Garmin Pay: jak działają płatności zegarkiem – krok po kroku

Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych

63 publikacje 1150 komentarzy

Doświadczony recenzent i tester, a przede wszystkim aktywny użytkownik wielu aplikacji bankowych i rozwiązań fintechowych. Od 6 lat odpowiada przede wszystkim za tworzenie treści związanych z nowinkami technologicznymi w finansach. Jednocześnie śledzi działalność podmiotów funkcjonujących na rozkwitającym rynku płatności odroczonych. Do każdej nowości w finansach podchodzi z ciekawością, ale przede wszystkim krytycznie.


18 komentarzy Garmin Pay: jak działają płatności zegarkiem – krok po kroku
Spis treści

Oczywiście Garmin Pay to nie jedyny rodzaj płatności zbliżeniowych, dzięki którym możemy płacić zegarkiem czy opaską. Niektóre smartwatche również posiadają moduł NFC i oprogramowanie pozwalające na dokonywanie płatności Google Pay i Apple Pay.

Dlaczego więc zajmuję się akurat Garmin Pay? Powód jest prosty – to właśnie zegarek od Garmina wpadł ostatnio w moje ręce, więc nie mogłem przepuścić okazji do przetestowania tej metody płatności.

Kilka słów o zegarkach od Garmina

Będę z Wami szczery. Choć na co dzień śledzę nowinki w bankowości, to absolutnie nie uważam się za specjalistę od technologii w ogóle. Gdy kupuję sprzęt elektroniczny – smartfona, komputer czy telewizor – decyzję podejmuję w 99% w oparciu o opinię sprzedawcy i komentarze w Internecie. Moja wiedza o inteligentnych zegarkach także była zatem dość ograniczona.

Orientowałem się jednak w temacie na tyle, by wiedzieć, że Garmin specjalizuje się w produkcji zegarków (lub szerzej, tzw. wearables) dla osób aktywnych fizycznie, np. biegaczy (dobrym przykładem są modele z serii Forerunner). Zdecydowanie potwierdziło się to w przypadku modelu, który miałem okazję testować – Garmin Fenix 6.

Już po kilku minutach z nowym zegarkiem stało się jasne, że ma on najwięcej do zaoferowania właśnie sportowcom, także tym profesjonalnym. Wykonywanie szczegółowych pomiarów oraz gromadzenie kompletu informacji na temat aktywności to znak rozpoznawczy zegarków od tego producenta. Do tej pory – a ze smartwatcha korzystam już kilka tygodni – przeżywam momenty zaskoczenia związane z tym, jak dużo zegarek o mnie wie ;)

Ponieważ mam więcej do czynienia z bankowością niż ze sportem wyczynowym, naturalnie najbardziej interesowała mnie jednak kwestia płatności Garmin Pay. Listę zegarków obsługujących ten rodzaj płatności znajdziesz tutaj.

Nie tylko sam zegarek Garmin – aplikacja jest niezbędna

Aby smartwatch był rzeczywiście smart i służył do czegoś więcej niż tylko do wyświetlania godziny, niezbędne jest powiązanie go z telefonem przy pomocy specjalnej aplikacji Garmin Connect Mobile (na urządzenia z systemem Android i iOS). To właśnie w niej zapisują się informacje o aktywności.

Publikowanie własnego screena z aplikacji, gdzie widoczne są moje statystyki aktywności, byłoby chyba w tym przypadku przejawem zbytniego „ekshibicjonizmu”, więc podrzucam Wam poglądową grafikę z ekranem głównym ze strony producenta. Choć z grafiki to nie wynika, zapewniam, że aplikacja jest dostępna w języku polskim.

Garmin – aplikacja, ekran główny
Garmin Pay, aplikacja Gamin Connect, ekran główny

Z punktu widzenia płatności pozwoli ona na skonfigurowanie Garmin Pay i dodanie do wirtualnego portfela posiadanych kart płatniczych. Skupmy się więc wreszcie na tej funkcji zegarka.

Garmin Pay – w których bankach?

Na rosnącą popularność płatności Garmin Pay w Polsce pozytywnie wpływa fakt, że są one udostępniane przez kolejne banki. Aktualnie ich lista jest już dość pokaźna i prezentuje się następująco:

  • Alior Bank (Mastercard)
  • Bank Millennium (Visa)
  • Bank Pekao (Mastercard)
  • Bank Pocztowy (Visa)
  • BNP Paribas (Mastercard)
  • Credit Agricole (Mastercard i Visa)
  • Getin Bank (Mastercard)
  • ING Bank Śląski (Mastercard i Visa)
  • mBank (Mastercard i Visa)
  • Nest Bank (Visa)
  • PKO BP (Mastercard i Visa)
  • Santander Bank Polska (Mastercard i Visa)

Warto w tym miejscu dodać, że płatności zegarkiem od Garmina są możliwe także z kartami Visa i Mastercard wydawanymi przez banki spółdzielcze z grupy SGB oraz w Revolucie.

Jak działają płatności zegarkiem?

Usługa Garmin Pay tak naprawdę nie różni się zbytnio od innych rodzajów płatności mobilnych – oczywiście za wyjątkiem oryginalnego narzędzia, jakim jest smartwatch. Również tutaj mamy do czynienia z dwoma etapami. Pierwszym jest dodanie karty lub kart do wirtualnego portfela, drugim – praktyczne z nich korzystanie, czyli po prostu wykonanie transakcji.

Przed dodaniem pierwszej karty aplikacja poprosi o ustawienie 4-cyfrowego hasła dostępu do portfela, którego podanie będzie wymagane przed wykonaniem płatności. Kod jest jeden, niezależnie od liczby kart w wirtualnym portfelu. Można go zmienić w aplikacji w dowolnym momencie.

Ważne, by taki kod był znany tylko i wyłącznie Tobie. Traktuj go na równi z PIN-em do karty!

Dodawanie karty płatniczej do portfela

Aby korzystać z płatności Garmin Pay, musimy dodać do portfela w aplikacji Garmin Connect choćby jedną kartę płatniczą. W tym celu uruchamiamy apkę i wchodzimy w menu. Odszukujemy zakładkę Garmin Pay.

Menu aplikacji
Garmin Pay, aplikacja, menu

Wyświetli nam się nasz portfel – u mnie jest w nim dodana wcześniej karta debetowa od Banku Millennium. Wybieramy trzy kropki w prawym górnym rogu, pod którymi kryje się opcja Dodaj kartę.

Opcja Dodaj kartę
Garmin Pay, aplikacja, opcja Dodaj kartę

W kolejnym kroku wskazujemy, której organizacji kartę zamierzamy dodać, a następnie wprowadzamy jej dane. Na potrzeby przewodnika dodam „plastik” Mastercarda od Getin Banku.

Dane karty
Garmin Pay, aplikacja, dane karty

Następnie Garmin musi skomunikować się z bankiem. Na ekranie wyświetlą się warunki korzystania z Garmin Pay, które należy zaakceptować.

Warunki korzystania
Garmin Pay, aplikacja, warunki korzystania

Dodaną kartę trzeba zweryfikować. W tym przypadku wystarczy przepisanie ciągu 6 cyfr z SMS-a otrzymanego od banku.

Weryfikacja karty
Garmin Pay, aplikacja, weryfikacja karty

Gotowe – od tej pory możemy płacić zegarkiem, korzystając z dodanej karty.

Jak płacić zegarkiem?

Gdy w naszym portfelu Garmin znajdzie się choćby jedna zweryfikowana karta płatnicza, możemy śmiało wyruszać na zakupy bez portfela, a nawet telefonu – wystarczy smartwatch.

Przed dokonaniem płatności wchodzimy w menu naszego zegarka i wybieramy Portfel (przynajmniej tak nazywa się ta opcja na moim urządzeniu).

Portfel
Garmin Pay, menu, Portfel

Następnie smartwatch poprosi nas o wprowadzenie (nawigując bocznymi przyciskami) czterocyfrowego kodu dostępu do portfela.

PIN
Garmin Pay, PIN

Po prawidłowym wpisaniu kodu na tarczy pojawi się wizerunek karty. Jeśli w aplikacji dodaliśmy więcej niż jedną kartę, możemy na tym etapie wskazać do płatności dowolną z nich. Od tego czasu mamy minutę (na moim zegarku upływający czas sygnalizuje kurcząca się niebieska obwódka) na zbliżenie urządzenia do terminala i dokonanie transakcji.

Płatność
Garmin Pay, płatność

Smartwatch zasygnalizuje udaną transakcję wibracjami. Dzięki temu wiemy, w którym momencie możemy odsunąć rękę od terminala.

Co warto wiedzieć o płatnościach Garmin Pay?

Przygotowania do wykonania płatności (uruchomienie portfela i wpisanie kodu) można śmiało rozpocząć z odpowiednim wyprzedzeniem, np. oczekując w kolejce do kasy. Pozwoli to zaoszczędzić czas zarówno Tobie, jak i osobom stojącym za Tobą.

Zaraz, zaraz… czy ja przypadkiem nie wspominałem, że na wykonanie płatności mamy tylko minutę od momentu wpisania kodu? Dlaczego więc zachęcam do tego, by z wyprzedzeniem uruchamiać portfel? Ano dlatego, że – o ile nie zdejmiemy zegarka z nadgarstka – kod wystarczy wprowadzić tylko raz, nawet jeśli upłynie wspomniana minuta. Po tym czasie możemy ponownie wybrać portfel i przywrócić zegarek w stan gotowości do płatności, ale już bez podawania hasła. Jest to możliwe dzięki biometrii, a będąc precyzyjnym – nieustannym pomiarom tętna przy pomocy czytnika umieszczonego na wewnętrznej części zegarka. Smartwatch po prostu „wie”, że ciągle jest na ręce tej samej osoby, która wcześniej wprowadziła poprawny kod. Jak smart to smart ;)

Kolejną ważną cechą płatności Garmin Pay jest fakt, że płatności zbliżeniowe wykonane zegarkiem nie wymagają autoryzacji kodem PIN na terminalu. Podkreślę, że kwota nie ma tu żadnego znaczenia, a zatem dotyczy to także zakupów na kwotę powyżej 100 zł. Podobnie działa to zresztą w przypadku Apple Pay.

W razie utraty zegarka (np. w wyniku kradzieży) hasło powinno skutecznie ochronić przed nieuprawnionym użyciem smartwatcha do płatności. Mimo to dla pełnego bezpieczeństwa radzę usunąć wszystkie karty z portfela za pośrednictwem aplikacji.

Garmin Pay w Polsce – perspektywy

Jaka przyszłość czeka Garmin Pay w Polsce? Biorąc pod uwagę, że coraz więcej banków udostępnia klientom możliwość korzystania z tego rodzaju płatności zbliżeniowych, możemy się spodziewać wzrostu jego popularności.

Polacy wyjątkowo chętnie korzystają z udogodnień w bankowości. Międzynarodowe badania i rankingi plasują nasz kraj w czołówce, jeśli chodzi o korzystanie z nowoczesnych rozwiązań w tej dziedzinie. Polskie bankowe aplikacje mobilne należą do najbardziej funkcjonalnych i przyjaznych dla użytkowników, a rozwiązania fintechowe także notują nad Wisłą konsekwentny wzrost zainteresowania. Trudno więc nie zakładać, że również płatności zegarkiem mają w Polsce naprawdę spory potencjał rozwoju.

Cena największą barierą… warto łapać okazje!

Jeśli miałbym wskazać jedną istotną przeszkodę, która mogłaby stanąć na drodze popularności Garmin Pay w Polsce, to byłaby nią cena zegarków. Najtańsze modele umożliwiające płatności mobilne możemy kupić – według informacji na stronie producenta – za co najmniej 230-300 euro, co daje minimalną cenę w granicach 1000 zł. Nie da się ukryć, że o ile nie mamy zamiaru korzystać z pełni możliwości smartwatcha (nie tylko samych płatności), taki koszt może skutecznie odstraszyć wiele osób.

Ratunkiem może się okazać promocja organizowana przez bank, np. z okazji udostępnienia Garmin Pay. W przeszłości rabat w wysokości 30% oferowały Santander Bank Polska oraz ING Bank Śląski. Jeśli którykolwiek bank wystartuje z podobną akcją, damy znać.

Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(18)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
J
Jan567
Gość

Trochę mnie odstraszyło podczas dodawania nowej karty podawanie jej wszystkich danych łącznie z PINEM w garmin Connect. Jeśli to jest zapisywane w bazie danych garmina i powiedzmy że takie dane wyciekną to dane karty + pin = nieautoryzowane wypłaty... Czy to jest bezpieczne ?

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Jan567

Od razu zaznaczam, że w żadnym razie nie chodzi o PIN karty, którą dodajesz!

Garmin pyta jedynie o dane niezbędne do identyfikacji karty – to te same dane, które musimy podać np. w sklepie internetowym czy przy dodaniu karty po innego elektronicznego portfela, np. Google Pay. Osobno musimy jednak nadać PIN do odblokowania portfela, aby tylko posiadacz zegarka mógł dokonywać płatności (a nie np. złodziej). Nie ma w tym nic niepokojącego i jest bezpieczne, o ile PIN do portfela jest znany tylko Tobie.

Odpowiedz

A
Arek
Gość

Podzielę się moim doświadczeniem dotyczącym płatności Garmin Pay.

Z wielką przyjemnością uruchomiłem płatności w moim smartwatche vivoactive 3.

w oparciu o aplikację Garmin Connect, realizowałem płatności sprawnie i szybko.

Po aktualizacji mojego telefonu Samsunga A9 aplikacja Garmin Connect odpowiedzialna za wirtualny portfel odmówiła mi częściowego działania. Przeinstalowałem aplikację

i w tym momencie nie było możliwe podpięcie ponownie mojej wcześniej zainstalowanej karty a aplikacja zgłaszała komunikat ,,spróbuj później '' Kolejne próby podpięcia karty były tak samo niemożliwe.

Skontaktowałem się z moim bankiem ale prawdę mówiącą nawet nie wiedzieli o co chodzi,

odesłali mnie na infolinię a pracownik potwierdził,że zbadają mój problem i na tym koniec.

Odczekałem kilka dni z nadzieją,że mój bank mi pomoże ale się nie doczekałem. Próbowałem kontaktować się Garmin Polska. ale moje próby spełzły na niczym.

Ostatecznie zamówiłem nową kartę do płatności otrzymałem z innym numerem.

Bez problemu podpiąłem do wirtualnego portfela i korzystam nadal z płatności Garmin Pay.

Nabyłem doświadczenia i przekonanie ,że jeśli to możliwe trzeba odinstalować wcześniej

kartę (o ile to możliwe) i dopiero wtedy przeinstalować aplikację Garmin Connect.


Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Arek

Cenna rada, w przyszłości może się przydać. Wielkie dzięki ?

Odpowiedz

W
Waldi
Gość

Zmieniłem niedawno vivoactiva 4 na forerunnera 945 i płatności kartą na nowym nie działają. Karta, która była pod vivo podpięta działała normalnie, teraz gdy dołączyłem ją pod forerunera nie da się płacić. Karta w portfelu jest ale przy próbie płatności terminal pokazuje że nie rozpoznano karty. Próbowałem z drugą (Visa PKO BP) i też nie jest rozpoznawalna przez terminale. Co może być przyczyną?

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Waldi

Osobiście nigdy nie zmieniałem zegarka (od początku korzystam tylko z jednego modelu od Garmina), więc nie zetknąłem się z podobnym problemem. Rozumiem, że oba zegarki masz połączone z aplikacją Garmina? W każdym razie poszukałbym rozwiązania właśnie w aplikacji, może to kwestia ustawień (działanie Garmin Pay tylko na konkretnym urządzeniu lub coś podobnego)?

Support powinien być w takiej sytuacji pomocny. Jeśli uda Ci się uzyskać wyjaśnienie, możesz się nim podzielić – to może być cenna informacja dla innych w podobnej sytuacji, bo domyślam się, że zmiana modelu zegarka na inny z płatnościami Garmin Pay to dość powszechna sprawa.

Odpowiedz

W
Waldi
Gość
@Michał Radzimiński

Nie działało jak były oba podpięte i później jak już nie miałem vivo to sam forerunner też nie działał. W pewnym momencie przy próbie dodania karty,(jak już jakimś cudem udało się ją usunąć) pokazywał mi się komunikat, że w miom regionie (Polska) nie są obsługiwane żadne karty. Support przesłał mi całą procedurę usunięcia wszystkich danych z zegarka i aplikacji, sprowadzającą się właściwie do przywrócenia ustawień fabrycznych i usunięciu danych z zegarka oraz zaktualizowaniu go przez garmin express, a także usunięciu wszelkich jego powiązań z telefonem (usunięcie ze sparowanych w bluetooth i garmin connect) i wyczyszczeniu cache i danych aplikacji garmin connect w telefonie. Po tych wszystkich procedurach w końcu zadziałało i pierwsza płatność została zrealizowana.

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Waldi

Dzięki za relację. Dobrze, że ostatecznie się udało, choć cała procedura i ilość kroków do wykonania jest zatrważająca. Warto wiedzieć, że podobne problemy mogą wystąpić w przypadku zakupu kolejnego modelu i próbie jego dodania do Garmin Connect.

Dobrze rozumiem, że aktualnie masz podpięte oba zegarki i w każdym z nich płatności Garmin Pay działają już poprawnie, tak?

Odpowiedz

W
Waldi
Gość
@Michał Radzimiński

Nie, mam już tylko fererunnera. Vivo ma nowego właściciela

Odpowiedz

M
Marta
Gość

A czy z garmin pay mogą też korzystać niepełnoletni?

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Marta

Obstawiam, że nie mogą. Powód jest prosty – przy dodawaniu karty należy zaakceptować regulamin korzystania z Garmin Pay w konkretnym banku, a do tego, jak rozumiem, konieczna jest pełna zdolność do czynności prawnych (którą nabywa się wraz z osiągnięciem pełnoletności).

Odpowiedz

S
sceptyczna
Gość

A jak z przyjmowaniem płatności Garminem? Czy terminale w Polsce nie mają z tym problemów?

Odpowiedz

Ż
żararaka
Gość
@sceptyczna

a dlaczego miałyby mieć skoro płatności zbliżeniowe kartami i telefonami przechodzą bez problemów?

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@sceptyczna

Nie spotkałem się dotąd z sytuacją, by terminal odrzucił płatność Garmin Pay ani o takiej sytuacji nie słyszałem ?

Odpowiedz

J
Jan
Gość

Przyznam, że jestem zaskoczony, że nie wszystkie zegarki od Garmina nadają się do tych płatności. Wychodzi na to, że Garmin Pay to usługa dla wybrańców. Możesz nawet posiadać drogi zegarek od Garmina i nie mieć tej możliwości.

Odpowiedz

B
Browarek
Gość

No... trochę te zegareczki kosztują...Tak z ciekawości to gdzie można je kupić?

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Browarek

Zegarki Garmina są dostępne w sklepach z elektroniką, oczywiście można je też zamówić na stronie producenta ;)

Odpowiedz

J
johny
Gość
@Browarek

Ja kupiłem na allegro, ale wybór jest spory także w innych sklepach online

Odpowiedz