Monevia faktoring - Warunki, Opinie

Komentarze i opinie
Dlaczego możesz nam zaufać?
🧐
Dlaczego możesz nam zaufać?

Oferta przeanalizowana przez analityka Moneteo na podstawie własnego doświadczenia, testów oraz informacji udostępnionych przez instytucję finansową. Analiza powstała oparciu o obiektywne kryteria wspólne dla wszystkich produktów w danej kategorii, dzięki czemu masz gwarancję rzetelnego porównania tej oferty względem konkurencji.

Moneteo jest serwisem afiliacyjnym, czyli zarabiającym na pośrednictwie między Tobą a instytucją finansową. Współpraca (lub jej brak) z instytucją finansową nie wpływa na ocenę produktu.

 • Monevia sp. z o.o.
 • Limit faktoringowy
  od 50 tys. zł
 • Wysokość zaliczki
  do 100% wartości faktury brutto
 • Waluta
  PLN, EUR
 • Pozostałe usługi
  TAK

 • Dodatkowe korzyści
  TAK

Monevia to rozwiązanie stworzone dla tych przedsiębiorców, którzy preferują finansowanie pojedynczych faktur w dowolnie wybranym przez siebie momencie i nie chcą wiązać się z faktorem długoterminową umową. Atutem oferty jest przejrzysty system naliczania opłat, brak wymagań dotyczących poziomu obrotów oraz uproszczona weryfikacja klientów.
Przejdź do pełnej recenzji
Opracowane przez:
Beata Szymańska
Beata Szymańska
Analityk produktów finansowych
Beata Szymańska
Beata Szymańska
Analityk produktów finansowych

143 publikacje 148 komentarzy

W Moneteo specjalizuje się w analizowaniu produktów dedykowanych klientom firmowym oraz w tekstach poradnikowych przeznaczonych dla bankowych nowicjuszy. Oprócz tego zajmuje się aktualizacją danych i zmianami w bankowych ofertach.

Ogólna ocena
(4)
Warunki finansowania
(4.5)
Dodatkowe korzyści / udogodnienia
(4)
Czas rozpatrywania wniosku
(3)

Zalety

 • finansowanie całej faktury brutto, bez wypłat zaliczkowych
 • dodatkowy bezpłatny okres tolerowanego opóźnienia
 • brak wymagań dotyczących poziomu obrotów, dokumentów finansowych i zabezpieczeń majątkowych

Wady

 • niska kwota limitu dla nowych klientów
Złóż wniosek
Szczegóły oferty

Monevia to polski fintech specjalizujący się w faktoringu dla mikro i małych przedsiębiorstw. Faktor współpracuje także z nowo założonymi firmami oraz spółkami zarejestrowanymi w Polsce (nawet jeśli ich właścicielami są podmioty zagraniczne) oraz posiada dedykowaną ofertę dla firm działających w branży transportowej.

Spis treści

Warunki finansowania to podstawowa kwestia, na którą zwracają uwagę przedsiębiorcy. Równie istotne są jednak dodatkowe korzyści i udogodnienia oferowane przez danego faktora oraz szybki dostęp do środków. Jak w tych trzech kategoriach wypada Monevia?

Czym jest Monevia?

Monevia to pozabankowy fintech faktoringowy działający na polskim rynku finansowym od 2001 r. Należy należy do Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce i może potwierdzić ten fakt stosownym certyfikatem. W swoim działaniu stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk, co roku przechodzi też obowiązkowy audyt etyczny. W przypadku jakichkolwiek zastrzeżeń co do praktyk biznesowych stosowanych przez Monevię każdy jej klient może złożyć do Biura ZPF wniosek o zbadanie zgodności działań faktora z zasadami postępowania obowiązującymi wszystkich członków Związku.

Na czym polega faktoring w Monevia?

Monevia udostępnia wyłącznie faktoring jawny z regresem, oparty na cesji wierzytelności. Swoją ofertę kieruje do mikro-i małych firm, które ze względu na niskie obroty nie mają szans na uzyskanie kredytu w banku. Faktor nie wymaga długoterminowych umów współpracy – w zależności od potrzeb klient może finansować swoje faktury stale lub doraźnie. Monevia wypłaca przedsiębiorcy do 100% wartości brutto wystawionej faktury natychmiast po zaakceptowaniu transakcji. Przedsiębiorca może przeznaczyć otrzymane środki na dowolny cel związany z działalnością gospodarczą.

Podstawowe parametry

Oto najważniejsze parametry oferty:

Limit faktoringowy
od 50 tys. zł
Wysokość zaliczki
do 100% wartości faktury brutto
Waluta
PLN, EUR
Pozostałe usługi
TAK
Pozostałe usługi TAK

 • bezpłatny monitoring i windykacja należności po terminie płatności
 • bezpłatna weryfikacja kondycji finansowej płatnika faktury
Dodatkowe korzyści
TAK
Dodatkowe korzyści TAK

 • brak zabezpieczeń majątkowych przy finansowaniu do 50 tys. zł brutto
 • brak weryfikacji kondycji finansowej w BIK oraz dokumentów finansowych firmy (np. o niezaleganiu do ZUS/US)
 • darmowe przyznawanie i podwyższanie limitu
 • 30-dniowy bezpłatny okres tolerowanego opóźnienia
 • karty paliwowe Shell Card lub LOTOS Biznes z ekstra rabatami na paliwo dla klientów faktoringowych z branży transportowej
 • program poleceń dla obecnych klientów
Informacje ogólne
Dostępne rodzaje faktoringu
 • jawny z regresem (niepełny)
 • faktoring bez BIK
Kto może skorzystać
 • małe, średnie oraz duże przedsiębiorstwa (JDG, spółki jawne, spółki z o.o), już od pierwszego dnia działalności
 • firmy zarejestrowane w Polsce, których właścicielami są osoby lub podmioty zagraniczne (wymagany aktualny paszport lub karta stałego pobytu)
 • dedykowana oferta dla branży transportowej
Dodatkowe warunki

faktor nie stawia dodatkowych wymagań

Parametry
Limit faktoringowy

od 50 tys. zł (limit może zostać podwyższony w zależności od potrzeb oraz indywidualnych negocjacji)

Wysokość zaliczki

do 100% wartości faktury brutto

Waluty

PLN, EUR

Maksymalny termin płatności przejmowanych faktur

od 7 do nawet 90 dni

Deklarowany czas wypłaty środków

do 2 godzin od przesłania faktury

Korzyści/usługi
Dodatkowe korzyści/ udogodnienia
 • brak zabezpieczeń majątkowych przy finansowaniu do 50 tys. zł brutto
 • brak weryfikacji kondycji finansowej w BIK oraz dokumentów finansowych firmy (np. o niezaleganiu do ZUS/US)
 • darmowe przyznawanie i podwyższanie limitu
 • 30-dniowy bezpłatny okres tolerowanego opóźnienia
 • karty paliwowe Shell Card lub LOTOS Biznes z ekstra rabatami na paliwo dla klientów faktoringowych z branży transportowej
 • program poleceń dla obecnych klientów
Pozostałe usługi
 • bezpłatny monitoring i windykacja należności po terminie płatności
 • bezpłatna weryfikacja kondycji finansowej płatnika faktury

Monevia pobiera wyłącznie prowizję administracyjną, czyli określony procent od kwoty brutto pojedynczej faktury. Opłata jest obliczana indywidualnie dla każdej transakcji wykupu i zależy od trzech czynników: zdolności kredytowej klienta, wartości brutto faktury oraz daty jej płatności. Klienci Monevii nie ponoszą żadnych innych kosztów takich jak prowizja za podwyższenie limitu, opłata za analizę wiarygodności finansowej kontrahentów, prowizja przygotowawcza czy prowizja za niewykorzystany limit.

Złóż wniosek

Warunki finansowania

Warunki finansowania w Monevii przedstawiają się następująco:

Rodzaje faktoringu

Finansowanie faktur ma w Monevii charakter jawny i jest oparte o cesję wierzytelności. Oznacza to, że kontrahenci danego klienta obowiązkowo muszą wyrazić zgodę na przeniesienie wierzytelności na firmę faktoringową. Po dokonaniu cesji stają się dłużnikami faktora i spłacają należność na jego konto.

Monevia świadczy usługę faktoringu bez przejęcia ryzyka z tytułu niewypłacalności kontrahentów. Jeśli więc kontrahent nie ureguluje na czas faktury, przedsiębiorca musi oddać faktorowi zaliczkę, zapłacić karne odsetki za opóźnienie w spłacie, a następnie sam windykować zaległą kwotę. Wysokość opłaty za nieterminową płatność faktury wynosi 2% od jej wartości brutto. Ponadto w sytuacji, gdy przedsiębiorca uchyla się od zapłaty, faktor ma prawo odzyskać dług na drodze sądowej lub sprzedać wierzytelność firmie windykacyjnej.

Monevia – limit faktoringowy

W przypadku Monevii limit finansowania zależy od zdolności kredytowej klienta oraz oceny kondycji finansowej jego kontrahentów. Nowi klienci otrzymują "na strat" maksymalnie kilkadziesiąt tys. zł, jednak z czasem mogą wynegocjować wyższą kwotę, przy czym maksymalny limit nie został przez faktora określony.

Warto podkreślić, że Monevia nie narzuca też sublimitów (czyli maksymalnej kwoty przyznanej na finansowanie faktur jednego kontrahenta) ani nie pobiera opłat za przyznanie i podwyższenie limitu.

Jakie faktury można zgłosić do finansowania?

Monevia nie wymaga cesji globalnej i umożliwia sfinansowanie nawet pojedynczej faktury. Przypomnijmy w tym miejscu, że wymóg cesji globalnej zmusza przedsiębiorcę do przekazania firmie faktoringowej wszystkich faktur wystawionych na danego kontrahenta – jest to więc rozwiązanie, które w pewnych sytuacjach może być dla przedsiębiorcy mało opłacalne.

Klienci Monevii mogą sfinansować faktury wystawione zarówno w złotówkach, jak i w euro.

Dodatkowe korzyści i udogodnienia

Przyjrzyjmy się teraz, z jakich dodatkowych udogodnień mogą skorzystać klienci Monevii.

Dedykowana oferta dla firm transportowych

Dla firm zajmujących się transportem Monevia przygotowała kompleksową ofertę, w ramach której klienci mogą nie tylko sfinansować faktury, ale też skorzystać z dwóch dedykowanych rozwiązań. Pierwszym z nich są karty Shell Card lub LOTOS Biznes z rabatami na paliwo, drugim – wypłata środków bezpośrednio na rachunek połączony z kartą wielowalutową Mastercard, umożliwiającą płatności w ponad 150 walutach w dowolnym miejscu na świecie. Dodatkowo faktor deklaruje, że finansując faktury transportowe uwzględnia czas potrzebny na dostarczenie oryginałów dokumentów do spedycji.

Faktoring bez BIK

Faktoring bez BIK to rozwiązanie przeznaczone dla firm, które nie mają wystarczającej zdolności kredytowej ze względu na krótki staż na rynku lub nieciekawą historię kredytową. Faktor nie weryfikuje klientów w bazie Biura Informacji Kredytowej, dlatego nawet firmy, które mają w BIK niski scoring, mogą skorzystać z faktoringu w Monevii. Procedura weryfikacji ma uproszczony charakter i nie wymaga przedstawiania dokumentów finansowych, a także zabezpieczenia majątkowego.

Platforma do zarządzania należnościami

Aby skorzystać z faktoringu, klient musi założyć darmowe konto w Panelu Klienta. Aktywacja konta – za pomocą linka otrzymanego w wiadomości e-mail – powinna nastąpić w ciągu 72 godzin od momentu otrzymania wiadomości o przyznaniu finansowania. Po zalogowaniu się do Panelu użytkownik może sprawdzić wysokość przyznanego limitu oraz dodać faktury z odroczonym terminem płatności.

Prowizja faktora jest obliczana oddzielnie dla każdej transakcji wykupu. Klient po wejściu na konto może więc zapoznać się z ostatecznym kosztem faktoringu i ocenić, czy warunki cenowe są dla niego korzystne.

Dodatkowe usługi

Klienci Monevii mogą skorzystać za darmo z kilku dodatkowych usług. Należą do nich: weryfikacja obecnych i potencjalnych kontrahentów, monitoring płatności oraz działania windykacyjne podejmowane w imieniu klienta. Faktor oferuje także bezpłatny 30-dniowy okres tzw. tolerowanego opóźnienia. Dzięki temu przedsiębiorca nie musi od razu zwracać zaliczki ani płacić karnych odsetek za przekroczenie terminu spłaty i zyskuje dodatkowy czas na wyegzekwowanie środków od nierzetelnego kontrahenta. Co istotne, jest w swoich działaniach wspierany przez faktora, który prowadzi w jego imieniu "miękką" windykację i nie obciąża faktoranta kosztami monitów.

Czas rozpatrywania wniosków

Proces wnioskowania o faktoring w Monevii jest w całości przeprowadzany online. Na podstawie informacji podanych przez przedsiębiorcę w formularzu rejestracyjnym Monevia ocenia zdolność kredytową potencjalnego klienta i określa wysokość dostępnego limitu. O wyniku weryfikacji klient jest informowany drogą elektroniczną w ciągu 3 dni roboczych od momentu wypełnienia wniosku.

Zdarza się jednak, że przed podjęciem decyzji faktoringowej Monevia prosi wnioskodawcę o przesłanie dodatkowych dokumentów umożliwiających dokładniejszą ocenę kondycji finansowej firmy. Może być to np. zaświadczenie o braku zaległości w opłaceniu składek ZUS, potwierdzenie przelewu z tytułu podatku dochodowego za miesiąc poprzedzający miesiąc rejestracji, dowód zapłaty podatku VAT itp. Niekiedy wymagane jest także dokonanie przez przedsiębiorcę przelewu weryfikacyjnego w wysokości 1 zł ze swojego prywatnego konta w banku na firmowy rachunek.

W takich przypadkach czas rozpatrywania wniosku może zostać nieznacznie wydłużony.

Kto może skorzystać z faktoringu w Monevii?

Z oferty Monevii mogą skorzystać zarówno przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, jak i firmy działające w formie spółki. Szansę na uzyskanie pozytywnej decyzji faktoringowej mają również start-upy (od pierwszego dnia działalności), podmioty z negatywną historią kredytową w BIK oraz spółki, których właścicielami są osoby lub podmioty zagraniczne (w tym ostatnim przypadku firma musi być zarejestrowana w Polsce).

Jak skorzystać z faktoringu w Monevii?

Aby uzyskać środki z faktury, klient powinien wykonać następujące czynności:

 1. Wypełnić formularz rejestracyjny na stronie faktora, podając następujące dane: NIP firmy, swoje imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu. Powinien również obowiązkowo zaznaczyć zgodę na przetwarzanie przez Monevię danych osobowych dla celów marketingowych i handlowych oraz dołączyć skany następujących dokumentów: dowodu osobistego i potwierdzenia przelewów do urzędu skarbowego lub ZUS-u z ostatnich 3 miesięcy.
 2. Poczekać na maila o pozytywnym wyniku weryfikacji i aktywować konto w Panelu Klienta.
 3. Po dokonaniu aktywacji wypełnić oświadczenia dotyczące zajmowania eksponowanego stanowiska politycznego oraz oświadczenie o beneficjencie rzeczywistym.
 4. Zaktualizować dane podane podczas rejestracji w sekcji Profil/Dane Rejestrowe. Aktualizacja musi objąć: nazwę i adres firmy, numer NIP, numer REGON, wpis do EDG/KRS/CEIDG, numer rachunku bankowego.
 5. Dodać w panelu klienta zdjęcie lub skan faktury z odroczonym terminem płatności w jednym z formatów: PDF, JPG, JPEG, PNG, TIF (max 6MB).
 6. Poczekać na informację o warunkach finansowych transakcji wykupu.
 7. Kliknąć w zakładkę Sprzedaż faktur i nacisnąć przycisk Wygeneruj umowę. Umowa zostaje zawarta z chwilą jej akceptacji przez Monevię, zaś informacja o tym fakcie jest wyświetlana w zakładce Transakcje.
Złóż wniosek
Recenzja
4/ 5

Monevia to rozwiązanie stworzone dla tych przedsiębiorców, którzy preferują finansowanie pojedynczych faktur w dowolnie wybranym przez siebie momencie i nie chcą wiązać się z faktorem długoterminową umową. Atutem oferty jest przejrzysty system naliczania opłat, brak wymagań dotyczących poziomu obrotów oraz uproszczona weryfikacja klientów.

Zalety

 • finansowanie całej faktury brutto, bez wypłat zaliczkowych
 • dodatkowy bezpłatny okres tolerowanego opóźnienia
 • brak wymagań dotyczących poziomu obrotów, dokumentów finansowych i zabezpieczeń majątkowych

Wady

 • niska kwota limitu dla nowych klientów
Ogólna ocena
(4)
Warunki finansowania
(4.5)

Według mnie największym atutem Monevii jest elastyczność. Przygotowana przez faktora oferta daje przedsiębiorcom pełną swobodę w podejmowaniu decyzji, kiedy i jakie faktury chcą zamienić na gotówkę. Klienci nie muszą podpisywać długofalowej umowy współpracy, a każda faktura to oddzielna transakcja, której koszt można poznać po zalogowaniu się do Panelu Klienta. Dzięki temu przedsiębiorca ma wybór i jeśli warunki cenowe mu nie odpowiadają, może zrezygnować z transakcji wykupu, nie ponosząc przy tym żadnych konsekwencji. Ponadto wszystkie koszty usługi są ujęte w jednej stałej prowizji, nie ma więc obaw, że klienta zaskoczą ukryte opłaty (np. faktor doliczy sobie dodatkową prowizję za monitoring wierzytelności lub naliczy karę za niewykorzystany limit).

Do kolejnych plusów zaliczam finansowanie całej faktury brutto, bez wypłat zaliczkowych oraz możliwość wynegocjowania wyższego limitu. Ten oferowany "na strat" jest dość niski i chociaż dla małych firm może być wystarczający, to większe podmioty mogą oczekiwać wyższego wsparcia.

Dodatkowe korzyści / udogodnienia
(4)

Niektóre firmy faktoringowe naliczają opłatę za dodatkowe usługi, takie jak monitoring płatności lub windykacja. W przypadku Monevii obie te opcje są bezpłatne, co należy uznać za dużą zaletę. Na uznanie zasługuje także 30-dniowy okres tolerowanego opóźnienia, podczas którego przedsiębiorca nie płaci karnych odsetek. Dodajmy w tym miejscu, iż w wielu konkurencyjnych firmach prowizja za wydłużenie terminu spłaty może dochodzić nawet do 7,2% wartości faktury. Bywa również, że faktor w ogóle nie uwzględnia w swojej ofercie windykacji i nie próbuje odzyskać pieniędzy od kontrahenta. Kiedy należność stanie się wymagalna, żąda natychmiastowego zwrotu zaliczki od faktoranta, narażając go tym samym na utratę płynności finansowej. W Monevii klient dostaje szansę na wyegzekwowanie zaległej płatności i może przy tym liczyć na wsparcie faktora.

Czas rozpatrywania wniosku
(3)

W przypadku Monevii mamy do czynienia z faktoringiem online, a tym samym – z ograniczoną do niezbędnego minimum procedurą pozyskania środków. Weryfikacja klienta ma charakter uproszczony - faktor nie sprawdza w BIK historii kredytowej przedsiębiorstwa, nie wymaga również dokumentów dochodowych. Dla porównania – w niektórych firmach faktoringowych przedsiębiorca musi przedstawić deklarację podatkową za poprzedni rok obrachunkowy, Księgę Przychodów i Rozchodów, bilans, rachunek zysków i strat oraz zaświadczenia o niezaleganiu w ZUS i US. Przeanalizowanie tych dokumentów zabiera faktorowi sporo czasu, co znacznie wydłuża czas rozpatrywania wniosku – natomiast w Monevii są to zaledwie 3 dni robocze od momentu wypełnienia formularza rejestracyjnego (do tego w praktyce ten czas często ulega skróceniu).

Oczywiście, możemy znaleźć na rynku firmy faktoringowe, w których podjęcie decyzji faktoringowej trwa jeszcze szybciej i klient zyskuje dostęp do środków w ciągu kilku- kilkunastu godzin. Tak więc przedsiębiorcy, którym zależy na błyskawicznej sprzedaży faktur, mogą uznać ofertę Monevii za mniej atrakcyjną.

Monevia – czy warto skorzystać z oferty?

Moim zdaniem oferta Monevii została skrojona pod oczekiwania określonej grupy klientów. Należą do niej mikro- oraz małe firmy, które wystawiają miesięcznie od kilku do kilkudziesięciu faktur o niskich wartościach i którym zależy na szybkim dostępie do finansowania bez czasochłonnych formalności i długofalowych umów współpracy. Zaproponowany przez Monevię model wykupu, w którym każda faktura = osobna transakcja = odrębna umowa = odrębna wycena może ułatwić takim podmiotom bieżącą działalność, nie narażając ich przy tym na wysokie koszty.

Faktoring w Monevii może być również atrakcyjny dla start-upów oraz przedsiębiorstw z niskim scoringiem w BIK. Monevia nie sprawdza baz Biura Informacji Kredytowej, dlatego nawet firmy, które nieterminowo spłacały wcześniejsze zobowiązania lub są obciążone innymi produktami kredytowymi, mogą liczyć na pozytywną decyzję faktoringową.

Ostatnią grupą, która może odnieść korzyść ze współpracy z Monevią, są firmy transportowe. W ich przypadku dużym atutem mogą być takie rozwiązania, jak karta na paliwo lub karta wielowalutowa ułatwiająca płatności na zagranicznych trasach.

Złóż wniosek

Najczęściej zadawane pytania


Czy Monevia oferuje cichy faktoring?

Niestety, nie – Monevia udostępnia wyłącznie faktoring jawny.