Wróć

Konto maklerskie XTB


290 komentarzy / opinii
Konto maklerskie XTB
Złóż wniosek
Konto
0 zł
Miesięczna opłata za prowadzenie rachunku 0 zł

Po roku może pojawić się opłata w wysokości 10 EUR; można jej jednak łatwo uniknąć, wykonując min. 1 transakcję w ciągu roku / jeśli na koncie nie ma środków / jeśli są kupione dowolne akcje

Akcje z GPW
0%
Akcje 0%

 • 0% w przypadku miesięcznego obrotu do 100 tys. EUR (minimalna wartość zlecenia to 10 zł)
 • 0,2%, min. 10 EUR od nadwyżki pow. 100 tys. EUR
Kontrakty na indeksy z GPW
kontrakty CFD
Kontrakty terminowe na indeksy kontrakty CFD

XTB nie oferuje klasycznych kontraktów futures, lecz kontrakty CFD na WIG20 i wiele innych indeksów oraz instrumentów bazowych. Takie produkty mają nieco inną konstrukcję, ale również pozwalają grać z dźwignią na wzrosty i spadki rozmaitych aktywów. W przypadku handlu kontraktami CFD za pośrednictwem XTB koszty transakcyjne są już zawarte w spreadzie i nie jest pobierana dodatkowa prowizja; dla kontraktów na WIG20 standardowy spread wynosi ok. 2 pipsy.

Obligacje z GPW
niedostępne
Rynki zagraniczne
USA, DE, UK + 12 innych
 • Szczegóły
 • Recenzja(4.5)
 • Opinie(290)
Złóż wniosek
Szczegóły oferty

Dom maklerski XTB może pochwalić się statusem jednego z największych na świecie brokerów rynku forex i kontraktów CFD, a także współpracą ze znanymi ambasadorami marki: Conorem McGregorem, Jose Mourinho czy Joanną Jędrzejczyk. A co z samą ofertą dla inwestorów? Czy warto zainteresować się kontem maklerskim XTB?

Oto opis oferty popularnego polskiego brokera, który pomoże zorientować się, co ma on do zaoferowania inwestorom i czy warto założyć u niego rachunek inwestycyjny.

Rachunek maklerski XTB i główne cechy jego oferty

Dom maklerski XTB oferuje tylko jeden rodzaj konta inwestycyjnego (Standard), który zapewnia dostęp do rynków tradycyjnych instrumentów finansowych, ale również do produktów kierowanych do traderów. Przygotował zatem ofertę zarówno dla inwestorów średnio- i długoterminowych, którzy poszukują typowego konta maklerskiego, jak i dla graczy zainteresowanych spekulacją za pośrednictwem kontraktów CFD.

Oto najważniejsze cechy rachunku Standard:

 • bezpłatne założenie i prowadzenie konta po spełnieniu prostych warunków,

 • dostęp do ponad 5500 instrumentów finansowych, w tym kontraktów CFD na surowce, indeksy, akcje, ETF-y, waluty czy kryptowaluty,

 • możliwość inwestowania łącznie w ok. 3000 akcji z 16 giełd z całego świata, w tym z polskiej GPW,

 • brak prowizji za handel akcjami i ETF-ami w przypadku miesięcznych obrotów mieszczących się w określonym limicie,

 • wysyłka dokumentu podatkowego PIT-8C,

 • dostępność formularza W8-BEN,

 • aplikacja inwestycyjna dostępna w Google Play i App Store.

Poniższa analiza odnosi się głównie do „maklerskiej” części oferty XTB. To, co broker przygotował dla traderów handlujących kontraktami CFD, omówiono w osobnej recenzji, z którą można zapoznać się tutaj.

Podstawowe parametry

Tak prezentują się główne parametry oferty rachunku maklerskiego XTB.

Konto i opłaty z nim związane
Polecany dla
 • day tradera
 • inwestora średnioterminowego
 • inwestora długoterminowego
 • inwestora na rynkach zagranicznych
Opłata za otwarcie konta

0 zł

Miesięczna opłata za prowadzenie rachunku

0 EUR / 10 EUR

Możliwość uniknięcia opłaty za prowadzenie rachunku

Opłaty rocznej można uniknąć, wykonując min. 1 transakcję w ciągu roku / jeśli na koncie nie ma środków / jeśli są kupione dowolne akcje, ETF-y lub inne instrumenty

Przelew internetowy do innego banku
 • 0 zł
 • 50 zł (jeśli kwota przelewu jest niższa niż 500 zł)
Inwestowanie na GPW
Przechowywanie polskich papierów wartościowych
 • 0 zł dla portfela papierów wartościowych o średniej dziennej wartości do 250 000 EUR
 • 0,2% w skali roku, min.10 EUR za miesiąc kalendarzowy od nadwyżki średniej dziennej wartości portfela powyżej 250 000 EUR
Akcje
 • 0% w przypadku miesięcznego obrotu do 100 tys. EUR
 • 0,2%, min. 10 EUR od nadwyżki pow. 100 tys. EUR
Fundusze ETF
 • 0% w przypadku miesięcznego obrotu do 100 tys. EUR 
 • 0,2%, min. 10 EUR od nadwyżki pow. 100 tys. EUR
Obligacje

niedostępne

Kontrakty terminowe na indeksy

niedostępne (dostępne są kontrakty CFD na indeksy, w tym na indeks WIG20)

Kontrakty terminowe na waluty

niedostępne (dostępne są kontrakty CFD na waluty)

Kontrakty terminowe na akcje

niedostępne (dostępne są kontrakty CFD na akcje)

Obrót opcjami

niedostępny

Day trading (prowizja od transakcji odwrotnej)

jw. 

Inwestowanie na rynkach zagranicznych
Rynki zagraniczne

USA, DE, UK + 12 innych

Dostępne kategorie instrumentów

akcje, ETF-y i kontrakty CFD na rozmaite aktywa (indeksy, akcje, ETF-y, waluty, kryptowaluty, surowce)

Prowadzenie rejestru zagranicznych papierów wartościowych

0 zł

Przechowywanie zagranicznych papierów wartościowych
 • 0 zł dla portfela papierów wartościowych o średniej dziennej wartości do 250 000 EUR
 • 0,2% w skali roku, min.10 EUR za miesiąc kalendarzowy od nadwyżki średniej dziennej wartości portfela powyżej 250 000 EUR
Prowizja od zleceń na akcjach i ETF – giełda DE
 • 0% w przypadku miesięcznego obrotu do 100 tys. EUR
 • 0,2%, min. 10 EUR od nadwyżki pow. 100 tys. EUR
Prowizja od zleceń na akcjach i ETF – giełda UK
 • 0% w przypadku miesięcznego obrotu do 100 tys. EUR
 • 0,2%, min. 10 EUR od nadwyżki pow. 100 tys. EUR
Prowizja od zleceń na akcjach i ETF – giełda USA
 • 0% w przypadku miesięcznego obrotu do 100 tys. EUR
 • 0,2%, min. 10 EUR od nadwyżki pow. 100 tys. EUR
Formularz W-8BEN

TAK

Dostęp do notowań online
1 najlepsza oferta

0 zł

Inne ważne elementy oferty
NewConnect

TAK, ale tylko wybrane

OTP (odroczony termin płatności)

NIE

Kredyt maklerski

NIE

Czy dom maklerski oferuje IKE i IKZE?

NIE

Złóż wniosek

Konto maklerskie XTB – opłaty i prowizje

Dom maklerski XTB nie pobiera opłaty za założenie ani prowadzenie rachunku, o ile klient spełnia co najmniej jeden z następujących warunków: w ciągu ostatniego roku wykonał minimum jedną transakcję, ma otwartą jakąkolwiek pozycję rynkową lub nie posiada na koncie żadnych środków.

Jeśli chodzi natomiast o najistotniejszy rodzaj kosztów, czyli prowizje transakcyjne, to są one naliczane dopiero w sytuacji, gdy miesięczny obrót na koncie maklerskim przekracza równowartość 100 tys. euro. Dopóki klient mieści się w limicie, wszelkie transakcje na akcjach czy ETF-ach, zarówno z polskiego, jak i zagranicznych rynków, są całkowicie bezpłatne.

Podatki i pozostałe koszty użytkowania rachunku XTB

Inwestor korzystający z konta w XTB nie płaci nic za przechowywanie polskich i zagranicznych papierów wartościowych, o ile ich wartość mieści się w ustalonej kwocie. Trzymanie na rachunku aktywów o wartości przekraczającej limit, objęte jest określoną procentowo prowizją.

W XTB bezpłatne są również: dostęp do notowań giełdowych (można podejrzeć tylko jedną najlepszą ofertę kupna i sprzedaży), a także wpłaty i większość wypłat środków. Jeśli chodzi o te ostatnie, to wyjątek stanowią niskokwotowe wypłaty w PLN i wypłaty w USD (darmowe są przelewy tylko do pojedynczych banków).

Warto mieć na uwadze, że handlując na niektórych giełdach zagranicznych, trzeba liczyć się z dodatkowymi, nietypowymi opłatami, które są narzucone przez tamtejsze regulacje; to o tyle ważne, że dom maklerski może nie informować o nich w swojej tabeli opłat i prowizji. Warto też pamiętać, że zyski i straty wygenerowane przez transakcje zagraniczne, tak samo jak w przypadku handlu na polskiej GPW, są ujęte w PIT-8C i objęte 19% podatkiem od dochodów kapitałowych.

Oferta instrumentów dostępnych w XTB

Pora przyjrzeć się wyborowi instrumentów dostępnych na platformie transakcyjnej XTB.

Jeśli chodzi o polską GPW, to broker udostępnia ETF-y i akcje, w tym najbardziej płynne walory z rynku NewConnect. Te same kategorie instrumentów dostępne są w przypadku zagranicznych giełd papierów wartościowych; inwestorzy mogą wybierać spośród ponad 3000 aktywów z 15 zagranicznych rynków, w tym amerykańskiego, niemieckiego i brytyjskiego.

Rachunek XTB pozwala również inwestować w ponad 2500 kontraktów CFD na akcje, indeksy, ETF-y (w tym obligacyjne), surowce, waluty i kryptowaluty. Co ważne, są tu także CFDs na polskie akcje czy rodzimy wskaźnik WIG20. Pełną listę dostępnych u brokera papierów wartościowych i produktów CFD można znaleźć tutaj.

Jak założyć konto maklerskie XTB i rozpocząć inwestowanie?

Osobom, które zainteresowała opisywana oferta, pozostaje założyć rachunek maklerski XTB i rozpocząć handel na giełdzie. To standardowe procedury, przez które można przejść w całości przez Internet.

Aby otworzyć konto inwestycyjne w XTB, należy wypełnić formularz online na stronie brokera i przesłać wymagane skany: dowodu osobistego i dokumentu potwierdzającego adres zamieszkania (np. rachunku za media lub telefon). Po zweryfikowaniu przesłanych dokumentów, XTB udostępnia swoją platformę handlową, z której można korzystać za pośrednictwem aplikacji mobilnej lub przeglądarki internetowej. Sam handel staje się możliwy po zalogowaniu na konto i zasileniu go dowolną kwotą – przelewem online, Blikiem czy kartą płatniczą.

By móc inwestować w polskie akcje, na etapie zakładania konta (lub później, z poziomu rachunku inwestycyjnego) należy zawrzeć osobną umowę abonencką. To wymóg czysto techniczny, który dla klienta nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami (ale oznacza koszty dla XTB, dlatego się pojawia). Jeśli w ciągu danego kwartału nie będziesz w ogóle handlował na warszawskiej giełdzie, to broker automatycznie wyłączy do niej dostęp. Gdyby do tego doszło, a z czasem chciałbyś ponownie inwestować na GPW, to w każdej chwili możesz łatwo i bezkosztowo przywrócić taką możliwość.

Konto demo – testowanie rachunku bez zobowiązań i ryzyka utraty środków

Inwestorzy, którzy nie chcą od razu wiązać się umową z XTB, mogą otworzyć rachunek w wersji demo i bez zobowiązań przetestować ofertę brokera – wystarczy, że podadzą adres e-mail, numer telefonu oraz nazwę użytkownika i hasło. Po rejestracji w systemie można inwestować wirtualne pieniądze i swobodnie rozeznać się w funkcjonalności platformy handlowej XTB.

Przydatne dokumenty
Złóż wniosek
Recenzja Moneteo
(4.5)

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
Mimo kilku wad (m.in. braku niektórych popularnych instrumentów, niepełnej oferty polskich akcji, braku realizacji zleceń na końcowym fixingu itp.) rachunek XTB stanowi jedną z najlepszych i najtańszych opcji dających dostęp do polskiego rynku akcji. Jest to zarazem absolutny „must have” dla zainteresowanych inwestowaniem na zagranicznych giełdach (z uwagi na niezwykle niskie prowizje i szerokie spektrum dostępnych instrumentów). Co więcej, niezależnie od tego, kto, gdzie i w co inwestuje, ma dostęp do świetnej platformy i aplikacji mobilnej XTB, które umożliwiają wygodny handel i korzystanie z wielu narzędzi analitycznych.

Zalety

 • brak prowizji za handel akcjami i funduszami ETF do wysokości miesięcznego obrotu 100 tys. euro
 • świetne warunki handlu na rynkach zagranicznych
 • nowoczesna i wysoko oceniana aplikacja mobilna
 • konto założysz online
 • możliwość wypełnienia formularza W-8BEN, co pozwala obniżyć podatek u źródła z 30 do 15%
 • bezpłatne profesjonalne kursy inwestowania w akcje i ETF-y (Albert Rokicki, Trader 21)

Wady

 • brak instrumentów dłużnych w ofercie
 • brak kontraktów futures (częściowo rekompensowany dostępnością kontraktów CFD)

Pora całościowo ocenić konto Standard i porównać je z innymi rachunkami maklerskimi dostępnymi na rynku.

Atrakcyjność opłat
(5)

Najpierw przyjrzę się temu, jak od strony kosztowej prezentuje się propozycja XTB.

Bezpłatne prowadzenie konta po spełnieniu prostych warunków

Około 2/3 polskich domów maklerskich oferuje darmowe prowadzenie rachunku inwestycyjnego, przy czym w części z nich taka korzyść pojawia się po spełnieniu pewnych warunków. XTB zalicza się do tej drugiej grupy, ale jednocześnie stosuje banalne kryteria zwalniające z opłaty. W praktyce, aby ponieść jakiekolwiek koszty związane z prowadzeniem konta, musiałbyś przez rok wykazywać na nim całkowity brak aktywności i jednocześnie trzymać na rachunku jakieś środki pieniężne (gdy ich nie ma, XTB nie pobiera opłaty ani nie nalicza żadnych kar z tego tytułu).

Najlepszy rachunek dla inwestujących na polskiej giełdzie

Jeśli poszukujesz taniego dostępu do polskiej GPW, to rachunek inwestycyjny w XTB będzie stanowić dla Ciebie bardzo dobre rozwiązanie – w tym zakresie bije polską konkurencję na głowę. Broker nie pobiera żadnej prowizji za handel akcjami i ETF-ami do wysokości miesięcznego obrotu na poziomie 100 tys. euro, co aktualnie plasuje go na pierwszym miejscu w rankingu najtańszych biur maklerskich.

Dopiero od nadwyżki powyżej 100 tys. euro przyjdzie Ci zapłacić 0,2% prowizji (min. 10 EUR). Oznacza to, że dopóki nie obracasz kwotami przekraczającymi wspomniany próg, poszukiwane innego rachunku nie ma sensu – propozycja XTB wygrywa z każdą.

Przy składaniu ofert kupna i sprzedaży należy pamiętać o tym, że w XTB minimalna wartość zlecenia wynosi 10 zł (w sierpniu 2022 r. próg został obniżony z 500 zł).

Świetne warunki handlu na giełdach zagranicznych

XTB góruje nad polską konkurencją także w zakresie atrakcyjności handlu na rynkach zagranicznych. Warunki są tutaj równie korzystne, jak w przypadku inwestowania na GPW, podczas gdy w innych domach maklerskich giełdy zagraniczne są już wyraźnie droższe. Oferty konkurencji wiążą się z wyższymi stawkami prowizji, a często również z dość wysoką minimalną wartością prowizji (zwykle od ok. 20-kilku do kilkudziesięciu złotych).

Prowizje w XTB i u konkurencji

Instrument

Stawka prowizji XTB

Rynkowa średnia*

Akcje

0% (do wysokości miesięcznego obrotu 100 tys. euro) / 0,2%, min. 10 EUR po przekroczeniu limitu

0,28%

* Wyliczona jako średnia wartość prowizji dla wszystkich 10 analizowanych przez nas rachunków maklerskich posiadających ofertę handlu online na rynkach zagranicznych.

Jak pokazuje powyższa tabela, XTB wyraźnie lideruje, przy czym warto dodać, że rynkowa średnia prowizja byłaby wyraźnie wyższa, gdyby nie bardzo dobra oferta WealthSeed, który również mocno odskoczył konkurencji. To obecnie jedyny polski dom maklerski, który może stanowić godnego rywala dla XTB – przynajmniej pod względem kosztów handlu akcjami i ETF-ami.

Bogactwo oferty
(4)

Jak konto XTB wypada pod względem bogactwa dostępnych instrumentów?

Duży wybór giełd zagranicznych

Jednym z największych atutów rachunku Standard jest niezwykle szeroki wybór rynków zagranicznych. Jego posiadacze mają dostęp do obrotu akcjami i ETF-ami z aż 15 światowych giełd, co w połączeniu z niskimi, a wręcz zerowymi stawkami prowizji, pozwala uznać „zagraniczną” ofertę brokera za najlepszą na rodzimym rynku. Domy maklerskie Pekao SA i PKO BP oferują wprawdzie nieco więcej giełd, jednak handel na ich platformach podlega wyraźnie wyższym kosztom transakcyjnym. Co więcej, w odróżnieniu od nich (i jako jeden z nielicznych polskich domów maklerskich), XTB udostępnia formularz W-8BEN, który w przypadku inwestowania w akcje amerykańskie pozwala obniżyć podatek u źródła z 30 do 15%.

Warto dodać, że XTB posiada również jedną z najszerszych w Polsce ofert ETF-ów zagranicznych. Obecnie zawiera ona ponad 300 pozycji, co plasuje ją pod tym względem w pierwszej trójce – zaraz obok BM mBanku, ale wyraźnie za WealthSeed.

Brak dostępu do rynku Catalyst i ograniczona oferta polskich instrumentów finansowych

Było już o największych plusach rachunku inwestycyjnego w XTB, teraz będzie o jego największym minusie – dość wąskiej ofercie instrumentów notowanych na warszawskiej giełdzie.

Większość polskich biur maklerskich oferuje dostęp do wszystkich produktów z GPW: pełnego pakietu akcji, obligacji, ETF-ów, kontraktów futures, opcji, a także praw poboru i praw do akcji. Natomiast XTB daje możliwość handlu jedynie ETF-ami i akcjami raptem ponad 300 spółek z GPW. W ofercie brakuje przede wszystkim mniej płynnych spółek, spoza indeksów WIG20, mWIG40 i sWIG80, a także rynku NewConnect. To ewidentna wada, ale z drugiej strony, obrót akcjami niedostępnymi w ofercie jest zwykle minimalny, więc ich brak dla zdecydowanej większości inwestorów i tak nie będzie w ogóle odczuwalny.

Dla potencjalnych klientów XTB większą niedogodność może stanowić brak instrumentów dłużnych notowanych na rynku Catalyst. Jeśli jesteś zainteresowany stworzeniem portfela obligacji, to po prostu będziesz musiał skorzystać z usług innego domu maklerskiego.

Jak wynika ze specyfikacji udostępnionej przez XTB, handel polskimi akcjami możliwy jest jedynie w godzinach 9:00-16:50. Jest to pora, kiedy na warszawskiej giełdzie ma miejsce tzw. faza notowań ciągłych. Natomiast na końcowym fixingu (godz. 17:00) zlecenia składane za pośrednictwem XTB nie są realizowane.

Dostępność akcji ułamkowych

Wyróżnikiem oferty XTB jest dostęp do akcji ułamkowych, zarówno zagranicznych, jak i polskich. Inaczej mówiąc, ten dom maklerski pozwoli Ci nabyć np. 0,5 akcji danej spółki, przy jednoczesnym zachowaniu prawa do ewentualnej dywidendy (odpowiednio pomniejszonej). To korzystne zwłaszcza dla drobnych inwestorów, którzy w ten sposób mogą stawać się udziałowcami drogich spółek, których papiery kosztują np. kilkaset dolarów czy kilka tysięcy złotych.

Możliwość handlowania z dźwignią

W ofercie XTB nie znajdziesz kontraktów terminowych i opcji notowanych na warszawskiej czy zagranicznych giełdach, ale nie oznacza to, że broker nie udostępnia handlu z dźwignią. Wprost przeciwnie – zakładając konto Standard, uzyskasz dostęp do bogatej oferty kontraktów CFD, czyli instrumentów pochodnych, które mocno przypominają klasyczne futuresy. Także i tutaj masz możliwość grania na spadki kursów i korzystania z dźwigni finansowej, która może zwielokrotnić zyski, ale i skumulować straty.

W XTB dostępne są kontrakty CFD na praktycznie wszystkie możliwe kategorie aktywów. Zamiast handlować futuresami na polskie akcje, indeksy czy pary walutowe, możesz skorzystać z odpowiedniego produktu CFD, który zapewni Ci ekspozycję na te same instrumenty bazowe. Główna różnica polega na tym, że kontrakt CFD nie wygasa w określonym terminie, a od zajętej pozycji pobierana jest niewielka opłata związana z jego przetrzymywaniem przez kolejny dzień.

Jeśli chodzi o kontrakty CFD na polskie aktywa, takie jak indeks WIG20 czy akcje poszczególnych spółek, to trzeba przyznać, że jest to relatywnie kosztowne rozwiązanie. Handel takimi instrumentami, w porównaniu do tradingu tradycyjnymi kontraktami terminowymi, może być od dwóch do kilku razy droższy.

Funkcjonalność
(5)

Jak oceniam wygodę inwestowania za pośrednictwem XTB?

Nowoczesna platforma transakcyjna i aplikacja mobilna

Dom maklerski XTB chwali się, że dysponuje jedną z najnowocześniejszych na świecie platform handlowych. Sprawdziłem i muszę przyznać, że rzeczywiście platforma inwestycyjna xStation5 – bo taka jest jej nazwa – robi bardzo dobre wrażenie. I nie chodzi tu tylko o to, że pozwala łatwo i wygodnie przeglądać aktualne notowania oraz wykresy cen instrumentów.

W ramach jednego konta uzyskujesz niemal natychmiastowy dostęp do wszystkich oferowanych instrumentów – wliczając w to akcje polskich i zagranicznych spółek oraz kontraktów CFD. A jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem w inne klasy aktywów, jednym kliknięciem myszy możesz przełączyć się na rynek surowców, funduszy ETF, a nawet kryptowalut. Do tego na platformie XTB masz dostęp do zaawansowanych narzędzi analizy technicznej, które możesz wykorzystywać w handlu zarówno podstawowymi, jak i złożonymi instrumentami finansowymi. Można więc śmiało powiedzieć, że platforma xStation5 to prawdziwy inwestycyjny kombajn, który spełni oczekiwania najbardziej wymagających traderów.

Oprócz webowej platformy XTB (wyświetlanej w przeglądarce internetowej), broker umożliwia także korzystanie ze świetnie ocenianej aplikacji mobilnej o bogatej funkcjonalności. Dodajmy przy tym, że i platforma przeglądarkowa i aplikacja zapewniają dostęp do najnowszych analiz rynkowych i pozwalają śledzić najważniejsze komunikaty z rynków finansowych i gospodarek.

Dla części inwestorów nie bez znaczenia będzie też dostępność konta demo, które pozwoli bez zobowiązań przetestować wygodę tradowania za pośrednictwem XTB, a także możliwość korzystania z darmowych profesjonalnych kursów inwestowania w akcje i ETF-y (Albert Rokicki, Trader21), które pomogą poszerzyć wiedzę i umiejętności inwestycyjne.

Wysoka jakość obsługi

Kolejną zaletą XTB jest możliwość korzystania z wygodnego czata, na którym można zapytać konsultanta o dowolną kwestię związaną z ofertą brokera lub działaniem jego platformy. Sam wielokrotnie kontaktowałem się w ten sposób z XTB i praktycznie zawsze mogłem liczyć na szybkie i rzetelne odpowiedzi. Pamiętaj jednak, że usługa jest czynna od poniedziałku do piątku – jeśli chcesz się pilnie dowiedzieć czegoś wieczorem w dniu roboczym lub w weekend, możesz skorzystać z całodobowej infolinii. W razie potrzeby, do Twojej dyspozycji pozostaje również kontakt mailowy.

Bezpieczeństwo
(5)

Ostatnim aspektem oferty, który warto omówić, jest bezpieczeństwo środków i korzystania z usług XTB.

Czy konto XTB jest bezpieczne?

XTB jak każdy licencjonowany polski dom maklerski objęty jest gwarancjami depozytowymi ze strony Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. Zgodnie z obowiązującymi limitami, gwarantowane jest 100% środków do sumy 3 tys. euro (ok. 13 tys. zł). Ponadto nadwyżka ponad tę kwotę (do limitu 22 tys. euro, czyli ok. 100 tys. zł) gwarantowana jest w 90%.

W tym miejscu warto wyjaśnić, że wymienione kwoty z małymi wyjątkami dotyczą wyłącznie środków pieniężnych, które trzymasz na swoim koncie w domu maklerskim. Natomiast posiadane akcje (niezależnie od ich wartości) są w 100% bezpieczne i przechowywane na osobnym rachunku depozytowym w KDPW.

Konto maklerskie w XTB – czy warto założyć? Opinie i moja ocena

Muszę przyznać, że analiza i ocena rachunku inwestycyjnego w XTB stanowiła dla mnie nie lada wyzwanie. Rachunek ten w wielu elementach dość istotnie różni się od oferty konkurencji, co znacznie utrudnia dokonywanie porównań.

Spory dylemat miałem przy ocenie oferty instrumentów pochodnych, takich jak kontrakty na indeks WIG20. DM XTB w ogóle ich nie oferuje, przez co wyraźnie odstaje na tle polskiej konkurencji, ale z drugiej strony, dzięki bogatemu wyborowi kontraktów CFD pozwala wdrażać praktycznie dowolne decyzje inwestycyjne. Zainteresowany inwestor może bez trudu uzyskać ekspozycję zarówno na cały polski indeks, jak i zająć pozycję na akcjach z wykorzystaniem dźwigni finansowej.

Niezależnie od moich dylematów rachunek inwestycyjny oferowany przez XTB jest prawdopodobnie najlepszym spośród tych, które oferują dostęp do polskiego rynku akcji. Poważnym argumentem za jego wyborem są bardzo niskie prowizje. Kupno za jego pośrednictwem akcji PZU, PGE czy KGHM będzie kosztowało Cię blisko 2-krotnie mniej niż rynkowa średnia, i to wyłącznie w sytuacji, gdy wielkość Twojego miesięcznego obrotu akcjami i innymi instrumentami przekroczy poziom 100 tys. euro. 

Podczas testowania rachunku odniosłem jednak wrażenie, że akcje notowane na GPW stanowią jedynie uzupełnienie oferty XTB, a nie podstawowy obszar jego działalności (w odróżnieniu od innych polskich biur maklerskich, których głównym źródłem przychodów jest właśnie pośrednictwo w handlu akcjami z polskiej giełdy). Świadczy o tym chociażby gigantyczny wybór walorów notowanych na zagranicznych rynkach, a także dostępność wielu innych instrumentów, takich jak wspomniane już kontrakty CFD na surowce czy kryptowaluty. W praktyce, dom maklerski XTB bardziej przypomina międzynarodowego brokera, który nie skupia się na jednym rynku, lecz stara się zaciekawić swoją ofertą inwestorów z różnych krajów.

Podsumowując, mimo kilku wad (niedostępności obligacji i klasycznych kontraktów terminowych czy braku realizacji zleceń na końcowym fixingu) rachunek XTB stanowi jedną z najlepszych i najtańszych opcji dających możliwość handlu na polskim rynku akcji. Jest to zarazem absolutny „must have” dla osób zainteresowanych inwestowaniem na amerykańskim i innych zagranicznych rynkach – z uwagi na bardzo niskie prowizje i szeroką paletę dostępnych instrumentów. Jeśli oczekujesz właśnie takich możliwości inwestycyjnych, pozostaje Ci założyć konto w XTB i cieszyć się atrakcyjnymi warunkami handlu.

Złóż wniosek
Najczęściej zadawane pytania

Czy prowadzenie konta maklerskiego XTB jest darmowe?

Tak, o ile w ciągu ostatniego roku wykonałeś przynajmniej 1 transakcję, posiadasz na rachunku jakąkolwiek otwartą pozycję lub nie masz na koncie żadnych środków pieniężnych. Wystarczy, że spełnisz jeden z tych warunków, a broker nie pobierze od Ciebie żadnych opłat za prowadzenie rachunku.

Jak zamknąć rachunek maklerski XTB?

Aby rozwiązać umowę, wystarczy wysłać prośbę o zamknięcie rachunku na adres [email protected]. Wniosek z wypowiedzeniem umowy można sporządzić w dowolnej formie, przy czym konieczne jest podanie podstawowych danych osobowych lub numeru umowy lub numeru rachunku rzeczywistego. Co ważne, prośbę należy wysłać z zarejestrowanego przez XTB adresu mailowego.

Czy XTB oferuje konta IKE i IKZE?

Nie, w XTB nie możesz założyć żadnego konta emerytalnego.

Komentarze i opinie

(290)
Sortuj od najnowszych
P
Paweł
Gość
miesiąc temu

Jak uśredniac akcje w xtb?

Odpowiedz

T
Tomek
Gość
miesiąc temu
@Paweł

To zależy czy chcesz uśredniać w dół w czy górę :D ale no co, generalnie kupujesz po prostu co jakiś czas wybrane akcje i w ten sposób uśredniasz cene zakupu

Odpowiedz

K
Kzek
Gość
miesiąc temu
@Tomek

Właśnie że kupiłem 2 razy akcje tej samej spółki i mam 100 akcji po 55 zł i 100 akcji po 56 zł nie zwspolila się ilość i cena...

Odpowiedz

T
Tomek
Gość
miesiąc temu
@Kzek

Nie musiała, to przecież tylko zapis na rachunku. W rzeczywistości masz 200 akcji po średniej cenie zakupu 55,50 zł.

Odpowiedz

K
Krzysztof
Gość
2 miesiące temu

Czy można otrzymać papierowe potwierdzenie transakcji zakupu akcji, czy jest opłata za zamknięcie konta

Odpowiedz

T
Tomek
Gość
miesiąc temu
@Krzysztof

nie pobierają opłat za zamknięcie konta, papierowe potwierdzenie posiadania danych papierów wartościowych zawsze można otrzymać

Odpowiedz

A
Adam
Gość
4 miesiące temu

W cenniku nie ma nic o zwolnieniu za posiadanie akcji/etf na koncie:

1) Opłata miesięczna w wysokości 10 EUR jest pobierana po spełnieniu dwóch warunków: a) brak otwarcia lub zamknięcia pozycji w ciągu ostatnich 365 dni; oraz b) brak zasilenia rachunku w ciągu ostatnich 90 dni. Kwota ta jest pobierana z wolnych środków na rachunku przeliczonych na walutę rachunku. W przypadku ich braku, opłata nie jest naliczana

Odpowiedz

K
Kamil
Gość
4 miesiące temu
@Adam

Mnie na czacie tłumaczyli, że to się kryje pod tym pierwszym punktem. Czyli jak masz otwarte jakieś pozycje (dotyczy też zwykłej giełdy) to nic nie płacisz

Odpowiedz

M
Marta
Gość
5 miesięcy temu

Czy pobierana jest oplata overnight za otwarte pozycje?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
5 miesięcy temu
@Marta

Wszystko zależy od instrumentu finansowego - na części jest pobierana, na innych nie. Informacje na ten temat są dostępne na stronie XTB, w specyfikacji instrumentów, a także na platformie i w aplikacji XTB (na etapie składania zlecenia).

Odpowiedz

A
Agnieszka
Gość
6 miesięcy temu

Ile wynosi minimalna wartość, za jaką można kupić akcje? W kilku miejscach jest podane 500 zł, natomiast w tabelce w artykule powyżej jest informacja że można nabyć akcje już za 10 złotych. Która wartość jest aktualna?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
6 miesięcy temu
@Agnieszka

Aktualna jest kwota komunikowana w naszym serwisie, w tej analizie, być może niektóre serwisy jeszcze jej nie zaktualizowały. W XTB minimalna wartość transakcji na akcjach od kilku miesięcy wynosi 10 zł, wcześniej wynosiła 500 zł.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
6 miesięcy temu
@Agnieszka

Przeanalizowałem raz jeszcze zapisy na stronie, w jednej sekcji faktycznie nie usunęliśmy informacji o dawnej opłacie. Już to zmieniłem - dzięki za dostrzeżenie.

Odpowiedz

K
Kristina
Gość
6 miesięcy temu

Firma XTB przez 5 miesięcy nie mogła stworzyć dla mnie aktywnego profilu, musiałem cały czas dzwonić i pytać, na czym polega problem, i zawsze mam puste obietnice, że teraz wszystko rozwiążą w ciągu kilku godzin. W rezultacie na 5m. miesiącu weryfikacji!!! moich dokumentów dowiaduję się, że w ogóle nie mogę utworzyć u nich profilu, chociaż dostarczyłam wyciągi bankowe i Umowę od pracodawcy. Dzwoniąc, czuje się lekceważąco wobec obcokrajowców. Firma w ogóle nie wie, jak pracować z klientem. Absolutnie nie radzę marnować czasu i nie daj Boże, aby zainwestować tam swoje pieniądze.

Odpowiedz

R
Robert
Gość
6 miesięcy temu
@Kristina

Dziwna sytuacja ale piszesz że "dowiaduje się że w ogóle nie mogę utworzyć u nich profilu". Dziwne bo brokerzy raczej rzadko proszą o umowę z pracodawcą lub wyciąg bankowy. Może tutaj im się coś nie spodobało? Nic nie przeskrobałaś że odrzucili twoją rejestrację?

Odpowiedz

I
Iwo
Gość
2 miesiące temu
@Kristina

Nie wiem o czym mówisz, ja takich problemów nie miałam.

Musi być coś nie tak w twoim przypadku.

Odpowiedz

M
Małgorzata
Gość
7 miesięcy temu

Witam, ja niestety nie w sprawie powyższego artykułu ale proszę o poradę. W zeszłym tygodniu zadzwonił do mnie gość (podobno z XTB), że na rachunku , który założyłam jakiś czas temu w wyniku handlu dokonanego przez brokera nagromadziły się środki i chcą mi je wypłacić i rozliczyć. Wydawało mi się, że jakiś czas temu zaczęłam rzeczywiście procedurę założenia konta ale jej nie zakończyłam. Na mailu mam potwierdzenie konta demo ale z niego nie korzystałam. Jak to potraktować. Wydzwaniają do mnie ciągle. Dla mnie to dziwne.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
7 miesięcy temu
@Małgorzata

Dla nas to także dziwne i wygląda na próbę oszustwa. Warto zablokować numer i zgłosić sprawę do XTB.

Odpowiedz

K
Karol
Gość
7 miesięcy temu

no generalnie odrzucilem artykul w calosci po fragmencie ze xtb ma profesjonalne kursy tradera21 czy rokickiego dwoch zdziercow jeden ma gorsze pomysly od drugiego. Fajny bym pomysl tradera zeby inwestowac w nigerii czy turcji ale chyba nic nie przebije jego inwestycji w gazprom po 2014 co samo w sobie jest moralnie obrzydliwe i jak na rosyjski zamordyzm niebezpieczne i bardzo dobrze ze jego inwestycja tak sie skonczyla. Nie uczcie sie od ludzi jak trader21 czy rokicki czy jakikolwiek guru ktory wam bezwartosciowe szkolenie chce absurdalnie drogie wcisnac a ktorzy w swiecie inwestowanie sa nikim! Czytajcie ludzi jak Howard Marks, Joel Greenblat, listy Buffeta do akcjonariuszy i wielu zagranicznych autorow a traderowi zasadzcie kopa gdzies w cos jak mawial slynny polski bezrobotny z wroclawia

Odpowiedz

R
Radek
Gość
7 miesięcy temu
@Karol

Nie przepadam za tymi o ktorych tutaj mówisz, ale przecież to są tylko kursy.. oni "uczą" analizy technicznej głównie. Ja z tego korzystałem i naganiania żadnego tam nie widzłaem. To nie ten przypadek

Odpowiedz

A
Alex
Gość
7 miesięcy temu

Czy xtb pobiera prowizję, jeśli mam zakupione jakieś akcje?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
7 miesięcy temu
@Alex

Jeśli masz kupione jakieś akcje, ale w ciągu roku nie wykonasz żadnej transakcji na koncie, to XTB pobierze opłatę za prowadzenie rachunku.

Odpowiedz

J
Jan
Gość
9 miesięcy temu

Jak najniższym kosztem można wypłacić waluty czyli dolar lub euro z XTB. Z tego co wyczytałem tu w archiwalnych komentarzach to niby nikt nie pobiera prowizji a kwoty po przelewie na konto walutowe np.w Alior Kantorze są uszczuplone o kilkanaście procent. Czy jest możliwość przewalutowania w XTB i już darmowy przelew w złotówkach.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
9 miesięcy temu
@Jan

Te prowizje faktycznie się pojawiają, przy czym są pobierane nie przez XTB, lecz banki pośredniczące. Niestety nie ma też możliwości przewalutowania środków w XTB i wykonania przelewu w PLN. Niewykluczone, że najkorzystniej jest więc zawierać transakcje bezpośrednio w polskiej walucie.

Odpowiedz

M
Marek
Gość
7 miesięcy temu
@Marcin Kowalczyk

Witam jak sprawdzić wiarygodnego analityka giełdowego

Odpowiedz

T
Trader30
Gość
7 miesięcy temu
@Marek

Chyba tylko po wynikach jakie osiąga, no bo jak inaczej:) jeśli jego przewidywania stosunkowo często się sprawdzają, no to jest dobry i wiarygodny.

Odpowiedz

A
Adam
Gość
10 miesięcy temu

Po 2 miesiąach testów konta w XTB nie widzę szans na inwestowanie długoterminowe. Dla day traderów super sprawa, ale dla kogoś kto chciałby zainwestować np. w waluty na kilka, kilkanaście miesięcy mie ma sensu. Dzieje się tak dlatego, że za każdy dzień utrzymywania pozycji płaci się swapy. . Aby ich uniknąć trzeba tego samego dnia otworzyć i zamknąć pozycje. Niemniej jeśli jest sposób na obniżenie, bądź uniknięcie tej opłaty, proszę o informację.

Odpowiedz

K
Kamil
Gość
10 miesięcy temu
@Adam

Skąd ta informacja? Płaciłeś swapy?

Odpowiedz

T
Trader30
Gość
10 miesięcy temu
@Adam

Przecież to normalne, że płacisz brokerowi za utrzymywanie pozycji. Chciałeś, żeby za darmo udostępniał ci pieniądze (w praktyce tak działają kontrakty z dźwignią) przez kilkanaście miesięcy? :D Tak jest nie tylko w XTB, ale też u innych brokerów. Jeśli chcesz inwestować w waluty długoterminowo i bez kosztów, to po prostu kupujesz zwykłe waluty w jakimś Walutomacie lub coś w tym stylu i trzymasz sobie na bezpłatnym rachunku walutowym. W ten sposób nie pograsz na spadki, ale też nie będzie dodatkowych kosztów.

Odpowiedz

A
Adam
Gość
10 miesięcy temu
@Trader30

Dokładnie o to mi chodziło. Kontrakty są dla graczy, a nie inwestorów długoterminowych. Długoterminowo, to taniej będzie w kantorze. Mnie osobiście poza walutami interesowały kontrakty na surowce, metale itd. Ale tutaj też horyzont czasowy to maksymalnie kilka dni

Odpowiedz

T
Trader30
Gość
10 miesięcy temu
@Adam

No długoterminowo to się nie da / nie warto, ale nierzadko jest sens potrzymać pozycję dłużej niż kilka dni - powiedziałbym, że tak maks. przez kilka tygodni warto/jest sens. Po prostu ten koszt trzeba uwzględniać w swoich kalkulacjach,

Odpowiedz

A
Adam
Gość
10 miesięcy temu
@Kamil

Płacę cały czas. I nie mam pretensji, że broker zarabia - na czymś musi. Tylko mało jest na ten temat informacji. A ten koszt jest kluczowy w planowaniu inwestycji

Odpowiedz

B
Bartek
Gość
10 miesięcy temu
@Adam

Ja bym chciał otworzyć konto i grać swing trading, jakie są koszty przy trzymaniu np. 2-3 tygodnie zlecenia???

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
10 miesięcy temu
@Bartek

To zależy od inwestowanej kwoty czy instrumentu, którym handlujesz. Na tej stronie sprawdzisz swapy dla poszczególnych instrumentów: https://www.xtb.com/pl/oferta/informacje-o-rachunku/specyfikacja-instrumentow

Odpowiedz

A
Adam
Gość
10 miesięcy temu
@Adam

Xtb wysyła co tydzień tabelę punktów swapowych do klientów. Każdy kontrakt na swoją cenę, która zależy również od tego, czy pozycja jest krótka, czy długa. Polecam konto demo, które działa tak samo, jak real.

Odpowiedz

K
Konrad
Gość
10 miesięcy temu

Uważam, że XTB jest bardzo słabym rozwiązaniem dla inwestorów długoterminowych. Dziś chciałem kupić testowo ETF: US500. Volume: 0.01 koszt 3.8$ natomiast depozyt zabezpieczający to 96$! To jest absolutnie bez sensu bo wkładam 100$, żeby mieć coś o wartości 3.8$. W przypadku wyższych kwot, depozyt i tak wielokrotnie przewyższa wartość zakupu.

Odpowiedz

T
Trader30
Gość
10 miesięcy temu
@Konrad

Nie, nie jest bardzo słabym rozwiązaniem, widocznie po prostu chciałeś kupić nie ETF na US500, lecz CFD na indeks US500:) Jak korzystasz z CFD to masz "blokowany" depozyt zabezpieczający w określonej wysokości, co jest czymś całkowicie naturalnym. To są instrumenty pochodne i to tak ma wyglądać.

Odpowiedz

R
Rafał
Gość
10 miesięcy temu

Czy warto jest otworzyć konto żeby inwestować regularnie co miesiąc np 300zł w fundusze?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
10 miesięcy temu
@Rafał

Oferta funduszy XTB jest całkiem niezła, więc jeśli tylko uważasz, że takie produkty są dla Ciebie odpowiednie, to jak najbardziej. Regularne transakcje za relatywnie niską kwotę sprawdzają się zwłaszcza w inwestowaniu długoterminowym - pozwalają rozsądnie uśredniać cenę zakupu i ograniczyć ryzyko wejścia w inwestycję w złym momencie.

Odpowiedz

A
Adam
Gość
31.08.2022 17:24:34

Korzystałem, na początku przekonały mnie zerowe prowizje dla obrotu akcjami. Tak jak w komentarzach innych, wysokie spreedy i masa "małych" problemów niestety. Ale dzisiejsza sytuacja zmusza mnie do wycofania wszystkich środków i zamknięcia konta. Złożyłem zlecenie kupna akcji CIE.PL po cenie 32.02. Chciałem po kilku minutach zmodyfikować zlecenie, ale aplikacja wyrzucała błąd. Chciałem zamknąć, to samo. Próbowałem przez platformę na PC- to samo. Zlecenie wisiało tak ponad godzinę bez możliwości modyfikacji czy anulowania, po czym sprawdzam konto a tam ujemne saldo a w portfelu akcje CIE.ES (zamiast CIE.PL) kupione po 32,02 € (najciekawsze, że te akcje kosztują na dzień dzisiejszy około 24 € a w cenie 32 nie były od blisko 4 lat!). Ilość oczywiście i cena z mojego zlecenia, ale nie tych akcji i cena w euro. Więc bez środków na koncie kupiłem akcje po cenie sprzed 4 lat, gdzie składałem zlecenie zupełnie na coś innego. Kontakt na czacie, Pan nie widział w tym nic dziwnego twierdząc że ja takie zlecenie złożyłem o tej godzinie itd. pomimo ich błędu próbowali zrzucić to na mnie, co jest w ogóle nieprawdopodobne, niewykonalne wręcz kupić po cenie 6€ wyższej od ceny rynkowej i jednocześnie mieć -30%. Dopiero kontakt z infolinią, po dłuższym czekaniu pozycja została zamknięta, środki zwrócone i otworzyli mi pozycję na którą faktycznie składałem zlecenie. U mnie stracili zaufanie, nie dość że narobili zamieszania z kontem i ujemne saldo otwierając pozycję na zupełnie coś innego, po nie rynkowej ale za to archiwalnej cenie, to jeszcze był problem by to naprawić i uznać swoją winę. Niestety, nie pierwszy raz miałem problem z anulowaniem zlecenia czy modyfikacją, które to funkcje działają jak im się podoba. Dlatego nie polecam, lepiej wybrać bardziej kompetentny dom maklerski i nie ryzykować utartą środków, czasu i nerwów.

Odpowiedz

T
Trader30
Gość
10 miesięcy temu
@Adam

Ciekawa "przygoda", ale doceń, że w sumie twój problem i tak dość sprawnie został rozwiązany;) A to nie jest standardem. Wystarczy przypomnieć, co się działo parę lat temu w czasie awarii maklera ING... a to przecież nie jedyny przykład. Przy dłuższym korzystaniu z jakiegoś konta prędzej czy później jakiś grzech się pojawi, oczywiście najwięcej jest ich w przypadku handlu na instrumentach z dźwignią.

Odpowiedz

M
mali
Gość
26.08.2022 09:24:18

Czy mogę kupić akcje na rynku w Hongkongu?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
29.08.2022 11:26:31
@mali

Spółki notowane na giełdzie w Hongkongu nie są dostępne, natomiast jeżeli jakaś spółka z Hongkongu jest notowana na giełdzie europejskiej, to oczywiście nie ma przeciwwskazań.

Odpowiedz

P
Piotr
Gość
31.07.2022 14:09:06

Co to są za odsetki? "4.19. O ile nie postanowimy inaczej, odsetki od należących do Klienta środków pieniężnych, stanowią w całości przychód XTB i nie są należne Klientowi. Dotyczy to środków zdeponowanych na rachunkach bankowych XTB, które są przeznaczone do przechowywania środków pieniężnych. Wysokość tych odsetek jest wskazana w tabeli opłat i prowizji. Zawierając z nami umowę, przyjmujesz do wiadomości ten stan rzeczy i wyrażasz na niego zgodę."

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
04.08.2022 15:54:34
@Piotr

Nie oznaczają żadnych potencjalnych opłat dla klienta, to dość powszechne rozwiązanie. Jeśli rachunek bankowy XTB, na którym trzymane są środki pieniężne klienta, byłby oprocentowany, to odsetki z tego tytułu będą przysługiwać XTB.

Odpowiedz

P
Piotr
Gość
06.08.2022 08:17:02
@Marcin Kowalczyk

Dziękuję za odpowiedź!

Odpowiedz

J
Julia
Gość
11.07.2022 17:02:38

Czym jest Oferta zawarcia umowy abonenckiej (dostęp do polskich akcji za darmo)?

nie do końca to rozumiem, utknęłam na tym etapie i mam wątpliwości

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
13.07.2022 16:41:42
@Julia

Bez obaw można to zaakceptować i kontynuować procedurę zakładania rachunku. Jest to kwestia czysto techniczna, która nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami dla klienta (ale wiąże się z kosztami dla XTB, dlatego ten punkt się pojawia). Od razu dodam, że w tej umowie jest informacja o wyłączeniu dostępu do instrumentów z GPW po pełnym kwartale, gdy klient w ogóle z nich nie korzysta. Jeśli jednak do tego dojdzie, to łatwo i bez opłat będzie można odnowić ten dostęp z poziomu swojego konta w XTB.Odpowiedz

M
Monika
Gość
25.04.2022 11:03:54

Czy akcje można przedłużyć, żeby nie zamknęły się po roku?

Odpowiedz

T
Trader30
Gość
26.04.2022 17:52:14
@Monika

Akcje nie zamykają się po roku, to bezterminowe instrumenty finansowe. Jeśli więc je kupisz to zostaną z tobą dopóki ich sprzedaż

Odpowiedz

F
Felix
Gość
22.04.2022 20:53:17

Moim zdaniem w wadach powinno być dodane wymaganie co do minimalnej wartości zlecenia dla kupna akcji i ETF

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
26.04.2022 17:20:43
@Felix

Według nas limit stosowany przez XTB nie jest istotną wadą. Jest on niski i w zasadzie dla żadnego inwestora nie powinien mieć znaczenia. Zwracam uwagę, że praktycznie każdy polskim DM stosuje prowizję minimalną, która wynosi zwykle 5 zł, rzadko kiedy 3 zł. Powoduje to, że transakcje o wartości kilkuset złotych i tak są nieopłacalne, bo rzeczywista prowizja sięga w ich przypadku nawet 1-2%.

Odpowiedz

Ł
łuki
Gość
07.04.2022 22:26:37

bezpłatne to to nie jest. chyba, ze inwestujesz w polska giełde akcji tylko. za zagraniczne zakupy od razu aktywa są na minusie. aczkolwiek i tak najtanszy makler na rynku. wczesniej miałem ING i tam to tragedia. apka nie działała, czesto wywalało giełde ( nie dalo sie zalogować) plus spore prowizje i miesieczna opłata

Odpowiedz

M
Marcin
Gość
05.04.2022 20:11:49

Niestety za przewalutowanie horrendalne mają kursy. Kupiłem akcje INPOSTU, za pół godziny sprzedałem z zyskiem 2%, po czym spoglądam na rachunek, a tu stratę zanotowałem. Czy ma ktoś jakiś sposób na to? Można wpłacić w EURO bezpośrednio, np. przez REWOLUT P24 czy zwykły przelew walutowy z rachunku w EU ?

Odpowiedz

T
Trader30
Gość
26.04.2022 17:54:43
@Marcin

Tak, wystarczy zaznaczyć sobie w XTB odpowiednie pole z kontem w EUR i nie bedzie przewalutowania. nie wiem co z płatnościami revolutem, ale generalnie wszelkiego rodzaju przelewy walutowe są możliwe

Odpowiedz

D
Dawid
Gość
23.03.2022 17:54:46

Czy dobrze rozumiem, że jeśli mam otwartą minimum jedną pozycje na koncie to miesięczna opłata za prowadzenie rachunku wynosi 0?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
29.03.2022 11:42:55
@Dawid

Tak, dokładnie tak. Dodam jeszcze, że ta opłata i tak może zostać naliczona dopiero po roku, więc do tego czasu nawet brak jakichkolwiek transakcji nie spowoduje pobrania 10 EUR.

Odpowiedz

G
Grzegorz
Gość
22.12.2021 09:56:26

Ostrzegam - nie zwracają pieniędzy!!

Odpowiedz

T
Trader30
Gość
26.04.2022 17:55:18
@Grzegorz

A za co mają ci zwrócić? za nieudane inwestycje? xDD

Odpowiedz

K
Karolina
Gość
15.11.2021 21:04:50

Spotkalam sie z opiniami dotyczacymi wyplat z xtb. A mianowicie,ze potrzebne jest udokumentowanie kwoty i problem z wyplata gotowki. Srodki do tego czasu sa blokowane. Nie ma problemow przy wplacie. Czy mozecie skomentowac lub przekierowac do info na xtb?

Odpowiedz

J
Jan
Gość
16.11.2021 13:31:57
@Karolina

XTB wymaga udokumentowania konta do wypłaty środków. Nie można przez to zlecić wypłaty z rachunku XTB na konto innej osoby, bo sprawdzają czy rachunek należy do ciebie. Akceptują tylko banki, konto w Revolut nie przejdzie. Z koniecznością dokumentowania kwot się nie spotkałem a wypłacałem większą sumę. Może dotyczy to sytuacji podejrzenia prania brudnych pieniędzy.

Odpowiedz

Ł
Łon, ale nie Eryk
Gość
27.10.2021 06:23:02

XTB to żadne "must have", nie mają największego ETF na górników złota, tylko CFD na niego.

Odpowiedz

T
Tom
Gość
23.09.2021 21:05:43

Nie wiem skąd tyle zachwytów, aplikacja mobilna ma mnóstwo błędów. Najgorszym błędem jest to, że walory które zostały zamknięte po osiągnięciu TP ciągle są widoczne na rachunku jako aktywne. Ciekawostką są również push notifikacje które przychodzą z informacją o zamknięciu/otwarciu pozycji mimo że nic takiego nie miało miejsca ;) Zupełna porażka....

Odpowiedz

S
Sławek
Gość
24.02.2022 17:31:28
@Tom

Co polecasz za XTB w zamian?

Odpowiedz

A
Arek
Gość
25.05.2022 22:10:20
@Sławek

bossa

Odpowiedz

J
Janek
Gość
22.09.2021 11:58:36

Witam, czy jest możliwosść po otwarciu konta maklerskiego w tym banku przeniesienia akcji ( papierów wartościowych) z innego banku ?

Jeśli tak to z jakimi kosztami muszę się liczyć?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
23.09.2021 10:53:42
@Janek

Tak, jest taka możliwość, przy czym XTB musi mieć w ofercie te akcje, które chcesz do niego przenieść. XTB nie pobierze od Ciebie żadnej opłaty za transfer papierów wartościowych, jednak może to zrobić Twój dotychczasowy dom maklerski - koszt operacji sprawdzisz w jego tabeli opłat i prowizji.

Odpowiedz

R
Rafał
Gość
28.08.2021 11:21:35

Witam jaką jest minimalna kwota w zł by zacząć inwestować za pomocą aplikacji np. w bitcoin.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
30.08.2021 09:13:52
@Rafał

XTB nie wymaga wpłaty minimalnej na rachunek.

Odpowiedz

M
Mateusz
Gość
24.04.2022 19:14:23
@Aldona Derdziak

Można prosić o przykłady instrumentów w które mogę zainwestować 34zł które mam na koncie?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
26.04.2022 17:41:49
@Mateusz

Nie ma takich. W przypadku akcji i ETF obowiązuje minimalna kwota transakcji w wysokości 100 USD/100 EUR/100 GBP/500 PLN, przy czym zwracam uwagę, że w większości DM zakup walorów za taką lub niższą kwotę i tak jest nieopłacalny. Minimalna prowizja transakcyjna wynosi zwykle 5 lub 3 zł, więc w przypadku zakupu instrumentów za 34 zł rzeczywista prowizja mogłaby wynieść nawet kilkanaście % wartości transakcji.

Otwarcie pozycji przy zaangażowaniu kapitałowym niższym od wspomnianych limitów jest możliwe w przypadku kontraktów CFD na niektóre aktywa.

Odpowiedz

M
Mateusz
Gość
27.04.2022 19:30:51
@Marcin Kowalczyk

Czyli prawda jest taka, że jest wymagana minimalna wpłata

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
28.04.2022 12:58:40
@Mateusz

Jeśli masz na myśli minimalną wpłatę na rachunek, to w XTB ona nie występuje - na konto inwestycyjne możesz wpłacić dowolną kwotę. Jeśli mowa natomiast o minimalnej kwocie transakcji, to sytuacja wygląda tak, jak napisałem powyżej.

PS W XTB, podobnie jak u wielu innych brokerów, możesz inwestować w mikrolotach, więc otwarcie pozycji na niektórych instrumentach jest możliwe już od ok. 100-150 zł na rachunku.

Odpowiedz

M
Marzena
Gość
6 miesięcy temu
@Aldona Derdziak

Jak sprzedać swoje bitcoiny na XTB? Czy po sprzedaży można je potem przelać na konto w banku lub na Revolut.Czy są jakieś kruczki o których należy pamiętać podczas takich transakcji.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
6 miesięcy temu
@Marzena

Na XTB masz jedynie dostęp do kontraktów CFD na bitcoina. Te instrumenty pozwalają zarabiać na zmianach cen BTC, ale nie są rzeczywistymi bitcoinami i tym samym nie można ich później nigdzie przelać.

Odpowiedz

V
vilesen
Gość
14.08.2021 09:39:37

Czy XTB pożycza innym zakupione akcje tak, jak to robi Degiro w podstawowym planie?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
16.08.2021 16:19:31
@vilesen

Nie, XTB nie przeprowadza takich operacji

Odpowiedz

M
Marek
Gość
08.07.2021 12:54:11

Dla mnie bomba. Złozyłęm 6 kont, na siebie, dwie siostry, żonę i dziadków i sobie na sarpanych po kilka groszy obracam DT, zawsze te 200-300 zł wpada statystycznie gdy kurs drepcze w miejscu namnażam akcje. Gram grubymi spółkami wig20, mwig40 i trochę w euro niemieckich i jest to cudo do dorabiania do pensji.

Odpowiedz

V
vilesen
Gość
14.08.2021 09:42:57
@Marek

Po co ci aż tyle kont?

Odpowiedz

W
Wielorybek
Gość
30.06.2021 00:32:33

Spoko rachunek dla wielu inwestorów, na pewno jeden z najlepszych na rynku. No i ma tez ten plus, że praktycznie zawsze działa, czego nie można powiedzieć o kontach konkurencji

Odpowiedz

T
Tomek
Gość
09.06.2021 21:40:16

Oooo... widzę , że niewygodne opinie są cenzurowane... Napisałem wyraźnie , że XTB szuka frajerów do dymania. Odmówili mi otwarcia konta bo... (według ich testu) nie mam skłonności do podejmowania ryzyka.... Dzisiaj przez telefon facet wciskał mi ciemnotę, że takie są polskie przepisy . To tak , jakby Biedronka odmówiła ci zrobienia zakupów , bo nie wiesz czym jest urząd ochrony konsumenta.... Zdecydowanie odradzam.

Ja idę w kierunku polecanym na Utubie , a tu odradzanym , bo.... bo tak... "ekologia ponad wszystko"....

Odpowiedz

K
Krystian
Tester
10.06.2021 12:22:35
@Tomek

Napisałeś coś w stylu: XTB jest złe, ale BOŚ jest super, bo poleca go ktoś znany na YT. Nie podałeś przy tym konkretnej argumentacji. Ze stylu wypowiedzi może wynikać, że sam prowadzisz działania marketingowe dla tego banku.

Ja posiadam konto w Bossa, założyłem je w 2015 r. i korzystam z niego. Od roku mam również konto w XTB i także korzystam (za niedługo coś więcej napiszę o operacjach walutowych w USD, bo wiem, że budzą emocje). Nie warto moim zdaniem ograniczać się do jednego rachunku, lepiej założyć kilka i wyrobić swoje zdanie.

Nie do końca rozumiem Twoje podejście do ankiety inwestycyjnej. Celowo odpowiadasz błędnie na pytania w ankiecie i dziwisz się, że algorytmy domu maklerskiego Cię odrzucają. To trochę tak, jakbyś poszedł do lekarza, otrzymał receptę na antybiotyk, wyrzucił ją do kosza, wszedł do apteki i poprosił o antybiotyk, a następnie narzekał na aptekarza, że Ci nie wydał leku z powodu braku recepty.

Odpowiedz

T
Tomek
Gość
12.06.2021 01:17:52
@Krystian

Prawda. Okazało się , że BOś wyklucza obrót kryptowalutami ( na tym najbardziej mi zależy ). Boję sie , że jak dalej będę wydzwaniać po biurach z top listy , to skompromituję cały ten ranking .

Odpowiedz

B
Brzęczyszczykiewicz
Gość
14.06.2021 17:21:17
@Tomek

Ale wiesz, że żeby handlować krypto potrzebujesz konta na giełdzie kryptowalut, a nie rachunku maklerskiego? Może inwestowanie jednak nie jest dla ciebie

Odpowiedz

B
Brzęczyszczykiewicz
Gość
14.06.2021 17:26:48
@Tomek

I kolejny twój komentarz widzę... wtopiłeś kasę na inwestycjach u Grafa, ze tak tobą telepie? A jakbys wzial kredyt we frankach, to bys później się pewnie tłumaczył, ze nieswiadomy byłeś i że bank cie nie ostrzegł o ryzyzku

Odpowiedz

T
Tomek
Gość
14.06.2021 21:20:55
@Brzęczyszczykiewicz

Na XTB też tak jest? To może pójdę do Bitomatu i bez zakładania konta kupię BTC ... ?

Odpowiedz

B
Brzęczyszczykiewicz
Gość
15.06.2021 01:38:24
@Tomek

Wygodniej będzie jednak na giełdzie - załóż sobie konto na binance czy bitbayu i zobacz, jak to wszystko działa. XTB jako jeden z niewielu polskich DM oferuje kontrakty CFD na kryptowaluty, ale to nie to samo co bezpośredni zakup krypto

Odpowiedz

G
Gregory
Gość
21.06.2021 00:08:32
@Brzęczyszczykiewicz

..ale można handlować indeksami na krypto - wtedy nie trzeba mieć konta na giełdzie kryptowalut.

Odpowiedz

B
Brzęczyszczykiewicz
Gość
30.06.2021 00:15:43
@Gregory

Miałeś na myśli kontrakty na krypto? Minus jest jednak taki, że kontrakty CFD na krypto wiążą się z wymogiem utrzymywania duzego depozytu zabezpieczającego... no i poza tym masz tutaj tylko najwazniejsze kryptowaluty, tych mniejszych nie ma

Odpowiedz

G
Gregory
Gość
30.06.2021 09:02:27
@Brzęczyszczykiewicz

generalnie zgadzam się. ..ale z tym zabezpieczeniem to sam decydujesz .. teoretycznie powiazane z dziwignią jakiej uzyjesz, .. jak nie użyjesz to to prawie to samo. ..ale kto nie używa żadnej dzwigni na CFD :)

Odpowiedz

B
Brzęczyszczykiewicz
Gość
04.07.2021 17:38:37
@Gregory

W przypadku kontraktów CFD masz określony depozyt zabezpieczający i on jest niestety wysoki, nawet jak masz małą dźwignię:( Futuresy na giełdach krypto są pod tym względem bardziej liberalne, tam przy x100 nie musisz się tym za bardzo przejmować, choć oczywiście ryzyko jest ekstremalnie wysokie

Odpowiedz

G
Gregory
Gość
04.07.2021 22:46:07
@Brzęczyszczykiewicz

wg mnaie - jak porownyjemy inwestycje ze zwyklym zakupem bitka do portwela (o tym dyskusja), to mozna to porownac z inwestycja z dziwgnią x1 - i wtedy mozna stracic tylko wysokosc inwestycji, nie mozna wiecej (chyba ze bitek moze wejśc na minus ; )

Odpowiedz

T
Tomek
Gość
11.07.2021 08:07:22
@Brzęczyszczykiewicz

Ja nie jestem tobą i nie licytuję się na głupotę.

Ps Wiesz oczywiście , że XTB dostało prawie 10 baniek kary od KNF za nieuczciwe traktowanie klientów...?

Żeby było weselej , za podawanie tej informacji straszy pozwami sądowymi...

Odpowiedz

G
Gregory
Gość
12.07.2021 13:25:51
@Tomek

Czasami taki knfik i podobne instytucje się przydają.. inaczej to maluczkich wszędzie by dym_no ( 'maxymalizacja zysku' zawsze ma miejsce )

Odpowiedz

T
Tomek
Gość
04.06.2021 07:35:36

Gówno nie dom maklerski. Przy zakładaniu konta trzeba wypełnić ankietę . Celowo odpowiedziałem błędnie na 2 ostatnie pytania- napisałem , że nie wiem co to jest DYWIDENDA (to nawet gimnazjaliści wiedzą ). Pomimo , że chcę wejść za 100 klocków odmówili mi założenia konta....

Chrzanić takich oszustów. Ja posłucham CEZAREGO GRAFA i zakładam konto w BOŚ. XTB to fikcja.

Odpowiedz

B
Brzęczyszczykiewicz
Gość
14.06.2021 17:18:48
@Tomek

Przecież każdy DM wymaga wypełnienia ankiety. Wypełniłeś źle, to było jednoznaczny sygnałem, że nie rozumiesz w co inwestujesz. BOŚ i inne domy też powinny odmówić ci założenia konta.

PS Jeśli dodatkowo ufasz Czarkowi Grafowi, to powinieneś podziękować XTB, że nie założył ci konta i uchronił cię przed stratą pieniędzy... dolar po 6 zł? kupuj chińszczyznę? Polska drugą wenezuelą? xD Jego się nie da słuchać, a jeszcze woła od ludzi pieniądze

Odpowiedz

G
Gregory
Gość
21.06.2021 00:16:08
@Brzęczyszczykiewicz

Trzeba wszystkich słuchać, analizować i wyciągać wnioski; nie uważam że kilka chiczyków w portwelu byłoby wielce szkodliwe. Fajnie by było się pobawić też z giełdą w HongKongu. Nie skreśłałbym ich tak pochopnie, nawet jak personalnie ktoś ma coś do Grafa.

Odpowiedz

B
Brzęczyszczykiewicz
Gość
30.06.2021 00:19:22
@Gregory

jasne, masz rację. Po prostu Graf jest jednym z niedźwiedzi, które przegapiły hossę na wielu aktywach... Założył pesymistyczny scenariusz i uparcie się go trzyma.

Chiny i Hongkong spoko, ale gdy skończy się hossa na wszystkich aktywach (przyszły rok?), to pewnie i tych rynków nie oszczędzą niedźwiedzie.

Odpowiedz

B
blazej
Gość
28.04.2021 12:01:41

XTB jest spoko dla początkującego inwestora ale trzeba uważać na małe "haczyki" . Np. XTB nie przekazuje do Ameryki (IRS) deklaracji W8BEN i przez to za dywidendy z USA trzeba płacić 30% a nie 15% (+4% w PL). Ostatnio tymczasowo zablokowali handel na surowcach: kukurydza i soja - bo były duże wahania kursów :) taki mały Gamestop. Wpłata idzie szybko. Appka przejrzysta i intuicyjna. Brakuje sporo rynków - Chiny, Hongkong, Rosja. A Austria ? CEE ? Polski rynek okrojony

To trochę słabo...

Odpowiedz

G
Gregory
Gość
21.06.2021 00:17:10
@blazej

Tak, taka giełda w HongKongu zancznie poszerzyła by spektrum..

Odpowiedz

V
vilesen
Gość
14.08.2021 09:55:08
@blazej

Revolut udostępnia W-8 BEN. Ktoś się orientuje czy któryś z polskich domów maklerskich pozwala uniknąć 30%?

Odpowiedz

T
Trader30
Gość
16.08.2021 16:11:02
@vilesen

Od zawsze jest z tym słabo. Jakiś czas temu taką możliwość oferował DM Banku Handlowego, ale musiałbyś ich zapytać, czy to aktualne. Generalnie najlepiej zagadać bezpośrednio do poszczególnych DM, bo mogło się coś w międzyczasie zmienić

Odpowiedz

T
Tomek
Gość
25.04.2021 19:16:26

W internecie polecają kupno akcji China Mobile ltd. Jeśli dobrze obczaiłem , to 3 maja wypłacają dywidendę. I zestaw pytań.

1 Z jakim wyprzedzeniem muszę kupić akcje , żeby otrzymać dywidendę ?

2 Po jakim czasie od wypłaty dywidendy mogę sprzedać akcje?

3 W opisie wyczytałem , że firma jest notowana na giełdzie USA (NYSE) i giełdzie hongkońskiej - Czy operujecie też w Hongkonu ?

4 Czy gracie też Kryptowalutami i złotem?

Ps Pytania może prymitywne , ale jestem zielony w te klocki , a dywidenda kusi....

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
27.04.2021 20:59:18
@Tomek

Na wstępie wyjaśnię, że nie jesteśmy XTB, lecz serwisem specjalizującym się m.in. w porównywaniu ofert banków, domów maklerskich, brokerów itp. :) Niemniej jeśli chodzi o kryptowaluty i złoto, to XTB ma w ofercie kontrakty CFD, które pozwalają zarabiać na zmianach cen tych instrumentów. Nie oferuje natomiast akcji firm z Hongkongu.

Co do dywidendy, to trzeba rozróżnić tu dwa pojęcia. Pierwszym jest dzień ustalenia prawa do dywidendy, drugim natomiast dzień wypłaty dywidendy – który zwykle przypada kilka tygodni później. Jeśli chcesz więc otrzymać dywidendę, akcje musisz nabyć tuż przed tym, gdy będzie ustalane prawo do jej otrzymania. Gdy tylko znajdziesz się na liście uprawnionych, możesz sprzedać akcje. W praktyce możesz je sprzedać już na pierwszej sesji, na której będą notowane po kursie pomniejszonym o wartość dywidendy.

Dzień dywidendy i dzień wypłaty dywidendy wskazuje spółka, która dzieli się zyskiem.


Odpowiedz

D
Dominika
Gość
22.04.2021 11:11:37

Ja jestem bardzo zadowolona z XTB. Jest to najbardziej opłacalny broker, jeden z lepszych.

Odpowiedz

J
Jan
Gość
21.04.2021 16:54:08

Czy XTB to polski dom maklerski przesyłający PIT na koniec roku?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
22.04.2021 09:05:13
@Jan

Tak, XTB to polski broker.

Odpowiedz

B
blazej
Gość
28.04.2021 12:04:18
@Jan

tak. dostaniesz PIT8C

Odpowiedz

M
Marcin
Gość
13.04.2021 22:07:53

Cześć,

Mam pytanie odnośnie rozliczeń podatkowych, od 12 lat pracuje i przebywam za granicą, nie płacę żadnych podatków w Polsce (po tego rocznej zmiania prawa podatkowego też nie), nie jestem jednak pewien czy nie będę musiał płacić podatków jeśli wypracuje sobie zyski (oby) na takim koncie? Czy mogę założyć konto jako obywatel Brytyjski (Polskim ob. nadal jestem) i rozliczać wszystko za granicą?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
14.04.2021 09:12:47
@Marcin

To dość zawiła sytuacja. Radzilibyśmy skontaktować się z doradcą podatkowym albo zasięgnąć informacji na infolinii podatkowej https://www.podatki.gov.pl/zadaj-pytanie/telefon-do-konsultanta/

Odpowiedz

M
Mateusz
Gość
01.04.2021 11:20:33

Witam,

podziele, sie kilkoma obserwacjami odnosnie wplat i wyplat walutowych. No wiec, rzeczywiscie lepiej jest inwestowac bezposrednio w walucie produktu (USD/EUR) - roznica kursow wymiany (miedzy Cinkciarzem/Kantorem Aliora a XTB) jest ok 1 zl za kazde 100 EUR/USD, jezeli kupujemy za PLN (i uwaga rowniez gdy sprzedajemy produkt).

Wplaty walutowe (przelew) na konta EUR/USD sa darwomowe np.z Alior Kantora, ale juz wyplaty walutowe nie sa. Wlasnie dokonalem wyplaty 140 USD i po 3 dniach widze 113 USD na moim koncie Alior Kantor, podczas gdy Alior Kantor nie pobiera oplat za przelewy przychodzace w tej samej walucie. Tak wiec pobrali mi 27 USD za przelew nigdzie nie informujac o fakcie - zero informacji, a dokonujac wyplaty prowizja wynosila 0 zl. Napisalem do Rzecznika konsumentow, i razem przygotowujemy skarge do KNF, zlozylem rowniez reklamacje. Dokonujac wplaty widzimy wszystkie ewentualne koszty, a wyplaty juz nie. Zapewne ich bank pobral oplate za przelew USD (pomimo konta docelowego rowniez w USD), problem w tym, ze nigdzie o tym XTB nie informuje...

Czy tez sie spotakliscie sie z takim naciaganiem?

Dzieki za odpowiedz i pozdrawiam

Odpowiedz

K
Krystian
Tester
12.04.2021 18:40:15
@Mateusz

Dzięki za komentarz. Przeprowadziłem eksperyment i wypłaciłem 200 USD na rachunek Kantora Alior Banku (w USD). Po realizacji zlecenia na moim koncie zaksięgowano 173 USD, czyli tak, jak w Twoim przypadku zniknęło 27 USD. Jak nie trudno policzyć jest to ok. 100 zł, co wskazuje na minimalną kwotę pobieraną "gdzieś w eterze".

Wyjaśniałem temat z XTB i przedstawili mi konkretny argument, że ta opłata nie leży po ich stronie. XTB korzysta z rachunków w Banku Pekao i rzeczywiście wysłali 200 USD nie pobierając przy tym prowizji. Obsługa XTB aktualnie wyjaśnia sprawę z Pekao. Dam znać, gdy dowiem się:

a) kto pobiera tę opłatę (bank pośredniczący?)

b) ile tak naprawdę ona wynosi, bo może to być X% wartości transakcji min. 100 PLN

Odpowiedz

W
Wojciech
Gość
20.04.2021 20:02:54
@Krystian

Wiadomo coś w tej sprawie?

Odpowiedz

M
Mateusz
Gość
21.04.2021 12:12:36
@Wojciech

XTB totalnie mnie olalo : "dziękujemy za wiadomość. XTB informuje o wszelkich opłatach i prowizjach naliczonych po stronie XTB. Nie możemy odpowiadać za działania zewnętrznych podmiotów. Otrzymał Pan od nas potwierdzenie przelewu wychodzącego z XTB, gdzie jest widoczna wartość wypłaty. XTB nie pobiera opłat/prowizji za wypłaty w walucie USD/EUR. W tym wypadku proszę kierować skargę do Pana banku, ponieważ XTB brało udziału w naliczonej opłacie 27 USD.. W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu: [email protected] lub +48 22 2019560, Z poważaniem, Kamil P.

Osobiscie uwazam, ze powinni powinni nas poinformowac (tak jak to robia przy wplacie)- ponizej moja wiadomosc:

Rozumiem, ze to nie Panstwa wina, ze oplata zostala pobrana, ale juz obowiazek pelnego informowania nie zostal dopelniony. Majac jak najlepsze intencje sugerowalbym Panstwu:

- wyjasnienie sprawy z Pekao - przelewy walutowe do Kantor Aliora w tej samej walucie co rachunek prowadzony sa bezplatne (wyjasniam jednak rowniez te sprawe z Alior Kantorem)

- umozliwienie wymiany srodkow na koncie USD w XTB na PLN po korzystnym kursie przed operacja wyplaty/transfer srodkow miedzy rachunkami XTB

- zalozenie kont walutowych w innych bankach (tak jak cinkciarz.pl) celem usprawnienia szybkosci przelewu i obnizenia oplat. W cinkciarzu transfer dolarow trwa 1 godzine i jest bezplatny. W Pantwa przypadku jest to 3-4 dni.

- rozbudowanie innych opcji wplat/wyplat walutowych - zawarcie stosownych informacji odnosnie dodatkowych kosztow przelewu na Panstwa stronie, w tabeli oplat i prowizji itp

Odpowiedz

A
Arkadiusz
Gość
23.04.2021 10:32:11
@Mateusz

Witam, jestem w tej samej sytuacji. Póki co, nie pracuje (lub nie może kontaktować się ze mną) człowiek, który zajmował się tą sprawą. Kolejna osoba z obsługi "zaczyna" temat od nowa. Masakra, czy w tym kraju już nie ma ani jednej jednostki, której można bezpiecznie powierzyć swoje środki pieniężne?

Odpowiedz

M
MrMrooz
Gość
24.04.2021 09:40:20
@Mateusz

To jest ich wina. Ty zlecasz przelew u nich i nie jest Twoim problemem z jakiego banku korzystają. A 100 zl jest faktycznie opłatą za przelew walutowy/USD w Pekao.

Pewnie trzeba będzie reklamować, choć małe szanse. Jako opcja do rozważenia na przyszłość - to konto w Pekao, jeżeli jest jakaś opcja darmowego prowadzenia.

Odpowiedz

K
Kamil
Gość
06.05.2021 19:43:26
@Krystian

Witam, jeżeli udało się coś Panu dowiedzieć w tej sprawie to bardzo proszę o informację. Przy wypłacie 800 USD okroili mnie ze 100 USD, przelew na Alior kantor walutowy. Pozdrawiam.

Odpowiedz

M
Mariusz
Gość
08.05.2021 20:13:24
@MrMrooz

Czy mógłbyś wskazać punkt w tabeli opłat i prowizji, który na taką prowizję po stronie Pekao wskazuje?

https://www.pekao.com.pl/dam/jcr:a143cf07-8180-4c1c-a9da-ad132869403e/Taryfa_Prowizji_i_Oplat_RACHUNKI%20BANKOWE_biezaca_oferta_20200901.pdf

Czy znacie jakieś inne banki, w przypadku których taka opłata nie jest naliczana?

Krystianie - jak u Ciebie rozwinęła się sytuacja?

Odpowiedz

M
Michał
Gość
13.05.2021 13:03:47
@Mateusz

Ten sam problem, pobranie 27 USD bez żadnego ostrzeżenia.

Składam reklamację.

Odpowiedz

M
Michał
Gość
13.05.2021 20:57:12
@Mateusz

XTB twierdzi, że jest to opłata naliczana przez bank (nie precyzuje który, mój tej opłaty nie ppbrał) za przelew w opcji SHA.

Jednocześnie upiera się, że zleciło wypłatę w wysokości odpowiadającej zleceniu wypłaty.

W żadnym miejscu regulaminu ani TOiP XTB nei ma mowy o sposobie realizacji wypłaty środków walutowych ani możliwości wystąpienia prowizji po stronie banku obsługującego XTB - sprawa kwalifikuje się na zgłoszenie do UOKiK. XTB odmawia uznania reklamacji.


Pal sześc mechanizm, ale przelew zlecony z XTB jest z PEKAO, odbiorcą jest AliorKantor, który opłaty w trybie SHA za przelew przychodzący nie pobiera. XTB przeruca odpowiedzialnośc na bank, który samo wybrało do obsługi rachunków, jednocześnie nie informując o niej swoich klientów - to się kwalifikuje na zgłoszenie do UOKiK.


Polecam wziąć pod uwagę ten niski standard obsługi klienta. Nie mam nic przeciwko opłatom transakcyjnym, o ile sa one jawnie określone przed skorzystaniem z usługi.

Odpowiedz

K
Krystian
Tester
13.08.2021 14:47:26
@Mariusz

1. Testowałem wypłatę w USD z XTB --> Konto USD w Kantorze Aliora. Rezultat – pobrano 27 USD (ok. 100 zł) prowizji.

2. XTB, pomimo wielokrotnych prób pozyskania informacji, nie był w stanie powiedzieć, jaki bank pobiera tę opłatę (to może być pośrednik między Pekao a innymi bankami, jakiś bank z USA?) i – co gorsza – ile ona wynosi (to może być Y% transakcji min. 100 zł, ale niestety nie znamy Y-a).

3. Następnie testowałem wypłatę w USD z XTB --> Konto USD w Pekao. Rezultat: pełna kwota trafiła na konto w Pekao, nie pobrano prowizji. Ale to dopiero połowa sukcesu...

4. Niestety wypłata USD z Pekao i przelew np. do kantoru walutowego w Alior Banku jest płatny. Opłata składa się z:

* opłaty za przekaz SWIFT: 0,5% min 30 zł max 250 zł

* opłaty za komunikat SWIFT: 22 zł

Aby uniknąć opłat z pkt. 4 można spróbować wymienić środki na PLN bezpośrednio w Kantorze Pekao24. Na ten moment trudno mi jednak powiedzieć, jakie tam są kursy.

Odpowiedz

M
MrMrooz
Gość
24.08.2021 23:27:46
@Mariusz

Wg tej podlinkowanej tabeli - to chyba punkt 18.3.b na stronie 4 - 100 PLN

Odpowiedz

W
wik
Gość
06.11.2021 17:19:02
@Krystian

Czy ten sam problem jest z przelewami w euro?

Odpowiedz

K
Krystian
Tester
08.11.2021 10:06:46
@wik

Nie. Przelewy EUR idą przez SEPA – bez opłat i dochodzą zwykle kolejnego dnia roboczego.

Odpowiedz

W
wik
Gość
08.11.2021 10:29:25
@Krystian

dzięki

Odpowiedz

Ł
Łukasz
Gość
10.03.2021 15:47:54

Dzień dobry! Chciałem zapytać o kwestię przeniesienia posiadanych akcji z rachunku maklerskiego prowadzonego w BM Pekao do XTB. Czy jest taka możliwość czy a jeśli tak, to jak wygląda taka operacja i czy jest dodatkowo płatna? Jeśli takiej możliwości nie ma, to rozumiem, że optymalnym rozwiązaniem byłoby stopniowe zamykanie pozycji na pierwszym rachunku, wypłacanie środków i wpłacenie ich do XTB, a następnie otwieranie tam nowych pozycji?

Będę wdzięczny za odpowiedź na pytania i rozwiązanie wątpliwości.

Pozdrawiam.

Odpowiedz

T
Trader30
Gość
11.03.2021 12:29:16
@Łukasz

Powinna być taka możliwość, ale o szczegóły powinieneś zapytać w BM Pekao. Wiem jednak, że w takim przypadku XTB nie pobierze od Ciebie opłaty — prawdopodobnie pobierze ją jednak Twój obecny dom maklerski.

Odpowiedz

Ł
Łukasz
Gość
09.03.2021 12:34:59

Mam problem gdyż okazało się że XTB ma ograniczenia ustawienia np. Take Profit powyżej 50% od aktualnej wyceny stocku co jest bardzo uciążliwe jesli liczymy na squize i chcemy ustawić zlecenie na różnicy np kilkuset procent. Tak nawiasem mówiąc nie wiem dla czego mają takie ograniczenia na stocku, w końcu to moje akcje i mam prawo ustawić za nie cenę sprzedaży jaka mi się podoba, druga sprawa czy w tej cenie trafi się kupiec no ale to już są prawa wolnego rynku. Wracając do problemu, czy jest jakiś polski rachunek brokerski bez powyższego limitu? Z góry dzięki za iinfo.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
10.03.2021 12:51:59
@Łukasz

Wiem o ograniczeniach przy stop lossach, ale o tych na take profit nie słyszałem. Może upewnij się jeszcze u konsultanta, czy aby na pewno XTB ma coś takiego. Jeśli tak i z tego względu potrzebujesz innego rachunku, to niestety pozostaje dopytać o tę kwestię w innych biurach.

Odpowiedz

Ł
Łukasz
Gość
10.03.2021 12:56:40
@Marcin Kowalczyk

Rozmawiałem z nimi i konsultant potwierdził że jest takie ograniczenie od ich brokera i jest to napisane w regulaminie. Na moje pytanie dlaczego nie ma takiej informacji przy samym zakładaniu zlecenia Take Profit nie raczył odpowiedzieć. teraz jest tak że system pozwala przyjąć takie zlecenie a po kilku- kilkunastu sekundach jest ono usuwane więc jeśli po złożeniu zlecenia nie poczekamy chwili tylko od razu wyłączymy system to okaże się że nie mamy zabezpieczenia w postaci Take Profit. Ja przekonałem się o tym na własnej skórze, nie zarobiłem przez to pieniędzy na skoku, na szczęście nie było to dużo pieniędzy ale jednak.

Odpowiedz

B
Bitinwestor
Gość
11.03.2021 12:16:31
@Łukasz

W innych domach maklerskich też się to zdarza. Ja również tak miałem, ale już nie pamiętam, na jakim rachunku. To raczej nie jest nic aż tak bardzo dziwnego, ale fakt, że inwestorzy powinni o tym wiedzieć...

Odpowiedz

K
Krzysiek
Gość
03.03.2021 12:44:58

Zastanawiam się nad inwestycją w rynki zagraniczne, czy powiedzmy kupując na giełdzie niemieckiej albo amerykańskiej akcje, indexy za PLN (automatyczne przewalutowanie przez XTB) w PIT-8c będę miał odpowiednio uwzględnione zyski/straty? Czy jeżeli zrobiłbym to samo z kont walutowych to czy XTB przeliczy odpowiednie kursy średnie i wystawi PIT-8c po przeliczeniu, czy będę musiał samodzielnie dokonać tych wszystkich kalkulacji? I ostatni temat, czy w przypadku dywidendy na rynku amerykańskim XTB pobiera i opłaca podatek należny u źródła, czy trzeba to zrobić samodzielnie (różnicę w Polsce wiem, że trzeba samemu rozliczyć)?

Odpowiedz

B
Bitinwestor
Gość
04.03.2021 15:52:09
@Krzysiek

Niezależnie od tego, w jakiej walucie zawierałeś transakcje, powinny one zostać rozliczone i wykazane w PIT-8C w ten sam sposób - na zasadach skarbówki. Co do drugiego pytania, to XTB raczej go nie opłaca, bo płatnikiem jest bank wskazany przez depozytariusza. Według mnie sam nie zajmujesz się opłacaniem podatku u źródła, ale możesz jeszcze dopytać o to bezpośrednio w XTB.

Odpowiedz

B
blazej
Gość
28.04.2021 12:10:52
@Krzysiek

ode mnie XTB pobiera podatki od dywidendy ale od amerykańskich bierze 30% a nie 15% (brak deklaracji W8BEN) więc różnicy nie trzeba będzie dopłacać :P

szwajcaria 35%, polska 19%, francja 26,5%, stamp of duty z UK od zakupu pobierze, podatek IFTT z francji też weźmie, i inne :)

Odpowiedz

K
Kacper
Gość
05.05.2021 10:04:20
@blazej

Hej, a jestes tego w 100% pewny? Nie znam sie na podatkach (inwestuje tylko w akumulujace etfy), ale kiedys sluchalem podcastu investomat o podatkach przy etfach i obilo mi sie o uszy, ze urzad skarbowy w Polsce moze zakladac, ze zaplaciles ten najnizszy mozliwy podatek w USA. W zwiazku z czym, moze wymagac od Ciebie doplaty tych 4%. Ale nie jestem tego pewien, takze przepraszam jak cos przekrecilem.

Odpowiedz

Ł
Łukasz
Gość
24.02.2021 10:32:36

Czy kontrakty CFD ograniczone są jakimiś limitami kwotowymi (uwzględniając cenę kontraktu wraz z depozytem)?

Przykładowo: Czy jest możliwe zajęcie pozycji na wzrost ceny ropy dla 1000 jednostek (baryłek) tj. 1000 jednostek x 64,5 USD za baryłkę x 3,71 zł (kurs USD/ZŁ)= 239 295 zł + depozyt

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
24.02.2021 13:57:04
@Łukasz

Takie limity na pewno są, jednak nie znalazłem informacji na temat ich wysokości. Konsultant XTB również nie udzielił mi tutaj konkretnej informacji, ale zasugerował, że chodzi o kwoty liczone w milionach złotych. Jeśli chodzi zatem o podany przykład, możliwe będzie zajęcie pozycji rynkowej.

Odpowiedz

J
Józef
Gość
19.02.2021 23:01:25

Zakładając konto w xtb muszę zamknąć swoje wcześniejsze konto w innym banku czy mogę mieć oba jednocześnie ?

Odpowiedz

K
Krystian
Tester
20.02.2021 19:54:51
@Józef

Możesz posiadać tyle kont maklerskich na raz, ile potrzebujesz. Ba, nawet jest to wskazane, żeby mieć więcej niż jeden taki rachunek. Dlaczego? Choćby z tego względu, że różne konta sprawdzają się lepiej w odmiennych scenariuszach, np. jedno do handlu akcjami/ETF-ami na GPW, inne na rynek zagraniczny a kolejne do inwestowania w ramach IKE/IKZE.

Odpowiedz

J
Józef
Gość
19.02.2021 21:31:30

witam

jak dokładnie wygląda sprawa prowizji po przekroczeniu darmowego limity 100tys euro i skąd wiadomo że to już bo kurs przecież może być różny,

z opisu wygląda na to że po przekroczeniu prowizja to 0,2 % lub min 10 euro z tego wynika że trzeba zawierać jednorazowo tranzakcję za minimum 5000 euro bo przy mniejszej kwocie prowizja drastycznie rośnie np. dla kwoty minimalnej 500 będzie to ok 9%

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
24.02.2021 12:09:18
@Józef

Z informacji uzyskanych od XTB wynika, że na platformie pojawi się informacja, jeśli prowizja będzie pobierana.

Odpowiedz

P
Piotr
Gość
17.02.2021 23:10:17

Czy ewent. opłata 10 euro dotyczy miesiąca czy roku? czy korzystając z aplikacji mobilnej mam dostęp do kursów w czasie rzeczywistym - chodzi mi o spółki ujęte w wig20 i wig30 bo na takie ryzyko jestem w stanie przystać? rozumiem że mogę na bieżąco składać zlecenia poprzez aplikację mobilną ? przepraszam za dziwne pytania ale w niektórych biurach oferujących taką usługę w wersji mobilnej działa ona fatalnie ... być może jest dostęp do wersji demo dla przetestowania aplikacji - proszę o info

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
18.02.2021 12:30:43
@Piotr

Opłata jest roczna. Co do aplikacji mobilnej - notowania prezentowane są w czasie rzeczywistym, tak samo można też składać zlecenia. Aplikacja ma wersję demo, jednak wtedy opóźnienie w prezentacji notowań to ok. 15 minut.

Odpowiedz

P
Piotr
Gość
18.02.2021 13:53:25
@Aldona Derdziak

dziękuję ale demo to chyba tylko wirtualna zabawa?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
18.02.2021 13:54:57
@Piotr

Tak, tylko wirtualna.

Odpowiedz

O
Ope
Gość
16.02.2021 00:36:06

Jak formalnie wygląda kwestia kupowania i sprzedaży akcji z USA? Czy kupuję faktyczne akcje spółek? Czy przy ich sprzedaży i chęci wypłacenia środków obowiązują jakieś dodatkowe procedury i opłaty?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
18.02.2021 23:47:10
@Ope

Akcje oznaczone jako STC to prawdziwe akcje spółek. W ich przypadku nie występują dodatkowe procedury ani opłaty - może pojawić się jedynie koszt przewalutowania, jeśli waluta rachunku jest inna niż waluta transakcji na akcjach.

Odpowiedz

G
Goscq
Gość
04.03.2021 18:45:28
@Marcin Kowalczyk

Czy mogę wpłacać na konto XTB pieniądze w różnej walucie, a następnie kupować akcje wskazana waluta. Np. wpłacam 5000 EUR i 5000 USD, a następnie kupuje akcje wybrana walutą.


Odpowiedz

K
Krystian
Tester
04.03.2021 21:00:12
@Goscq

Tak, można – przetestowane.

Odpowiedz

D
Dominik
Gość
10.02.2021 00:53:12

Czy dostępne są wszystkie Akcje z NASDAQ-100 ?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
10.02.2021 09:33:06
@Dominik

XTB oferuje dostęp do giełdy amerykańskiej. Listę instrumentów sprawdzisz tutaj: https://www.xtb.com/pl/oferta/informacje-o-rachunku/specyfikacja-instrumentow#cashstocks

Odpowiedz

D
Dominik
Gość
10.02.2021 20:35:45
@Aldona Derdziak

To ja wiem. Ale czy ktoś sprawdzał ,bo 102 spółki sprawdzac ręcznie słabo. XTB też nie chce odpowiedzieć. W zagranicznym mam informację jest wszystko z NASDAQ, S&P 500. :)

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
13.02.2021 13:10:29
@Dominik

Jeśli zależy Ci na tej informacji, warto jeszcze pomęczyć XTB - najlepiej na czacie lub telefonicznie:) Alternatywą chyba faktycznie jest 'ręczne' sprawdzanie, bo też nigdzie nie widzę listy z dostępnymi spółkami z NASDAQ.

Odpowiedz

A
Adam
Gość
08.02.2021 21:13:16

Czy posiadając tylko konto zagraniczne EUR/ CHF -będzie to wszystko funkcjonowało ?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
09.02.2021 09:20:32
@Adam

Zakładając konto w XTB, domyślnie otwierany jest rachunek w PLN. Po jego założeniu możesz otworzyć także konto w innej walucie.

Odpowiedz

M
marcin
Gość
09.02.2021 11:01:22
@Aldona Derdziak

To można zasilić konto w USD lub EUR bezpośrednio z Walutomatu

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
10.02.2021 00:31:13
@marcin

Tak, można:)

Odpowiedz

K
Kuba
Gość
10.02.2021 14:31:05
@marcin

W przypadku przelewu z Walutomat.pl, nadawcą jest właściciel walutomatu a nie Ty; dodatkowo tytul przelewu tez nie jest w 100% zgodny z wytycznymi XTB. Efekt jest taki, ze 1/3 moich przelewow walutomat->XTB wymaga interwencji supportu w dziale ksiegowosci...

Odpowiedz

M
marcin
Gość
10.02.2021 16:45:16
@Kuba

tytuł przelewu zapisałem wg wytycznych XTB. wysłałem i będę oczekiwał z jakim skutkiem.

Odpowiedz

K
Krystian
Tester
27.02.2021 17:16:11
@marcin

Przeszło?

Odpowiedz

M
Mateusz
Gość
08.02.2021 13:03:27

W tabeli opłat i prowizji, odnośnie miesięcznych opłat za prowadzenie konta, napisano:

W przypadku braku otwarcia lub zamknięcia pozycji na rachunku Klienta w ciągu ostatnich 365 dni oraz braku depozytu na rachunku w ciągu ostatnich 90 dni naliczana jest opłata w wysokości 10 EUR. W przypadku braku wystarczających środków pobierana jest opłata w kwocie wolnych środków pozostałych na rachunku Klienta. Przed pobraniem opłaty kwoty ulegają przeliczeniu na walutę rachunku.

Czy oznacza to, że jeśli np kupię akcje z zamiarem trzymania ich przez lata, i nie wykonam następnych operacji to po roku zaczną być mi naliczane comiesięczne opłaty?

Nie jestem też pewien co oznacza pojęcie "brak depozytu"

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
10.02.2021 00:56:58
@Mateusz

Już jakiś czas temu prosiliśmy konsultanta XTB o doprecyzowanie tej kwestii. Zgodnie z uzyskanymi informacjami wygląda to tak, że jeśli masz otwartą jakąkolwiek pozycję, to nie zapłacisz nic za prowadzenie rachunku - nawet, jeśli przez długi czas nie wykonasz żadnej transakcji. Natomiast brak depozytu należy tu prawdopodobnie rozumieć jako brak wpłat na rachunek.

Reasumując, opłata pojawia się wtedy, gdy na Twoim koncie 'nic się nie dzieje'. Wydaje się, że XTB chce w ten sposób zachęcić Cię do inwestowania:)

Odpowiedz

M
Mateusz
Gość
10.02.2021 08:59:02
@Marcin Kowalczyk

Nadal nie do końca mam jasny obraz oferty, niemniej dziękuję za odpowiedź! :)

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
10.02.2021 10:24:13
@Mateusz

A zatem doprecyzowuję odpowiedź:) XTB traktuje trzymanie akcji, nawet długoterminowe, jako aktywność na koncie. Jeśli kupisz akcje z zamiarem trzymania ich przez kilka lat, i nie wykonasz w międzyczasie żadnych innych operacji, to opłata za konto nie będzie pobierana:)

Odpowiedz

K
Krzysztof
Gość
04.03.2021 13:16:24
@Marcin Kowalczyk

Witam, przykro mi, ale z tabeli prowizji i opłat wynika iż opłata za prowadzenie rachunku to 10 euro miesięcznie, a nie rocznie https://xtb.scdn5.secure.raxcdn.com/file/0043/33/Tabela%20op%C5%82at%20i%20prowizji_12.12.2020_6f94e15e1a.pdf

Pański text wprowadza w błąd lub tabela opłat jest nieprawdą.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
04.03.2021 14:46:53
@Krzysztof

Witam, kwestia tej opłaty jest dość złożona. W praktyce mój redakcyjny kolega nie popełnił błędu, ale błędu nie ma również w TOiP (choć tutaj faktycznie można było lepiej opisać działanie opłaty). Kluczowa jest poniższa adnotacja w tabeli opłat:

"W przypadku braku otwarcia lub zamknięcia pozycji na rachunku Klienta w ciągu ostatnich 365 dni oraz braku depozytu na rachunku w ciągu ostatnich 90 dni naliczana jest opłata w wysokości 10 EUR. W przypadku braku wystarczających środków pobierana jest opłata w kwocie wolnych środków pozostałych na rachunku Klienta. Przed pobraniem opłaty kwoty ulegają przeliczeniu na walutę rachunku."

Należy to rozumieć tak, że w ciągu roku za korzystanie z konta płaci się standardowo 0 lub maksymalnie 10 EUR. Jeśli po upływie roku bez aktywności tej aktywności nadal nie ma, to teoretycznie za każdy kolejny miesiąc jest naliczana opłata 10 EUR. W praktyce tego kosztu można bardzo łatwo uniknąć - jeśli na koncie nie ma środków pieniężnych, to XTB nie pobiera opłaty:)

Odpowiedz

K
Krzysztof
Gość
04.03.2021 16:22:01
@Marcin Kowalczyk

Tak, ale w tabeli opłat owe 10 euro widnieje jako opłata miesięczna, w związku z tym jeśli, załóżmy nie dokonuję transakcji przez 12 miesięcy to zgodnie z tym co piszą na swojej stronie zostanie pobrana opłata. I tutaj ja rozumiem (być może błędnie), iż ta opłata wyniesie 120 euro, za każdy miesiąc po 10 euro (zgodnie z tabelą opłat). Swoją drogą wprowadzanie swoich klientów w błąd będąc jedną z największych platform inwestycyjnych, czy też brak jasności/transparentności jeśli chodzi o materię tak śliską jak pieniądze (a przecież tym właśnie się ta firma zajmuje, szeroko pojętym dostarczaniem instrumentów finansowych a także edukacją w pewnym zakresie) jest co najmniej słabe. O czymś to świadczy. Dziękuję za odniesienie się do tej kwestii i pozdrawiam serdecznie. Krzysztof Wójcicki

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
08.03.2021 14:41:47
@Krzysztof

Ja też nie jestem zwolennikiem tego zapisu. Wydaje się, że można to było ująć prościej, ale z drugiej strony, XTB nie robi tajemnicy z tego, że tej opłaty można bardzo łatwo uniknąć. Swoją drogą, ona faktycznie ma charakter miesięczny, ale to nie jest tak, że po roku braku aktywności zapłaci Pan od razu 120 EUR. W tym 13. miesiącu bez aktywności (jeśli na rachunku będą środki pieniężne) zapłaci Pan 10 EUR. Pozdrawiam:)

Odpowiedz

P
Paweł
Gość
07.02.2021 16:06:57

Nie znalazłem XTB na lisice członków giełdy GPW. https://www.gpw.pl/lista-czlonkow-gieldy

Poproszę o komentarz

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
09.02.2021 23:54:35
@Paweł

Ja również nie znalazłem. Może wiązać się to z tym, że XTB nie odpowiada bezpośrednio za egzekucję transakcji na GPW. W tym zakresie korzysta z usług pośrednika - zgodnie z informacjami przekazanymi przez konsultanta XTB jest nim KBC.

Odpowiedz

K
Kuba
Gość
10.02.2021 14:19:50
@Paweł

XTB nie oferuje wszystkich instrumentów z GPW, w dodatku są to akcje syntetyczne...

Odpowiedz

K
Krystian
Tester
13.02.2021 13:44:19
@Kuba

Są dostępne zarówno akcje zwykłe (STC), jak i syntetyczne (STC CFD).

Odpowiedz

P
Paweł
Gość
07.02.2021 15:52:28

Witam,

Jestem nowy na Polskim rynku inwestycji i mam takie pytania:

-kto odpowiada za przechowywanie akcji zakupionych przez maklera? Gdzie akcji są przechowywane i jak ich odzyskać w przypadku bankructwa maklera? W Rosji za przechowywanie papierów wartościowych odpowiada osobny depozytorium i w przypadku problemów z maklerem można odzyskać zakupione instrumenty finansowe na konto innego maklera. Niestety nie mogę znaleźć jak to wygląda w Polsce i nie mogę uwierzyć ze makler sam przechowuje papiery wartościowe?

-Czy makler XTB będzie korzystał z moich akcji (operacje overnight)? Czy będę otrzymywał za to kompensacje? Czy mogę wystawić zakaz na korzystanie z moich akcji?

Z góry dzięki i pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
10.02.2021 00:14:05
@Paweł

XTB nie przeprowadza takich operacji, Twoje akcje będą cały czas do Twojej dyspozycji.

Jeśli chodzi o pierwsze pytanie, to akcje są przechowywane przez KDPW (Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych), natomiast domy maklerskie jedynie pośredniczą w zawieraniu transakcji na giełdzie. Z tego względu ewentualne bankructwo domu maklerskiego nie będzie dla Ciebie większym problemem. Jeśli to się wydarzy, zachowasz wszystkie swoje akcje (one pozostaną w KDPW), a główną zmianą będzie to, że Twój rachunek zostanie przeniesiony do innego domu maklerskiego. Pamiętaj tylko, że o ile akcje są w 100% zabezpieczone, tak środki pieniężne, które trzymasz na rachunku, podlegają ochronie do określonej kwoty.

Odpowiedz

M
marcin
Gość
07.02.2021 13:54:38

Czyli mogę wykonać przelew z bezpośrednio z walutomatu bez prowizji?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
08.02.2021 09:22:53
@marcin

Chodzi Ci o zasilenie konta w XTB z Walutomatu?

Odpowiedz

M
marcin
Gość
08.02.2021 19:17:43
@Aldona Derdziak

Tak z Walutomatu. XTB ma konto dla EUR w PEO, a do tego banku 5 pierwszych przelewów w miesiącu z Walutomatu są jest bez opłat.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
10.02.2021 00:29:50
@marcin

Możesz wykonać przelew z Walutomatu bezpośrednio na konto XTB. W tym przypadku ani dom maklerski, ani Walutomat nie pobiorą za to żadnej opłaty.

Odpowiedz

K
Krzysiek
Gość
03.02.2021 08:17:54

Ile wynosi opłata za przelew środków z konta maklerskiego XTB na konto osobiste?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
03.02.2021 08:59:21
@Krzysiek

Jeśli będzie to mniej niż 500 zł, opłata wyniesie 50 zł. Przy przelewach na wyższe kwoty XTB nie pobierze prowizji.

Odpowiedz

R
Ryszard
Gość
02.02.2021 02:40:30

Witam, zaczynam dopiero swoją przygodę z inwestowaniem. Jak dotąd na wirtualnym portfelu (biznesradar) udało mi się wypracować 43% zwrotu. Mimo, iż jest to wspaniały wynik, to chciałbym z prawdziwymi pieniędzmi zacząć powoli, tzn. zainwestować tylko 500zł, których nie chce lokować np. w jednej akcji, tylko podzielić. Jak widzę Xtb posiada minimum kwotę zakupu 500zł. W takim razie jaki rachunek maklerski będzie najlepszym wyborem? Rozeznanie mam w GPW, NC i ETF, powoli może się wdrożę w rynek amerykański. Dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
02.02.2021 21:16:28
@Ryszard

Świetny wynik, gratulacje!:)

Miej na uwadze, że w każdym domu maklerskim zawieranie transakcji na 200-300 zł jest niestety mało opłacalne. Nawet jeśli oferta przewiduje super niską prowizję rzędu 0,13%, to i tak towarzyszy jej zastrzeżenie, że opłata wyniesie nie mniej niż np. 3 zł. Te 3 zł z 300 zł będzie oznaczało dla Ciebie prowizję w wysokości 1%. W miarę możliwości najlepiej jest zatem zawierać transakcje na minimum 500-1000 zł.

Jeśli zamierzasz handlować sporadycznie i niewielkim kapitałem, XTB nadal będzie dla Ciebie sensowną opcją. Zwróć też uwagę na inne bezpłatne rachunki: Maklerskie Elastyczne ING, Standard Santandera czy Inwestor Standard Aliora - na początku warto zadbać o brak stałych opłat.

Odpowiedz

P
Patryk
Gość
01.02.2021 18:36:55

Mam pytanie odnośnie opóźnień danych w stosunku do czasu rzeczywistego. Póki co mam założone konto demo, i mam pytanie - które giełdy na XTB mają te opóźnienie, a które nie? Nie mogę tego nigdzie znaleźć na ich stronie, a np. na DEGIRO wszystko jest ładnie wypisane jaka giełda i ile kosztuje dostęp. Mimo iż raczej planuję inwestwoać długoterminowo niż zostawać daytraderem, to jednak fajnie byłoby mieć rozpiskę jakie giełdy są w czasie rzeczywistym, a jakie nie.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
02.02.2021 11:15:56
@Patryk

Dla konta demo notowania są opóźnione o 15 minut, natomiast w przypadku rachunku rzeczywistego masz dostęp do wszystkich notowań w czasie rzeczywistym.

Odpowiedz

H
Henryk
Gość
01.02.2021 17:45:31

Witam,

W poniższych komentarzach przeczytałem, że zasilenie konta w XTB jest w większości opcji darmowe, natomiast z tabeli opłat wynika że:

Opłata za przelew na Rachunek Pieniężny za pośrednictwem karty płatniczej bądź karty kredytowej, bądź płatności ekspresowej PayU,

to:

0,66% od wartości wpłaty dokonanej w PLN...

Czy to znaczy, że ta opłata się zmieniła, czy może ja coś źle interpretuję??

Pozdrawiam

Odpowiedz

K
Krystian
Tester
01.02.2021 21:23:43
@Henryk

Nie bez powodu w jednej z odpowiedzi pisałem o PayPalu i przelewie bankowym :)

Po pierwsze należy pamiętać, że w XTB można posiadać konta w PLN, ale też w EUR i USD. 

Konta złotowe można zasilać: kartą Visa / Mastercard / Maestro, Blikiem, przez Blue Media, przez PayPal, przez PayU lub przelew bankowy (pogrubione opcje są aktualnie bezpłatne, za skorzystanie z pozostałych pobierana jest prowizja w wysokości 0,66%).

Ile kosztuje wpłata środków na konto w XTB?

Konta w EUR i USD można natomiast zasilić: kartą Visa / Mastercard / Maestro​​​​​​​, przez PayPal lub przelewem bankowym (za wpłatę przy użyciu karty pobierana jest prowizja w wysokości 0,7% - 0,95%, opcje pogrubione są bezprowizyjne).

Odpowiedz

J
Janusz
Gość
13.05.2022 16:06:13
@Krystian

Czy zasilając konto dolarowe w XTB przez PayPal przy pomocy karty walutowej z revoluta jestem wstanie ominąć opłatę SWIFT?

Sugerowanie, że przelew bankowy jest opcją całkowicie darmową w tym przypadku wprowadzeniem w błąd, gdyż owszem u źródła jak i końcowego odbiorcy może występować brak prowizji przy transakcjach dolarowych to jednakże pomiędzy może być pare instytucji które naliczą opłatę manipulacyjną.

Odpowiedz

J
Jacek
Gość
19.05.2022 12:30:50
@Janusz

IMO tak. Musisz sprawdzić, czy w ogóle możesz podpiąć do PayPala kartę z Revoluta - ona chyba nie jest walutowa, tylko rozliczana po dobrych kursach.

Odpowiedz

K
Krystian
Tester
19.05.2022 12:40:15
@Janusz

Wpłata USD z Kantoru Walutowego Aliora nie wiąże się z dodatkowymi prowizjami. Pełna kwota wpływa na rachunek XTB.

Co ciekawe, w komentarzu do wpłaty po stronie XTB widnieje "Pekao S.A. deposit", co sugeruje, że mamy tu do czynienia z transakcją przesłania waluty z Alior Banku do Pekao S.A.

Odpowiedz

M
Michał
Gość
31.01.2021 20:18:18

Witam,

Założyłem rachunek w xtb, lecz ku mojemu zdziwieniu są tam tylko akcje cdf oraz akcje syntetyczne. Interesują mnie zwykłe, prawdziwe akcje. Z resztą sam xtb reklamuje się, że można za jego pośrednictwem kupić prawdziwe akcje. Czy może trzeba zmienić coś w ustawieniach żeby odkryć dostęp do normalnych akcji? Bo z normalnego poziomo xstation są dostępne tylko tak jak wspominałem akcje cfd oraz akcje syntetyczne.

Odpowiedz

K
Krystian
Tester
31.01.2021 20:27:51
@Michał

Dostęp do akcji na GPW należy włączyć. Przechodzisz do "Pokoju inwestora", wybierasz "Moje konta" i na liście, obok wybranego konta (jeśli masz więcej niż jedno), oznaczasz opcję "Włącz CFD i Akcje PL".

Odpowiedz

M
Michał
Gość
01.02.2021 15:19:43
@Krystian

Mam dostęp do GPW. Tylko są to akcje stc

Odpowiedz

K
Krystian
Tester
01.02.2021 16:14:56
@Michał

W nomenklaturze XTB określenie STC (bez dodatkowych dopisków) oznacza zwykłe akcje (Stock). Akcje syntetyczne oznaczane są jako STC CFD.

Odpowiedz

M
Michał
Gość
01.02.2021 19:25:06
@Krystian

Czyli na 100% akcje stc to zwykłe akcje?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
02.02.2021 11:10:58
@Michał

Tak, wszystkie akcje STC to zwykłe akcje, natomiast walory z oznaczeniem STC CFD to kontrakty CFD na akcje.

Odpowiedz

K
Karol
Gość
09.03.2021 22:50:53
@Krystian

Może to pytanie komuś też pomoże - coś się zmieniło? Wybrałem zakładkę STC, Polska i od razu widać akcje, bez żadnych zmian w pokoju inwestora. Z tego, co rozumiem, teraz na xStation mam dostęp do akcji od razu.

Odpowiedz

P
Początkująca
Gość
25.01.2021 23:38:45

Już ktoś o to pytał ale nie do końca czaje - mianowicie zakupy amerykańskich akcji. Mam konto xtb w PLN. Posiadam również konto walutowe w swoim banku - czy mogę przelać dolary na to konto xtb i juz swobodnie kupować czy muszę założyć drugi rachunek w xtb tym razem w dolarach?

Odpowiedz

K
Krystian
Tester
26.01.2021 00:02:15
@Początkująca

Powinnaś założyć drugi rachunek w USD.

W tym celu po zalogowaniu do platformy XTB przechodzisz do tzw. "Pokoju Inwestora" – to prosty panel, gdzie znajdziesz dane swojego profilu, skonfigurujesz posiadane konta oraz zlecisz wpłatę środków.

Przechodzisz do sekcji "Moje Konta" i klikasz "Dodaj konto" --> wybierasz walutę (w Twoim przypadku USD) i zatwierdzasz. Następnie przechodzisz do głównego panelu, wybierasz z listy odpowiedni rachunek, metodę płatności i zasilasz konto. Jeśli dodasz środki na konto dolarowe z karty to zostanie pobrana prowizja 0,95%, czyli... tak średnio. Lepiej wybrać opcję darmową, czyli standardowy przelew lub PayPala.

Odpowiedz

A
Aneta
Gość
26.01.2021 19:17:48
@Krystian

Owszem, lecz przelew standardowy kosztuje 40 zl a przy pomocy pay pal przeliczyło mi 30 zl więcej niż po kursie- mimo ze mam konto walutowe - da się jakoś uniknąć takich opłat?

Odpowiedz

K
Krystian
Tester
29.01.2021 13:24:03
@Aneta

Tak, możliwości jest całkiem sporo.

1. PayPal

PayPal nie oferuje zbyt korzystnych kursów przewalutowań. Dziś przy rynkowym kursie 1 USD = 3,7359 PLN, PayPal zaproponował przelicznik 1 USD = 3,92 PLN, czyli różnica spora.

Można to jednak obejść. W tym celu do konta PayPal podpinasz kartę w USD lub wielowalutową, np. Mastercard Debit FX od Pekao lub korzystasz z jakiegoś fintecha, np. Curve lub Revolut. Następnie przy dokonywaniu płatności przez PayPala klikasz "Zobacz opcje waluty" i wybierasz walutę transakcji, czyli USD.

2. Konto walutowe oferujące bezprowizyjne przelewy

Inna opcja to skorzystanie np. z rachunku w Kantorze Walutowym Alior Banku. Jeśli wymienisz tam PLN na USD, to bez prowizji możesz przelać środki na konto dolarowe w XTB.

Kursy w kantorze są całkiem niezłe, przy rynkowym kursie 1 USD = 3,7359 PLN w kantorze Aliora zakupisz 1 USD po 3,742 PLN.

PayPal zmiana waluty transakcji
​​​​​​​

Odpowiedz

N
Natalia
Gość
17.05.2021 09:04:44
@Krystian

Skąd informacja, że pieniądze można przelać bezpośrednio z kantoru online na rachunek maklerski? Na koncie XTB w oknie służącym do przekazania depozytu poprzez przelew bankowy widnieje następująca informacja:


Wszelkie przelewy bankowe wysyłane do XTB muszą być dokonywane z konta bankowego zarejestrowanego na nazwisko Klienta, w innym przypadku środki mogą być zwrócone na konto z jakiego zostały przekazane.


Biorąc pod uwagę to, jak działają kantory online rozumiem z tego, że łańcuch przekazania depozytu potrzebuje ogniwa pomiędzy kantorem, a kontem maklerskim typu konto walutowe na nazwisko klienta.


Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
17.05.2021 09:17:35
@Natalia

Kantory online prowadzone przez banki opierają się na wymianie walut między odpowiednimi rachunkami walutowymi. Niektóre kantory umożliwiają już przelew wymienionej waluty od razu na wybrane konto.

Odpowiedz

N
Natalia
Gość
17.05.2021 09:27:02
@Aldona Derdziak

Oczywiście, pełna zgoda, jednak chodzi o to, że depozyt już po przewalutowania zostanie przelany na moje konto ( a więc zarejestrowane na mnie) bankowe, ale nie z mojego konta bankowego, a kantoru (nie zarejestrowane na mnie). Stąd nie spełnienie warunków z powyższym zapisem.

Jeśli się mylę, to proszę wyprowadzić mnie z błędu.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
17.05.2021 09:37:29
@Natalia

Sporo zależy tu od kantoru. Kantor Alior Banku działa nieco inaczej niż inne bankowe kantory - tu zakłada się konto w PLN i rachunki w wybranych walutach i są to konta bankowe na nazwisko klienta kantoru.

Kantory w innych bankach, np. Santanderze czy PKO BP wymagają wcześniejszego posiadania konta walutowego w tym samym banku.

Odpowiedz

L
Luk
Gość
25.01.2021 19:57:34

Witam,

Jak długo można korzystać z konta demo?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
26.01.2021 09:03:52
@Luk

Konto demo służy do symulacji, testów. Można z niego korzystać 30 dni, jednak jeśli założymy też standardowy rachunek maklerski, konto demo będzie dostępne na stałe.

Odpowiedz

L
Luk
Gość
26.01.2021 11:05:09
@Aldona Derdziak

Automatycznie czy musialbym o to specjalnie wnioskować?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
26.01.2021 11:05:57
@Luk

Automatycznie :)

Odpowiedz

A
anet
Gość
20.01.2021 22:43:39

witam,

nie mogę znależć akcji answear.com - są niedostępne na xtb?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
21.01.2021 10:46:23
@anet

Obecnie faktycznie nie są one dostępne. W drugiej połowie lutego XTB będzie rozważał dołączenie nowych spółek, więc jeśli miałoby się coś tutaj zmienić, to najwcześniej właśnie w tym terminie.

Odpowiedz

M
Michał
Gość
19.01.2021 21:57:26

Witam,

Mam pytanie, czy na xtb można kupić zagraniczne akcje za złotówki?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
20.01.2021 16:57:07
@Michał

W XTB dostępne są rachunki w dolarach, euro i złotych. Możesz kupić za PLN np. akcje amerykańskie, tylko że wówczas, podczas składania zlecenia, system dokona przewalutowania na USD. Może się zatem okazać, że daną transakcję lepiej będzie zawrzeć od razu w docelowej walucie, kupionej po dobrym kursie.

Zamiast korzystać z przewalutowania XTB, możesz wymienić PLN na USD w kantorze online i przelać otrzymane USD na rachunek w domu maklerskim. Wtedy transakcja na zagranicznym rynku będzie rozliczona bezpośrednio w USD.

Odpowiedz

M
Michał
Gość
20.01.2021 19:35:50
@Marcin Kowalczyk

Dzięki za odpowiedź. Rozumiem, choć i tak w takim wypadku będzie mi potrzebne konto walutowe. A z tego co teraz doczytałem sam koszt przewalutowania w XTB wynosi 0,25%, wcześniej wynosił nawet 0,5%

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
21.01.2021 10:32:06
@Michał

A w jakim banku masz rachunek osobisty? Miej na uwadze, że niektóre banki mają własne kantory z całkiem niezłymi kursami (średnie spready dla USD to ok. 2,5-3,5 gr) i do tego darmowe konta walutowe:) Inwestując większe kwoty warto dobrze przeliczyć opłacalność różnych opcji.

Odpowiedz

M
Michał
Gość
23.01.2021 17:51:29
@Marcin Kowalczyk

ING, no tak, w takim wypadku konto walutowe jest niezbędne. Chciałbym jeszcze zapytać o jedną rzecz. Mianowicie o potencjalną opłatę za prowadzenie rachunku tj. 10 euro miesięcznie. Piszecie, że aby ta opłata nie została pobrana wystarczy mieć jakiekolwiek akcje, lecz w regulaminie opłat XTB nic takiego nie widnieje. Jest tylko informacja: "W przypadku braku otwarcia lub zamknięcia pozycji na rachunku Klienta w ciągu ostatnich 365 dni oraz braku depozytu na rachunku w ciągu ostatnich 90 dni naliczana jest opłata w wysokości 10 EUR. W przypadku braku wystarczających środków pobierana jest opłata w kwocie wolnych środków pozostałych na rachunku Klienta." Jak więc mam to rozumieć?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
25.01.2021 07:40:10
@Michał

Sprawdzaliśmy kiedyś tę informację. Posiadanie akcji nie było ujęte w taryfie opłat jako warunek zwalniający z tej opłaty, jednak w rzeczywistości pozwalało na bezpłatne prowadzenie rachunku inwestycyjnego. Upewnimy się, czy ciągle tak jest.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
25.01.2021 09:42:41
@Michał

Już sprawdziliśmy - posiadanie akcji wciąż zwalnia z tej opłaty. Zwalnia z niej również zajęcie i utrzymywanie pozycji na dowolnym instrumencie.

W praktyce powyższy zapis regulaminu jest bardziej korzystny, niż wydaje się to na pierwszy rzut oka. Na dziś jest tak, że jeśli masz na rachunku np. 100 euro i nie masz zajętej żadnej pozycji, to XTB pobierze od Ciebie opłatę 10 EUR najwcześniej za 365 dni. Nawet jeśli przez rok nic nie będziesz robić na koncie, to ta opłata nie powinna się pojawić.

Odpowiedz

P
Piotr
Gość
25.01.2021 17:23:40
@Marcin Kowalczyk

A może Pan wskazać taki bank bo każdy jaki patrzę jest daleko za internetowym kantorem tak lata świetlne może źle szukam dziękuję z góry

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
25.01.2021 18:08:53
@Piotr

Dobrą ofertę kantorów online mają: mBank, Citi i Santander. W tych bankach spready dla czterech głównych walut (EUR, USD, GBP, CHF) nie przekraczają obecnie 3-4 gr. Nawet w PKO BP wynoszą one ok. 4-4,5 gr, więc stosunkowo mało. W przypadku najtańszych na rynku e-kantorów i giełd walutowych spready są tylko minimalnie niższe.

Co ważne, często jest tak, że aby poznać szczegóły oferty kantoru bankowego, trzeba posiadać w danym banku rachunek osobisty. Inaczej mówiąc, bieżące kursy zakupu i sprzedaży wyświetlają się dopiero po zalogowaniu do serwisu transakcyjnego. Ogólnodostępne są one np. w Santanderze (https://www.santander.pl/klient-indywidualny/karty-platnosci-i-kantor/kantor-santander).

Odpowiedz

M
Michał
Gość
25.01.2021 20:07:21
@Marcin Kowalczyk

Tylko dziwne, że nie ma tego w regulaminie. Gdy powiedzmy za rok zostanie mi naliczana co msc ta opłata nie będę miał się do czego odnieść, bo regulamin o tym nie mówi. A jeśli o tym nie mówi to ów opłata może mi zostać naliczana i nie będę mógł z tym dyskutować. Czyli jedynym regulaminowym zwolnieniem z tej opłaty jest min. raz na rok kupienie lub sprzedanie akcji (bo nie interesują mnie inne instrumenty, tylko akcje) ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
27.01.2021 18:15:48
@Michał

Wychodzi na to, że tak, ale najlepiej zwrócić się w tej sprawie bezpośrednio do XTB (np. na czacie) i poprosić o rozwiązanie wątpliwości:)

Odpowiedz

M
Michał
Gość
27.01.2021 18:47:20
@Marcin Kowalczyk

Dzwoniłem do Xtb i powiedzieli mi, tak jak Wy, że mając akcje opłata ta nie jest naliczana.

Odpowiedz

J
Jan
Gość
18.01.2021 18:28:44

Szanowni Państwo,

Chciałbym zapytać jak długo będzie u Państwa obowiązywał brak

opłaty za prowadzenie rachunku maklerskiego i jak długo nie będzie

opłat za kupno akcji do kwoty 100 tys. euro? Chciałbym również zapytać

ile kosztuje przeniesienie rachunku od Państwa do innego domu maklerskiego

(obawiam się, że w przyszłości możecie Państwo bardzo podnieść

prowizje, na tle innych DM)?

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
20.01.2021 16:25:47
@Jan

Nie jesteśmy pracownikami ani przedstawicielami XTB, lecz portalem informacyjnym:) Sądzę jednak, że XTB nie udzieli żadnych nieoficjalnych informacji na temat ewentualnych podwyżek - pozostaje śledzić oficjalne komunikaty domu maklerskiego. Co do 'przeniesienia rachunku', to rozumiem, że mowa tu o transferze akcji lub innych walorów do innego domu maklerskiego? Jeśli tak, to opłaty powinny znajdować się w tym dokumencie: https://xtb.scdn5.secure.raxcdn.com/file/0101/65/Tabela%20op%C5%82at%20i%20prowizji_fbaf41ac3f.pdf.

Odpowiedz

J
Jan
Gość
20.01.2021 19:24:32
@Marcin Kowalczyk

O, przepraszam serdecznie :) No właśnie niestety nie znalazłem tam tej informacji, pisałem też do XTB lecz nie odpisują...

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
21.01.2021 10:38:08
@Jan

Nie ma problemu:) A próbowałeś na czacie XTB? Do ok. 18-19 odpisują od razu. Ostatecznie możesz też skorzystać z ich całodobowej infolinii - tam też powinni podać Ci konkretne kwoty.

Odpowiedz

M
Mariusz
Gość
09.01.2021 14:26:39

Witam, co oznacza zapis:

Wysokość odsetek od środków pieniężnych Klientów, należnych XTB zgodnie z punktem 4.18 Warunków Ogólnych Średnie roczne oprocentowanie wynosi od 0% do 2%

jesli posiadam akcje lub wolne srodki na koncie maklerskim XTB to bedzie ta wlasnie oplata 0-2%?

i drugi zapis:

Opłata za przelew na Rachunek Pieniężny za pośrednictwem karty płatniczej bądź karty kredytowej 0,66% od wartości wpłaty dokonanej w PLN, 0,70% od wartości wpłaty dokonanej w EUR, 0,95% od wartości wpłaty dokonanej w USD

o jaki rachunek pieniezny chodzi? ten na XTB? jesli wplacam do Was pieniadze to pobrane jest 0,66% wartosci przelewu?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
13.01.2021 15:52:06
@Mariusz

1. Środki w XTB obecnie nie są oprocentowane, ten broker nie nalicza też od nich żadnych opłat. Może pojawić się jedynie opłata za prowadzenie konta, ale to w sytuacji, gdy przez 365 dni nie wykonasz żadnej transakcji, a na rachunku XTB będziesz posiadał same środki pieniężne.

2. Wspomniane opłaty pojawiają się wyłącznie przy wpłacie środków za pośrednictwem karty - w przypadku przelewów nie występują.

Odpowiedz

M
Miłosz
Gość
08.01.2021 09:40:12

Dzień dobry, Dlaczego na xStation5 nie mogę odnależć spółki DADELO (DADA), która niedawno debiutowała na GPW? Czy XTB nie oferuje mozliwości zakupu akcji wszystkich spółek z GPW?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
08.01.2021 13:17:23
@Miłosz

Akcji DADELO nie ma w ofercie XTB i prawdopodobnie nie będzie. Broker nie oferuje handlu wszystkimi spółkami notowanymi na GPW.

Odpowiedz

P
Piotr
Gość
07.01.2021 14:10:17

Witam. Czy XTB handluje jedynie syntetycznymi akcjami? Nie widzę aby była możliwość zakupu akcji w postaci papieru wartościowego.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
08.01.2021 13:08:34
@Piotr

Akcje dostępne w ofercie XTB mają postać papierów wartościowych:) Broker nie udostępnia natomiast klasycznych kontraktów futures na akcje, indeksy, waluty - zastępuje je kontraktami CFD.

Odpowiedz

B
buzaveti
Gość
03.01.2021 18:49:36

Proszę o odpowiedź na pytanie odnośnie poniższego zapisu

0,2%, min. 10 EUR od nadwyżki pow. 100 tys. EUR

Czy po przekroczeniu obrotu 100k EUR w danym miesiącu będę płacił prowizję [0,2% min. 10 EUR] za KAŻDĄ transakcję, czy też [0,2% min. 10 EUR] za całą nadwyżkę ponad 100k EUR w danym miesiącu?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
05.01.2021 12:12:57
@buzaveti

Prowizja będzie liczona nie od każdej transakcji, lecz od nadwyżki powyżej 100k EUR.

Odpowiedz

B
buzaveti
Gość
12.01.2021 23:00:36
@Marcin Kowalczyk

Dziękuję za odpowiedź.

Czy jeśli założę w ramach mojego profilu konta w PLN i USD, to powyższa zasada zakłada brak prowizji przy obrocie poniżej 100k EUR na każdym z kont osobno, czy też sumie obrotów poniżej 100k EUR z dwóch kont?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
13.01.2021 15:33:44
@buzaveti

Zakłada brak prowizji przy sumie obrotów z dwóch kont.

Odpowiedz

J
Janusz
Gość
02.01.2021 16:44:34

co się dzieje w przypadku plajty czy xtb ma takie same gwarancje jak banki?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
05.01.2021 12:30:10
@Janusz

W przypadku XTB gwarancji udziela Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. Obecnie 100% gwarancji obowiązuje do kwoty 3000 EUR. Jeśli wartość utraconych środków przekracza 3000 EUR, otrzymuje się równowartość w złotych 3000 EUR oraz 90% nadwyżki ponad tę kwotę (górna granica zwrotu to 22 000 EUR).

Odpowiedz

K
Krystian
Tester
07.01.2021 12:32:37
@Janusz

Dodam, że Marcin pisał o gwarancjach dotyczących środków pieniężnych na rachunku maklerskim. W przypadku zakupionych papierów wartościowych obowiązują 100% gwarancje. W razie upadku biura maklerskiego są one po prostu przenoszone do innego biura. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Odpowiedz

J
Janusz
Gość
02.01.2021 16:14:08

planuje przenieść rachunek maklerski z mbanku tutaj z uwagi na drastyczne zmiany w opłatach, czy jeśli chodzi o opłaty są jakieś plany u was ich zmian w tym roku,

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
05.01.2021 07:10:24
@Janusz

Nie, nie wiemy nic o planowanych zmianach w XTB. Jeśli się takie pojawią, na pewno o nich poinformujemy.

Odpowiedz

A
Adam
Gość
22.12.2020 07:24:18

Czy na koncie maklerskim są wszystkie spółki notowane na New Connect?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
22.12.2020 14:47:41
@Adam

XTB nie oferuje obecnie handlu na rynku New Connect. Niewykluczone jednak, że z czasem się to zmieni, bo broker systematycznie rozwija swoją ofertę.

Odpowiedz

M
Magda
Gość
21.12.2020 18:57:26

od niedawna inwestuję niewielkie kwoty przez xtb więc dopiero się uczę. Wydaje mi się, że spółki których posiadam akcje wypłacały w grudniu dywidendy (mam akcje od listopada) jednak na moim rachunku nie pojawiły się żadne środki. Może powinnam gdzieś coś zaznaczyć, bądź nie potrafię znaleźć. Czy jest możliwość że xtb wypłaca np. na koniec miesiąca? Proszę o podpowiedź jak to wygląda.

Dziękuję

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
22.12.2020 14:08:03
@Magda

Dywidenda powinna zostać przelana na Twój rachunek automatycznie - nie musisz nic zaznaczać, ani wypełniać. Jest tylko kwestia tego, że aby otrzymać dywidendę musisz posiadać akcje danej spółki w tzw. dniu dywidendy. Ten dzień poprzedza dzień faktycznej wypłaty środków o kilka, a niekiedy nawet o kilkanaście tygodni. Najlepiej zacznij więc od sprawdzenia, kiedy spółki z Twojego portfela miały dzień dywidendy, a później zweryfikuj czy miałaś w tym czasie ich akcje:) Jeśli miałaś, to dywidenda powinna wpłynąć na konto najpóźniej w styczniu.

Odpowiedz

M
Magda
Gość
22.12.2020 19:12:56
@Marcin Kowalczyk

Tak, sprawdzałam, miałam akcje. Teraz już wszystko wiem i spokojnie poczekam. Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Redaktor Moneteo.com
23.12.2020 14:17:53
@Magda

W razie czego XTB udostępnia na swojej stronie komfortowy czat. Gdybyś miała jakieś konkretne pytania do nich, śmiało możesz je tam zadać. Z reguły odpowiadają szybko, a to nie jest standardem w branży.

Pozdrawiam:)

Odpowiedz

M
Magda
Gość
23.12.2020 19:46:04
@Marcin Kowalczyk

Tak, wiem. Mam nawet swojego opiekuna. Dostęp do informacji jest ok. Miałam do niego pisać, ale znalazłam Was przez przypadek i napisałam.

Super. Bardzo dziękuję

Pozdrawiam

Odpowiedz

K
Krzysztof
Gość
15.12.2020 13:32:00

Jestem osobą początkującą i dopiero zaczynam odkrywać możliwości jakie daje gra na Giełdzie. W moim przypadku oferta XTB z uwagi na zerowe opłaty przy zakupie i sprzedażny akcji jest interesująca. Jednak na początek planuje małe inwestycje. Zainteresował mnie zapis że przy składaniu zleceń kupna i sprzedaży minimalna wartość transakcji powinna opiewać na minimum 500 zł. Czyli w tym przypadku nie mogę dokonać zakupu poniżej tej kwoty?

Odpowiedz

K
Krystian
Tester
17.12.2020 13:38:19
@Krzysztof

Jeśli handlujesz na GPW to w XTB minimalna wysokość transakcji rzeczywiście wynosi 500 zł. System nie zaakceptuje transakcji na niższą kwotę.

W przypadku giełd europejskich jest trochę mniej, bo 100 EUR (~440 zł), dla USA minimum to 100 USD (~363 zł).

Odpowiedz

J
Jan
Gość
06.12.2020 17:17:34

Czy jest możliwy dostęp do giełd kryptowalutowych ? Pozdrawiam

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
07.12.2020 11:43:01
@Jan

W XTB dostępne są kontrakty CFD na kryptowaluty.

Odpowiedz

C
Chudy10
Gość
06.12.2020 10:15:52

"Przede wszystkim XTB nie pobiera żadnej prowizji za handel akcjami do wysokości miesięcznego obrotu na poziomie 100 tys. euro., co plasuje rachunek aktualnie na pierwszym miejscu rankingu najtańszych biur maklerskich."Tyle, że taki obrót to ma chyba każdy oprócz pana Henia, którzy handluje pietruszką. Dla wszystkich innych tańsze jest Degiro, które pobiera max 125 zł za transakcję niezależnie czy kupisz/sprzedasz za pół bańki czy za pięć.


Odpowiedz

M
Michał
Gość
27.11.2020 13:08:53

Na swoje obecne konto na podobnej platformie dostałem jakąś „blokadę” na dokupowanie i kupowanie akcji(prawdopodobnie przez to że zarobiłem sporo pieniędzy) dostalem informacje ze chronią siebie jak i mnie przed oszustwami i tak czasami jest, czy na XTB również istnieje możliwość załozenia takiego czegoś na konto?

Odpowiedz

K
Krystian
Tester
30.11.2020 11:23:10
@Michał

XTB jest regulowany przez KNF, nie mogą ot tak sobie zakładać blokad, bo "ktoś za dużo zarobił".

Nie wiem, z jakiej platformy korzystasz i jaki był konkretny powód blokady. Czasem chodzi o pierdołę w stylu niedopełnienie procedur, np. brak potwierdzenia tożsamości. Wyjaśnij sytuację bezpośrednio z obsługą tej platformy, niech się tłumaczą :)

Odpowiedz

J
Jeremiasz
Gość
19.01.2021 21:03:47
@Michał

Zaraz, broker to nie bukmacher. Broker zarabia, gdy Ty zarabiasz - jaki interes mieliby w blokowaniu?

Odpowiedz

L
Leszek
Gość
25.11.2020 17:54:25

Witam,

Czy możliwe jest przeniesienie pakietu akcji z obecnego DM do xtb? Jeśli tak, jaka jest procedura?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
26.11.2020 10:42:25
@Leszek

Jeśli chciałbyś przenieść papiery do innego domu maklerskiego, powinieneś złożyć taką dyspozycję w DM, w którym obecnie posiadasz akcje.

Odpowiedz

M
Maro
Gość
23.11.2020 19:01:19

Beznadzieja, zrezygnowałem z rachunku w swoim banku przeniosłem kasę do xtb a tu nagle zmiana cennika za chwile sobie zmienią prowizje na 10% wracam do siebie

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
24.11.2020 14:50:29
@Maro

Każde biuro maklerskie czy bank może zmienić cennik, to nic niezwykłego.

Odpowiedz

P
Paweł
Gość
21.11.2020 18:10:30

Witam, orientuje się ktoś dlaczego w DM XTB nie jest pobierana prowizja od handlu ETF i akcjami, skoro standardem na rynku jest 0,3%? Czy nie odbywa się to przypadkiem kosztem praw własności papierów wartościowych? W przypadku klasycznych domów maklerskich papiery wartościowe nabywane są na rachunek i w imieniu klienta domu maklerskiego. Jak jest w przypadku XTB? ?

Odpowiedz

K
Krystian
Tester
24.11.2020 11:42:30
@Paweł

Akcje zakupione za pośrednictwem XTB są własnością klienta, który je zakupił.

A dlaczego mają zerową politykę prowizyjną? W jednym z wywiadów członek zarządu XTB odpowiedział na to pytanie argumentując, że traktują ten ruch, jak inwestycję długoterminową. Klient zachęcony brakiem prowizji na jednym z instrumentów finansowych być może w przyszłości zechce skorzystać z innego, bardziej zaawansowanego, na którym broker już zarobi. Wiadomo, nie wszyscy skorzystają z płatnych usług, ale część tak. Chodzi o efekt skali.

Druga sprawa, że aktualnie istnieją wyraźne tendencje rynkowe do mocnego ścinania prowizji. Przede wszystkim w USA, ale w Europie też widoczne są takie symptomy.

Odpowiedz

T
Tomasz
Gość
17.11.2020 11:28:32

Dzień dobry! Dziękuję za analizę. A czy można w XTB prowadzić rachunek maklerski w ramach IKZE albo IKE? Jeśli nie, to czy jest to planowane w najbliższym czasie? Chętnie bym przeniósł mój rachunek IKZE z mBanku i kupował ETF-y bez prowizji:-)

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
18.11.2020 12:03:30
@Tomasz

XTB obecnie nie prowadzi IKE ani IKZE. Nie mamy informacji, aby było to na razie planowane :(

Odpowiedz

M
Maciej
Gość
10.11.2020 14:42:59

Czy można tam założyć konto w USD i z tego konta kupować i sprzedawać akcje?

Czy trzeba za każdym razem płacić za przewalutowanie?

Odpowiedz

P
Piotr
Gość
12.11.2020 11:21:42
@Maciej

Możesz założyć dodatkowe konto w EUR / USD i handlować

Odpowiedz

B
badaga
Gość
03.11.2020 11:55:21

Witam.

Czy prowizja 0% do obrotu 100k EUR/miesiąc dotyczy pozycji otwieranych z dźwignią finansową? W skrócie czy jeśli otworzę 4 pozycje, z depozytem 11k na każdą pozycję na instrumencie z wbudowaną dźwignią x10 to w tym momencie limit mojej darmowej prowizji się wyczerpie?

Odpowiedz

K
Krystian
Tester
04.11.2020 09:55:58
@badaga

Prowizja 0% jest dostępna tylko na prawdziwych akcjach, nie na CFD.

Odpowiedz

M
Marcin
Gość
22.10.2020 21:11:08

Czy konto w XTB jest kontem walutowym czy prowadzonym w naszej walucie? Generalnie chodzi mi o to czy jeśli przelewamy PLN to na koncie mamy tą walutę czy system dokonuje przewalutowania na EUR lub USD?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
23.10.2020 10:37:04
@Marcin

Konto w XTB może być prowadzone zarówno w złotych, jak i w EUR i USD. Prowizje przeliczane są na walutę rachunku i dopiero wtedy XTB je pobiera.

Odpowiedz

M
Marcin
Gość
23.10.2020 10:49:47
@Aldona Derdziak

W takim razie zakładamy na każdą walutę oddzielne konta i możemy mieć ich kilka czy z góry musimy określić w jakiej walucie ma być konto?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
23.10.2020 12:31:41
@Marcin

Możesz założyć konto w PLN i osobno konto w EUR. Nie można zmienić waluty rachunku, jeśli otwierasz konto w PLN, to takie ono pozostanie.

Odpowiedz

Y
Yazza
Gość
07.10.2020 22:11:59

A jak wyglądają opłaty do pełnego arkusza zleceń?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
08.10.2020 10:08:52
@Yazza

XTB nie oferuje dostępu do pełnego arkusza.

Odpowiedz

Y
Yazza
Gość
08.10.2020 11:59:39
@Aldona Derdziak

Dzięki, a do ilu ofert i w jakiej cenie?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
08.10.2020 12:38:05
@Yazza

Dostęp jest tylko do jednej oferty i jest to bezpłatne.

Odpowiedz

Y
Yazza
Gość
08.10.2020 13:13:24
@Aldona Derdziak

Tylko jednej?! To jak handlować akcjami nie mając szerszej perspektywy?! Ogromny minus jak dla mnie, trzeba mieć dodatkowe konto brokerskie, nieuważacie???

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
12.10.2020 14:01:34
@Yazza

Jeśli jest taka potrzeba, można założyć dodatkowy rachunek maklerski.

Odpowiedz

K
Krystian
Tester
14.10.2020 12:10:26
@Yazza

Zależy, jak handlujesz. Jeśli działasz aktywnie to pełny order book jest bardzo przydatny, ale jeśli inwestujesz długoterminowo, np. w ETF-y, to jest to zbędny koszt.

Niektóre z biur maklerskich oferują pełny arkusz, ale odpłatnie. Jeśli szukasz darmowego pełnego arkusza zleceń, to jest dostępny za darmo online: https://gragieldowa.pl/spolka_arkusz_zl (odświeżanie co kilka minut)

Odpowiedz

L
Luka
Gość
06.10.2020 21:26:27

Proszę o zweryfikowanie informacji podanej w artykule o opłacie za prowadzenie rachunku. Z tego co widzę w XTB posiadanie zakupionych akcji nie pozwoli na uniknięcie opłaty za prowadzenie rachunku.

Pozwolę przytoczyć sobie zapis z tabeli opłat i prowizji:

W przypadku braku otwarcia lub zamknięcia pozycji na rachunku Klienta w ciągu ostatnich 365 dni oraz braku depozytu na rachunku w ciągu ostatnich 90 dni naliczana jest opłata w wysokości 10 EUR. W przypadku braku wystarczających środków pobierana jest opłata w kwocie wolnych środków pozostałych na rachunku Klienta.”

Otwarcie lub zamknięcie pozycji chyba nie jest równoznaczne z posiadaniem akcji.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
08.10.2020 09:52:18
@Luka

Dzięki za komentarz - sprawdzimy to.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
12.10.2020 14:01:10
@Luka

Skontaktowaliśmy się z XTB. Posiadanie akcji nie jest ujęte w taryfie opłat jako warunek zwalniający z tej opłaty, jednak w rzeczywistości pozwala na bezpłatne prowadzenie rachunku inwestycyjnego. Można to potraktować jako dodatkowe udogodnienie :)

Odpowiedz

B
Bartosz
Gość
05.05.2020 00:21:07

Jak moge zasilić konto XTB? Czy taka czynność coś kosztuje?

Odpowiedz

R
Rafał Janik
Redaktor Najlepszekonto.pl
05.05.2020 08:39:12
@Bartosz

Zasilenie konta w XTB możliwe jest na kilka sposobów. Bezpłatne sposoby to przelew bankowy oraz wpłata za pomocą tzw. e-Portfeli takich jak m.in. BlueCash. Oprócz nich możliwe jest także zasilenie rachunku za pomocą karty Visa lub MasterCard przy czym jest to płatna opcja.

Odpowiedz

K
Kamil
Gość
06.08.2020 20:23:13
@Rafał Janik

A jak wygląda wypłata pieniędzy z XTB? Czy da się wypłacić pieniądze z XTB na rachunek bankowy bez prowizji?

Odpowiedz

R
Rafał Janik
Redaktor Najlepszekonto.pl
27.08.2020 08:23:42
@Kamil

Tak, wypłata na rachunek bankowy jest darmowa. Wyjątek to wypłaty w kwocie niższej niż 500 zł. Wtedy prowizja to aż 50 zł.

Odpowiedz

M
Mikolaj
Gość
21.04.2020 18:16:52

Hej,

Otworzylem konto w XTB i rozumiem, ze jesli w ciagu roku zrobie choc jedna transakcje to wtedy rachunek prowadzony jest za darmo. Moje pytanie: czy jesli otworzylem teraz i poki co nie zamierzam kupowac (wole przeczekac chwilowe zawirowania), to jak dlugo moge zwlekac z kupnem pierwszych akcji zeby nie sciagnieto ze mnie oplate 10 EUR? Dzieki za pomoc.

Odpowiedz

R
Rafał Janik
Redaktor Najlepszekonto.pl
05.05.2020 08:43:14
@Mikolaj

XTB na swojej stronie podaje, że opłata nie jest pobierana, jeśli w ciągu 365 dni od daty otwarcia rachunku dokonamy na niej przynajmniej jednej transakcji. Z tej informacji wynika, że jeśli dokonamy pierwszej transakcji np. w listopadzie, to opłata 10 euro nie zostanie pobrana. Dodatkowym warunkiem uniknięcia opłaty jest zasilenie swojego rachunku w ciągu 90 dni od chwili jego otwarcia. Pełna tabela opłat i prowizji dostępna jest tutaj: https://xtb.scdn5.secure.raxcdn.com/file/0043/33/Tabela%20op%C5%82at%20i%20prowizji_16.04.2020_476e308c08.pdf

Odpowiedz

T
Tomek
Gość
19.04.2020 14:08:05

Chciałbym zainwestować w spółki na giełdzie w USA. Nie za bardzo orientuję się, jak to działa bo pewnie trzeba będzie wpłacić dolary.

Odpowiedz

R
Rafał Janik
Redaktor Najlepszekonto.pl
21.04.2020 10:01:17
@Tomek

W przypadku kupna rzeczywistych akcji notowanych w USA rzeczywiście potrzebne są dolary. Natomiast jeśli inwestujemy w kontrakty CFD oparte o kursy akcji amerykańskich spółek, wówczas nie będzie to koniczne. Tego typu transakcje równie dobrze można zawierać z wykorzystaniem rachunku w innej walucie np. złotych (wartość otwieranych pozycji jest wtedy przeliczana z USD na PLN).

Odpowiedz