Wróć

Oferta została wycofana. Sprawdź inne produkty od: VeloBank (dawniej Getin Bank).

Analiza produktowa

0,3% w skali roku na rocznej Lokacie walutowej w euro w Getin Banku

Lokata walutowa w euro oferowana przez Getin Bank to niezwykle interesująca propozycja dla tych, którzy poszukują możliwości oszczędzenia w walutach obcych. Niech nie zmyli Cię z pozoru niskie oprocentowanie – 0,3% w skali roku na lokacie w euro to, jak na obecne realia, naprawdę dobra stawka.
Opracowane przez:
A
Agnieszka Magdziarz Menadżer Serwisu
  • Szczegóły oferty
  • Opinie(1)

Pisaliśmy o EKOlokacie z Frankiem w BOŚ Banku jako o dobrym przykładzie całkiem atrakcyjnego depozytu w obcej walucie. Tym razem przyszła pora na innego przedstawiciela tej kategorii – Lokatę walutową w Getin Banku. Depozyt możesz założyć w jednej z 4 walut obcych (euro, dolar, funt i frank), jednak w tej analizie skupimy się wyłącznie na lokacie w euro.

Do otwarcia lokaty nie jest wymagane posiadanie konta osobistego lub jakiegokolwiek innego produktu banku. Na depozyt możesz wpłacić już 100 euro. Bank nie określił przy tym maksymalnej kwoty lokaty, choć należy pamiętać, że ochrona Bankowego Funduszu Gwarancyjnego obejmuje jedynie środki do wysokości 100 tys. euro.

Od 0,1% do nawet 0,3% w skali roku

Stawka oprocentowania zależy od okresu trwania lokaty. Do wyboru masz następujące warianty wraz z odpowiadającymi im stawkami:

  • lokata 3-miesięczna z oprocentowaniem 0,1% w skali roku,
  • lokata 6-miesięczna z oprocentowaniem 0,2% w skali roku,
  • lokata 12-miesięczna z oprocentowaniem 0,3% w skali roku.

Oprocentowanie jest stałe, zaś kapitalizacja odsetek następuje na koniec okresu umownego.

0,3%? To więcej niż mogłoby się wydawać

W przypadku depozytów w polskiej walucie oprocentowanie nawet 0,3% nie zrobiłoby na nikim wrażenia. W tym przypadku jednak mówimy o lokacie w euro, co diametralnie zmienia postać rzeczy. Oprocentowanie depozytów w euro uzależnione jest bowiem od aktualnie obowiązującej stawki EURIBOR 3M, która aktualnie znajduje się na… ujemnym poziomie.

Tym samym 0,3% na rocznej Lokacie walutowej oznacza, że proponowane oprocentowanie przewyższa stawkę EURIBOR 3M o ok. 0,8 p.p. Gdybyśmy chcieli porównać to z lokatą w złotych (zależną np. od stawki WIBOR3M), odpowiadałoby to depozytowi ze średnim oprocentowaniem ok. 1%.

Ile możesz zyskać na rocznej Lokacie Walutowej w euro?

Skupmy się na rocznej wersji lokaty, gdyż to ona oferuje najwyższe oprocentowanie. Na jaki zysk z odsetek możesz liczyć po zakończeniu jej trwania?

Posłużymy się tabelą. Określone w niej wysokości odsetek stanowią kwoty netto, a więc uwzględniają podatek od zysków kapitałowych:

Zysk* na rocznej Lokacie walutowej w euro w Getin Banku

Kwota lokaty

Odsetki netto

Kwota lokaty wraz z odsetkami

100 EUR

0,24 EUR

100,24 EUR

200 EUR

0,49 EUR

200,49 EUR

500 EUR

1,22 EUR

501,22 EUR

1000 EUR

2,43 EUR

1 002,43 EUR

2000 EUR

4,86 EUR

2 004,86 EUR

5000 EUR

12,15 EUR

5 012,15 EUR

10 000 EUR

24,30 EUR

10 024,30 EUR

20 000 EUR

48,60 EUR

20 048,60 EUR

50 000 EUR

121,50 EUR

50 121,50 EUR

100 000 EUR

243,00 EUR

100 243,00 EUR

* Wartości po uwzglednieniu podatku "Belki"

Nasza tabela kończy się na scenariuszu, w którym wpłacasz na lokatę 100 tys. euro. Jest to bowiem maksymalna kwota objęta gwarancją BFG. Oczywiście masz możliwość ulokowania większych kwot, ale pamiętaj – robisz to na własną odpowiedzialność!

Co po zakończeniu lokaty? Zdecyduj sam

Lokata Walutowa jest domyślnie otwierana jako odnawialna – po zakończeniu okresu umownego zostaje ona przedłużona na taki sam okres, na jaki została założona. Z kolei oprocentowanie odnowionego depozytu będzie równe obowiązującemu wówczas oprocentowaniu Lokaty Walutowej.

Nie oznacza to jednak, że jesteś skazany na odnowienie lokaty. Do przedostatniego dnia jej trwania możesz zmienić charakter depozytu na nieodnawialny. Dokonasz tego za pośrednictwem bankowości elektronicznej, przez infolinię lub w placówce. W tym samym terminie możesz również dokonać zmiany numeru rachunku bankowego, na który zostanie przekazany zgromadzony na lokacie kapitał.

Pamiętaj, że zerwanie lokaty przed zakończeniem jej trwania spowoduje utratę należnych odsetek – bank wypłaci Ci jedynie równowartość wpłaconej kwoty. Jest to jednak dość standardowa praktyka, w związku z czym nie powinno to raczej wpływać na ocenę oferty.

Jak skorzystasz z Lokaty Walutowej w euro?

Jak już wspomnieliśmy, Lokatę Walutową w Getin Banku mogą założyć nawet Ci, którzy nie posiadają w tym banku żadnego produktu. Jeśli jednak masz dostęp do systemu bankowości elektronicznej, to w łatwy sposób założysz ją przez Internet, bez wychodzenia z domu.

W każdym innym przypadku konieczna będzie wizyta w oddziale. Przed pójściem do placówki możesz skorzystać z formularza dostępnego na stronie banku – po jego wypełnieniu skontaktuje się z Tobą pracownik i przedstawi Ci wszystkie interesujące Cię szczegóły oferty.

Unikat wśród depozytów w euro

W warunkach ujemnej stawki EURIBOR 3M oprocentowanie Lokaty Walutowej w euro – nawet 0,3% - jest czymś właściwie niespotykanym. Z tego względu jest to absolutnie najlepszy wybór dla osób chcących oszczędzać na lokacie w europejskiej walucie. Atutem oferty jest zresztą nie tylko samo oprocentowanie. Warto wspomnieć jeszcze o braku limitu kwoty, którą możesz ulokować. Bardzo istotny jest również fakt, że do założenia depozytu nie jest wymagane posiadanie konta osobistego czy korzystanie z jakiegokolwiek innego produktu Getin Banku. Jeśli jednak masz dostęp do bankowości internetowej, to tym lepiej dla Ciebie – w takim wypadku lokatę założysz bez wychodzenia z domu.

Ranking innych lokat walutowych znajdziesz tutaj.

Tym, których aktualna sytuacja na rynku lokat walutowych skutecznie odstrasza od otwierania podobnych depozytów, polecamy zapoznanie się z naszym rankingiem. Znajdziesz w nim najciekawsze oferty lokat w polskiej walucie.

Komentarze i opinie

(1)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
B
Bartłomiej Lipiński
Gość

Okazuje się, że lokaty walutowe w GetIn Banku można negocjować. Właśnie założyłem lokatę w EUR na 12 m-cy z oprocentowaniem 0,90% w skali roku.

Odpowiedz