Jak działa kantor internetowy?

Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych

146 publikacji 4488 komentarzy

Na Moneteo.com zajmuje się tematami oszczędnościowymi i walutowymi, skupiając się na kontach oszczędnościowych i walutowych oraz lokatach terminowych. Obserwuje rynek, dbając przy tym o aktualność danych. Do jej zawodowych zadań należy także kontakt z Czytelnikami.


Jak działa kantor internetowy?
Spis treści

Kiedy stykamy się z koniecznością wymiany waluty obcej, zwykle szukamy sposobu szybkiego i łatwo dostępnego. Dla tych, którzy potrzebują gotówki, będzie to wizyta w stacjonarnym kantorze, dla innych – platformy internetowe. Do nich należą zarówno kantory prowadzone przez banki, jak i kantory online obsługiwane przez inne podmioty oraz tzw. społecznościowe giełdy wymiany walut.

Jak działa kantor internetowy w banku?

Bankowy kantor internetowy to tak naprawdę usługa pozwalająca na wygodną wymianę euro, dolarów, funtów itd. między własnymi kontami klienta po atrakcyjnym kursie. Kiedy goni nas czas i chcemy szybko wymienić walutę, takie rozwiązanie okazuje się prawdziwym wybawieniem, warto jednak wiedzieć, jak ono działa. Jeśli chcielibyśmy wymienić trzy rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, korzystając z kantoru, będzie to:

  • konto w banku,
  • spread walutowy,
  • wymiana walut.

Konto

W praktyce działanie kantoru opiera się na przelewach wewnętrznych, dlatego powinieneś posiadać zarówno konto w polskich złotych, jak i rachunki w odpowiednich walutach. W większości przypadków będziesz też musiał aktywować dostęp do usługi i zaakceptować jej regulamin. Kantor zwykle będzie dostępny poprzez bankowość elektroniczną, jednak w zależności od banku mogą to być tylko wyznaczone godziny lub całodobowo.

Nie wpadnij w pułapkę banku! To, że z kantoru możemy korzystać bezpłatnie, nie oznacza, że nie wiąże się z tym dodatkowy koszt. Takim może się okazać opłata za prowadzenie konta walutowego. Jeśli Twój bank każe sobie płacić za rachunek w euro, dolarach itd., warto wcześniej sprawdzić, jak uniknąć takiego kosztu i czy jest to w ogóle możliwe.

Spread

Po przejściu do odpowiedniej zakładki zobaczysz główne pary walut, dla których możliwa jest wymiana, i wyznaczone dla nich kursy. Nie warto sugerować się tu samymi liczbami, bowiem do oceny atrakcyjności kantoru zwykle używa się spreadu, czyli różnicy między kursem sprzedaży a kursem kupna danej waluty. Im ta wartość jest niższa w porównaniu do konkurencji, tym lepiej dla klienta. Co istotne, kursy zmieniają się w sposób ciągły i te, które obowiązywały rano, zwykle nie będą już dostępne wieczorem.

Możliwości wymiany walut

Jak zatem dokonać samej wymiany waluty? Na początku warto upewnić się, że środki na koncie w złotych pozwalają Ci na dokonanie transakcji. Wybierz interesującą Cię walutę i wpisz, ile chcesz jej kupić. Bank zaprezentuje Ci obecny kurs wymiany – jeśli jest dla Ciebie satysfakcjonujący, zatwierdź operację, a odpowiednia kwota w walucie zasili Twoje konto walutowe.

Co jednak w sytuacji, kiedy kurs nam nie odpowiada? Wtedy możemy skorzystać z dodatkowych funkcjonalności kantorów, czyli alertów cenowych i zleceń walutowych. Pierwsze to same powiadomienia (w telefonie, mailowe, SMS) wysyłane w momencie, gdy kurs walutowy osiągnie wskazaną przez nas wartość. Druga z możliwości to tak naprawdę złożenie zlecenia z określeniem konkretnych parametrów – kwoty, kursu walutowego i dnia realizacji operacji.

Nie zawsze musisz wymieniać walutę obcą na polskie złote i odwrotnie. W kantorach dostępne są także tzw. wymiany krzyżowe, pozwalające przykładowo wymienić od razu euro na dolary itp.

Jak działają transakcje wymiany walut online, czyli o kantorach niebankowych i giełdach społecznościowych

Obok kantorów online prowadzonych przez banki na rynku działają także e-kantory niebankowe oraz tzw. społecznościowe giełdy wymiany walut, czyli kantory niebankowe. Ich działanie na pierwszy rzut oka jest podobne do usługi bankowej, jednak w rzeczywistości opiera się o kursy walutowe oferowane przez klientów danej instytucji.

Do skorzystania z takiego niebankowego kantoru lub giełdy wystarczy zarejestrować się na wskazanej stronie internetowej i stworzyć profil użytkownika. Transakcje walutowe mogą przebiegać dwojako:

  1. Z wykorzystaniem konta bankowego lub szybkiej płatności – po dokonaniu wymiany w określonym czasie musisz opłacić transakcję zwykłym przelewem lub inną dostępną metodą np. kartą płatniczą, Google Pay, Apple Pay, Blikiem itd.
  2. Z wykorzystaniem portfela walutowego – przed wymianą waluty powinieneś zasilić wirtualny portfel walutowy, a transakcja zostanie zrealizowana ze środków z nim zgromadzonych. Doładowania portfela dokonasz przelewem, kartą itp.

Wymiana na giełdach społecznościowych wygląda nieco inaczej. Użytkownik podaje, po jakim kursie chciałby kupić walutę i czeka, czy inny klient może mu ją sprzedać po takim samym kursie. Jeśli tak, transakcja dochodzi do skutku.

Środki w ramach wymiany w niebankowym e-kantorze możesz wypłacić na swój rachunek bankowy, ale i na konto innej osoby. Niestety, w większości przypadków będzie to obciążone dodatkową opłatą.

Czym różni się kantor bankowy od niebankowego?

Skoro znasz już schemat działania zarówno kantoru bankowego, jak i niebankowego, przyjrzyjmy się podobieństwom i różnicom między nimi.

Porównanie kantorów
Kantor bankowy Kantor niebankowy / giełda społecznościowa
Konto bankowe Wymagane do korzystania z usługi i przeprowadzania transakcji Wymagane do przeprowadzania transakcji
Opłaty za wpłatę i wypłatę na konto walutowe za wpłatę i wypłatę środków w ramach portfela
Alerty cenowe tak tak
Zlecenia walutowe tak tak
Wymiana społecznościowa nie tak
Bezpieczeństwo środków Gwarancje BFG Licencje KNF

Jak widzisz, niewiele dzieli kantory prowadzone przez banki i kantory niebankowe/giełdy walutowe. Najistotniejsza różnica to ochrona środków użytkowników. W pierwszym przypadku są to ustawowe gwarancje BFG, którymi są objęte pieniądze klientów banków. Kantory niebankowe i giełdy walutowe nie posiadają takiej ochrony, jednak działają na podstawie licencji KNF i we własnym zakresie dokładają wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim użytkownikom.

Czy istnieje idealna metoda wymiany walut?

Jednej odpowiedzi nie ma, bowiem każdy z nas ma inne oczekiwania, styl życia i podejście do finansów. Część z nas ceni wygodę i wybiera kantor internetowy w banku, inni wolą tradycyjne rozwiązania i odwiedzają placówki stacjonarne, a niektórzy korzystają z giełd społecznościowych albo niebankowych kantorów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby łączyć te sposoby w zależności od okoliczności, choć wymiana walut online zwykle będzie tańsza. Najważniejsze, aby nie ponosić niepotrzebnych kosztów, a wtedy bankowanie stanie się proste i przyjemne.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy