Wróć

Nest Konto Waluta


7 komentarzy / opinii
Nest Konto Waluta
Złóż wniosek
Waluta
EUR, USD, GBP
Konto
0 zł
Karta
0 zł / 5 EUR / 6 USD / 4 GBP
Miesięczna opłata za kartę 0 zł / 5 EUR / 6 USD / 4 GBP

0 zł, jeśli do konta w PLN nie wydano karty (w innym przypadku 5 EUR / 6 USD / 4 GBP rocznie)

Bankomaty za granicą
1,2 EUR / 1,6 USD / 1 GBP
Bankomaty za granicą 1,2 EUR / 1,6 USD / 1 GBP

1,2 EUR / 1,6 USD / 1 GBP (+ 4,9% za przewalutowanie w przypadku wypłat w walucie innej niż waluta rachunku)

Konto osobiste
TAK
Czy konto osobiste jest wymagane?

TAK


 • Szczegóły
 • Recenzja(4)
 • Opinie(7)
Złóż wniosek
Szczegóły oferty

Nest Konto Waluta to rachunek dostępny w trzech walutach obcych: EUR, USD i GBP. Największe zalety konta to przede wszystkim możliwość taniego przewalutowania po korzystnym kursie oraz nowoczesna aplikacja mobilna. Więcej o rachunku dowiesz się z naszej dokładnej analizy.

Nest Konto Waluta dedykowane jest przede wszystkim osobom pracującym za granicą, które w łatwy i tani sposób chcą przelewać środki w euro, dolarach lub funtach. I choć miejsce zamieszkania klienta musi być w Polsce, adres korespondencyjny może znajdować się w każdym innym kraju Unii Europejskiej. Jedynym wymaganym przez bank dokumentem wymaganym do otwarcia rachunku jest dowód osobisty lub paszport wydany przez państwo członkowskie UE.

Podstawowe parametry Nest Konta Waluta

W naszej analizie skupimy się na najważniejszych parametrach oraz dodatkowych funkcjach związanych z tym rachunkiem. Na co warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności? Poza zwykłymi kosztami prowadzenia w przypadku każdego rachunku walutowego bardzo ważny jest spread, czyli różnica między kosztem sprzedaży a kosztem zakupu danej waluty. Istotna jest również możliwość korzystania z karty, a także opłaty i prowizje związane z wykonywaniem przelewów.

Informacje ogólne
Waluta

EUR, USD, GBP

Średni spread w % dla 4 głównych walut
 • 8,52% - kursy standardowe

korzystne przewalutowania:

 • 3,48% - EUR
 • 1,4% - USD / GBP
Oprocentowanie rachunku

0%

Czy konto osobiste jest wymagane?

TAK

Wymagane konto

Nest Konto

Konto
Opłata za otwarcie konta

0 zł

Miesięczna opłata za prowadzenie rachunku

0 zł

Karta
Typy kart płatniczych

Visa Classic EUR, USD, GBP

Opłata za wydanie karty
 • 0 zł, jeśli do konta w PLN nie wydano karty
 • 5 EUR / 6 USD / 4 GBP - w innym przypadku
Opłata za odnowienie karty

5 EUR / 6 USD / 4 GBP

Miesięczna opłata za kartę
 • 0 zł, jeśli do konta w PLN nie wydano karty
 • 5 EUR / 6 USD / 4 GBP rocznie - w innym przypadku
Możliwość uniknięcia opłaty za kartę

brak karty do konta w PLN

Bankomaty i operacje gotówkowe
Wypłata z bankomatów w Polsce
 • 0 zł - bankomaty Euronet
 • 1,2 EUR / 1,6 USD / 1 GBP - pozostałe bankomaty

Dodatkowo bank dolicza 4,9% za przewalutowanie transakcji w walucie innej niż waluta rachunku

Wypłata z bankomatów za granicą

1,2 EUR / 1,6 USD / 1 GBP (+ 4,9% za przewalutowanie w przypadku wypłat w walucie innej niż waluta rachunku)

Przelewy
Przelew krajowy w walucie przez Internet

6 EUR / 8 USD / 5 GBP

Koszt przelewu walutowego przychodzącego

0 EUR / USD / GBP

Koszt przelewu (europejskiego) SEPA

0 EUR (dla konta prowadzonego w EUR)

Koszt przelewu (zagranicznego) SWIFT

6 EUR / 8 USD / 5 GBP

Kody SMS (autoryzacja operacji)

0 zł

Inne
Płatności mobilne

Opłaty za konto walutowe w Nest Banku trudno ocenić jednoznacznie. Z jednej strony klienci nie płacą za prowadzenie rachunku w walucie obcej  - EUR, USD, GBP i przelew europejski SEPA, jednak już za wypłaty gotówki za granicą bank pobierze stosowną opłatę i doliczy do tego dość wysoką prowizję za przewalutowanie (jeśli wypłata jest w innej walucie niż waluta rachunku).

Warto zauważyć tu zależność opłat za kartę walutową od samego posiadania konta osobistego w złotych. Jeśli posiadasz Nest Konto z kartą debetową, to zarówno wydanie karty do Nest Konta Waluta, jak i jej obsługa, będą płatne! Inaczej będzie w sytuacji, kiedy do konta w złotych nie zamówisz karty - wtedy debetówka w walucie nie będzie Cię nic kosztować. Zwróć na to uwagę, planując korzystanie z kart płatniczych w Nest Banku.

Złóż wniosek

Usługa Korzystnych Przewalutowań

Ponosząc niewielką opłatę (równowartość ok. 1,4 zł miesięcznie plus jednorazowy koszt ok. 4,7 zł za aktywację), posiadacze konta Nest Waluta mają możliwość korzystania z usługi korzystnych przewalutowań. Dzięki niej mogą wymieniać waluty po nieco atrakcyjniejszych niż standardowe kursach. Przykładowo osoby, które aktywowały usługę, za 1 euro zapłacą ok. 4,56 zł, podczas gdy standardowy kurs wymiany w Nest Banku wynosi ok.  4,7 zł (przyjęto stan na 15 lutego 2022 roku).

Aktywacja usługi kosztuje jednorazowo 1 EUR, 1,3 USD lub 0,8 GBP (równowartość ok. 4,7 zł), a miesięczny koszt korzystania to 0,3 EUR, 0,35 USD lub 0,2 GBP (równowartość ok. 1,4 zł). Opłaty pobierane są tylko z jednego konta walutowego w podanej kolejności. Usługę korzystnych przewalutowań włączysz w bankowości internetowej bądź w bankowości mobilnej.

Korzystnymi przewalutowaniami powinny zainteresować się przede wszystkim osoby, które regularnie dokonują przelewów lub płacą kartą w walutach obcych, a także pobierają gotówkę z zagranicznych bankomatów. Korzystając z oferowanej przez Nest Bank usługi, oszczędności mogą być naprawdę spore, a jej aktywacja opłaca się już nawet wtedy, jeśli w danym miesiącu dokonujemy wymiany zaledwie kilkunastu jednostek danej waluty, np. euro, dolarów lub funtów.

Porównanie kosztów kupna waluty euro za pośrednictwem Nest Konta Waluta

Zakupiona kwota w euro

Koszt zakupu w zł (bez korzystnych przewalutowań)

Koszt zakupu w zł (z korzystnymi przewalutowaniami)

Różnica w zł (uwzględnia koszt korzystania z usługi korzystnych przewalutowań ok. 1,4 zł)

15 70,45 zł 68,37 zł 0,68 zł
30 140,90 zł 136,74 zł 2,76 zł
50 234,84 zł 227,91 zł 5,53 zł
100 469,68 zł 455,81 zł 12,47 zł
200 939,36 zł 911,62 zł 26,34 zł
500 2 348,40 zł 2 279,05 zł 67,95 zł
1000 4 696,80 zł 4 558,10 zł 137,30 zł
Obliczenia na podstawie kursów obowiązujących 15 lutego 2022 roku o 9:00.

Jak widać na powyższym przykładzie, im wyższa kwota pieniędzy wymienianych z Nest Konta Waluta z aktywną usługą korzystnych przewalutowań, tym korzyści z tego tytułu są większe. Już przy 15 euro aktywacja usługi pozwala nam realnie zaoszczędzić ok. 2 zł w stosunku do sytuacji, w którym korzystne przewalutowania nie byłby dostępne, jednak należy od tego odjąć ok. 1,4 zł opłaty miesięcznej za korzystanie z usługi. W przypadku 200 euro korzyści z tego tytułu są już znacznie wyższe i wynoszą ponad 26 zł, a kiedy w ciągu miesiąca wymieniamy np. 1000 euro, wtedy dzięki korzystnym przewalutowaniom w naszej kieszeni (a raczej na naszym koncie) zostaje ok. 137 zł. Jedynym słowem, przy dużych kwotach – warto korzystać.

Jak założyć konto walutowe w Nest Banku?

Założenie konta walutowego w Nest Banku wymaga posiadania rachunku osobistego - Nest Konta. ROR otworzysz, składając wniosek online (także przez aplikację mobilną), a samą umowę możesz zawrzeć w drodze rozmowy wideo, przelewu weryfikacyjnego bądź w oddziale. Nest Konto walutowe z kolei założysz przez bankowość internetową lub mobilną.

Przydatne dokumenty
Złóż wniosek
Recenzja Moneteo
(4)

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
Nest Konto Waluta powinno zadowolić nie tylko osoby pracujące poza krajem, ale i klientów korzystających z rachunku walutowego sporadycznie. To jedna z lepszych tego rodzaju ofert, jednak nowi klienci powinni uważać na koszty związane z kartą debetową, aby nieoczekiwane opłaty niemile ich nie zaskoczyły.
Atrakcyjność opłat
(4)
Promocje i bonusy
(zero)
Bankowość internetowa i mobilna
(3)

Czy warto otworzyć ten rachunek walutowy?

Nest Bank postawił na tani, nowoczesny rachunek walutowy, oferujący warte uwagi usługi takie jak korzystne przewalutowania i konto oszczędnościowe. Brak opłat za prowadzenie rachunku czy możliwość uniknięcia opłaty za kartę sprawiają, że konto to powinno zadowolić nie tylko osoby pracujące poza krajem, ale i klientów korzystających z rachunku walutowego sporadycznie. Obecnie Nest Konto Waluta jest niezłą ofertą, jednak nowi klienci powinni uważać na koszty związane z kartą debetową, aby nieoczekiwane opłaty niemile ich nie zaskoczyły.

Złóż wniosek

Komentarze i opinie

(7)
Sortuj od najnowszych
M
Marcin
Gość
31.03.2022 03:06:39

Skąd informacja o opłacie za odnowienie karty? W cenniku nic na ten temat nie ma https://nestbank.pl/wspolne/dokumenty-aktualne/dokument-dotyczacy-oplat/dokument-dotyczacy-oplat-nest-konto-waluta-eur-od

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
31.03.2022 08:10:01
@Marcin

W przypadku kart do kont walutowych w Nest Banku, opłata za ich wydanie i odnowienie zależy od tego, czy posiadamy już kartę do konta w złotych. Jeśli tak, to Nest Bank pobiera opłatę zarówno za wydanie, jak i odnowienie karty walutowej (5 EUR / 6 USD / 4 GBP). Jeśli nie posiadamy karty do Nest Konta w PLN, to za wydanie i odnowienie karty walutowej nie będzie opłaty.

Odpowiedz

K
Katarzyna
Gość
11.02.2021 07:59:45

Dostałam kartę walutowa ,aktywowałem ja przez internet nadając pin,i teraz pytanie aby móc z niej korzystać za granicą to można ją pierwszy raz uaktywnic w polskim bankomacie czy tylko za granicą ?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
11.02.2021 19:01:19
@Katarzyna

Wskazówki co do aktywacji powinnaś otrzymać razem z kartą. Najlepiej skontaktować się z tej sprawie z bankiem.

Odpowiedz

K
Karol
Gość
02.07.2022 14:41:33
@Aldona Derdziak

niezła z ciebie ekspertka

Odpowiedz

M
Maciej
Gość
10.02.2021 19:52:03

Czy karta do rachunku walutowego w Nest Bank jest obowiązkowa?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
11.02.2021 06:28:48
@Maciej

Nie, nie jest obowiązkowa. Warto pamiętać, że jeśli mamy kartę do Nest Konta w złotych, to karta do konta walutowego będzie płatna.

Odpowiedz