Wróć

Rewolucja w ofercie kont osobistych Santander Bank Polska. Konto Jakie Chcę wkrótce zniknie z rynku!

Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych

100 publikacji 1157 komentarzy

Doświadczony recenzent i tester, a przede wszystkim aktywny użytkownik wielu aplikacji bankowych i rozwiązań fintechowych. Od 6 lat odpowiada przede wszystkim za tworzenie treści związanych z nowinkami technologicznymi w finansach. Jednocześnie śledzi działalność podmiotów funkcjonujących na rozkwitającym rynku płatności odroczonych. Do każdej nowości w finansach podchodzi z ciekawością, ale przede wszystkim krytycznie.


54 komentarze
Rewolucja w ofercie kont osobistych Santander Bank Polska. Konto Jakie Chcę wkrótce zniknie z rynku!
Spis treści

Koniec Konta Jakie Chcę, pojawienie się w ofercie Konta Santander i Konta Santander Max, a także kilka zmian w warunkach Konta Select, wykonywania transakcji zagranicznych czy korzystaniu z karty dla młodszych klientów – tak w skrócie przedstawiają się nowości, które wejdą w życie 1 lipca 2023 r. wraz z nową taryfą opłat i prowizji. Warto jednak przyjrzeć się tym zapowiedziom bardziej szczegółowo.

Konto Santander – czym będzie się różniło od dotychczasowej oferty?

Konto Jakie Chcę cieszy się popularnością ze względu na atrakcyjne promocje, które tradycyjnie przybierają formę kumulacji dla nowych klientów. Nie jest to jednak jedyny powód – warunki związane z opłatami i warunkami ich uniknięcia również są całkiem przyjazne.

Opłata za prowadzenie nowego Konta Santander będzie wynosiła 6 zł / mies., czyli dokładnie tyle, co obecnie. Wzrośnie za to opłata za kartę (z 8 zł na 9 zł). Tak jak dotychczas, obu prowizji będzie można uniknąć, choć warunkiem zwolnienia dla klientów powyżej 26. roku życia będzie już nie wpływ 500 zł i jedna transakcja, a wydanie przy użyciu karty min. 300 zł w danym miesiącu.

Konto Jakie Chcę (do 30 czerwca 2023 r.) Konto Santander (od 1 lipca 2023 r.)
Prowadzenie konta 6 zł 6 zł
Korzystanie z karty 8 zł 9 zł
Warunek zwalniający z miesięcznych opłat wpływ min. 500 zł oraz 1 transakcja kartą lub Blikiem płatności kartą lub Blikiem na łączną kwotę min. 300 zł

Dobrą wiadomością jest obniżenie opłaty za skorzystanie z bankomatów innych niż należące do banku z 5 zł do 3 zł. Tańszy będzie też Pakiet bankomatowy, który pozwoli na swobodne wypłaty ze wszystkich maszyn w kraju za 5 zł / mies. (zamiast 7 zł).

Na szczęście bank nie rezygnuje z udostępniania posiadaczom konta możliwości zlecania darmowych przelewów natychmiastowych oraz odbierania 1% zwrotu za opłacanie domowych rachunków.

Konto Santander Max – całkowita nowość w ofercie

Osoby, które nie chcą zaprzątać sobie głowy unikaniem opłat i godzą się na comiesięczny koszt 15 zł, będą mogły wybrać ofertę Konta Santander Max. W tej cenie otrzymają darmową kartę oraz darmowe wypłaty gotówki z bankomatów na całym świecie (także bez prowizji za przewalutowanie).

Podobnie jak w przypadku zwykłego Konta Santander, tu również będą przysługiwały darmowe przelewy ekspresowe.

Ulepszone (i droższe...) Konto Select

Posiadacze rachunku z segmentu premiumKonta Select – również nie unikną zmian. Dotychczasowa opłata 30 zł / mies. zostanie podniesiona do 45 zł. Warunkiem zwolnienia będą niezmiennie wpływy min. 10 tys. zł / mies. lub aktywa w banku na poziomie min. 150 tys. zł.

Na osłodę bank "podepnie" Konto Select pod wspomnianą ofertę zwrotu 1% za rachunki, a także zrezygnuje z pobierania prowizji 2,8% przy płatnościach zagranicznych z wykorzystaniem karty Visa Select.

Pozostałe zmiany

Santander wprowadzi też kilka udogodnień w kontekście transakcji zagranicznych, które dotyczyć mają wszystkich klientów. Bank nie pobierze prowizji za wypłatę z bankomatów grupy Santander w Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Chile, Meksyku, Brazylii, Argentynie i USA – i mowa tu zarówno o opłacie za samą operację, jak i związane z nią przewalutowanie. Darmowe będą też przelewy zagraniczne zlecane na rachunki w bankach z Grupy Santander w Hiszpanii, Portugalii i Wielkiej Brytanii.

Klienci w wieku 13-26, którzy korzystają z wersji konta dla młodych i nie spełnią warunku bezpłatnej karty (1 transakcja kartą / Blikiem w miesiącu), zapłacą 9 zł za kartę Dopasowaną zamiast dotychczasowych 8 zł.

Mniej popularne konta – Konto Wydajesz&Zarabiasz, Konto Wydajesz&Zarabiasz Plus, Konto Aktywni 50+ i Konto 24.pl – zmienią się w Konto Standard, które będzie bezwarunkowo darmowe. Jego posiadacze zapłacą za to 10 zł za operacje gotówkowe zlecone w placówkach banku.

Co z obecnymi posiadaczami kont?

Zmiany wejdą w życie 1 lipca 2023 r. i od tego dnia, o ile obecny klient nie wyrazi sprzeciwu, będą go obejmowały nowe warunki korzystania z rachunku.

Jeśli natomiast nie zgadza się na nowe regulacje, może wypowiedzieć umowę bez żadnych konsekwencji.

Mogło być gorzej

Gdy bank zapowiada zmiany w ofercie, obawa o podwyżki naturalnie jest pierwszą reakcją – zwłaszcza, gdy mówimy o popularnym produkcie, do którego warunków zdążyliśmy się już przyzwyczaić.

Wbrew pozorom posunięć Santandera nie można jednak ocenić jednoznacznie negatywnie. Największą kontrowersję może budzić warunek uniknięcia opłat w przypadku nowego rachunku – ale tego, czy jest on łatwiejszy czy trudniejszy do spełnienia od dotychczasowego, nie sposób rozstrzygnąć. To kwestia indywidualnych preferencji.

Tak czy inaczej, byliśmy już świadkami zdecydowanie mniej korzystnych dla klientów kombinacji z cennikami i koniec końców wydaje się, że rachunki osobiste w Santander Bank Polska pozostaną atrakcyjne w porównaniu z tymi oferowanymi przez konkurencję. A może macie inne zdanie...?


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(54)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
M
Maria
Gość

Mamy z mężem wspólne konto 50+ i dwie karty płatnicze.Czy na każdą kartę trzeba zrobić zakupy za 300zl,żeby konto było darmowe?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Maria

Odpowiem posługując się przykładem:

Jeżeli osoba A wyda kartą 100 zł, a osoba B wyda 205 zł, to nie zostanie pobrana opłata za konto w wysokości 6 zł, ale każdy z właścicieli karty poniesie opłatę za swój plastik, czyli zapłaci 9 zł.

W takiej sytuacji najlepiej byłoby skorzystać z Blika. Wtedy wystarczy zapłacić z konta Blikiem łącznie min. 300zł i obaj posiadacze Konta Santander zwolnią się z opłaty za konto i z obu kart.

Odpowiedz

K
Krzysztof
Gość

A czy wystarczy wydać te 300PLN kartą kredytową w tym banku, żeby uniknąć również opłaty za debetową?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Krzysztof

Nie, transakcje powinny być wykonane kartą do konta.

Odpowiedz

P
Piotr
Gość

Czy w koncie SANTANDER Max jest prowizja za przewalutowanie płatności karta zagranicą w różnych walutach i czy jest prowizja za wypłaty z bankomatów czy te płatności są inaczej rozliczane

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Piotr

Tak, prowizja dla karty do tego konta to 2,8%. Naszą analizę Konta Santander znajdziesz tutaj: https://www.najlepszekonto.pl/konto-santander-w-santander-bank-polska

Odpowiedz

P
Piotr
Gość
@Aldona Derdziak

Czy napewno mówimy o koncie Santander Max??? I czy jest prowizja????

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Piotr

Przepraszam - moja odpowiedź dotyczyła Konta Santander. Dla Santander Max nie ma prowizji (dokładnie wynosi 0%), a za wypłaty z bankomatów nie ma dodatkowej opłaty.

Odpowiedz

P
Piotr
Gość
@Aldona Derdziak

Czyli mam rozumieć ze wszystko odbywa się bez kosztów przewalutowania ????

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Piotr

Jeśli zapłacisz w innej walucie niż waluta konta, bank dokona przewalutowania na PLN na zasadach określonych w regulaminie, ale nie doliczy do tego dodatkowej prowizji.

Odpowiedz

O
Oli
Gość

A co z kontami pod nazwą "Konto Godne Polecenia"? Też podlegają automatycznej zamianie?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Oli

Nie, te konta pozostają tylko w obsłudze.

Odpowiedz

M
Michał
Gość
@Oli

Raczej też są zamieniane na Konto Santander. Na stronie banku w aktualnosciach: "Jeśli masz Konto Godne Polecenia to zamienimy Ci je na Konto Santander."

Odpowiedz

T
Teresa
Gość

Witam , a co z kartą dopasowaną do konta aktywni 50+ ? Czy coś się zmienia po 1.07.2023?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Teresa

Ten rachunek jest kontem w administrowaniu, informacje o takich kontach znajdziesz w osobnym miejscu w tabeli opłat.

Odpowiedz

A
Andrzej
Gość

Dzień dobry, Czy płatności przez Payappka kartą debetową od lipca na kwotę 300 zł spełnią warunki bezpłatności konta?

Odpowiedz

P
paladinek
Gość
@Andrzej

Nie wskazują w taryfie na jakieś ograniczenia - spróbuj, a w razie czego składaj reklamację.

Odpowiedz

N
nina
Gość

A Blik na telefon sie nie liczy jako BLIK, co?

Robie 1 blik w miesiacu zeby uniknac obecnych oplat, raz zrobilam Blik na telefon (na WOŚP) i oplaty za konto i karte mi pobrali.. Regulamin oczywiscie nie wspomina ze Blik Blikowi nierowny

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@nina

Z tego, co piszesz, wynika, że przelew na telefon nie będzie liczony, powinna to więc być transakcja w rodzaju płatność za zakupy.

Odpowiedz

N
nina
Gość
@Aldona Derdziak

ach czyli zgadujesz, Aldono.. A to nie powinno byc w sferze zgadywan, nie? od tego sa regulaminy! bo jestem 14zl do tylu :-) plus to co poszlo na WOŚP, ale tego nie zaluje

myslalam ze cos moze wiecie na ten temat

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Aldona Derdziak

W miesiącu, w którym wykonałaś tylko przelew na telefon Blik bank mógł pobrać prowizję, gdyż do zwolnienia z niej konieczne jest wykonanie płatności Blik z konta, którego dotyczy opłata – płatności za towary lub usługi w sklepach stacjonarnych, punktach usługowych lub w sklepach internetowych. Muszą być one autoryzowane kodem Blik lub czekiem Blik, ewentualnie w formie Blika zbliżeniowego. Płatność na WOŚP nie jest płatnością za towary lub usługę, jest traktowany jako operacja finansowa (przekazanie pieniędzy).

Mowa jest o tym w punkcie 1., w drugiej kropce na tej stronie: https://toip.santander.pl/produkt/konto-jakie-chce


Odpowiedz

N
nina
Gość
@Krzysztof Duliński

Rozumiem, dzieki za pokazanie zrodla.

Odpowiedz

P
pit
Gość

płatności kartą lub Blikiem na łączną kwotę min. 300 zł

Czy ktoś wie jak z doładowaniem Revoluta itp. przejdzie to jako płatność kartą w tym banku?

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@pit

Przyznam, że nie wiem, jak do takich operacji podchodzi konkretnie Santander, ale znając podejście innych banków, nie liczyłbym raczej na sklasyfikowanie doładowania Revoluta jako płatności kartą.

Odpowiedz

P
pit
Gość
@Michał Radzimiński

Niby tak ale w regulaminie nic nie znalazłem.

Odpowiedz

M
Mar
Gość
@Michał Radzimiński

A ja bym liczył z jakością granicząca z pewnością. Tu nie ma co liczyć, do cashbackiem są wykluczenia...do zwolnienia opłat nigdy, przynajmniej jeszcze nie spotkałem banku...jak ktoś zajmuje się tym zawodowo powinien wiedzieć a nie strzelać

Odpowiedz

P
pit
Gość
@Mar

Czyli zostaje przetestować revoluta...

Odpowiedz

B
bankowicz
Gość
@Mar

Dlatego najlepiej sprawdzić to w praktyce. Nie od dziś wiadomo, że banki Revoluta nie znoszą i robią wszystko, aby klientom utrudnić zasilenie. Samo pytanie banków też może niewiele dać, bo konsultanci niekumaci i jeden powie tak, a drugi inaczej.

Odpowiedz

K
Kamil
Gość

A jak wygląda rezygnacja? W sytuacji gdzie to bank zmienia warunki będzie obowiązywał również jakiś okres wypowiedzenia czy odrazu z 1 lipca konto mi usnął?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Kamil

1 lipca dotychczasowe rachunki zostaną zastąpione nowymi. Jeśli nie zgadzasz się na wprowadzane zmiany, możesz wyrazić sprzeciw i wówczas ROR zostanie zamknięty bez okresu wypowiedzenia.

Odpowiedz

K
Kamil
Gość
@Krzysztof Duliński

A hak wygląda to wyrażenie sprzeciwu? Wystarczy im napisać wiadomości np przez aplikację?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Kamil

Wyrażenie sprzeciwu będzie równoznaczne z zamknięciem konta i wypowiedzeniem umowy, zatem możliwe, że będzie trzeba przejść taką ścieżkę.

Odpowiedz

Z
Zbigniew
Gość
@Krzysztof Duliński

A gdzie jest informacja, jakim kontem zostanie zastąpione otwarte już Konto Max Oszczędnościowe ?

Odpowiedz

Krzysztof Duliński
Analityk produktów finansowych
@Zbigniew

Taka informacja jest w zamieszczonej wyżej tabeli opłat.

Obecne Konto Max Oszczędnościowe zostanie zastąpione Kontem Multi oszczędnościowym. Jego otwarcie i prowadzenie nadal będzie bezpłatne. Pierwszy przelew (wypłata) w miesiącu będzie darmowy a za każdy kolejny bank pobierze 10 zł prowizji, czyli w sferze podstawowych opłat nic się nie zmieni.

Odpowiedz

M
Marek
Gość

Czy płatności kartą lub blikiem na minimum 300 zł trzeba spełnić już w czerwcu, żeby nie płacić za konto i kartę w lipcu, czy należy je dopiero wykonać w lipcu?

Odpowiedz

J
Jan
Gość
@Marek

Trzeba spełnić od lipca.?

Odpowiedz

A
Ania
Gość

Dobrze, że chociaż poszli w zmianę na wartość a nie ilość transakcji :) jedne zakupy spożywcze załatwiają sprawę

Odpowiedz

J
Jarek
Gość

To już chyba lepiej zamienić Konto Jakie Chcę na konto Select gdzie wpływ 10k załatwia sprawę.

Odpowiedz

T
Tomek
Gość
@Jarek

no właśnie też się nad tym zastanawiam... sprawdzałeś może czy można łatwo np. w bankowości elektronicznej zmienić Jakie chcę na Select?

Odpowiedz

J
Jarek
Gość
@Tomek

Można w bankowości elektronicznej bez problemu.

Odpowiedz

T
Tomek
Gość
@Jarek

Podpowiesz jak, bo szukam i szukam i nie widzę tego w bankowości? :(

Odpowiedz

J
Jarek
Gość
@Tomek

Wchodzisz w szczegóły Konta Jakie Chcę i po prawej stronie ekranu masz opcję ZAMIANA KONTA.

Odpowiedz

T
Tomek
Gość
@Jarek

ja mam tylko te po prawej stronie :/

Historia

eWyciąg

Założenie lokaty

Kredyt w rachunku płatniczym

Limity przelewów

Przeniesienie wynagrodzenia

Reklamacja konta

Rezygnacja z konta

Dyspozycja dotycząca spadku

Odpowiedz

J
Jarek
Gość
@Tomek

No to dziwne, ja mam tą opcję. Zobacz tutaj https://ibb.co/jb7Rp7v

Odpowiedz

J
Jarek
Gość
@Tomek

Dziwne, ja mam tą opcję. Zamieściłem link ze zdjęciem ale musi moderator zatwierdzić.

Odpowiedz

M
Maciej B
Gość
@Jarek

Też nie mam tej opcji

Odpowiedz

J
Jarek
Gość
@Maciej B

Nie mam pojęcia dlaczego.

Odpowiedz

T
Tomek
Gość
@Jarek

dziś już pojawiła mi się opcja "zamiana konta", ale po kliknięciu jest komunikat:

Wybranego konta nie możesz zamienić na inne w bankowości internetowej. Zamiany konta dokonasz w najbliższym oddziale Santander Bank Polska S.A. Listę oddziałów znajdziesz tutaj.

może kiedyś będzie działać ;)

Odpowiedz

P
Piotr
Gość

Konto Select - zrezygnuje z pobierania prowizji 2,8% przy płatnościach zagranicznych z wykorzystaniem karty Visa Select.

A waluta przy takiej płaności przeliczana wg kursu VISA czy wg kursu sprzedaży walut Santandera?

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Piotr

Jeśli waluta znajduje się w tabeli kursowej banku, to zastosowanie ma kurs banku, w pozostałych przypadkach – kurs Visy.

Odpowiedz

S
Surta
Gość

Jesli pozostawię konto bez karty jakie warunki bezpłatności będą mnie obowiązywać?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Surta

W tej sytuacji będziesz płacił za prowadzenie konta 6 zł - opłaty unikniesz, dokonując Blikiem transakcji na min. 300 zł (skoro rezygnujesz z karty).

Odpowiedz

T
Tomasz
Gość

Czyli czas zamykać. Szkoda bo jaki jedni z nielicznych mają wpłaty w oddziale za darmo.

Odpowiedz

P
Piotr
Gość
@Tomasz

Jeszcze ALIOR ma darmowe wpłaty w oddziale

Odpowiedz