Wróć

Jak wpłacić euro, dolary i inne waluty obce na konto walutowe? Ile to kosztuje?

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych

43 komentarze
Jak wpłacić euro, dolary i inne waluty obce na konto walutowe? Ile to kosztuje?
Spis treści

Przeanalizowaliśmy już opłaty, jakie wiążą się z wypłatą waluty obcej w oddziale banków. Teraz przyszła pora na sytuację odwrotną – ile zapłacisz, jeśli to Ty udasz się do banku z gotówką w euro, dolarach, funtach czy w innej walucie?

Ze względu na niską opłacalność wykonywania operacji gotówkowych w obcych walutach w przypadku rachunków w złotych (koszty przewalutowań), nasz przegląd dotyczy kosztów takich operacji wyłącznie w kontekście kont walutowych.

Koszt wpłaty waluty obcej w oddziale

Wysokość opłat przedstawiamy w tabeli:

Koszt wpłaty w oddziale gotówki w walucie obcej

Bank

Koszt wpłaty

Alior Bank

0 zł

Bank Millennium

0 zł

Bank Pekao

0 zł / 2 EUR / 2 USD / 2 GBP / 2 CHF

Bank Pocztowy

BNP Paribas

0 zł / 10 zł *

Citi Handlowy

0 zł / 30 zł (opłata dotyczy posiadaczy CitiKonta)

Credit Agricole

0 zł

Getin Bank

0 zł / 10 zł *

(wpłata w bilonie – 50% kwoty wpłaty)

ING Bank Śląski

10 zł

mBank

9 zł

Nest Bank

PKO BP

0,5% nie mniej niż 10 zł (przy wpłacaniu banknotów) lub 50% kwoty wpłaty (w przypadku bilonu))

Santander Bank Polska

0 zł

Toyota Bank

* koszt drugiej i każdej kolejnej wpłaty w danym miesiącu. Opracowanie własne na podstawie stron internetowych, tabel opłat i prowizji oraz regulaminów poszczególnych banków. Stan na sierpień 2022. Znak „–” oznacza, że bank nie prowadzi obsługi gotówkowej walut obcych w oddziałach bądź nie oferuje kont walutowych.

Wpłaty (prawie) zawsze bezpłatne

Po przeanalizowaniu sytuacji w 14 instytucjach mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: w 5 z 11 banków, które prowadzą obsługę gotówkową w walutach obcych, dokonanie wpłaty gotówki (w formie banknotów, nie bilonu) na konta walutowe nie wiąże się z kosztami.

W pozostałych instytucjach możemy się spotkać z opłatami. Dla przykładu, wpłata euro na konto walutowe (lub innej waluty) w BNP Paribas lub w Getin Banku kosztuje 10 zł, ale dopiero za drugą i każdą kolejną taką operację w miesiącu. Zdecydowanie najgorzej wypadają Citi Handlowy, ING Bank Śląski i mBank, które pobierają opłatę już od pierwszej transakcji.

Wpłata euro na konto walutowe – czy są inne możliwości?

Wpłata obcej waluty poza oddziałem banku, który prowadzi konta walutowe, jest właściwie niewykonalna. O ile w przypadku wypłat klienci w Polsce mają do dyspozycji pewną furtkę w postaci chociażby maszyn Euronetu (gdzie możemy wypłacić jedynie euro), to praktycznie niemożliwa jest wpłata gotówki w walutach obcych we wpłatomatach.

Wyjątek? Citi Handlowy

„Praktycznie”, bo taką możliwość mają jedynie posiadacze kont walutowych w Citi Handlowym. Wszystkie maszyny tego banku są jednocześnie bankomatami i wpłatomatami; wszystkie pozwalają ponadto na wpłatę gotówki w walucie obcej i to nie tylko w euro, ale nawet w dolarach. Co istotne, taka operacja jest całkowicie darmowa.

Mimo wszystko opcja wpłaty gotówki w obcej walucie we wpłatomacie pozostaje bardzo mocno ograniczona. Wystarczy wspomnieć, że sieć bankomatów Citi w całym kraju liczy ledwie kilkadziesiąt maszyn, w dodatku zlokalizowanych wyłącznie w dużych miastach.

Najpierw kantor, potem konto w PLN i na koniec konto walutowe…?

Pozostaje więc metoda dla najbardziej zdesperowanych – uciążliwa i mało opłacalna, ale na bezrybiu…

Wyobraź sobie taką sytuację: po powrocie z wakacji za granicą zostało Ci trochę gotówki w obcej walucie i zależy Ci na tym, by zasiliła ona konto walutowe. W najbliższej okolicy nie ma oddziału Twojego banku. Sprzedajesz więc walutę w tradycyjnym kantorze. Gotówkę w PLN wpłacasz we wpłatomacie, a na koniec wysyłasz w bankowości elektronicznej polecenie przelewu z rachunku złotowego na konto walutowe.

Cel został osiągnięty, ale dużym kosztem energii i, przede wszystkim, pieniędzy (kurs w kantorze + przewalutowanie w banku najpewniej „pożarły” dobrych kilka procent całej kwoty). W dodatku scenariusz oparty jest na dość naciąganym założeniu, że co prawda nie mamy dostępu do placówki bankowej, ale do kantoru stacjonarnego i wpłatomatu już tak. Potraktujmy więc tę opcję z przymrużeniem oka ;)

Wpłata obcej waluty na konto. Podsumowanie

Kolejny raz możemy się przekonać, że posługiwanie się pieniądzem elektronicznym jest pod wieloma względami wygodniejsze niż operowanie gotówką i waluty obce nie są tu wyjątkiem. Gdy chcemy np. wykonywać przelewy zagraniczne, a dysponujemy akurat gotówką, to chęć jej wpłaty na konto jest zrozumiała.

Niestety, jeśli chcemy wpłacić na konto walutowe gotówkę w euro, funtach lub dolarach, to najpewniej będziemy skazani na wizytę w oddziale naszego banku. Dobrą informacją jest fakt, że w większości przypadków wykonamy tę operację bez kosztów (przynajmniej raz w miesiącu). By jednak uniknąć przykrej niespodzianki, warto wiedzieć, że niektóre instytucje mogą pobierać opłaty za wpłatę gotówki w placówce.

Kolejny raz przekonujemy się, że opłaty za prowadzenie konta i korzystanie z karty walutowej to nie wszystko. Dopiero uzbrojony w wiedzę na temat pozostałych kosztów możesz z pełną świadomością wybrać ofertę dla siebie (sprawdź ranking kont walutowych).

Komentarze

(43)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
K
Krzysztof
Gość

Witam.

W jakim oddziale banku mogę wpłacać regularnie euro bez prowizji ???

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Krzysztof

Jednym z tych banków Jest Alior Bank, który nie pobiera prowizji za wpłaty na konto w Kantorze Walutowym, inny to Santander Bank Polska, Bank Millennium

Odpowiedz

B
Barbara
Gość

W jakim banku mogę wymienic walute rial omanski na złotowki

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Barbara

Podejrzewam, że żaden polski bank nie prowadzi tak egzotycznej waluty. Jeśli środki masz na koncie, to spójrz na nasz ranking kantorów internetowych https://www.najlepszekonto.pl/ranking-kantorow-internetowych. Może któryś z nich obsługuje riala omańskiego.

Odpowiedz

K
Kasia
Gość

Czy jest bank w Polsce w którym mogę otworzyć konto walutowe i wpłacać co miesiąc korony duńskie w gotówce, bez problemów oraz którymi będę mogla dysponować?

Będę ogromnie wdzięczna za pomoc

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Kasia

Z tego, co wiemy, wybrane oddziały PKO BP mogą prowadzić obsługę gotówkową w innych walutach niż euro, dolary czy funty. Najlepiej zorientować się w najbliższym oddziale, jak to wygląda.

Odpowiedz

K
Kinga
Gość

Czy bank ma prawo odmówić wpłaty obcej waluty na lokatę terminową tylko dlatego, że banknoty nie są nowe (posiadają ślady użytkowania, zagięte rogi albo zgięcie w pół)? Miałam taką sytuację w ING Bank Śląski. Kasjerka odmówiła przyjęcia jednego banknotu 50 euro.

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Kinga

Sam fakt, że banknot jest zgięty, ma zawinięte rogi itp., nie jest podstawą do odmowy jego przyjęcia. Jeśli jednak są na nim napisy, jakieś części są oderwane lub są inne uszkodzenia, to bank może nie przyjąć takiego banknotu.

Gdyby to był polski banknot, sytuacja byłaby prosta - wystarczyłoby zgłosić go do wymiany jako uszkodzony. Bank ma obowiązek zrealizować taką dyspozycję klienta i dokonać wymiany. W przypadku euro wymiana banknotu możliwa jest tylko w jednym z kraju, gdzie obowiązuje ta waluta.

O zasadach wymiany uszkodzonych banknotów i monet pisaliśmy w osobnym tekście: https://www.najlepszekonto.pl/co-zrobic-z-uszkodzonym-banknotem

Odpowiedz

A
Amo
Gość

Czy wpłatomat PKO BP przyjmuje euro?


Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Amo

Wpłaty możliwe są tylko w PLN.

Odpowiedz

E
Eneasz
Gość

Czy poda mi ktoś choć jedną instytucję, do której pójdę i wpłacę za darmo korony czeskie? Szukam i szukam i nikt tego nie robi. Alior ma dobre konto walutowe, ale też nie przyjmuje wpłat w CZK :/

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Eneasz

Z CZK jest niestety problem i osobiście nie znam banku, który przyjmie gotówkę w tej walucie. Nawet PKO BP, który generalnie obsługuje gotówkowo sporą liczbę walut, nie daje takiej możliwości – to o tyle dziwne, że w niektórych jego oddziałach możemy wpłacić lub wypłacić nawet dolary kanadyjskie i australijskie czy japońskie jeny...

Odpowiedz

E
Eneasz
Gość
@Michał Radzimiński

Dziękuję za informację. To pozostaje mi tylko przewalutować w stacjonarnym kantorze i z gotówką przyjść do banku?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Eneasz

Wydaje się, że jedynym wyjściem jest sprzedanie koron w kantorze stacjonarnym, wpłata PLN na konto bankowe i wymiana złotówek na korony w kantorze internetowym, np. w PKO BP, Alior Banku czy Citibabanku. W podjęciu decyzji mogą Ci pomóc nasze rankingi: kont walutowych https://www.najlepszekonto.pl/ranking-kont-walutowych i kantorów internetowych https://www.najlepszekonto.pl/ranking-kantorow-internetowych

Odpowiedz

E
Eneasz
Gość
@Krzysztof Duliński

Dziękuję za informację. Czyli finansowe średniowiecze. Czesi to nasi sąsiedzi...

Odpowiedz

Z
Zibi
Gość

To jeszcze nic ?.

W dniu 4.2.2021 sobota, przelałem sumę 6 751,83 CHF z Banku Milenium z konta walutowego CHF, do Banku PKO BP na konto walutowe CHF.

Jakie moje zdziwienie było w dniu dzisiejszym gdy zobaczyłem iż na koncie w PKO BP widnieje zaledwie 6 457,21 CHF.

Krótko mówiąc po drodze zginęło mi 294,62 CHF.

To jest dopiero rozbój w biały dzień i piękny prezent mikołajkowy od banku.

Może coś zaradzisz na to jak mam odzyskać te pieniądze ?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Zibi

Wygląda to jak koszty banków pośredniczących... Pytałeś PKO BP, dlaczego na Twoje konto wpłynęło mniej środków?

Odpowiedz

M
Melita
Gość
@Zibi

PKO pobiera 0,5% od każdej wpłaty na konto walutowe. W ubiegłym miesiącu było to 0,2 %. Bandyterka

Odpowiedz

J
january
Gość

To nie jest w porządku ,to normalna kradzież i oszukiwanie klientów.Skąd mogę wiedzieć że za wpłatę waluty zapłacę prowizję i jeszcze nie w złotych tylko w euro

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@january

Niestety, nikt (i my również) nie lubi takich prowizji, ale bank ma prawo pobierać opłaty zgodnie z własną TOiP...

Odpowiedz

J
january
Gość
@Michał Radzimiński

Bank obraca moją kasą a ja jeszcze mam za to płacić prowizję .TO nie jest w porządku i nigdy się z tym nie zgodzę.Widać z tego że najlepszy bank to własna skarpeta.

Odpowiedz

M
Małgorzata
Gość

Bardzo dziękuję za artykuł. Wiem na co zwrócić uwagę :)

Odpowiedz

M
Marek
Gość

Pekao pobiera 2 EUR za wpłatę w oddziale banku

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Marek

Wpłaty w walucie obcej uzależnione są obecnie od tego, jakie stopy procentowe obowiązują w danym banku centralnym. Dla waluty EUR stopa jest ujemna, a wtedy bank nie pobiera opłaty za wpłatę.

Odpowiedz

R
REnik
Gość
@Aldona Derdziak

Wczoraj byłam w Pekao S.A. i potwierdzam post Marka - bank pobiera za wpłatę 2 Euro

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@REnik

Wydaje się to być zgodne z punktem 15 aktualnej taryfy opłat i prowizji, który mówi, że opłata za wpłatę w oddziale banku wynosi

2 USD; 2 EUR; 2 CHF; 2 GBP  dla kont prowadzonych w walutach z zerową lub dodatnią stopą depozytową właściwego Banku Centralnego oraz dla kont prowadzonych w walutach z ujemną stopą depozytową właściwego Banku Centralnego i średniomiesięcznym saldem nie wyższym niż 19 999,99 jednostek waluty

Wygląda więc na to, że w obu przypadkach miał zastosowanie nie tylko warunek o którym pisała Aldona (ujemne stopy procentowe), ale i ten dotyczący salda konta.

Odpowiedz

S
Sebastian
Gość

W jakim banku mógłbym wpłacić gotówkę (funty) na konto walutowe? Zaznaczam, że Mbank nie ma takiej możliwości

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Sebastian

W tym artykule znajdziesz waluty, które obsługuje dany bank: https://www.najlepszekonto.pl/obsluga-walutowa-w-oddzialach-bankow

Istotnie w mBanku nie ma takiej możliwości, ale jest już w innych - np. Aliorze, Millennium, Pekao itd. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy oddział prowadzi taką obsługę, więc warto skontaktować się wcześniej z interesującą nas placówką.

Odpowiedz

S
Sektenkultschädigter
Gość

Jaki odział milenium banku ma brać bilony? Nie ma.

Odpowiedz

Z
złośliwiec
Gość
@Sektenkultschädigter

Sprawdziłeś to?

Odpowiedz

S
Sektenkultschädigter
Gość

Nie ma żadnej placówki Getin który bierze bilony w obcej walucie

Odpowiedz

Z
złośliwiec
Gość
@Sektenkultschädigter

Sprawdzałeś? Niektóre oddziały prowadzą obsługę walut.

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Sektenkultschädigter

W TOiP znajduje się taka pozycja:

Wpłata w bilonie w walutach obcych – CHF, EUR: 50% od kwoty wpłaty (opłata nie dotyczy spłat rat kredytów / pożyczek)

Zdaje się zatem, że bank przewiduje taką możliwość.

Odpowiedz

K
Kinga
Gość

Wczoraj chciałam wpłacić pieniądze chf w Alior Bank na konto walutowe również w ich banku powiedziano mi że nie ma możliwości wpłacenia chfow.Zostaje teraz szukanie innych banków.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Kinga

To się zgadza z naszymi informacjami. Może ten tekst okaże Ci się pomocny: https://www.najlepszekonto.pl/obsluga-walutowa-w-oddzialach-bankow. Wskazaliśmy w nim waluty, które gotówkowo obsługuje dany bank.

Odpowiedz

J
Joanna
Gość

W paribas dzis chcieli 10 pln przy pierwszej wplacie

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Joanna

Jeśli była to wpłata waluty na rachunek walutowy, to bank nie powinien pobrać opłaty. Być może chciałaś wpłacić walutę na konto złotówkowe (po przeliczeniu na PLN), to wtedy faktycznie prowizja wynosi 10 zł.

Proponuję, by tę kwestię wyjaśnić bezpośrednio w banku.

Odpowiedz

P
Paweł
Gość

Ja polecam połączenie Kantoru Walutowego Alior Banku z Revolutem

obsługa gotówkowa tak jak na zasadzie konta walutowego w Alior Banku wpłaty wypłaty są za free, później kartą Revolutem i przelew praktycznie wszędzie do każdego banku nie tylko w PL

na upartego nawet można korzystać z samego Kantoru jako konta bieżącego ale jest mocno ograniczone (przelewy tylko wg licznika/mało przejrzysty system)

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Paweł

Sprytne i godne naśladowania podejście – kreatywność w finansach się opłaca, pozwala co nieco zaoszczędzić ?

Odpowiedz

P
Paweł
Gość
@Michał Radzimiński

Dokładnie! :)

Odpowiedz

D
Dana
Gość
@Paweł

Mogę prosić o dokładne wyjaśnienie jak korzystać z tego rozwiązania. Potrzebuję kupić walutę, aby było można skorzystać podczas wyjazdów wakacyjnych. Pozdrawiam

Odpowiedz

D
Darek Bernaś
Gość

Jestem w Katarze na kontrakcie mam większą ilość dolarów gdzie mam się udać żeby wpłacić gotówkę na moje polskie konto dolarów i jakie będą koszty tej operacji...pozdrawiam

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@Darek Bernaś

Jeśli posiadasz dolary amerykańskie, to - z nielicznymi wyjątkami - będziesz mógł wpłacić środki w większości polskich banków. Nie wiemy jednak, w którym banku i jakie posiadasz konto, ale ostrzegamy, że jeśli jest to rachunek w PLN, to wpłacone środki zostaną przeliczone z USD na PLN po kursie banku (zwykle niekorzystnym).

Odpowiedz