wniosek
Recenzja Moneteo
(4.5)

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
Giełda Kraken to jedno z najbezpieczniejszych miejsc do handlu kryptowalutami. Charakteryzuje się również niskimi prowizjami transakcyjnymi, a także całkiem wygodną w obsłudze platformą handlową. Choć mogłaby mieć nieco bogatszą ofertę kryptowalut i kontraktów terminowych, to i tak należy ją zaliczyć do ścisłej czołówki najlepszych kryptogiełd na świecie.

Zalety

 • długi staż działalności
 • wysoki poziom bezpieczeństwa
 • możliwość zawierania transakcji z dźiwgnią

Wady

 • dość wąska oferta kryptowalut

Pora całościowo ocenić ofertę Krakena i porównać ją z propozycjami innych giełd kryptowalut.

Atrakcyjność opłat
(4.5)

Na początek sprawdzę, czy korzystanie z Krakena jest w ogóle opłacalne?

Niskie koszty transakcyjne i niezła oferta kryptowalut

Giełda Kraken plasuje się w ścisłej czołówce najtańszych kryptogiełd na rynku i w szerokiej czołówce giełd z najbogatszą ofertą inwestycyjną. Niskie są tutaj prowizje od handlu kryptowalutami i kontraktami, a przy tym nie występują żadne ukryte koszty.

Bogactwo oferty
(4)

Jak prezentuje się drugi główny obszar oferty giełdy – zakres dostępnych kryptowalut?

Przyzwoity wybór kryptowalut i dostęp do kontraktów

Na platformie handlowej Kraken znajduje się 200 kryptowalut i kontraktów na kilkadziesiąt aktywów. Taki pakiet powinien usatysfakcjonować większość początkujących i zaawansowanych inwestorów.

Kraken oferuje jednak stosunkowo niewiele par krypto-krypto, co będzie pewnym minusem dla osób, które chciałyby handlować mniej popularnymi kryptowalutami bez konieczności „wychodzenia” do fiatów. Wybór par krypto-fiat jest już znacznie bogatszy, ale miej na uwadze, że nie znajdziesz tu zbyt wielu niszowych kryptoaktywów z niskimi obrotami.

Funkcjonalność
(4)

Jak oceniam wygodę korzystania z giełdy Kraken?

Giełda Kraken – aplikacja i platforma inwestycyjna

Warto wspomnieć o solidnej platformie inwestycyjnej i aplikacji mobilnej do handlu, które cieszą się uznaniem użytkowników Krakena. Obie działają sprawnie i są proste w obsłudze, choć trzeba je ocenić niżej niż np. narzędzia oferowane przez giełdę Binance. Ta ostatnia zapewnia więcej zaawansowanych rozwiązań i lepiej sprawdzi się zwłaszcza u aktywnych inwestorów.

Dobry kontakt z obsługą klienta

Warto dodać, że Kraken zadbał również o wysokiej jakości, chwaloną przez wielu użytkowników, obsługę klienta. Z supportem giełdy możesz kontaktować się na kilka sposobów, w tym przez całodobowy czat i telefonicznie, ale niestety nie w języku polskim. Może okazać się to nieco problematyczne, jeśli nie znasz dobrze języka angielskiego, a będziesz musiał zmierzyć się z jakimś nietypowym, skomplikowanym problemem.

Bezpieczeństwo
(4.5)

Dla użytkowników giełd kryptowalut szczególnie ważne jest bezpieczeństwo. Czy Kraken zapewnia w tym zakresie wszystko to, co niezbędne?

Ważny atut giełdy Kraken – bezpieczeństwo inwestowania

Kraken dysponuje wszystkimi istotnymi rozwiązaniami z zakresu bezpieczeństwa, zarówno technicznego, jak i organizacyjnego. Zapewnia szyfrowanie SSL, dwuetapowe uwierzytelnianie i dodatkowe narzędzia weryfikacji, a także system automatycznie wychwytujący podejrzane transakcje. Korzysta również z cold walletów (zimnych portfeli działających offline), na których przechowuje większość kryptowalut klientów, oraz posiada program bug bounty, w ramach którego użytkownicy są wynagradzani za zgłaszanie błędów w systemie bezpieczeństwa platformy. Co więcej, dysponuje funduszem gwarancyjnym, a jej pracownicy każdorazowo osobiście sprawdzają operacje realizowane przez inwestorów.

Ponadto istnieje na rynku już od ponad 10 lat, a przy tym od samego początku główna siedziba firmy mieści się w Stanach Zjednoczonych, czyli w dobrze uregulowanej jurysdykcji. Spółka, która nią zarządza, została zarejestrowana przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych, dzięki czemu inwestorzy mogą mieć poczucie, że mają do czynienia ze stabilnym i  wiarygodnym podmiotem.

Jeśli chodzi o wygodę i bezpieczeństwo handlu, to pamiętaj, że na żadnej giełdzie nie powinieneś długoterminowo trzymać swoich kryptoaktywów – o tym, dlaczego tak jest, przeczytasz w artykule Jak przechowywać kryptowaluty? Zasada ta dotyczy również inwestowania na Krakenie, choć warto podkreślić, że obecnie jest to chyba najbezpieczniejsza i najlepiej uregulowana kryptogiełda na świecie.

Czy warto korzystać z giełdy Kraken? Opinie i moja ocena

Reasumując, Kraken to ścisła czołówka miejsc do inwestowania w kryptowaluty, które wyróżnia się wysokim bezpieczeństwem i przejrzystością handlu. Giełda jest dobrze uregulowana, charakteryzuje się wysokimi obrotami i całkiem niezłą ofertą handlową, zarówno w zakresie bogactwa instrumentów, jak i kosztów transakcyjnych. Wprawdzie aktywni traderzy i miłośnicy mało popularnych kryptowalut znajdą dla siebie lepsze oferty, jednak dla pozostałych kryptoinwestorów Kraken stanowi jeden z najlepszych wyborów.

Złóż wniosek

Komentarze i opinie

(12)
Sortuj od najnowszych
M
Michal Klim
Gość
2 miesiące temu

Witam. Nie wiem skąd te prowizje bo gdy ja prubuję zakupić crypto to oprocentowanie jest 1% w zwyż. Przy zakupie za 1euro pobierają 1cent przy zakupie za 4000tys euro odejmują mi 59euro i wychodzi ze zakup krypto jest za 3940,91 to chyba duże oprocentowanie… Czy to normalne? Jestem świerzakiem.

Odpowiedz

G
Grzegorz
Gość
2 miesiące temu
@Michal Klim

Pewnie skorzystałeś z bezpośredniego zakupu krypto, czyli w tej sytuacji zawarłeś transakcje z krakenem, a nie z innym użytkownikiem giełdy (inne giełdy często też mają taką opcje). Musisz po prostu zakupić krypto w odpowiedni sposób czyli na giełdzie a wtedy będziesz miał te normalne niskie prowizje.

Odpowiedz

A
Agata
Gość
3 miesiące temu

Czy można tam stracić pieniądze pytam bo jestem swierzakiem i przelałam już trzy razy pieniądze a nie mogę ich wypłacić bo znowu jakąś blokada środków muszę teraz wpłacić 50procent zysku żeby mi odblokowali strasznie się boje ze wszystko stracę proszę o pomoc

Odpowiedz

D
Dawid
Gość
3 miesiące temu
@Agata

A o jakiej firmie mówisz? Bo na pewno nie o giełdzie kryptowalutowej Kraken. Tutaj wpłacasz i wypłacasz środki kiedy chcesz. Nie ma żadnych wymagań i nikt niczego nie blokuje...

Odpowiedz

M
Michał
Gość
5 miesięcy temu

Przelew usd z krakena fee 13$ za samo klikniecie. Prowizja za przelew na revolut (oplaty posrednika) 35$, lacznie 48$ w plecy . Czy bezpiecznie? Jak na kazdej gieldzie krypto ale za to najdrozej ?

Odpowiedz

D
Dawid
Gość
3 miesiące temu
@Michał

To chyba jakieś dziesiątki, setki tysięcy przelewałeś?:) mnie wypłata w euro kosztowała w przeliczeniu może kilka, kilkanaście złotych

Odpowiedz

M
Mark
Gość
8 miesięcy temu

Czy przelewanie środków na giełdę jest bezpieczne? Chciałem zrobić przelew z Banku Millennium+ z Alior Kantora (SEPA). Czytałem, że bank może zablokować konto przy przelewie na giełdę kryptowalut. To prawda?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
8 miesięcy temu
@Mark

Wiem, że to faktycznie się zdarzało, przy czym tylko pojedyncze polskie banki patrzyły nieprzyjaźnie na takie przelewy. W razie wątpliwości najlepiej zapytaj w instytucjach, w których masz rachunki, czy przesłanie środków na giełdę nie będzie problemem.

Odpowiedz

J
Jerzy
Gość
2 miesiące temu
@Marcin Kowalczyk

Dzień dobry mam konto w Kraken i nie mogę wypłacić z niego pieniędzy w tej chwili są w depozycie broker oznajmił że muszę wysłać stan swojego konta czy posiadam miesięczne wpływy chciałbym wiedzieć jakie kwestie muszę spełnić aby wypłacono mi pieniądze które posiadam na koncie Kraken z góry dziękuję za odpowiedź jeśli nie sprawi to panu kłopotu czy mógłbym prosić jeszcze o maila do giełdy Kraken chciałbym wiedzieć jaka jest przyczyna wstrzymania wypłaty jeszcze raz z góry dziękuję

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
2 miesiące temu
@Jerzy

Wygląda to nieco podejrzanie, sam nie spotkałem się z taką sytuacją w przypadku Krakena. Polecam skontaktować się z tą giełdą za pośrednictwem czata dostępnego na jej stronie internetowej kraken.com (zakładka: support) i przedstawić swoją sytuację. Trzeba tylko pamiętać, że obsługa jest anglojęzyczna, a na początku rozmowę może prowadzić chatbot.

Odpowiedz

M
Marcin
Gość
11 miesięcy temu

Bardzo dobra giełda, jak dla mnie najpewniejsza na rynku. Dotychczas nie było chyba praktycznie żadnych afer ani wycieków środków

Odpowiedz

A
Adam
Gość
08.09.2022 10:56:14

Trochę trudno sie przyzwyczaić do tej platformy po wcześniejszym korzystaniu z Binance.. Niby prosta, ale jakoś taka nieintuicyjna w obsłudze. Ale na pewno na dziś Kraken jest najbezpieczniejszy sposrodd wszystkich giełd krypto

Odpowiedz