Wise (TransferWise) – Opłaty, Recenzja, Opinie

Analiza produktowa

Oferta przeanalizowana przez analityka Moneteo na podstawie własnego doświadczenia, testów oraz informacji udostępnionych przez instytucję finansową. Analiza powstała oparciu o obiektywne kryteria wspólne dla wszystkich produktów w danej kategorii, dzięki czemu masz gwarancję rzetelnego porównania tej oferty względem konkurencji.

Pokaż więcej

Moneteo jest serwisem afiliacyjnym, czyli zarabiającym na pośrednictwie między Tobą a instytucją finansową. Współpraca (lub jej brak) z instytucją finansową nie wpływa na ocenę produktu.

Opracowane przez:
Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych

159 publikacji 3223 komentarze

Recenzent promocji bankowych i autor tekstów poradnikowych dotyczących zarządzania finansami osobistymi będący zdania, że nawet najbardziej skomplikowane zagadnienie można przedstawić w prosty i przystępny sposób.

Wise to fintech, który umożliwia przesyłanie pieniędzy za granicę, a za swoje usługi pobiera prowizję komunikowaną już przed realizacją przelewu. Możliwe to jest dla kilkudziesięciu walut, a dla części z nich można uzyskać dane bankowe i tym samym otrzymywać przelewy w danej walucie.

Spis treści

Banki stosują różnego rodzaju opłaty za transfer pieniędzy za granicę, a sposób ich naliczania często jest niejasny dla przeciętnego klienta. Twórcy Wise, którzy swoją ofertę kierują do osób indywidualnych i klientów firmowych, postanowili to zmienić; chcą, by ich usługa była miejscem do zarządzania pieniędzmi, pozwalała oszczędzać podczas wysyłania, otrzymywania i wydawania środków.

Czym jest Wise i jak działa?

Wise stworzyli w 2011 r. dwaj Estończycy. Taavet pracował dla Skype w Londynie i zarabiał w euro, ale potrzebował funtów, by opłacać rachunki. Kristo też mieszkał w Londynie, otrzymywał pensję w funtach, ale spłacał kredyt hipoteczny w euro w Estonii. Co miesiąc panowie sprawdzali rzeczywisty kurs walut w serwisie Reuters, po czym Taavat wysyłał swoje euro na konto Kristo w Estonii, a ten zasilał rachunek Taavata w funtach. Każdy z nich miał tę walutę, której potrzebował, nie ponosząc przy tym niepotrzebnych opłat.

Dlatego panowie postanowili stworzyć usługę, w której przesłanie pieniędzy do dowolnego zakątka świata nie różniłoby się niczym od przelania środków osobie z bliskiego sąsiedztwa. Filozofia działania Wise (dawniej TransferWise) sprowadza się do pomocy ludziom w zarządzaniu ich środkami, by można to robić taniej, szybciej i przejrzyściej.

Najważniejsze cechy Wise:

 • konto do przechowywania pieniędzy (indywidualne lub firmowe),
 • karta do dokonywania płatności na całym świecie,
 • aplikacja mobilna,
 • przelewy zagraniczne,
 • zarządzanie finansami,
 • płatności masowe dla firm.

Wise – opłaty i prowizje

Oto parametry oferty Wise:

Oferowany produkt
platforma do przelewów walutowych
Rodzaj oferowanego produktu

platforma do przelewów walutowych


 • konta do przechowywania środków w walutach
 • karta debetowa Visa / Mastercard
 • serwis internetowy i aplikacja mobilna

Przeznaczenie
przekazy pieniężne, przechowywanie i wymiana walut
Opłaty
0 zł
Opłata miesięczna 0 zł

0 zł za prowadzenie konta (możliwość przechowywania ponad 50 walut)

Obsługa klienta
e-mail
Przeznaczenie
Dla kogo
 • osoba pełnoletnia z pełną zdolnością do czynności prawnych
 • przedsiębiorcy mogą skorzystać z oferty Wise Business
Przeznaczenie

przekazy pieniężne, przechowywanie i wymiana walut

Opłaty
Opłata miesięczna

0 zł za prowadzenie konta (możliwość przechowywania ponad 50 walut)

Karta
 • 0 zł za korzystanie z karty
 • 35 zł za wydanie karty w standardowym trybie / od 51,20 zł za wysyłkę ekspresową
 • 0 zł za wygenerowanie i korzystanie z karty wirtualnej
Przelewy

od 0,43% za przelew międzynarodowy (dokładna prowizja uzależniona od konkretnej waluty)

Bankomaty
 • 0 zł w przypadku wykonania do 2 wypłat w miesiącu + 1,75% od nadwyżki ponad 1000 zł
 • 2,50 zł za 3. i każdą kolejną wypłatę + 1,75% od nadwyżki ponad 1000 zł
Oferta
Rodzaj oferowanego produktu

platforma do przelewów walutowych

Główne składniki oferty
 • konta do przechowywania środków w walutach
 • karta debetowa Visa / Mastercard
 • serwis internetowy i aplikacja mobilna

Usługi dodatkowe
 • polecenie zapłaty
 • automatyczne przewalutowanie po wskazanym kursie
 • możliwość wsparcia darowizną jednej z globalnych organizacji charytatywnych

Płatności mobilne

Obsługa klienta
Kanały obsługi klienta

e-mail

Język obsługi

polski

Oferta Wise

Oferta Wise (dawniej TransferWise), to kilka usług adresowanych do osób indywidualnych i firm, które pozwalają zarządzać pieniędzmi, wysyłać przelewy i otrzymywać środki w różnych walutach.

Wise – konto

Korzystający z Wise mogą założyć rachunki dla około 50 walut, ale tylko dla kilku z nich otrzymają dane bankowe umożliwiające transfer pieniędzy. Dzięki temu z jednym kontem Wise klient może mieć różne rachunki do przechowywania pieniędzy i różne dane bankowe do ich otrzymywania. Fintech nie wymaga, by rachunki były aktywnie używane, dopuszczalne jest po prostu przechowywanie na nich środków w danej walucie.

Wise – przelewy walutowe

Wise umożliwia wysłanie pieniędzy do odbiorcy nawet bez posiadania rachunku w danej walucie. Jest to możliwe po przekazaniu środków do Wise, które są przypisane do konkretnej transakcji.

Inna opcja to gospodarowanie swoimi środkami przechowywanymi na otwartych w Wise rachunkach w różnych walutach. Można je swobodnie wymieniać według potrzeb, także korzystając z usługi automatycznego przewalutowania po osiągnięciu przez daną parę walutową wskazanego kursu. Wise deklaruje, że stosuje uśredniony kurs wymiany walut, który można znaleźć na niezależnych serwisach takich jak: Google, XE, Yahoo Finance czy Reuters.

Kurs gwarantowany

Wise szczegółowo opisuje na swojej stronie internetowej, czym jest kurs gwarantowany, jak długo obowiązuje i w jakich sytuacjach może zostać anulowany. Krótko mówiąc, jest to kurs po jakim zostanie zrealizowane przewalutowanie, jeśli potrzebne środki dotrą do Wise w określonym czasie; weekend nie jest uwzględniany w obliczeniach. Kurs gwarantowany na 48 godzin z godziny 17:00 w piątek obowiązuje do 17:00 we wtorek.

Wise – karta debetowa

Wise oferuje kartę wirtualną (dostępną natychmiast po zawarciu umowy o korzystanie z karty) oraz tradycyjną (w wersji plastikowej oraz ekologicznej, z biodegradowalnych materiałów), każda z nich może być dodana do Apple Pay czy Google Pay.

Kartą można płacić we wszystkich miejscach przyjmujących płatności bezgotówkowe i realizować wypłaty z bankomatów. Transakcja w walucie, która znajduje się na rachunku Wise, nie wiąże się z żadnymi kosztami (poza tymi, które mogą być ewentualnie pobrane przez operatora bankomatu), w innym przypadku zostanie pobrana opłata za przewalutowanie.

Wise – aplikacja mobilna

Aplikacja mobilna Wise dostępna jest na urządzenia z system Android oraz iOS.

Aplikacja mobilna Wise
Aplikacja mobilna Wise

Wise Business – propozycja dla przedsiębiorców

Wise Business to konto wielowalutowe pozwalające na dokonywanie przelewów, otrzymywanie płatności i wydawanie pieniądze na całym świecie. Dzięki publicznemu API czynności mogą być zautomatyzowane, możliwe jest obsługiwanie płatności masowych.

Utworzenie konta firmowego Wise jest darmowe, fintech pobiera jedynie niewielką jednorazową opłatę za udostępnienie danych bankowych oraz prowizje związane z przewalutowaniem transakcji i za operacje kartą debetową w walucie, której klient nie posiada.

Skorzystanie z tego samego adresu e-mail przy rejestracji konta prywatnego i firmowego sprawia, że możesz się swobodnie przełączać między nimi po zalogowaniu się do Wise.

Przydatne informacje dotyczące wysyłania przelewów z firmowego konta Wise znajdziesz na stronie fintechu.

Wise – polecenie zapłaty, automatyczne przewalutowanie i inne usługi

Wise oferuje także utworzenie polecenia zapłaty, by usługodawcy mogli pobierać płatności z konta klienta za usługi, z których korzysta, np. karnet na siłownię, rachunek za telefon lub energię elektryczną, subskrypcja innych usług.

Możliwe jest skorzystanie z automatycznego przewalutowania, czyli wymiany wskazanej waluty na inną, gdy kurs osiągnie pożądany przez użytkownika poziom. Stosowne dyspozycje (maksymalnie 15 zleceń w danym momencie) można wydać na stronie internetowej oraz w aplikacji mobilnej. System posiada zabezpieczenia uniemożliwiające ustawienie automatycznego przewalutowania na kwotę wyższą niż dopuszczalne limity oraz informuje klienta o osiągnięciu pożądanego kursu, gdy na rachunku nie ma wystarczającej ilości środków na wykonanie operacji.

Wśród narzędzi do płatności jest też opcja przekazania darowizny na wybraną organizację humanitarną o zasięgu globalnym lub skupioną na niesieniu pomocy ofiarom konfliktów zbrojnych, klęsk żywiołowych itp.

Tych, którzy korzystają z możliwości jakie daje Wise, fintech zachęca do polecania jego usług znajomym. Istnieje kilka programów zaproszeń, klient jest przypisywany do jednego z nich automatycznie, zależnie od regionu, w którym mieszka. Polscy klienci są najczęściej kwalifikowani do ogólnego programu poleceń usług Wise.

Kto może skorzystać?

Z Wise mogą korzystać osoby indywidualne z pełną zdolnością do czynności prawnych, jak i przedsiębiorcy.

Jak założyć konto Wise?

Założenie konta Wise (rozumianego w tym przypadku jako profil klienta) rozpoczyna się na stronie fintechu i wymaga jedynie podania podstawowych danych (personalia, adres e-mail). Tyle wystarczy, by móc wysyłać i otrzymywać pieniądze.

Kolejny krok to założenie rachunków, na których będą przechowywane środki, dla każdej z walut oddzielnie. Na początek wystarczy jeden, w dowolnej walucie, kolejne można dodać później na stronie internetowej lub w aplikacji mobilnej Wise.

Przydatne dokumenty
Recenzja Moneteo
4.2

Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
Krzysztof Duliński
Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych

159 publikacji 3223 komentarze

Recenzent promocji bankowych i autor tekstów poradnikowych dotyczących zarządzania finansami osobistymi będący zdania, że nawet najbardziej skomplikowane zagadnienie można przedstawić w prosty i przystępny sposób.

Ofertę Wise powinni poznać wszyscy, którzy wykonują przelewy walutowe lub potrzebują szybkiego i łatwego dostępu do wielu walut. Usługa jest prosta w korzystaniu i nie generuje wysokich kosztów, na dodatek te, które trzeba ponieść, są jasno komunikowane już na wstępie.
Spis treści

Zalety

 • prosta i szybka rejestracja
 • dostęp do rachunków w wielu walutach
 • niskie i transparentne opłaty

Wady

 • ograniczenia dotyczące przyjmowania i wysyłania niektórych walut
 • realizacja przelewów natychmiastowych w standardowym czasie
 • brak polskiego numeru IBAN

Oto moja ocena możliwości, jakie daje Wise.

Ogólna ocena
(4.2)
Proces rejestracji
(4.5)

Rozpoczęcie współpracy z Wise trwa zaledwie kilka chwil, wymaga podania jedynie danych personalnych oraz adresu e-mail i numeru telefonu.

Procedura zaczyna się od zarejestrowania adresu e-mail, który będzie służył do wymiany informacji, następnie musisz określić rodzaj otwieranego konta (osobiste lub firmowe). Jako klient indywidualny możesz posiadać tylko jedno konto, podobnie każdy podmiot prawny musi się posługiwać odrębnym kontem.

W odpowiedzi na kolejne pytania wpisujesz kraj zamieszkania, numer telefonu i ustalasz hasło. Po tych czynnościach decydujesz, czy wykonasz pierwszą operację, czy przystąpisz do zakładania rachunków.

Otwarcie rachunków (nawet kilkudziesięciu)

Zakładając rachunek osobisty, musisz podać personalia, datę urodzenia i adres. Od otwierających rachunek firmowy fintech wymaga przekazania numeru NIP oraz adresu firmy.

Jak łatwo się domyślić, pierwszy rachunek nie zostanie otwarty, jeśli nie zostaniesz zweryfikowany (należy przedstawić dokument tożsamości ze zdjęciem). Ważne też jest potwierdzenie adresu zamieszkania (np. poprzez okazanie rachunku za prąd, gaz, telefon) lub zdjęcie selfie, na którym trzymasz dokument obok swojej twarzy.

Fintech zastrzega, że w niektórych sytuacjach może być konieczne dodatkowe uwierzytelnienie – przy przesyłaniu większych kwot możesz się spodziewać pytań o źródło pochodzenia pieniędzy, przy dużej liczbie przelewów o adres, a w przypadku niektórych krajów lub walut pytań o inne kwestie.

Jedną z metod weryfikacji jest nadanie przelewu z konta bankowego, dla którego dane właściciela są zgodne z tymi zapisanymi w rejestrach Wise. Jeśli system nie wykryje różnic, to transakcja zostanie zrealizowana automatycznie, przy czym dotyczy to tylko niektórych walut i kwot nieprzekraczających 15 000 EUR.

Możliwości i korzyści
(4)

Zakres wykorzystania Wise jest dość szeroki, usługi tego fintechu przydadzą się w różnych okolicznościach.

Zarządzanie kontem i kartą płatniczą

Zarządzenie kontem Wise (dawniej TransferWise) jest podobne do korzystania z bankowości elektronicznej. Tu też możesz zmienić adres e-mail, hasło dostępu, wprowadzić logowanie dwuetapowe i – jeśli przyjdzie Ci na to ochota – zrezygnować ze współpracy.

Istotną różnicą jest fakt, że do wysłania pieniędzy nie jest konieczne, by znajdowały się one na konkretnym rachunku walutowym. Można po prosty przekazać środki do Wise korzystając z tradycyjnego przelewu bankowego, przesłania środków z rachunku karty debetowej lub kredytowej, a także za pomocą Apple Pay lub Google Pay, a fintech zajmie się realizacją zlecenia, gdy środki do niego wpłyną.

Będąc posiadaczem konta Wise, możesz w każdym momencie zablokować/odblokować swoją kartę online, wygenerować kolejne karty cyfrowe oraz będziesz otrzymywał powiadomienia o każdej zrealizowanej transakcji.

Jeśli podczas płatności nie będziesz miał na koncie Wise danej waluty, to fintech udostępni Ci ją z rachunku, na którym opłaty za przewalutowanie są najniższe.

Wysłanie przelewu

Jeśli chcesz zrealizować przelew, zaloguj się na swoje konto Wise i wybierz przycisk Wyślij. W kolejnym kroku podaj kwotę, jaką chcesz wysłać lub tą, którą ma otrzymać odbiorca. W drugim przypadku system automatycznie wskaże Ci, ile pieniędzy powinieneś przekazać do Wise, by odpowiednia suma faktycznie trafiła do adresata.

Od razu zobaczysz, ile zapłacisz za operację i kiedy adresat będzie mógł odebrać pieniądze. Jeśli będą Ci odpowiadały zaproponowane warunki, przechodzisz na kolejny ekran, gdzie wpisujesz numer konta bankowego odbiorcy lub jego adres e-mail.

Wysłanie pieniędzy wymaga określenia celu korzystania z Wise oraz danych pozwalających na zweryfikowanie klienta.

Podobnie wygląda zasilenie konta Wise za pomocą przycisku Dodaj pieniądze.

Warunkiem realizacji transakcji jest uregulowanie związanych z nią opłat. Możesz to zrobić przelewem (w tym celu opuszczasz stronę Wise i logujesz się do bankowości elektronicznej; pamiętaj o zapisaniu danych do przelewu), kartą albo też Apple Pay / Google Pay (przydatne wskazówki, wraz z limitami płatności w różnych krajach, znajdziesz tutaj).

Pierwsze rozwiązanie jest tańsze, ale trwa nieco dłużej. Ważne, by imię i nazwisko właściciela konta bankowego było identyczne z danymi w systemie Wise, podany został prawidłowy numer członkowski Wise i dokładnie taka kwota, jaką wyliczył Ci system.

Po otrzymaniu pieniędzy fintech Wise poinformuje Cię o tym fakcie, przewalutuje transakcję i wyśle przelew do odbiorcy. Dodam, że system pozwala na śledzenie transakcji po zalogowaniu się na konto użytkownika i powiadamia adresata o wysłaniu do niego środków.

Uwaga: przelewy w niektórych walutach, a także na wyższe kwoty, wiążą się z koniecznością przedstawienia dokumentu tożsamości. To jedna z procedur bezpieczeństwa dla klientów fintechu.

Prowizja dla Wise

Prowizja za skorzystanie z przelewu związana jest z walutami wykorzystywanymi w operacji i wybranej metody płatności. Dane te Wise pokazuje już na samym wstępie.

Wise – prezentacja kosztów
Wise – koszty przelewu

Dokładniejsze informacje zobaczysz w trakcie wpisywania danych niezbędnych do realizacji transakcji. Fintech tłumaczy, że im więcej wie o planowanej operacji, tym łatwiej jest mu oszacować, ile ona faktycznie potrwa. Wiele zależy od kraju, z którego pieniądze są wysyłane i do którego mają trafić, sposobu opłacenia prowizji (przelew bankowy czy karta kredytowa), momentu składania dyspozycji (transakcje są przetwarzane w godzinach pracy banków) oraz względów bezpieczeństwa (niekiedy konieczna jest weryfikacja tożsamości nadawcy przelewu i źródła pochodzenia przesyłanych środków).

W przypadku większości par walutowych możliwe jest przesłanie pieniędzy w ciągu jednego dnia, przy czym różne formy płatności oraz rutynowe czynności sprawdzające mogą opóźnić przekazanie środków. Aktualny stan transakcji możesz śledzić na swoim koncie Wise.

Fintech umożliwia porównanie proponowanych przez siebie kosztów z tymi, które zapłaciłbyś u konkurencji. Dla uniknięcia podejrzeń, że dane są prezentowane wybiórczo lub stronniczo, Wise szeroko tłumaczy, skąd bierze dane do porównania.

Aplikacja mobilna

Aplikacja mobilna Wise pozwala na wysyłanie pieniędzy, przyjmowanie płatności z zagranicy, sprawdzanie kursów wymiany walut (możliwe jest ustawienie powiadomienia o zmianach kursowych) oraz opłacanie rachunków.

W aplikacji możesz zobaczyć pełną listę zleconych płatności, na bieżąco monitorować status przelewu oraz poznać szacunkowy czas dostarczenia pieniędzy, o ile wpiszesz podstawowe dane w kalkulatorze przelewów.

Możliwości działania

Zestawienie walut obsługiwanych przez Wise, wraz z dodatkowymi wyjaśnieniami, znajduje na specjalnym wykazie. Fintech przygotował też zestaw informacji dotyczących możliwości realizacji przelewu w danej walucie i listę krajów, do których można wysłać pieniądze. W przypadku niektórych walut dopuszczalne są tylko przelewy wychodzące.

Specyfika funkcjonowania Wise sprawia, że dostarczenie PLN na konto może potrwać od jednego do dwóch dni roboczych; dotyczy to także przychodzących przelewów natychmiastowych lub ekspresowych wysłanych na dane bankowe klienta w PLN, które są przetwarzane w standardowym czasie. Należy też wspomnieć, że nie ma możliwości przekazywania międzynarodowych przelewów Wire, przelewów SWIFT lub wpłat gotówkowych za pomocą Poczty Polskiej, a także przelewów wysłanych mechanizmem podzielonej płatności (VAT).

Obsługa klienta

Jak już wspomniałem, Wise przygotowało bogaty zestaw informacji nt. swojej oferty. Gdybyś jednak nie znalazł w gotowych materiałach odpowiedzi na swoje pytania, możesz skontaktować się z fintechem poprzez e-mail (zgodnie z zapewnieniami Wise, odpowiedź powinna nadejść w ciągu jednego dnia). Opcja ta jest dostępna tylko dla zalogowanych użytkowników i dotarcie do niej niestety nie jest proste. Trzeba wybrać temat, którego dotyczy problem, potem przejść przez pytania uzupełniające i dopiero jeśli w zaproponowanym przez system artykule nie znajdziesz odpowiedzi na swoje wątpliwości możesz skorzystać z opcji Nadal potrzebuję pomocy, która otwiera formularz pozwalający na opisanie problemu.

Bezpieczeństwo
(4)

Wise zapewnia, że dane klientów są pieczołowicie chronione. Wynika to z przestrzegania surowych standardów bezpieczeństwa oraz stosowanie logowania dwuetapowego. W razie kłopotów klienci mogą liczyć na całodobowe wsparcie dostępne w 14 językach.

Bezpieczeństwo środków wynika z faktu, że fintech działa w różnych krajach świata poprzez swoje spółki-córki, które podlegają lokalnym regulatorom rynku finansowego, odpowiednikom Komisji Nadzoru Finansowego. Wise Europe SA jest spółką zarejestrowaną w Belgii, autoryzowaną przez Belgijski Bank Narodowy. Muszę jednak zaznaczyć, że środki przechowywane w Wise nie są chronione ani przez polski, ani żaden zagraniczny fundusz gwarancyjny.

Czy Wise to dobry wybór?

Wise można oceniać w dwóch kategoriach – przydatności oferowanych przez fintech usług oraz ich kosztów. W obu dziedzinach wystawiam ocenę pozytywną. Oferta nie ogranicza się bowiem do prostego przesyłania pieniędzy czy wymiany walut. Obie usługi są istotą działalności Wise, ale towarzyszy im wiele dodatków, m.in. możliwość korzystania z rachunków w różnych walutach, karta płatnicza, które czynią ofertę Wise kompleksową, przydatną w wielu sytuacjach i okolicznościach. Potwierdzają to opinie użytkowników wystawione na stronie trustpilot.com, gdzie Wise oceniane jest na 4,2 w 5-stopniowej skali.

Warte podkreślenia jest też, że Wise przywiązuje bardzo dużą wagę do udzielenia klientom wyczerpujących informacji na temat różnych aspektów realizacji swoich usług. Na stronie internetowej fintechu w zakładce Pomoc znajduje się logicznie ułożony zestaw tematów, do których opracowano precyzyjne wskazówki dla użytkowników.

Najczęściej zadawane pytania

Jak zamknąć konto Wise?

Do rozstania z Wise wystarczy wykonać kilka ruchów, o ile wcześniej opróżniłeś rachunek z pieniędzy. Po zalogowaniu na stronie internetowej należy wejść do zakładki Ustawienia i kliknąć Zamknij konto. W aplikacji mobilnej na smartfonach z system Android trzeba dotknąć kółka w lewym górnym roku ekranu po czym podążać ścieżką: Twoje kontoPrywatność i bezpieczeństwoZamknij konto. Na urządzeniach z iOS droga jest następująca: Twoje kontoUstawieniaZamknij konto.

Zamknięcie rachunku firmowego możliwe jest tylko na stronie internetowej. Po wybraniu opcji Zamknij swoje konto należy podążać za podpowiedziami systemu.

Czy Wise jest bezpieczny?

Wise zapewnia, że korzystanie z jego usług jest w pełni bezpieczne, gdyż w strukturach firmy funkcjonują zespoły specjalistów, których zadaniem jest zapobieganie przestępstwom finansowym, wdrażanie coraz bardziej zaawansowanych systemów bezpieczeństwa. Regularnie odbywają się audyty niezależnych audytorów finansowych i z dziedziny cyberbezpieczeństwa, firma podlega nadzorowi Narodowego Banku Belgii.

Weryfikacja dostępu do konta odbywa się dwuetapowo; po dokonaniu transakcji kartą klient jest informowany o transakcji na swoim urządzeniu; pieniądze są przechowywane na rachunkach w uznanych i cieszących się zaufaniem instytucjach finansowych.

Jak wypłacić pieniądze z Wise?

Wypłata gotówki możliwa jest za pomocą karty Wise; można to zrobić w bankomatach na całym świecie. Prowizje za tego typu operację wynikają z cennika opłat dla waluty, w której karta została wydana. W przypadku, gdy nie posiadamy wypłacanej waluty, trzeba się liczyć z opłatą za przewalutowanie.

Czy Wise ma polski IBAN?

Obecnie nie ma możliwości otrzymania danych bankowych w PLN. Osoby, które już je mają, mogą korzystać z nich tak, jak do tej pory.

Komentarze i opinie

(41)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
W
Wiola
Gość

Kiedy przeprowadzam sie z kraju x do kraju y,w kraju x mam konto ktore chce zlikwidowac ,czy moge z kraju x przeslac pieniadze na transwer wise i Po zamknieciu konta w kraju x przetrzymac pieniadze na koncie transwer wise?

Odpowiedz

J
Juro
Gość
@Wiola

Jakieś dziwne kombinacje z przetrzymywaniem pieniędzy planujesz. Przecież najprościej byłoby założyć odpowiednie konto walutowe w tym drugim kraju i przesłać na nie pieniądze.

Odpowiedz

A
Anna
Gość

Posiadam transfer wise ,robie przelewy korzystajac z karty,czy moge przetrzymac srodki ,zamykajac konto z ktorego robilam przelew do transwer wise

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Anna

Przetrzymywanie środków, nawet przez krótki czas, w instytucji która nie jest bankiem i nie jest objęta system gwarancji bankowych, nie wydaje mi się najlepszym pomysłem. Choć firma jest stabilna i nic nie wskazuje na jej kłopoty, jest to jednak pewne ryzyko.

Odpowiedz

A
Albert
Gość

Dzień dobry! Czy jest możliwość wpłacenia gotówki na konto Wise bezpośrednio? Dziękuję!

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Albert

Zasilenie konta Wise zawsze odbywa się elektronicznie poprzez wykonanie przelewu.

Odpowiedz

P
Piotr
Gość

Zablokowane konto, bez podania przyczyny. Ponad 10000 przetrzymywane bez możliwości wypłaty. Przestrzegam wszystkich przed transferwise.

Odpowiedz

J
Justyna
Gość

Czy istnieje możliwość założenia konta firmowego Wise przez osobę niepełnoletnią? Nigdzie nie znalazłam informacji, czy osoba zakładająca konto firmowe musi posiadać 18 lat.

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Justyna

Podstawowa sprawa to możliwość prowadzenia działalności gospodarczej przez małoletniego. Teoretycznie jest to możliwe, bo polskie przepisy nie wymagają do założenia firmy pełnej zdolności do czynności prawnych. W praktyce będzie to jednak bardzo kłopotliwe, bo wszelkie zobowiązania musiałyby być zaciągane za wiedzą i zgodą przedstawiciela ustawowego (rodziców, opiekuna prawnego, kuratora itp.). Co więcej, gdy czynności dotyczą działań przekraczających zakres zwykłego zarządu, to konieczna byłaby zgoda sądu opiekuńczego.

Tak więc założenie konta firmowego musiałoby się odbyć w obecności przedstawiciela ustawowego osoby niepełnoletniej, za jego akceptacją i to on decydowałby o wielu ruchach finansowych. Procedury w tym względzie są w poszczególnych bankach bardzo różne. Proponuję zwrócić się z konkretnymi pytaniami, wątpliwościami bezpośrednio do Wise, by w ten sposób uzyskać wyczerpujące wyjaśnienia.

Odpowiedz

A
Aalicja
Gość

Czyli niemożliwe jest założenie konta Wise bez posiadania prywatnego rachunku bankowego, czyli opcja wypłaty z Wise tylko za pomocą karty?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Aalicja

Posiadanie rachunku bankowego jest potrzebne do zasilania wirtualnego portfela (rachunku Wise) lub dokonania przelewu, gdy się go nie posiada.

Odpowiedz

E
Eikon2
Gość

Czy mając kartę Wise do Wirtualnego portfela mogę wypłacić pieniądze w polskim bankomacie?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Eikon2

Wypłaty z bankomatów będą możliwe, jednak wypłata będzie w złotówkach.

Odpowiedz

Z
Zdzisław
Gość

Jak założyć konto Wise w złotówkach mam w usd, euro itd? Czy wypłacając w Polsce kartą z bankomatu mając na koncie USD bankomat wypłaci złotówki czy również w USD ?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Zdzisław

Bankomaty w Polsce nie wypłacą USD, tylko złotówki.

Odpowiedz

M
Magdalena
Gość

Dzien dobry

Chce zalozyc konto wirtualne Wise aby przelac pieniadze z mBank w Polsce na konto w USA. Mieszkam w USA, mam dokumenty tozsamosci obu krajow ale adres zamieszkania moge zweryfikowac tylko w USA, bo tu otrzymuje rachunki. Czy to wystarczy ?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Magdalena

Jeśli będziesz w stanie spełnić wymagania, o których pisze Wise na swojej stronie poświęconej weryfikacji https://wise.com/pl/help/articles/2949782/przewodnik-dotyczacy-weryfikacji?origin=topic-OQDKGx7MTsaujfEjiZmIS, to powinno się udać.

Odpowiedz

P
Piotr
Gość

Witam, a czy jest może coś takiego u was jak wirtualna karta? dzięki której będzie można robić zakupy z alibaba.com?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Piotr

Zacznę może od wyjaśnienie, że nasz portal ma charakter informacyjny, nie jesteśmy przedstawicielem żadnej instytucji finansowej.

A co do karty Wise, to informacje na temat możliwości korzystania z niej znajdziesz na tej stronie: https://wise.com/pl/help/articles/2970190/pierwsze-kroki-z-karta-wise

Odpowiedz

M
Marek
Gość

Wysłałałem pieniądze w piątek 25/06 i miałybyć na moim koncie następnego dnia,nie były tylko wise wysłało mi email,że mają dużo transakcji i moje pieniądze dotrą na konto 28/06 czyli dzisiaj w poniedziałek.I nie dotarły.Transferwise tłumaczy się tym,że księgowanie w moim banku może zająć do 2 dni co jest bzdurą bo księgowanie odbywa się co 2 godziny.Po prostu kłamią,już więcej nie będę korzystał z ich usług bo nie dotrzymują umów i ich tłumaczenia są śmieszne.

Odpowiedz

R
Robert
Gość

Witam, przy zamówieniu karty debetowej jest opłata w wysokości chyba 40zl czy jest to jednorazowa płatność czy miesięczny abonament?

Oraz jak długa jest ważność takiej karty?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Robert

Wydanie karty Wise kosztuje jednorazowo 41 zł.

Nie mam informacji jaki jest okres ważności kart wydawanych przez Wise, wysłałem do nich pytanie. Jak tylko uzyskam informację, wrócę z odpowiedzią. A może ktoś z Czytelników jest w stanie pomóc?

Odpowiedz

A
Adam
Gość
@Krzysztof Duliński

Karta jest ważna przez 3 lata.

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Adam

Dzięki ?

Odpowiedz

R
Robert
Gość
@Krzysztof Duliński

Dzisiaj dostałem kartę, moja jest ważna jest na 5 lat.

PS. Otworzyłem konto w Wise żeby móc płacić kartą będąc na wakacjach bez konieczności posługiwania się gotówką, ale możliwość korzystania z bankomatów to też plus. Jeszcze nie miałem okazji z tego wszystkiego korzystać bo dopiero otworzyłem konto i na wakacje jadę za 3 tyg. Ale moje pierwsze wrażenie co do Wise "bank internetowy" czy jakkolwiek go nazwać jest bardzo pozytywny. Strona internetowa i App'ka na telefonie jest bardzo przejrzysta łatwo się po niej poruszać, wszystko czytelne.

Na razie nie będę się wypowiadać czy polecam czy nie polecam ale może coś tutaj wrzucę jak zacznę korzystać z tego konta :)

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Robert

Dzięki za spostrzeżenia "wstępne", czekamy na wrażenia z korzystania z Wise ?

Odpowiedz

I
Iwona
Gość

Jak wplacic na karte transfer wise pieniadze?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Iwona

Karta Wise jest kartą debetową przypisaną do konkretnego rachunku. Musisz więc założyć wirtualny portfel Wise, poczekać na dane bankowe i po wpłaceniu środków na swoje konto, będziesz mogła korzystać z funkcjonalności karty.

Odpowiedz

P
Piotr
Gość

Czy jest możliwość dokonywania wpłat gotówki kartą wise na jej konto poprzez wpłatomaty?

Odpowiedz

K
Kuba
Gość

Otrzymanie pieniędzy od kontrahenta (w euro) zatem jest darmowe jak rozumiem?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Kuba

Tak, o ile Twój bank nie stosuje opłat za przyjęcie przelewu zagranicznego oraz pieniądze, czyli euro, wpłyną na rachunek w tej walucie.

Odpowiedz

K
Kuba
Gość
@Krzysztof Duliński

Chodzi mi o transferwise, pieniądze wpłyną w euro na transferwise i rozumiem że mogą sobie tam leżeć i nie zapłacę prowizji? W momencie wysyłki na polskie konto wiem że zapłacę

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Kuba

Z cennika zamieszczonego na stronie Wise https://wise.com/pl/multi-currency-account/pricing wynika, że taka operacja nie wiąże się z kosztami. Chyba, że kwota przechowywana w Wirtualnym portfelu będzie wyższa niż 15 000 EUR, wówczas trzeba się liczyć z niewielką opłatą.

Odpowiedz

A
Andrzej
Gość

Does DWP acknowledge and performs state pension transfers to Revolut or TransferWise account?

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Andrzej

Unfortunately, we don't have any knowledge about DWP's policy in this field. Asking at the source seems to be the only reasonable option.

Odpowiedz

J
Jarosław
Gość

Witam, Wymagają dokumentu ze zdjęciem zeskanowanego aby wysłać pieniądze za granicę. Gdy na dokumencie zasłoniłem PESEL napisali do mnie że nie wyślą i musze zeskanować jeszcze raz.

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Jarosław

Tak jak wspomniałem w tekście, przy wysyłce pieniędzy, do niektórych krajów faktycznie wymagane jest podanie dowodu tożsamości. Z jednej strony to sposób na zwiększenie bezpieczeństwa środków klientów, a z drugiej strony zapewne element pokazania przez fintech, że dołożył starań, aby za jego pośrednictwem nie dochodziło do prania pieniędzy, by nie były finansowane podejrzane operacje.

Odpowiedz

B
Bruno
Gość

Hej, da się powiązać rachunek transferwise z paypalem?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Bruno

Tak, taka operacja jest możliwa, przy czym przelewy mogą być tylko w jedną stronę - z PayPala na TransferWise.

Odpowiedz

P
Pawelek
Gość

Krotkie pytanie...

Czy jest sens gdy mam revolut? Przeczytalem tekst ale zadnego argumentu nie znalazlem...

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Pawelek

Revolut, TransferGo czy TransferWise to bardzo podobne rozwiązania umożliwiające przesyłanie pieniędzy za granicę tanio i szybko. Podobnie jak w przypadku banków różnice sprowadzają się do szczegółów w ofercie, wysokości opłat i różnych "bonusów". Wszystko po to, by każdy mógł wybrać usługę najbardziej odpowiadającą jego potrzebom i upodobaniom.

Nie znając szczegółowo Twoich oczekiwań i potrzeb, trudno mi powiedzieć czy TransferWise byłoby lepsze dla Ciebie pod jakimś względem od Revoluta. Jednym z elementów oceny mogą być koszty transakcji. W TransferWise sprawdzisz je bardzo szybko wpisując odpowiednie dane na stronie fintechu.

Ostateczna decyzja z czego będziesz korzystał należy do Ciebie.

Odpowiedz