Wróć

PayPal - portfel elektroniczny

Analiza produktowa

Oferta przeanalizowana przez analityka Moneteo na podstawie własnego doświadczenia, testów oraz informacji udostępnionych przez instytucję finansową. Analiza powstała oparciu o obiektywne kryteria wspólne dla wszystkich produktów w danej kategorii, dzięki czemu masz gwarancję rzetelnego porównania tej oferty względem konkurencji.

Pokaż więcej

Moneteo jest serwisem afiliacyjnym, czyli zarabiającym na pośrednictwie między Tobą a instytucją finansową. Współpraca (lub jej brak) z instytucją finansową nie wpływa na ocenę produktu.

Opracowane przez:
Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych

94 publikacje 4503 komentarze

Na Moneteo.com zajmuje się tematami oszczędnościowymi i walutowymi, skupiając się na kontach oszczędnościowych i walutowych oraz lokatach terminowych. Obserwuje rynek, dbając przy tym o aktualność danych. Do jej zawodowych zadań należy także kontakt z Czytelnikami.

 • Szczegóły oferty
 • Recenzja(4/5)
 • Opinie(4)

Portfele elektroniczne są jednymi z najbardziej znanych sposobów płatności w sieci. PayPal to narzędzie o globalnym zasięgu, które ułatwia e-zakupy, ale także pozwala na rozliczenia na prywatnym gruncie.

Z PayPala korzysta ok. 435 mln użytkowników indywidualnych, którzy w 2022 r. łącznie dokonali transakcji o wartości ok. 1,36 bilionów dolarów. Liczby świadczą o szerokim zasięgu tej usługi, która w Polsce działa od 2006 roku.

Co to jest PayPal?

PayPal to portfel elektroniczny, który umożliwia płatności w Internecie. Początki działalności fintechu sięgają aż 1998 r. Do 2015 r. był on częścią eBay'a, amerykańskiego serwisu aukcyjnego i dopiero od 18 lipca 2015 r. jest odrębną, niezależną firmą.

Czym zatem jest PayPal? Można powiedzieć, że to wielofunkcyjne narzędzie do przesyłania pieniędzy. Oprócz płatności internetowych tym sposobem można przesyłać środki innym użytkownikom na całym świecie. W usłudze, oprócz dodania kart płatniczych, mamy również możliwość powiązania naszego konta bankowego i zasilenia PayPala środkami bezpośrednio z tego rachunku, tworząc tzw. saldo PayPal.

Oto najważniejsze cechy PayPala:

 • portfel elektroniczny o globalnym zasięgu,

 • możliwość przesyłania środków do innych użytkowników,

 • aplikacja mobilna do zarządzania kontem,

 • program ochrony kupujących,

 • kontakt w języku polskim.

PayPal – opłaty i pozostałe parametry

Opłaty związane z korzystaniem z PayPala przedstawiają się następująco:

Oferowany produkt
e-wallet
Rodzaj oferowanego produktu

e-wallet


 • aplikacja mobilna
 • serwis internetowy
Przeznaczenie
płatności online
Opłaty
0 zł
Obsługa klienta
czat, infolinia
Pokaż szczegóły
Przeznaczenie
Dla kogo

osoba pełnoletnia

Przeznaczenie

płatności online

Opłaty
Opłata miesięczna

0 zł

Przelewy
 • 0 zł za przelew na konto PayPal innego użytkownika w kraju
 • 9,99 zł – do Europy, Kanady i USA (płatności w euro lub koronach szwedzkich dokonane między kontami zarejestrowanymi w UE lub Europejskim Obszarze Gospodarczym traktowane są jak transakcje krajowe).
 • 19,99 zł – w pozostałych przypadkach
Inne opłaty
 • 45 zł (lub kwota dostępnego salda, jeśli jest niższe niż 45 zł) za brak aktywności na koncie PayPal przez 12 miesięcy
 • 0 zł za wypłatę środków na lokalny rachunek bankowy
 • 1,35 zł + 2,9% za odbieranie darowizn krajowych
 • opłata stała zależna od waluty + do 1,99% za odbieranie darowizn międzynarodowych (bez opłat w przypadku darowizn z krajów EOG, 1,29% – Wielka Brytania, 1,99% – pozostałe kraje)
Oferta
Rodzaj oferowanego produktu

e-wallet

Główne składniki oferty
 • aplikacja mobilna
 • serwis internetowy
Usługi dodatkowe
 • przelewy do innych użytkowników
 • program ochrony kupujących
Obsługa klienta
Kanały obsługi klienta

czat, infolinia

Język obsługi

polski

Użytkownicy systemu nie ponoszą kosztów dołączenia karty płatniczej, rachunku bankowego czy zamknięcia konta PayPal. Wypłata środków na powiązane konto bankowe również jest bezpłatna.

Za wysyłanie przez PayPala środków w polskich złotych obciążających naszą kartę kredytową możemy zapłacić dodatkową prowizję (zostanie wyświetlona przy dokonywaniu transakcji). Podobnie rzecz ma się w sytuacji, kiedy przesyłamy w ten sposób pieniądze za granicę (np. znajomym) i wymaga to przeliczenia transakcji na obcą walutę.

Jeśli kupujemy za granicą i korzystamy przy tym z PayPala, nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów oprócz prowizji za przewalutowanie. Wynosi ona zwykle 3% powyżej kursu hurtowego stosowanego przez PayPala.

Opłaty za nieaktywne konto

Obecnie serwis pobiera opłatę za nieaktywne konto PayPal. Jeśli w ciągu 12 miesięcy na koncie użytkownika nie pojawi się żadna transakcja, przelew środków ani logowanie do systemu, PayPal naliczy pewną kwotę za brak aktywności (jeśli saldo jest niższe, zostanie pobrana odpowiednio niższa opłata).

Jak działa PayPal?

Oto, co PayPal ma do zaoferowania swoim użytkownikom.

Płatności Paypal

Podstawową funkcją PayPala są płatności za zakupy w sklepach internetowych. Podczas finalizowania transakcji należy wybrać ten sposób zapłaty, a następnie podać dane logowania do PayPala na specjalnie przygotowanej stronie. System wyświetli nam informacje, które wystarczy potwierdzić, i transakcja zostanie zakończona.

Domyślną metodą płatności jest saldo konta PayPal. W sytuacji, kiedy jest ono dodatnie i jednocześnie mamy podpiętą kartę płatniczą, środki zostaną najpierw pobrane z salda PayPal, a dopiero potem z karty.

PayPal posiada również zaawansowane funkcje dla kupujących. Chodzi tzw. umowy rozliczeniowe zawierane z konkretnym sprzedawcą, na mocy których druga strona może automatycznie pobierać od użytkownika płatności za towary/usługi (np. subskrypcje w serwisach muzycznych). Z dokumentacji serwisu wynika, że sprzedawca otrzymuje wtedy status “zaufanego beneficjenta”, a kolejne płatności na jego rzecz zwykle nie wymagają już logowania na konto klienta. Umowami zarządzamy z poziomu portfela PayPal, dzięki czemu w każdej chwili można je wyłączyć.

Transakcje między użytkownikami

PayPal jako wirtualny portfel służy także do przesyłania pieniędzy innym użytkownikom. W tym celu wystarczy podać kwotę oraz adres e-mail odbiorcy i wybrać źródło finansowania płatności.

Pieniądze można przesłać także przy wykorzystaniu usługi PayPal.Me, która opiera się na specjalnym, unikatowym linku tworzonym przez użytkownika systemu. Aby stworzyć swoje łącze, należy wejść na stronę https://www.paypal.me, następnie wpisać wybraną przez siebie nazwę i zalogować się na konto PayPal.

Utworzony link można wysłać znajomemu, który wchodzi na odpowiednią stronę, wpisuje kwotę, loguje się na konto PayPal i potwierdza operację. Nie musi przy tym pamiętać adresu e-mail odbiorcy, wystarczy link PayPal.Me.

Łącze PayPal.Me
PayPal - łącze PayPal.me

Doładowanie PayPala

Źródłem płatności w PayPalu domyślnie jest tzw. saldo PayPal. Pod konto w fintechu można podpiąć kartę płatniczą i to z niej opłacać zakupy, ale jeśli ktoś nie chce tego robić, powinien zasilić saldo "ręcznie". Dostępne są dwie metody:

 • przelew standardowy przez bankowość elektroniczną banku, realizowany do 2 dni,

 • doładowanie błyskawiczne, realizowane pay-by-linkiem przez Trustly i Dotpay, środki trafiają do PayPala w kilka minut.

Przewalutowanie

Saldo PayPal można utrzymywać w walucie obcej. Aby sprawdzić, w jakich walutach możemy wysyłać i odbierać środki, na stronie Podsumowanie wybieramy Saldo konta PayPal – pojawi się ekran, w którym zobaczymy nasz stan środków z uwzględnieniem różnych walut:

Saldo konta PayPal w różnych walutach
PayPal - saldo płatności

Standardowo, jeśli odbieramy środki w walucie, w której nie utrzymujemy salda, mamy możliwość zaakceptowania lub odrzucenia transakcji. Jeśli przyjmiemy płatność, mamy do wyboru:

 • przeliczenie środków na podstawową walutę naszego konta PayPal (w Polsce są to polskie złote) z zastosowaniem kursu PayPala;

 • zaakceptować transakcję i otworzyć saldo w danej walucie - środki zostaną dodane do konta PayPal w tej samej walucie, w której zostały wysłane.

Niestety, z konta PayPal nie możemy wypłacić środków w walucie innej niż polskie złote. Nawet jeśli posiadamy saldo w innej walucie i chcemy wypłacić pieniądze na konto bankowe, będzie to możliwe dopiero po przeniesieniu (i przewalutowaniu!) środków na saldo w złotych. Nie dotyczy to sytuacji, kiedy przesyłamy środki na inne konto PayPal lub płacimy za zakupy – wtedy możemy wybrać walutę płatności.

PayPal – aplikacja mobilna

Użytkownicy PayPala mogą korzystać z aplikacji mobilnej, która posiada większość funkcji swojego internetowego odpowiednika. Sprawdzimy tu saldo PayPal, wyślemy pieniądze wybranej osobie oraz otrzymamy powiadomienia o nowych transakcjach.

Do aplikacji można logować się odciskiem palca. Potwierdzimy w niej także logowanie do internetowej wersji systemu i skorzystamy z Asystenta PayPal, wirtualnego chatbota, który odpowie na nasze pytania, a w razie konieczności przełączy rozmowę do konsultanta.

Aplikacja mobilna PayPal
Aplikacja mobilna PayPal

Obsługa klienta

PayPal posiada polską wersję językową i obsługę w naszym języku. Z konsultantami można kontaktować się telefonicznie lub mailowo zarówno po zalogowaniu, jak i przed nim (w tym drugim przypadku nie uzyskamy informacji o szczegółach konta PayPal).

Kto może zostać użytkownikiem PayPala?

Konto w PayPalu mogą założyć pełnoletnie osoby fizyczne o pełnej zdolności do czynności prawnych. E-portfel ma zasięg ogólnoświatowy, jednak osoby, które mieszkają w Polsce, mogą korzystać tylko z polskiej wersji serwisu i dostępnych w nim funkcji.

Jak założyć konto PayPal?

Konto użytkownika w PayPalu można założyć jedynie online. W tym celu należy przejść na stronę fintechu i podać swój adres e-mail.

Weryfikacja użytkownika

Po rejestracji w PayPalu użytkownik ma status “niezweryfikowanego”. Może wtedy korzystać z usługi i płacić online oraz przesyłać pieniądze znajomym, jednak jest to ograniczone limitami rocznymi. Aby pozbyć się tych obwarowań, należy podłączyć i potwierdzić kartę lub konto bankowe w fintechu.

Przydatne dokumenty
Recenzja Moneteo
4

Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych

94 publikacje 4503 komentarze

Na Moneteo.com zajmuje się tematami oszczędnościowymi i walutowymi, skupiając się na kontach oszczędnościowych i walutowych oraz lokatach terminowych. Obserwuje rynek, dbając przy tym o aktualność danych. Do jej zawodowych zadań należy także kontakt z Czytelnikami.

PayPal to globalne rozwiązanie płatnicze, które dobrze sprawdza się w zagranicznych sklepach internetowych oraz przy przesyłaniu pieniędzy bliskim i znajomym w innych krajach. W polskich e-sklepach ten sposób płatności ma sporą konkurencję, ale wciąż ma swoich wielbicieli.

Zalety

 • popularna metoda płatności w zagranicznych sklepach internetowych
 • aplikacja i obsługa w języku polskim

Wady

 • stosunkowo uboga oferta (m.in. brak kart fizycznych i wirtualnych)

Przyglądam się PayPalowi całościowo - jako metodzie płatności i sposobie przesyłania pieniędzy między użytkownikami.

Proces rejestracji
(4.5)

Zakładanie konta w PayPalu nie powinno przysporzyć kłopotów. Po podaniu adresu e-mail wystarczy wpisać numer telefonu i go zweryfikować (można wybrać kod SMS lub telefon od operatora PayPala). Potem kierujemy się informacjami na ekranie komputera i możemy się cieszyć kontem w fintechu.

Zakładanie konta PayPal
Zakładanie konta PayPal
Możliwości i korzyści
(4)

Zanim zdecydujesz się na transakcje z wykorzystaniem PayPala, warto wiedzieć, jak podpiąć konto i kartę oraz dodać środki do tego e-portfela.

Dodawanie karty i konta do PayPala

Jak już wspomniałam, PayPal to portfel elektroniczny, dlatego warto powiązać z nim kartę płatniczą. Pamiętajmy przy tym, że domyślnie system zawsze ustawi jako walutę karty polskie złote - jeśli chcemy dodać do PayPala kartę walutową, będzie to wymagało nieco więcej wysiłku (o czym za chwilę).

PayPal - powiązanie karty płatniczej
PayPal - powiązanie karty płatniczej

Na początku wystarczy podać dane karty kredytowej lub debetowej. Po powiązaniu karta powinna zostać potwierdzona – klikamy jej ikonę, a następnie "OK". PayPal obciąży rachunek naszej karty drobną kwotą (później zostanie ona zwrócona). Na koncie bankowym, do którego przypięta jest karta, w opisie tej transakcji znajdziemy 4-cyfrowy kod – należy go wpisać w koncie PayPal (klikamy "Portfel", następnie ikonę karty, którą weryfikujemy, wpisujemy kod i zatwierdzamy). W ten sposób możemy wygodnie płacić kartą przez PayPal i jednocześnie stajemy się zweryfikowanym użytkownikiem, a limity płatności zostają zniesione.

Dodawanie i potwierdzanie rachunku bankowego

Z PayPalem możemy również powiązać konto bankowe:

PayPal - powiązanie konta bankowego
PayPal - powiązanie konta bankowego

Procedura dodawania rachunku i jego weryfikacji jest podobna do tej dotyczącej karty płatniczej. Wpisujemy nazwę banku i numer konta. Kolejnym krokiem jest potwierdzenie rachunku bankowego – w tym celu PayPal przeleje na nasze konto dwie niewielkie kwoty. Należy je zanotować i wpisać w odpowiednie pola w portfelu PayPal tam, gdzie widnieje dodany przez nas rachunek.

Imię i nazwisko w PayPalu i w banku muszą być identyczne, inaczej cały proces zakończy się niepowodzeniem.

Dodawanie karty walutowej do PayPala

W PayPalu można podłączyć kartę walutową, choć wymaga to dodatkowych działań. Po dodaniu karty walutowej (np. w USD) przechodzimy do zakładki Portfel i wybieramy odpowiednią kartę, a następnie w sekcji Waluta klikamy Zmień. Wybieramy odpowiednią walutę i zatwierdzamy.

Przy braku powyższej opcji pozostaje skontaktować się z infolinią PayPala i podać konsultantowi cztery ostatnie cyfry karty i walutę, w której karta jest rozliczana. Dzięki temu będziemy mogli płacić kartą w euro, dolarach czy funtach w ramach własnego konta PayPal bez podwójnych przewalutowań.

Konkretna karta może być ustawiona w PayPalu tylko w jednej walucie, zatem jeśli posiadasz np. kartę wielowalutową, powinieneś przed każdą płatnością wybrać odpowiednią walutę.

Zasilenie PayPala

Standardowe doładowanie PayPala możemy wykonać przelewem, przez bankowość elektroniczną naszego banku. Warto pamiętać o paru zasadach:

 • zasilenie może nastąpić tylko z rachunku w polskich złotych zarejestrowanego na to samo imię i nazwisko, co nasze konto PayPal;

 • w tytule przelewu należy podać unikatowy identyfikator, dzięki któremu PayPal potwierdzi naszą tożsamość i przeleje środki na odpowiednie konto;

 • dane do przelewu znajdziesz na koncie PayPal po wybraniu opcji "Dodaj środki";

 • bank, z którego wykonujemy przelew, może pobierać opłaty za taką operację.

Doładowanie błyskawiczne

Standardowe doładowanie PayPala jest czasochłonne, sama więc korzystam z szybszej opcji, jaką jest zasilenie błyskawiczne. Proces obsługiwany jest przez firmę Trustly wraz z Dotpay i odbywa się metodą pay-by-link, dzięki czemu środki docierają na nasze konto w kilka minut.

Aby dodać środki do PayPala w ten sposób, należy wybrać opcję "Dodaj środki błyskawicznie z Trustly" i postępować zgodnie ze wskazówkami na ekranie komputera. W rzeczywistości doładowanie PayPal wygląda tak, że środki trafiają poprzez Dotpay na konto firmy Trustly, a ta z kolei jako zweryfikowany użytkownik PayPala przesyła pieniądze na nasze konto PayPal.

Po stronie PayPala błyskawiczne doładowanie jest bezpłatne, jednak nasz bank może pobierać opłaty za przelewy pay-by-link. Warto zatem sprawdzić wcześniej taryfę opłat i prowizji instytucji, w której mamy konto bankowe. Niestety nie jest możliwe zasilenie konta Paypal Blikiem.

Płatności i przelewy

Płatności PayPalem w Polsce nie są już tak popularne jak kiedyś. Nie da się ukryć, że logowanie do fintechu nie jest zbyt szybką metodą, ale przy zakupach w zagranicznych e-sklepach może się okazać wygodnym rozwiązaniem, jeśli nie chcemy podawać danych karty płatniczej.

Co do transakcji między użytkownikami nie mam zastrzeżeń. Miałam okazję przetestować wysyłanie środków za granicę i cała operacja przebiegła bez problemów. Pieniądze przesyłałam z salda w PLN i w trakcie mogłam zobaczyć kurs wymiany i kwotę, jaką w EUR otrzyma odbiorca.

Wysyłanie pieniędzy w PayPalu
Wysyłanie pieniędzy w PayPalu


Osobiście bardzo podoba mi się usługa PayPal.Me, która jeszcze bardziej przyspiesza transakcje między prywatnymi użytkownikami. Ciekawą opcją jest tu możliwość dodania na końcu linka liczby, która będzie jednocześnie kwotą do zapłaty. Przykładowo, jeśli klikniemy na łącze https://www.paypal.me/JanKowalski/18, na stronie od razu wyświetli nam się 18 zł do zapłaty. Taka opcja przyda się przy rozliczaniu wspólnych wydatków, kiedy chcemy odebrać tę samą kwotę od znajomych.

Bezpieczeństwo
(4)

PayPal świadczy swoje usługi użytkownikom w Europejskim Obszarze Gospodarczym przez spółkę PayPal (Europe) S.à r.l.et Cie, S.C.A.. Fintech posiada zezwolenie na prowadzenie działalności w formie banku i działa pod kontrolą komisji nadzoru finansowego z siedzibą w Luksemburgu.

Każda płatność w PayPalu jest szyfrowana i na bieżąco monitorowana w celu zapobiegania przestępstwom, nadużyciom czy kradzieżom tożsamości. W trakcie transakcji dane finansowe (np. numer karty czy rachunku bankowego użytkownika) są ukryte, do zaakceptowania transakcji wystarczy bowiem login i hasło do PayPala.

PayPal posiada także program ochrony kupujących, który pozwala na zwrot kosztów transakcji opłaconej PayPalem, jeśli zakupiony przedmiot do nas nie dotarł lub różni się od tego, który zamówiliśmy. W ciągu 180 dni od płatności możemy zgłosić spór ze sprzedającym, a jeśli jego rozwiązanie nie będzie nam odpowiadać, w ciągu kolejnych 20 dni możemy przekształcić spór w roszczenie i odtąd to PayPal zajmie się rozstrzygnięciem sprawy. Moim zdaniem to dobre rozwiązanie, które chroni przed nieuczciwymi kontrahentami.

Czy warto płacić PayPalem? Moja ocena

PayPal to portfel elektroniczny o światowym zasięgu i popularności (według stanu na 2022 r. konto w usłudze posiada obecnie 433 mln użytkowników indywidualnych, którzy łącznie dokonali transakcji o wartości ok. 1,36 bilionów dolarów). Fintech umożliwia płatności za zakupy w sklepach internetowych i przesyłanie pieniędzy innym użytkownikom, oferując klientom różne możliwości: można płacić kartą podpiętą do PayPala albo zasilić konto i używać do zakupów salda PayPal.

Nie da się jednak ukryć, że otoczenie, w jakim działa PayPal w naszym kraju, jest wymagające, a różne metody płatności online (np. Blik, Google Pay czy Apple Pay) odbierają klientów temu e-portfelowi. To sprawia, że PayPala mogę polecić do płatności zagranicznych. Myślę, że sprawdzi się przy zakupach na eBayu czy AliExpress albo przy subskrypcji na Spotify. Osobiście doceniam transakcje prywatne, dzięki którym można rozliczyć się ze znajomymi za granicą na całkiem dobrych zasadach. Są sytuacje, w których PayPal się przydaje, w innych jednak warto wybrać inne rozwiązania płatnicze.

Najczęściej zadawane pytania

Czy Paypal jest darmowy?

Tak, korzystanie z PayPala jest bezpłatne, jednak fintech pobiera opłatę roczną przy braku aktywności na koncie.

Gdzie można płacić PayPalem?

PayPal to sposób płatności akceptowany w polskich i zagranicznych sklepach i platformach internetowych, m.in. Booking, Empik, Spotify, AliExpress i in.

Czy Paypal można doładować Blikiem?

Niestety doładowanie PayPala Blikiem nie jest możliwe.

Jak wypłacać pieniądze z PayPala?

Środki z PayPala możesz wypłacić tylko na powiązany rachunek bankowy. Wypłatę możesz zlecić po zalogowaniu na konto w fintechu.

Jak podać komuś PayPal?

Jeśli chcesz, aby znajomy przesłał Ci pieniądze na konto w PayPalu, wystarczy, że podasz mu adres e-mail, który masz zarejestrowany w tej usłudze. Możesz także utworzyć łącze PayPal.Me i przekazać wybranej osobie link do dokonania płatności.

Jak usunąć konto PayPal?

Konto w PayPalu możesz usunąć po zalogowaniu w usłudze. W tym celu przejdź do ustawień, wybierz odpowiednią opcję i kieruj się wskazówkami na ekranie.

Komentarze i opinie

(4)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
K
keliem
Gość

Czy PayPal prosi o przesłanie skanu dokumentu tożsamości?

Odpowiedz

P
paladinek
Gość
@keliem

Hmm.. Ja mam konto zakładane już dawno temu i ani razu o to nie prosili. Widzę też, że mają coś takiego jak Program Identyfikacji Klienta, który zobowiązuje ich do potwierdzenia imienia, nazwiska, adresu i daty urodzenia, ale sprawdzają to automatycznie w krajowych bazach danych i dopiero kiedy to się nie uda, proszą o przesłanie zdjęcia dowodu osobistego i potwierdzenia adresu.

Odpowiedz

K
keliem
Gość
@paladinek

Dzięki za odpowiedź. Czy używałeś to konto do czegoś innego niż zakupy internetowe i subskrypcje?

Odpowiedz

P
paladinek
Gość
@keliem

Subskrypcji na pewno nie miałam, może kiedyś coś z tego opłacałam. Ale przesyłałam środki znajomej w Niemczech, nie było problemu.

Odpowiedz