Wróć

PayPal - uniwersalny portfel elektroniczny

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com

63 komentarze
PayPal - uniwersalny portfel elektroniczny
Spis treści
Pokaż więcej

Co to jest PayPal?

Jak już wspomnieliśmy, PayPal to portfel elektroniczny, który umożliwia płatności w Internecie. Początki działalności PayPala sięgają 1998 r. Aż do 2015 r. był on częścią eBay'a, amerykańskiego serwisu aukcyjnego i dopiero od 18 lipca 2015 r. PayPal jest odrębną, niezależną firmą.

Na pytanie “Co to jest PayPal?” można także odpowiedzieć: to wielofunkcyjne narzędzie do przesyłania pieniędzy. W PayPalu można dodać swoje karty płatnicze, ale nie tylko – mamy również możliwość powiązania z nim naszego rachunku bankowego i zasilenia konta PayPal środkami bezpośrednio z tego rachunku, tworząc tzw. saldo PayPal. Usługa jest dodatkowo rozszerzona o opcję przesyłania pieniędzy znajomym.

Płatność Paypal w sieci

Podstawową funkcją PayPala jest ułatwienie użytkownikom dokonywania płatności za zakupy w sieci. Podczas finalizowania transakcji wybieramy ten sposób zapłaty, a następnie wpisujemy dane logowania do PayPala na specjalnie przygotowanej stronie. System wyświetli nam informacje, które wystarczy potwierdzić, i transakcja zostanie zakończona.

Ważne: domyślną metodą płatności jest saldo konta PayPal. W sytuacji, kiedy jest ono dodatnie i jednocześnie mamy podpiętą kartę płatniczą, środki zostaną najpierw pobrane z salda PayPal, a dopiero potem z karty.

Płatności automatyczne

PayPal posiada również zaawansowane funkcje dla kupujących, o których niewiele się mówi. Chodzi tzw. umowy rozliczeniowe zawierane z konkretnym sprzedawcą, na mocy których druga strona może automatycznie pobierać od użytkownika płatności za towary/usługi (np. subskrypcje w serwisach muzycznych). Z dokumentacji serwisu wynika, że sprzedawca otrzymuje wtedy status “zaufanego beneficjenta”, a kolejne płatności na jego rzecz zwykle nie wymagają już logowania na konto klienta.

Obiema funkcjami zarządzamy z poziomu portfela PayPal, dzięki czemu w każdej chwili możemy je wyłączyć. Dokonywanie płatności przebiega automatycznie, dlatego nie musimy za każdym razem pamiętać o płatności PayPal za usługi, z których korzystamy.

Jak działa PayPal między użytkownikami?

PayPal jako wirtualny portfel może również służyć do przesyłania pieniędzy innym użytkownikom systemu. W tym celu należy wpisać kwotę oraz adres e-mail odbiorcy i... to w zasadzie wszystko. Jedynym warunkiem jest tak naprawdę posiadanie konta PayPal przez obie strony transakcji, jednak można je założyć w dosłownie kilka minut.

PayPal.Me

Pieniądze można jednak przesłać jeszcze łatwiej. Służy do tego celu wygodna usługa PayPal.Me, która opiera się na specjalnym, unikatowym linku tworzonym przez użytkownika systemu. Aby stworzyć swoje łącze, należy wejść na stronę https://www.paypal.me, następnie wpisać wybraną przez siebie nazwę i zalogować się na konto PayPal.

Teraz wystarczy tylko wysłać taki link znajomemu, który wchodzi na odpowiednią stronę, wpisuje kwotę, loguje się na konto PayPal i potwierdza operację. Nie musi przy tym pamiętać adresu e-mail odbiorcy, wystarczy link PayPal.Me.

Łącze PayPal.me
PayPal - łącze PayPal.me

Dodatkowym ułatwieniem tej funkcjonalności jest możliwość dodania na końcu linka liczby, która będzie jednocześnie kwotą do zapłaty. Przykładowo, jeśli klikniemy na łącze https://www.paypal.me/JanKowalski/18, na stronie od razu wyświetli nam się 18 zł do zapłaty. Taka opcja przyda się przy rozliczaniu wspólnych wydatków, kiedy chcemy odebrać tę samą kwotę od znajomych.

Bezpieczeństwo i ochrona kupujących

PayPal dba również o bezpieczeństwo swoich użytkowników. Każda płatność PayPal jest szyfrowana i na bieżąco monitorowana w celu zapobiegania przestępstwom, nadużyciom czy kradzieżom tożsamości. W trakcie transakcji dane finansowe (np. numer karty czy rachunku bankowego użytkownika) są ukryte, do zaakceptowania transakcji wystarczy bowiem login i hasło do PayPala.

Program ochrony kupujących PayPala pozwala na zwrot kosztów transakcji opłaconej PayPalem, jeśli zakupiony przedmiot do nas nie dotarł lub różni się od tego, który zamówiliśmy. W ciągu 180 dni od płatności możemy zgłosić spór ze sprzedającym, a jeśli jego rozwiązanie nie będzie nam odpowiadać, w ciągu kolejnych 20 dni możemy przekształcić spór w roszczenie i odtąd to PayPal zajmie się rozstrzygnięciem sprawy.

Jak założyć konto PayPal?

Aby korzystać z wszystkich funkcjonalności PayPala, należy utworzyć bezpłatne konto w systemie, podając swój adres e-mail oraz hasło. W następnym kroku potwierdzamy rejestrację, klikając w link otrzymany w wiadomości mailowej.

Zakładanie konta PayPal
Zakładanie konta PayPal

PayPal - rejestracja konta
PayPal - rejestracja konta

Weryfikacja użytkownika

Warto wiedzieć, że początkowo w PayPalu jesteśmy tzw. użytkownikiem niezweryfikowanym. Możemy korzystać z usługi i kupować online oraz przesyłać pieniądze znajomym, jednak jest to ograniczone limitami rocznymi. Aby pozbyć się tych obwarowań, należy podłączyć i potwierdzić kartę lub konto bankowe do PayPala (patrz niżej).

Dodawanie karty i konta do PayPala

Jak już wspomnieliśmy, PayPal to portfel elektroniczny, dlatego warto powiązać z nim naszą kartę płatniczą. Pamiętajmy przy tym, że domyślnie system zawsze ustawi jako walutę karty polskie złote - jeśli chcemy dodać do PayPala kartę walutową, będzie to wymagało nieco więcej wysiłku (piszemy o tym w dalszej części artykułu).

PayPal - powiązanie karty płatniczej
PayPal - powiązanie karty płatniczej

Na początku wystarczy podać dane karty kredytowej lub debetowej. Po powiązaniu karta powinna zostać potwierdzona. W portfelu PayPal klikamy jej ikonę, a następnie "OK". PayPal obciąży rachunek naszej karty kwotą 6,50 zł (później zostanie ona zwrócona). Na naszym koncie bankowym, do którego przypięta jest karta, w opisie tej transakcji znajdziemy 4-cyfrowy kod - należy go wpisać w koncie PayPal (klikamy "Portfel", następnie ikonę karty, którą weryfikujemy, wpisujemy kod i klikamy "Potwierdź"). W ten sposób możemy wygodnie płacić kartą przez PayPal i jednocześnie stajemy się zweryfikowanym użytkownikiem, a limity płatności zostają zniesione.

Dodawanie i potwierdzanie rachunku bankowego

Z PayPalem możemy również powiązać nasze konto bankowe:

PayPal - powiązanie konta bankowego
PayPal - powiązanie konta bankowego

Procedura dodawania rachunku i jego weryfikacji jest podobna do tej dotyczącej karty płatniczej. Wpisujemy nazwę banku i numer naszego rachunku - WAŻNE - imię i nazwisko w PayPalu i w banku muszą być identyczne, inaczej cały proces zakończy się niepowodzeniem. Kolejnym krokiem jest potwierdzenie konta bankowego – w tym celu PayPal przeleje na nasz rachunek dwie niewielkie kwoty. Należy je zanotować i wpisać w odpowiednie pola w portfelu PayPal tam, gdzie widnieje dodany przez nas rachunek.

Doładowanie PayPal

Jeśli nie chcemy dodawać karty płatniczej do PayPala, możemy zasilić konto "ręcznie". Obecnie dostępne są dwie metody na doładowanie PayPal: przelew standardowy i doładowanie błyskawiczne.

Standardowe zasilenie możemy wykonać przez bankowość elektroniczną naszego banku. Koszt przelewu zależy od naszego banku, a cała operacja trwa od jednego do dwóch dni. Należy tu jednak pamiętać o kilku zasadach:

  • zasilenie może nastąpić tylko z rachunku w polskich złotych zarejestrowanego na to samo imię i nazwisko, co nasze konto PayPal;
  • w tytule przelewu należy podać unikatowy identyfikator, dzięki któremu PayPal potwierdzi naszą tożsamość i przeleje środki właśnie na nasze konto;
  • dane do przelewu znajdziesz na koncie PayPal po wybraniu opcji "Dodaj środki".

Doładowanie błyskawiczne

Znacznie szybszą metodą zasilenia konta PayPal jest skorzystanie z opcji błyskawicznego doładowania. Proces obsługiwany jest przez firmę Trustly wraz z Dotpay i odbywa się metodą pay-by-link, dzięki czemu środki docierają na nasze konto w kilka minut.

Aby dodać środki do PayPala w ten sposób, należy wybrać opcję "Dodaj środki błyskawicznie z Trustly" i postępować zgodnie ze wskazówkami na ekranie komputera.

W rzeczywistości doładowanie PayPal wygląda tak, że środki trafiają poprzez Dotpay na konto firmy "Trustly", a ta z kolei jako zweryfikowany użytkownik PayPala przesyła pieniądze na nasze konto PayPal.

Po stronie PayPala błyskawiczne doładowanie jest bezpłatne, jednak nasz bank może pobierać opłaty za przelewy pay-by-link. Warto zatem sprawdzić wcześniej taryfę opłat i prowizji instytucji, w której mamy konto bankowe. Niestety nie jest możliwe zasilenie konta Paypal Blikiem.

Opłaty za korzystanie z PayPala

Założenie konta PayPal i korzystanie z niego jest bezpłatne. Użytkownicy systemu nie ponoszą także kosztów dołączenia karty płatniczej, rachunku bankowego czy zamknięcia konta PayPal. Wypłata środków z PayPala na powiązane konto bankowe również jest bezpłatna.

UWAGA: Obecnie serwis pobiera opłatę za nieaktywne konto PayPal! Jeśli w ciągu 12 miesięcy na Twoim koncie nie pojawi się żadna transakcja, przelew środków lub nie zalogujesz się w systemie, PayPal naliczy Ci 45 zł za brak aktywności (jeśli saldo jest niższe, zostanie pobrana odpowiednio niższa opłata). Jeśli do tej pory korzystałeś z płatności PayPal okazjonalnie, przemyśl, czy nie lepiej zrezygnować z usługi, aby nie ponosić dodatkowych kosztów.

Płatności saldem PayPal na terenie Polski w polskiej walucie są darmowe, podobnie jak odbieranie pieniędzy od znajomych w kraju.

Inaczej rzecz wygląda, jeśli transakcja wymaga przewalutowania środków lub jest dokonywana kartą podpiętą do PayPala.

W poniższej tabeli znajdziesz podstawowe opłaty związane z korzystaniem z PayPala.

Opłaty za korzystanie z PayPala

Saldo konta PayPal

Wysyłanie pieniędzy w kraju

bezpłatnie

Wysyłanie pieniędzy za granicę

9,99 zł - do kont z Europy, USA, Kanady*

19,99 zł - do kont z pozostałych krajów

Kupowanie w kraju

bezpłatnie

Kupowanie za granicą

bezpłatnie

*Płatności w euro lub koronach szwedzkich dokonane między kontami zarejestrowanymi w UE lub Europejskim Obszarze Gospodarczym traktowane są jak transakcje krajowe.

Za wysyłanie przez PayPala środków w polskich złotych obciążających naszą kartę kredytową możemy zapłacić dodatkową prowizję (zostanie nam wyświetlona przy dokonywaniu transakcji). Podobnie rzecz ma się w sytuacji, kiedy przesyłamy “kredytówką” pieniądze za granicę (np. znajomym) i wymaga to przeliczenia transakcji na obcą walutę.

Jeśli kupujemy za granicą i korzystamy przy tym z PayPala, nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów oprócz prowizji za przewalutowanie. Wynosi ona zwykle 3% powyżej kursu hurtowego stosowanego przez PayPala.

Waluty

Saldo PayPal można także utrzymywać w walucie obcej. Aby sprawdzić, w jakich walutach możemy wysyłać i odbierać środki, na stronie Podsumowanie klikamy Saldo konta PayPal – pojawi nam się ekran, w którym zobaczymy nasz stan środków z uwzględnieniem różnych walut:

PayPal - saldo płatności
PayPal - saldo płatności

Standardowo, jeśli odbieramy środki w walucie, w której nie utrzymujemy salda, mamy możliwość zaakceptowania lub odrzucenia transakcji. Jeśli przyjmiemy płatność, mamy do wyboru:

  • przeliczenie środków na podstawową walutę naszego konta PayPal (w Polsce są to polskie złote) z zastosowaniem kursu PayPala;
  • zaakceptować transakcję i otworzyć saldo w danej walucie - środki zostaną dodane do konta PayPal w tej samej walucie, w której zostały wysłane.

Niestety, z konta PayPal nie możemy wypłacić środków w walucie innej niż polskie złote. Nawet jeśli posiadamy saldo w innej walucie i chcemy wypłacić pieniądze na konto bankowe, będzie to możliwe dopiero po przeniesieniu (i przewalutowaniu!) środków na saldo w złotych. Nie dotyczy to sytuacji, kiedy przesyłamy środki na inne konto PayPal lub płacimy za zakupy – wtedy możemy wybrać walutę płatności.

Dodawanie karty walutowej do PayPala

W PayPalu można obecnie podłączyć kartę walutową, choć wymaga to od klienta dodatkowych działań. Po dodaniu karty walutowej (np. w USD) należy przejść do zakładki Portfel i wybrać odpowiednią kartę, a następnie w sekcji Waluta kliknąć Zmień. Wybieramy odpowiednią walutę i zatwierdzamy. Dana karta może być ustawiona w PayPalu tylko w jednej walucie, zatem jeśli posiadasz np. kartę wielowalutową, powinieneś przed każdą płatnością wybrać odpowiednią walutę.

Przy braku powyższej opcji pozostaje skontaktować się z infolinią PayPala i podać konsultantowi cztery ostatnie cyfry karty i walutę, w której karta jest rozliczana. Dzięki temu będziemy mogli płacić kartą w euro, dolarach czy funtach w ramach własnego konta PayPal bez podwójnych przewalutowań.

Bezpieczny i globalny sposób płatności

PayPal to międzynarodowe rozwiązanie płatnicze, które służy do przesyłania pieniędzy znajomym i płacenia za zakupy w sklepach internetowych. System jest klasycznym e-portfelem, w którym możemy podpiąć swoje karty płatnicze, ale nie tylko – konto PayPal można też doładować środkami z rachunku bankowego i z takiego salda opłacać zakupy; wszystko po to, aby jak najwygodniej płacić w sieci. Warto także docenić brak opłat za wysyłanie pieniędzy innym użytkownikom w kraju.

Nie da się ukryć, że otoczenie, w jakim działa PayPal, jest wymagające, a różne metody płatności online (np. Google Pay czy Apple Pay) mogą odbierać klientów temu e-portfelowi. O popularności PayPala świadczy jednak fakt, że konto w usłudze posiada obecnie 426 mln użytkowników indywidualnych, którzy łącznie dokonali transakcji o wartości ok. 1,25 bilionów dolarów (stan na 2021 r.)

W PayPalu można docenić innowacyjne rozwiązania, np. PayPal.Me, który w interesujący sposób ułatwia przesyłanie pieniędzy znajomym. Niestety interesujące usługi w postaci PayPal OneTouch czy zbiórek zostały wycofane (druga z funkcji działa obecnie poprzez zewnętrzną usługę).

Na koniec wspomnijmy jeszcze o zasadach bezpieczeństwa stosowanych przez PayPala. System pozwala podpiąć jedynie rachunek i kartę, których jesteśmy właścicielami, ciągle monitoruje nasze transakcje, aby zapobiegać nadużyciom, a także chroni kupujących, zapewniając zwrot środków przy zakupie towaru niezgodnego z umową. Wszystko to sprawia, że ten e-portfel wciąż cieszy się popularnością na całym świecie.

Komentarze

(63)
Sortuj od najnowszych
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google.
A
Alia
Gość
3 miesiące temu

Czy jak na rachunku bankowym i karcie płatniczej mam dwa imiona to trzeba wpisać te dwa imiona by zarejestrować na Paypal?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
3 miesiące temu
@Alia

Najlepiej podać oba, aby w przypadku wypłaty środków transakcja przebiegła bez problemów.

Odpowiedz

A
Alia
Gość
3 miesiące temu

Czy zakładając Paypal trzeba mieć stały adres zamieszkania?

Jednocześnie chciałam zapytać czy można zmienić numer konta bankowego na inny?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
3 miesiące temu
@Alia

Nie ma takiego wymogu, po prostu podajemy adres kraju, w którym zakładamy konto PayPal. Co do numeru konta, nie można go zmienić. Usuwamy wtedy stary rachunek, dodajemy nowy i podłączamy go do PayPala.

Odpowiedz

K
Kinga
Gość
3 miesiące temu

Po przelaniu pieniędzy z PayPal na własny rachunek nadal widzę kwotę którą przelałam a na rachunku nie ma jeszcze pieniędzy ile czasu może tak być?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Redaktor Moneteo.com
3 miesiące temu
@Kinga

Transfer środków powinien zostać wykonany w ciągu 1 dnia roboczego. Gdyby tak się nie stało, pieniądze nadał byłyby widoczne na PayPal, może to świadczyć, że zlecenie przelewu nie zostało zarejestrowane w systemie.

Odpowiedz

K
Kinga
Gość
3 miesiące temu
@Krzysztof Duliński

To co w takiej sytuacji należałoby zrobić?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
3 miesiące temu
@Kinga

Najlepiej skontaktować się z PayPalem i zweryfikować, czy w ogóle zarejestrowali tę transakcję i dlaczego nie doszła do skutku.

Odpowiedz

H
Hyper
Gość
3 miesiące temu

"Standardowe zasilenie możemy wykonać przez bankowość elektroniczną naszego banku. Koszt przelewu zależy od naszego banku, a cała operacja trwa od jednego do dwóch dni."

Czy jeśli chcę zrobić powyższe standardowe zasilenie swojego konta PayPal ze swojego rachunku bankowego - muszę mieć powiązane konto bankowe z PayPal (czyli procedurę o której piszecie w punkcie "Dodawanie i potwierdzanie rachunku bankowego"?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
3 miesiące temu
@Hyper

Tak, doładowanie standardowe musi nastąpić z rachunku powiązanego z kontem PayPal.

Odpowiedz

H
Hyper
Gość
3 miesiące temu
@Aldona Derdziak

Dziękuje za szybka odpowiedź. czyli rozumiem ze jak przeleje pieniądze na konto PayPal bez wcześniejszego powiązania mojego konta bankowego z kontem PayPal - to nie zostaną zaksięgowane?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
3 miesiące temu
@Hyper

PayPal nie wskazuje, co się dzieje w takiej sytuacji, ale można się domyślać, że saldo PayPala nie zostanie wtedy zasilone.

Odpowiedz

K
Kamil
Gość
3 miesiące temu
@Aldona Derdziak

Mam Paypal tak przygotowany. Pieniądze na Paypal mogą mi wszystkie osoby wpłacać czy muszę dodatkowo zrobić: Powiąż kartę z kontem PayPal i potwierdź ją.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
3 miesiące temu
@Kamil

Pieniądze mogą wpłacać Ci inni użytkownicy PayPala.

Odpowiedz

S
Sylwester
Gość
4 miesiące temu

Czy jest jakiś sposób, żeby z firmowego konta na PayPalu zarejestrowanego w Polsce wypłacić pieniądze w walucie € bez przewalutowania na PLN?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
4 miesiące temu
@Sylwester

Niestety nie znam takiej możliwości.

Odpowiedz

P
Pani K
Gość
5 miesięcy temu

Potwierdzenie konta bankowego: W celu weryfikacji, Paypal przelał na mój rachunek bankowy dwie niewielkie kwoty. Konto bankowe zostało pomyślnie zweryfikowane według instrukcji. Te dwie niewielkie kwoty miały zostać usunięte w ramach jednej wypłaty kilka dni później, jednak minął tydzień, a saldo mojego konta Paypal się nie zmieniło. W jaki sposób Paypal odbiera sobie te dwie niewielkie wpłaty?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
5 miesięcy temu
@Pani K

Ten proces powinien być automatyczny. Jeśli kwoty dalej są na Twoim koncie bankowym, skontaktuj się z PayPalem i wyjaśnij sprawę.

Odpowiedz

P
Paweł
Gość
5 miesięcy temu

Witam jak mogę zrezygnować z konta bo nie uzywam

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
5 miesięcy temu
@Paweł

Możesz to zrobić z poziomu samego PayPala, w ustawieniach jest odpowiednia opcja.

Odpowiedz

B
basia
Gość
6 miesięcy temu

czy mozna tylko dodać rachunek bankowy ,bez karty.przy założeniu konta paypala


Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Redaktor Moneteo.com
6 miesięcy temu
@basia

Tak, jest to możliwe. Jest o tym mowa na samym początku tekstu w części "Co to jest PayPal?"

Odpowiedz

W
Waclaw
Gość
7 miesięcy temu

Dzień Dobry.

Musze opłacać rachunki za mieszkanie w Polsce . Czy mogę Pay Palem wpłacać pieniądze na konto bankowe wspólnoty mieszkaniowej ?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
7 miesięcy temu
@Waclaw

A czy spółdzielnia udostępnia taką możliwość?

Odpowiedz

A
Ashley
Gość
17.04.2022 13:14:19

Dzień dobry,

Czy jest taka możliwość, aby trzymać pieniądze na PayPalu w USD lub GBP, jeśli mam zamiar podpiąć kartę w PLN?

(nie posiadam konta walutowego)

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
20.04.2022 08:54:36
@Ashley

Na PayPalu możesz utrzymywać saldo w różnych walutach, ale płacąc kartą w PLN, środki będą pobierane z konta karty, a nie tych sald.

Odpowiedz

P
Piotr
Gość
07.04.2022 19:28:55

W jaki sposób mogę przelać na paypala którego właśnie założyłem euro z konta walutowego??? Nie chcę przewalutować u mnie w banku euro na złotówki potem te złotówki przelewać na paypala aby znowu je przewalutować na euro!!!

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
08.04.2022 08:37:45
@Piotr

Z tego, co wiem, nie jest to możliwe. Piszesz o doładowaniu konta PayPal, a to możliwe jest tylko w PLN :(

Odpowiedz

A
Ashley
Gość
17.04.2022 13:39:52
@Piotr

chyba w ustawieniach paypala trzeba zmienić walutę na EUR

Odpowiedz

M
Mariola
Gość
07.03.2022 20:27:19

co musze podac zeby zrobic przelew na paypal?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
08.03.2022 07:31:23
@Mariola

W pierwszej kolejności sama powinnaś posiadać konto PayPal, odbiorca przelewu także musi być użytkownikiem usługi.

Odpowiedz

M
Marek
Gość
06.12.2021 21:34:24

Witam,

dodałem kartę wielowalutową, ustawiona preferowana forma płatności to karta, dodane i ustawione 4 waluty

moje pytanie

1 gdzie będą moje środki do dalszej dyspozycji np. jeżeli ktoś przeleje funty, euro? - czy na koncie paypal, czy na karcie?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
07.12.2021 09:01:58
@Marek

Jeżeli ktoś przeleje Ci środki w ramach PayPala, to pieniądze trafią na konto PayPal.

Odpowiedz

M
Marek
Gość
07.12.2021 09:37:56
@Aldona Derdziak

Dzięki, czyli nie ma możliwości wypłacenia środków z salda paypal na podpiętą kartę tylko na konto bankowe - tak?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
07.12.2021 09:41:49
@Marek

Niestety tylko na powiązany rachunek bankowy.

Odpowiedz

A
Andrew
Gość
18.07.2021 22:59:39

Po pierwsze trzeba uściślić w materiale jedną kwestię, a mianowicie dodamy środki z rachunku bankowego do salda PayPal ale nie z tego podpiętego pod nasze konto (czy karty kredytowej) bo tak się nie da, a jedynie z jakiegoś innego rachunku bankowego, ponadto nieprawdą jest, że nie można podpiąć karty czy rachunku bankowego tylko na to samo imię i nazwisko co posiadacz konta PayPal.

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Redaktor Moneteo.com
20.07.2021 17:46:35
@Andrew

Po zalogowaniu na koncie PayPal i wyborze opcji wpłaty z powiązanego rachunku widzimy instrukcję, a w niej komunikat:

Rachunek bankowy musi być zarejestrowany na to samo imię i nazwisko, co konto PayPal.

Odpowiedz

E
Elżbieta
Gość
24.05.2021 10:09:52

Przelewając kwotę w funtach bezpośrednio z konta bankowego ponoszę dodatkowe opłaty. Jeśli przedtem doładuję konto Paypal i stąd ją wyślę, czy opłata będzie taka sama?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
24.05.2021 10:45:40
@Elżbieta

Jeśli przelewasz waluty na PayPala, Twój bank traktuje to jak przelew walutowy i naliczy Ci opłatę. Jeśli chciałabyś wysyłać walutę przez PayPal, powinnaś najpierw dodać do PayPala odpowiednią walutę, aby system pozwalał na utrzymywanie w niej salda.

Odpowiedz

L
Leszek
Gość
23.05.2021 17:52:35

Witam.

Chciałbym się upewnić czy dobrze zrozumiałem. Więc jeżeli mam kartę walutowa i ja podłącze do PayPala to płacąc nią za granicą środki będą pobierane z salda paypal?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
24.05.2021 08:16:52
@Leszek

Tak. Jeśli chciałbyś, aby środki były najpierw pobierane z karty walutowej, musisz ustawić ją jako preferowane źródło płatności - w ustawieniach przejdź do zakładki Płatności i tam możesz zmienić tę opcję.

Odpowiedz

H
Hubert
Gość
04.05.2021 22:11:04

Czy w sytuacji, kiedy mam zablokowane konto w banku, mogę doładować konto paypal w inny sposób, np. gotówką wpłaconą w banku?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
05.05.2021 08:57:29
@Hubert

Niestety nie, PayPala można doładować tylko przelewem.

Odpowiedz

P
Pan Jarek
Gość
20.04.2021 07:49:12

Witam serdecznie, mam 3 pytania na które nie znalazłem odpowiedzi w sieci, może pomożecie :)

1. Pani Aldona napisała: "W sytuacji, kiedy jest ono dodatnie i jednocześnie mamy podpiętą kartę płatniczą, środki zostaną najpierw pobrane z salda PayPal, a dopiero potem z karty." Mnie interesuje sytuacja, w której nie mam podpiętej karty bankowej a tylko konto bankowe. Czy dokonując zakupów na kwotę wyższą niż moje saldo na paypal środki zostaną pobrane z tegoż konta, czy transakcja zostanie zablokowana ze względu na brak środków?

2. Dokonując zakupów w zagranicznych sklepach, gdzie ceny podane są w walucie EUR, USD, czy innej korzystniej dokonywać płatności przez paypal, czy bezpośrednio poprzez krajową kartę kredytową?

3. Czy jeżeli konto założyłem w innym kraju niż Polska, bo mieszkam w innym kraju, czy mogę korzystać z polskiej infolinii paypal?

Z góry dziękuję za podpowiedzi/odpowiedzi.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
20.04.2021 09:27:53
@Pan Jarek

Witam serdecznie :)

1. Podpięte konto bankowe nie oznacza, że PayPal będzie ściągał z niego środki - ono służy do wypłaty pieniędzy z PayPala. Jeśli dokonasz transakcji na wyższą kwotę, niż wynosi saldo na PayPalu, transakcja nie będzie możliwa.

2. Jeśli chodzi o płatności zagraniczne, to dokonywanie ich przez PayPal nie musi być opłacalne. Dużo zależy od tego, jaką kartę kredytową posiadasz i jaki jest dla niej mechanizm przewalutowania. Najkorzystniej wychodzi płatność Visą, ale nie jest to regułą - zerknij na nasz tekst https://www.najlepszekonto.pl/oplaty-za-przewalutowanie-transakcji-visa-i-mastercard

3. Możesz spróbować kontaktu z polską infolinią, trudno jednak powiedzieć, czy pracownicy będą mogli pomóc z kontem, które jest obsługiwane w innym kraju.

Odpowiedz

P
Pan Jarek
Gość
20.04.2021 09:52:36
@Aldona Derdziak

Dzięki za odpowiedzi, jeszcze troszkę pociągnę... :)

1. Zakładając, że mam saldo na paypal 500 powiedzmy PLN, robię zakupy na 700 PLN, jako płatność w sklepie internetowym wybieram paypal. Czy transakcja zostanie przeprowadzona w ten sposób, że z konta paypal zostanie zapłacone 500 PLN i automatycznie dodatkowe 200 PLN ściągnięte z podpiętej karty kredytowej/bankowej, czy jednak transakcja zostanie zablokowana z powodu braku środków na koncie paypal?

2. I ja to zauważyłem Visą wychodzi taniej niż MasterCard. Taka ciekawostka... w zeszłym roku zmieniałem kartę bankową do konta, skończyła się ważność, przy okazji chciałem własny design na karcie. Pani w banku twierdzi, że nie ma problemu, ale że nie mają w tej chwili Visy i czy może być MasterCard. Odpowiedziałem, że MasterCarda mam na karcie kredytowej i interesuje mnie wyłącznie Visa, ona że będę musiał czekać nie wiadomo ile itd. Powiedziałem, że poczekam. W ciągu tygodnia kartę otrzymałem :) Ciekawe dlaczego chciano mi na siłę wcisnąć drugiego MasterCarda :)

3. Mam nadzieję, że nie będę potrzebował kontaktu z BOK :)

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
20.04.2021 10:19:37
@Pan Jarek

1. Wygląda to tak, że o ile nie ustawiłeś preferowanego źródła płatności w PayPalu (jest to dość dobrze ukryte), to PayPal najpierw pobierze środki z salda PayPal, a jeśli nie będzie na nim wystarczających środków, to obciążona powinna zostać karta płatnicza powiązana z PayPalem.

2. Często jest tak, że bank oferuje głównie karty jednej z organizacji, co może wynikać z umów biznesowych, stąd takie zachowanie pracownika.

3. Ja też mam taką nadzieję :)

Odpowiedz

P
Pan Jarek
Gość
20.04.2021 10:32:13
@Aldona Derdziak

1. Preferowane źródło mam ustawione PayPal i gra gitara, właśnie tak bym chciał, najpierw saldo na PayPal a w razie potrzeby ściągamy z karty :)

2. I błąd, klient bardzo nie lubi być "przymuszany" do stosowania "produktów" jednego "producenta". Klienci lubią mieć wybór.

Życzę miłego dnia Pani Aldono :)

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
20.04.2021 10:33:07
@Pan Jarek

Miłego dnia :)

Odpowiedz

Z
Zbyszek
Gość
29.03.2021 20:53:52

Witajcie!

Kochani..przychodzę z prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemu.

Założyłem w Paypal konto w listopadzie 2020 r. Przelałem 600 zł na konto (PayPal) Bank American, aby doładować swój "portfel". Mamy koniec marca 2021r. Konta nie doładowało. Czekałem 3 dni.. tydzień.. Korespondowałem na czacie z drugą stroną. Poprosili mnie o wyciąg wszystkich przelewów w tym czasie. Kazali mi iść do banku zapytać. Poszedłem, pani w banku mówi że pieniądze wyszły i zaksięgowano. A Ci z paypal nic i nic.. wysyłam setki maili z ponagleniem. Dziś otrzymałem wiadomość od paypal że nie są w stanie zlokalizować tych pieniędzy. Załamka......

Macie jakiś pomysł co jeszcze mogę zrobić w tej sprawie?

Dziękuję i pozdrawiam.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
30.03.2021 09:21:37
@Zbyszek

Doładowałeś PayPala z poziomu swojego konta bankowego, tak? Na wskazane konto zgodnie z informacjami, które podał Ci PayPal?

Odpowiedz

Z
Zbyszek
Gość
30.03.2021 09:42:07
@Aldona Derdziak

Dokładnie tak. Więc któryś bank powinien otrzymać te pieniądze. A tu wychodzi ze ani jeden ani drugi nie otrzymał. Mój bank twierdzi że pieniądze wyszły i zostały poprawnie zaksięgowane. A mi nie zostały zwrócone na konto z którego je wysłałem.

Odpowiedz

S
sceptyczna
Gość
31.03.2021 09:17:06
@Zbyszek

Naprawdę dziwna sytuacja. PayPal podlega nadzorowi w Luksemburgu, więc chyba zostaje Ci prawnik i walka w sądzie..

Odpowiedz

K
Kasia
Gość
24.02.2021 12:59:04

Jeśli chodzi o usunięcie konta, zamknięcie go, to PayPal robi ogromny problem.Wybierając opcję "zamknij konto", odsyła -> "Zanim zamkniesz konto…

Wystąpił problem, który trzeba rozwiązać. Skontaktuj się z naszym Działem Obsługi Klienta, abyśmy mogli Ci pomóc.", a następnie "rozmowa" przebiega z robotem! I dodam jeszcze, że fatalne zmiany na niekorzyść użytkownika wprowadzono w zeszłym roku - opłata za nielogowanie się przez pewien czas. Serdecznie odradzam PayPal.

Odpowiedz

P
paladinek
Gość
25.02.2021 09:02:59
@Kasia

Hmm.. Dziwne. Mąż zamykał PayPala jeszcze przed tymi zmianami i nie miał problemów. Może trafiłaś na jakieś problemy techniczne?

Odpowiedz

K
Kasia
Gość
25.02.2021 14:42:27
@paladinek

Niestety nawet pracownik z obsługi nie wiedział jak pomóc. Będę oczywiście próbować do skutku. Na innych forach uzytkownicy dzielą się podobnym doświadczeniem. :(

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
26.02.2021 07:27:13
@Kasia

Daj nam znać, czy się udało...

Odpowiedz

R
Roman
Gość
15.01.2021 14:40:12

Wszystko pięknie tylko zero kontaktu z paypal. Mam działające konto, tylko nie mogę sie zalogowac bo mam nie aktualny nr telefonu a wysyłają mi kod dodatkowy na stary telefon. Normalnie po jednej próbie logowanie na konto firmy przysyłają zapytanie czy to aby ty , a w paypal po 100 nic tylko w kółko zaloguj się na konto!...

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Redaktor Moneteo.com
15.01.2021 20:03:22
@Roman

Rozumiem, że miałeś problemy z zalogowaniem, tak? W tej sytuacji PayPal pozwala zresetować hasło i wysyła kod weryfikacyjny na maila lub SMS-em. Może spróbuj tej pierwszej metody?

Odpowiedz

R
Roman
Gość
15.01.2021 22:43:37
@Aldona Derdziak

To nie tak. Nie miałbym żadnego problemu z zalogowaniem pamiętam login i hasło, tylko ze PayPal wprowadził dodatkowe zabezpieczenie po wprowadzeniu login i hasło wysyła dodatkowy kod który mam podać gdy zadzwonią na numer telefonu. Problem jest w tym ze mam nie aktualny nr telefonu a zmienić go mogą bez zalogowania. Czego nie mogę zrobić. Żadna infolinia nie działa. To ze próbuje zalogować się po raz setny tez nikt nie widzi. Zero kontaktu do firmy która ma się za wielką tylko ze swoich klimatów ma za nic.

Odpowiedz

K
Krystian
Tester
16.01.2021 14:09:15
@Roman

Rzeczywiście, jeśli zmieniłeś numer telefonu do autoryzacji, to jest problem.

Pozostaje kontakt z infolinią: 0223064492 (od poniedziałku do piątku, od 8:30 do 17:00)

Odpowiedz

S
sceptyczna
Gość
19.01.2021 19:58:58
@Roman

To ja mam inny problem, bo próbuję się zalogować, wybieram weryfikację przez SMS, a SMS nie przychodzi ;/

Odpowiedz

S
sceptyczna
Gość
20.01.2021 07:42:25
@sceptyczna

Ok, SMS doszedł, ale po prawie 30 minutach. Żenada...

Odpowiedz