Jak aktywować kartę Velo i nadać PIN?

Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych

137 publikacji 755 komentarzy

W serwisie Moneteo zajmuje się ofertą oszczędnościową, dla przedsiębiorców oraz dla dzieci i młodzieży. Odpowiada za weryfikację i aktualność danych. Analizuje bankowe regulaminy, dokumenty oraz przepisy prawne związane z podatkami i sprawami finansowymi.


1 komentarz
Jak aktywować kartę Velo i nadać PIN?
Spis treści

Nowa karta płatnicza, którą otrzymujemy po podpisaniu umowy o konto lub po upływie terminu jej ważności, ze względów bezpieczeństwa zawsze jest nieaktywna. Oznacza to, że nie można z niej w żaden sposób skorzystać i nawet gdyby ktoś ukradł ją, nim do Ciebie dotarła, to taki “plastik” do niczego mu się nie przyda.

Zatem nim przejdziesz do jakichkolwiek form płatności kartą (zbliżeniowych, z kodem PIN lub przez Internet), zawsze musisz ją wpierw aktywować, podając w banku unikalne dane, które znane są tylko Tobie, a zawarte na obu stronach karty.

Sprawdź także Budowa karty płatniczej: awers, rewers, chip, numer karty.

Aktywacja karty VeloBanku krok po kroku

VeloBank udostępnia kilka ścieżek aktywowania nowej karty płatniczej (debetowej lub kredytowej): można zrobić to w bankowości internetowej, przez aplikację mobilną lub za pomocą infolinii.

Aktywacja karty przez Internet

Aktywowanie debetówki bądź kredytówki przez Internet zawsze wymaga zalogowania się do bankowości internetowej. Twoja nowa karta będzie w niej już widoczna, choć oczywiście wciąż będzie nieaktywna.

Wykaz kart znajdziesz w drugiej zakładce bankowości: Finanse. Są tam przedstawione produkty bankowe, z których korzystasz.

Aktywacja karty VeloBanku w bankowości internetowej, krok 1
Aktywacja karty VeloBanku w bankowości internetowej, krok 1

Każda z kart jest pokrótce opisana: podana jest jej nazwa, powiązanie z konkretnym rachunkiem, częściowo zasłonięty numer i status – „aktywna” bądź „oczekująca na aktywację”. Po kliknięciu w nieaktywną kartę przejdziesz do jej ustawień:

Aktywacja karty VeloBanku w bankowości internetowej, krok 2
Aktywacja karty VeloBanku w bankowości internetowej, krok 2

Jak widzisz, w tym oknie są opcje dotyczące tylko tego jednego produktu. Aktywowanie karty wymaga w pierwszej kolejności wpisania w odpowiednie okno jej numeru, tak aby nie było wątpliwości, że jesteś w jej fizycznym posiadaniu.

Kolejnym krokiem jest ustalenie kodu PIN (Poufnego Numeru Identyfikacyjnego), czyli czterocyfrowego kodu służącego do autoryzacji transakcji. Jest on niezbędny przy wykonywaniu płatności kartą (w przypadku transakcji zbliżeniowej: co którąś płatność, w zależności od banku) oraz przy wypłacie gotówki z bankomatów.

Gdy wypełnisz poprawnie wszystkie pola (numer karty, PIN i powtórzenie PIN-u), kliknij przycisk Dalej – Twoja karta będzie gotowa do użycia.

Aktywacja karty w aplikacji mobilnej

Uruchomienie karty płatniczej w bankowości mobilnej przebiega bardzo podobnie. W pierwszej kolejności należy na pulpicie przesunąć się do zakładki Karty i wybrać kartę wymagającą aktywowania.

Aktywacja karty VeloBanku w bankowości mobilnej, krok 1
Aktywacja karty VeloBanku w bankowości mobilnej, krok 1

W następnym kroku przechodzimy do ustawień konkretnej karty płatniczej:

Aktywacja karty VeloBanku w bankowości mobilnej, krok 2
Aktywacja karty VeloBanku w bankowości mobilnej, krok 2

W pierwszym oknie wpisujemy numer karty widoczny na jej awersie, w kolejnych: PIN i powtórzenie PIN-u.

Aktywacja karty VeloBanku w bankowości mobilnej, krok 3
Aktywacja karty VeloBanku w bankowości mobilnej, krok 3

Gotowe.

Aktywacja karty przez infolinię

Jeśli z jakichś względów nie możesz skorzystać z bankowości internetowej czy mobilnej lub po prostu potrzebujesz pomocy, zawsze możesz aktywować kartę za pomocą infolinii. VeloBank umożliwia dwa sposoby postępowania: samodzielne uruchomienie w serwisie automatycznym oraz ze wsparciem konsultanta.

Samodzielna aktywacja karty przez infolinię

W celu aktywowania karty przez telefon zadzwoń pod wskazane numery banku: +48 664 919 797 lub +48 32 604 30 01. W pierwszej kolejności wybierz opcję 1: Aktywacja karty. Wtedy zostaniesz poproszony o podanie loginu oraz hasła do bankowości telefonicznej.

Kontakt z VeloBankiem
Kontakt z VeloBankiem
Uwaga! System automatyczny ani konsultant NIGDY nie wymaga podania hasła do bankowości internetowej, PIN-u do bankowości mobilnej ani PIN-u do karty! Te dane są poufne i znane wyłącznie Tobie. Sprawdź także nasz poradnik Bezpieczne bankowanie.

Możesz również skorzystać z usługi VeloPhone, czyli połączenia z bankiem po zalogowaniu do aplikacji mobilnej. Jest to bardzo prosty i sprawdzony sposób na szybki i bezpieczny kontakt z VeloBankiem.

VeloPhone, czyli szybki kontakt z VeloBankiem
VeloPhone, czyli szybki kontakt z VeloBankiem

Gdy zalogujesz się do bankowości telefonicznej, usłyszysz 4 ostatnie cyfry każdej Twojej karty płatniczej. Wybierz kartę, którą chcesz aktywować i podaj na telefonie swój nowy kod PIN i jego powtórzenie, potwierdzając je znakiem #.

Następnie na telefon otrzymasz hasło składające się z 6 cyfr, które musisz wpisać na klawiaturze telefonu. Po wpisaniu i zatwierdzeniu kodu cała procedura zostanie zakończona, a Twoja karta będzie gotowa do użycia.

Aktywacja karty z pomocą konsultanta

Ścieżka uruchomienia karty płatniczej po połączeniu z pracownikiem banku wygląda bardzo podobnie jak aktywacja karty przedstawiona w poprzednim przykładzie. Najpierw w bankowości telefonicznej musisz wybrać opcję nr 2: Klient indywidualny i połączenie z konsultantem. Następnie konsultant przełączy Cię do systemu automatycznego, w którym wprowadzisz poufne dane swojej karty (numer i kod PIN, za każdym razem zatwierdzane znakiem #). W kolejnym kroku otrzymasz sześciocyfrowe hasło, którym zatwierdzisz wprowadzane zmiany. PIN zostanie zapisany na karcie, a karta stanie się aktywna.

Dlaczego numer karty i kod PIN musisz tak czy owak wprowadzać w systemie automatycznym? Wynika to ze względów bezpieczeństwa: nawet pracownik banku nie może znać Twoich haseł i kodów.

Zastanawiasz się, kiedy jest najdogodniejsza pora na telefon do banku? VeloBank udostępnia nawet prosty wykres z informacją, w jakich godzinach najszybciej uzyskasz połączenie z konsultantem.

Zajęcie infolinii VeloBanku w ciągu dnia
Zajęcie infolinii VeloBanku w ciągu dnia

Jak aktywować kartę kredytową Velo?

Kartę kredytową VeloBanku uruchamia się w taki sam sposób jak debetówkę: w zakładce Karty musisz wybrać nieaktywną kredytówkę, kliknąć w nią, podać jej numer oraz nadać jej PIN. Można również przeprowadzić cały proces w bankowości telefonicznej tak, jak opisano to powyżej.

Jak nadać PIN do karty Velo?

Aktywacja karty VeloBanku jest równoznaczna z nadaniem PIN-u – bez niego karta nie zostanie uruchomiona. Jak widzisz na powyższych przykładach, w bankowości internetowej i mobilnej PIN podaje się tuż pod numerem karty.

Pamiętaj, że PIN nadajesz samodzielnie, bank w żaden sposób go nie przesyła ani nie sugeruje. Swój PIN znasz jedynie Ty i nie możesz go nikomu podawać.

Może się zdarzyć, że gdy ustanowisz zupełnie nowy PIN lub zmienisz swój dotychczasowy kod, w pierwszych godzinach po zmianie wystąpią problemy z autoryzacją transakcji w terminalu. Wtedy spokojnie włóż kartę do czytnika (nie płać zbliżeniowo) i podaj aktualny kod. Niestety, liczba takich prób może sięgnąć aż trzech, w końcu jednak płatność kartą zostanie zaakceptowana (taka sytuacja zdarzyła mi się raz, przy kolejnych kartach nie miałam żadnych kłopotów w trakcie pierwszych transakcji).

Podsumowanie

Aktywacja karty debetowej i kredytowej w VeloBanku to bardzo prosta sprawa, niewymagająca wiele czasu. Podobnie jest z nadaniem lub zmianą kodu PIN. Obie operacje są ze sobą ściśle powiązane i przeprowadzane jednocześnie. Można je wykonać w bankowości internetowej, mobilnej oraz przez infolinię. Przy pierwszym użyciu nowo aktywowanej karty mogą pojawić się trudności przy autoryzacji transakcji, nie trać jednak rezonu – przy kolejnych próbach z właściwym PIN-em operacja na pewno zostanie uznana.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(1)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
K
Kajetan
Gość

Dzień dobry. Trochę nie w temacie, ale pamiętam, jak Getin bank miał sporo ciekawych wzorów kart do wyboru i za darmo. Sam miałem kartę asa dopóki nie straciła ważności :D widzę teraz, że w Velobanku tych wzorów jest chyba mniej i nie są za ciekawe, szkoda.

Co do aktywacji, to dla mnie jasne, że najlepiej w aplikacji, szkoda czasu z infolinią na tak prostą sprawę - ale może ktoś lubi, nie oceniam. Pozdrawiam.

Odpowiedz