Oferta została wycofana. Sprawdź inne produkty od: WealthSeed.

Konto maklerskie WealthSeed - Opłaty, Recenzja, Opinie

Komentarze i opinie(12)
Dlaczego możesz nam zaufać?
🧐
Dlaczego możesz nam zaufać?

Oferta przeanalizowana przez analityka Moneteo na podstawie własnego doświadczenia, testów oraz informacji udostępnionych przez instytucję finansową. Analiza powstała oparciu o obiektywne kryteria wspólne dla wszystkich produktów w danej kategorii, dzięki czemu masz gwarancję rzetelnego porównania tej oferty względem konkurencji.

Moneteo jest serwisem afiliacyjnym, czyli zarabiającym na pośrednictwie między Tobą a instytucją finansową. Współpraca (lub jej brak) z instytucją finansową nie wpływa na ocenę produktu.

Opracowane przez:
Marcin Kowalczyk
Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
Marcin Kowalczyk
Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych

95 publikacji 506 komentarzy

Inwestor giełdowy i pasjonat rynków finansowych, a także doświadczony redaktor zajmujący się szeroko rozumianymi tematami inwestycyjnymi, gospodarczymi oraz bankowymi. W serwisie Moneteo publikuje liczne artykuły, głównie z zakresu inwestycji i rynków finansowych, jak również testuje i opisuje rachunki maklerskie, konta forex oraz inne produkty i usługi przeznaczone dla inwestorów.

Szczegóły oferty

WealthSeed to nowy polski fintech oferujący platformę do inwestowania w akcje i ETF-y, a także kilka innych usług przeznaczonych głównie dla inwestorów średnio- i długoterminowych. Co konkretnie i na jakich warunkach proponuje w ramach swojego rachunku maklerskiego?

Spis treści

Oto opis oferty WealthSeed, który pomoże się zorientować, co fintech ma do zaproponowania inwestorom i czy warto otworzyć u niego konto inwestycyjne.

Konto inwestycyjne WealthSeed i główne cechy jego oferty

Na wstępie warto wyjaśnić, że choć za WealthSeed stoi licencjonowany dom maklerski (właścicielem marki jest polska firma Fair Place Finance S.A.), to jednak jego oferta wyraźnie różni się od propozycji tradycyjnych brokerów. Platforma fintechu, podobnie jak klasyczne rachunki maklerskie, przewiduje możliwość lokowania środków na rynkach kapitałowych, ale jednocześnie oferuje dostęp do nieco innego zestawu funkcji i produktów inwestycyjnych.

Oto najważniejsze cechy oferty WealthSeed:

 • bezpłatne założenie i prowadzenie rachunku inwestycyjnego,
 • dostęp do akcji z GPW i kilkunastu innych rynków, ale realizowany za pośrednictwem giełdy niemieckiej,
 • możliwość lokowania środków w tradycyjnych funduszach inwestycyjnych,
 • rachunki pieniężne w PLN, EUR i USD (rachunek w PLN podlega oprocentowaniu),
 • wymiana walutowa,
 • aplikacja inwestycyjna dostępna w Google Play i App Store,
 • robodoradztwo inwestycyjne, czyli pasywne inwestowanie z pomocą sztucznej inteligencji (już niebawem w ofercie WealthSeed).

W rzeczywistości mowa tu zatem o koncie z dostępem nie do jednej usługi, lecz różnych usług z czterech kategorii: inwestycje, bankowość, waluty i robodoradztwo. Razem mają one tworzyć coś na kształt platformy do inwestowania i jednocześnie zarządzania finansami osobistymi.

Podstawowe parametry

Główne parametry konta maklerskiego WealthSeed prezentują się następująco.​​

Konto
0 zł
Akcje z GPW
0,1%, min. 4 zł
Kontrakty na WIG20
niedostępne
Rynki zagraniczne
DE
Rynki zagraniczne

DE


Wealthseed zapewnia dostęp do kilkunastu rynków, w tym amerykańskiego czy brytyjskiego, ale za pośrednictwem giełdy niemieckiej. Oznacza to, że w ofercie są spółki zagraniczne z różnych krajów, jednak tylko te dostępne na tej giełdzie.

Konto i opłaty z nim związane
Polecany dla
 • inwestora średnioterminowego
 • inwestora długoterminowego
Opłata za otwarcie konta

0 zł

Miesięczna opłata za prowadzenie rachunku

0 zł

Inwestowanie na GPW
Przechowywanie polskich papierów wartościowych
 • 0 zł za przechowywanie papierów wartościowych o wartości do 1 mln zł
 • 0,001% kwartalnie w przypadku aktywów o wartości powyżej 1 mln zł
Akcje

0,1%, min. 4 zł

Fundusze ETF

0,1%, min. 4 zł

Obligacje

niedostępne

Kontrakty terminowe na WIG20 i inne indeksy

niedostępne

Kontrakty terminowe na waluty

niedostępne

Kontrakty terminowe na akcje

niedostępne

Obrót opcjami

niedostępne

Inwestowanie na rynkach zagranicznych
Rynki zagraniczne

DE

Dostępne kategorie instrumentów

akcje, ETF-y

Przechowywanie zagranicznych papierów wartościowych

0 zł - aktywa o wartości do 100 000 euro

0,0125% kwartalnie - aktywa o wartości powyżej 100 000 euro

Prowizja od zleceń na akcjach i ETF – giełda DE

0 zł - dla zleceń o wartości przekraczającej 750 euro

2 euro - dla zleceń o wartości do 750 euro

Prowizja od zleceń na akcjach i ETF – giełda UK

0 zł - dla zleceń o wartości przekraczającej 750 euro

2 euro - dla zleceń o wartości do 750 euro

Prowizja od zleceń na akcjach – giełda USA

0 zł - dla zleceń o wartości przekraczającej 750 euro

2 euro - dla zleceń o wartości do 750 euro

Dostęp do notowań online
1 najlepsza oferta

0 zł

Inne ważne elementy oferty
NewConnect

NIE

OTP (odroczony termin płatności)

NIE

Kredyt maklerski

NIE

Czy dom maklerski oferuje IKE i IKZE?

NIE

W praktyce, już na podstawie przedstawionej specyfikacji niektórzy będą w stanie ocenić, czy konto WealthSeed może okazać się dla nich dobrym wyborem. Dla tych, którzy się do nich nie zaliczają lub chcieliby lepiej poznać dodatkowe funkcje platformy fintechu, pomocna będzie dalsza część analizy jego oferty.

Konto maklerskie WealthSeed – opłaty i prowizje

WealthSeed nie pobiera opłaty za założenie i prowadzenie konta, ani za przechowywanie na nim instrumentów finansowych (o ile ich wartość nie przekracza określonej kwoty). Natomiast stawki prowizji transakcyjnych zależą głównie od tego, czy handel dotyczy polskich, czy też zagranicznych aktywów – w przypadku tych drugich powyżej pewnej wartości transakcji jest on darmowy.

Ponieważ WealthSeed to nie tylko konto maklerskie, zestawienie typowych związanych z nim opłat uzupełnijmy o koszty pozostałych produktów i usług fintechu. Te, które stanowią niejako rozwinięcie oferty inwestycyjnej, czyli tradycyjne fundusze inwestycyjne, są obarczone jedynie prowizjami za zarządzanie. Taka opłata wynosi zwykle ok. 2% w skali roku, natomiast same transakcje nie podlegają prowizji.

Jeśli chodzi o opłaty niezwiązane stricte z inwestowaniem, to założenie i prowadzenie rachunków pieniężnych jest darmowe – konto w złotych jest dodatkowo oprocentowane, co oznacza, że na zgromadzonych na nim środkach można zarabiać odsetki. Natomiast w przypadku wymiany walut jedynym kosztem jest spread walutowy, czyli różnica pomiędzy kursem kupna a kursem sprzedaży waluty.

Inwestowanie poprzez konto maklerskie WealthSeed a podatki

Warto pamiętać, że inwestowanie na rynkach finansowych wiąże się z koniecznością rozliczenia zrealizowanych transakcji i ewentualnej zapłaty 19% podatku od zysków kapitałowych. W przypadku handlu za pośrednictwem WealthSeed zastosowanie znajdują te same regulacje, co w przypadku korzystania z usług każdego innego brokera czy domu maklerskiego. 

Co ważne, polski fintech wysyła druk PIT-8C, więc inwestor nie musi samodzielnie przygotowywać zestawienia przeprowadzonych operacji. Na podstawie tego formularza może rozliczyć swoje zyski i straty w danym roku, niezależnie od tego, z których opcji inwestowania korzystał.

Oferta produktowa WealthSeed – lista ETF-ów, akcje i inne dostępne usługi

Jeśli chodzi o ofertę produktową WealthSeed, to fintech daje możliwość inwestowania tylko w dwie główne kategorie instrumentów finansowych: fundusze ETF i akcje giełdowe. Można je nabywać i trzymać na koncie tak samo, jak w przypadku rachunku maklerskiego innego dowolnego brokera. Dostęp do nich, podobnie jak do pozostałych usług, zapewnia zarówno przeglądarkowa platforma inwestycyjna, jak i aplikacja mobilna WealthSeed.

Warto dodać, że propozycja fintechu obejmuje łącznie ponad 2500 akcji z GPW i kilkunastu najważniejszych rynków, ale wyłącznie tych dostępnych na giełdzie niemieckiej, na której realizuje zlecenia WealthSeed. Natomiast na ofertę ETF-ów składa się ok. 450 funduszy na indeksy giełdowe, surowce, a także koszyki: akcji, obligacji, akcji i obligacji czy kryptowalut. Cześć z nich zapewnia ekspozycję na określone branże, regiony geograficzne czy firmy powiązane z ważnymi trendami (np. ekologią).

Co więcej, dostępne są też produkty typu ETP (exchange traded product) na kryptoaktywa. W kilku aspektach przypominają one ETF-y, niemniej w odróżnieniu od nich zwykle naśladują cenę jednego aktywa – w tym przypadku bitcoina, ethereum lub innego tokena.

Za pośrednictwem polskiego fintechu, poza tradycyjnymi instrumentami giełdowymi, można też lokować środki w klasycznych funduszach inwestycyjnych. Jednostki uczestnictwa nabywa się i sprzedaje z poziomu osobnej zakładki „market funduszy”.

Jak otworzyć konto maklerskie WealthSeed?

Inwestorom, którym przypadła do gustu powyższa oferta, pozostaje wejść na stronę WealthSeed i założyć bezpłatne konto inwestycyjne.

Sama rejestracja ma typowy przebieg i wiąże się z podaniem danych osobowych i kontaktowych, weryfikacją numeru telefonu komórkowego oraz wypełnieniem ankiety MiFID.

Później trzeba jeszcze wgrać zdjęcie dowodu osobistego, potwierdzić adres zamieszkania (nie zawsze jest to konieczne) i podać dane swojego urzędu skarbowego. Przez wszystkie procedury, włącznie z weryfikacją tożsamości i zawarciem umowy, można przejść za pośrednictwem strony internetowej i aplikacji mobilnej Wealth Seed.

Jeśli chodzi o logowanie do platformy, to korzystając z wersji przeglądarkowej należy podać numer telefonu i ustalone hasło składające się z cyfr i liter, a także jednorazowy kod SMS. Natomiast do aplikacji mobilnej, po skonfigurowaniu konta, użytkownik loguje się za pomocą samego 8-cyfrowego kodu PIN.

Konto inwestycyjne w WealthSeed – ciekawa oferta dla pasywnych inwestorów (i nie tylko)

Czas na całościową ocenę oferty WealthSeed i jej porównanie z propozycjami innych domów maklerskich.

Atrakcyjność opłat

Najpierw przyjrzę się temu, jak oferta WealthSeed prezentuje się od strony kosztowej.

Niskie koszty inwestowania i przejrzysta struktura opłat

W WealthSeed bezwarunkowo bezpłatny jest dostęp do wszystkich usług oferowanych na platformie: konta maklerskiego, rachunków pieniężnych, marketu funduszy i wymiany walutowej. Nic nie zapłacisz również za wpłaty i wypłaty środków z konta, a także możliwość podglądania notowań giełdowych. Jakiekolwiek stałe koszty pojawiają się w zasadzie jedynie w przypadku przechowywania na rachunku aktywów o dużej wartości (powyżej 100 tys. EUR) i inwestowania w produkty, w których występuje opłata za zarządzanie.

Bezprowizyjny handel na rynkach zagranicznych

Tym, co chyba najbardziej ucieszy większość inwestorów, są niskie prowizje za handel na GPW i możliwość bezprowizyjnego zawierania transakcji zagranicznych o wartości powyżej 750 euro (to raptem nieco ponad 3500 zł przy kursie EUR/PLN na poziomie 4,7). Co ważne, brak opłat dotyczy wszystkich zagranicznych: akcji, ETF-ów i instrumentów typu ETP. Obracając mniejszymi kwotami, musisz liczyć się już z prowizją, przy czym jest ona stała i naprawdę niska. W praktyce trudno znaleźć dom maklerski z tak atrakcyjnymi opłatami i jednocześnie przejrzystą strukturą kosztów.

Niezłe warunki przewalutowania i oprocentowany rachunek w PLN

Do powyższego należy jeszcze dodać dość atrakcyjne warunki wymiany walut. Średni spread na poziomie ok. 1,2% prezentuje się całkiem korzystnie, choć w naszym rankingu kantorów internetowych znajdziesz podmioty z lepszymi ofertami. Niewykluczone zatem, że bardziej opłacalna będzie wymiana waluty u zewnętrznego usługodawcy i przelanie środków na rachunek EUR w WealthSeed.

Warto też zauważyć, że prowadzone w PLN konto pieniężne WealthSeed podlega oprocentowaniu, co dziś jest na rynku rzadkością. Jego poziom jest zmienny i odpowiada stawce WIBID ON pomniejszonej o marżę.

Bogactwo oferty

Jak rachunek WealthSeed wypada pod kątem bogactwa dostępnych produktów?

Ogromny wybór ETF-ów i plany wprowadzenia robodoradztwa

Oferta polskiego fintechu jest kierowana przede wszystkim do zwolenników pasywnego inwestowania. Świadczy o tym ogromny, największy na polskim rynku, wybór ETF-ów, dostępność tradycyjnych funduszy, a także zamiar udostępnienia usługi robodoradztwa, która pozwoli na automatyczne inwestowanie z pomocą sztucznej inteligencji (podobne rozwiązanie oferuje choćby Finax).

Akcje z GPW i rynków zagranicznych

Oferta akcji nie jest tak imponująca, ale i ona powinna spełnić oczekiwania wielu średnio- i długoterminowych inwestorów. Składa się na nią ponad 2500 walorów z GPW i kilkunastu rynków – do których dostęp jest zapewniony za pośrednictwem jednej giełdy niemieckiej. Nie brakuje tu jednak walorów międzynarodowych korporacji, choćby amerykańskich, takich jak Apple, Alphabet czy Amazon (jeśli w WealthSeed nabywasz akcje np. Amazona, to płacisz za nie w euro, a nie w dolarach, jak byłoby to w przypadku ich zakupu na giełdzie w USA). Na platformie bez trudu można też znaleźć atrakcyjne spółki dywidendowe, co tylko potwierdza, do jakiego typu klientów skierowana jest propozycja fintechu.

Funkcjonalność

Jak oceniam wygodę korzystania z usług WealthSeed?

Wealthseed – aplikacja i platforma przyjazne w obsłudze

Darmowa aplikacja WealthSeed i przeglądarkowa platforma fintechu robią bardzo dobre wrażenie. Są proste i przyjazne w obsłudze, pozwalają wygodnie przeglądać notowania i wykresy cen instrumentów, a także łatwo sprawdzać transakcje na rachunkach. Wprawdzie nie oferują żadnych narzędzi analizy technicznej, jednak biorąc pod uwagę profil potencjalnych klientów fintechu, trudno to uznać za poważny minus.

Konto w WealthSeed – kontakt i obsługa na wysokim poziomie

Na plus zapisałbym również całkiem sprawny support brokera. Obecnie oferuje jedynie kontakt mailowy, ale konsultanci zwykle odpowiadają na wiadomości szybko i wyczerpująco – a przynajmniej tak wynika z moich osobistych doświadczeń.

Bezpieczeństwo

Dla każdego inwestora ważny aspekt stanowi bezpieczeństwo korzystania z usług danego domu maklerskiego. Jak pod tym względem wypada oferta WealthSeed?

Bezpiecznie, jak w każdym innym polskim domu maklerskim

Fintech jest wprawdzie nowym podmiotem na polskim rynku, jednak stoją za nim znani i cenieni w środowisku bankowym specjaliści, m.in. Sławomir Lachowski, założyciel i CEO mBanku. Co jeszcze ważniejsze, inwestując za pośrednictwem WealthSeed możesz liczyć na wszelkie niezbędne gwarancje i zabezpieczenia. Co konkretnie należy przez to rozumieć?

 • Właścicielem marki WealthSeed jest licencjonowany polski dom maklerski Fair Place Finance S.A., który posiada zgodę KNF (Komisji Nadzoru Finansowego) na świadczenie usług inwestycyjnych i płatniczych, a także został wpisany do rejestru Małych Instytucji Płatniczych.
 • Klienci WealthSeed są objęci systemem rekompensat Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. 
 • Aktywa posiadane przez klientów są oddzielone od aktywów Fair Place Finance S.A.; oznacza to, że w razie ewentualnych problemów finansowych spółki, Twoje papiery wartościowe nie zostaną wykorzystane do zaspokojenia roszczeń wierzycieli.
 • Środki pieniężne klientów, które nie zostały przez nich zainwestowane, znajdują się na rachunkach gwarantowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Z powyższego wynika, że korzystanie z usług WealthSeed wiąże się praktycznie z takim samym poziomem bezpieczeństwa, jak inwestowanie za pośrednictwem każdego innego polskiego licencjonowanego biura maklerskiego.

Czy warto skorzystać z oferty WealthSeed? Ocena konta inwestycyjnego

Największym minusem konta WealthSeed jest brak rozbudowanych wykresów i narzędzi analizy technicznej, co powoduje, że nie sprawdzi się ono u bardziej aktywnych inwestorów. Poza tym nie oferuje żadnych obligacji (są jednak ETF-y, które pozwalają uzyskać ekspozycję na rynek instrumentów dłużnych), ani instrumentów pochodnych. Pewnym mankamentem jest również fakt, że fintech dopiero rozwija swoją ofertę i na udostępnienie pewnych usług (robodoradztwa, karty wielowalutowej czy bogatszego wyboru tradycyjnych funduszy) trzeba będzie poczekać.

Z drugiej strony, WealthSeed oferuje świetne warunki handlu papierami wartościowymi, zarówno polskimi, jak i zagranicznymi, a do tego ogromny wybór ETF-ów. Ponadto, udostępnia darmowy rachunek maklerski, a także umożliwia bezpłatne korzystanie z innych ciekawych usług finansowych. Gdyby dla niektórych i to okazało się niewystarczającą motywacją do przetestowania jego oferty – fintech regularnie uruchamia atrakcyjne promocje, w ramach których po otwarciu rachunku można łatwo odebrać darmowego ETF-a.

Przydatne dokumenty

Najczęściej zadawane pytania


Jaki jest minimalny depozyt w WealthSeed?

WealthSeed nie wymaga minimalnej wpłaty na konto, ani nie określa odgórnie dolnej kwoty transakcji na akcjach i ETF-ach.

Jak wypłacić pieniądze z konta WealthSeed?

Środki z rachunku w WealthSeed można wypłacić przelewem w PLN, EUR lub USD.

Jak zamknąć konto maklerskie WealthSeed?

W tym celu wystarczy skontaktować się mailowo z domem maklerskim i powiadomić go o chęci zamknięcia rachunku. Następnie klientowi udostępniany jest odpowiedni wniosek, który musi potwierdzić w aplikacji mobilnej WealthSeed.