Lokata Dla Ciebie w Raiffeisen Digital Banku

Analiza produktowa

Oferta przeanalizowana przez analityka Moneteo na podstawie własnego doświadczenia, testów oraz informacji udostępnionych przez instytucję finansową. Analiza powstała oparciu o obiektywne kryteria wspólne dla wszystkich produktów w danej kategorii, dzięki czemu masz gwarancję rzetelnego porównania tej oferty względem konkurencji.

Pokaż więcej

Moneteo jest serwisem afiliacyjnym, czyli zarabiającym na pośrednictwie między Tobą a instytucją finansową. Współpraca (lub jej brak) z instytucją finansową nie wpływa na ocenę produktu.

Opracowane przez:
Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych

137 publikacji 755 komentarzy

W serwisie Moneteo zajmuje się ofertą oszczędnościową, dla przedsiębiorców oraz dla dzieci i młodzieży. Odpowiada za weryfikację i aktualność danych. Analizuje bankowe regulaminy, dokumenty oraz przepisy prawne związane z podatkami i sprawami finansowymi.

Na Lokacie Dla Ciebie można zyskać 6,1% w skali roku. Założenie lokaty nie wymaga spełnienia szczególnych warunków poza otwarciem konta osobistego.

Spis treści

Lokata Dla Ciebie to oferta dla wszystkich klientów Raiffeisen Digital Banku: zarówno nowych, jak i obecnych.

Można na niej zdeponować dowolne środki od 100 zł do 200 tys. zł.

Lokata obsługiwana jest wyłącznie przez bankowość mobilną banku.

Raiffeisen Digital Bank jest instytucją austriacką, w związku z czym rozliczenie podatku od zysków kapitałowych odbywa się na zasadach tego państwa i naliczeniu podatku w wysokości 25%. Można jednak rozliczyć się na polskich warunkach, przedkładając wymagane przez bank dokumenty.

Oprocentowanie Lokaty Dla Ciebie

Lokata Dla Ciebie dostępna jest w trzech wariantach ze stawką:

 • 6,1% na 3 miesiące,
 • 6,1% na 6 miesięcy,
 • 6,1% na 12 miesięcy.

Zerwanie lokaty przed terminem oznacza utratę odsetek.

Ile można zyskać na Lokacie Dla Ciebie?

Poniżej zaprezentowano obliczenia zysku dla wybranych kwot do 200 tys. zł wpłacanych na Lokatę Dla Ciebie w wariancie 3-miesięcznym (6,1%) - w przypadku rozliczenia według polskiego podatku od zysków kapitałowych (19%) oraz austriackiego (25%).

Zysk na Lokacie Dla Ciebie w Raiffeisen Digital Banku
Zysk* na Lokacie Dla Ciebie w Raiffeisen Digital Banku
Kwota lokaty Odsetki po opodatkowaniu 19% Odsetki po opodatkowaniu 25%
1 000 zł 12 zł 11 zł
2 500 zł 31 zł 29 zł
5 000 zł 62 zł 57 zł
10 000 zł 123 zł 114 zł
25 000 zł 308 zł 285 zł
50 000 zł 616 zł 570 zł
75 000 zł 924 zł 855 zł
100 000 zł 1 232 zł 1 141 zł
125 000 zł 1 540 zł 1 426 zł
150 000 zł 1 848 zł 1 711 zł
175 000 zł 2 156 zł 1 996 zł
200 000 zł 2 464 zł 2 281 zł
*zysk netto, czyli po odliczeniu podatku od zysków kapitałowych (19% lub 25%), liczony na dzień 17.04.2024 r., wartości zaokrąglono do pełnych złotych

Złóż wniosek

Jak zyskać najwyższą stawkę? To trzeba wiedzieć

W przypadku Lokaty Dla Ciebie nie jest wymagane spełnienie żadnych szczególnych warunków. Depozyt może być założony zarówno przez osoby, które mają już konto osobiste i korzystały z oferty oszczędnościowej Raiffeisen Digital Banku, jak i te, które dopiero staną się klientami tej instytucji.

Bank nie wymaga wpłaty tzw. nowych środków na lokatę.

Zasady opodatkowania zysków z oszczędności

Ponieważ Raiffeisen Digital Bank jest bankiem austriackim, zyski z Lokaty Dla Ciebie podlegają austriackim przepisom podatkowym i opodatkowane są stawką w wysokości 25% ich wartości.

Jednak osoby z polską rezydencją podatkową mogą rozliczyć zysk na zasadach obowiązujących w Polsce (19% podatku). Wymaga to podjęcia następujących działań:

 1. Wypełnienia austriackiego formularza podatkowego IS-QU1 (dla ułatwienia bank zamieszcza wzór dla klientów z Polski).
 2. Uzyskania w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania klienta podpisu pod wspomnianym formularzem.
 3. Wysłania dokumentu drogą pocztową na adres: Raiffeisen Digital Bank AG, Dział Operacji, Am Stadtpark 9, 1030 Wiedeń, Austria. Formularz należy przesłać nie później niż 6 miesięcy po dacie, którą został opatrzony.

Ponadto należy pamiętać, że:

 • po uzyskaniu zwolnienia z opodatkowania w Austrii zysk należy samodzielnie rozliczyć z polskim urzędem skarbowym;
 • nawet jeśli oszczędzający nie zamierza ubiegać się o zwolnienie z austriackiej stawki podatku, powinien zgłosić swoje dochody z odsetek polskiemu organowi finansowemu;
 • o zwolnienie z podatku w Austrii można się ubiegać także po jego naliczeniu, jednak już po zakończeniu 2024 r. (w tym celu należy zwrócić się do austriackiego resortu finansów z wnioskiem).

Wymagane konto osobiste

Do otwarcia Lokaty Dla Ciebie niezbędne jest posiadanie konta osobistego w Raiffeisen Digital Banku:

Konto osobiste

Raiffeisen Digital Bank
 • Konto
  0 zł
 • Karta
  0 zł
 • Bankomaty
  0 zł

 • Przelew internetowy
  0 zł

Co dalej z lokatą po kapitalizacji odsetek?

Lokata Dla Ciebie może zostać założona jako depozyt odnawialny lub nieodnawialny. W pierwszym przypadku lokata zostanie odnowiona na warunkach obowiązujących dla danego wariantu w danym dniu. Oprocentowanie lokat odnawiających się nie różni się od obowiązującego dla lokat nowo zakładanych.

W przypadku, gdy klient nie chce, aby depozyt został odnowiony, należy zgłosić chęć zamknięcia Lokaty Dla Ciebie przynajmniej

Wariant z odnawialnego na nieodnawialny lub odwrotnie można zmieniać dowolnie za pomocą aplikacji banku, jednak najpóźniej na jeden dzień roboczy przed zakończeniem lokaty.

Raiffeisen Digital Bank a gwarancja bezpieczeństwa

Depozyty klientów Raiffeisen Digital Banku objęte są ochroną austriackiego odpowiedniego polskiego Bankowego Funduszu Gwarancyjnego – Österreichische Raiffeisen-Sicherungseinrichtung eGen. Identycznie jak w Polsce gwarancja obejmuje depozyty do kwoty 100 tys. euro (mniej więcej 450 tys. zł).

Jak założyć lokatę?

W pierwszej kolejności należy otworzyć Konto osobiste w aplikacji mobilnej Raiffeisen Digital Banku. Następnie w zakładce Lokaty kliknąć Załóż lokatę, wybrać kwotę i czas trwania depozytu.

Przelew na rachunek lokaty zostanie wykonany automatycznie z Konta osobistego klienta.

Inne produkty oszczędnościowe Raiffeisen Digital Banku

Konto oszczędnościowe

 • Oprocentowanie
  5%

 • Okres obowiązywania
  do 29.06.2024 r.
 • Zakres kwot
  do 200 tys. zł
 • Konto osobiste
  TAK

Zysk odsetek podlega austriackiemu podatkowi od zysków kapitałowych w wysokości 25%. Aby zapłacić polski podatek (19%), należy złożyć w banku odpowiednie dokumenty.
Przydatne dokumenty
Załóż lokatę
Recenzja Moneteo
4.4

Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych
Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska
Analityk produktów finansowych

137 publikacji 755 komentarzy

W serwisie Moneteo zajmuje się ofertą oszczędnościową, dla przedsiębiorców oraz dla dzieci i młodzieży. Odpowiada za weryfikację i aktualność danych. Analizuje bankowe regulaminy, dokumenty oraz przepisy prawne związane z podatkami i sprawami finansowymi.

Lokata z oprocentowaniem z czołówki rankingu lokat i to bez żadnych wydumanych warunków? I bez haczyków? Zaskakujące, ale jednak prawdziwe.
Spis treści

Zalety

 • konkurencyjne oprocentowanie
 • wysoka kwota maksymalna
 • brak dodatkowych warunków

Wady

 • opodatkowanie zysku polską stawką podatku 19% wymaga złożenia specjalnych dokumentów
Ogólna ocena
(4.4)
Wysokość oprocentowania
(4.3)
Pozostałe warunki oferty
(4.6)

Lokata dla Ciebie to bardzo prosta oferta, w przypadku której wysoki zysk nie wymaga od oszczędzającego w zasadzie nic ponad wpłatę pieniędzy na depozyt. Nie musisz być ani nowym klientem, ani wpłacić tzw. nowych środków. Fakt, należy posiadać Konto osobiste, ale jest to rachunek zupełnie bezpłatny.

Nieco problematyczna może być za to kwestia podatkowa. Jeśli chcesz uniknąć wyższego, austriackiego podatku, musisz przedstawić zaświadczenie o swojej polskiej rezydencji podatkowej. Niemniej, banki przyzwyczaiły nas już do tylu dziwnych i wymagających warunków, że ta cecha Lokaty Dla Ciebie wydaje się tylko drobną niedogodnością.

Załóż lokatę

Komentarze i opinie

(4)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
B
Bernadetta
Gość

Jaki dokument potwierdza moja rezydencję podatkową? chodzi mi o dokument, który muszę przedstawić bankowi. Dziękuje z góry za odpowiedż.

Odpowiedz

C
Cezary
Gość
@Bernadetta

CFR-1, można zawnioskować za 0 zł przez e-urząd skarbowy, w ciągu tygodnia urząd skarbowy powinien wydać elektronicznie (podpisany kwalifikowanym podpisem). Do tego "samo-potwierdzenie" ze strony banku można wypełnić ręcznie i zeskanować albo na komputerze i profilem. zaufanym podpisać. Obydwa dokumenty na adres e-mail banku wysłać. Pozdrawiam

Odpowiedz

J
Janusz
Gość
@Cezary

CFR-1 kosztuje 17zł

Odpowiedz

C
Cezary
Gość
@Janusz

Przez e-urząd skarbowy jest bezpłatne, przez pismo ogólne przez e-puap lub w inny sposób składane, wtedy 17 zł.

Odpowiedz