Przelew Blik na telefon

Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych

146 publikacji 4493 komentarze

Na Moneteo.com zajmuje się tematami oszczędnościowymi i walutowymi, skupiając się na kontach oszczędnościowych i walutowych oraz lokatach terminowych. Obserwuje rynek, dbając przy tym o aktualność danych. Do jej zawodowych zadań należy także kontakt z Czytelnikami.


10 komentarzy
Przelew Blik na telefon
Spis treści

Przelew na numer telefonu i przelew Blikiem

Kiedy w informacjach od banku słyszymy o przelewie Blikiem i przelewie na numer telefonu, możemy mieć pewność, że to ta sama usługa, w dodatku zakorzeniona już w świadomości klientów. Odkąd zaczęła się pojawiać w aplikacjach mobilnych kolejnych instytucji, od razu stała się sposobem na szybkie przelewy do znajomych czy rodziny o dowolnej porze, w weekendy i święta. Sprawdźmy, co klienci indywidualni powinni wiedzieć o przelewach na telefon.

Jak działa przelew na telefon Blik?

Przelewy P2P ("person to person") to jedna z najważniejszych funkcji Blika. Dzięki niej możesz przesłać środki odbiorcy bez podawania numeru konta bankowego - uruchom aplikację mobilną, a następnie podczas dokonywania przelewu wybierz opcję "Przelew na telefon" i wpisz numer telefonu odbiorcy (bądź wybierz go z książki telefonicznej). Nie trzeba tutaj podawać dodatkowo kodu Blik. W praktyce warto jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Jak zrobić przelew na telefon Blik?

Jak to działa? Jako nadawca musisz wybrać w swojej aplikacji mobilnej opcję „Przelew na telefon”, następnie wpisać w odpowiednim okienku numer telefonu osoby, której zamierzasz przesłać pieniądze, a także jej imię i nazwisko (opcjonalnie adres).

Przelew na telefon Blik
Przelew na telefon Blik

Przelewy realizowane są w ramach Express Elixir obsługiwanego przez KIR, dzięki czemu środki docierają na rachunek odbiorcy w ciągu kilku minut. W praktyce pieniądze pojawiają się u adresata nawet po upływie kilkudziesięciu sekund. Cały proces jest wygodny i bezpieczny.

W niektórych aplikacjach bankowych wprowadzono dodatkowe ułatwienie przy wykonywaniu przelewów na telefon. Podczas wyboru odbiorcy możesz zobaczyć, który z Twoich znajomych ma numer zarejestrowany w Blik. Dzięki temu będziesz od razu wiedział, kto automatycznie odbierze pieniądze, a kto będzie musiał wykonać dodatkowe, opisane niżej kroki.

Przelew Blik możesz także wykonać na swój numer telefonu.

Jak odebrać przelew na telefon?

Aby automatycznie odbierać przelew na telefon, musisz zarejestrować numer telefonu w Blik - możesz to zrobić w bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej. W tym celu przejdź do ustawień, gdzie powiążesz numer telefonu oraz wybrany rachunek bankowy z Blikiem. Tylko taka procedura zapewni natychmiastowe odebranie przelewu na telefon od innego użytkownika Blika.

Jeśli posiadasz Blika w kilku aplikacjach mobilnych, numer telefonu możesz zdefiniować tylko w jednej z nich. Przykładowo: w aplikacji ING masz powiązany numer telefonu do odbierania przelewów na telefon Blik. Jeśli ten sam numer wpiszesz w aplikacji mBanku, automatycznie stracisz możliwość automatycznego odbierania takich przelewów w ING.

Jeśli odbiorca nie posiada numeru telefonu powiązanego z Blikiem, powinien otrzymać SMS z linkiem do strony internetowej, na której wpisuje swój numer konta bankowego. UWAGA: w takim przypadku przelew zostanie zrealizowany na zwykłych zasadach (w systemie Elixir, a nie Express Elixir) i dotrze do adresata następnego dnia roboczego.

Wskazówka: nim umówisz się z wybraną osobą na taką formę przelewu, upewnijcie się, że ma ona wyrażoną zgodę na odbieranie środków w ten sposób. W większości banków już samo korzystanie z Blika w zupełności wystarczy, w niektórych jednak trzeba zaznaczyć dodatkowe zgody, zwłaszcza jeśli usługa przelewu na telefon została udostępniona niedawno, a klient korzysta z Blika od dłuższego czasu. W przypadku braku wymaganych zgód odbiorca otrzyma od Twojego banku wiadomość SMS ze specjalnym kodem i linkiem do strony internetowej, na której należy podać kod oraz numer konta odbiorcy.

Przelew Blik do innego odbiorcy
Przelew Blik do innego odbiorcy

W ten sposób możesz przelać pieniądze również osobie, która nie korzysta z Blika, ale przelew nie dojdzie natychmiast, lecz zgodnie z harmonogramem sesji Elixir.

Jakie banki oferują przelew na telefon Blik?

Przelew na telefon Blik jest dostępny w następujących bankach:

 • Alior Bank,
 • Bank Millennium,
 • Bank Pekao,
 • Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie,
 • Bank Spółdzielczy w Brodnicy,
 • BNP Paribas,
 • BOŚ Bank,
 • Citi Handlowy,
 • Credit Agricole,
 • Getin Bank,
 • ING Bank Śląski,
 • mBank,
 • Noble Bank,
 • PKO BP,
 • Santander Bank Polska,
 • Spółdzielcza Grupa Bankowa (wybrane banki zrzeszone).

Blik - przelew na telefon nie doszedł. Co robić w takiej sytuacji?

Takiej sytuacji nikomu nie życzymy, może się jednak zdarzyć, że przelew Blikiem nie dotrze na konto odbiorcy. Przyczyn może być kilka:

 • Odbiorca nie posiada numeru telefonu zarejestrowanego do odbierania przelewów Blik;
 • Odbiorca przypisał do odbierania przelewów na telefon inny numer konta;
 • Podaliśmy błędny numer telefonu odbiorcy.

Pierwszą kwestię dość łatwo sprawdzić - jeśli numer wybieraliśmy z listy kontaktów w telefonie, to osoby, które mogą odbierać przelewy Blik, oznaczone są specjalną ikonką. W sytuacji, gdy wpisywaliśmy dane odbiorcy ręcznie, powinniśmy się upewnić, że druga osoba ma numer telefonu zarejestrowany w Bliku - jeśli tak nie jest, to otrzyma przelew tradycyjnym sposobem, z uwzględnieniem sesji Elixir.

Jeśli odbiorca nie otrzymał przelewu Blik, warto zapytać go, czy na pewno przypisał do tej usługi właściwy numer konta. Zdarza się tak, że posiadamy kilka rachunków, ale odbieranie przelewów na telefon możliwe jest tylko w jednym banku. W przypadku problemów z przelewem Blik dobrze jest sprawdzić, które konto i w jakiej instytucji ustawiliśmy tu jako domyślne.

Potwierdzenie poprawności numeru telefonu jest niestety kwestią problematyczną. Okazuje się, że po wykonaniu przelewu Blik nie można zweryfikować, na jaki numer zostało wykonane zlecenie. W historii operacji zobaczymy jedynie numer konta odbiorcy (poniższy zrzut ekranu wykonaliśmy w aplikacji Banku Millennium).

Potwierdzenie przelewu Blik
Potwierdzenie przelewu Blik 1

Jedynym znanym nam bankiem, który pozwala poznać choć część numeru telefonu, jest PKO BP:

Potwierdzenie przelewu Blik
Potwierdzenie przelewu Blik 2

Jeśli przelew na telefon nie dotarł do adresata, możemy poprosić odbiorcę o podanie numeru konta, na które powinny trafić środki. Gdy stwierdzimy, że dane w historii operacji różnią się od tych właściwych, pozostanie nam kontakt ze swoim bankiem i próba odzyskania środków z błędnego przelewu. Chcąc uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i niepowodzenia w zlecaniu przelewów Blik, warto za każdym razem dokładnie sprawdzić numer telefonu odbiorcy i upewnić się, że powiązał z Blikiem odpowiedni rachunek bankowy.

Przelew na telefon Blik i czas realizacji zlecenia

Ogromną zaletą przelewu na telefon jest błyskawiczny czas dostarczenia pieniędzy na konto odbiorcy oraz brak jakichkolwiek prowizji (w niemal wszystkich instytucjach przelew Blik jest zupełnie darmowy, podczas gdy tradycyjny przelew natychmiastowy kosztuje przynajmniej kilka złotych). Jak już wspominaliśmy, zlecenie realizowane jest systemem Express Elixir, zatem środki trafiają do odbiorcy w ciągu maksymalnie kilku minut. Jeśli odbiorca nie powiązał numeru konta do odbierania przelewów Blik, pieniądze zostaną wysłane tradycyjnym przelewem Elixir.

Poszczególne banki mogą realizować i odbierać przelewy Blikiem tylko w określonych dniach i godzinach - sprawdź, jak to wygląda w Twoim banku i banku odbiorcy.

Przelew na telefon Blik. Do jakiej kwoty można go wysłać?

Maksymalna kwota przelewu na telefon nie jest szczególnie wysoka. Dzienne limity transakcji Blik wynoszą zazwyczaj od tysiąca do 10 tys. zł (choć bywa, że i do 20 tys. zł, jak w PKO BP), ale łatwość i szybkość w przekazaniu środków rekompensują te ograniczenia.

Jednorazowo Blikiem możemy wysłać 500 zł, choć są wyjątki: wyższy limit pojedynczej transakcji ma np. Bank Pekao, Credit Agricole, mBank i PKO BP.

Limity przelewów na telefon Blik w bankach

Limit przelewu na telefon

Koszt

Alior Bank

500 zł jednorazowo

5 000 zł maksymalnie

0 zł

Bank Millennium

500 zł jednorazowo

10 000 zł maksymalnie

0 zł

Bank Pekao

1 000 zł jednorazowo

10 000 zł maksymalnie

0 zł do 31 grudnia 2022 r.

standardowo 1 zł

Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie

500 zł jednorazowo

1 000 zł dziennie

0 zł
Bank Spółdzielczy w Brodnicy

1 000 zł jednorazowo

3 000 zł maksymalnie

0 zł

BNP Paribas

500 zł jednorazowo

1 000 zł dziennie

0 zł

BOŚ Bank

500 zł jednorazowo

5 000 zł dziennie

0 zł

Citi Handlowy

500 zł jednorazowo

20 000 zł dziennie

0 zł

Credit Agricole

1 000 zł jednorazowo

0 zł

Getin Bank

500 zł jednorazowo

5 000 zł miesięcznie

0 zł

ING Bank Śląski

500 zł jednorazowo

1 000 zł dziennie

0 zł

mBank

1 000 zł jednorazowo

20 transakcji dziennie

0 zł

PKO BP

3 000 zł jednorazowo

0 zł

Santander Bank Polska

10 000 zł jednorazowo w ramach Santander Bank Polska

5 000 zł jednorazowo do innego banku

0 zł

SGB-Bank

500 zł jednorazowo

0 zł

Wygodnie i szybko z przelewami Blik

Śmiało można powiedzieć, że przelewy na telefon stały się sporą konkurencją do popularnych przelewów natychmiastowych. Przesyłanie pieniędzy Blikiem jest bezpłatne i szybkie, podczas gdy zlecenia w systemie Express Elixir czy Blue Cash wiążą się z kilku-złotowym wydatkiem. Na korzyść przelewów Blik przemawia także to, że nie trzeba znać konta odbiorcy, wystarczy numer telefonu i w kilka minut środki trafiają do adresata. W tym miejscu jeszcze raz przypominamy o tym, aby dokładnie sprawdzić poprawność wprowadzanych danych i to, czy odbiorca powiązał swój telefon z Blikiem. Kiedy tego dopilnujemy, unikniemy przykrych sytuacji, a przelew Blik stanie się intuicyjnym i wygodnym narzędziem do błyskawicznych rozliczeń z bliskimi i znajomymi.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(10)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
T
Tata
Gość

Czy przy tych przelewach są jakieś ograniczenia wiekowe, dziecko musi mieć ileś lat, by mogło robić przelewy Blik?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Tata

Przelewy na telefon są ściśle powiązane z aplikacją mobilną, a korzystanie z niej jest zwykle możliwe dla dzieci od 13 lat.

Odpowiedz

J
jacek
Gość

"Jednorazowo Blikiem możemy wysłać 500 zł, choć są wyjątki: wyższy limit pojedynczej transakcji ma np. Bank Pekao..." poprawka. W Pekao jednorazowo max 500 zł a dziennie 1.000 zł.

Odpowiedz

M
Marcin Chrzanowski
Gość
@jacek

chyba najwiekszy limit dzienny , przynajmniej z tych bankow ktore przerabialem, ma alior 5 tys maks dziennie jesli chodzi o przelew blik na telefon, nie widzialem tez ograniczenia na limit jednorazowej transakcji, wiec byc moze da sie przelac 5 tys na raz na telefon ale prawde mowiac nie probowalem bo nie mialem takiej potrzeby

przydalaby sie taka rozpiska pelna dla przelewow blik na telefon: nazwa banku, maksymalny limit dzienny, maksymalny limit pojedynczej transakcji

Odpowiedz

M
Magda
Gość
@jacek

hej :) a gdzie w aplikacji widzisz, jakie są te limity i czy jest opcja żeby je zmienić (oby była), bo właśnie szukam i nie mogę znaleźć?

Odpowiedz

M
Marcin Chrzanowski
Gość
@Magda

rozumiem, ze pytasz o peopay w pekaosa ? zdaje sie , ze limitow przelewow na telefon nie widac ani w aplikacji ani serwisie transakcyjnym tego banku, nie mozna ich takze zmodyfikowac sa narzucone odgornie jako 1000 dziennie i 500 dla pojedynczej traskacji, jesli wrzucisz w google "pekao limity blik" to mozna sie dokopac do tej informacji

Odpowiedz

M
Magda
Gość
@Marcin Chrzanowski

tak, dzięki :) szkoda, że nie da się ich jednak zmienić :(

Odpowiedz

M
Marcin Chrzanowski
Gość
@Magda

no niestety w tym banku zdaje sie nie da sie tego zrobic, zreszta w innych tez szalu nie ma prawde mowiac, limity dzienne prawie wszedzie sa na tyle srogie, ze ten rodzaj przelewu jest malo uzyteczny po prostu, napisalem wczesniej, ze alior ma 5000 limit dzienny no to juz przynajmniej jest "jakas kwota"

jesli potrzebujesz natychmiast przelac wieksza ilosc gotowki to lepsze sa w praktyce darmowe przelewy natychmiastowe, w aliorze mozesz miec 5 sztuk po maks 100 tysiecy gratis w miesiacu, choc potrafia zablokowac taki przelew i dzwonic za pol godziny z potwierdzeniem wiec robia sie "prawie natychmiastowy/ 40 minutowy" :), drugi bank chyba najwygodniejszy do tego typu przelewow to santander dowolna ilosc przelewow natychmiastowych darmowych, minus ze jednorazowo nie wiecej niz 5 tys, czyli przy wiekszej kwocie trzeba sie troche naklikac :) ale w praktyce jest calkiem wygodnym bankiem do tego typu "zachcianek" :)

Odpowiedz

M
Mirek
Gość
@Marcin Chrzanowski

Moim zdaniem przelewy Blik na telefon powstały głównie z myślą o szybkich i łatwych rozliczeniach ze znajomymi czy bliskimi stąd ich niewielkie limity. Przy większych kwotach, głównie ze względów bezpieczeństwa, osobiście preferuję tradycyjne przelewy.

Odpowiedz

M
Marcin Chrzanowski
Gość
@Mirek

potrzeby zaleza od czlowieka ktory z nich korzysta, moim celem jest miec dostepne wlasne zlotowki 24h nie wazne czy mam na koncie 5 zlotych czy 5 miliardow

nawet te 5 zloty skoro ich potrzebuje i chce natychmiast to nie widze powodu by stalo sie to pojutro :) dlatego cenie banki ktore nie utrudzniaja tego rodzaju opcji :) nic ponad to, milego wieczoru choc nadal jest zbyt cieply jak na moj gust :)

Odpowiedz